DUINSTREEK Biljartclub belette bankoverval en ontzette de dappere kassier ORKEST HENK VAN MAANEN Grote schade in Schoonebeek en Erica ta Woningbouw begint in November ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 WILD-WEST IN HET OOSTELIJK DEURNINGEN In het vreedzame dorpje Deurrin gen was het gisteren om een uur of 10 ogenschijnlijk een avond zoals er 365 in een jaar gaan. De oppassende burgerij had zich voor een groot ge deelte reeds ter ruste begeven om de vermoeienissen van de komende Zaterdag met des te meer kracht te kunnen weerstaan en alleen de bil jartclub „Islok" en de kassier van de boerenleenbank, waren nog druk in de weer, zij het dan, dat beiden op geheel ander terrein hun krachten aan het inspannen waren. Te omstreeks kwart over tien vond de kassier het in tegenstelling tot de 'biljartclub welletjes. Hij klapte zijn boeken dicht en ging naar bui ten. Voor de deur ontmoette hij een man en vriendelijk als de kassier altijd is, wenste hij hem goede avond en wilde doorlopen. De man had echter niet zo'n haast en bleef staan. Terwijl de kassier zich omdraaide, teneinde de eigen dommen van de bank achter een flink slot veilig te stellen, haalde de man 'n zwaar revolver uit zijn zak en g«n de kassier daarmee een klap op het ^hoofd. Volgens de tientallen detective romannetje had de kassier nu met een zware zucht en zonder een woord te spreken, in elkaar moeten zakken, maar de kassier maakte hier op eens een uitzondering. Hij greep de telefoon, die zich vlak bij de hoofdingang van de bank bevindt, en belde, terwijl het bloed hem over het gezicht liep, de overburen op. Dezen namen de telefoon aan maar hoorden niets anders dan een luid ruchtig geschreeuw, zonder dat zij te weten kwamen wie er nu opgebeld had. Dat de kassier geen antwoord kon geven, kwam, omdat de overvaller tot de aanval was overgegaan. De kassier, die slecht ter been is, ver weerde zich zo manmoedig, dat de biljarters het lawaai bemerkten en naar buiten kwamen gerend. De ro ver, die inzag, dat hij het spel ver loren had, nam de vlucht, maar tegen een biljartclub is het moeilijk lopen. Na een korte achtervolging werd hij door de kleermaker van Deur- ningen ingehaald. Deze wierp de man op de grond, plaatste zijn knie op 'smans borst en begon om de po.- litie te roepen. Deze liet niet lang op zich wachten, maar ondertussen had de rover zoveel blijken van be langstelling van de zijde van het pu bliek ontvangen, dat de politie een ware uitkomst voor hem betekende. Door het lawaai was geheel Deur ringen op de been gekomen en allen repten zich naar de plaats, waar de rover gevangen werd gehouden, want per slot van rekening krijg je niet iedere dag een echte rover te zien. Onder deze schare belangstellenden bevond zich ook een mannetje, dat de politie nog nooit eerder in het dor,p gezien had. Voor de zekerheid werd deze man ook maar mee naar het politiebureau genomen en daar bleek, dat de politie een goede greep gedaan had, want het mannetje bleek de medehelper van de rover te zijn. De eerste zou de kassier overrom pelen en de tweede zou zich met een motor in de buurt ophouden om on middellijk met de buit te kunnen verdwijnen. In plaats van het geld verdwenen nu beide mannen en nog niet eens zo erg ver weg; ze belandden beiden in het celletje van de Deurningse politie en zullen vandaag overge bracht worden naar Hengelo» De biljarters kregen vannacht geen verschil van mening met hun ega's, omdat ze pas om half drie