RIJNSTREEK OPROER IN AMERIKAANSE GEVANGENISSEN Waarom hebben wij een slokdarm ffieenttan&pianüedienót aan fiet Med. Slaade MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Voetbalvereniging Alphen heeft nieuw clubgebouw Hoe triestig het weer zich Zater dagmiddag ook mocht hebben aange diend, dit heeft niet kunnen verhin deren, dat er in het clubgebouw van de voetbalvereniging „Alphen" een gezellige, dankbare en vreugdevolle sfeer heerste. Blijdschap was er om het gebouwtje zelve. De v. v- Alphen, die voor de oorlog tribunes, kleedka mers, afrastering etc. bezat, zag haar eigendommen door de bezetters tot nihil teruggebracht. Na de oorlog nam men de herbouw stevig ter hand en thans is de vereniging- zover ge vorderd, dat ze alles weer terug heeft Vandaag werd het laatste object, het clubgebouw, dat gisteravond gereed kwam, met veel vreugde in gebruik genomen. Er heerste grote dank baarheid jegens de ruim dertig eigen leden, ieder voor zich prima vakmen sen. die het gebouw hebben gebouwd, met medewerking van een aantal le veranciers uit de bouwwereld. Zij maakten het sierlijke gebouwtje, naar 't ontwerp van de architect P. Groen- hert Reeds enkele dagen, nadat men de bouwvergunning had verkregen, werd op 12 Aug. van dit jaar begon nen Het geheel is 10 x 6 m. groot, heeft de nodige vertrekken, toilet, keuken, vergaderkamertje en een cantine. Het was de heer L. Tuinenburg, die namens het Bouwfonds, dat met drib beltjes en kwartjes de „steentjes" voor Alphen's bouwwerken tracht bijeen te krijgen, na een korte toe spraak het gebouw officieel over droeg aan het bestuur. Op een kus sentje, in de kleuren van de vereni ging, overhandigde hij aan de voorz. de heer J. van Zwieten, de sleutels van het gebouw. Deze richtte hierna woorden van dank tot allen die aan de tot stand- koming hiervan hadden bijgedragen. Voor de dertigtal „bouwers" stelde de voorz. in het vooruitzicht het pre- dicaat „leden van verdienste", toe te kennen met goedkeuring van de algem. ledenvergadering. Hieraan zal een kostbaar insigne worden verbon den. De dames dezer leden ontvingen elk een doos bonbons^ verpakt in de kleuren van de vereniging. Vele bloemstukken van plaatselijke verenigingen enz. sierden de finke ruimte, welke voor deze gelegenheid echter v/el wat te klein bleek. Ver melden wij nog, dat de firma P. G. Tuyn aan de ver. een mooie electri- sche klok ten geschenke gaf. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL WORDT GEOPEND De inspecteur-generaal van het nij verheidsonderwijs, mr. ir. M. Goote, zal Woensdagmiddag J9 Nov.a.s. de nieuwgebouwde landbouwhuishoud- sohool „Koningin Juliana" aan de Potgieterstraat; te Alphen aan den Rijn, officieel openen. ALLEEN ALS HET MOET Een 37-tal winkeliers vah de Raad huisstraat hebben zioh met een ver zoek tot het gemeentebestuur gericht om, indien de raad ertoe mocht be sluiten, de weekmarkt te houden in deze straat, in de omgeving van het Concordiaplein. Zij willen hiermee niet aandringen op de instelling van de markt, maar als de markt er toch komt, achten zij het wenselijk, dat die gehouden wordt in de omgeving van winkels en niet, zoals het ver moeden luidt: op het Toussaintplein, waar zich geen winkels bevinden. In hoeverre dit plein trouwens daar voor uit verkeersoogpunt geschikt of ongeschikt wordt geacht door de plaatselijke verkeerspolitie, laten wij voorlopig in het midden. Het is bekend, dat, behoudens een enkeling, het merendeel van de plaatselijke middenstand zich verzet tegen de markt. In de Donderdagavond ge houden raadsvergadering werd door het lid Ph. Rogaar n.a.v. dit adres de conclusie getrokken, dat er reeds een kentering in dit opzicht viel waar