RIJNSTREEK De vrouw in het Australische sportleven I MAANDAG 27 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 HILLEGOM Zaterdag en Zondag waren twee hoogtijdagen voor de congregatie van O. L- V. van Amersfoort; de herin nering dat de Zusters 25 jaar geleden hier haar zegenrijke arbeid van op voedsters der vrouwelijke jeugd aan vingen in de St. Josephparochie. Zaterdagmorgen, 7 uur, werd door kap. G. Suyker in de rijkversierde kapel een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen. Na het dankoffer was er een gemeenschappelijk ontbijt, waar bij ook de Celebrant en het kerkbe stuur aanzat. Te 10.30 uur kwam het kerkbestuur met de dames officieel complimenteren, 'n Inleidend woord werd gesproken door kap Suyker, daarbij wijzend op de afwezigheid van de pastoor wegens ziekte. Daarna werd het woord gegeven aan de heer P. Klaver, lid van het kerkbestuur. $pr. betreurt het dat 't kerkbestuur bij dit mooie feest niet voltallig kan zijn: de pastoor ziek en de heer Van Lierop pas overleden. Pastoor Van Leeuwen was de motor voor al degenen, die hier werkten; hij was het, die alles stichtte. In Sur- sum Corda heeft de herder zijn dank betuigd aan u allen. Namens het kerkbestuur breng ik u dank voor alles wat u voor de opvoeding der kinderen deed. Spr. bood namens het kerkbestuur een cadeau aan. Vervolgens bood de heer Klaver namens het kerkbestuur aan moeder overste een couvert met inhoud aan. In de loop van de dag hebben de schoolkinderen een zeer sympathieke hulde gebracht en geschenken aan geboden. Zondag te 12 uur begon de recep tie voor de parochie in de kunstzin nig versierde zaal. Een drietal be stuursleden van de Maria Vrouwen congregatie en van de K. A. over handigde het cadeau der parochie; m'evr. Van der Loo-Walraven voerde hierbij het woord. LEIDSCHENDAM KALVEREN EN PINKENKEURING Zaterdag zijn op het terrein van de Coöp. „Nooit Gedacht" de kalveren, de pinken en de schapen bijeenge bracht, welke door de jonge boeren van de L.T.B. de Holl. Mij. van Landbouw en de C.B.T.B. v/aren op gefokt. De keurmeesters waren de heren J. v. d. Goot te Wassenaar en H. Oosterveld te Overschie voor kalve ren en pinken en E. J. Bats te Voor burg voor de schapen en lamme ren. De prijzen wérden als volgt toegekend: Zwart-bonte pinken vol bloed N.R.S., 1-a prijs Wietske 3a van de heer W. IC. Olsthoorn, 1-b prijs Wietske 5b van de heer W. J. Olsthoorn, 2-a prijs Robbert van de heer J. M. Vrij, 2-b prijs Neeltje van de heer J. M. Vrij. Zwart-bonte pinken, le prijs P. Keukemeester, le prijs J, van Mul- lem, 2e prijs W. M. Olieman, 3e prijs N. Keyzer, N. Olieman, W. M. Olie man. D eervolle vermeldingen waren voor de heer A. Jansen. Bij de kalverenopfokwedstrijd kreeg Farnde 2 van de heer A. Lely- veld, die voor 134.17 had gecansu- meerd de eerste prijs. De tweede prijs was voor Ilenny van de heer G. Bui telaar. Derde prijs was voor Anny van de heer van Eohemen. Met prijzen beladen. Op het in Slikkerveer gehouden concours voor zangverenigingen heeft „Zanglust" met 375 punten de eerste prijs be haald in de superieure afdeling. Te vens had deze vereniging het hoogst aantal punten en kreeg daarvoor een verzilverde beker. Verder kwam „Zanglust" nog in bezit van de wis selbeker. De directeur, de heer Wolff uit Rotterdam, kreeg de directeurs- prijs bestaande uit een grote fruit mand. LISSE K. A. J. Heel de zaal van het KAB.