LORRIE 5)e wattd&difke avantivcen uatt Jiappie JCappif MAANDAG 27 OCTOBER 1952 DE LE1DSE COURANT DE BLAD - PAGINA 1 Deze winter wederom sc hil derwerk sub si die In de toekomst ook voor andere bedrijfstakken? Tussen 17 November en 28 Januari zal men ook deze winter op bepaal de schilderwerken een subsidie van twintig percent kunnen krijgen. Een hierop betrekking hebbende beschik king is heden verschenen. Indien men voor een bedrag van 250 aan binnenwerk of 600 aan buitenwerk (doch uitsluitend af schrappen, -branden of -bijten en eenmaal gronden en stoppen van ruiten) laat uitvoeren, dan kan men voor dit werk subsidie aanvragen. Deze aanvragen lopen over de schil derspatroons. Werken ten laste van het rijk, voor nieuwbouw, verbouw en in eigen beheer vallen buiten deze regeling. Voor woningbouw-vereni gingen kan een uitzondering t.a.v. eigen beheer worden gemaakt. De maatregel heeft tot doel het aantal schilders in de wintermaanden zo laag mogelijk te houden. Reeds wordt overwogen deze of dergelijke maatregelen in volgende jaren ook tot andere takken van het bouwbedrijf uit te breiden. Zodra pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties in werking zijn, zullen deze soort maatregelen beter kunnen worden genomen, dan thans. De „Zuiderkruis" naar Zuid-Afrika Aan boord 742 emigranten De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, is voornemens Dinsdag 28 Oc tober a.s. een bezoek te brengen aan de „Zuiderkruis", die op die dag uit Amsterdam met emigranten naar Zuid-Afrika vertrekt. Ook de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika en mevrouw Hoo- genhout zullen bij het vertrek aan wezig zijn. Met de „Zuiderkruis" ver trekken 270 gezinseenheden, in totaal 752 personen. Onder hen zijn 183 ge schoolde vakarbeiders, 221 vrouwen en 338 kinderen. Van een aantal ge zinnen bevindt de vader zich reeds in Zuid-Afrika. Oud-Zuid-Holland wordt gerestaureerd Subsidies maken kostbare herstelwerkzaamheden mogelijk Enikele onderdelen van het in 1405 gestichte St. Barbaraklooster te Delft verkeren, zoals bekend is, in een bouwvallige staat. Het ligt in de be doeling deze onderdelen van het klooster spoedig te restaureren. De St. Barbarastichting te Delft, die zich o.m. de restauratie van het klooster ten doel stelt, wil, zoals men zich zal herinneren, het klooster inrichten tot sociëteit van de R.K. Studentenver eniging „Sanctus Virgilus". De kosten varu de restauratie van de Grote of St. Janskerk te Gouda biijken aanzienlijk hoger te zijn, dan in 1943 werd geraamd. De restaura tiewerkzaamheden, die voornamelijk het dak van de kerk en het herstel van de toren betreffen, zullen een bedrag van 116.714 meer vergen. Door subsidies van Rijk, provincie en gemeenten zal de restauratie echter wel doorgang vinden. Tijdens de restauratie van het hof je van Elizabeth Pauw te Delft lag het reeds in de bedoeling het huisje, dat zich aam de linkerzijde van hej poortgebouw bevond en zeer bouw vallig was, te slopen. Toen tot sloping kon worden overgegaan, bleek, dat de gemeenschappelijke bouwmuur van het huisje en het poortgebouw zo zwak was geworden, dat deze gro tendeels opnieuw moet worden ge metseld. Voorts dienen enkele In stellingen aan het poortgebouw te worden uitgevoerd. Een en ander zal een bedrag van 2.685 vergen. Be halve het rijk wil thans ook de pro vincie subsidie verlenen. Ook voor de restauratie van de panden Molenstraat 29 te Gorinchem (met een gevel uit 1750 in Lodewij"k XV stijl) en Bronckhorsstraat 57 te Noord wijk (een markant oorspronke lijk woonhuis) stellen Ged. Staten voor subsidie 'te verlenen. Grootse Maria-hulde in Maastricht 18 meter hoog monument onthuld Zondagmiddag is te Maastricht een ongeveer 18 meter hoog Maria-monu ment onthuld door mrg dr. A. Ilans- sen, coadjutor-bisschop