thuiskwamen, want de meesten wa ren nog eerder dan vrouwlief in de huiselijke woning teruggekeerd. DE RESTAURATIE VAN „HUIS TEN BOSCH". De Minister van Financiën heeft flij de Tweede Kamer een bedrag van 435.000,— aangevraagd ter aanvul ling van de bedragen tot een totaal Aan 895.000,die reeds werden be schikbaar gesteld voor het restaura tie van het „Huis ten Bosch". De al gemene toestand van het gebouw was bij het nader uitwerken der plannen aanzienlijk slechter dan oorspronke lijk kon worden verwacht. Wilde vrouw haar man met kolendamp doden Naar de politie te Eindhoven heeft bekend gemaakt, heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. de 41 jarige vrouw H. V. to Stratum, een poging gedaan, haar echtgenoot van het leven te beroven. Volgens het voolopige onderzoek heeft de vrouw enige briketten in de haard gedaan en de haard daarna op „dioht" gezet, met de bedoeling, dat de man door kolendamp om het leven zou komen. De man bemerkte echter vrijwel ter stond een kwalijke geur in het huis en waarschuwde de politie. De vrouw is door de recherche aange houden. CAFÉ-RESTAURANT GRILLROOM - TULIP-BAR HILLEG0M SCHITTEREND GELEGEN TERRAS AAN DEMONSTRATIETUIN. „TRESLONG" (Advertentie) DRENTE DOOR WINDHOOS GETROFFEN Vaoï de. Geen mensenlevens te betreuren De bewoners van Schoonebeek za gen gisternamiddag vanuit Zuidelijke richting een zware puntvormige sliert met grote snelheid op hun dorp af komen. Het was doodstil op dat mo ment in het plaatsje en eenieder hield de adem in en wachtte in angsttige spanning, of de natuurramp hun woonplaats zou treffen of er wellicht precies langs zou scheren. Lang verkeerde men hierover niet twijfel. Enkele seconden nadat men het verschijnsel waargenomen had, leek het, alsof alle winden en wolken boven Sóhoonebeek door een reusachtige zuiging tesaam en door een getrokken wérden en een luid gegier en gekfaak kondigde aan, dat de windhoos het dorp bereikt had. Bomen werden uit de grond gtrok- ken, telefoonpalen knapten als luci fershoutjes en grote muren en hooi bergen werden weggedrukt, alsof het eelgoed was. Het zwaarst werd de Beekweg ge troffen. Hier sneuvelde het achterhuis van een landbouwer terwijl de hooi berg vani diens buurman volkomen van de aarde werd weggevaagd. Het aldaar gelegen kantoor van de Ne derlandse Aardolie verloor al haar ruiten en de echtgenote van een der employé's werd door het wegsprin gend glas gewond. De windhoos duurde slechts enkele seconden en liet een dorp met ont wortelde bomen, verspreid liggende telegraafpalen en weggeslingerde dakpannen achter. De natuurkracht verplaatste zich HAAGS GERECHTSHOF. Tegen een 64-jarige boomkweker uit Boskoop, die in eerste instantie wegens dierenmishandeling was ver oordeeld tot 14 dagen gevangenis straf, werd voor het Haagse Gerechts hof bevestiging geëist. Op 13 Juli 1951 had verd. 's avonds twee katten van vijf a zes wekeni in een pan gestopt en levend begraven. Op een desbetreffende vraag van de president waarom hij de katjes niet direct na de geboorte had ver dronken antwoordde verd. dat hij ja ren aan E.H.B.O.-werk had gedaan en dat men hem geleerd had dat ver drinken en levend begraven hetzelfde was. Nadat de proc.