-gebouw was Zondagavond ge vuld met ouders van KA.J.'ers en andere belangstellenden. De toneelclub van de K. A. J. ga] vooi' hen 't toneelspel: „Zij, die ge> stuurd was" van W. Dumont. Het ge geven spel was zeer goed en de rol len werden goed vertolkt. De regi- seuse. mej. A van der Eist, heeft eer van haar werk gehad. De aalmoezenier sprak een kort doch kernachtig dankwoord en wekte alle ouders op, om hun jongens naar de K.A.J. te zenden, omdat dit zo goed is voor hun vrije tijd door te brengen. Zij worden op velerlei ter rein onderwezen en het nuttige wordt afgewisseld met het aangename. De K.A.J. heeft haar winterpro- gram goed ingezet. Aquariumvereniging. Voor de aquariumvereniging ,JDe Lis" hield de heer Ir. Slootweg een lezing over de samenstelling van het aquarium- water. Deze inleiding was interessant en gaf aanleiding tot een aangename gedachtenwisseling. OEGSTGEEST Toneeluitvoering. In het Patro naatsgebouw gaf de toneelvereni ging „De Lekenspelers" een uitvoe ring voor haar donateurs en leden. De heer De Wekker mocht bij de opening zijn vreugde uitspreken over de grote opkomst, De zaal was geheel bezet. Daarna kwam men voor 't voetlicht met het toneelspel van F. Hart „Kromme Peter". Het stuk toont ons de opofferingsgezind heid van de tweede zoon van boerin Anna, Bart die na drie jaar gevan genisstraf weer thuis komt. Velen mijden zijn gezelschap, zelfs zijn echtgenote Maaike, waardoor Bart met vrienden van twijfelachtig allooi op het verkeerde pad geraakt. Wij hebben alle respect voor deze nog Jonge toneelgroep doch willen toch adviseren een volgende maal geen stukken van deze inhoud, en ook minder zwaar in studie te nemen. °tj het gezelschap zijn zeker per sonen met voldoende toneelroutine, doch met „Kromme Peter" had men wel wat te hoog gemikt. Na de pauze kwam men met de klucht „Gevecht met drie vrouwen", waarom onbedaarlijk is gelachen. NOORD WIJK Geboren: Helena M., dr van J. v. Delft en M. W. Wallenburg; Cornelis L. zn van J. de Zuidhoek en M. v. d. Meer; Leo zn van L. van Beelen en M. Schrier; Hermanus J. C. zn van J. M. Bosman en Th. C. Oliemans; Elisabeth M. A., dr van C. A. Groo tenhuis en M. H. Hoogervorst; Cor nelis zn van C. Barnhoorn en P. Duindam; Margaretha H. M. dr van W. Q. Schelvis en I. C. Wassenaar; Okke D,, zn van O. Hoekstra en A. W. Steenvoorden. Ondertrouwd: C. Passchier 28 jr en W. v. d. Sleen 25 jaar; C. A. Heemskerk 29 jaar en M. A. Mink 30 jaar. Overleden: Dirk van Beelen 81 jr. RIJNSBURG Onduidelijk aangegeven inhaalver- bod. De Toeristenbond A.N.W.B. heeft de aandacht van de gemeente Rijnsburg gevestigd op de onvolle dige wijze waarop aan de Heerenweg en de Oegstgeesterweg het inhaalver- bal is aangeduid. Dit verbod geldt voor een traject van ongeveer 800 meter, waarop een zevental zijstra ten uitkomen. Desondanks staan slechts aam beide einden van het tra ject borden, welke het inhaalverbod aangeven. De A.N.W.B. heeft de gemeente' er op gewezen, dat de wet eist dat bij elke zijstraat een bord dient te wor. den geplaatst. SASSENHEIM Vluchtelingenhulp. Op verzoek van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp is in deze ge meente onder voorzitterschap van de burgemeester een Comité gevormd, dat in de week van 38 November a.s. een lijstcollecte en op 8 Nov. a.s. een huis- aan huis collecte hoopte te houden. Het werkcomité, dat door de bur gemeester is geïnstalleerd, is als volgt