Mgr* Huibers en mr* Kesper waren op bezoek bij j ubilerende landbouwschool Ook Ter Aar heeft een gouden paar Réunie van oud-studenten in Missiecollege te Katwijk Verzoek om schadevergoeding werd afgewezen Gouden paar te Zoetermeer MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 ut LtlDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Zilveren jubileum in Voorhout Twee jubilarissen werden gehuldigd Op feestelijke wijze hebben broe ders, leraren, leerlingen en oud-leer lingen het zilveren bestaan van de R.K. Landbouwwinterschool te Voor- siwmt herdacht. De dag werd begonnen met een Plechtige Hoogmis, opgedragen door rector Regeer van de B.N.S., geassis teerd door de kapelaans J. Kerstholt en De Rijk. Aanwezig waren de commissaris der koningin in de provincie Z.H., mr. Kesper en echtgenote, burge meester De Graaff en echtgenote, de gemeentesecretaris, de heer v. d. Aardweg, de wethouders v. d. Nou- land en Deuteikom, op één na alle raadsleden, en alle leraren, oud leraren, leerlingen en oud-leerlingen en vele genodigden. De gezangen werden uitgevoerd door het bekende Haagse Matrozen- koor onder leiding van de heer Th. v. Elferen. Na de H. Mis was er koffietafel, waaraan spoedig de juiste stemming heerste. Om 11 uur begon de offi ciële herdenking in de grote aula van de B.N.S., die tot in de uiterste hoeken was gevuld. Burgemeester De Graaff, als voor zitter van het feestcomité, was de eerste die het woord voerde. Spr. sprak een woord van welkom op de allereerste plaats tot mr. Kesper en echtgenote, die ondanks de drukke werkzaamheden hier aanwezig wil den zijn. Welkom ook aan de oprich ter van de school, oud-deken Bors- boom uit Noordwijk, aan de heer Kampschoër, directeur der L.T.B., aan rector v. d. Hoogte, voorz. van de onderwijsinrichtingen L.T.B. en aan de heer A. J. Vgrkley uit Sas- senheim, die heden 25 jaar lid is van de raad van toezicht. Spr. deelde mede dat van de eco nomische instellingen vele giften wa ren binnengekomen voor de te bou wen machinehal. Namens raad van toezicht hiervoor hartelijk dank. Toespraak mr. Kesper. Mijn aanwezigheid hier is voor mij in het geheel geen opofferende, zo als de burgemeester dacht. Ook niet voor mijn vrouw. Integendeel, want juist dergelijke bezoeken zijn lang niet de minst prettige van onze re presentatieve taak. Als wij de pro vincie ingaan, zijn het juist derge lijke gelegenheden, die ons prettig stemmen en die wij zeer gaarne mee maken. Vanmorgen in de H. Mis za gen wij een bewijs van ootmoedige dankbaarheid. Nu is de wereldlijke feestviering begonnen. Ik weet zeker, dat wij bij onze thuiskomst zullen zeggen, er van overtuigd te zijn uit eigen aanschouwing, dat er in dit kleine Voorhout „iets leeft". Wij wa ren geïmponeerd bij de rondgang door dit mooie huis. Weest allen er van overtuigd, dat de instelling, die nu jubileert voor onze provincie on misbaar is. In zeer grote kring, niet het minst bij het provinciaal bestuur, ondervindt deze instelling zeer grote waardering. Daarom van harte pro ficiat met dit feest en nog veel suc ces in de toekomst. Inmiddels was mgr. J. P. Huibers door Vader Overste de zaal binnen geleid, en door de burgemeester met dankbaarheid welkom geheten. Toespraak van de bisschop. In zijn toespraak zeide de bisschop: Het is mij werkelijk een grote vreugde en behoefte heden het woord tot U te mogen richten en U van harte geluk te wensen met dit mooie feest. Ik ben blij, in dit huis, waar ik zelf ook mijn jeugd heb doorgebracht, zoveel leerlingen en oud-leerlingen bijeen te zien. Verheugd en dank baar ber ik, dat er zo'n mooie stelling