van Roer mond. Dit monument van de Haar lemse beeldhouwer Albert Termote is opgericht op een kruispunt van grote verkeerswegen, die in Wijk-Maas- tricht samenkomen. De plechtigheid werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. Houben, de leden van Gedeputeerde Staten, de beide dekens van Maastricht, het college van B. en W. van Maastricht, de waarnemend garnizoens-commandant en talrijke andere autoriteiten. De Koninklijke Zangvereniging Maas- treechter Staer" bracht enkele toe passelijke liederen ten gehore. Pater C. Heiligers, provinciaal van de pa ters Montfortanen te Meerssen, hield een rede. Nadat de deken van Maas tricht, mgr. J. van Ingendaal, nog een kort woord vam aansporing tot beoefening der Maria-devotie had ge sproken, werd het beeld van de „Sterre der Zee", dat naar de plaats van de inzegening was gebracht, ver der naar het stadhuis gebracht, waar het op het bordes werd geplaatst. Daar heeft de burgemeester van Maastricht, baron Michiels van Kes- senich, Maria in de beeltenis van de „Sterre der Zee" gehuldigd uit naam van de stad. In een prachtige feest stoet is daarna bij het vallen van de avond het beeld van de Sterre der Zee naar de basiliek teruggebracht. Landelijk congres Handelsreiziger vraagt zijn recht De Unie van handelsreizigersorga nisaties, waarbij ook de Ned. Katho lieke vereniging van handelsverte genwoordigers, handelsagenten en verzekeringsinspecteurs „Sint Chris- toffel" is aangesloten, heeft een druk bezocht congres gehouden, waar de heer C. W. Jacobsen als Unievoor zitter een inleidend woord heeft ge sproken. Hij zeide, dat dit congres drie aspecten vertoonde ten aanzien van de handelsreiziger, namelijk de collectieve arbeidsovereenkomst, de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisa tie en de bescherming van het be roep. Wat de C.A.O. betreft, heeft de heer M. Pop van „Mercurius" er op gewezen, dat de positie van de han delsreiziger wettelijk dient te wor den beschermd. Nog te vaak komen misstanden voor; die wórden welis waar door de vakbeweging bestre den, maar dat is niet volkomen. Het afsluiten van collectieve arbeids overeenkomsten moet het echter mo gelijk maken, dat de reizigers gro tere rechtszekerheid krijgen. Op het ogenbiik worden nog bijna uitslui tend individuele arbeidsovereenkom sten afgesloten. De heer P. J. M. de Graafe voor zitter van „Sint Christoffel" heeft meer in het bijzonder de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie bespro ken. Omdat de handelsreiziger in be langrijke mate bij de afzet is betrok ken en inzicht kèeft in de factoren, die van invloed zijn op productie en afzet, achtte hij het gewenst, dat de organisaties, die in uni-verband sa menwerken, worden gekend en rechtstreeks warden betrokken bij de voorbesprekingen voo. de te vor men product-, hoofdbedrijf- en be drijfschappen. Over de bescherming van het be roep heeft de heer H. J. Vermeulen, voorzitter van de Prot. Christelijke vereniging, enkele suggesties gedaan. Nadat hij achtereenvolgens het be lang van de bonafide reizigers, het aanzien van hun beroep en de posi tie van het Nederlandse bedrijfsle ven had geschetst, bepleitte hij het bedrijlstakgewijze vaststellen van minimum-eisen waaraan de han delsreiziger bij zijn optreden als zo danig behoort te voldoen. Volgens hem dienen die eisen betrekking te hebben op algemene handels en wetskennis, op verkoopkunde en warenkennis. Ieder van de drie inleiders heeft met nadruk samenwerking aanbevo len en krachtige actie in de vakorga nisaties. PUZZEL-RECTIFICATIE. Ini de puzzel-opgave van Zaterdag 1.1. zijn twee regels „verdwaald", waardoor de puzzelaars in moeilijk heden zijn geraakt. De opgave verti caal luidt: 4. kleine hooistapel, 5. opperlijn van een dak, 6. gehard ijzer, 7. verlies (handel), enz. deren verwijdert om deze over te brengen in menselijke lichaamsdelen, waarvan de beenderen tengevolge van ziekte, ongeluk of mismaking ontbreken. De centrale beschikt over een eigen operatiekamer en verple gers en is gevestigd aan de Veelaan te Amsterdam. Onrust bij de Ommelanden Het recht staat boven de macht Naar aanleiding van het ontslag, dat de bedrijfsleider van de zuivel fabriek „De Ommelanden", waar mo menteel reeds 10 weken gestaakt wordt, vorige week heeft aangevraagd heeft ir. Vos een verklaring omtrent zijn motieven afgelegd, waarin hij de motivering van de directie, als zou zijn ontslagaanvrage verband hou den met „psychische factoren" ont zenuwt. Ir. Vos deelde het standpunt van de stakers niet, maar was van me ning, dat enige tijd geleden een eer volle oplossing van het conflict mo gelijk was geweest. De leiding van ae fabriek heeft deze kans niet aan gegrepen en hieruit heeft ir. Vos de consequenties getrokken. De heer Ruppert, voorzitter van de Christe lijke Besturenbond in Groningen, heeft in een toespraak als zijn me ning te kennen gegeven, dat in laat ste instantie de rechtbank een bin dende uitspraak kan doen. In dat geval zal de bond zich bij deze uit spraak'neerleggen, want aldus de heer Ruppert het recht moet ten alle tijden boven de macht staan. ONDER VALSE NAAM IN PENSION. In Bussum is een 18-jarige Hilver summer, W. D. M., gearresteerd, die een half jaar geleden uit het Rijks- observatiehuis „Overberg" te Ame- ïongen in ontvlucht en ervan ver dacht wordt in het buitenland ver scheidene diefstallen te hebben ge pleegd. M. verdween na zijn vlucht uit het Amersfoortse observatiehuis naar het buitenland. Onder, meer in Frankrijk moet hij verscheidene ho teldiefstallen hebben gepleegd. Kort geleden keerde hij naar Nederland terug. Hij vestigde zich in een pen sion te Bussum. Toen de politie hem daar kwam opzoëjeen, gaf de jongen eerst een valse naam op, maar al gauw erkende hij de gezochte vluch teling të zijn. Tot nu toe blijft hij ech ter ontkennen de hem ten laste ge legde diefstallen gepleegd te hebben. Hii bleek bij zijn arrestatie nog in het bezit van francs en Marken te zijn, maar die beweerde hij over te hebben van 70.000 gulden, welke hij in Frankijk aan de roulettetafel zou hebben gewonnen. M. is ter beschik king gesteld van de kinderrechter te Amsterdam. Aetherklanken DINSDAG. Experimentele televisie-programma. 20.1521.45 1. Televizier: a. Euro pees Jongeren Forum; b. Filmrepor tage vertrek Z.K.H. Prins Bernhard naar Mexico; c. Weerpraatje; d. „Let op de kleintjes, want de kleintjes letten niet op U!" Pauze. 2. „Ronde dans". HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo- foonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuiws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuz. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Sym- phonette orkest en solisten. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 An gelus. 12.03 Metropole orkest en so list. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwinededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 14.00 Gevarieerd progr. 14.50 Gramofoonmuziek 15.00 „Hier Vrij Europa" 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Feli citaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuizending: Mr. H. van Andel: „Bestuurswerk in Zuid-Nieuw-Gui- nea". 18.00 Lichte muziek. 18.15 Gra mofoonmuziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. J. van Vlucht Tys- sen: „De sfeer in de fabriek". 19.00 Nieuws. 19.10 Z.K.H. Prins Bernhard in Midden- en Zuid-Amerika. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gramofoonmuziek. 20.20 Thuisfront- Tombola. 20.30 Radio Philharmonisch orkest. 21.45 „Huwelijk in opspraak", causerie. 22.00 Pianorecital. 