samengesteld: de burgemees ter, voorz.; P. Potman, seer., J. N. Verkleij, penn., en de heren K. W. van Breda, L. v. Leeuwen Jr. en J. C. Schrama. VOORSCHOTEN WETHOUDER L. A. MOOY HERSTELLENDE Wethouder L. A. Mooy, die voor 2 maanden in de Ursula kliniek te Wassennaar werd geopereerd, is mo menteel hex-stellende. De operatie kan geslaagd genoemd worden. Over enkele weken zal zijn toestand wel van dien aard zijn, dat hij het zie kenhuis mag verlaten. Tot correspondent van het Rijks bureau voor Oudheidkundig Bodem onderzoek is ter plaatse aangesteld, de heer Ohr. Eiggink jr. In de jaarvergadering van de P. v. d. A. werden de aftredende be stuursleden herkozen behalve mevr. H. A. S. RomijnOostveen. die zich wegens ziekte niet herkiesbaar had gesteld en de heer O. R. I. Viveen, die wegens te drukke werkzaamheden had bedankt. Als nieuwe leden wer den gekozen mevrouw E. P. Krooshof van Koppenhagen en de heren D. Oostergo en B. Hoogwerff Kroon. Mèc INIxi-o as 5 io Geboren: Wilhelmus Johannes TIENTALLEN kaarten rolden vanmorgen uit de brievenbus, de postbode had een extra zak nodig om de post van het Hollandse Huis te bezorgen, verschillende agenten belden reeds op uit de buitengemeen ten. de actie van de abonné's van de Leidse Courant dreigt een succes te worden. Staat bij U de kaart nog op de schoorsteen? Is Uw man of Uw zoon het vanmorgen toch nog vergeten om hem mee te nemen. Dit is nog geen onoverkomelijk bezwaar. Wanneer U hem mor gen even langsbrengt, dan loot U nog meer. En vergeet U vooral niet naar de speciale uitzending van morgenavond te luisteren. Volgens de berichten, die ons be reikten komt er een grote ver rassing uit de bus. Maria zn van D. M. P. de Bruyn en C. H. Brederode; Willia Sjouke Hen- drika, dr van C. Broeren en J. W. Th. Gerritsen; Johanna Catharina Maria, dr van P. M. Stauthamer en M. Maglicic. Otto zn van P. Boef en M. Telle. WASSENAAR Dodelijk ongeval Gistermiddag om 2 uur is op de Rijksweg te Wassenaar, ter hoogte van de Ursulakliniek, een dodelijk ongeluk gebeurd De 77-jarige mej. W. F. de Leeuw, uit het Johanneshuis, stak met haar zuster de Rijksweg over. Uit de rich ting Den Haag kwam een volkswa gen, bestuurd door de eerste secreta ris van de Oostenrijkse legatie. De wagen reed vrij langzaam, maar de beide dames staken weifelend over De chauffeur gaf signalen en wilde achter de dames omrijden, toen plot seling de 77-jarige terug lifp. Een aanrijding was niet meer te voorko men. De auto greep de bejaarde da me. Zij liep een schedelbasisfractuur op en enkele gecompliceerde breu ken. In het R.K. Ziekenhuis te Den Haag is het slachtoffer des avonds aan de verwondingen bezweken. De autobestuurder trof geen schuld. ZOETERMEER L.T.J. en L.T.B. Dezer da^ werd een. gezamenlijke bijeenkomst gehouden van de L.T.B. en L.T.J. De spreker van de avond was de heer E. Bats, hoofdassistent bij de Rijks- veeteeltconsulent. In zijn inleiding sprak de heer Bats over de kalve ren, die men moet aanhouden in het belang van de fokkerij. Een over zicht werd gegeven van de diverse methoden van kalveren opfokken, Het verwonderde de spreker, dat in deze streek zo weinig haver aan kalveren wordt gegeven. Dit product is toch zo belangrijk voor de dieren, Na de lezing volgde nog een leerza me gedachtenwisseling over diverse onderwerpen, die met het fokken en opfokken van kalveren verband hou- den. De heer J. W. Reeuwijk slaagde te