Begroting 1953 afgehandeld Etalage-wedstrijd trok vele ijverige schilderij-zoekers Prinses Beatrix bezocht Leiden Ondank.... Overgrote belangstelling voor A*NLW+B+-bondsavond Kamer van Koophandel vraagt vervangingswaarde als basis VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 PE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 GEMEENTERAAD LEIDSCHENDAM De heer Waayer pleitte als een „E.H.B.O.-advocaat" In de raadsvergadering te Leid- straatongeluk present kan zijn. Met schendam heeft burgemeester Ban ning gisteravond bij de algemene be schouwingen de naar voren gebrach te opmerkingen onder de loupe ge nomen en elke vraag beantwoord. Op de door mr. Dietz (K.V "P.)' naar voren gebrachte punten an .voordde de burgemeester het volgende: Het bevreemdt B. en W. dat over de Stompwijkse weg klachten zijn ge uit, aangezien nog niet zo lang ge leden juist tevredenheid betuigd is over de toestand van die wég. Er zijn nu nog wel enige zwakke punten, maar die zullen zo spoedig mogelijk verbeterd worden. Over de Kniplaan is reeds herhaal de malen met het polderbestuur van gedachten gewisseld, maar steeds zonder succes. Nu willen B. en W. het nog eens proberen door middel van een commissie ad hoc en in deze commissie werden aangewezen de heren v. d. Bosch. Waayer, Bolle- boom, Koerts en de Ruiter. Het zwembad en badhuis achten B. en W. zeer urgent, maar daar hier aan vele moeilijkheden verbonden zijn en hoge kosten wordt met reden gevreesd dat Ged. Staten in verband met de financiële toestand van de gemeente voorlopig wel geen toe stemming zullen geveru voor de stich ting van deze instellingen. B. en W. rullen echter t.z een plan uitwer ken en de raad een overzicht geven van de kosten en ook van de exploi tatiekosten. Sportvelden. Sportvelden vormen een branden de kwestie en de voorz. vond het niet prettig, dat de vox populi meent, dat B. en W. in dit opzicht niet actief zijn. Er zijn reeds besprekingen ge voerd met de besturen van de sport verenigingen en een terrein is uit gezocht. Nu is van hogerhand de vraag opgeworpen of het terrein wel past in de structuur van de gemeente. Inmiddels worden pogingen gedaan bedoeld terrein te kopen maar als dat niet gelukt dan kunnen de plannen alleen doorgaan bij onteigening en dat kan weer alleen geschieden in dien het uitbreidingsplan definitief is vastgesteld, hetgeen nog geruime tijd kan aanlopen. Tot zolang zal deze brandende kwestie niet afge daan kunnen worden. B. en W. zullen onderzoeken, of de gemeente in een andere belasting klasse gerangschikt kan worden. Na deze beantwoording bracht de heer Van Beek (K.V.P.) namens de raad dank voor de uitvoerige behan deling van de gestelde vragen, waar na overgegaan werd tot de behande ling van de begroting. Behandeling begroting. De heer Koerts drong er op aan, dat de open terreinen langs de nieu we Doorbraakweg voor bouwterrei nen worden uitgegeven. Daarbij werd de gehele netelige historie omtrent de niet doorgegane aankoop van de tuin Hendriks opgehaald, doch tot een definitieve besluit heeft dit niet, geleid. De heer Meester (K.V.P.) stelde voor de subsidie voor de harmonie St. Caecilia te verhogen van 200. op ƒ300.per jaar. Zonder enige tegenkanting werd dit voorstel aan genomen. Dit zijn de enige punten welke verandering brengen aan de opgestelde begroting, welke daarna zonder verdere op- of aanmerkingen werd aangenomen. Tot slot kwam nogmaals het ver zoek van de E.H.B.O. te Stomp wijk om een jaarlijkse subsidie in behan deling. B. en W. bleven bij hun af wijzend advies, waarna de heer Waayer een betoog hield om de E.H. B.O. in Stomp wijk niet in de steek te laten. Er is d'aar geen dokter en de