De geboortedatum van Mart bracht Gré duizend gulden Lastige arrestant kreeg enkele rake klappen Belangrijke reorganisatie bij Kon* Landmacht Pater Michael Kammerer gezond op missiebasis teruggekeerd Door messteek gedood Geen misdaad in Jisp HOE Tijdelijk rustiger weer WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Extra T. T.-prijs viel in Zoeterwou.de Buurjongens brachten de blijde boodschap. Om tien voor half negen was het gisteren nog gewoon Dinsdagavond bij de familie C. W. van der Poel aan de Weipoortseweg 54 te Zoeter- woude. Vader Van der Poel was be zig zijn administratie bij te houden en de radio stond toevallig op Hil versum II, omdat de K.R.O. om acht uur geen nieuwsberichten geeft. Niemand dacht er aan om naar de extra-uitzending van de Thuisfront Tombola te luisteren en zo kwam het, dat het ogenblik van intense span ning, toen Wirn Jansen vertelde, dat er in de buurt van Leiden een extra prijs van 1.000 gevallen was, aan de gelukkige zelf voorbij ging. Lang zou de rust in het gezin ech ter niet meer duren. Terwijl de tele foon rinkelde en vader Van der Poel een opgewonden meneer iets hoorde zeggen, waar hij niets van begreep, werd de deur opengesmeten en ren den de buurjongens Bertus en Wim Belt naar binnen, die zo verbaasd waren toen zij de familie zo rustig bijeen zagen zitten, dat zij in het begin geen woord konden uitbren gen. Nu werd men daar aan de Wei poortseweg toch wel gewaar, dat er iets heel bijzonders gebeurd moest zijn en toen wij later op de avond binnenkwamen, was Gré met een op gewonden "gezicht alle kennissen aan het opbellen, om haar fortuin we reldkundig te maken. De telefoonlijn daar in Zoeter- woude zal wel eens even rood ge staan hebben, want al de kennissen van Gré hadden toevallig het plan om haar op te bellen en zodoende had de lijn geen ogenblik rust, In Zoeterwoude zetelt geluk. Zoeterwoude is wat men noemt een gelukkig dorp. Het vorig jaar werd het lot, waarop in Leiden 4.000 gewonnen werd ook in Zoe terwoude gekocht en als we ons niet vergissen, was dit op een bal, dat de heer Evert Castelein voor de N.K.J.B. georganiserd had. Dit keer is het weer een lot, dat door de Zoeter- woudse N.K.J.B. aan de man is ge bracht. Reeds in het begin van d<> actie was de N.K.J.B. met de beroemde Thuis- irontloten op pad gegaan en aange komen bij de familie Van der Poel, Werden daar ook de nodige kaarten verkocht. Gré peinsde toen eve», wat voor getal zij in zou vullen. Nu heeft zij reeds anderhalf jaar verkering met Mart Menken, die heel ver weg in de polder van Hazcrswoude woont en waar Gré slechts komen kan via en kele zeer merkwaardige bruggetjes. Mart is 28 Mei jarig en hij werd ge boren in 1829. Dus vulde Gré het ge tal 29528 in. Afgezien van al het andere geluk, dat Mart zijn meisje ongetwijfeld schenkt, heeft hij haar thans een ameublement van 1.000 bezorgd, want op zijn geboortedatum is de extra thuisfrontprijs gevallen. „Greetje naar de polder". Toen Gré van haar eerste geluk bekomen was en poogde Wim Jansen op te bellen, had deze de K.R.O.- studio juist verlaten, maar pater Van Cröonenfourg in Den Haag was nog op zijn hoofdkwartier aanwezig. Hij j vertelde Gré, dat zij bij woningin- richting Van Royen op het Mo- reelsepark te Utrecht, voor 1.000 meubelen mag gaan uitzoeken en er zijn gisteren al hele plannen gesmeëd om deze tocht zo spoedig mogelijk te maken. Nog dezelfde avond is Gré de pol der ingegaan om aan Mart het heu gelijke nieuws mede te delen en om vast een begin te maken met het zware debat, dat de komende dagen gevoerd zal moeten worden; want zo heel gemakkelijk js het nu ook weer