Rotterdam' voor het diploma brandstoffenhamdel. De heer T. Kinkel slaagde dezer dagen te Scheveningen voor het di ploma gemotoriseerd rijwielherstel ler. ALPHEN AAN DEN RIJN LAATSTE PAND IN PIETER DOELMANSTRAAT WORDT AANGEKOCHT B. en W. stellen de raad thans voor tot aankoop van het pand Pie- ter Doelmanstraat 9 over te gaan daar het college nu met de erven van de heer Tuinenburg tot over eenstemming is kunnen geraken om trent het door de gemeente te beta len bedrag. Het voorstel om tot onteigening van het pand over te gaan is nu niet nodig, daar men voor het laatste door de gemeente geboden bedrag tot overeenstemming is kunnen ko men. Hierdoor is dus thans de ge hele Noordelijke kant van de Pieter Doelmanstraat in .het bezit gekomen van de gemeente. Lening van 250.000,B. W. stellen de raad voor in te gaan op een voorstel van het bankierskantoor F. H. van der Wiel te 's Gravenhage, om een geldlening aan te gaan groot 250.000,op ondtrhandse schuld bekentenis tegen een rente van 41/4%. Hoewel de gemeente reeds in het af gelepen jaar een bedrag van ruim zes millioen aan andere dan kasgeldleningen heeft kunnen opne men stellen B. en W. toch voor tot het aangaan van deze geldlening over te gaan. Immers deze zes millioen zullen moeten worden gebruikt na aftrek van 2 millioen wegens terugbetaling van kasgeldleningen in 1953 voor woningbouw en voor de afbouw van de 2e Rijnbrug (Gemeentebrug). Te financieren blijven dan nog de uitgaven voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie, de uit breiding en verbetering van de straatverlichting, de uitbreiding van de Oosterbegraafplaats, de telescope- ring van één der gashouders, de verdere kapitaalsverstrekking aan de bedrijven en verschillende andere objecten. Geboren: Gijsbertus z. van Jan de Kievit en Willempje Brand; Ja- coba Apollonia Maria d. van Huber- tus G. M. van Leeuwen en Petro- nella G. van Fulpen; Jan z. van M. J. Blok en Margaretha Spaan; Jo hannes Maria z. van Johannes G. J. Schrama en Apolonia B. S. Rode- wijk; Luciën Tito Sijdney z. van Hendrikus C. Bergshooff en Aloysia M. Kiebert; Adriana d. van Jan C. Versteeg en Teuntje Vermeulen. Ondertrouwd: Doede J. Reinhart 34 j. en Johanna Noorlander 34 j.; Willem J. de Zeeuw 56 j. en Johan na Taselaar 47 j.Jacob van Iterson 28 j. en Wilhelmina M. Zantinge 24 j.; Geert H. Bloupot 21 j. en Cor nelia Lekx 17 j.; Bernardus A. Ouwerkerk 29 j. en Geertruida Th. van den Berg 23 j.; JSn Koelewijn 21 j. en Peterke van Dockum 20 j. Getrouwd: Hendrik Verkade 24 j. en Maria A. R. Verhoeff 28 j.; Pie ter T. de Waardt 29 j. en Neeltje Francken 19 j.; Dirk van Ommering 30 j. en Sjoukje M. Rijnsburger 30 j. Overleden: Jan Rijlaarsdam 21 j, BOSKOOP Schoolvoetbal toumooi Het schoolvoetbal tournooi voor de La gere- en de Ulo-scholen alhier is aangevangen met de wedstrijden: Openb. Lagere school tegen de Herv, school en D. K. Ulo tegen Chr. Ulo. Eerstgenoemde wedstrijd eindigde in een 40 overwinning voor de O. L. school. De tweede wedstrijd werd ge wonnen door de R.K. Ulo met 42, Badhuisweg wordt verbreed Door de dienst van de Prov. Water staat worden momenteel werkzaam heden aan de Badhuisweg uitgevoerd Hierbij worden verschillende be staande krommingen in de Gouwe kade recht getrokken terwijl de weg op de smalste plaatsen met een me ter of meer wordt verbreed. Voorlo pig betreffen deze werkzaamheden een lengte van plm, 300 meter, doch