m LORRIE Middenstand nog niet tevreden over de nieuwe omzetbelasting Anderhalf milliard brieven van huis tot huis Meer dan 50.000 nieuwe huizen Westerling in Nederland Spreker kwam op een kameel De weg naar geluk Haar spaarduitjes, haar schipper en haar illusie zijn verdwenen Gemeenteraads verkiezingen ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Adres aan Tweede Kamer „Hoewel het wetsontwerp, dat een wijziging beoogt van het omzetbelas tingstelsel inderdaad een belangrijke en reeds lang bepleite verbetering betekent voor de detailhandel, ach ten de middenstandsbonden het toch teleurstellend, omdat het niet voor ziet in een minstens even noodza kelijke verlichting van de belasting druk voor andere sectoren van het middenstands-bedrijfsleven, zools am bachten en horeca-bedrijven, die een nog zwaardere belasting te verduren zullen krijgen", aldus heet het in een uitvoerig adres, dat aan de Tweede Kamer is toegezonden door de com missie van overleg van de drie cen trale middenstandsbonden waarin sa menwerken de Kon. Nederlandse Middenstandsbond, de Ned. Chr. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond. In het wetsontwerp wordt voorge steld het voor „producenten" gelden de tarief van 4 pet. tot 5 pet. te ver hogen. Dit betekent een grote last voor die middenstandsondernemin gen, welke een belangrijk deel van haar omzet vind=n in productie voor andere ondernemingen, waarvoor het tarief verhoogd wordt indien de opdrachtgever een ondgrnemer is. De middenstandsbonden nemen scherp stelling tegen het voorstel, dat omzetbelasting verschuldigd zou zijn over de in rekening gebrachte prijs of vergoeding. Hierdoor wordt het risico van wanbetaling volledig op de ondernemingen afgewenteld. Zij achten het redelijk, dat belas ting slechts verschuldigd is over het werkelijk ontvangen bedrag. De handhaving van de weeldeta- rieven van 30 pet. en 15 pet. wordt lijnrecht in strijd geacht met het be leid, dat gericht is op verruiming van werkgelegenheid. In werkelijk heid betreft het hier een belasting van resp. 43 pet. en 17.6 pet., terwijl het nu van 7 pet. tot 10 pet. te ver hogen, z.g. tussentarief in feite 11,1 pet. bedraagt, aldus het adres. Afge zien van het feit, dat deze hoge tarieven voor de schatkist eerder een na- dan een voordeel zijn gebleken, wordt hier een vrij willekeurig ge kozen deel van het bedrijfsleven on evenredig zwaar belast en de werk gelegenheid ernstig geschaad. Ernstige bezwaren voeren de mid denstandsbonden aan tegen de admi nistratieve bepalingen. Het adres bepleit voortg, dat de gebruikelijke diensten, welke de verkoop vergezel len, zoals Z.V. he ophangen van een gekochte lamp, niet belast worden, doch vrijgesteld zullen zijn met de detailhandelsleveringen,, welke zij begeleiden. De hogere uitkering ouderdomsvoorziening Het door de beide Kamers aange nomen voorstel tot verhoging van de uitkering der Noodwet-Ouder domsvoorziening en het niet aftrek ken van de eerste 100 eigen inkom sten per jaar is op 1 October j.l. in gegaan. De hogere bedragen, die degenen, die onder deze noodwet vallen, zul len ontvangen, variëren uiteraard naar inkomsten uit eigen middelen en naar de klasse van de gemente, waarin zij woonachtig zijn. De gegadigden zullen binnen twee maanden allen bericht hebben ont vangen, op hoeveel uitkering zij met terugwerkende kracht kunnen reke nen. (Tel.). MELKSLIJTERS CONTRA SANERINGSCOMMISSIE Zes melkslijters, van wie vier uit Dordrecht en twee uit Dubbeldam, hebben bij deurwaardersexploit de overeenkomst met de saneringscom missie voor de melkhandel te Dord recht, Dubbeldam en Papendrecht, Zij verklaren zich bedreigd te voe len in hun zelfstandig en onafhan kelijk bestaan. Tachtig slijters hebben ongeveer een half jaar geleden de bewuste overeenkomst getekend. Het thans aanhangige wetsontwerp beantwoordt slechts voor een gering gedeelte aan deze toezegging. De middenstandsbonden dringen er dan ook met klem op aan, dat