-generaal beves tiging vani de straf had gevraagd, be paalde de president de uitspraak op 7 November. Beste penningmeester! Een mijn arbeider had zich destijds aangebo den bij de E.H.B.O. als penningmees ter. Hij inde in December 1951 te Noordwijkerhout ƒ31.50 aan dona teurs- en lidmaatschapsgelden. Deze besteedde hij echter ten eigen bate en thans moest hij hiervoor verschij nen bij de Haagse Politierechter. In- middels had hij het geld reeds aan p0rt Van de "correspondentie en de ini Noordelijke richting en had even later Erica bereikt, waar zij haar lus ten botvierde op grote loodsen, die als kartonnen dozen voor haar ge weld bezweken. Een hachelijk avontuur beleefden nog enkele kanovaarders, die zich tij dens de windhoos op de Lek bij Cu- lemborg bevonden. Toen zij de hoos bemerkten, was het te laat om het zeil te strijken en een poging daar toe had tot gevolg, dat de boot om sloeg en beide inzittenden te water raakten. Alhoewel zij beiden goed kunnen zwemmen, werden zij ernstig belemmerd door de zware kleding, die zij aan hadden en had een schip per hun hulpgeroep niet gehoord, dan had deze windhoos nog mensenlevens gekost. Nu konden de beide drenke lingen veilig aan wal gebracht wor den. Een van hen was zo uitgeput, dat men het raadzaam achtte hem naar het ziekenhuis te brengen. „PRINSES WILHELMINA" MAAKTE SNELSTE VLUCHT CANADA—NEDERLAND. De KLM DC 6 (Ph-TPW) „Prinses Wilhelmina" gezagvoerder F. Peet oom, die Donderdag 23 October j.l. uit Montreal op Schiphol aankwam, heeft tot dusverre de snelste vlucht- van Canada naar Nederland ge maakt. De vliegende Hollander leg de de 6030 km. lange afstand af tien uur en acht minuten met normaal motorvermogen. Gezagvoerder Peet oom kon deze zeer snelle vlucht ma ken door zijn gunstig navigeren en gebruik makend van een staart- wind, die een snelheid van 157 k.m. per uur had. HILLEGOM Bevolkingsonderzoek op t.b.c. be gint. Woensdag a.s. des voormid dags 10 uur vangt het bevolkingson derzoek op tuberculose aan. De eer ste oproepingskaar ten zijn dezer da gen door de post bezorgd, zodat de betrokkenen weten welk uur zij die nen te komen. Het plaatselijk comité heeft alle moeite gedaan om aan de wensen van de bewoners tegemoet te komen voor wat betreft de voorkeur voor het onderzoek op morgen, middag of avond. Het is echter niet mogelijk gebleken aan alle wensen te voldoen. De werkgevers wordt verzocht het personeel toe te staan onder werk tijd aan het onderzoek deel te ne men. DE ZILK K.V.P. De afd. Zilk hield gister avond haar jaarverg. De aftredende bestuursleden, die zich herkiesbaar hadden gesteld, werden herkozen; in de vac. J. de Winter werd de heer G. Zuiderduin gekozen. De heer F. W. v. d. Ploeg werd bij acclamatie tot voorz. gekozen. Tot afgevaardig den voor de Kamercentrale werden aangewezen de heer C. J. Ruigrok en Jac. Warmenrdam; secundi L. Duivenvoorden en Jac. Remmers waal. In kascommissie werden ge kozen G. de Jong en W. Prins. De heer W. Prins stelde vervolgens vra gen omtrent de bouwpolitiek in Noordwijkerhout. Hem was ter ore gekomen, dat een bouwvolume van plm, 60 woningen was toegewezen; spr. vroeg hoeveel daarvan voor De Zilk werden bestemd. De heer Prins, gesteund door an deren, uitte zijn verontwaardiging over het feit dat ten gemeentehuize Noordwijkerhout huwelijken van hen die z.g, gratis trouwen voor het loket worden gesloten. De vergadering stak «haar veront waardiging niet onder stoelen en banken. De voorz. zal hieraan aan dacht schenken. LEIDSCHENDAM WATER WORDT DUURDER. Uit de jaarcijfers van de waterlei ding „De Vlietstreek" blijkt, dat de begroting voor 1953 sluit met een te kort van 16.000.Het gevolg zal zijn, dat de watertarieven verhoogd moeten worden. Wanneer dit zal ge schieden is