22.20 Cello en piano.'22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening, AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramof.- muziek. 9.25 De groenteman. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.20 Orkestcon cert. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianoduo. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Gramofoonmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 „Zeg eens Amerika". 14.30 Gramofoonmuz. 14.40 Schoolradio, 15.00 Gramofoon muziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Cello, viool en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 „Wereldspaardag", causerie. 18.35 Orgelspel. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Fanfare-orkest. 19.20 Mezzo sopraan en piano. 19.45 Lichte muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.10 Amusementsmuziek. 21.30 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 21.45 Gevarieerde muz. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Gramo foonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Gramo foonmuziek. 36. Toen Kees Knip op zijn motor was weggestoven om meneer Brom te gaan waarschuwen en de pólitie te len had Koppie een stuk hout gepakt, dat in een hoek van de kelder stond en daarmee gewapend was hij naar boven gegaan. Nu zat hij vlak bij de deur van de vestibule op een hoge stoel en wachtte op de dingen die ko men gingen. Hij had Kees Knip ver teld, dat de rovers vanavond om tien uur waarschijnlijk weer een bank zouden gaan plunderen Dat had hij begrepen, toen Krijn, de kastelein van café „Knolraap" de twee andere mannen opdracht had gegeven, om tien uur op de afgesproken plaats te komen. Hij zag op een klok, die aan de muur hing, dat het nu kwart over tien was. Dan konden de rovers di rect hier zijn. Slim had tenminste ge zegd dat ze weer hierheen zouden komen en dat ze dan een zeereis gin gen maken! Maar dat zou Koppie wel eventjes verhinderen! Hij was niet bang! En dat stuk hout was een ste vig wapen! Hu! Hij had het koud! Wat duurde het lang! En het werd al aardig donker. Wie zou die geheim zinnige chef eigenlijk wel zijn? Stil! Hoorde hij daar iets? Koppie luister de scherp. Ja. Er stopte een auto. Nu hoorde hij voetstappen Er kwam iemand naar binnen! Hij had geen sirenes gehoord, dus zouden het de rovers wel zijn! Nu ging het begin nen! Koppie stond nu rechtop op de stoel, de lat stevig in zijn handen. Daar ging de deur langzaam open! Een man kwam de vestibule binnen pats! Zo hard hij kon, sloeg Koppie het stuk hout op het hoofd van do man, die zonder een kik op de grond viel. DOOR CHARLES GARV1CE 8) „Ik geloof, dat de Meifords erg rijk zijn, hé Greta? Ik meen, afschuwe lijk rijk?" vervolgde Lorrie na een pauze. „Mijnheer Meiford is iemand van geld, ja," antwoordde Greta. „Hé," met een zudht, „wat heb ik een hekel aan rijke mensen. Waar om moeten sommige mensen al het geld hebben en anderen niets? Waar om kan paps nou niet even rijk zijn als mijnheer Meiford of inplaats van hem? Kijk nu eens naar paps met zijn fijn gezicht, zijn witte haar en zijn smalle, mooie handen; hij ziet aruit, alsof Hét de bedoeling van de hemel was, dat hij rijk zou zijn. En kijk dan eens naar mijnheer Meiford met zijn wipneus en zijn rode snor en zijn grote, rode handen; die ziet er nu precies uit of het de bedoeling was, dat hij altijd arm zou blijven, at hij de hele dag in zijn hemds mouwen zou lopen en een ordinaire Pet dragen net als Blobfos, de tim merman in het dorp, Greta, het spijt me, dat ik het zeggen moet, maar ik geloof, dat ik het meest wereldse sohepsel ben in het gehele konink rijk. Ik geloof," lachte zij, „dat ik om rijk te zijn, werkelijk rijk, iedere misdaad zou begaan, behalve stelen. En dat is juist het lamme! Mensen zoals wij, kunnen niet alles