k Lcidse scholieren vierden verjaardag van Ver* Naties NIEMAND Cabaret-program voor K* en O* Slotte GOLF De spanning Kenya in Kesselring eist alweer ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE Bl.AD - PAGINA 3 BEGRIP VOOR ELKANDER Ruim 400 leerlingen van middel bare en ulo-scholen woonden gister middag in de foyer van de Stadsge hoorzaal een bijeenkomst bij, die was belegd door de Ned. Jongeren Federalisten, de Leidse Jeugdactie en de Vereniging voor Internationale Rechtsorde ter herdenking van de dag van oprichting der Verenigde Naties. Mr. W. J. Geertsema sprak een in leidend woord, waarin hij een uit eenzetting gaf van het begrip staatsburgerlijke vorming. Dr. W. 't Hart, die als spreker op trad, wees er op, dat de wereld aan weke idealisten en cynici, die in feite slechts teleurgestelde idealis- zijn, niets heeft. Cynici vergeten, dat de idee van de Volkenbondthans belichaamd in de Ver. Naties eeuwenoud is, doch dat verwerkelij king van deze idee steeds wacht op een bepaald tijdstip. Het mag niet tot wanhoop leiden, dat dit een lang- van onze lezeressen en lezers zal nu nog kunnen zeggen, dat zij niet in de gelegenheid zijn geweest, om mee te spelen in de grandioze Thuisfront Tombola, die de komende week over ge heel Nederland een stroom van prijzen zal laten stromen. Wan neer U heden- en morgenavond naar de radio zult luisteren, zult U Wim Jansen daar een paar duizend gulden horen weg geven aan degenen, die reeds met een nummer in de Tover Tombola meespelen. Maar deze prijzen zullen slechts een flauwe schaduw zijn van de stroom, die de volgende week zal losbarsten. Daarom hebben wij gemeend, dat iedere abonné in staat ge steld moet worden aan dit spel deel te nemen. Toen U de krant openvouwde, hebt U daar een kaart gevonden, die U in staat zal stellen in deze Tom bola een kans te wagen. GEEN ENKELE kaart mag verloren gaan. Daten de lezeressen en de lezers van de Leidse Courant eens een groot gebaar maken en geza menlijk een dusdanig bedrag bijeen brengen, dat het grote Huis op de Wittenberg, dat Hol land bouwt, in een slag onder de pannen is. U behoeft NIETS ANDERS te doen, dan in de hokjes, die U aan de voorzijde van de kaart ziet, een getal in te vullen van hoogstens zes cijfers. Het getal mag wel kleiner, maar niet gro ter zijn. Met dit cijfer zult U dan in de grote loterij meespelen. Voor dit nummer betaalt U twee kwartjes en wilt U de onderste hokjes ook invullen, dat kost U dit een gulden. Vervolgens vult U daaronder Uw naam en adres in en U bent klaar. Nu kunt U verder drie dingen doen: OF U neemt een enveloppe, stopt daar de kaart en het geld in en werpt deze bij de Leidse Cou rant (Papengracht 32, Leiden) in de bus. OF U stuurt de kaart rechtstreeks naar het Katholiek Thuisfront in Den Haag. Dan moet U bo ven de nummers 50 ct. of een gulden Aan postzegels plakken, benevens een postzegel van 6 centen rechts op de kaart. OF U brengt en dit geldt speciaal voor de buitengemeente^. de kaart bij de agent van de Leidse Courant, die dan zal zorgen, dat de kaarten Maandag op ons bu reau zijn of U geeft ze Maan dagavond mee met de loper. U WACHT de volgende week een tijd van grote spanning, want wanneer U deze kaart ingevuld hebt, dan loopt U iedere K.R.O.