fnmr - LAND VAN TEGENSTELLINGEN Op het kruispunt van wereldzeeën en continenten yV w i Hartelijke en zorgeloze bevolking Aan het Galgewater waren vroeger lijken van veroordeelden te zien ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 DE LEIDSE .COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 MEXICO WAAR PRINS BERNHARD HEEN VLIEGT Rechts: Mexicanen met twee van hun liefhebberijen: grote hoeden en hanengevechten. Links: Zo ziet een postkantoor er uit in Mexico. Mj' ,-r IJET EERSTE LAND, dat prins Bernhard, op zijn reis naar Middel- en Zuid-Amerika zal aandoen, is Mexico. Sinds v/ij op onze schoolatlas dit land als een citroen-gele vlek hebben afgebeeld gezien, kunnen wij het ons moeilijk anders voorstellen dan als één grote woesternij van geel zand met in het midden een ongeschoren cactus, die niet voor z'n plezier op de wereld is. De film geeft ons weer een ander b^eld. natuurlijk zijn er cactussen zo hoog als huizen, maar als de film in Hoilywood gemaakt is. wemelt het er van donker-ogige en donkerharigs individuen, die wij beslist niet willen tegenkomen op een eenzaam weggetje. Zien wij foto's Van Mexicaanse ste den, dan staan wij verbaasd van de pracht der kathedralen en de pronk der grote openbare gebouwen. Wat is Mexico nu eigenlijk? Het één zowel als het ander, een mengelmoes van blanken, Indianen en halfbloeden, een land van tegenstellingen, een bevolking, waaruit universiteiten konden opbloeien, maar die tevens een ontstellend percentage analphabeten telt; een land vol Katholieken, waar de godsdienst onder president Calles bijv. vervolgd kon worden als vrijwel nergens ter wereld. Het land is thans nogal rustig, het is een eerzaam lid der Ver. Naties en zo, maar het heeft perioden gekend van een buitengewoon „levendige" politiek en daaruit heeft het een zekere reputatie aangehouden. Er is een tijd ge weest van nog geen halve eeuw (18241367)waarin het niet minder dan 72 staatshoofden heeft versleten, een prestatie, welke geen Europees land ooit heeft kunnen evenaren. En hoe de toestanden op het gebied der rechts pleging zijn, hebben zo pas nog een paar Nederlandse zeelui ervaren, die wekenlang in een overigens vrij gemoedelijke gevangenis te Vera Cruz hebben gezeten, alleen omdat men dacht, dat ze wel eens wat te ma ken zouden kunnen hebben met een dode verstekeling in het ruim van hun schip. Dat alles is Mexico. In de zonnegloed der tropen Mexico ligt op het kruispunt van twee zones de gematigde zone en de hete zóne en door zijn geogra fische ligging, gepaard met zijn ver schillen in hoogte, bezit het een grotere verscheidenheid van bodem, grondsoorten en vruchtbaarheid dan welk ander gelijksoortig gebied op de wereld ook. „Zich koesterend in de zonnegloed der tropen aldus wordt Mexico beschreven door een lyrische auteur haar hoofd gebed in de sdhoot van het Noorden, haar voeten rus tend aan de toegangsweg tot twee werelddelen, haar besneeuwde boe zem rijzend tot de wolken, rust zij in de majesteit van haar macht. Zij hoedt uitgebreide schatten van goud en zilver, emeralden en opalen om kransen haar hoofd, terwijl de zoom van haar koninklijk gewaad, afhan gend in de zeeën van twee halfron den, bezet is met parels en de schat ten van de zee". „Duizend jaren zijn verzameld in de schoot der tijden sinds haar eer ste steden werden gebouwd. Toen de Noormannen aan onze Westelijke kusten landden, had zij reeds dor pen en steden, blanke tempels en uitgestrekte paleizen. Toen de Pil grim Fathers aan land gingen bij Plymouth Rock, waren er reeds een honderdtal jaren vervlogen sinds de soldaten van Cortez vochten met de troepen van Montezuma. In geen enkel land ter wereld kan men zo snel overgaan van de gloeiende tro- m een praehistorische Maya-tempel. De twee zuilen stellen or met hun staart omhoog en hun geopende muil aan de basis. pische stranden naar het domein van de eeuwige winter, van het land van palmen en wijze ranke nnaar het land van mos en pijnbomen." SCHATKAMER