nog niet bekend. K.V.P. Voor de jaarvergadering van de K.V.P. was de belangstelling niet groot. De voorz. de heer Dietz, herdacht het overleden bestuurslid, wijlen de heer Daan van der Berg. Volgens de gegevens van de penn., GEMEENTERAAD ZOETERWOUDE Straatverlichting laat veel te wensen over Gisteravond vergaderde de ge meenteraad van Zocterwoude. Aan wezig waren alle leden. Bij de ingek. stukken is een ver zoek van het Centr. Com. voor Be roepskeuze om een subsidie van 10voor elk geval. De voorzitter deelt mede, dat reeds in 1950 deze bijdrage is toegekend; 5 maal had een testing plaats. In de begroting voor 1953 is wederom een post uit getrokken. Nog enkele dagen wachten op woningbouw De voorz. geeft een volledig rap- de E.H.B.O. terug betaald. Vroeger was verd. al eens voor verduistering door een militaire rechtbank veroordeeld en de proeftijd liep nog. Rechter en officier verwonderden zich over het gedrag van verd., want hij maakte een correcte indruk. Verd. vertelde dat een militaire dokter hem had verteld dat hij niet goed bij zijn hoofd was. De officier van justitie wilde de man ditmaal nog niet te hard aanpakken en eiste 50.boete of 10 dagen. Conform de eis werd verd. veroordeeld. „Koeienkoopman".Een 31-jarige vertegenwoordiger uit Born, die o.m. op de veemarkt te Leiden voor 1150 een koe verkochtdie niet van- hem was, hoorde ('oor het Haags Ge rechtshof bevestiging eisen van de anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek, waartoe hij door de rechtbank was veroordeeld. Zag verd. op een veemarkt een koe onbeheerd staan dan deed hij zich tegen adspirant-kopers voor als de eigenaar. Zo wist hij diverse koeien te verkopen. Als de werkelijke eigenaar op de proppen kwam ont stond er ruzie mei de kopers. Verd. was dan echter al lang verdwenen. Het trucje paste hij o.m. te Zwolle en Den Bosch toe. Uitspraak 7 No vember. Dierenmishandeling. Het Haag- óesprekingen. die sinds de laatste raadsvergadering zijn gevoerd om alle vergunningen enz. te bespoedi gen voor de bouw van 12 huizen aan de Schenkelweg. Eindelijk zal Dinsdag de laatste beslissing vallen en de raad machtigt B. en W. het bedrag van 77.000,te accep teren als deze uit het Nat. Fonds zal zijn toegewezen. In November kan de bouw dan aanvangen. De voorzitter deelt mede dat de nieuwe waterleiding langs de Nieu we weg is aangesloten en dat de druk thans voldoende is. Daarna worden de rekeningen over 1951 aangeboden. Het waterleidingbedrijf met een totaal van f 22.310,12 en een verlies van 518,34"; het grondbedrijf met een verlies van 1393,30 en het burgerlijk armbestuur met een to taal van 21.477,64 gedekt door een subsidie van de gemeente van f 18.689,07. De gemeenterekening sluit gewone dienst met een netto batig saldo groot 21.077,99 en van de kapitaaldienst met een nadelig saldo groot 80.575. Tot leden van de commissie tot De uitgaven Burgerlijk Armbe stuur worden begroot op 24.070,03, waartoe een subsidie van 21.754,51 nodig is. De gemeentebegroting heeft een totaal van 366.833,04 waarbij een bedrag van 21.380,06 uit de re serve. Het nadelig slot is voor het grootste deel gevolg van: verhoging vergoeding lager onderwijs van 21.tot 25.per leerling. 