Voorlopig geen wijzigingen in wet automaten kokswaren Opbrengst omzetbelasting haalt verlaagde raming lang niet Maiafl ARBEID ALS DOEL IS BRON VAN GELUK Geen schadeloosstelling voor Urker vissers Anderhalf jaar voor spion LORRIE WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 REGERING VERKLAART: Op vragen van het Eerste Kamer lid de heer Steinkuhler (KVP) naar aanleiding van de in de kring van belanghebbenden bestaande bezorgd heid omtrent die verbodsbepalingen in de Winkelsluitingswet 1951, wel ke betrekking hebben op de ver koopautomaten welke zgn. kokswa ren afleveren, hebben de staatsse cretaris van Economische Zaken en de minister van Justitie het volgen de geantwoord: 1. Het is met name de staatsse cretaris bekend, dat in kringen van winkeliers, die verkoopauto maten voor z.g. kokswaren exploi teren, grote bezorgdheid bestaat omtrent de verbodsbepalingen ten aanzien van verkoopautomaten in de op 1 October j.l. in werking ge treden winkelsluitingswet 1951. 2. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Eer ste Kamer betreffende het ont werp van wet tot regeling van de winkelsluiting is bij artikel 16 ten aanzien van automaten met koks waren reeds opgemerkt, dat een onderscheid dient te worden ge maakt tussen: a. automaten, waarbij dienstverle ning aan het publiek geschiedt in de zin, zoals deze in restaurants, koffiehuizen e.d. plaats vindt, en b. automaten, waaruit verkoop van waren zonder meer geschiedt. Inderdaad zal het in de praktijk wel eens moeilijk zijn uit te maken tot welke groep een automaat be hoort. De beslissing zal uiteinde- Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de Ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Sopraan, alt en piano. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.20 Strijkkwartet. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Klein koor. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Surinaem- se volksmuziek. 18.00 Gram. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Vragen aan voorbij gangers. 22.15 Clavecimbel en viool. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. lijk bij de rechter berusten. Dat de tweede groep onder de winkelsluitingswet valt, betekent nog geenszins, dat haar exploitan ten daardoor met de ondergang worden bedreigd. Immers biedt de wet de mogelijkheid, dat de ge meenteraad voor winkels, waarin kokswaren plegen te worden ver kocht, op grond van plaatselijke omstandigheden een later slui tingstijdstip vaststelt. De staatsse cretaris wijst er nog op dat met betrekking tot de bedoelde ver koopautomaten moeilijk van „auto- maatbcdrijven" sprake kan zijn. Bedoelde automaten worden als regel immers na sluitingstijd als onderdeel van het winkelbedrijf geëxploiteerd. 3. De staatssecretaris ziet voor- hands in de door de automaten- houders aangevoerde bezwaren geen aanleiding een wijziging van de winkelsluitingswet te bevorde ren. 4. Wat betreft het geven van een instructie aan het Openbaar Mi nisterie tot het niet instellen van strafvervolgingen te dezer zake, merkt de minister op, dat hij zulks slechts in overweging zou kunnen nemen, indien naleving van de desbetreffende voorschriften van de automatenhouders in redejjk- heid niet kan worden gevergd, in verband waarmede een andere wettelijke voorziening aanhangig j zou zijn gemaakt. Aangezien deze omstandigheden zich blijkens het vorenstaande niet voordoen, kan hij geen aanleiding vinden tot het nemen van speciale maatregelen. MINISTER DE BRUIJN BIJ DE K.A.B. Minister A. C. de Bruijn was de gast in het congres van de Katholie ke Arbeidersbeweging. De minister sprak de hoop uit, dat dit congres de positie van de K.A.B. nog zou versterken. De K.A.B. heeft in het culturele en sociaal-economi sche leven van Nederland een be langrijke plaats veroverd. De Ne derlandse samenleving kan een or gaan, zoals de K.A.B. moeilijk ont beren, nu niet en in de toekomst niet. De waarnemend voorzitter, de heer Van den Akker, verklapte, dat de nieuwe minister bij de voorberei ding van dit congres en zeker bij de keuze van het onderwerp nog een belangrijk