wijkverpleegster heeft handen vol werk, zodat zij niet dadelijk bij een KATWITK AAN DEN RIJN NIEUWE WIJK IN AANBOUW In aansluiting op enige tijd gele den gebouwde burgerwoonhuizen aan de Nieuwe Duinweg, zal thans een tweede groep volgen. Ook de plannen voor de te bouwen am bachtsschool, aan de andere zijde van deze weg, zijn in een vergevor derd stadium. Het begin van een nieuwe wijk aldaar. DE ZILK KIND GERED Het 4-jarig jongetje van Van der K. viel in een onbewaakt ogenblik in de Leidsevaart. Dank zij de hulp van een in de buurt werkende arbei der, die het ongeluk zag gebeuren en meteen gekleed in de vaart sprong, kon het kind worden gered. Race eindigde in het water. De Groentenhandelaar v. d. P. reed gis termorgen langs de Leidsevaart. Een bakker reed langs dezelfde weg. Het paard volgde de bakker. De laatste trachtte voor te blijven, doch toen dat niet langer kon kwam hij in de Leidsevaart terecht. Het paard volg de dit voorbeeld niet en liep rustig verder. De bakker kroop de walkant op, waarmee de voorstelling was ge ëindigd. VALKENBURG Katholiek Valkenburg. Dinsdag avond opende Katholiek Valkenburg het winterseizoen met de eerste con tactavond. Aanwezig waren o.a. Pas toor Hesp en kapelaan Bekkers. Er werden drie lichtbeelden-series ver- loond n.l. „Wat doet Nederland voor g Missie", „Het Leven van de H. I riadette" en „Ziekenbedevaart 'J Lourdes". Kapelaan Bekkers "lies toe met een interessante ,1 welke met grote aandacht lgd. Hierna werd 't win- ma uitgestippeld en sprak ér 'n slotwoord. enige voorbeelden toonde de heer Waayer aan, dat de E.H.B.O. zeer nuttig werk verricht. Spr. wees ver der op het streven naar bescherming van de burgerbevolking, waartoe overal elders de E.H.B.O. wordt in geschakeld. De vereniging moet nood zakelijk overgaan tot aanvulling van diverse benodigdheden en dat kan alleen indien de gemeente subsidie, verleent. De heer Waayer mocht het genoegen smaken, dat de raad ge troffen was door zijn klemmend be toog. De raad ging er mede accoord, dat voor het jaar 1953 een subsidie verleend wordt van 100.Uit de raad werd nog voorspeld, dat de heer Waayer, gezien zijn succes, nu wel ere-voorzitter van de Stompwijkse E.H.B.O. zal worden. NOORDWIJK Monumentenzorg. Door Ged. Staten wordt aan Prov. St. voorge steld een subsidie te verlenen van 300,voor restauratie van de ge vel van het pand Bronckhorststraat No. 57. Van rijkswege is 40 procent en van gemeentewege 20 pet. toege zegd in de totale restauratiekos ten van 3000, Biljarten. De upitslagen van de wedstrijden welke de biljartver. Flora deze week speelde zijn als volgt: Flora II—"Vios III 4—4. W. Borst 2.442, C. Hornstra 1.96:0, C. de Zwart 2.570, C. v. Dam 4.232, J. Grimbergen 1.840, P. Versteege 3.03—2, Th. v. Beek 2.30—2, J. Koe- lewijn 2.230. Flora IDe Poort van Cleef 26. J. Vos 2.41—, J. Caspers 2.64—0, J. Wijsman 1.280, J. v. d. List 3.05 j >2, P. Noteboom 2.78(e G. v. d. I Berg 2.890, W. Slootbeek 4.952, H. v. d. Voort 9.65—0. De uitslag van de wedstrijd De Engel I.Flora in is 44 (onder pro test van Flora). Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewon nen door: A. v. Egmond 97 p. Ie kl„ J. v. Beelen 96 p., 2e kl., P. Borst 92 p. 3de klasse. In de damesklasse behaalde mej. T. v. Oosten met 93 punten het hoog ste aantal. De heer A. Verloop slaagde aan de universiteit te Leiden voor het doctoraal-examen Wis- en Natuur kunde met scheikunde als hoofdvak. SASSENHEIM K.V.P. De pl. afd. der KVP ver gaderde o.l.v. dt heer J. A. J. Roozen die in zijn openingswoord de uitslag van de laatste verkiezingen, voor zover deze Sagsenheim betrof, be sprak. Hij bracht daarvoor hulde aan de katholjgke arbeiders, die hun