DER WERELD. De rijkdom van het land is fantas tisch, niettegenstaande z'n uitge breide dorre hoogvlakten in het midden. Het bezit millioenen hecta ren van het beste grasland, grote uitgestrektheden land dat tweemaal per jaar een korenoogst oplevert, grote oppervlakten waar bananen groeien, welke kunnen wedijveren met die van Guatamala en Costa Rico, koffieplantages, rubberbomen en cacaobomen en dat alles toe gankelijk door middel van goede spoorwegen, die een aansluiting ge ven op de wereldmarkten. En hoe- vele nog woeste gronden zouden vruchtbaar gemaakt kunnen worden door irrigatie en rationele werk-, methoden? Mexico is een land vol toekomst- mogelijkheden. De Amerikanen heb ben dat reeds lang geleden ingezien, maar voor hen is Mexico dan ook een buurland. Speciaal de in de bo dem aanwezige petroleum interes seerde hen al spoedig en zij hebben er grote maatschappijen opgericht, welke de Mexicanen later weer heb ben getracht af te kopen. Bekend zijn ook de goud- en zil vermijnen, die Mexico de naam heb ben bezorgd van „schatkamer der wereld". EEN STUKJE GESCHIEDENIS. In dit rijke land, vol tegenstellin gen, woont een volk, al evenzeer vol tegenstellingen. Het grootste deel bestaat uit halfbloeden, dan volgt een groot contingent nakomelingen van de oude Indianen en tenslotte een betrekkelijk klein percentage blanken, o.a. afstammelingen van de Spaanse veroveraars. Mexico is een jong land, maar heeft toch een bevolking met een zeer oude cultuurgeschiedenis. Toen de Spanjaard Hernan Cortez in 1519 I de laatste koning der Azteken Mon- j tezuma versloeg, zal hij niet ver moed hebben, dat hij een einde maakte aan een rijke cultuur, de z.g. Maya-cultuur, die toentertijd even wel reeds in haar na-dagen was. Het hoogtepunt van deze cultuur moet geweest zijn in de 12e eeuw, toen er een groot rijk bestond met het tegen woordige Mexico City als hoofdstad en centrum. Wij vinden thans nop. de sporen er van, al is het grootste gedeelte vernield door de Spaanse censuistadores (veroveraars), die me nig sieraad hebben gestolen, gouc1 geroofd en tempels hebben platge brand. In die tijd wist men nog niets van cultuur-historisch onderzoek en als men tekenen van een heidense cultus aantrof, dacht men niet beter te kunnen doen dan deze te vernie- I tigen. Die oude Azteken schijnen zon- I aanbidders te zijn geweest, altham hun grootste pyramide-tempel wa gewijd aan de zon. Onder de invloed van de Spanjaar den ging de heidsense cultuur al I spoedig ten gronde en de Francisca- j nen, Dominicanen, Augustijnen en Jezuiten zorgden er voor, dat het Katholicisme wortel schoot op de puinen van een vergane beschaving. Jammer genoeg waren de Spaanse veroveraars allesbehalve heilige boontjes en de missionarissen heb ben heel wat te kampen gehad om hun schaapjes te beschermen tegen de practijken van hun eigen geloof Sr genoten, zodat het niet te verwon deren is, dat hun werkzaamheid niet altijd die gave vruchten afwierp, welke men gewenst zou hebben. Het centrale gezag in Spanje was ver weg en de heren, die in Mexico het gezag uitoefenden, deden wat zij wilden, met het gevolg, dat de to&- ~>tand hoe langer hoe slechter werd. Toen dan ook in het begin van de 19e eeuw de Franse vrijheidsideeën zelfs in Mexico doordrongen, was qf weinig nodig om de vlam der revcy, lutie te doen uitslaan. Omstreeks 182C proclameerde Mexico zijn onafhan kelijkheid en de Creoolse kolonel Augustin de Iturbide werd tot keizer uitgeroepen. Hij hield het nog geen jaar uit en toen begon de boven aan geduide periode van de 72 achter eenvolgende staatshoofden. Het werd tenslotte zo'n grote bende, dat Engeland, Frankrijk en Spanje meenden te moeten ingrijpen. Er werd een keizerrijk ingesteld onder voogdij van Frankrijk en Maximi- liaan I werd keizer. Deze Oosten rijkse aartshertog, die zich door Na poleon III had laten overhalen om de keizerskroon, over Mekico te aan vaarden, heeft er niet veel plezier van beleefd. Zijn wankelmoedig be wind moest door