te nemen. Ook de burgemeester heeft zich uitgelaten in soortgelijke zin. De betreffende adressanten me nen echter, dat deze opvatting on juist is. Zij hebben ons verzocht erop te wijzen, dat zij alleen van mening zijn, dat, als er een markt komt, de plaats waar die wordt gehouden, voor de plaatselijke winkeliers geen dubbel kwaad mag doen. Dubbel jubileum. De heer G. Vreeswijk, eigenaar van de bekende Alphense Rijwielhandel, jubileerde. Het was zelfs een dubbel jubileum. De zaak, door wijlen zijn vader W Vreeswijk aan de Aarkade gevestigd, bestond 50 jaar en dat et* aan deze zaak een ziekenautodienst werd ver bonden, is thans 25 jaar geleden. Merkwaardig is, dat zowel wijlen de heer W. Vreeswijk, als de tegenwoor dige eigenaar, de heer G. Vreeswijk en diens zoon Wil, figuren zijn uit de wielrennerswereld. De glorie van de senioren is thans nog uit de vele me dailles en bekers, een prachtige ver zameling, die tentoongesteld wordt, af te lezen. Maar dat ook junior zijn sporen in de wielersport gaat verdie nen, bewijzen zijn successen waarover vooral dit jaar veel in de pers is ge schreven. Ook hij bezit al prachtige bekers. De jubilea heeft de heer Vreeswijk aangegrepen om een groot aantal rijwielen van de meest uiteen lopende fabrikaten ten toon te stel len in de bovenzaal van Hotel „Cen traal". Niet minder dan veertig bloemstukken ontving de heer Vrees wijk die met zijn echtgenote en zijn moeder vandaag recipieerde, ter ge legenheid waarvan hij voorts ge lukwensen in ontvangst mocht ne men van burgemeester Ed. C, Wit- schey besturen van de Kath. Mid denstandsvereniging, de R. K. Bond van Rijwielhandelaren, de sportjour nalist Joris van den Bergh en tal van andere instanties. Geboren; Nelly Frederika d. van Bernardus van Rijn en Barendina H. Boerefijn; Joanna Maria Adriana d. van Johannes R. Hoogeboom en Henrica A. M. Koeleman; Sara Mar- garetha d. van Jan Groenendijk en Grietje A. Schellingerhout; Kors z. van Hendrik J. de Bruin en Alida Uithol; Dirk Jan z. van Dirk Bijl en Petronella van der Schee; Cornelius A.drianus z. van Theodorus W. J- Verhoef en Adriana M. Rommel; Gerardina Arina Johanna d. van Dirk van Donk en Aaltje A. Maarle- veld; Hillegonda d. van Leendert Turken en Hendrika Windhorst. Ondertrouwd: Joannes N. O. Koot 36 j. en Christina L. den Blanken 33 j.; Hendrik Beenhakker 26 j. en Ida Huls 24 j.; Johannes C. C. Boek horst 29 j. en Maria P. den Hollan der 23 j.: Dirk van Laar 25 j. en Ku- uera J. Quik 26 j.; Gijsbert H. Kort land 30 j. en Johanna Verhoeff 24 j. Getrouwd: Gijsbert A. Boer 48 j. en Hendrika Windhorst 33 j.; Jan van der Neut 22 j. en Margaretha M. Beuk 21 j.; Leendert de Kleer 33 j. en Petronella A. Splinter 19 j.; Jan Gijsbertus Blanken 24 j. en Mar tina Lamberta Lagerweij 20 j.; Ger- rit van der Lee 23 j. en Johanna C. Wiegman 21 j.; Klaas de Vries 25 j en Johanna Verkade 24 j. Overleden: Margaretha Vellekoop 82 j., wede. van W. M. Jongenbur ger; Maria Herskamp 89 j., wede. van C. Bakker. BODEGRAVEN Vergadering L.T.J. Volgens het winterprogram was het de beurt aan Aarlanderveen om voor een compe titiewedstrijd op bezoek te komen. Maar er was een kl 'ne omzetting in het program, zodat de heer C. v. Es deze avond zijn causerie hield over de economische bedrijfsvoering, waarbij het maken van ee veevoe derbalans een zeer voornaam punt vormde. Gouda 6Esto 03. Op een uiterst moeilijk bespeelbaar veld heeft Esto een lastige klip omzeild en de Gouwenaars, die op de 3e plaats stonden, terug gewezen. Als we de veldmeerderheid der bezoe kers in ogenschou nemen, had de score zeker ééns zo hoog moeten zijn. Tegen de wind in waren de eerste aanvallen voor de gasten, maar