trouw aan de partij hebben bewezen. Er was slechts een klein stemmen verlies aan de partij Wel ter. De bestuursverkiezing bracht de heren W. Eerbée, Jo* den Boer, P. Elstgeest, W. Krom, A. Noorder- meer, J. Roozen, L C. Schrama, J. A. L Schrama en A. Verdegaal in het bestuur. De heer Roozen werd als voorz. herkozen. De vergadering was slecht bezocht. In de bestuursvergadering werd de heer J. A. L. Schrama, Hoofd straat 18, tot secretaris benoemd, en de heer Jos den Boer, Kerklaan 49, als penningmeeester. G. Lascaris en H. C. van der Vooren; Cornelis Daniël, z. van C. D. van Goeverdew en J. C. van Vliet; Wil lem, z. van N. Breedijk en J. J. van der Bent. Ondertrouwd: R. Bergman 25 j. en C. van Tol 24 j.; J. J. M. Borst 28 j. Ie Oegstgeest en J. Knetsch 27 j.; C. A. F. Keuls 27 j. en E. Bobbink 23 j.; J G. Hoogeveen 27 j. en W. P. van der Meer te Lisse. Getrouwd: P. Potman 25 j. en N. W. Verhoog 25 j.T. Volker 28 j. te Lei den en Jonkvrouw E. C. Sandberg 28 j. VOORSCHOTEN Ringslang tussen spoorrails Gistermiddag ontdekten enige werklieden bij werkzaamheden aan de 'spoorlijn tussen de dwarsleggers een ringslang van ongeveer 80 cm lengte. De eerste gedachten waren, dat het een adder was. Het dier werd in een zak gedaan en naar de sta tionschef gebracht. Tenslotte was hij eigendom van de spoorwegen. Van daar belde men het politiebureau op en vroeg men wat men met dit beest moest doen. De politie heeft toen het beest op transport gesteld naar het dierenpark te Wassenaar. Het was voor de personen van het die renpark een raadsel, hoe deze ring slang op de gevonden plek terecht was gekomen. K.S.V. Zondag a.s. 2 November speelt de handbalvereniging „K.S.V." sinds haar oprichting haar eerste wedstrijd en wel tegen H.V.L. uit Leidschendam. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de pa ters Capucijnen ingang naast de Zil- verfabriek. Het Ziekenfonds vergaderde. Gisteravond hield het ziekenfonds een vergadering in gebouw „Irene" aan de Leidseweg 95. Deze vergade ring was uitgeschreven teneinde te voorzien in de vacature van verte genwoordiger der verzekerden te Voorschoten. De opkomst was slecht. Van de ter plaatse 7000 verzeker den waren slechts vijf leden ter ver gadering aanwezig. In afwachting van de komst van meerdere leden hield de adjunct-directeur van het Ziekenfonds, de heer v. d. Wolf een korte beschouwing over de groei en i Het regent weer KOOPJES Lange Herenpantalons I en Hemden 0 „Q prima Interlock ««llv Damesdirectoires en Hemden In zalm en wit. Zware kwaliteit Interlock 1.48 Kinderdirectoires mooie kwaliteit, - diverse maten nu 68 ct Damesnaihthemden zware flanel, diverse kleuren nu 5.68 Flanellen Herenpyama's model. Alle maten nu 9.45 Wollen Japonstof 130 c.m. breed 4.95 LEIDEN LEEFDE DE PRIJSWINNAARS Haarlenunerstr. hoek Donkers teeg BETER EN TOCH GOEDKOPER MIDZA BONNEN (Advertentie). het ontstaan van het Ziekenfonds wezen. Het was de bedoeling eerst 2 vertegenwoordigers te kiezen, doch omdat de opkomst zo slecht was werd besloten slechts 1 vertegenwoordi ger te kiezen. Bij het bestuur waren door de verzekerden geen candida- ten ingediend. Thans stélde het be stuur als candidaat voor de heer H. C. Jos. Met vier stemmen voor en 1 blanco werd de heer Jos gekozen. Deze vertegenwoordiger wordt ge kozen 'voor de tijd van 3 jaar. De heer Los wilde bjj de rondvraag we ten, wat er met de geïncasseerde 'gelden gebeurde éri hoe deze werden uitgegeven.'Dé heer van' d'ér' WoIÏ gaf dienaangaande' 'zeer' interessante •cijfers.' Gedurende'dit weekeinde wordt de Zondagsdienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dl*. Th. J. Thies, Leidseweg 51. Te lefoon 520. Geboren: Johannes, z. van