doen wat we willen om geld te krijgen. We kunnen niet gaan bedelen en we zijn' veel te netjes om te stelen. Er is maar één ding wat we kunnen doen," voegde zij erbij, terwijl ze het knap pe kopje schuin hield. „Wat is dat dan?" vroeg Greta, die maar half had geluisterd. „Je kunt geld trouwen, weet je. Tot die ontdekking ben ik zojuist ge komen. Wat heb ik een ideeën hé! Zo origineel, vind je ook niet. Hm, ja! Greta, bereid je erop voor om 'n plechtige verklaring te vernem'en." Greta zag op en glimlachte toege vend om haar dwaasheden. „Wel. liefje?" „Ik, ik ben van plan, om voor geld te trouwen! Wordt gevraagd: een schatrijke echtgenoot, op voorkomen en leeftijd zal niet worden gelet. De stelster van de advertentie is jong, beminnelijk en huiselijk van aard; zij ziet niet scheel. Wie minder dan i een half millioen bezit, behoeft niet Hoeveel inwoners telt Zuid-Holland? Op 1 Januri 1952 bestond de be volking van de provincie Zuid-Hol land uit 2.453.465 personen; dat zijn 28.884 meer dan op 1 Januari 1951 en 169.385 meer dan volgens de volkstelling van 31 Mei 1947. Deze cijfers blijken uit de begroting van de provincie voor 1953, die heden is verschenen. Dakhazen dwalen over Amsterdamse daken Nog te vroeg voor St. Nicolaas Op twee plaatsen in Amsterdam zijn Vrijdagavond lieden op de daken aangetroffen, die daar kennelijk met minder goede bedoelingen vertoefden. Om elf uur 's avonds zag een be woonster van een perceel aan de Warmoesstraat op het dak een man. Toen zij om hulp riep, sloeg de on bekende op de vlucht en slaagde er in via belendende percelen te ont komen. Naast het perceel, waar hij het eerst werd gezien, is een onbe heerd en ongesloten herenrijwiel aangetroffen, waarvan de politie ver moedt, dat het aan de onbekende „nachtjager" toebehoort. Een uur later werd de politie ge waarschuwd, dat zich in een perceel aan de Nieuwendijk drie ongewenste individuen bevonden. Later bleek, dat het drietal zich met behulp van valse sleutels toegang had verschaft. De agenten moesten de toegangsdeur openbreken, omdat de indringers de ze hadden dichtgetrokken en gegren deld. Toen de politie binnen kwam, werden in het perceel geen perso nen aangetroffen. Twee van de in dringers werden even later gesigna leerd op een dak, een paar huizen verder. Öp het bevel om te blijven staan sprong een 41-jarige chauffeur hoog in de lucht over de Smalle Mandenmakerssteeg heen en ver dween daar in een huis. De man, die 1 wel op het dak was achtergebleven .een 44-jarige koopman werd aangehouden. Inmiddels was de jacht op de vluchtende chauffeur in gezet en toen hij weer op een dak was geklommen, werd ook hij inge rekend. Tijdens de jacht werd ook de derde persoon een 65-jarige Am sterdammer op een dak aangetrof fen. Een gereed staande bestelauto werd in beslag genomen. De rust op de Amsterdamse daken keerde spoe dig weer, voorlopig tot 5 December a.s., wanneer iemand met heel an dere bedoelingen over de daken zal rijden. Haastige trouwpartij Zo snel als er verleden week een huwelijk in Zaandam is gesloten, is waarschijnlijk nog niet eerder voor gekomen meldt het Alg. Dgbl. Tus sen het tijdstip, waarop de Amster damse diamantzetter Schleifer (Oos tenrijker van geboorte) en mej. Elly Vink van Zaandam kwamen aante kenen en het jawoord van beiden lag precies 17 uur. De haastig in elkaar gezette trouwpartij bood voor heft jonge paar echter prachtige vooruit zichten. Deze zomer, toen de verloof den op vacantie waren in Oosten rijk, kreeg Schleifer de aanbieding om in Rio de Janeiro te komen wer ken op een diamantbedrijf van we reldfaam. De verraste Oostenrijker accepteerde het aanbod, maar moest nog een tijdje geduld hebben. Waar hij in het geheel niet op had gere kend, gebeurde verleden week. Hij ontving een telegram, waarin