her haaldelijk werd op de doelman te ruggespeeld. Enige tijd speelde de strijd zich af op het middenveld. Beide verdedigingen waren de voor hoeden de baas. Vele malen moest de Goudse doelman actief optreden, terwijl Baelde weinig werk kreeg. Doelpunten bleven uit. In de tweede helft pakten de gastheren beter aan en het eerste kwartier waren zij ze ker niet de minderen. Toen Esto uit scrimmage wist te scoren, was het gedaan met de Gouwenaars. Sommi gen zochten hun heil in unfair spel, maar de heer Compeer had de touw tjes goed in handen. De rechtsbuiten schoot op doel. en via de Goudse keeper ging de bal in het net (02). Even later wederom een doelworste- ling en de midvoor kogelde hoog in (03). Hierna kwamen nog verschil lende goede kansen, die echter door Gebouwencomplex in brand gestoken Tijdens de avondmaaltijd is Vrij dag in de staatsgevangenis van Co lumbus in Ohio een oproer uitgebro ken, dat de volgende dag echter weer kon worden bedwongen. Tweeduizend gevangenen namen aan de opstand deel en zetten het grootste deel van het gebouwencomplex in lichterlaaie. Drie gevangenen werden bij het be dwingen van het oproer gewond. De moeilijkheden begonnen toen de gevangenen zich tijdens de maal tijd beklaagden over de kwaliteit van het eten. De ongewapende bewakers stonden machteloos toen de gevange. nen het meubilair van< de eetzaal be gonnen kort en klein te slaan. Acht honderd misdadigers trokken zich spoedig vrijwillig in hun cellen terug; de overigen gingen echter door met vernielen en brandstichten en spoe dig sloegen de vlammen uit de hoofd gebouwen. De brandweer kom het vuur niet bestrijden vóór de bewa kers met automatische geweren wa ren uitgerust. Daarna betrokken po litie en brandweer hun stellingen op de daken van gebouwen die nog niet door het vuur waren aangetast. De in de gevangenis aangerichte schade bedraagt ongeveer één mil- lioen dollar. Vijf gebouwen, waar onder een katholieke kapel, een zie kenhuis en een opslagplaats zijn door de opstandelingen in brand gestoken en verwoest, Drie andere gebouwen v/erden zwaar beschadigd. Voor de tweede maal. Zondagavond brak een nieuwe op stand uit. 200 Gevangenen braken uit hum cellen en maakten zich mees ter vam twee gebouwen van het com plex. Later groeide het aantal opstan delingen tot 1.600. Volgens een be waker heeft het gevangenispersoneel de controle over vier cellenblokken verloren. Een van de gevangenen liep ver wondingen op. Er worden politiever- sterkingen aangevoerd. zwak schieten verloren gingen. Met deze zege heeft Esto zich op de bo venste plaats gehandhaafd. O.G.B. De uitslagen van de on derlinge competitie luiden: A. Schip persL. Goor 20; N. AnkerC. Scheer 11, A. KooistraC. Jonge- neel 11; T. LammensL. Goor 1 1. De geldinzameling die gehouden werd ten bate van het werk onder de ontheemden, heeft opgebracht de somma van bijna 400. BOSKOOP KAMER VAN KOOPHANDEL BREEKT LANS VOOR DE BOSKOOPSE KWEKERS. In een gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en Omstreken drong het lid, de heer W. C. Hage, uit Bos koop, er op aan, dat het bestuur con tact zal opnemen met de Ned. Spoor wegen over de tarieven van het vrachtvervoer naar Waddingsveen en Boskoop. Voor alle goederen wordt 0.30 per 100 kg. dat is het minimum be drag extra gerekend voor overla ding te Gouda. Dit is een reden, dat wij ons als de bijwagen voelen, aldus spr. Zodra de boomkwekers maar even buiten het vervoer per rail kun nen doen, zullen ze dit doen, door de ze onbillijke regeling, zo besloot hij, doden de spoorwegen zichzelf. G.D.S. Van de voor GDS vast gestelde wedstrijden vond allee:: die voor het tweede elftal doorgang. De reserves wisten het leidende