5.464.25, verhoging bijdrage aan andere gemeenten wegens schoolbe zoek van jkinderen uit die gemeente 3.500,—; verhoging verpleegkosten krankzinnigen 4.941,76; verhoging subsidie burg. armbestuur ƒ5.712,51; verhoging rente en afl. kapitaaluit gaven 9275,59. Totaal f 281' Hiertegenover staat een meerdere raming uitkering gemeentefonds ad 7500,—, alzo 21.393,52. De kapitaaldienst heeft aan ont vangsten 1.296.036,22, aan uitga ven 1.193.724,80, saldo f 102.211,42. Tot leden van de begrotingscom missie worden gekozen de heren C. v. Leeuwen, J. H. van der Ploeg en J. Dorrepaal. De bewoners van de Geerpolder hebben een verzoek ingediend om indien zulks door de Marshall-hulp mogelijk is de woningen in die pol der aan te sluiten op de waterlei ding. De waterleidingcommissie advi seert te bevorderen, dat het verzoek wordt ingewilligd. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat dan ook de Westeindse polder en de Noord- Aa aangesloten moeten worden. Inmiddels is vóór deze vergade ring ook een adres van de bewoners van het Westeinde ingekomen. Het adres van de bewoners van de Hoge Rijndijk om tot verbetering van de straatverlichting over te gaan en een aansluiting te maken op de natriumverlichting zoals Hazers kapitaalsuitgaven veel noodzakelij ker zijn. De heer Schinkel houdt éfen be toog over de toestand aan de Hoge Rijndyk. Bij de Bruggestraat is de toestand levensgevaarlijk; de enige lantaarn staat er in de straat en geeft door het vuile glas geen licht. Ook bij de Ommedijkse weg en bij de kerk kan het niet langer zó blij ven. De voorzitter zegt, dat deze plaat selijke verbeteringen in de begro ting voor 1953 kunnen opgenomen worden. Er is destijds een plan van 2000,in overleg met de K.N.A.C. voor de Bruggestraat gemaakt, maar deze kapitaaluitgave was toen niet mogelijk en zou nu weer bezien moe ten worden. De heer Schinkel repliceert nu nog krachtiger: als de voorz. zou weten hoe gevaarlijk het daar is, zou hy morgenochtend laten beginnen. De raad mag die verantwoordelijkheid niet langer dragen. De voorzitter zegt dan toe nood maatregelen te zullen bespreken in de vergadering van B. en W. de heer A. Kouwenhoven, waren de ontvangsten geweest 1535.45 en de uitgaven, waaronder 300.voor propaganda doeleinden bij de Ka merverkiezing, 1652.41, zodat het nadelig saldo 98.96 bedroeg. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit tekort alsnog op andere wijze gedekt kun nen worden. Daar het aantal leden is teruggelopen zal een permanente commissie gevormd worden met als opdracht hetzij door huisbezoek of anderszins te trachten het ledental weer op peil te brengen. De bestuursverkiezing baarde geen moeilijkheden. Het gehele bestuur trad reglementair af doch daar geen tegencandidaten waren gesteld, wer den alle bestuursleden herkozen, uitgezonderd dé heren H. v. d. Meij- den en mr. C. van Delft, die zich niet herkiesbaar hadden gesteld. In deze vacatures werden op voorstel van het bestuur gekozen de heren T. v. d. Berg en R. Scholten. Tot afgevaar digden naar de kringvergaderingen werden aangewezen de voorz., de secr., de penn. en het bestuurslid dr. S. P. Perquin. In de nieuwe kascom missie hebben zitting genomen de heren v. d. Nouweland en van Beek jr. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de stand van het vraag stuk betreffende een gemeentelijk sportterrein. -De heer J. A. v. Beek, de leider van de K.V.P. raadsfractie, deelde mede dat het wachten is op de goedkeuring van Ged. Staten. De heer van Beek zegde toe, dat de ka tholieke raadsleden alles zullen aan wenden wat redelijker wijze verant woord is om spoedig tot aanleg van het gewenste sportterrein te komen. Financiële bezwaren zijn er niet al dus spr. omdat het gemeente bestuur na de obligatielening z.i. over vol doende contanten beschikt. L1SSE K.V.P. De K.V.P. afd. Lisse (dorp) hield Vrijdagavond haar le denvergadering onder voorzitter schap van de heer J. A. W. Floor. De voorz. wekte allen op, om te werken voor een gunstige uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen. Uit het verslag van de penn. bleek, dat er nadelig saldo was van 38.84. De zittende bestuursleden, t.w. de heren J. A. W. Floor, J. W. A. Lefe- ber, A. J. Mesman, L. van Rooijen, H. de Bruin, J. Raaphorst en J. H. M. Bulten werden herkozen. Het be stuur werd uitgebreid met de heren P. van Zonneveld, ir. Paardekooper en J. Duynhoven. Tot afgevaardigden naar de Ka mercentrale werden benoemd de he ren L. J. v. Rooijen en S. Barnhoorn en tot plaatsvervangers W. Broek hof en P. de Koning. Naar de Statencentrale werden af gevaardigd de heren P. van Zonne veld en J. Smit; plaatsvervangers zijn de heren Th. v. d. Lans en J. B. van Graven. Hierna werd in bespreking ge bracht de propaganda. Na de bespre kingen en gedane suggesties namen enkele leden op zich deel te nemen aan een te vormen propagandaclub. Vervolgens werd het beleid van het gemeentebestuur onder de loupe genomen en werd nagegaan, wat verwezenlijkt is van het program op gesteld bij de vorige gemeenteraads verkiezing. De heren Lefeber en De Koning gaven op de verschillende onderwerpen, welke ter sprake kwa men, de nodige toelichting. Achter eenvolgens kwamen woningbouw, volksgezondheid, kleuterzorg. dc stichting van een zwem- en badin richting en nog meerdere belang rijke onderwerpen ter sprake. De voorzitter dankte de heren Le feber en De Koning voor hun toe- XondaqmoJiqen Eeir van tweeën TTUSSEN de hoofdredacteur van dit blad en ons als medewerker be staat nooit of te nimmer verschil van mening. Dit komt zo zelden voor op een redactie, dat het wel eens in de krant mag als een voorbeeld van een voorbeeldige samenwerking. Een der gelijke gelukkige overeenstemming in zienswijze is ook aanwezig als we ons niet vergissen, tussen de voorzitter van de Katholieke Volkspartij en de politieke hoofdredacteur van de „Volkskrant", maar of dit nu de juiste verhouding is, daarover zijn de meningen verdeeld. Maar kom laat ons geen tweedracht zaaien in die harmonische eendracht. Laten wij ons slechts verheugen over de samenwer king op onze eigen redactie, welke er toe leidt, dat als er een lang hoofd artikel wordt gepleegd over Chris tus' Koningschap, wij van de weerom stuit met een korte „Zondagmorgen" voor de dag komen. De lezing van dit hoofdartikel kunnen we alleen maar aanbevelen, niet omdat het zo oortreffelijk geschreven zou zijn hoewel we weten, dat de schrijver er op heeft gezwoegd tot diep in de nacht maar omdat het zo'n onge woon licht werpt op de figuur van Pilatus. Ge zult u afvragen, of we het artikel van te vorem hebben ge lezen. Dat hebben we. De samenwer king is zo voorbeeldig, dat de een de ander controleert op het versprei den van mogelijke ketterijen. Nu ketterij wordt er in het bedoelde ar tikel niet verkondigd. Maar de figuur van Pilatus komt er wel ongewoon voor de dag. Het ontbreekt er nog maar aan, dat Pilatus in de rij van „kleine profeten" wordt gerang schikt. Daar zouden we bezwaar te gen hebben gemaakt. Een profeet te gen wil en dank is hij toch wel ge weest en hoe dat in zijn werk is ge gaan, kunt ge lezen in de beschou wing op de eerste pagina van dit blad. Deze beschouwing bevat boven dien zoveel stof voor een ernstige