Franse troepen worden ondersteund en toen deze in 1867 werden teruggetrokken wegens de oppositie van de Verenigde Sta ten, was het met Maximiliaan spoe dig gedaan. Hij werd in hetzelfde jaar nog gevangen genomen en ge fusilleerd. Daarna ging het beter dank zij het krachtige bewind van de grote Mexicaanse president Por- firio Diaz, d<e een dictatoriaal gezag uitoefende. Een opstand bracht hem in 1910 ten val en daarna was het ■weer mis. Bloedige burgeroorlogen, wedijverden met godsdienstvervol gingen in het tyranniseren van de bevolking. Onder invloed van het communis me heeft vooral president Calles een keurige vermaardheid gekregen als kerkvervolger. Hij wist te bereiken, dat alle bisschoppen uit hun dioce sen werden gedreven, dat duizenden priesters werden verjaagd en gedood, dat katholieke scholen werden ge sloten en de katholieke pers werd verboden. Geen wonder dat de bolsjewiek Trotsky, toen hij het onderspit moest delven voor Stalin, zijn toevlucht in Mexico zocht. Wat hem overigens niet veel geholpen heeft, want, zoals men zich misschien nog herinnert, is hij daar vermoord. ïn de laatste tijd is de toestand ge- HYPOTHEKEN en ïoor alle audere faken op bet gebied ran on roerende goedereD Bouw- en M akelaarsbodrijf v.d, EErift Oude Vest 29 Lelden Telet. 20513 (Advertentie.) lukkig veel verbeterd, al zijn de anti-clericale wetten, voorzover wij weten, nooit geheel ingetrokken. Het is echter al een hele vooruitgang als men ze niet toepast. DE MEXICAAN EN ZIJN HOED. Dat het zover kon komen is aan vele oorzaken te wijten, maar o.a. ook aan de aard van de 'bevolking. Wij lazen in een Amerikaanse „Magazine" een schets van de te genwoordige bevolking, waaruit wij het volgende vertellen. Wat het meest opvalt bij de man nelijke bevolking van Mexico, al thans wat betreft de grote massa van de halfbloeden, is hun hoed. De Mexicaan koopt zo'n hoed ook al moet hij er maandenlang honger voor lijden, want zo gehecht als een peon is aan zijn hacienda nog veel meer is hij het aan zijn hoed. Hij is zelfs zo gek op breedgerande hoeden ,dat het gouvernement een belasting heeft moeten instellen van één Mexicaanse dollar voor iedere decimeter, welke een 'hoed breder is dan een bepaalde toegelaten breedte. Voorts is het een karakteristiek van het Mexicaanse volk om met grote woorden veel te beloven en uitbundig beleefd te zijn. Hartelijk heid is de eerste wet van de sociale ere-code. Iedereen stelt zijn huis te uwer beschikking: het is van u. Maar niemand zal er aan denken u ook als een gast te eten en te drinken te geven, tenzij u er met zoveel woorden om vraagt. Als u een piano bewondert of een horloge, een huis of een hacienda, is het ogenblikke lijk van u, maar u krijgt het nooit. De Mexicaan houdt van gezelschap. Wanneer hij een oud vriend ontmoet irukt hij hem aan zijn hart, figuur lijk en letterlijk, en met een over vloed van klapjes op zijn schouder noemt hij hem de vriend van zijn jeugd. Wanneer hij een openbare ge legenheid binnentreedt, buigt hij voor het hele gezelschap. Bedelaars vindt men er bij de vleet. „Un centavo, senor", klinkt dag en nacht in uw oren. Bedelen en een armzalig gezicht zetten is 'n kunst, welke zij reeds als baby be oefenen, Voorts is Mexico een land van de feestdagen. Als men de Zon dagen meetelt, staan er niet minder dan 131 op de Mexicaanse kalender en men kan er verzekerd van zijn, dat meer dan de helft van het Mexi caanse volk ze allemaal keurig on derhoudt. Er zijn 52 heiligendagen, 15 plechtige feestdagen, 3 hoogfees ten en 6 familiefeestdagen. Op be paalde dagen neemt heel Mexico deel aan het feest en het duurt ge woonlijk drie dagen voordat de peons weer nuchter zijn en naar hun gewone werk terugkeren. Een eigenaardigheid vormen de begrafenis gebruiken. Men kan een graf huren voor altijd of voor een bepaalde termijn. Wanneer men dit laatste doet en de huur wordt niet op tijd betaald, dan wordt het ge beente van de dode opgegraven en op een grote hoop geworpen. Deze beenderen worden van tijd tot tijd verast. Wie geen geld heeft om een dood kist te betalen kan er een huren. Dat geldt echter niet langer dan na dat de begrafenisceremonies voorbij zijn; daarna gaat het lijk eruit en wordt de kist weer meegenomen. 