P. D. Heesbeen en A, G. Veldmeijer; Jo hanna Louisa Maria, d. van J. Prins en J. G. Wortel; Hendrik Willem, z. van W. Oosterom en S. K. Hulsbos; Alexander Jozef Joannes Anton, z. van A. I. J. Maas en J. M. C. Sadée. Ondertrouwd: L. van Leeuwen 61 j. en A. M. Smits 42 j. Gehuwd: J. F. Stolk te Pernis en G. Turkenburg. Overleden: Wilhelmina Catharina Maria Koot 9 mnd., d. van J, H. Koot en M. Aj- G. van Mil. WASSENAAR Nutsavond over Bloembollencul tuur. In het R.K. Verenigingsge bouw werd gisteravond een Nuts-, avond gehouden over de bloembol lencultuur, De heer P. v. d. Nouland uit Lisse sprak over de betekenis' van deze cultuur, niet alleen voor de bollenstreek, maar voor het gehele land. Verleden jaar werd voor 143 millioen gulden geëxporteerd, waar tegenover een noodzakelijke import van slechts 25 millioen staat. Ner gens ter wereld treft men een land of streek aan, waar, zoals in Noord en Zuid-Holland vele zelfstandigen in een goede welstand leven. Het aantal bollenkwekers in Nederland bedraagt omstreeks 8500. Na deze inleiding werd een film vertoond in fraaie kleuren over alles wat met de bollencultuur te maken heeft. „Het Zeepaardje". Donderdag avond werd in café Beijersbergen een ledenvergadering gehouden van de Wass. vereniging van aquarium- liefhebbers „Het Zeepaardje". De heer Lagraauw uit Voorburg zette zijn vorige week begonnen causerie over de inrichting van een aquarium voort. Spr. gaf vele nuttige wenken over de bodem van het aquarium en over het inbrengen van allerlei soorten planten en verduidelijkte zijn inleiding door een demonstratie. Met de vertoning van lichtbeelden over bekroonde aquaria werd de leerzame avond besloten. Dit weekend wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen R. S. ten Cate, Hugo de Grootstraat 1, tel. 3027 en Jac. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9670. Tot de volgende week heeft de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402 avond-, nacht- en Zon dagsdienst. Geb.: Gerardus A. J., z. v. G. L. Krul en H. W. T. Verhoeff; Anto- nius G„ z. v. E. C. Westgeest en M." W. C. Hooijmans. Ondertr.: A. Oudshoorn en M. C. van Schijndel. Getr.: J. Vredenibregt en D. C. van, Veen; C. J.. Hoeffnagel eii. M. J. Tap; P. T. van Houten en B. A. Engel; J. N. Knijnenburg en A. C. M. Sejj- sener. Toén het besrtuur der 3-October- Vereniging, in samenwerking met bet door de Vereniging Vreemdelin genverkeer opgerichte Actie Comité „Leiden Leeft" de prijsvraag „Wie, Wat en Waar" uitschreef behel zende het opzoeken van 372 stuks re producties van schilderijen van Leid se Meesters was men zich wel be wust, dat de oplossing niet eenvoudig zou zijn. Meer dan 150 inzendingen moesten door de V.V.V. worden na gekeken, alvorens men in staat was tot de verdeling der prijzen te kun nen overgaan. Het resultaat der in gezonden oplossingen bleek zó ver rassend goed, dat slechts door loting de prijzen konden worden vastge steld. Hpt devies der Leidse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer: „Leiden Leeft" is ook bij deze actie wederom juist en doeltreffend gebleken! De prijzen werden als volgt ge wonnen: lste prijs (Waardebonnen tot een totaalbedrag van 100.J. M. H. Horikx, Witte Rozestraat 18, Leiden. 2de pr.: (waardebonen voor 50): J. H. van der Iloeg, Vondellaan 5, G. N. Meurs Jr. "Tronesteinkade 30. 3e prijs (waardebonnen 25,J. B. Selier, Zonneveldstraat 6, B. Rak kertMeester, Irenestraat 20a, W. F. Louwrier, Nieuwe Rijn 101, C. Ligt- voet, Kraaiers'traat 10. 4de prijs. (Waardebonnen 10. D. Hanselaar, Maredijk 19; Q. A. Brouwer, Haven 26b; C. A. Don, Ho- gewoerd 46a; J. H, Stigter-Kolder- man, Hogewoerd 167; P. Masurel, Gerard Brandstraat 6; M. A. E. van Katwijk-de Rijk, Trompstr. 