in ons bisdom is, omdat dit van zo'n groot belang is voor kerk en maatschappij. Want deze school mag zich steeds in een goede naam verheugen, omdat de opleiding hier nut afwerpt voor het gehele leven. Want hier wordt niet alleen de technische kant bekeken, maar ook karakters worden hier gevormd. Er wordt geleerd, dat wij werken, niet alleen voor het tijdelijke maar ook voor het geestelijke. Monseigneur ging vervolgens na der in op de karaktervorming en leg de er de nadruk op te zorgen dat de Christelijke Beginselen steeds overal doordringen, om te besluiten met de goede raad steeds ijverig en volmon dig te zijn in het werk, om zo een goede kern te zijn voor het gehele volk. Ik wens dat Uw werk onder de zegen van God mag gedijen. Nadat allen, waren neergeknield af de bisschop zijn zegen. Hierna werden verschillende auto riteiten aan Monseigneur voorgesteld. Uit de geschiedenis. )e directeur der school, ir. Ja cobs gaf vervolgens een overzicht over de afgelopen 25 jaar, waarin tot uiting kwam, wat voor moeilijkheden er te overwinnen waren. Vooral in het jaar 1935, toen er geen enkele leerling meer stond ingeschreven. Maar datzelfde najaar brak het zon netje weer door en melden zich 34 leerlingen. De moeilijkheden met de bezetters kwam ter sprake. Vervol gens de splitsing der school met een school in Hoorn, om te constateren, dat op heden de school goed is in- burgerd. Spr. bracht hulde aan alle leraren en, dank voor hun steun en medewerking, dank aan de commis sie van toezicht en schoolbestuur aan de Broederscongregatie. Extra woorden van hulde aan de beide jubilarissen, broeder Hyacin- thus, amanuensis, en de -heer A. J. VerWey, lid van.de raad van toe zicht. Voor de feestredenaar, pastoor Cleophas, uit Amsterdam, was het moeilijk om niet in herhaling te tre den. Maar, aldus spreker, als wij spreken over het wel en wee der school, kunnen wij ir. Jacobs, hoe wel nog geen jubilaris, niet vergeten. Hij is één met de school. Zijn benoe- draad hing, zal spreker niet verge ten. Vast staat, dat van dat moment af de school weer tot grote bloei is gekomen. Daarvoor alle hulde. Ver volgens laat spreker uitkomen, wat de belangen dezer school zijn voor de boerenstand, en hoe men zioh te genwoordig wetenschappelijk moet scholen, om uit de arbeid te halen, wat er in zit. Het is dan ook met grote blijdschap, dat wij vandaag dit ju bileum mogen herdenken. Deze school is een centrum van weten schap en cultuur voor onze boeren. Het is vandaag een luisterrijke dag, een dag van dank aan God. Na deze gloedvolle rede, verlieten allen de zaal en werden mgr. Hui bers en mr. Kesper ingeleide gedaan. Feestelijk diner. Aan het diner, waar een echte ge zellige stemming heerste, werden de nodige speeches gehouden. Als eerste nam het woord de heer v Veen als vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw. Hij richtte zich speciaal tot de leerlin gen en oud-leerlingen en bracht di recteur en leraren de gelukwensen over van het ministerie. De heer Kampschoër, voorz. der L.T.B.liet uitkomen, dat het bestuur der LTB zeer verheugd is met dit jubileum. Rector v. d. Hoogte bracht a voorz. van het schoolbestuur de g lukwensen van deze instantie over. Spreker liet uitkomen, dat als er een machinehal nodig is, deze er moet komen, omdat deze school een parel is aan de kroon van het onderwijs. Deze parel schittert wel buitenge woon in de persoon van de jubilaris, broeder Hyacinthus. In een geestig speechje roemde spr. de jubilaris en liet zijn woorden vergezeld gaan met een makkelijke stoel en fraai brevier. De leerling Theo Knook slpot zich