Zondagmorgen-meditatie, dat wij, om uw vrome aandacht niet te splitsen, ze met ziel en zin tot de onze maken. MARIUS. nazien van de rekeningen worden j woude tot onze grens heeft gemaakt, gekozen de heren J. van Vliet, G. P. van der Krogt en A. M. Schinkel. De begroting 1953 De begroting voor het waterlei dingbedrijf sluit met 22.117,12 in se Gerechtshof veroordeelde een Lei- de gewone dienst en 20.877,95 in ienaar tot 14 dagen gevangenisstraf de kapitaaldienst. degens dierenmishandeling. Hij had I grondbedrijf wordt begroot m een ondiepe sloot bij een compiex hn de gewone dienst op 3334,54 met volkstuintjes een hond op wrede wij- een nadelig saldo van 2879,32 en -e afgemaakt. lin de kapitaaldienst op f 37.379,31. vraagt ook van de dorpse gewoonte af te stappen om bij volle maan de straatverlichting niet te laten bran den. B. en W. merken op, dat de laat ste jaren van die dorpse gewoonte is afgestapt. Na de oorlog toen stroombezuiniging geboden was, werden de lantaarns bij volle maan niet ontstoken. B. en W. achten het niet mogelijk kapitaal aan te trekken voor de na triumverlichting, omdat er andere Nog meer lantaarnkwesties De heer Van der Velden wilst vooral op het laatste gedeelte waar de lantaarns overdag wel en des avonds niet branden. De heer Van der Ploeg wil nu ook nogmaals de aandacht vestigen op de treurige toestand van de verlich ting op de Dokter Kortmannstraat. Daar staat een lantaarn in de boom takken verscholen. Vreemdelingen kunnen 's avonds het rijwielpad en de situatie bij de Asschuurbrug niet vinden. Als de voorz. voor dit werk naar de begroting 1953, merkt de heer Van der Ploeg op, dat deze winter de duisternis zal voort bestaan, waarna de voorzitter de toezegging doet voor noodverbete- ringen als deze binnen het raam van de begroting 1952 kunnen gevonden worden. Zeer nadrukkelijk wijst de voorz. op de oorzaak van deze omstandig heden. De begroting moest kloppen en de straatverlichting en het ver beteren van het Watertje werden geschrapt. In de vorige vergadering was be skoten het spuithuisje van de Wei poort te gaan gebruiken voor ber ging van gereedschappen. Nu de heer G. P. van der Krogt Fz. een bod van 450.heeft gedaan wordt besloten tot verkoop. i Het spuithuisje Gelderswoude, dat gedeeltelijk op de grond van M. j ning niet mogelijk is. Er is nu een Leune staat, wordt aan deze eigenaar maatregel gevonden om de eigenaar voor sloping ad f20.r- vprnUfMpri tot onrWWid. heer Leune krijgt nu zijn grond te rug. oud-gemeente-ontvanger, heer C. M. Dolle, ontvangt op zijn verzoek aanvulling voor de kinder toeslag als secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. De zelfde gedragslijn zal ook gevolgd worden voor zijn opvoLgers. Voor de vergoedingen voor reis geld voor kinderen die in Leiden op de V.G.L.O. gaan zijn de afstanden van woning tot school gemeten. Aan do adressanten C. v. Mil en J. Hen- drikse zal 2.50 per maand en per leerling worden gegeven. De overige adressanten, die minder dan 4 km van de school wonen, komen voor de vergoeding niet in aanmerking. De verordeningen in het beheer van waterleidingbedrijf en grondbe drijf worden aangenomen. Een bedrag van 440.wordt toe gestaan voor verbetering van de schuurtjes van de 6 huizen aan de Hoge Rijndijk, waarvan de vloeren, tevens fundering, te laag liggen er. geen afwatering voor waswater heb ben. Het uitbreidingsplan Noordbuurt wordt zo gewijzigd, dat het toege staan kan worden een huis voor de heer A. J. v. d. Poel