zullenl volgend jaar worden voortge zet. Serenade Door de Harmonie Excelsior werd Zaterdagavond een serenade gebracht aan het zilveren bruidspaar Groeneveld, wonende in de Tuinstraat. Deze serenade had 'n bijzonder cachet, aangezien de zilve ren bruidegom een trouw en ijverig lid is van deze muziekvereniging. Geb.: Henricus Dionysius Wilhel mus Maria, z. v. A. H. Rijnbeek en J. Stolwijk; Margo Anna Sara, d. v. A. Ramp en B. Hoogendoorn; Ge- rardus Theodorus Jozef, z. v. H. J. Wesseling en C. M. Blom; Cornelis Pieter, z. v. W. Hoogerdijk en M. Peters; Willem, z. v. H. J. Zaal en A. G. van der Spek. Ondertr.: Hendrikus Andreas Mar- tinus Binken, 26 j., en Wilhelmina Cornelia van Lint, 27 j. Getr.: Hendrik Jongenburger, 38 j., en Maria Suzanna van Zoomeren, 36 j.Cornelis de Vlaming, 21 j., en Christina Margaretha de Bruin, 21 j.; Nelis van Gemeren, 26 j., en Geer truida Margaretha Wilhelmina, 28 j. Overl.: Arie Booij, 73 j. DE KWAKEL Geb,: Theodorus M., z. v. A. J. Versluijs en J. C. Bakker; Wouter us E. Th. M„ z. v. A. J. Meijer en H. M. van Tol; Gerardus M., z. v. C, E. van Tol en W. M. Hogerwerf; Jozephus M. F., z. v. H. J. Harte en C. Geijsel; Franciscus W. M., z. v. T. W. v. Rijn S. A. van Tol; Francina P. M., d. v T. L. Baars en A. P. J. Roeleveld; Liesbet'h, d. v. J. J. Lanser en H. Zoons. HAZERSWOUDE AUTOBOTSING ZONDER PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Zaterdagmiddag had op de Hooge- veenseweg te Hazerswoude een ern stige aanrijding plaats. De heer Van der 'H. uit Voorburg kwam met zijn personenauto uit de richting Bent huizen rijden en begaf zich in de richting Boskoop. Even voor Bos koop maakt de Hoogeveenseweg een smalle booht, en juist in die bocht stond de personenauto van de heer D. uit Boskoop geparkeerd. De heer Van der H. reed met een snelheid van ongeveer 80 km. per uur. Daar uit de richting Boskoop de autobus van de Citosa kwam aanrijden, moest de heer Van der H. deze laten pas seren. Met alle macht remde hij, daar hij de geparkeerde auto te laat had opgemerkt, doch door de glad heid van de weg gleed zijn auto met een flinke gang door en kwam tegen de geparkeerde auto van D. aan. Beide auto's liepen aan zienlijke schade op en moesten per kraanwa gen naar de garage worden gesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ROELOFARENDSVEEN OFFICIëLE STEENLEGGING NIEUWE SCHOOL. Tot nog toe heeft de bouw van de nieuwe parochiële jongens- en Meis jesschool bij de kerk van Maria Pre sentatie een vlot verloop gehad. Morgén, Dinsdagochtend te 11 uur, zal door pastoor S. Ligthart en de burgemeester van Alkemade J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht de JCaite GOLF BINNENLAND. DE 25.00.— ERUIT In de 517e Staatsloterij, 3e klasse, le lijst is op het nummer 1312 een prijs gevallen van 25.000. De 50-jarige K. W. die als ar beider werkte bij de firma Van der Dord, is gisteren bekjneld geraakt tussen de grijper van een dragline. In het Gemeenteziekenhuis is hij aan de gevolgen overleden. Dc R.K. Vereniging, xoor Mcis- jesbesclierming zal op 29 October haar gouden bestaansfeest vieren. Dit feit zal worden gevierd in 's-Herto- gembosch waar mgr. Mutsaerts een H. Mis zal opdragen in de kathedraal van St. Jan; daarna zal een feestver- gadering worden gehouden. BUITENLAND President Synghman Rhce van Zuid-Korea heeft Won Yoeng Soek, onderminister van landbouw, die be trokken zou