Hoog bezoek op de jubilerende school. V.l.n.r. mevr. Kesper, mevr. De Graaff, mr. Kesper en rector C. P. ming juist op het moment, dat hetRegeer. bestaan der school aan een zijden Foto: v. d. Horst. narftens alle leerlingen bij het ge sprokene aan en sprak woorden van grote waardering en oprechte dank baarheid. De heer Verhoeven be klemtoonde als oud-leraar de steeds prettige omgang van de leraren on derling. Hij was speciaal getroffen over de opvoedkundige waarde van deze school. Namens de oud-leerlingen bracht de heer Blom de gelukwens over. Aan broeder Hyacinthus overhandig de hij een fraai polshorloge. Ook de Handelsraad der L.T.B. liet zich niet onbetuigd. De voorz., de heer Stryemakers, overhandigde aan rector v. d. Hoogte namens het Assurantiekantoor, Boekhoudcursus en het In- en Verkoopkantoor van deze instelling een cheque ten be drage van 1200,te besteden voor de bouw van de machinehal. Weth. v. d. Nou!and sprak namens de gemeente gevoelens van oprecht medeleven uit, terwijl tot slot de heer v. Son als vertegenwoordiger der L.T.J. de beste wensen over bracht. Hiermede was het officiële ge deelte afgelopen en verzamelden allen zich in de aula om te genieten van het blijspel „De Voetbal-pool", opgevoerd door de Speelgroep Phoe nix. Het oorverdovend applaus en daverende ovaties aan deze artisten gebracht, waren het ondubbelzinnige bewijs, dat hier iets goeds was ge boden. HILLEGOM De dames P de Groot, M. Heeze en C. H. A Werdmuller, onderwijze ressen aan de Mariaschool, slaagden voor akte V. (eenvoudige huishoud kunde) ip 13 Nov. a.s. zal het echtpaar L. HoogenboomC. H. L. Otten, wonen-- de Oude Kerkpad te Ter Aar de dag herdenken waarop het voor 50 jaren in het huwelijksbootje stapte. De bruidegom werd geboren te Roe- lofarendsveen op 16 April 1878 en is dus 74 jaar oud. In Roelofarendsveen zullen velen hem nog kennen van wege de vele malen, dat hij optrad in de toneelstukken. Dit heeft hij vooral gedaan vóór en in de eerste jaren van zijn huwelijk. De eerste 22 jaren van zijn huwelijk woonde hij onder de gem. Woubrugge, waar hij tuinder en later tevens melkslij-1 ter was. In de schrale wintermaanden aarzelde hij ech.ter niet om ook an dere werkzaamheden aan te pakken. Na een langdurge zware ziekte ver huisde hij met zijn gezin in 1924 naar Ter Aar, daar hij op aanraden van de dokter naar ander werk moest uit zien. De laatste jaren echter moest hij geleidelijk het een na het ander uit handen geven, tot de dokter hem ongeveer een jaar geleden advi seerde het werk geheel te staken. De bruid is 73 jaar en werd geboren te Oude-Wetering. Op negenjarige leef tijd werd zij ouderloos en werd te Roelofarendsveen toen opgevoed by haar oom. Arbeidzaam als zij is, zag ze nog kans om naast de zorg voor haar grote gezin in de oogsttijd of andere drukte bij te springen. Ze is nog zeer kras. Uit het huwelijk wer den 10 kinderen geboren waarvan er één overleden is. Het gouden paar mag zich verheugen in het bezit van 43 kleinkinderen. De reünie was een idee van de oud-studenten zelf. Al eerder waren op verschillende plaatsen niet alleen stemmen opgegaan, maar zelfs ern stige pogingen gewaagd om tot een nauwer contact te komen tussen al len, die gestudeerd hadden bij de Paters Franciscanen op het Missie college. Nu het college weer terug is in Katwijk kregen de plannen vaster NOORDWIJK V.V.V. „NOORDWIJK VOORUIT". Het was jammer, dat er zo weinig belangstelling was voor de vergade ring van V.V.V. Noordwijk Vooruit. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental van 611 was teruggelopen tot 595. Het buitenlands bezoek was in de badplaats sterk toegenomen, hetgeen de teruggang van de bin nenlandse gasten compenseerde. Het ^informatiebureau had vee' werk verzet en verwerkte bijna 2800 in gekomen stukken en ruim 5900 tele foongesprekken, terwijl bijna 5000 adviezen werden verstrekt. De secretaris, de heer H. v. d. Wilk, deelde mede, dat hy wegens drukke j maar na z°v,eel Jf1f 15 er °ok Se,en werkzaamheden na deze bijeenkomst1 eInd aan het verhalen van de bele- zijn functie als secretaris zal neferïeg- vorm en werd als eerste reuniedag vastgesteld Zondag 2 November. 's Morgens in de Hoogmis waren al een 60 „Oud-Katwijkers" aanwe zig, in de loop van de morgen groei de dit getal tot een kleine honderd. Het was een blij en prettig weerzien van velen, paters zowel als jongens, die elkaar sinds de studietijd op het college niet meer getroffen hadden In de nieuwe aula vonden jaarge noten elkaar spoedig en was de stemming alsof allen weer studenten Rector en leraren werden begroet en een spontaan Io Vivat klonk toen de oude pater Berno, die aan alle aanwezigen de eerste beginselen van het Latijn leerde de zaal binnentrad. Na de koffie ging men in groepjes het herbouwde en herstelde college bezichtigen, plaatsen in de refter en slaapzaal werden weer eens opge zocht oude lesanecdotes nog eens opgehaald en een kleine man vond later in de studie in zijn schrift ge schreven: Anno 1939 hic sudayit Pe trus N N. sed non frustra. Half twee verzamelden paters en oud-studenten zich aan het middag maal, dat langer duurde dan vroege- maaltijden in dezelfde refter, Gemeenteraad Voorhout Mgr. Huibers trof bij zijn aankomst een aantal matroosjes aan van het Haagse Matrozehkoor. Vrijdagavond kwam de gemeente raad in voltallige vergadering bijeen Na opening had eerst een korte plechtigheid plaats. Aan Gerard v d. Berg werd door de burgemeester na mens het Carnegieheldenfonds, een blijvend aandenken in de vorm van een polshorloge met inscriptie aange boden voor het redden van een kleine drenkeling. Het was een korte agenda maar de vergadering begon met een geheime zitting, die tot 10 uur duurde Tijdens deze zitting was aanwezig ir. Schut van „Stad en Landschap" Na heropening werden eerst de le den van de Commissie van Advies ex, art. 8 van de woonruimtewet 1947 met algemene stemmen herbenoemd. Dit waren de heren P. Westerhoven, S. P. Heemskerk W. v. d. Ploeg, L. P. H. Vester en E. F. Knoppert. Een voorstel tot wijziging van de verordening subsidiëring kleuteron derwijs werd op voorstel van weth Deutekom, naar aanleiding van de discussies, teruggenomen tot bij de behandeling van de nieuwe begro ting Een zelfde lot was het voorstel tot'7e wijziging van de gemeentelijke bouw verordening beschoren Het be trof hier een verzoek van de Ned. Ver, tot Bescherming van dieren om in de Bouwverordening enige brand- veiligheidsvoorschrften op te nemen, betreffende stalgebouwen. Door enige bewoners van de Spoor- laan was een verzoek om schadever goeding binnengekomen ten bedrage van 1.112.10, in v. m. het niet des kundig aanleggen van de huisriole ring. Door B. en W. werd hiertegen aan gevoerd: dat reeds op 15 September 1950 de huisriolering der nieuwe wo ningen aan de Spoorlaan gereed was, terwijl eerst op 3 Febr. 1951 het ge deelte riolering Spoorlaan was ge legd. Het is dus logisch dat het ge meentelijk bouwtoezicht t. a. v. de hoogte van de huisriolering op 15 Sept. niet was georiënteerd. Nadat het hoofdriool was gelegd, rustte op de eigenaar van het pand krachtens de bouwverordening de verplichting om zijn huisriolering op 't hoofdriool aan te sluiten Wanneer