inder daad deze wet een verlichting zal worden voor het gehele midden- standsbedr ij f sle ven. NEKKRAMP IN MARINEKAMP. In het marine-opleidingskamp bij Hilversum heeft zich een geval van meningitis cerebrospinalie epidemica (nekkramp) voorgedaan, zo deelt men ons van de zijde van het Mi nisterie van Marine mede. Alle vereiste maatregelen ter voor koming van uitbreiding zijn getrof fen. In verband hiermede is het kamp met ingang van heden voor een week gesloten, tengevolge waarvan het ver lof van het personeel (ongeveer 1500 man) gedurende het a.s. weekeinde is ingetrokken. De kinderverlamming Over de week van 12 tot en met 18 October zijn 29 gevallen van kin derverlamming aangegeven, verdeeld over de provincies en plaatsen als volgt: Groningen 2, nl. 1 Delfzijl en 1 Winsum; Friesland 1 nl. in Ferwera- deel; Drenthe 1 ini Emmen; Overijs sel 2, 1 in Hellendoorn en 1 in Zwol le; Gelderland 4, 1 in Apeldoorn, Arnhem, Nijkerk en Steenderen; Noord-Holland 5, 3 te Amsterdam, 1 te Nieuwer-Amstel en 1 te Ouddorp; Zuid-Holland 3, 2 te 's-Gravenhage en 1 te Pijnacker; Zeeland 1 nl. te Zaamslag; Noord-Brabant 8, 1 te Bergeyk, Budel, Eindhoven, Loon op Zand, Reusel, Tilburg, en twee geval len te Valkenswaard; Limburg 2, 1 te Grathem en 1 te Maastricht. Reparatiepost in de nabijheid. In een jaar in Nederland? Aan het jaarverslag 1951 van de P.T.T. is ontleend: Het algemeen to taal van de behandelde briefpost be droeg 1.579 millioen tegen 1.582 min vorig jaar en 13.7 min pakketten (13,4 min). Uit het buitenland wer den 54 min brieven ontvangen (56 min). 78 min brieven (65 min) zijn naar het buitenland verzonden. Het binnenlandse postwisselverkeer bleef op hetzelfde niveau. Het buitenland se postwisselverkeer was in verge lijking met voor de oorlog nog niet van veel betekenis. De postcheque en girodienst heeft per dag gemiddeld 523.000 boekingen verricht. Het aantal afrekeningen beliep 120.000 per dag. Het saldo te goed van de rekeninghouders be droeg ulto 1951 circa 1.094 millioen. Aangezien het overleg met de Sta- ten-genaal omtrent de toekomstige rechtspositie van het staatsbedrijf der PTT nog niet werd hervat, moest de voorlopige status van de Rijkspostspaarbank bestendigd blij ven. Het tegoed van inleggers is in 1951 met 67 min achteruitgelopen tot 1.298 min. Het gemiddeld te goed daalde van 352 tot 327. Het aantal telefoongesprekken steeg locaal tot 587 min, interlocaal tot 172 min en internationaal tot 104 min. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen steeg met 140.000 tot 1.600.000. Per ultimo waren totaal 49.929 mensen in dienst tegen 49.569 vorig jaar. In drie jaren tijds zijn de be drijf suitkomsten met circa 21 min achteruitgelopen, doch in deze pe riode vielen 3 loon ronden, die in to- IN DEN HAAG WORDT EERSTE ATOOMSCHUILKELDER GEBOUWD. Binnenkort zal in 's-Gravenhage begonnen worden met de bouw van een schuilkelder, die aan de moder ne eisen voldoet, en ook bescherming biedt tegen de radioactieve uitstralin gen van de atoombom. Deze schuil kelder, die ongeveer 200 mensen kan bergen, komt onder een nieuw te bouwen winkelgalerij op de hoek van de Grote Marktstraat en het Spui. Het initiatief tot de bouw van de ze schuilkelder komt van particuliere zijde, n.l. van de heer J. L. Lassen, directeur van een textielmaatschap- pij in den Haag. Toen de heer Las sen tot de bouw van de nieuwe win kelgalerij besloot, betrok hij tegelij kertijd het schuilkelderprobleem in zijn bouwplannen. Hij zette daarmee een traditie voort, want in 1934 was hij ook een der eersten in ons land, die, op dezelfde plaats, tot de bouw van een schuilkelder overging, zij het dan dat de uit 1934 daterende schuilgelegenheid gemoderniseerd zal worden. De heer Lassen heeft zijn plannen met enkele deskundigen zelf ontwikkeld en voorgelegd aan het' plaatselijk hoofd van de bescherming bevolking. Deze heeft de schuilkel der goedgekeurd en opgenomen in het schuilkelderplani van de ge meente den Haag. Het ligt in de bedoeling dat deze moderne schuilgelegenheid ook zal dienen als studieobject en als model voor andere gebouwen. SPORTVLIEGER VERDRONKEN. De bekende sportvlieger Willem taal 18 min vergden. Deze ongun-1 uer°®£el?ae stipp nntwikkeline noodzaakt tot van.