-uitzending de kans eigenaar te worden van een klein fortuintje, terwijl U a.s. Zaterdag tevens de kans hebt om het kapitaal van f 5.000 in Uw schoot geworpen te krij gen. Daarbij staan de militairen, die momenteel in hun vrije tijd dakloos zijn, met spanning op Uw kaart te wachten. ZIJ WACHTEN of ook U een steentje zult wil len schenken voor het Hollandse Huis in het Hart van de Ve- luwe, dat hun na. het geest dodende kazerneleven, gezellig heid kan geven. U KRIJGT dus de kans om de komende week ineens rjjk te worden en tevens om aan tienduizenden militairen een vergoeding te ge ven voor het vele, dat zij moe ten missen. Deze kans moogt U niet laten lopen: DAAROM vul nu meteen de kaart even in! KRONUS. zaam proces is. Aan de andere kant betekent dit niet, dat men met de handen in de schoot moet gaan zitten wachten op bepaalde tijdstippen. De opdracht van ieder waarlijk levend mens, de jeugd daaronder begrepen is de aarde be woonbaar te maken. Vervolgens wees spr. er op, dat wij de Ver. Naties niet moeten zien als een wereldregering; het is slechts een instituut waar diplomaten elkan der ontmoeten en trachten begrip voor elkanders wensen, eisen en opvattingen te krijgen. Het is een goedkope, doch ernstige fout niet achter hen te staan en toch critiek op hen uit te oefenen. Niet alleen de diplomaten moeten zich toeleggen op het nader tot elkander brengen var de volkeren; ook deze volkeren zul len hiertoe moeten medewerken. In het tweede gedeelte van zijn le zing belichtte spr. de Universele ver klaring van de rechten van de mens. Hoewel m1en in deze tijd geen won deren moet verwachten, is het be langrijk, dat thans algemeen wordt erkend, dat tegenover mensenrech ten altijd mensenplichten staan. Er is geen land ter wereld, of het draagt mede verantwoordelijkheid voor de veiligheid en welzijn van alle landen. Een tweetal films verduidelijkten het gesprokene. De eerste gaf een indruk van de eerste vergadering der V. N. in het jaar 1947. De tweede was een Engels filmpje dat de aspec ten van Europese samenwerking op velerlei gebied aan het licht stelde. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 25 Oct. 13 uur tot Zaterdag 1 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 21060; de Haven-Apotheek, Ha ven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. O. L. Heer op Zolder Het is ruim 32 jaar geleden, dat het Sint Franciscus Liefdewerk (Stichting voor Katholieke Sociale Jeugdzorg), zijn werkzaamheden be gon in de Pelikaanstraat, op initia tief van kapelaan Niveen van Dij- kum, thans deken te Middelburg. Een niet gebruikte zolder van de Zusterschool werd destijds als kapel ingericht. Immers, het werk zou nooit zulk een succes hebben gehad, als onze jongens niet van jongs-af- aan zouden zijn gewend aan altaar, communiebank en biechtstoel. Al de moeite zou tevergeefs zijn gedaan door leidsters en leiders en vrienden van het S.F.L., wanneer dit grote doel uit het oog zou verloren zijn geraakt. Spoedig was er plaats ge brek en pater Frigge bouwde aan de Nieuwtraat op de eerste verdie ping een kapel temidden tussen pak huizen en particuliere woningen. Een kapel, die door zijn strakke lij nen en devote intimiteit iedereen uitnodigt om te bidden. Zondag a.s., op het Feest van Christus Koning, zal in deze kapel de jaarlijkse Aanbiddingsdag gehou den worden. Zeker zullen onze jon gens, het bestuur, staf van leidsters en leiders aanwezig zijn. Toch stel len wij het op prijs langs deze weg alle vrienden van het Sint Francis cus Liefdewerk uit te nodigen op I deze dag een ogenblik in onze kapel neer te te knielen. Financiële steun is nodig, maar nog veel meer Gods on misbare zegen bij dit uiterst moei lijk werk der Sociale Jeugdzorg. Te meer, daar ons werk een inter-oaro- chieel karakter draagt, d.w.z. zich uit strekt over al de parochies der stad Leiden, vertrouwen wij, dat Katho liek Leiden (evenals "orig jaar) een ogenblik zal vrij houden om neer *e knielen bij „O.L. Heer op Zolder". (115 u. Ingane Nieuwstraat 45). Fr. Will. Evers, O.F.M., Bissch. dir. Stichting voor Kath. Soc. Jeugdzorg. Zondagsdienst huisartsen. A.s. Zondag zal de dienst wordeni waarge nomen door de doktoren Hartman, van Alphen, Kortmann, Stoffers. unstleven m Leióen L, Zaterdag 25 