niet, om zo maar onvoorbereid dui zend gulden meubelen te gaan ko pen. „Welkom, Vrouwe Fortuna"! Het geluk dat tot nu toe steeds in de buurt van Brabant en Oost Ne derland rondgezworven heeft, is ein delijk in deze gewesten aangeland. Het is prachtig op tijd, want nu komt juist de tijd, dat de grote prij zen gaan rollen. Hebt u uw deur nog gesloten voor deze aantrekkelijke Vrouwe For tuna? Hebt u nog geen lot gekocht in deze betoverende Tombola, die op het eind van de week f8.5pÓ aan prij zen gaat uitstrooien, waaronder een hoofdprijs van ƒ5.000, Wanneer u zorgt, dat uw kaart voor morgenavond vijf uur in ons bezit is, dap neeemt u de kans in eigen hand om a.s. Zaterdagavond een even grote sensatie te beleven als Gré van der Poel uit Zoeterwoude. Bij de loketten van de Leidse Courant liggen nog grote stapels kaarten te wachten om voor u een fortuintje te verdienen. KRONUS. NIEUWKOOP Nieuwkoop 1RVC 1 32. In deze wedstrijd zagen we voor de rust van beide partijen een zwak spel, dat weinig aantrekkelijks .bood voor het zo talrijke publiek. Toch zag het voor de rust al gauw een doelpunt, toen rechtsbuiten Blok van Nieuwkoop uit een practisch onmis bare kans de keeper nauwelijks kon passeren (10). Na de rust kwam de oranjeploeg pas op toeren en er ont wikkelde zich een goed samenspel, waarin vooral rechtsbinnen v. d. Voorn de hand had, hoewel zijn uit stekend bekeken ballen dikwijls hun doel misten door het lange talmen. Als vanouds draaide de achter hoede van Nieuwkoop op de kracht van stopperspil Gijs de Rooy, die zelfs een bal uit open goal kopte. Helaas kwam de bal terug en werd het toch nog een doelpunt (11), doordat de keeper niet uit de voeten kon vanwege de stopperspil, die ver suft van de harde kopbal in het doelgebied lag. Van de zijde van het Nieuwkoopse pulbliek steeg een protest op, dit was echter geheel misplaatst, daar de speler van Reeuwijk, die het doel punt maakte, niet eens had kunnen zien, dat er een speler van Nieuw koop was geblesseerd; bovendien speelde Nieuwkoop zelf toch ook door om dezelfde reden. Het publiek van Nieuwkoop was dus eerder on sportief dan de spelers. Na dit incident \yist Nieuwkoop nog tweemaal het RVC-doel te vin den in de vorm van doelpunten van J. Blok en Rinus van Dam (31). Vlak voorhet eind maakte RVC nog een doelpunt (3—2). Dat er nogal een rumoerig spel ontstond, dat vooral in de tweede helft tot uiting kwam, ligt naar onze mening aan de scheidsrechter op de eerste plaats, aangezien die -een veel te slappe houding aannamen. Verdere uitslagen: DONK III Nieuwkoop II 23; Waddinxvepn IV Nieuwkoop III 71; Nieuwkoop Jun.Nic. Boys Jun. 3—0. OUD-ADE Jaarvergadering K.V.P. In zijn openingsrede memoreerde de voorz. de gehouden Tweede Kamer-verkie zingen en besprak de huidige wereld situatie. De penn. liet een optimis tisch geluid horen. Minder optimis tisch was de vergadering gestemd, toen zij vernam, dat voorz. en secr. zich miet meer herkiesbaar stelden-. De vergadering respecteerde echter de besluiten van de heren W. Hartog en J. v. d. Wereld en wierp zich op de moeilijke taak een nieuw bestuur samen te stellen. Gelukkig stelden de trouwe werkers, de heren J. A. v. d. Geest, N. P. Heemskerk, Jac. v. d. jdiilst, J. v. d. Ploeg en P. v. Segge- len zich beschikbaar en werden dan ook met blijdschap herkozen. Aan het bestuur werden alsnog toege voegd de heren C. v. d. Geest en J. Ponsioen, waarvan de eerste het se cretariaat waarneemt en de laatste als voprz. zal fungeren. De scheiden de voorz. feliciteerde de nieuw-be- noemdeni en had op zijn beurt veel dankwoorden te aanvaarden, evenals de scheidende