^a^ }s Woensdagavond, waar schynlijk door de duisternis, m de Vliet te Rijswijk (Z.H.) gelopen en ernstige overweging van maatrege len ter verbetering. Omtrent de be stemming van het overschot ad 7.466.242 is op dit ogenblik nog verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd gistermiddag opgehaald. Maan- beslissing genomen. Het overschot dag a.s. zal het op de algemene be van vorig jaar ad f 30.389.306 is aan graafplaats aan de Kleiweg te Rijs- 's Rijks schatkist uitgekeerd. I wijk ter aarde worden gesteld. REEDS DIT JAAR: Op grond van het feit, dat door Indonesië de uitlevering is verzocht van de voormalige kapitein van het K.N.I.L., de heer Westerling, heeft zoals bekend deze aan de Ho ge Raad verzocht uit te maken of hij het Nederlanderschap bezit. De ze zaak is door de Hoge Raad in raadkamer behandeld. Het A.N.P. verneemt thans, dat de advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. Langemeijer, een schrifte lijke conclusie aan het college heeft overgelegd. In deze conclusie deelt prof. Langemeijer mee, dat op grond van gegevens, afkomstig van het Ne derlandse ministerie van buitenland se zaken, het Nederlanderschap van de heer Westerling niet kan kan worden betwijfeld. Het staat vrijwel vast, dat dit jaar de woningvoorraad met meer dan 50.000 stuks verrijkt zal worden. On danks vele moeilijkheden zal het ge lukken nog boven de laatste raming van 50.000 woningen uit te komen Aan het begin van dit jaar werd over het algemeen de situatie zo somber ingezien, dat men op niet meer dan ruim 40.000 woningen voor 1952 rekende. De vooruitzichten voor 1953 lijken over het algemeen genomen gunstig, verneemt A.N.P. In theorie is het mogelijk op grond van de positie van materialen en arbeidskrachten tussen 55.000 en 65.000 woningen te bouwen. In de practijk echter moet eerst blijken of er kapitaal voldoen de zal zijn en hoe voorts de premie regeling er zal uitzien. De kapitaalmarkt lijkt, voor wat institutionele beleggers betreft, op Het zestigjarige bestaan van de Mijnbouwkündige vereniging te Delft is met veel uitbundigheid ge vierd. Gisteren Was er iets meer ernst, maar niet te veel. Te ongeveer twaalf uur, hebben vijf leden, in Arabisch costuum gestoken, met een kameel, de spreker van die middag, de oud-resident van Indonesië, de heer D. v. d. Meulen van het station gehaald. Ook deze had zich in een dergelijk costuum gestoken en hij bleek het vervoermiddel, dat voor hem klaar stond zeer op prijs te stel len. Onverschrokken beklom hij het dier en volbracht de tocht naar het gebouw voor Mijnbouwkunde zon der ongelukken. Des middags heeft hij voor de leden van de jubileren de vereniging over Arabië gespro ken. (Alg. Dgbl.) het ogenblik voor de woningbouw en vooral voor de volkswoningbouw, niet ongunstig. Zulks blijkt reeds uit het feit, dat de grote gemeenten en de Bank voor Nederlandse Gemeen ten ruimschoots geld kunnen krij gen. In de particuliere woningbouw, ook in de grote steden; tekent zich enige opleving af, al zal moeten wor den afgewacht, hoe de resultaten daarvan zullen zijn. Dat het vraag stuk van het komende loon-, prijs- en huurbeleid voor de toekomst een voorname rol speelt, is duidelijk. Het pessimisme ten aanzien van de woningbouw van een jaar en minder geleden, heeft, ondanks onzekei'he- den voor een voorzichtig optimisme plaats gemaakt. Verwacht kan wor den, dat de seizoenwerkloosheid in de bouwvakken deze winter, voor wat de vaklieden betreft, lager zal zijn, dan in de Vorige winter. £ied man deze tijd HOND Een hond hoort in het hondenhok of anders aan de lijn. Een hond krijgt nu en dan een brok, hij kent geen mijn en dijn. Een hond gaat niet naar een hotel en