eventueel de ligging van de huisrio lering moeilijkheden oplevert, is dit voor betrokkene een geduchte tegen- vallei maar dit kan nimmer aanlei ding zijn om de daaruit voort vloeiende kosten ten laste van de ge meente te brengen. Na een zeer uitvoerig betoog van de heer v, d. Ploeg werd het voor stel van B. en W. om op dit verzoek om schadevergoeding afwijzend beschikken, z. h. s. aangenomen. Kleuterbureau en consultatiebureau Met ingang van Dinsdag 4 Nov. wordt in het gebouw van het Wit Gele Kruis een kleuterbureau ge opend. Voorlopig kunnen alleen kin deren tussen 1 en 2 jaar geholpen worden. De zitting is van 4 tot 5 uur. De leeftijdsgrens zal worden opgevoerd Bezoek met kleuters aan dit bureau alleen na oproep. Met in gang van Dinsdag 4 Nov. wordt het consultatiebureau gehouden op Dins dag in plaats van Woensdag van 1 tot 2 uur. gen, doch hij bereid was om als be stuurslid mee te werken, totdat de gewenste oplossing van één V.V.V. in Noordwijk tot stand zal zijn geko men. Het jaarverslag van de penn. gaf aan een batig saldo oyer 1951 1952 van 142 58 het reservefonds bedraagt ƒ1828.22. Bij het punt bespreking nieuw op te richten V.V.V. deelde het bestuur mede dat het hierover 17 bestuurs- vergadar'ngen waren gehouden waar van enkelen met 't bestuur van de Stieh'm" - - 'r°dne~ -% van de meerderheid van het bestuur V.V.V. Noordwijk Vooruit is om zo spoedig mogelijk een fusie aan te met de Stichting Noordwijk, hetgeen hun inziens noodzakelijk is voor het algemeen belang van de badplaats. een der laatste bijeenkomsten was mede tegenwoordig de heer Woltjens, directeur van de Prov. V. V.V. uit den Haag, welke de ontstane scheiding in V.V.V. te Noordwijk zeer funest vond. Het voeren van re clame voor de badplaats moet uit gaan van één lichaam, dat de volle medewerking heeft van de plaatse lijke overheid. Naar aanleiding van de gevoerde besprekingen had de heer Woltjens voorgesteld een nieu we V.V.V. op te richten in de vorm van een „Stichting" en bereids con cept statuten hiervoor uitgewerkt. Nadat deze statuten waren voor gelezen deelde de voorz. mede, dat als de vergadering met dit voorstel en de gestelde statuten accoord kan gaan een commissie zou worden benoemd, welke op een volgende bij eenkomst de nieuwe stichting waarin V.V.V. en de Stichting Noordwijk zouden worden opgenomen, zullen oprichten. Uit de besprekingen, wel ke hieruit voortvloeiden, kwam over duidelijk naar voren, dat de aanwe zige leden de „Stichtingsvorm" niet wensten te aanvaarden. Men was er wel voor, dat in Noordwijk V.V.V. weer één zou worden, doch dan op de basis vereniging. Het bestuur voerde aan dat het uit de gevoerde bespreking in 17 bijeenkomsten tot de overtuiging was gekomen, dat men allen uit de impasse kon komen als de „Stichtingsvorm" aan vaard werd en stelde voor het be stuursvoorstel in stemming te bren gen. De vergadering bleef zich ech ter uitspreken tegen de Stichtings vorm en als het bestuur het voorstel toch in stemming wilde brengen, dreigden meerderen vóó" de stem ming de zaal te zullen verlaten. Na dat het bestuur onderling had gecon fereerd werd besloten het voorstel niet in stemming te brengen en zo spoedig mogelijk een vergadering te beleggen, waarop de heer Woltjens de motieven zal bespreken, waarom de Stichtingsvorm noodzakelijk is. eind aan het verhalen van de bele- venissen. Het maken van toekomstplannen was bewaard voor de middag. Nog kwamen er zich bij het gezelschap voegen, die niet de hele dag van de partij konden zijn, maar toch de réunie niet wilden missen. Dat men ieder jaar op een Zondag rond het feest van