zijn geweest bij een sluikhandelaffaire ten bedrage van een millioen dollar, ontslagen. Een onderwijzer van een Zon dagsschool en vijf jongens zijn Za terdagavond nabij Canton in de Amerikaanse staat Ohio om het le ven gekomen, doordat de auto waar in zij zich bevonden op een spoor wegovergang door een trein werd gegrepen. Eén jongen werd gewond. De 18-jarige kleindochter van Mussolini, Raimonda Ciano, is Za terdag te Rome in het huwelijk ge treden met Sandro Giunta, een verre verwant van Napoleon. De Engelsen hebben drie we ken na Churchills oproep reeds vijf millioen gulden bijeengebracht voor het nationale fonds voor een gedenkteken voor wijlen koning George VI van Engeland. grootste steen in dit schoolgebouw geplaatst worden. LEIMUIDEN Gemeenteraad De raad komt Dinsdag a.s. te 8 uur in vergadering bijeen ter behandeling van grond aankopen. De verkoop van speldjes, ten bate van de K.A.V. heeft opgebracht 34. ZIJ STAAT HAAR „MANNETJE" (Van onze correspondent in Australië). Meen niet, dat Marjory Jackson of Shirley Strickland, de beide meest bekende vrouwelijke favorieten der jongste Olympiade, eigenlijk Austra lische „buitenbeentjes" zijn op het gebied der sport; zij zijn slechts de vertegenwoordigsters van vele sport- beoefenaarsters in dit land. Ik waag het zelfs te betwijfelen, of een Fanny Blankers-Koen onder de Australische vrouwen minder be kendheid bezit, dan zulks in Neder land het geval is. Er zijn maar heel weinig takken van sport, waarop de vrouw in Aus tralië haar plaats onbezet laat; om het even of dit de wedstrijdklasse dan wel het terrein van sportief ge noegen betreft. De Australische vrouw bezit min der „huiselijkheid" dan haar Neder landse sexe-genote. De omstandig heid dat men in Australië ongeveer negen maanden zomer en voor het overige deel van het jaar mooi weer heeft, is daarop zeker van invloed. In het algemeen heeft Australië geen klimaat om veel in huis te zit ten en al moge gij deze corresponden tie waarschijnlijk knus in Uw hoekje bij de haard ritten lezen, bet be ginnend zomer-seizoen jaagt hier een ieder als het maar even kan buitens huis. Hetgeen, zoals ik zei, over een een flinke periode van het jaar het geval is. En dit feit zal de Australische vrouw vermoedelijk meer „sport- rninded" hebben gemaakt, dam haar Nederlandse collega. Sport geen luxe. Laat ik beginnen te vertellen, dat beoefenen van sport hier helemaal geen luxe is en ge daarmee ook niets opvallends doet. Wat kunnen vrouwen en meisjes in Nederland soms heerlijk „geuren" met tenniscostuum, tennisracket, hockeystick of andere sport-attribu- ten! Dat kunt ge im Australië rustig vergeten. De buren in de straat zullen U heus niet bewonderen of met jaloerse blikken gadeslaan, twee eigenschap pen die overigens de meeste Austra lische vrouwen volmaakt vreemd zijn. Ge doet aan sport of ge doet het niet; het zal niemand interesseren. En dus is het helemaal niet nodig „om metjes" te maken met Uw tennis racket, hockeystick, cricketbat of wat ,dan ook, teneinde de aandacht op U te vestigen. Evenmin behoeft ge vrienden en kennissen te vertellen „dat ge aan sport doet", want dat is hier helemaal niets bijzonders. Bovendien: sport-beoefenen is he lemaal geen privilege of uiting van welgestelde burgers want een ieder heeft er de kans en gelegenheid toe. De echtgenote van de arbeider vindt men evengoed op de tennis baan of elk sportveld, als