een gedekte dis, dat doen alleen de mensen wèl tot hondse ergernis. Maar zie; in Bergen was een hond U las dat in de krant die het hotelvak wel verstond, hij was zelfs vaste klant. Zijn tafel was de drempel van de achter-keukendeur, daar lag het wildbraad in de pan, daar snoof hij kluivengeur. De mensen zijn wat achteloos, zij zijn van hoger ras en, kluiven aan een cotelette komt voor hem niet te pas. Een hond mag kluiven zo hij wil een kluif ook van een pond, dat is het enige verschil nog tussen mens en hond. Veel jaren nu had deze hond gegeten in 't hotel, vraag niet hoe hij het eten vond, het smaakte hem zeer wel. Nu is het uit - een diepe zucht hij moet weer aan de lijn, zijn baas zit boven in de lucht, hoe 'n mens zó honds kan zijn. Zelfs 't hondenleven hebben wij misvormd zo goed het kan, wy leven vrij, wij leven blij wat gaat een hond dat an? Want bij en paard behoort een ruif en bij een kies hoort pijn, zo hoort ook bij een hond een kluif maar wij ontnemen hun die fuif en geven hen een lijn. TROUBADOUR. Inhoud van K.A.B.-congres In een tweedaags congres, dat Maandag begint, stelt de Neder landse Katholieke Arbeidersbewe ging zich voor, inleiders van naam te laten spreken over „De weg naar geluk". Daarbij zullen aan de orde worden gesteld de elementen van en de voorwaarden en middelen tot menselijk geluk. Het was te voor zien, dat de grote zaal van Bellevue aan de Leidsekade te Amsterdam belangstellenden uit gans het land zou trekken, waar het Verbondscon- gres wil trachten te bereiken, dat de vele concrete dingen van iedere dag in een groot beeld komen te DAMETJE PLAATSTE EEN HUWELIJKSADVERTENTIE In het begin ging alles boven ver- J een eigen kapitaaltje had en dat zou wachting! tot gevolg hebben, dat het dametje Nadat de Amsterdamse dame eenzich aan steunfraude zou hebben Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus) Zeer goede opleldlnger i „Schriftelijk® Kweek- ook: H.B.S., Staatsexamen Gymnasium en Mulo. (Advertentie) huwelijksadvertentie geplaatst had, kwam er een candidaat te voor schijn, die reeds na een paar ont moetingen een formeel huwelijks aanzoek op tafel legde. Het dametje vond het helemaal niet erg, dat de man die als be roep schipper had opgegeven haar vertelde, dat zijn schip een nieuwe mast behoefde, die hij niet zelf kon betalen. Zij dook in haar spaarpotje en haalde daar honderd gulden uit, die de onkosten konden dekken. Enige tijd later verloor het da metje haar betrekking en de schip per bleek een handige jongen te zijn, want hij adviseerde haar om geen nieuwe baan meer te zoeken, maar om ondersteuning aan te vragen. Het dametje bracht de gehoor zaamheid, die in het huwelijk ver ondersteld wordt, reeds voortijdig in praktijk en volgde het advies van haar „verloofde" o<p. Na een paar dagen kwam deze echter met een verschrikt gezicht vertellen, dat het „fout" gegaan was. De controle zou ontdekt hebben, dat het dametje nog schuldig gemaakt. Als ridderlijke beschermer ging de schipper het zaakje regelen; hij kocht vlug een paar ambtenaren om, ging zelfs een praatje met de recherche maken en wat is logischer dan dat' het dametje voor de onkosten en de omkoopsommen zorgdroeg? Het werd al een heel bedrag, vooral toen er nog een advocaat in de arm genomen moest worden, omdat er een proces aanhangig was gemaakt. Toen het dametje deze onkosten steeds maar weer gehoorzaam be taald had, kwam op een goede avond de aap uit de mouw. De schipper was al zijn ridderlijkheid kwijt en dreigde het dametje, dat hij haar wegens steunfraude zou aanbrengen, wanneer zij hem niet een zeker be drag gaf. Het eind van het liedje was, dat het gehele kapitaaltje van f 4.000,- in handen van de oplichter ver dween. Ten einde raad stapte het dametje naar de politie en de schip per zit momenteel in arrest. Van het geld zal echter wel niet veel meer achterhaald kunnen worden. staan. Daardoor zal de kijk op de waarde van het dagelijks werk wor den verfrist