aandeel had gehad. SLAGERIJ-TENTOONSTELLING IN UTRECHT ,,Deze tentoonstelling geeft een levend beeld van de betekenis van het werkend en strevend ambacht, en van de technische hulpmiddelen waarover wij, .dank zij de snelle ont wikkeling van de technische indus trie, in de laatste jaren de beschik king hebben gekregen". Deze woorden sprak de directeur van het S.V.O. (slagers-vak-onder wijs), de heer Th. Kuiper, ter gele genheid van de gistermorgen in de Jaarbeursgebouwen geopende inter nationale slagers-vaktentoonstelling en -vakwedstrijd. „Voor de bijna 800 deelnemers aan de slagersvakwedstrijd en voor alle slagers, die de tentoonstelling bezoeken, zijn deze demonstraties een leerschool en vakbeurs; voor de consument een show van wat het moderne slagersbedrijf aan kostelijke vleesivoeding te bieden heeft", aldus de heer Kuiper. De opbrengst van de omzetbelas ting blijft op een laag niveau liggen. In de eerste drie kwartalen van dit jaar werd uit 'hoofde van dit middel achtereenvolgens f 287,9, 273,0 en 260,5 millioen geïnd. De opbrengst van de omzetbelasting in de eerste 9 maanden van 1952 ligt daarmede op jaarbasis ongeveer f 55 millioen be neden de verlaagde jaarraming. De opbrengst van de niet-kohier- belastingen beliep in September 218,1 millioen. Aan loonbelasting en vereveningsheffing werd in het LIEFTINCK KWAM EVEN KIJKEN Op doorreis naar Amerika De voormalige minister van fin an. ciën, prof. mr. P. Lieftinck, is gis teravond enige uren teruggeweest in Nederland. Hij kwam uit Turkije, waar hij, naar bekend, vertegenwoor diger is geworden van de Wereld- Tfto avwn -7*0 vpro «00—24 00 bank, en wachtte op Schiphol op het 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—44.UU vertrek yan het K.L.M.-Hjntoestel naar New York, de „Olivier van AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram. 9.25 De groenteman. 9.30 Gram. 10.35 Ik weet, ik weet wat U niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 „De vrouw in gezin, maatschap pij en staat", causerie. 11.10 Orkest concert. 12.00 Lichte muziek. 12.25 Li 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelinigen. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmu- ziek. 13.20 Metropole orkest. 14.00 „Ontmoetingen met Christopher Bla ze", hoorspel. 14.35 Mezzo-sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 „Van Pepita's en Man tilla's, causerie. 16.30 Orgel en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Reportage. 17.45 Rege ringsuitzending: Drs. R. Kool: „Wel vaartsplannen voor Suriname en zijn buren". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Orkestconcert. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafel parle ment. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Phil- harmonisch Orkest. 21.05 „Strueiv- see", hoorspel. 22.40 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden en Zuid- Amerika. 22.45 De Hollandse week in Düsseldorf. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Zang, orgel en viool. Noort", een der nieuwe DC 6 B's. Aan een aantal verslaggevers, die hem op Schiphol tijdens zijn korte oponthoud vragen stelden, vertelde hij, dat hij in Washington besprekin gen gaat voeren met de Wereldbank. Op zijn terugreis uit Washington, over enige weken, hoopt hij enkele dagen in Nederland te blijven. Hij vertelde voorts, dat zijn taak in Turkije tweeledig is: in de eerste plaats het behartigen van de belan gen van de Wereldbank, die grote credieten verstrekt voor de opbouw van havens, pakhuizen, voor de op wekking van electriciteit, voor de irrigatie en de industrie. In de twee de plaats dient onze vroegere minis ter van financiën de Turkse regering van advies bij de financiering van projecten, die de ontwikkeling van het land beogen. „Turkije is bezig zich sterk te ont wikkelen", aldus prof. Lieftinck. Hij noemde in het bijzonder de land bouw. Twee jaar geleden werd er nog graan geïmporteerd. Nu reeds is er zoveel, dat men bij de export in moeilijkheden komt. Er zijn te wei nig transportmiddelen in Turkije. In dit opzicht achtte prof. Lieftinck het noodzakelijk, dat Turkije