28; A. Timmermans, Warmonderweg 20, v. d. Eijkel, Koestr.'37, Geheel onopgemerkt heeft H.K.H. Prinses Beatrix gistermiddag een be zoek gebracht aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat te Leiden. Dit koninklijk be zoek was va.n te voren niet aange kondigd en als alle andere bezoekers kochten de prinses en twee vergezel lende hofdames toegangskaartjes. Zij arriveerden om vier uur en verble ken drie kwartier .in het museum. 'Speciaal de Egyptische afdeling had- dé-belangstelling van de prinses. Om -kwart voor vijf vertrok het gezel schap per auto even onopgemerkt als hét gekomen was.Daarna gebruikten, ;pfin$ès Beatrix en- de-beide -dames de thee in Het Gulden Vlies-, waar- zij weliswaar door enige gasten wer den opgemerkt, maar geen enkele hinder ondervonden. Allen respec teerden het incognito van de prin ses, die er kennelijk genoegen in schepte eens als 'gewoon meisje uit te iwogen gaan. In een andere hoek van de zaal hield een rechercheur onopgemerkt een oogje in het zeil. Om kwart over zes verliet het ge zelschap Het Gulden Vlies, waarna in de rotisserie „Oudt Leyden" van het Pannekoekenhuisje aan de Steen straat gedjneérd werd. Tenslotte werd in de Schouwburg de K. en O.- voorstelling van „De Kersentuin", door de Haagse Comedie, bijgewoond Om kwart over elf- vertrok het ge zelschap naar Soestdijk. Luchtspeurders bekeurd Men zal zich herinneren hoe op' 7 September twee sportvliegers 'méén den een dief bij het militaire kamp Rucphen te betrappen en poogden hem te volgen. Bij deze speurtöcht- vloog het vliegtuig op een hoogte van ong. 20 meter. Naar later bleek was er geen dief geweest en - dezer dagen zijn de beide luchtspetirders bekeurd wegens het te laag vliegen. MEER DAN 55 DUIZEND WONINGEN IN '53? Er bestaat, menselijkerwijs gespro ken, inderdaad zekerheid dat het vol-, gend jaar 55.000 woningen zujléli worden gebouwd. De mogelijkheid 'is niet uitgesloten, dat dit aantal nog zal worden overtroffen, zo zegt de regering in de sociaal-economische paragraaf vani de Memorie v-an Ant woord op de Rijksbegroting. Het in belangrijke in ate ter hand nemen van krot-opruiming lijkt'on mogelijk zolang er een ernstig wo ning-tekort is. Wel ligt het in de bedoeling het opruimen te stimule ren, naar gelang de woningnood ;qf- neemt. De instelling van een' commis sie wordt voorbereid. WESTERLING IS NEDERLANDER Zoals- bekend is, had 'de voormalige kapitein van het KNIL, de heer R. Westerling, aande Hoge Raad der Nederlanden verzocht,: uit te 'maken, of hij .-het Nederlanderschap' bezit. Dit verzoek deed hij op grond vair 't 'feit, dat Indonesië uitlevering van Westerling aan de Nederlandse re gering heeft verzocht. Evenals de ad vocaat-generaal, prof. mr. Lange- meijer, is thans, ook de. Hoge Raad tot de'conclusie gekomen, dat Wes terling de Nederlandse nationaliteit pézit. Westerling zal dus niet kunnen worden uitgeleverd. Rijnsburg, C. Hosman, Zo eterwoud- seweg 134. B. v. d. Wijngaarden, Rotterdams Zee hospitium, Katwijk aan Zee; J. van Zijp-Grasman, Haarlemmerstraat 295; H. Eelsingh, Utrechtse Jaagpad 23; L. Jongenelen, Herengracht 45a. H. Verkley, Morssingel 8; S. v. d. Berg, Munnikenstraat 27; Th. N v. Zijp, Lijsterstraat 9; J. v. d. Meer, Alexan- derstraat 23; A. Mol, Narcisstraat 2, Voorschoten; L. P. Schamper, Room- burgerweg 2b; M. Flim, Haagweg 5; A. v. d. Weerthof, Jacob Catslaan 103; W. F. Dreef, Molenstraat 28; J. Huysmans, Buys Ballotstraat 57; T. Zandvliet, Haarlemerstraat 117. St. van Ewijk, Breestraat 73; J. van Wee- ren, Val'kenburgerweg 10, Rijnsburg; A. Vuyk, Langegracht 91; L. E. J. Moeliker, Bakkersteeg 4; J