secr, voor het vele werk gedurende een lange reeks van jaren zorgzaam verricht; namens het bestuur sprak de heer J. A. v. d. Geest en namens de vergadering de heer Jac, Pennings. De afgevaardigde ter Kamercentrale bracht uitvoerig verslag uit over de bezochte verga deringen. De heren Jac. v. d. Poel en J. v. d. Hulst controleerden de bescheiden vam de penn. en waren vol lof over het gevoerde beleid. Tenslotte werden plannen beraamd om een volgende vergadering zo at tractief mogelijk te maken voor de leden. Ondanks het feit, dat de spre ker van deze avond bericht van ver hindering had gezonden, is het toch nog laat geworden. Allerzielen-aflaat De volle aflaat toties quoties voor de gelovige zielen kan dit jaar verdiend worden vam Zon dag 2 November 12 uur 's mid dags tot 3 November twaalf uur 's nachts. Degenen, die op 2 of 3 Novem ber niet in de gelegenheid zijn deze aflaat te verdienen, kun nen dit nog doen vanaf Zaterdag 8 November 12 uur 's middags tot Zondag 9 November twaalf uur 's nachts. Toen 16 Mëi jl. een arrestant per burgertrein van Maastricht naar Am sterdam werd vervoerd, meende deze man, dat hij in het bijzijn van het publiek wel een klein relletje kon veroorzaken. Hij begon met een al lerdroevigst verhaal op te hangen, eiste vervolgens, dat het raam open moest, en begon tenslotte een van de wachtmeesters van de marechaussee, die hem vergezelde, uit te schelden. De politiemannen gelastten hem hierop mee te gaan naar de bagage- trein, maar daar voelde de arrestant mets voor en hij verzette zich door zich aan de leuning van zijn zit plaats vast te grijpen. Eenmaal in de bagageruimte aan gekomen, wilde hij zich door de niet goed gesloten deur naar buiten wer ken. Er was toen een worsteling ont staan tussen de politiemannen en de arrestant, waarbij de laatste een paar gevoelige klappen zou hebben opgelopen. Dit was de lezing, die een der marechaussees, als getuige gehoord, gisteren voor de rechtbank- gaf. Er waren echter treinpassagiers, die een geheel andere mening waren toege daan. Een dame kwam verklaren, dat de bewakers de man op een vre selijke manier met de gummistokken bewerkt hadden. Verdachte zelf had ook een heel verhaal in voorraad, maar de officier yan justitie, die op verdachte's straf lijst zag, dat hij al 8 maal veroor deeld was, verbaasde zich er over, dat verdachte In hoger beroep was Keizerin sloeg schip te water In tegenwoordigheid van de com missaris der Koningin in de prov. Noord-Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steenbergen, de plaatsver vangend ambassadeur van Frankrijk, de heer T. Corouson de Villeneuve en burgemeester P. O. F. M. Cremers heeft de keizerin van Vietnam', Nam Shuong, gisteren de tewaterlating verricht van een schip, dat gebouwd werd door de Haarlemse Scheeps bouw Maatschappij, op de werf aan het Spaarne. De keizerin werd op de werf ver welkomd door de echtgenote van de directeur der Scheepsbouw Maat schappij, mevr. B. M. Vlielander Hein, die een bouquet van rode en gele rozen aanbood in overeenstem ming met de kleuren van de Vietna mese vlag. Een Vietnamese pater Augustijn zegende Jj-et schip, dat de naam „Ville de Saigon" heeft gekre gen. Vervolgens overhandigde de di recteur van de Scheepsbouw Maat schappij, de heer B. Vlielander Hein, hare keizerlijke hoogheid een zilve ren bijltje waarmede zij de draad doorkliefde. Het schip gleed onder het geloei van de sirenes het water in. De directie van de werf overhan digde keizerin Nam Phuong als her innering aan deze gebeurtenis een bokaal van Leerdams glas. Naar het A.N.P. verneemt, wordt er op het ogenblik bij de Koninklijke