door an dere landen wordt geholpen. Het lend biedt grote mogelijkheden voor zover het delfstoffen aangaat. afgelopen kwartaal resp. 167,4 en 68,0 millioen ontvangen tegenover in het voorgaande kwartaal resp. f 153,4 en f 63,3 millioen. De ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen liepen in September 265,1 millioen tegenover in Augustus f 286 millioen De teruggang wordt veroorzaakt door geringere ontvangsten aan vennoot schapbelasting. Van het in de afgelo. pen maand ontvangen bedrag werd 4,5 millioen voldaan door inleve ring van investerings- en beleggings certificaten en 0,5 millioen met be- lastingcertif icaten De ontvangsten uit hoofde van de ten bate van het Rijk geheven ko hierbelastingen, n.l. de inkomsten-, de vermogens- en de vennootschaps belasting, hebben in de eerste negen maanden van dit jaar 1,905 millioen bedragen. Daarmede is het totaal der ramingen dezer belastingen voor het dienstjaar 1952 ad 1.783 mil lioen overschreden. Ter vermijding van misverstand zij er op gewezen, dat deze overschrijding niet als in dicate mag -worden gezien, als zou den de ramingen te laag zijn gesteld. Deze laatste immers betreffen niet de ontvangsten in een kalendejaar, doch voor de inkomsten- en vermo gensbelasting de opbrengst van het belastingjaar 1952 en voor de ven nootschapsbelasting de opbrengst der boekjaren 1951 en 1950-'51. Omtrent de uiteindelijke opbrengsten dezer belasting resp. boekjaren is thans nog niets bekend. De ontvangsten, welke betrekking hebben op diverse veelal oudere belasting- resp. boekjaren, staan onder invloed van het inhalen van belastingachterstand. Daar de ontvangsten in September het in die maand opgelegde bedrag met 34,5 millioen overtreffen, daalde het nog in te vorderen bedrag tot 1.293,3 millioen. Gij intikt naton attent. Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met de krachtig werkende AKKERS (Advertentie). Onder dienst of... bulten dienst... HET K.A.B.-CONGRES Gisteren zat Zijne Excellentie A C. de Bruijn nu eens tegenover de K.A.B. bestuurstafel, toen de inlei der dr. A. M. Kuylaars S.J. hem als tip naar Den Haag mee gaf, te trach ten van de vierhonderd kartels in ons land bedrijfschappen te maken. Ove rigens heeft de spreker ook aan het adres van de Vakbeweging een sug gestie gedaan en wel in deze zin, dat ze elke vervreemding tussen top en leiding trachte te voorkomen. Want, zo zei hij: aan de top weet men het wel allemaal en de man in het bedrijf neemt dat dan ook wel aan, maar de eenvoudige werker heeft veel meer behoefte aan een schouderklopje nu en dan, dan dat de top zich van hem distancieert. Arbeid bouwt onze persoon op. Zowel dr. Kuylaars als na hem drs. P. Bogaers, die economisch adviseur van de K.A.B. is, zijn bij de behande ling van hun practische onderwerpen nog al afgeweken van het schema, zo als dat in het Congresboekje was af gedrukt en de voordrachten werden er nog actueler door. Zij hebben een genuanceerde kijk gegeven op be langrijke problemen, die alle liggen op het terrein van de arbeid en van het menselijk geluk. Pater Kuylaars stelde onmiddellijk de belangrijke vraag, of de arbeid in derdaad een bron van geluk is. Ar beid, zo legde hij uit, geeft zelfres pect en een sociale status. Wie werk eloos is, voelt zich eenzaam en komt tekort in de wereld. De arbeid bouwt onze persoon op, maakt ons tot be tere mensen en levert een overschot op aan geestelijke waarden. Dat is een inwendige productiviteit, die men niet vindt in de vrije tijd. Wegens dit alles is de arbeid niet slechts middel, maar doel, niet alleen productiefac tor maar ook consumptiegoed. Helaas heerst er werkloosheid; al leen reeds in ons land telde men ver leden maand 100.000 gedwongen en 35.000 vrijwillige werklozen, afgezien nog van de seizoen-werklozen. En toch behoorden ook die allen produc tief te zijn in het arbeidsproces, me de om een gevoel van zelfrespect te krijgen. Daarom is het van belang, de arbeidsproductiviteit op te voeren, uiteraard zó dat ndet meer wordt geproduceerd dan de koopkracht toe laat. Ten aanzien van de uitvoer kunnen we ons wel