ieder ander mens. Geld, stand, of wat dan ook be hoeft hierbij geen rol te spelen, al is uiteraard een ieder vrij zijn kennis sen-kring te kiezen. Voor ongeveer een gulden, kan men een ochtend, middag of avond gebruik maken van golfbaan of am- der sportveld en genoemd bedrag be hoeft voor slechts weinigen in Aus tralië een bezwaar te zijn. Welke sport door de vrouwen in Australië het meest wordt beoefend? Het is eenvoudiger te vertellen waaraan door haar niet wordt deel genomen; er zijni zelfs boksende „da mes". Doch tennis, golf, cricket, bowlen, zwemmen vinden wel de meeste be- Qefenaarsters. Gymnastiek, welke in Nederland een zo grote plaats inneemt, vindt hier weinig aanhang. Hiervan zal het klimaat wel de oorzaak zijn, omdat men zich al heel spoedig „in 't zweet" zou werken bij de soms inspannende oefeningen! Dat tennis bovenaan het sportlijstje voor de vrouw staat, zal geen ver wondering wekken. Er zijn legio ten nisbanen, die vrijwel de ganse dag en het hele jaar door, bezet zijn. Buiten Frank Sedgman, dc grote man van de Davis Cup, vindt men in Australië talrijke tennis-sterren. Maar kort geleden klaagde Nancye Bolton, de Australische tenniskam pioene over het feit, dat de Lawn Tennis Association de tennisspeelsters in Australië slechter bejegent dan enig ander land ter wereld doet. Sinds 1938 is er geen vrouwelijk team uitgezonden. Men ziet het, de Australische vrou wen eisen ook haar deel op! Even talrijk als tennisbanen, zijn de golfvelden. Mogelijk dat de mannen bij het be oefenen vani het golfspel wat groter in aantal zijn, doch ook heel wat vrouwen geven graag een ,,tee off". Ook cricket en hockey hebben veel vrouwelijke beoefenaars. Het „bowlen", een soort van super knikkerspel, is meer bestemd voor de oudere dames en heren, die echter gescheiden dit spel doen. Er moet een platte schijf zo dicht mogelijk bij een wit balletje worden gerold, waar bij uiteraard zich nog andere voor schriften laten gelden. De oudere da mes geven ook vaak de voorkeur aan het „croquet" en tijgeni met eigen croquethamer naar het speciale cro- quetveld. Er zijn dus sporten te kust en te kehr! En de sportvelden! Die sportvelden zijn soms ware lustoorden. Of men nu de prachtige „bowling-greens", de uitstekende ge outilleerde tennisbanen of de soms zeer uitgestrekte golfvelden ziet, het is alles even aantrekkelijk voor een verblijf in de openlucht. Een wat groter club heeft meestal een vaste „greenkeeper" in dienst, die dus zorgt dat de grasmat kort en fleurig blijft. Behalve diverse particuliere sport- banen, heeft men ook de publieke gelegenheden om sport te beoefenen. In veel gevallen verpacht de gemeen- HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHT WEER Veranderlijke bewolking met gedurende de nacht plaatselijk lichte regen, maar morgen over dag overwegend droog. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Nog iets hogere temperaturen. 