P. Ques- troo, Nieuwe Rijn 51; M. Paats, Stadhouderslaan 12. Zoals uit deze lijst blijkt zijn uiter aard de meeste prijzen in de stad Leiden gevallen. Modemagazijn Lampe stelde zes waardebonnen van tien gulden be schikbaar, die gewonnen werden door: Corrie C. van der Baan. „de in val", Plantsoen 49, Leiden; C. Kam- ma, Utrechtse Jaagpad 16a, Leiden; A. van den Weerthofv. d Meyden, Jacob Catslaan 103, Leiden; H. van Cittcrt, Lammenschanweg 47, Lei den; J. N. J. Breuring, v. d. Sande Bakhuyzenlaan 8, Leiden; J. P. Gor dijn, Mauritsstraat 85, Leiden. Tegen overlegging van een identi teitsbewijs kunnen de prijswinnaars ten kantore van de Vereniging V reemdelingenverkeer, Steenstraat lb, Leiden, hun prijs in waardebon nen in ontvangst nemen. Dt waarde bonnen zijn geldig tot en met 15 No vember 1952. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN REGEN Aanvankelijk enkele opklarin gen, maar later zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige en later tot krachtig of hard toene mende wind hoofdzakelijk tussen West en Zuidwest. Iets zachter. 1 Nov. zon op 7.35, onder om 17.11; maan op 16.25 en onder 7.05 uur. 2 Nov. zon op 7.37 en onder 17.10; maar. op 16.48 en onder 8.32 uur, 3 Nov. zon op 7.38 en onder 17.08; maan op 17.19 en onder 9.56 uur. Uet lu-eeA in Euiojia De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO zwaar bew. 1 C. STOCKHOLM geheel bew. 6 KOPENHAGEN zwaar bew. 7 LONDEN licht bew. 6 AMSTERDAM onweer 6 PARIJS licht bew. 6 BORDEAUX regenbui 13 NICE zwaar bew. U WARSCHAU nevel 2 BERLIJN regen 6 FRANKFORT nevel 7 MüNCHEN regen 6 ZüRICH regen 6 WENEN nevel 8 WEGENWACHT PARAAT! Meer dan 200 mensen stonden gis teravond met teleurgestelde gezich ten tegen de gesloten deuren van de grote Burcht-zaal aan te kijken. Ten slotte restte hem niets anders dan in de druilende regen weer huistoe te gaan; de zaal was vol! Zó groot was de belangstelling voor de bonds- avond, die de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. in Leiden belegd had voor leden en introducé's. De gelukkigen, die wel een plaats je hadden kunnen bemachtigen, wer den verwelkomd door: de heer A. C. Bestelinkï waterconsul van. 4e A.N. W.B'. voor Leiden en Omgeving; Na he - verscheen wethouder St. Men ken, op. het podium -om namens -de burgemeester, die verhinderd was, te vertellen, dat de A.N.W.B. zo'n buitengewoon nuttige bond is, die op de meest uiteenlopende terreinen van toerisme in de ruimste beteke nis van het woord uitstekend werk doet. De heer Menken gaf een in drukwekkende opsomming van bondshotels tot bondswaterkranen toe en wees er. op, dat de bond het internationaal toerisme in Neder land bevordert, hetgeen een belang rijke bron van deviezeninkomsten is. Daarom gaf spr. een vrije interpre tatie van de letters A.N.W.B.: Alge mene Nederlandse Welvaarts Bron! De heer Th. Palstra, leider van de propaganda-dienst, hield vervolgens een toespraak, waarin hij wees op het uiteenlopende werk van de A.N. W.B., speciaal op dat van de Wegen wacht, die thans, ruim 100 „gele rij ders" heeft en meer dan 100.000 le den. In het afgelopen jaar werden ruim 90.000 diensten verleend: ban den plakken, benzine leveren, brand blussen, eerste hulp bij ongelukken, motorstoornissen opheffen, garages waarsohuwen, zelfs brieven bezor gen aan automobilisten-onderweg. De. heër Palstra vertelde het sterke verhaal van iemand, die met z'n si naasappelen schillen ook z'n gebit uit het raampje gooide en pas 15 km verder tot deze ontstellende ontdek king .kwam. Geen nood, er kwam een wegenwachter langs, die het. ineen gefrommelde zakje opzocht en het gebit netjes terugbracht! De service van de Wegenwacht zou nog uitgebreid fcunr en worden over minder belangrijke wegen, wanneer het ledental nog groter werd. Voor iedere duizend' leden kan 'de A.N.W. B.