wat veroorloven en een spaarpotje vormen, waaruit we de in voer van kapitaalgoederen kunnen financieren; maar dat kan niet on beperkt doorgaan. Want ini tegen stelling tot het huishouden met betrekking tot onze nationale econo mie is de leuze „sparen is investe ren" een sprookje. Verder bepleitte de inleider loons verhoging, voor zover ze correspon deert op de bedrijfswinst. Geestelijk gedraineerde arbeiders. Dan wees dr. Kuylaars er op, dat menige bedrijfsleiding haar arbeiders is gaani zien op dezelfde wijze als haar machines. Voor hen heeft men bewegingen en tijden vastgesteld, die een geestelijk gedraineerde arbeider tot gevolg hebben. Het is zó dat de arbeider niet de machine bedient, maar de machine de arbeider. Dat overkomt misschien wel 300.000 ar beiders in ons land. Terwijl nu de machine niet roest, gaan de geestelij ke vermogens van de werker allengs jwel roesten. Toch is het bij goede wil mogelijk Regering schoot in niets tekort In verband met het mislukken van de emigratie van de Urker vissers naar Argentinië heeft de minister van Sociale Zaken, mede namens de minister zonder portefeuille, de heer Luns, medegedeeld, dat er van scha deloosstelling geen sprake kan zijn. Het CPN-Kamerlid Haken had naar de mogelijkheid hiervan geïnfor meerd, maar de ministers kunnen niet inzien op welke wijze de rege ring te kort. is geschoten in deze par ticulier opgezette onderneming. Onmiddellijk toen dit nodig bleek hebben de ministers in gezamenlijk overleg de nodige stappen doen on dernemen door het Nederlandse ge zantschap te Buenos Aires. Deze heeft zonder ophouden de Ur- kers bijgestaan, toen moeilijkheden rezen met hun oorspronkelijke werk gever en de collectieve werk- en verblijfsvergunning in individuele vergunningen moest worden omge zet. Dat was geen eenvoudige opga ve, daar andere bestaansmogelijkhe den moesten worden gevonden en ook voor de realisering daarvan fi nanciële middelen nodig waren. De vorige minister van Buiten landse Zaken, mr. Stikker, heeft daarin dan ook aanleiding gevonden tegepover de ambtenaren van het gezantschap te Buenos Aires uiting te geven aan zijn waardering voor de wijze, waarop deze kwestie door hen is behandeld. De in Nederland achtergebleven gezinnen van de naar Argentinië vertrokken Urkers zijn bij wijze van uitzondering geholpen overeenkom stig de bepalingen van de sociale voorziening voor werklozen, en wel op de wijze, welke in het algemeen slechts geldt voor gezinnen van met rijkssubsidie geëmigreerde personen. De termijn van deze hulpverlening die als regel 6 maanden bedraagt is voor de gezinnen van de niet uit Argentinië teruggekeerde Ur kers inmiddels verlengd. De Haagse rechtbank heeft dr. D. E. Krantz, de man die een rol heeft gespeeld in de Tsjechische spionna- ge-affaire, schuldig bevonden aan het verstrekken van berichten, die de veiligheid van de staat in gevaar brachten, en hem een gevangenis straf opgelegd van anderhalf jaar met aftrek. De officier van Justitie had twee jaar met aftrek geëist. De overwegingen werden in het vonnis niet genoemd. de arbeider weer te stellen) boven de machine. Dat moet beginnen in Delft, waar de technici worden opgeleid; en zowaar begint men er wat oog voor te krijgen. Ook met taak verruiming zal men iets kunnen bereiken, niet slechts voor de arbeider alleen, maar ook voor de economische producti viteit. Intussen heeft de Vakbeweging een taak, niet door met de vuist op tafel te slaan, want men moet re kenen met bestaande methodiek, maar door het stimuleren van een geestelijk proces van omschakeling en door de arbeiders zelf een ze kere beroepstrots en arbeidseer bij te brengen. Naar het bezit van duurzaam goed. Dat ter verwerkelijking van het le vensgeluk ook stoffelijke middelen nodig zijn, heeft drs. P. Bogaers dui delijk aangetoond. Heel het mense lijke wezen, zo zei hij, roept als het ware om materiële middelen, die voorwaarde zijn voor ontplooiing der persoonlijkheid. Terwijl nu het re delijk inkomen de mens in staat moet stellen, menswaardige levensomstan digheden te scheppen, geeft het per soonlijk bezit van