en het inzicht in de fun damentele samenhangen worden ver breed en verdiept. Zoals uit het inleidend woord van de congres voorzitter duidelijk viel op te maken, zijn er verschillende stelsels volgens welke het gehele menselijk streven naar geluk wordt geleid. Daarbij neemt de katholieke levensbeschouwing een afzonderlijke plaats in, aldus, dat er een onver brekelijke samenhang bestaat tussen het tijdelijke en eeuwige geluk van de mens. Omdat tegenwoordig veelal slechts louter aardse doelstellingen worden gepropageerd, was het uiter mate dienstig, dat een Verbondscon- gres het licht wil laten vallen op het christelijk karakter van het mense lijke geluk in zijn uiteindelijk bo venaardse doelstelling. Het centrale doel is tenslotte, het alzijdig geluk van de mensen te dienen. De eerste inleiding, te houden door dr. A. A. Olierook de directeur van het De Bruyn-instituut te Doorn, is eigenlijk een schetsmatig tableau, en wel van het wezen en de elementen van het geluk. Wij komen er op te rug, evenals op de drie volgende in leidingen, namelijk van drs. A. L. M. Arnolds over de erkenning der per- soonswaarde van de mens als voor waarde tot zijn geluk, van dr. A. M. Kuylaars S.J. over de arbeid als bron van geluk en van drs. P. Bogaers, economisch adviseur van de KAB over de stoffelijke middelen ter ver werkelijking van het levensgeluk. De verkiezingen voor de gemeente raden zullen volgend jaar in het ge hele land worden gehouden op Woensdag 27 Mei. Candidaatstelling op 14 April. MOTECHTHEID blijft, óók na herhaald wassen en chemisch reinigen DOOR CHARLES GARVICE 7) „Als ze haar Polly of Kitty hadden genoemd, zou het nog enige zin heb ben. Vader zegt, dat ze meer praat, dan de hele familie van twee gene raties terug bij elkaar; en wat on deugende streken betreft...." „Vanavond zei ze anders niet veel," waagde Lord Kendale bedaard op te merken. „Neen," zei Jack op een toon, alsof hem dit juist pas was opgevallen. „Ze zei dat ze hoofdpijn had, maar een half uur geleden was ze nog best in orde en bezig mij de les te lezen. Neen, veel zei ze niet, hé?" „Maar een paar woorden", beves tigde Guy. „Dat zal ze wel inhalen, als je weg bent," merkte Jack lachend op. „Het gebeurt niet dikwijls, dat ze zo kalm is. Je moet niet te veel aandacht aan haar besteden. Het is een vaatje bus kruit. Vader zegt, dat we haar ver wend hebben, de jongste, weet je. Heb je die pony nog gekocht voor het polo spelen?" Maar Lord Kendale scheen niet veel belang te stellen in de pony, waarover hij twee dagen tevoren nog boekdelen te vertellen had en terwijl hij op het lage muurtje ging zitten, dat de tuin van de pastorie scheidde van het kerkhof, rookte hij zwijgend, in diep nadenken verzonken. Al had het hem zijn leven moeten kosten, hij kon de gedachte aan Dolores La- timer niet uit zijn hoofd verbannen. Hij vond haar al mooi, toen ze in haar oude serge jurk met gesloten ogen achter de grafsteen lag, maar in de zachte, roomkleurige stof en met de grote ogen open, die door hem heen schenen te boren en een gaatje te branden in de buurt van zijn hart, scheen haar lieflijke ver schijning hem te vervolgen. Bedoel de zij iets met haar: „ik heb het ge kregen, toen ik in de open lucht sliep," of was het slechts een on schuldige opmerking. Goeie genade, als zij eens wist, dat. dat hij haar had gekust! Haar, de dochter van de donïiné. Wist zij het, en was zij daar om zo stil? Als dat zo was, kon hij het beste zijn paard halen en weg rijden en voor de rest van zijn leven ver van de pastorie vandaan blijven. Maar toch ging hij niet Integen deel, Mi bleef zitten luisteren naar Jack, die, in gelukkige onwetendheid van de geestesgesteldheid van zijn vriend, hem voor de tweede maal 'n volledig en nauwkeurig verslag gaf van de manier, waarop hij de snoek gevangen had, die op de diner tafel had geprijkt. Intussen waren de twee meisjes naar de salon gegaan, een lage ka mer met ouderwetse meubelen en 'n groot raam, dat