October. Om alle misverstanden te voorko men, wijst het bestuur van de Kath. Vrouwenbeweging, afd. Leiden, ons ei op, dat de speldjesverkoop mor genochtend aan de Hartebrugkerk inderdaad voor de Vrouwenbewe ging is en dat de in Sursum Corda aangekondigde pijltjesverkoop tot nader order is uitgesteld. En het Gilde van de Kath. Vrou wenbeweging in Leiden verzoekt de leden, die zich nog niet aangemeld hebben voor de Reisspaarkas dit zo spoedig mogelijk moeten doen bij mevr. A. van Zijp-Zonneveld, Haar lemmerstraat 279, mevr. E. Barendse Bik, Jan van Houtkade 39, of mevr. C. Knaap-Dieben, Lammen- schansweg 4, omdat begin Novem ber reeds gestart wordt met het op halen van de contributie. Zoals reeds gemeld, wordt mor genmiddag om 4 uur het geheel ge restaureerde Jeugdhuis van de St. Petrusparochie weer in gebruik ge nomen, uitsluitend door jongens van 14 jaar en ouder (contributie tien cent). Ouders en andere belangstel lenden, die het gerestaureerde ge bouw willen bewonderen, zijn van harte welkom. Hedenavond om half tien wordt voor de jongedames en jongeman nen van de dekenale parochie een Avondwake gehouden in de dekena le kerk, als voorbereiding op het Leidse werklozen halen oogst binnen Op 18 October 1952 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden ingeschreven 1807 werkloze mannen, waarvan 231 op DUW'-objecten waren tewerkge steld. Dat dit aantal vrijwel gelijk bleef, is te danken aan het feit, dat de normale seizoenstijging werd op gevangen door plaatsing van een groep ingeschrevenen bij het binnen halen van de oogst in de omgeving van Zoetermeer en Moercapelle. Door het slechte weer van de laatste weken verliep het oogstwerk minder vlot dan het vorig jaar en zijn hier voor extra krachten nodig. Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen daalde met 19 en bedroeg op 18 October 170. De vraag naar in- paksters steeg in verband met het gereed maken van de orders voor de feestdagen in de maand December. Burgerlijke Stand Geboren: Ineke, d. van P. Favier en M. P. Slootweg; Antonia Geertrui- da Maria, d. van A. K. C. van den Hoogen en H. Rooijakkers; Hendrik, z. van C. Th. Montanje'en W. de' Tombe; Ingrid Olga, d. van H. van Leeuwen en W. M. Serlie; Laurens, z. van W. F. Neuteboom en J. Fiele- mon; Irma Maria, d. van J. van der Leek en E. M. W. van Iterson; Johan Eduard Frederik, z. van F. Veis en J. A. N. Bauwens; Petronella, d. van M. Warmenhoven en C. Vlieland; Dirk, z. van W. Elissen en A. van Rhijra. feest van Christus Koning, dat mor gen wordt gevierd. A.s. Maandag wordt de laatste conferentie voor niet-katholieken gehouden door pater Wijnand Sluys, O.F.M. in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur. Aan deze serie con ferenties is een vervolgcursus ver bonden, die ook door katholieken gevolgd kan worden. Men kan zich hiervoor aanmelden bij de heer J. W. Goddijn, Hoge Morsweg 108, Lei den, vóór 29 October, mondeling of schriftelijk. En de K.A.B. in de St. Leonardus- parochie houdt a.s. Maandag voor liefhebbers weer een klaverjas- en kruisjasavond in het St. Leonardus- nuis aan de Haagweg. Aanvang 8 uur. De kaarters moeten er wel aan denken, dat er precies op tijd be gonnen wordt, anders moet er min der gespeeld worden en dat zou jam mer zijn. De Vereniging „Brabantia Nostra" opent morgen het winterseizoen met een gezellige avond in de Jacobazagl van Den Burcht, vol met attracties en besloten met een dansje. Aanvang half negen. STADSKOK. Apostolisch Instituut Ontwikkelde jongere Katholieken De lijst van docenten, die voor drachten zullen houden in het „Apos tolisch Instituut", is samengesteld als volgt: p. J. de Rooy S.J.: geloofsleer. prof. dr. H. van Rooyen O.S.Cr.: erkgeschiedenis. prof. dr. J. C. Groot: hedendaags