's Lands wijs, 's lands eer. Mexicaanse schonen pronken graag met hun gouden of zilveren hals kettingen. LEIDSE STRATEN EN STEGEN 24. Direct voorbij de school vindt men een prachtig oud trapgeveltje, dat dringend om restauratie vraagt en dit zeer zeker ook verdient. Boven dien vindt men er het nieuwe ach terpand van de Rotogravure aan het Noordeinde. Vanaf het Galgewater heeft men een prachtig gezicht op een der mooi ste gebouwen van Leiden, de Stads- timmerwerf aan het Kort Galgewa ter. Wis en zeker zouden we reeds millionnair zijn, wanneer iedereen, die hiervan een foto maakte, ons een gulden gaf! Men heeft dat nooit gedaan, en we zijn dus geen million nair en hebben uit wraak daarom expres niet de Stadstimmerwerf ge fotografeerdWe zijn wel even door het hek gewandeld, om nieuws gierig even door de ronde poort te kjjken naar een binnenplaats, die af gesloten wordt door een oud hoog pakhuis, waarin de houtvoorraad van de gemeente ligt. Daarachter ligt de Morspoort-kazerne. Zo zijn we ongemerkt van het Galgewater naar het Kort Galgewa ter overgestapt, waar we overigens evenmin lang zullen vertoeven, om dat ook daar niet veel te zien is. Op de hoek moeten .we ons echter wel even boos maken over wat we bijna zouden willen noemen: opzettelijke stadsschoon-vernieling! Waar het Kort Galgewater een haakse bocht maakt, heeft men vlak tegen het water een vierkante doos neer gezet, een electriciteitsgebouwtje, dat nog „verfraaid" werd door aan bouwing van -en urinoir.... We willen gaarne geloven, dat dit twee zeer nuttige gebouwtjes zijn en we zouden een t,-,ee drie niet kunnen zeggen waar wij ze gebouwd zouden hebben, maar deze plaats was er toch allerminst geschikt voor. Ga eens op de Bostelbrug staan, dus tussen Kort Rapenburg en Prinsessekade, en kijk dan eens naar he'. Kort Galge water, v/aaraan de gevels van Morspoortkazerne en Stadstimmer werf zo'n harmonisch geheel vor men, ware het niet, dat bovenge noemde „versiering" zo'n afbreuk deed aan dit aardige stadsgezicht. r>E HERKOMST van de naam Gal- gewater, zoals de Oude Rijn tus sen Rijnzichtbrug en Bostelbrug genoemd wordt, laat zich niet moei lijk raden. In 1659 kocht de stad langs de Rijn, buiten de Morspoort, een stuk grond, om daar de lijken van de op de gerechtsplaats veroordeel den tentoon te stellen voor het pu bliek en daarna te begraven. Dit als afschrikwekkend voorbeeld voor hen, die misschien rnet plannen rondliepen een misdaad te begaan. Dit terrein kreeg de naam Galgenveld en werd later met lakendroogramen bezet, .waarover wij vorige week (zie nummer 23, Garenmarkt) schre- yen. De Morsstraat heette toen Galg- Straat of Kleistraat en de Mors poort werd Galgpoort genoemd. Toen '$eze houten poort in 1669 door de [muidige stenen poort vervangen './werd (gebouwd door de bekende bouwheer W. van der Helm) kreeg deze, op last van het stadsbestuur, (Foto: „De Leidse Courant'). het duidelijk opschrift „Morschpoort", opdat zo lezen we in oude kronie ken „ze met geen verachtelijken naam meer zoude genoemd worden." De naam Galgewater is blijven voortleven, zowel wat het water betreft als in de kade, die evenwij dig aan het Noorodeinde van de Wed- desleeg tot Kort Rapenburg loopt. Aan de overzijde vindt men het Kort Galgewater van Stadstimmer werf tot Blauwpoortsbrug. De eerste kade, (die vóór 161) Dwars Rapenburg heette en ook wel Korte Vest genoemd werd (in te genstelling tot de Lange Vest, thans Oude Vest) is niet bijzonder floris sant, al is er door het gebouw van de Nederlandse Bank aan het Kort Rapenburg, met daarachter het mo numentale gebouw van de R.K. Vak school voor Meisjes (zie foto), een zeer geslaagde afsluiting verkregen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7