duurzame goede ren de mens gelegenheid zijn per soonlijkheid tot uitdrukking te bren gen. Aan deze verzekering verbond in leider een gedachte, die hij met na druk beklemtoonde: alleen door ach ter onze strijd voor betere levens voorwaarden steeds weer het mense lijk wezen te zien en de ontplooiing van de persoon als hoogste doelwit te aanvaarden, zal de sociale strijd met succes worden bekroond. Hij betoogde verder, dat winstde ling in het democratisch bedrijfsleven een niet te missen onderdeel is. En wat de ondernemers betreft, zei hij, dat deze moeten begrijpen, dat de mogelijkheden, die in de mensen ver scholen liggen, aanmerkelijk groter zyn dan die der machine; hetgeen ook dr. Kuylaars had verzekerd. Met betrekking tot een meer vrije loonpolitiek bepleitte de spreker het voor-oorlogse minimum-karakter; aan de bedrijfsorganen wil hij meer ruimte verlenen, waarbij dan loons verhoging en winstdelingsstelsel moe ten worden onderscheiden. Hierbij gaf hij richtlijnen aan voor het vast stellen van de hoogte der minima. Men moet namelijk denken aan de noodzaak van handhaving van onze concurrentie-positie met het buiten land; bepaalde bedragen moeten voor investeringen beschikbaar zijn en het moet gewenst heten, al te grote inko men-verschillen te voorkomen en aantasting der sociale minima te ver mijden. Resolutie tot besluit. De voornaamste verlangens van dit tweedaags congres, waarvan kan worden gezegd, dat de inleidingen van hoog gehalte waren en daarom graag werden beluisterd, werden ten slotte vastgelegd in een resolutie, waarin alle functionarissen werden aangespoord, geheel hun dagelijks werk in dienst te stellen van het einddoel van 's mensen bestaan: Gods verheerlijking en het volkomen geluk van de mens in God en dat zij daar van zowel door hun daden als in woord en geschrift openlijk en vrij moedig, waardig en met volharding zullen getuigen. PSEUDO-VOGELPEST IN REEUWIJK Onder de kippen van de heer Bui telaar te Reeuwijk is pseudo-vogel- pest geconstateerd. De gehele pluim veestapel van ongeveer duizend die ren is in beslag genomen en afge maakt. Maatregelen zijn genomen om uitbreiding der ziekte te voor komen. DOOR CHARLES GARVICE 10) „Niet veel," zei hij. Zijn kleine kraalogen keken, alsof er niets onder hun oppervakte verborgen lag. „Ze willen vader geen baronet maken. Het schijnt, dat ze de laatste tijd te veel baronets hebben gefabriceerd en nu moeten ze er een stokje voor ste ken." „Dan zul jij dus niet Sir Seymour Meiford zijn. Gecondoleerd." „Dank je," was het antwoord. „En waar ben je de gehele week geweest?" vroeg ze, terwijl zij zich op de divan omdraaide om hem beter te kunnen zien. „In goed gezelschap," was zijn ant woord. „Ik heb gelogeerd op Lat- cham Court, bij de graaf van Lat- cham." „Hoe ben je daar gekomen?" vroeg zij. „Door de oude heer," vertelde hij. ,De graaf zit er benauwd voor. Hij ïeeft geen cent meer. Al zijn bezit- dngen zijn hoog verhypothekeerd." „Heeft vader herr? geld geleend?" rroeg zij. „Ja," antwoordde hij „een hoop." Een ogenblik zwegen ze beiden. „Verder?" vroeg zij. Hij liep naar het raam en weer te rug naar het haardkleedje op zijn sluipende kattenmanier. „De graaf heeft een zoon, burg graaf Kendale." „Ja." „Die is in het leger. Hij kan al net zoveel geld aan als zijn vader. Hij zal de titel erven, maar als hij niet oppast, weinig meer." „Heb je hem gezien?" vroeg ze op verveelde toon, maar haar ogen wer den doordringend en donker. „Neen, hij had dienst, Diana," en hij kwam naar de divan en legde zijn smalle, witte hand erop. „Begrijpen wij elkaar?" „Ik geloof van wel," glimlachte zij zacht. „Ik geloof het ook," zei hij. „Wij beiden hébben slechts één doel, één streven om in het leven vooruit te komen. We zijn rijk, we hebben geld. Er is geen reden, waarom ik bij mijn dood geen graaf zou zijn en jU een gravin op zijn minst. Onze vader was een sjouwerman" hij keek naar de deur en haalde de schouders op toen hij het woord uit sprak „maar jij en ik behoeven niet de dochter van een sjouwerman te blijven, wij kunnen ons omhoog werken en worden wat we maar wil