op het grasveld uit zag. Toen ze daar waren gekomen, haalde Greta haar werk voor de dag. Geen fraai, doch nutteloos handwerk je, maar een jas van Jack, waarvan uit een van de mouwen op jongens manier de voering losgetrokken was. Greta was de goede engel van de pastorie. Zij deed het huishouden, hield toezicht op het personeel, be taalde slagers- en kruideniersreke ningen als er geld was en hield de leveranciers tevreden als het er niet was. Van de morgen tot de avond was ze bezig, nooit dwaas-druk of ln schijn ijverig, maar altijd aan het werk. Als zij een paar minuten ging zitten, stond er vast en zeker een mand verstelgoed naast haar en had ze naald en draad in haar handen. Als iemand in de pastorie iets no dig had, dan was het altijd, „waar is Greta?" Als er iets verkeerd ging, hoorde rwen: „Greta, hoe moet dat nu?" Of de dominé nu 'n knoop van zijn overhemd kwijt was of een pleis ter moest hebben, Greta werd te hulp geroepen. Als een van de paro chianen bouillon of dekens nodig had, dan kwamen ze naar de pasto rie en vroegen ze, of ze alstublieft juffrouw Margaret mochten spreken. Niemand dacht er ooit over iets aan Lorrie te vragen. Men dacht er niet over haar lastig te vallen. Ze deed niets en dat deed ze uitstekend. Ze liep nu in de kamer op en neer. Het zachte haar steunde tegen de handen, die ze in haar nek gevouwen hield, haar ogen hield zij een ogen blik half gesloten, nadenkend. Toen viel ze op een muziekstoeltje neer en begon te spelen. Ze kon spelen. Van aardrijkskunde geschiedenis, talen en helaas ook van de grammatica van haar eigen taal, wist ze weinig of niets; maar ze kon spelen en zingen. En haar stem was even lokkend, betoverend en verlei delijk als haar donkere ogen en de boog van haar gezonde, rode lippen. Zij speelde een dertig of veertig maten, toen hield ze plotseling op. „Slaap je Greta, of ben je dood?" „Wat is er, Lorrie," zei haar zus ter, opschrikkend. „Ik luister naar jou en verstel meteen een jas van Jack. Ik zou wel eens willen weten waarom hij altijd de voering uit zijn linkermouw scheurt?" „Och, schei uit, wat komt er dat nou op aan? Zeg, Greet, vind je niet, dat 'het vrij brutaal is van dat jonge aristocratische kalf om' op die manier bij ons te komen binnen val len en mee te bikken?" „Lord Kendale, maar Lorrie! Hoe kom je er bij hem een kalf te noe men! Hij ziet er heel wat mannelij ker uit dan Jack. En waarom zou hij niet komen? Jack heeft hem ge vraagd." „Ik wil ook niet beweren, dat hij ongevraagd is gekomen. Zelfs een burggraaf zou het lef niet hebben om zo'n brutaal stukje uit te halen, denk ik." „Lieve Lorrie, ik wou, dat je niet zulke ordinaire uitdrukkingen ge bruikte." „O, die heb ik van Jack opgepikt, het is het enige nuttige, dat ik ooit van hem heb gekregen. Hij heeft me begiftigd met mazelen, kinkhoest en met roodvonk, zoals je weet. Maar in ernst, Greta. Ik geloof niet, dat deze jonge burggraaf goed gezelschap is voor m'ijn broer Jack!" was haar antwoord. „Hij lijkt mij anders heel aardig," antwoordde Greta kalm. „Heel aardig! Dat zeg je altijd, als je niet weet waar iets op uit zal draaien. Heel aardig! Ja, dat is hij hij is net een pop." „Een pop?" „Ja, lieve blauwe ogen en goud gekleurd haar en een lief klein mondje en lieve kleine handen." „Je schijnt een erge hekel aan hem te hebben, Lorrie," merkte Greta op. Lorrie draaide zich op haar stoeltje om en keek naar het bedaarde ge zichtje, dat over de jas gebogen was. toen draaide ze zich weer om, terwijl ze plotseling een kleur kreeg en be gon een mars van Chopin te spelen. „Ik heb een hekel aan hem, ik haat hem! Waarom.... weet.... ik niet; maar ik weet zeker, dat hij slecht is en het is heel fatsoenlijk om slechte mensen '«3 haten. Wat jou betreft, Greta, je bent zo'n verloren schepsel, dat ik geloof, dat je al half en half verliefd op hem bent." „Nog niet helemaal half, liefje," zei Greta doodbedaard. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8