28 Oct. zon op 7.28 en onder 17.19; maan op 15.25 en onder 1.19. Uet uxefi La Suïcpfia De weerrapportcn van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO sneeuw 0 C. STOCKHOLM zwaar bew. 1 KOPENHAGEN mist 8 LONDEN zwaar bew. 11 AMSTERDAM mist 7 BRUSSEL onbewolkt 7 PARIJS onbewolkt 5 BORDEAUX half bew. 10 NICE onbewolkt 12 WARSCHAU nevel 9 BERLIJN nevel 9 FRANKFORT nevel 5 MüNCHEN onbewolkt 5 ZURICH mist 4 WENEN zwaar bew. 10 te haar sportterreinen. Meestal zijn die gelegen in een prachtige omgeving en de golfvelden, hockeybanen enz. kan men veelal tegen dc pittoreske berghellingen aangelegd zien. De meeste tennisbanen zijn inge richt voor avond-spel, dus met ver lichting, niet alleen omdat die banen vrijwel permanent bezet zijn, doch des zomers is het aangenamer des avonds dan op de warme middag te spelen. Matige zwemsport. Het is misschien wel wat merk waardig, dat in dit land van zon en warmte de zwemsport niet op het peil staat, als in het koude Nederland. De reden hiervoor is wel voorna melijk gelegen in de omstandigheid, dat men buiten de grote steden, niet over zo talrijke zwembaden beschikt. Niet overal kan gemakkelijk water worden verkregen; rivieren hebben, behalve diverse obstakels, ook sterke stromen. En niet te vergeten, de ge varen die er zijn vanwege allerlei monsters, die het zwemmen in zee of in rivieren bij zeemondingen uiterst gevaarlijk maken. Dit betekent echter niet, dat er weinig wordt gezwommen terwijl ook het wedstrijdzwemmen behoorlijk in de belangstelling staat. Irma Schumacher, de befaamde Ne derlandse zwemster, die na haar hu welijk kort geleden naar Australië emigreerde en nu in het kleine Or- riston, een 18 mijl ten Oosten van Brisbane woont, vertelde mij dezer dagen dat zij van de Australische zwembond een uitnodiging heeft ont vangen om als trainstcr op te treden. „Maar als het aan mij ligt, zal ze zich alleen aan het huishouden wij den", zo voegde haar echtegenoot. de heer J. Heyting, die van beroep ve terinair, doch thans op kantoor werk zaam is, hieraan toe! Sport om dc sport. Ja, nu heb ik het weliswaar voort durend over dc Australische vrouw in de sport gehad, on toch wil ik daaromtrent nog iets anders opmer ken. Reeds eerder in dit artikel con stateerde ik, dat de sport hier wordt beoefend om de sport, hetgeen óók betekent, dat men er geen „flirteu- ze" bedoelingen mee najaagt. Men heeft in het algemeen geen behoefte aan een „mixed game"; zowel de vrouwen als meisjes kunnen bij haar sport de aanwezighed van het „sterke geslacht" best missen, al schuwen zij dat niet. De kleding is wel van betekenis, doch niet het voornaamste; kortom, er is een goede sportiviteit bij de Australische vrouw aanwezig. Niemand zal het „gek" vinden wan neer eerzame gehuwde vrouwen, in een kort broekje gekleed aan het „sporten" zijn. Trouwens, de scheidslijn tussen de gehuwde vrouw er het „vrije meisje" is hier minder scherp getekend dan in de oude wereld. Gedurende het weekeinde kan men hele gezinnen, sportief gekleed, er op uit zien trekken. Ook vrouwen maken alleen trektochten door ber gen en de bossen. De Australische vrouw heeft een eigen plaats in het sportleven. Waar bij zich dit niet beperkt tot dc „stads vrouw", want ook op het platteland indien men althans niet tè afge- leg enwoont! weet zij de sport aan te wenden voor de noodzakelijke of- wisselimg in het leven. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 27 October. Vee. Aanvoer totaal 1528 stuks waarvan °58 vette koeien en 570 varkens. Prijzen: vette koeien f 2.652.75, 2.45—2.55, 2.00—2.2Ö; varkeas 2.15 2.10 en 2.00 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer iets minder, handel slepend, prijzen on veranderd prima exemplaien boven notering; varkens, aanvoer ruim, handel traag, prijzen lager enkele exemplaren 'boven notering afloop slecht.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3