Landmacht gewerkt aan een ingrijpende interne reorganisatie. Deze reor ganisatie zou ten doel hebben de opleidingsmethoden te verbeteren en een doelmatiger gebruik te maken van parate eenheden. In dit verband zullen verscheidene regimenten worden samengevoegd tot opleidingsdepots, waar recruten van uiteenlopende wapens te zamen zullen worden opgeleid. Dit zal o.m. een verschuiving met zich meebrengen in bevelvoering van tal van regimenten cn garnizoenen. De aldus opgeleide eenheden zullen in nieuw te vormen gevechtseenheden worden onderbracht als parate eenheden. Een en ander zal in April 1953 ingaan bij de opkomst van de nieuwe lichting. Ook met de opleiding en opkomst van deze lichting zal het waarschijnlijk enigszins anders gaan dan tot dusverre het geval is geweest. Minister Staf zal in de Memorie van Antwoord op het dezer dagen ver schenen voorlopig verslag in zake de oorlogsbegroting 1953 nadere mede delingen doen over deze reorganisatie. 3iaite GOLF BUITENLAND Een tweede wervelwind is over de Philippijnen getrokken, waardoor deze maal de Visaya-groep, in het midden van de Archipel, werd ge troffen. Volgens de tot nu toe bin nengekomen berichten zijn vijf per sonen om het leven gekomen, ter wijl 24 werden vernist. Er is zeer aanzienlijke schade aangericht. Het operagebouw te Nimes (Zuid-Frankrijk) is Maandagavond door brand geheel verwoest. Het werd 150 jaar geleden gebouwd en was verzekerd voor 120 millioen francs (ongeveer 1.25 millioen gulden). Een van de jongste sigarenro- kers ter wereld moet op bevel van de rechtbank het roken staken. Het is de 23 maanden oude Jimmy Par- menter uit Jacksonville (Florida), die er, volgens een verklaring van zijn moeder, sinds tien maanden lus tig op los dampt. Tengevolge van een aanrijding zijn bij Calcutta acht inzittenden van een autobus gedood en 65 gewond. Zijn dragers hebben valse verklaring afgelegd Het provincialaat van de paters Franciscanen te Weert ontving he den een telegram uit het ge,bied van de Wisselmeren van Nieuw Guinea, waarin wordt gemeld, dat pater Mi chael Kammerer O.F.M., die 28 Augustus j.l. door de Papoea-stam der Ndani's in de Ilaga-vallei gedood zou zijn, gezond op zijn missiebasis Gnatorali is teruggekeerd. Gebleken is daarbij, dat de ver klaringen, welke de acht dragers de zgn. ooggetuigen van de moord tegenover de assistent-resident en de paters hebben afgelegd, vals zijn geweest. Reeds twee weken geleden zo wordt medegedeeld ontvingen de paters Franciscanen te Nieuw Gui nea mondelinge mededelingen, dat pater Kammerer nog in leven zou zijn. Deze boodschap werd overge bracht door een Papoea uit de Ilaga- vallei, die verklaarde, dat hij de mis sionaris gezien had. Dit was reden om de acht dragers, die pater Kam merer tot op het laatste moment had- jlén vergezeld, opnieuw aan een ver hoor te onderwerpen. Bij deze gele genheid bleek reeds, dat de dragers in hun verklaringen veel minder po sitief waren, dan tijdens het eerste verhoor. Terwijl ze in de aanvang met de grootste stelligheid volhielden zich op het ogenblik van de moord onder de omstanders te hebben bevonden, verklaarden zij nu, dat zij reeds van te voren de vlucht hadden genomen. Vader van 5 kinderen Tijdens een nachtelijke vechtpartij in de buurt van het Steenwijkse woonwagenkamp, is de 40-jarige woonwagenbewoner J. W. Brink doodgestoken. De gemeentepolitie ar resteerde korte tijd later de 26-jarige F. K., zwager van het slachtoffer, die een gedeeltelijke bekentenis heeft afgelegd. Brink was vader van vijf kinderen. De gehele vechtpartij met alles wat daaraan is voorafgegaan, is nog nog niet helemaal