Bos koop 3 een verdiende 21 nederlaag toe te brengen. Bij beschikking van de Minister van Landbouw is voor het tijdvak van 16 September 1952 tot 1. Septem ber 1953, benoemd tot leraar Licha melijke Opvoeding, in tijdelijke dienst, aan de Rijks-Tuinbouwschool te Boskoop, de heer M. Booy. Geboren: Dirk z. van W. J. Ra venhorst en M. de Graaf. Ondertrouwd: Dirk Adrianus Kos ter 29 j. en Lij da Jacoba Zwarten dijk 29 j.; Adrianus Blanken 25 j. en Trijntje Koetsier 29 j. Getrouwd; Antonius Vianen 26 j. en Wijnanda Helena Maria Theresia van der Zwet 23 j. Overleden: Dirk Bos 59 j.; Corne lls van der Willik 80 j.; Christina Helena Hamers, wed. van C. Vuijk, 85 jaar. HAZERSWOUDE Gouden bruiloft. Het echtpaar J. C. van der Haven en N. van der Haven-de Bruin hoopt op 14 No vember as. zijn vijftig jarig huwe lijk te herdenken. Beide feestelin gen zijn 73 jaar oud. De bruidegom is kern gezond en werkt nog ds lijks op het land. De bruid is al enige tijd bedlegerig. Uit het huwelijk zijn dertien kinderen geboren, van wie er nog acht in leven zijn. Er zijn 43 kleinkinderen. Gym ver. „Hou-vast". Zaterdag avond hield de gymnastiekvereni ging „Hou-Vast' 'in het gymnastiek lokaal een onderlingen wedstrijd. De prijzen werden gewonnen door Afd. heren: 1. K. Binnendijk; 2. D, v. Gemeren. Adspiranten (jongens): 1. K. Dekker; 2. S. van Ofwegen; 3. Joh. de Kort; 4. A. Zandstra. Afd. dames: 1. B. v. Dijke; 2. E. Tor. Adspirant (meisjes): 1. A. Binnen dijk; 2. M. v. d. Bosch; 3. S. v. d. Starre; 4. M. Noordam. LANGERAAR Film voor verkennerij. Zater dag was het Parochiehuis veranderd in een bioscoopzaal. Nadat in de mid daguren de kinderen van het Ge nootschap der H. Kindsheid hadden genoten van een filmvoorstelling, waarbij zij zich zodanig amureerden, dat hun- schaterlachen tot op straat doorklonk, was de avondvoorstelling ten bate van de Verkennerij in deze Parochie. Ja, het was ook hier weer, dat men gezocht had naar een middel om de kas te versterken. Zonder geld kan men nu eenmaal niets presteren en ook deze vorm van jeugdbeweging kan zich niet ontplooien als de be kende bodem van de kas voortdurend zichtbaar is. De belangstelling van de zijde van het publiek was niet onbe vredigend. Degene die gekomen zijn, hebben kunnen genieten van een mooi filmprogramma Naast het goe de werk van steun aan de verkenne rij hebben zij zichzelf een aangename avond verschaft. Het programma opende met een film: Nederlands nieuws, waarin men kennis kon nemen van de wijze waarop in verschillende plaatsen van ons land folkloristische feesten wor den gevierd. Verder viel er te genie ten van de bekende filmfiguren Stan Laurel en Olivier Hardy in een film getiteld: Zo de ouden zongen.Na de pauze draaide de hoofdfilm LouiseLotte. Een film vol spanning, waarin de tweelingzusjes Louise en Lotte en hun ouders weer gelukkig werden verenigd. In de pauze werd een verloting gehouden. DE KWAKEL TOCH NOG GERED. Zaterdagmorgen speelde het doch tertje van de heer H. van Kints aan de Boterdijk op de brug voor de wo ning. Op een gegeven ogenblik brak een gedeelte van de leuning en het kind viel te water. Een buurjongetje, dat bij haar was, bleef stil naar de drenkeling kijken. Gelukkig passeer den enkele wielrijders, die het meis je redden van een wissen dood. Brug wordt weg. In de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering is besloten de draaibare brug bij Halfwegen in de Drechtdijk te ver wijderen en de doorvaart te dempen. Van de vijf draaibare bruggen, wel ke in deze 1,3 km. lange weg gelegen waren, blijft er nu nog een over. Voor het drukke verkeer een grote verbetering. Geboren: Johanna Barbara Maria dr van A. J. Hoogenboom en