hem werd verzocht zo spoedig mogelijk zijn verloofde ten huwelijk te vragen en zijn papieren in orde te maken, omdat de plaatsen op de boot naar Rio reeds waren besteld. In sneltrein vaart werden alle mogelijke ambte naren bezocht, die hun medewerking toezegden. Öouaneformulieren en passen werden in de kortst mogelijke tijd klaar gemaakt en dank zij al deze hulp kwamen de verloofden een dag nadat zij het telegram hadden ontvangen al op het stadhuis vertel len, dat zij wensten te trouwen. De volgende morgen sloten zij eén ver bond voor het leven. Zondag zijn de jonggehuwden him huwelijksreis be gonnen, eerst naar Wenen, vandaar r.aar Genua en dan met de boot naai de nieuwe bestemming, waar het snelle geluk uiteindelijk moet wor den beklonken. te reflecteren. Wat zeg je daarvan, wijze, zuster?" „De koffie, juffrouw," zei de dienstbode, die 't blad binnenbracht. „Ik heb ze eerst in de eetkamer bin nengebracht, maar daar was meneer alleen en die sliep." „Ze zijn buiten op het grasveld," zei Greta. Roep Jack even^ Lorrie." Jack en Lord Kendale kwamen nu binnen en na nog wat praten, waar bij Lorrie de gevoelens van zijn lord schap hevig in de war bracht, stond Guy op om heen te gaan. „Wij zullen te allen tijde u gaarne ontvangen, Lord Kendale. W'e behoe ven u, hoop ik, niet eerst plechtig uit te nodigen," zei de dominé, ter wijl hij beleefd boog en glimlachte. Éven later reed Guy naar de Cars- hal barakken. Hii was in zulk een staat van geestelijke verwarring, dat al zijn bewegingen volkomen mecha nisch waren. Terwijl hij langzaam verder reed, nam hij zijn hoed af. Hij gedroeg zich als iemand, die zeer goed gedi neerd heeft, maar niet op een ver standige manier. Wat was er met 'hem gebeurd? Twee uur geleden was hij zo onbezorgd en vrolijk geweest als een man, die gezegend is met een uitstekende gezondheid en een bui Katholieken en Europese eenheid Bij het streven naar Europese een heid en bij de internationale samen werking over de gehele wereld moe ten de Katholieken vooropgaan en het voorbeeld geven. Zij immers zijn bij uitstek geroepen die atmosfeer van eensgezindheid en wederzijdsbe- grip te scheppen, welke voor een internationale samenwerking onmis baar is. Dit was de kerngedachte van de rede, welke de jonge bisschop van Münster, Mgr. dr. Michael Keller, Zaterdag in het Maltezer ridderhuis te Utrecht tijdens de jaarvergade ring van het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing, heeft gehouden. Te weinig treft meh nog onder de Katholieken dit internationale be wustzijn aan. „Inderdaad", aldus de bisschop, „bezitten de Katholieken in het bo vennatuurlijke geloofsleven een in nerlijke eenheid. Met is echter hun plicht die innerlijke eenheid tot een indrukwekkende uiterlijke verschij ningsvorm te maken, door het Ka tholicisme overal te wereld dus niet alleen bij indrukwekkende ma nifestaties te Rome, Fatima of Lour- des te doen zien als een lichtend baken, een signum elevatum inter nationes, een teken opgericht onder de volkeren. Het Katholiek Genoot schap voor Geestelijke Vernieuwing- heeft reeds op een tijdstip, toen gro te moed en idealisme daarvoor nodig waren, de noodzakelijkheid van in ternationale samenwerking der Ka tholieken begrepen en er een begin mee gemaakt." Vervalst Postspaarbankboekjè In het afgelopen weekeinde heeft de recherche van de Posterijen de 21- jarige B. uit Leeuwarden gearres teerd wegens poging tot oplichting met een vervalst postspaarbank- boekje. Enkele dagen geleden meldde de jongeman zich tegen sluitingstijd bij het postkantoor te Heerenveen, waar hij een vrij groot bedrag van zijn» spaarbankboekje wilde halen. .Toen de ambtenaar even nauwkeurig keek, meende hij te zien, dat er met 'inkt in het boekje was geknoeid. De spaarklant nam toen ijlings de benen. Hij rende het gebouw uit en verdween in een gereedstaande auto. Bij zijn arrestatie bekende de jon geman, dat hij ook reeds in het post kantoor te Leeuwarden hetzelfde had geprobeerd. Toen was dit zonder moeilijkheden gelukt. Het geld was echter opgemaakt, zodat hij het nu maar eens elders in Friesland wilde proberen. BEENTRANSPLANTATIEDIENST. Ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, voorzitter van het Neder landse Roode Kruis, installeerde Za terdagmiddag te Amsterdam, de cen trale commissie voor de beentrans- plantatiedienst van 't Roode Kruis. De been transplanitatiedienst is een soort bevroren beencentrale, waar men uit nuchtere kalveren de been- tengewoon goed humeur slechts zijn kan. En nu bonsde zijn hart op een zonderlinge, eigenaardige manier; heftig stroomde het bloed door zijn aderen. Voor de kop van zijn paard danste een meisjesgezichtje en 'in zijn oren zong, helder en zacht van toon, een meisjesstem. Sinds hij van Eton was gekomen, kon hij zich herinneren, veel mooie, ontwikkelde vrouwen gezien te heb ben, meisjes, schoon en lieftallig ge noeg om gravin te zijn, maar niet één van haar had hij langer in zijn ge dachten gehouden dan een paar uur. En nu bleef dit meisje hem' vervol gen, een eenvoudig schoolkind met een paar donkere ogen. Een jong ding met donker haar en lange wim pers en met manieren, die zijn keuri ge familie met een titel een dood schrik op het lijf zou hebben ge jaagd, En toch kon hij haar niet uit het hoofd zetten. Haar naam zelfs klonk hem voortdurend in de oren: „Dolores, Lorrie." Wat was er met hem gebeurd? Was hij betoverd? Was de vonk overge sprongen, omdat zijn lmpen haar ge laat hadden aangeraakt? Hij was zo in gedachten verzonken, dat hij plot seling opschrok, omdat zijn paard stilstond en doodbedaard aan de! kant van de weg wat gras stond te verorberen. „Kom, vooruit!" zei hij hardop. „Guy, mijn jongen, er is een steekje bij je los. Vooruit, houd je hersens bij elkaar." En terwijl hij aan de teugels rukte zette hij zijn paard tot een galop aan Maar hoe snel hij ook reed, steeds zag hij het gezichtje voor zich, klonk haar stem in zijn oren en een meis jesnaam' in zijn hart. Vuurrood en opgewonden reed hij het barakkenkamp binnen. Zijn op passer, die in diepe slaap op een om gekeerde kruiwagen zat, werd wak ker. Hij stond op en wreef zijn ogen uit en toen hij eindelijk weer wat bij zijn verstand was, nam hij de teu gels in zijn hand' en gaf zijn meester een kaartje, dat hij in de andere hand had. „Wat is er, Wawlings?" „Er is een mijnheer geweest, hij heeft een kaartje achtergelaten, lui tenant." Lord Kendale ging naar zijn ka mer en' bekeek het kaartje bij het licht. De naam was: „Seymour Mel- ford." Met een schok liet hij 'het kaartje op tafel vallen en bleef er op staren. Onwillekeurig greep hij in zijn borst zak en nam er de brief van zijn va der uit. „Genade," mompelde hij. „Dat had ik vergeten, 'bijna vergeten. Ik weet vanavond helemaal niet meer wat ik doe!" Met gefronste wenkbrauwen en met een uitroep, die niet voor herha ling vatbaar is, gooide hij het kaartje- op de kaartenschaal. Hij viel in een luie stoel neer en stak zijn pijp op. „Dolores!" Al was zij tweemaal zo lief, tweemaal zo betoverend, wat kon de straatarme dochter van een berooide predikant ooit voor hem betekenen? „Ik reken op jou, beste Guy, om* de familie-naam uit het moeras te trekken en uit de modder van armoe te halen, waarin doze verzonken is en ik ben ervan overtuigd, dat je me niet teleur zult stellen. Het is je plicht, beste Guy, en ik stel mijn vertrouwen in jou." Dat had zijn vader geschreven, en het was waar. Ieder mens heeft zijn plicht te doen en de zijne was om geld te trouwen. „Dolores! Dolores!" (Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5