- er weer' één „gele rijder" in -L nerrén. Tifdefts de pauze ver namen we' nóg van de heer Palstra, dat het rijden na 's avonds zes uur een punt van overwewing uitmaakt, doch pas verwezenlijkt kan worden wanneer het ledental eerst nog aan merkelijk gestegen is. Wat de belangstellende toehoorders eerst gehoord hadden, zagen zij even later op de V/egenwacht-film, die een beeld gaf van de sterk gevarieer de hulpverleningen van de „gele rijders". Tijdens de pauze was er gelegen heid de verschillende bondsuitgaveni op een bescheiden tentoonstellinkje te bezichtigen, inlichtingen in te win nen en zich aan te melden als lid. De tweede helft van het program ma vermeldde vertoning van de grote A.N.W.B.-film „De horizon wijkt", waarin een overzicht gegeven werd van de enorme vlucht, die het toeris me ini de afgelopen halve eeuw geno men heeft, zowel te water, te land als in de lucht, zowel wat het aantal mogelijkheden betreft als het aan tal Nederlanders, dat hiervan gebruik maakt, m «le dank zij de vele voor treffelijke werkzaamheden van de A.N.W.B., die in Nederland 250.000 leden heeft, waarvan er 1.600 in Lei den wonen. A.N.W.B. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht de dames C. van Prooyen, Rijswijk, M. C. Pinke, Voorburg, D. Robertson, Den Haag, G. M. H. Cox, Amsterdam, H. J. Streef, Oen Haag, E. Drooglever For- tuijn, Utrecht, J. A. Smit Hooge- zand, J. G. J. M. Fleischeuer, Oirs- beek, J. Reinders, Den Haag, J. W. van Dijk, Eindhoven, F. W. M. v. d. Ven, Den Haag, E. Mulder, Sche- veningen, W. F. J. Westerrrïan, Am sterdam, J. A. M. Riksmenpoel, Maastricht en H. A. J. Vailland, Was senaar. OTBTftT talen (130 'etter- ti B» grepen p. minuut) Gegarandeerd in 2—3 maanden klaar. Aanvang dagelijks Kon Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie.) Adres Kamer van Koophan- del en Fabrieken voor Rijn-1 land inzake hernieuwde in werking treding van de Prijs- opdrijvingswet- en Hamster- wet 1939. De Kamer wijst er op, dat deze j wet voor een doel wordt gebruikt, waarvoor zij niet is uitgevaardigd. I Het gaat niet meer om prijsopdrij ving en hamsteren in. geval van oor- logsgevaar 1 of andere - buitengewone omstandigheden, daar deze wet thans gebruikt wordt in verband met prijs- behéérsirig. 1 De Kamer melkt op, dat, mocht de "wét onverhoopt niet kunnen ver vallen, althans één enkele zeer schadelijke nevenwerking van deze wet zou dienen,te worden weggeno men. Soms onherstelbare schade is ml", -aangericht,- doo^dét "dé Verko per 4e. betreffende - artikelen, hiet meer tegen prijzen kon inkopen, die hem enige mogelijkheid lieten om winst te behalen. Nog erger was, dat de verkoper in vele gevallen nieuwe voorraad zelf duurder moest inkopen dan hij zijn artikelen had verkocht. Dit strijdt naar de de mening der Kamer met het begrip rechtvaardigheid, daar de Staat op deze wijze de be zitters van bepaalde goederen in fei te dwingt deze goederen beneden de werkelijke waarde te verkopen, iets wat, mogelijk hoge uitzonderingen daargelaten, neerkomt op bevoorde ling van velen op kosten van enke len. De Kamer verzoekt daarom aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in overeenstemming met de conside rans van de wet, de eventueel als nog vast te stellen prijzen te base ren op de vervangingswaarde. Zij motiveert haar verzoek door te wij zen op de politiek der Regering o.a. ten aanzien van de electriciteitsta- rieven en voorts op de grote liquidi teitsmoeilijkheden waarin tal van bedrijven verkeren.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2