J. E. Koper; Wilhelmus Antonius Maria zn van J, A. Zwetsloot en C. Bouw man; Johanna Wilhelmina Maria dr van T. J, Maas en C. E. Spring in 't Veld. Ondertrouwd: Johannes Gerardus Meijer en Hendrica Clara de Blieck. Getrouwd: J. N. van Nierop en A. C. van der Hoort. Overleden: Apolonia Hillegonda Clazina Dobbe 2 maanden. HOOGMADE K.A.B. toneelavond. In het ka der van haar winterprogramma gaf de KAB Zondagavond een uitvoering voor haar leden en donateurs. De voorz., de heer N. M. Lieverse me moreerde in zijn openingswoord het komende patroonsfeest van St. Wil- librordus, sprak woorden van wel kom tot pastoor C. H. Olsthoorn en pater S. N. Terpstra M.C., alsmede tot de toneelgroep van de K.A.B. uit Roelofarendsveen, die bereid gevon den was om deze avond met het blij spel „Een zeeman ging passagieren" van Beswino, de avond te vullen. Nadat de vcorz. nog aangekondigd had, dat in de pauze een verlotin; zou plaats hebben, ging het doek open en traden de Veenders voor het voetlicht met een spel waarin een zekere Arie Schellevis door samen loop van omstandigheden met een freule, die volgens de mening van haar oom, baron de Mees van Ven del, met de zoon van mr. Moerha- ven, Ferry genaamd, behoorde te trouwen, in aanraking kwam. Dit nog andere factoren leidden tot grote verwikkelingen, welke eigen lijk voor allen, ook voor het dienst meisje Martie en de buttler Frans Neefjes, moeilijkheden brachten. De oplossing van deze moeilijkheden juist deed de zaal menigmaal bulde ren van de lach totdat een happy end voor alle betrokken personen het slot aankondigde. De voorzitter zegde hierna de gas ten dank voor het gebodene en kon namens alle aanwezigen bevestigen dat het spel in de smaak was geval len. LEIDERDORP K.V.P. VERGADERDE. Na de gebruikelijke opening en notulen stelt de voorz. direct de be stuursverkiezing aan de orde. Daar er geen candidaten worden inge diend, wordt voorgesteld een vrije stemming te houden. In eerste in stantie worden reeds zes bestuurs leden gekozen. Voor de zevende volgt een herstemming. Het resultaat is, dat er twee nieuwe leden worden gekozen nl. de heren A. M. Kleiss en R. Paulides, die de heren A. Voost en J. v. Rijn, welke niet meer her kiesbaar gesteld hadden, opvolgen. De oude voorz. werd in zijn oude functie herkozen en ook het verder dagelijkse bestuur bleef zoals het was. (Als afgevaardigde naar Ka mer- én Statenkring werd gekozen de heer Kuilenberg. Van de gelegen heid om in deze vergadering wen sen en verlangens in zake de ge meente-politiek kenbaar te maken, werd door de leden een dankbaar gebruik gemaakt. Er werd gevraagd, waarom de terreinen van de sportstichting in Leiderdorp niet op Zondag beschik baar zijn. De Kath. sport zit om ter reinen verlegen en hier liggen ze ongebruikt. Kan er niets gebeuren, om hierin verandering te brengen. Waarom is de nieuwe verlichting niet in geheel Leiderdorp geplaatst, als deze toch zuiniger brandt dan de oude verlichting? Hoelang duurt het nog voor de Van der Valk Bovmanweg wordt ver nieuwd; de verlichting is op deze weg zeer slecht en daardoor is de weg des avonds gevaarlijk. Of de mogelijkheid onderzocht kan worden om te komen^tót stichting van een kleuterschool té Leiderdorp. Hoewel er reeds veel verbeterd is nu de kinderen door een onderwijzeres van en naar de school geleid wor den, is de toestand nog niet ideaal, vooral met het oog op de komende wintermaanden. De heer Broxterman beantwoordt de vragenstellers en zegt, dat wat betreft de sportterreinen, gezien de verhouding in de gemeenteraad, er weinig kans is dat een voorstel, in die geest gedaan, resultaat zal op leveren. Niettemin zal er aandacht aan besteed worden. De nieuwe