St. Willibrord bij een zou komen was gauw beslist en toen de rector in het uitzicht stelde, dat dan de studenten het toneelstuk van het Willibrordsfeest nog eens zouden opvoeren volgde er een a'_ meen applaus. Tot een regelmatig schriftelijk contact werd besloten, waarin men personalia zou publice ren. Van meerdere zijden gingen er stemmen op om ook de paters oud studenten uit te nodigen. Alle wensen en plannen zullen behandeld worden door het benoem de reunisten-comité, dat zal bestaan uit Theo Fonville uit Haarlem, Kees de Rooij uit Oegstgeest, Ben Schelle- kens uit Leiden, Piet Hoogeeven uit Wassenaar en Adri van Mil uit Lei den. Na de thee gingen allen met de com- .muniteit en studenten naar het Lof. Nog lang groepten de Oud Katwij- kers in de gangen bijeen, maar er was maar een afscheid: prachtig idee geweest, blij da-t ik geweest ben, be slist tot het volgend jaar. OEGSTGEEST Geboren: Hendricus Johannes Coenraad Maria z. van J. C. J. Juf fermans en C. J. C. Bartels; Johan nes Nicolaas z. van J. Plasmeijer en M. van der Meer; Caroline Yolande d. van C. J. -W. Muilwijk en D. van Zandscholten. Getrouwd: P. Sluijs en D. Ph. de Mooij. Overleden: Maria Bol, echtg. van G. den Heijer, 67 j.A. Zeestraten, wed. van C. Bakker, 69 j. STOMP WIJK R.K. E.H.B.O. Voor het een heidsdiploma E.H.B.O. zijn geslaagd: Emma Bennis, To Bennis, Jo v. d. Bosch Pdr., Lida v. Leeuwen, Riet Luiten, Riek v. d. Helnij Co v. d, Kroft en Aad v. Rijn. Drie candida- ten magen nog herexamen doen. ZOETERMEER De heer C. Rademaker slaagde te Amsterdam voor het diploma vakbe kwaamheid loodgieter en waterfitter, Morgen hoopt het echtpaar Duive- steynReeuwijk zijn gouden huwe lijksfeest te vieren. De gouden bruigom is op 24 Sept. 1868 te Rijswijk geboren en zijn gouden bruid op 1 Mei 1881 te Zoetermeer. Het huwelijk tussen deze twee krasse bejaarden is 50 jaar ge leden op 4 Nov. 1902 te Zoetermeer gesloten. 't Is een gouden echtpaar, waar aan velen zich kunnen spiegelen. De heer L. G. Duivesteyn was op elf jarige leeftijd reeds wees en ging uit werken, overal waar hij iets kon ver dienen. Als 12-jarige jongen ver diende hij ƒ40 per jaar plus kost en inwoning, het maximum van een vol wassen persoon was toen 200. Of schoon theoretisch niet geschoold heeft hij het grootste deel van zijn leven in de land- en tuinbouw door gebracht. Op 34-jarige leeftijd huwde hij en begon hij een zelfstandig be drijf in de Meerpolder. Niettegenstanade geringe ver diensten heeft het gouden echtpaar 16 kinderen opgevoed en goed opge voed. 't Is altijd een voorbeeldig ge zin geweest, dat werkelijk een voor beeld voor de parochie was. Van de 16 kinderen 'zijn er nog 14 in leven. De twee oudste kinderen van res pectievelijk 14 en 15 jaar zijn binnen 3 dagen in 1918 aan de griep gestor ven. Dit is voor de ouders een ontzet tende slag geweest, maar als echte katholieken hebben ze hun troost ge zocht in hun godsdienst. Van de 14 overgebleven kinderen is de enige jongen doctor in de theo logie en geeft hierin college te Mill- Hill bij Londen. Drie meisjes zijn in het klooster en wel 2 bij de Zusters van Liefde, een in het St. Jacobusgesticht te Am sterdam en de ander in 't Westeinde te 's Gravenhage. De derde dochter i* i ingetreden bij de Franciscanessen te Oudenbosch. De overige kinderen zijn allen ge trouwd en met hun ruim' 50 kleinkin deren zal het guoden paar een on vergetelijk feest gaan vieren. Enige weken geleden hebben hun intrek genomen in de Dorp straat bij hun dochter. Nog stee® gaan ze samen te voet naar de kers

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6