len." Zij knikte langzaam, lui, maar haar blauwe ogen waren nu violet. „Vertel me iets over die graaf," sprak ze. „Vader heeft hem geld geleend. Voor zover ik weet, heel veel. Hij moet 'het terugbetalen, of...." Hij haalde de schouders op. „En zijn zoon, die burggraaf?" „Die is hier in de barakken van Carshal. Hij is luitenant en heet Burggraaf Kendale, later graaf van Latohem." „En?" Hij richtte zich op en wreef z'ijn slanke handen, terwijl hij op haar neerzag. „Ik heb burggraaf Kendale van daag opgezocht. Morgen of overmor gen zal hij wel hier komen; de rest," hij spreidde zijn handen uit, „de rest lieve Diana, laat ik aan jou over." HOOFDSTUK IV Het was 's-morgens ongeveer tegen het ontbijt, de ochtend nadat Lord Kendale een bezoek had gebracht. Jack was buiten op het grasveld en prutste iets aan een hengel, terwijl hij luid en niet bepaald zuiver „De Vagebond" floot; Greta bewoog zich geluidloos door de garner, om te zor gen, dat alles op tafel zou staan, wat er op hoorde. Lorrie was nog niet te voorschijn gekomen, maar ze was al een half uur geleden in haar koude bad gaan plassen en een luchthartig gezang, dat sindsdien langs de trap naar be neden klonk, toonde aan, dat zij wakker was en bezig zich te kleden. Greta liep naar het raam; zij zag er uit als een duifje in haar grijze japon en het sierlijke, geborduurde schortje. „Jack, de bel is al gegaan." „Goed. Zeg, luister eens,Greta! Wie heeft er in mijn visgerei gescharreld? Alles ligt door elkaar en de snoeren zitten in de war. Je zoudt er waar achtig bij gaan vloeken! Als er iets is, waarin ik ndet gerommeld wil hébben, dan is het mijn visgerei. Wie kan dat nu weer gedaan hebben?" „Ik denk, dat Lorrie een schaar gezocht heeft," zei Greta aarzelend. V „Mijn schaar natuurlijk! Ik heb fhaar al gemist, net iets voor Lorrie. Hoor eens, Greta, als ik haar naai mandje te pakken krijg, gooi ik het in de rivier. Mijn schaar, het is wat moois! Maar ik zal Lorrie eens on derhanden nemen en verstandig met haar praten." „Beloof niet te veel! Zeg niet méér dan je verantwoorden kunt, Jack," riep een stem uit een raam boven z'n hoofd. „Iemand die zo weinig ver stand heeft als jij, zal van dat ver standige praten niet veel terecht brengen, weet je." Tegelijkertijd tikte een haarbor stel, onfeilbaar juist gegooid, Jack's pet van zijn hoofd. Hij smeet de hengel neer en slin gerde de haarborstel terug. Hij raak te niet het aardige gezichtje, dat op hem neerkeek, maar brak wel een ruit. „Luister eens, Lorrie; laat ik je nu eens en voor altijd zeggen, dat je van mijn boeltje af moet blijven. Het is het enige waar ik om geef....'' „Inderdaad. Ik héb je tenminste nog nooit dol gezien op iets anders, je studieboeken bijvoorbeeld," was Lorrie's antwoord, terwijl ze naar buiten leunde en het landschap te vreden bekeek. Ze was het toonbeeld van jeugd en uitstekende gezondheid „Denk je, dat ik je visgerei voor m'n genoegen in de war maak? Waarom berg je je schaar niet eigens anders op? Hallo Greta, reuze goeden mor gen! Is het ontbijt klaar? Ik heb hon ger als een paard, alhoewel Jack aan het fluiten geweest is. Zoals ie dereen weet, die onder die bezoeking heeft geleden, is het fluiten van Jack voldoende, om je alle eetlust te benemen. Heb je wel eens opge merkt, Greta, dat een man altijd „De Vagebond" fluit, al hij zich erg op zijn gemak gevoelt?" „Kom beneden," was Greta's ant woord op deze ontboezeming, terwijl ze de haarborstel opraapte. „Ik wou, dat jullie twee niet zo onbehouwen waren. Dat is nu al de derde ruit de ze week en het maakt papa boos." „Greta, ik ben genoodzaakt je te gen te spreken," sprak weer de hel dere, frisse stem, „papa is nooit boos. Niemand, zelfs de grootste opschep per niet, kan er zich op beroemen, dominé Reginald Latimer ooit woe dend te hebben gezien. Bedroefd, smartelijk gekrenkt kon hij zijn en is hij ook wel eens maar boos, neen". „Kom nu maar beneden," was het enige antwoord van de practische Greta: „de ham wornt koud." „Ja? Dan kom ik onmiddellijk; varkensvlees moet je warm eten." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6