opgehelderd. Ze ker is, dat Brink en de mannen met v/ie hij onenigheid kreeg, gister avond enige café's in Steenwijk heb ben bezocht. Waarschijnlijk waren echter allen vrijwel nuchter toen gisternacht om half twee de vechtpar tij begon. Op een gegeven moment bracht een der bewoners Brink een steek in de hartstreek toe. Een dokter kon slechts de dood constateren. Tijdens de vechtpartij schijnen in het kamp ook nog schoten te zijn gevallen. Het is nog niet dui delijk wie deze schoten heeft gelost. Het vermoeden bestaat, dat de vechtpartij het gevolg is van een se dert lang bestaande familievete. gekomen, nadat de Haarlemse recht bank een zo milde straf als veertien dagen uitgesproken had. De officier var justitie vond deze straf te laag en eiste 3 maanden. De verdediger laakte ook verdachtes optreden, maai hij was van me ning, dat het transport tussen het publiek de politiemannen geprikkeld had. De uitspraak is gesteld op 11 No vember. Wel blijven de dragers bij hun ver klaring, dat de Ndani's met speren op de pater toegerend kwamen. Dat het lichaam van de missionaris la ter zou zijn verbrand hadden de dra gers afgeleid uit het feit, dat zij de volgende dag op de bewuste plaats rookwolken hadden waargenomen. Deze rook zou afkomstig geweest zijn van de lijkverbranding, die tot de tradities van de stam behoren. Omtrent de rookwolken zeggen de dragers nu, dat het ook wel gewone rookwolken geweest kunnen zijn. Het onderzoek naar de ware toe dracht van het gebeurde is in volle gang. DBKEN BOTS VAN GOUDA BEDIEND. De hoogeerw. heer J. F. A. Bots, deken van Gouda en pastoor van de Goudse O. L. Vrouw Hemelvaartspa- rochie, is gistermiddag na een plot- selingen hevige aanval van bronchi tis bediend en per ziekenauto over gebracht naar het St. Josephpaviljoen aan de Graaf Florisweg in Gouda. Deken Bots, die het vorig jaar in Utrecht een ernstige operatie onder ging en daarna een jaar rust moest houden, lag sinds vorige week Vrij dag, nadat hij een inzinking gekre gen had, te bed. De zieke heeft een rustige nacht gehad, doch zijn toestand is bij voorduring ernstig. De „Zuiderkruis'' naar Zuid-Afrika Ruim 800 emigranten aan boord Met ruim 800 emigranten (270 ge zinnen) aan boord, is gistermiddag om 4 uur het ni.s. „Zuiderkruis" uit Amsterdam naar Zuid-Afrika ver trokken. Bij de emigranten bevinden zich o.m, 51 bankwerkers, 21 timmerlie den, 27 monteurs, instrumentmakers, 6 verpleegsters, een chocolatier, een zadelmaker, een sierkustenaar en 'n ambtenaar. Allen hebben reeds em plooi in de Unie gevonden. Het onderzoek van dr. Hulst uit Leiden, die vorige week op verzoek van de officier van justitie sectie heeft verricht op 'het stoffelijk over schot van de drie maanden geleden overleden Jisper veehouder D. Groot, heeft uitgewezen, dat de veehouder een natuurlijke dood is gestorven. De man leed aan een maagkwaal en inwendige bloedingen hadden de dood ten gevolge. Pater Henricus Post f Na 35-jarig leraarschap in Chili overlzdfia Zondag jl. op het feest van Christus Koning is te Conception (Chili) in de ouderdom van 63 jaar overleden de zeereerw. pater Henricus (Theodorus) Post. SS.CC. Pater Henricus Post werd de 11de Mei 3889 in de Haarlemmermeer ge boren, doch kwam in 1892 met zijn ouders naar Leiden. Op 12-jarige leef tijd vertrok hij naar'de Damianus- Stichting te Grave van de Congrega tie der Paters van de H.H. Harten van Jezus en Maria (Picpus) waar fa de humaniora volgde. Na de zeven studiejaren met goed gevolg doorlo pen te hebben, ging hij naar het navi- ciaat in Tremeloo om vervolgens p'nilosophie te studeren in het klooster te Kertrijk. Zijn