verlichting is voorlopig alleen aangebracht op de weg die het snelverkeer moet volgen. De van die straten vrijgekomen lantaarnpalen worden voor andere gedeelten ge bruikt, zodat dit materiaal weer in gebruik komt daar dit toch niet al lemaal als waardeloos aan de kant gezet kan worden. Dit zou nu nog een te hoge aanschaffingskosten met zich brengen. Wanneer tot aan schaffing van nieuw materiaal moet worden overgegaan zullen dit even eens buislamp3n zijn. Aan de Van der Valk Boumanweg zal door de gemeente begonnen wor den zodra een aanvang wordt ge maakt met het plaatsen van de be schoeiing hetgeen voor rekening van de Provincie komt en welk werk reeds door de Provirfcie is uitbe steed zodat binnen afzienbare tijd hieraan begonnen zal worden. Inzake de kleuterschool, die nog al tijd een dierbare wens is van de kath. ingezetenen, zal contact wor den opgenomen met bevoegde autori teiten om te onderzoeken of het op richten van een kleuterschool mo gelijk is. NIEUWKOOP Aan de feestelijke intocht van bur gemeester M. P. v. d. Weyden te Nieuwkoop zal nog meer luister wor den bijgezet door de activiteit, welke de laatste dagen wordt onwikkeld door een comité, dat uit de burgerij is gevormd. Het raadhuis en de bruggen zullen worden versierd en de buurtvereni ging van het Zuideinde zal haar le den eveneens aar. het versieren zet ten. Morgen, op de dag der installa tie, zal 's avonds om 8 uur een défilé worden gehouden door de verenigin gen en muziekgezelschappen. De bur gemeester zal dit défilé gade slaan vanaf het bordes van het oude raad huis, dat voor deze gelegenheid even eens versierd en verlicht zal zijn. NOORDEN NSVNieuwkoop. 00. liet spel golfde met grote snelheid op en neer en beide verenigingen speelden verdedigend, met het gevolg dat de aanvallen echt slap te noemen wa ren. Eerst na een kwartier begon Nieuwkoop enig overwicht te krijgen en kwam het NS V-doel onder hoge druk te staan, en bij een scrimmage voor het doel werd de bal uit de keeper zijn handen getikt en de bal in het net gezonden. Dit doelpunt werd terecht door de arbiter gean nuleerd. Weer was Nieuwkoop ge vaarlijk doorgebroken, de keeper was zelfs al gepasseerd, maar A. Hendriks bracht met een forse trap redding. Na de thee was het weer Noorden die doe eerste aanvallen lanceerde en de Nieuwkoopse verde diging handen vol werk gaf, waar bij A. Kuif een doelpunt maakte wat echter ook werd geannuleerd wegens het aanvallen van de keeper. Nu werd het Nieuwkoop toch te machtig en alles werd op alles gezet, waarbij Noorden volledig in de verdediging gedrongen werd. Zij hadden niets meer in te brengen, behalve dan de achterhoede, die kranig stand bleef houden, waarbij L. v. Koert en J. Veenman wel een extra pluim ver diend hebben. In de laatste minuut wist NSV nog een aanval op te zet ten, maar het schot van J. Pieterse kon de keeper ten koste van een cor ner te redden. Te allen tijde zijn de meest uit eenlopende lichaamsgebreken handig uitgebuit om er geld mee te verdie nen. Wie kent de kermistenten niet, waar men tegen betaling van enkele dubbeltjes de vrouw met de baard kan bezichtigen, of de établissemen ten, waar men kolossaal dikke dames in levende lijve mag bewonderen? De ouders van kinderen met te veel ledematen hebben steeds op goede aanbiedingen van de kermis exploitanten kunnen rekenen. Aan elkaar vastgegroeide kinderen zijn uiteraard nog veel bezienswaardi ger. Siamese tweelingen vinden het dan ook doorgaans overbodig een beroep of handwerk te leren om de kost mee te verdienen. Kikkers en goudvissen Er zijn ook mensen, die met een abnormaal wijde slokdarm geboren worden. In dat geval ligt het geld niet dadelijk voor het