te bouwen in de tuin van de heer L. Droogh. Bij de rondvraag dringt de heer Schinkel sterk aan op onteigening van het laatste gedeelte voetpad in eigendom bij de heer van Thiel; om één eigenaar mogen de gemeentena ren niet langer door de modder lo pen. voorzitter zegt, dat onteige- lichting en alle leden voor de aan gename besprekingen. Grondtransacties. B. en W. stel len de raad voor om met de firma G, v. d. Meij's Zonen enkele grond- transacties aan te gaan met geslo ten beurzen ten behoeve van de ver betering van dc straten^ Veldhorst- straat, von Bönnlnghausenlaan en Hereweg. Het betreft hier een ruiling van ongeveer 800 m2 grond. Kasgeldleningcn. B. en W. vra gen voor het jaar 1943 aan de Raad om hen machtiging te verlenen voor het aangaan van kasgeldleningen tot een bedrag van maximaal 2.500.000. Voorts verzoeken zij de raad voor het jaar 1953 rekeningcourant-over eenkomsten aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van maximaal 250.000 en met de Coöp. Boerenleenbank te Lisse tot een bedrag van maximum 150.000. Woningverbeteringen. De vrij gunstige regeling, dat van rijkswege een' bijdrage wordt verleend in het verbeteren van woningen, aange vuld met een latere regeling, waar bij nog een extra-subsidie zou kun nen worden verkregen, doen B. en W. veronderstellen, dat een zeer groot aantal woningen zullen worden verbeterd, zodat zij de raad verzoe ken te willen besluiten om in voor komende gevallen, een gemeentelij ke bijdrage in het vooruitzicht te stellen door hiervoor het nodige cre- diet te willen verlenen t.g.t. In een uitvoeiig prae-advies ge wagen B. en W. dat het ook wel eens zou kunnen voorkomen, dat de eige naar het daarvoor bestemde kapi taal niet direct kan voteren en zal verzoeken om gemeentelijke hypo theken te verstrekken. B. en W. stellen zich voor de gemeentelijke hypotheekregeling op dit punt aan te vullen. Gemeenteraada De raad van Lis se is in openbare vergadering bij eengeroepen op Woensdagavond 29 October 1952 des avonds om 8 uur. Op de agenda staat o.m.: wijziging van het uitbreidingsplan; aankoop van grond aan de Veldhorststraat en von Bönningbausenlaan; trottoir- aanleg en riolering van een gedeelte van de Broekweg; verbetering brug Poellaan; aan. aan van een geldle ning groot 1.000.00C; vaststelling div. rekeningen: aangaan van kasgeldle ningen in 1953; verlenen van mede werking aar. dc van Rijkswege in het leven geroepen regeling tot wo ningverbetering; aanbieding gemeen te-begroting 1953. Geboren: Franciscus Maria, zn van F. Th. Baten en B. A. M. Förster; Gerardus Johannes' zn van C. H. v, Amsterdam en J. M, v. Dijk; Adria- na dr van A. Westerink en A. de Ko ning; Leonardus Johannes Maria zn van P. Weijers en C. Zonneveld; Ja cobus Petrus Wilhelmus zn van H. L. Schoone en A. A. de Winter; Everardus Antonius Petrus Maria zn van E. C. Meeuwissen en M. E. Wec- nink; Theodorus Johannes Maria zn van C. J. v. d. Zwet en A. Meeuwis sen; Johanna Maria Cornelia dr van N. A. v. Wieringen en C. M. Meskers; Catharina Agatha dr van A. A. van Kaam en J. M. v. d. Poel. Ondertrouwd: Hendrikus Jacobus Kozijn, 25 jaar en Cornelia Cecilia Theresia Hoes 25 jaar; Leonardus Gerardus Nijssen 27 jaar te Voorhout en Hendrika Gaudentia Maria Buschman 22 jr; Johannes Gerardus Hoogeveen, 27 jr te Sasscnheim en Wilhelmina Petronella van der Meer 27 jaar. Overleden; Huibertjc Grocnenbopg 42 jaar, echtp. van V. Hobo.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9