studietijd werd toen met die van anderen onderbroken, omdat er gebrek was aan leerkrachten in de Damianus Stichting, waaraan hij enige jaren als leraar verbonden was. Vervolgens studeerde hij theo- 'ogie en ontving tenslotte op 25 Juli 1915 in het klooster te Simpelveld de H Priesterwijding. Tijdens zijn leeraarschap in Grave openbaarde zich bij père Henri een ernstige ziekte, een gevolg van het vochtige klimaat in ons land, zodat het beter voor hem was naar een dro ger klimaat te gaan. Zo werd de jonge priester een taak aangewezen in het verre Chili, waar de peters der H.H. Harten sedert korte tjjd de zorg voor de opleiding der jeugd hadden gekregen. Reeds kort na zijn priesterwijding, op 15 September 1915, vertrok père Henri raar Valparaiso, vanwaar hij na enige jaren werd overgeplaatst naar Con- cepcion. Daar heeft de trouwe volgeling van pater Damiaan met onverdroten ijver geheel zijn verder leven gege ven aan de opvoeding der Chileense ieugd, voor wie hij een vader is ge worden, die haar in alles terzijde stond. Toen père Henri 35 jaar priester was en 30 jaar burger van Concep- cion is hij op grootse wijze door het gemeentebestuur van deze stad ge huldigd, en werd hem de gouden pen ning der stad aangeboden benevens een vacantiereis naar het vaderland, en naar Leiden, waar zijn thans bijna 87-jarige vader nog steeds v/oont. In ons nummer van 25 Nov. 1950 hebben we van die huldiging een uitvoerig verslag gegeven. De burgemeester van Concepcion, de heer Gaston Bianchi Cydzun, heeft daarbij in een uitvoerige rede de door het bestuur dier stad verrichtte daad onderstreept in deze zin; het be lonen van de arbeid van het leraar schap en de arbeid, door pater Post in Concepcion verricht. Namens de leerlingen werd er daar bij op gewezen dat de verleende on derscheiding een oprecht en juist huldebetoon van dankbaarheid en waardering was voor een man, die in het vaderland alles achtergelaten had om zich te wijden aan het edele en opvpedende werk van de redding der zielen, een glorieuze missie vol opofferingen, waartoe God de groot moedigste en meest uitgelezen geesten kiest. De spreker bracht daarom hul de aan een geestelijke, die bij de de licate en glorieuze we/kzaambeden van zijn priesterschap, de edele en moeilijke taak van het leraarschap gevoegd heeft. Behoeven wij te zeggen, dat de Congregatie der H.H Harten in deze priester een volwaardig en uitste kend lid verliest en dat zowel de stad Concepcion als het college, waar hij leraarde en de jeugd, die fay les gaf, hem node zullen missen? Toen pater Post, na enkele weken van zijn zeker verdiende vacantie in het vaderland te hebben genoten, weer naar Chili terugkeerde, leek zijn gezondheid niet meer zo goed en in derdaad hebben de laatste twee jaren zijn l&rachten gesloopt. Blindheid kwam hem kwellen, waardoor hij bijna niet meer kon lezen, zodat het hem moeilijk werd de H. Mis op te dragen. Op het feest van Christus Koning werd hij overvallen door eên hart verlamming, hetgeen teven? het ein de betekende van zijn priesterlijk ar beidzaam leven. Wij hopen, dat God deze ijverige priester, van wie in het telegram aan zijn confraters hier te lande gezegd werd, dat hij „heilig is gestorven" de welverdiende zalige aanschouwing in de hemel moge hebben verleend. Hij ruste in vrede. wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOUDER Wisselend bewolkt met en kele verspreid optredende buien. Langs de kust aanvankelijk nog harde, Overigens krachtige tot matige Westelijke wind. Op nieuw iets lagere temperaturen. 