opscheppen, want om te beginnen duurt het enige tijd voordat de eigenaar er voldoende van doordrongen is, dat hij in het bezit is van zulk een winstgevend object.' Daar komt dan nog bij, dat er zo zonder meer niet erg veel bijzonders aan te zien is. Toch is er met enige oefening en met een beetje fantasie op dit ge- j bied wel het een en ander te berei- ken. Voor mensen met deze afwij- j king is het tamelijk eenvoudig om voedsel, dat zich reeds in de maag bevindt, weer in de mond te doen terugkeren. Bij de broertjes, zusjes en schoolkameraadjes, heeft dit na tuurlijk veel succes; de ouders en het onderwijzend personeel plegen zulke aardigheden minder te waar deren! Deze onsmakelijke geschiedenis vormt echter de basis voor verschil lende stunts, die kermisgangers en circusbezoekers in de grootste be wondering en verbazing kunnen brengen. De 21-jarige Philip Hay- worth brengt het Amerikaanse pu bliek avond aan avond in verruk king door water met levende goud vissen en spartelende kikkers op te drinken. Dan zet Philip de handen in de zij, brengt het bovenlijf een weinig achterover, werpt het hoofd in de nek en in het licht van de schijnwerpers ziet het opgetogen pu bliek een hoog-opspuitende klateren de fontein uit zijn mond te voor schijn komen. De zojuist opgedron ken dieren blijken nog springlevend te zijn, wanneer ze in grote bogen door de lucht zweven. Degens en horloge's Ook de bekende degenslikkers hebben allen een te wijde slokdarm. Wanneer wij toch over slikkunste- naars spreken mogen deze artisten zeker niet vergeten worden. Alle slik-virtuozen zijn eigenlijk virtuoze niet-slikkers! Zij moeten er zich ernstig in oefenen tijdens het uit voeren van hun merkwaardige pres taties het slikken achterwege te la ten. De degen of wat het verder ook 'mag zijn, moeten zij door de mond ineens in de maag schuiven, zonder de slokdarm daarbij te beschadigen door het maken van slikbewegin gen. Het gehele ingewikkelde me chanisme van het slikken met zijn golvende samentrekking van de slok darm dient bij deze kunsten volle dig te worden uitgeschakeld. De slikkunstenaar moet zijn „na tuurlijke aanleg" dus paren aan een grote oefening, dat wil zeggen hij moet een abnormaal wijde slokdarm hebben en zich bovendien de kunst eigenmaken van het niet-slikken. Een zeer grote naam op dit gebied had Chevallier Clignot. Deze beroem de degenslikker had het met zijn studies in het niet-slikken zover ge bracht, dat hij ook een horloge in zijn maag kon laten zakken om het uurwerk daarna aan de horlogeket ting, die hij bij deze zonderlinge on derneming in de hand hield, weer naar boven te halen. Om te laten zien dat hier geen en kele vorm van bedrog in het spel was, nodigde de Franse kunstenaar zijn toeschouwers uit hun oor in zijn maagstreek te luisteren te leggen, opdat zij daar het klokje onder zijn middenrif zouden horen tikken. De Voorzitter van het Nederïandsche Roode Kruis, Ir. F. C.C. Baron van Tuyll van Znylen, heeft op Zaterdag middag in besloten vergadering de Centrale Commissis voor de Beentransplantatiedienst van het Nederïandsche Roode Kruis geïnstalleerd. Sinds 1 Februari j.l. bezit het Nederïandsche Roode Kruis in Amsterdam een Been- derbank. De beenderen die beschadigd zijn in het mens elijk lichaam, kunnen door een chirurgische behandeling worden vervangen door gedeelten van kalfsbeenderen, van nuchtere kalveren. De beenderen worden opgebor gen in een diepvries-installatie. Bij temperaturen van 20 graden Celsius en lager kan het weefsei een jaar in leven blijven. In de operatiekamer van de Beentrans plantatiedienst: het zagen van de beentransplantaten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2