30 Oct. zon op 7.31 en onder 17,15; maan op 15.52 en onder 4.12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land staat sedert het midden van de vorige week on der invloed van een serie zeer actie ve Oceaandepressies, die weliswaar op grote afstand voorbijtrekken, maar waarvan de storingsfronten ons toch steeds bereiken en nu en dan regen veroorzaken. De laatste van deze depressies bereikte de voor de tijd van het jaar uitzonderlijke diep te van 935 mb of 700 mm kwikdruk en trok vergezeld van zeer zware stormen langs de Noordwestpunt van Schotland naar het Noordoosten. Aan deze depressies hebben wij het ech ter ook te danken, dat het weer zo veel zachter is geworden, doordat Zuidwestelijke winden voortdurend lucht van lagere breedten aanvoer den. Gisteren bereikte het zachte weer een hoogtepunt toen in een groot deel van het land de tempera turen tot boven 17 graden opliepen en in Limburg zelfs maxima van 20 graden werden waargenomen. Der gelijke hoge tempraturen komen zo laat in de herfst maar zelden voor. Zoals zo vaak gebeurt, ging het zach te weer in onze omgeving in andere streken met een koude-inval ge paard. Zowel in de V. S. van Noord- Amerika als in Rusland baanden zeer koude luchtmassa's zich een weg naar hot Zuiden en kwam op dezelfde breedte als ons land matige vorst voor met sneeuwval en krach tige Noordenwinden. Van de Oceaan nadert nu een ge bied van hoge luchtdruk, dat ons tijdelijk wat rustiger weer zal be zorgen. Van lange duur zal dit rustige weer waarschijnlijk niet zijn, want bij New-Foundland ontwikkelen zich weer nieuwe depressies, die evenals hun voorgangers de Oceaan over zullen steken. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 28 Oct. Kaas. Aangevoerd waren 303 partijen. Prij zen: le soort 2.39—2.42, 2de soort 2.352.38, zware 2.45 per kg. De handel was kalm. TER AAR( 27 October.. Groente. Kassnijbonen 8.90—11.40, idom stek 8.50, witte pronkers 1.80— 4.00, idem B 1.201.50, andijvie 9 15 cent, uien 1117 cent, sav. kool 9 cent, rode kool 69 cent, groene kool 1011 cent, witte kool 4 cent, spruiten 4143 cent, winterpeen 8 kroten 810 cent, idem B 56 cent, waspcen 10 cent, aardappelen 8 cent alles per kg. Tomaten export: A 53— 65 cent, idem B 32—44 cent, idem C 3555 cent, idem CC 1619 cent, binnenland: A 1628 cent, B 1622 cent, idem C 16—24 cent, bonken 17 cent. gescheurd 16 cent alles per kg.; bloemkool IA 33—49 cent, idem I 20 32 cent, idem II 1220 cent, idem III 811 cent, sdt 28 cent, knolsel derij 12 cent, komkommers 8 cent, alles per stuk, bospeen 814 cent, boerenkool 55 cent per kist, appelen: Groninger Kroon 7—10 cent, Gcud- reinet II 810 cent, Bellefleur 89 cent alles per kg. Druiven 40 cent per half kg. TT Gevraagd: Werkster (Meisje) dat zelfstandig en netjes kan werken. Dins dagmorgen van 912.30 u. Aanmelding 's avonds na zes uur. Haarlemmerstraat no. 121.5537 R. K. Meisje gevraagd voor dag en nacht met hui selijk verkeer in gezin met 2 schoolg. kinderen en gro te was buiten de deur. Me vrouw Th. Kohier. Hof straat 71. Honselersdiik. Tel. K 1740—4537. 5547 Nette handige jongen gevraagd voor loop- en winkelwerk. Wordt tevens in het vak opgeleid. Firma B. Streng Deutzstraat 2, Oegstgeest. 5551 7? Buitengewone aanbie ding le soort hardboard 2.30 gr. M2., 12 m.m. dik, Multiplex 5.per M2., latjes, latten, stroken, de len alle maten, vanaf 10 cent per m. „De Timmer- winkcl", 1ste Binnenvest gracht 25, bij de Mors- poort. 5538 Vaartuigen te koop: een Westlander 14 ton, een vlet 16 ton, een open dek schuit 40 ton met schotten, een ijzeren voeiboot, een eiken sloepje met bun. Scheepswerf Gebr. Tijssen, Utr. -Jaaeoad F 48. Leiden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3