Protestantisme. drs. A. Wijffels: moderne stromin gen. rector. H. Sondaal. dr. Th Schlich- t.ng, ir. P. van Hardenberg Vr. van Beth.: voordrachten over bizondere nderwerpen. -Het „Apostolisch Instituut", vor mingscentrum voor ontwikkelde jon gere katholieken, wordt op St. Willi- brordsdag, 7 December, geopend in het huis van „Verbum Dei" Plantage 16, Leiden. Htt doel van dit Instituut kan aldus worden omschreven: „Jon ge katholieke leken te vormen voor de omgang met niet-katholieken" of misschien raker gezegd: voor de nntmoeting met niet-katholieken". Een samenzijn van katholiek en niet- kathcliek is er op grote schaal, zowel .n het beroeps- als in het gezellig heidsleven. Vele Katholieken zullen het als een groot gemis voelen geen voldoende begrip te hebben van de geesteshouding van hun ..andersden kende" landgenoten en óók zelf geen alles-omvattend begrip te bezit ten van de Christelijke geloofsinhoud. Er leven er velen in onze naaste om geving, die hunkeren naar de Waar heid en van ons richting-aanwijzing verwachten maar dikwijls is het zo, dat wij hen niet grijpen omdat wij hen niet grijpen of dat zij ons niet begrijpen omdat wij geen flauw be grip hebben van hun vaak in scherts of sarcasme zich uitende hunkering. Het Apostolisch Instituut vormt tot een all-round Katholiek, tot een Ka tholiek midden in de wereld, „altijd bereid tot verantwoording aan al wie rekenschap vraagt van de hoop in u." „Van snotneus tot neon" Gisteravond had in het St. Anto- nius-clubhuis voor de leden van K. en O. het eerste optreden plaats in het kader van de nieuwe serie, wel ke wordt aangeduid met Gemengd Kunstabonnement, Cruys Voorbergh en Hetty Blok, aan de vleugel begeleid door Cor Le- maire, brachten het vrolijke caba retprogramma „Van snotneus tot neon". Diverse mensen hebben zich misschien afgevraagd, of twee caba retartiesten met de steun van één pianist een hele avond op het toneel zouden kunnen staan zonder te ver velen. Nu weten ze het antwoord op die vraag. De eerste avond van de nieuwe serie is een groot succes ge worden. „Van neon tot snotneus" is eigen lijk een vluchtige wandeling door de geschiedenis, welke wordt verteld in liedjes, gedichten en geestige confe rences. Met buitengewone vaardig heid wisten Cruijs Voorbergh en Hetty Blok de sfeer van de roman tiek te treffen, zowel die uit de tijd van het kaarsje als de huidige, welke men aanduidde als neon-romantiek. De gemoedelijkheid van de mid deleeuwen en het bijna harde cynis me van onze tijd gingen, broederlijk hand in hand en vormden in dit pro- Leidse Universiteit Geslaagd voor het Prop. examen Godgeleerdheid de heer A. de Vos, Leiderdorp; voor het doctoraal exa men Franse taal- en letterkunde mej. J. W. v. d. Walle, den Haag; voor het candidaatsexamen klassie ke taal- en en letterkunde mej. A. L. F. M. Schellert, Voorburg; voor het candidaatsexamen Geneeskunde de dames W. A. Adams, den Haag,> M. J. de Koningh, Strijen, M. N. M. Planteydt, Noordwijk, K. Pomès, den Briel, M. N. Wolterbeek, den Haag, idem de heren C. Boelhou wer. Bloemendaal, C. E. M. G. Ca- minada, Rijswijk, A. Colenbrander, Leiden, H. J. Docter, den Haag, M. P. Hennink, Brummen, A. Hensen, Bodegraven, A. van Hilten, den Haag, W. F. J. v. d. Kolk, den Haag, H. G. E. v. Leersum, Rotterdam, H. v. d. Loos, Haarlem, J. S. Lunter, Eindhoven, J. Meilof, den Haag, J. Mets, Rotterdam, H. F. Meyer, Schie dam, G. A. J. v. Olden, Vogelen zang, H. Oving, Leiden, A. Prins, Hoek van Holland, H. J. Savalle, den Haag, H. v. d. Schaar, Rotterdam, F. A. v. Spanje, Noordwijk-Binnen, J. Vermeijden, den Haag, K. M. de Vos, Ooltgensplaat en L. van Wijk, Eindhoven; voor het doctoraal exa men Geneeskunde de dames H. J. Koops, Dordrecht, D. W. Moei*man, Rotterdam, de heren M. H. J. van Andel, Ede, A. C. Hekker, Warmond, A. P. E. Koning, Leiden, J. Verhoe ven, Noordwijk, K. W. J. Vijgen, Boskoop en H. G. Zijlstra, Naarden; voor het semi-arts examen de da mes, M. M. Bouwes Bavinck, den Haag, P. van Hilten, den Haag, A. Swagerman, den Haag, idem de he ren K. Maltha, Leersum, F. Dijkstra, Leiden, en D. Pott Hofstede, Sant poort;; voor het artsexamen de he ren B. v. d. Esch, Dordrecht, D. A. Koster, Boskoop, G. J. H. den Otto- lander, den Haag. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Oct. Groente. Per 100 kg.: rode kool 8.60—13.50, groe ne kool f 7.9012.40, boerenkool 8 —17, prei 8—12, kroten f 6—12.70, kroten, gekookt 719, uien 6 20.40, peen 819, spruiten 17 54, andijvie 5—20.40, druiven 6 78, snijbonen 102—141, witlof 51 84, postelein 1731. appelen 5 47, peren 827, spinazie 4658, tomaten A 16—41; per 100 stuks: bloemkool 845, salade 2—16.80, knolselderie f 815, per 100 bos pie terselie 24 70, selderie 2.804.50 bleekselderie 1941, peen f 821. KATWIJK a. d. RIJN, 24 Oct. Groente. Bloemkool I 2841, bloemkool II 824, bospeen 11— 23, waspeen I 818, waspeen II 617 andijvie 1331, spruiten 3136, breekpeen f 410, princes- sebohen 3158, groene kool 9.50 11.50, snijbonen 125127 boeren kool 1113, sjalotten 2526, rode kool 4.9012 80, kroten 1112, tomaten 2126, knolselderie 16 17, witte kool 3.904.uien 12 13.70. sla 4.304.50, peterselie 4.70 —4.80. kroten 11—12. TER AAR, 24 Oct. 1952. Groente Kassnijbonen 10.0013.70; idem stek 5.406.50; stamprincessen 8.20: spekbonen 2.10; witte pronkers 2.60; idem B 1.402.00 alles per 10 kg. peulen 0.32; andijvie 0.060,15; rode kool 0.050.09; sav.kool 0,060.08; witte kool 0.04; kroten 0.050.10; aardappelen 0.080.11; uien 0.10 0.17; prei 0.100.12; spruiten 0.28 0.40; idem? los 0.170.22; spinazie 0.360.40; waspeen 0.080.11; peter selie 0-03; winterpeen 0.080.09, alles per kg. Tomaten, export, A. 0.56 0.68; idem B. 0.31—0.53; idem C. 0.460.57; idem CC. 0.32; tomaten, binnenalnd, A. 0.160.26; idem B. 0.160.23; idem C. 0.160.20; idem CC. 0.16; idem bonken 0.200.24; al les per kg. Bloemkool IA. 0.390.43; idem 1. 0.25—0.36; idem 2. 0.13—0.21; idem 3. 0.08—0.12; sla 0.02—0.09; komkommers 0.080.09; knolselderij 0.11, alles per stuk. Bospeen 0.08 0.13; radijs 0.02; selderij 0.05, alles per bos. Boerenkool 0.30—0.40; stoof - sla 0.300.45, per kist. Peren: Beurré Clairgeau 0.120.23 per kg. Druiven 0.38 per halve kg. gramma een eenheid. Hoezeer de medewerkenden de stof beheersten, bleek wel uit het feit, dat in de af deling kaarslicht van een cynische introductie werd overgesprongen op het fijn religieuse „Disons le Chape- let" zonder dat zich ook maar enig storend element deed gevoelen. Trouwens men kan van dit pro gramma over het algemeen niet al leen zeggen, dat het gebouwd was aardige ideetjes, maar ook, dat men deze aanvaardbaar wist te bren gen. Prachtig was „Marions en Ma rionetten", b uitengewoon geestig Sprookje, maar de wijze, waarop Hetty Blok het Bezoekje van Michel v. d. Plas bracht, getuigde toch wel heel sterk voor haar veelzijdigheid. Het was een avond, waarop men van iets goeds kon genieten en, naast de begaafdheid van de mede werkenden, droeg hiertoe ook de schitterende costumering haar deel bij. Een orkaan, waarin windsnelhe den voorkomen tot 265 kilometer per uur, is Vrijdag over de provincie Santa Clara op het eiland Cuba ge raasd. Tenminste 70 personen liepen verwondingen op. Over een hon derd kilometer brede strook werd het te velde staande gew^s, vooral suiker riet, vernield. De voormalige Duitse kanselier dr. Bruning is uit New York naar West-Duitsland vertrokken, waar hij een leerstoel aan de universiteit van Keulen heeft aanvaard. Als de weersomstandigheden het toelaten zal op 19 November een vier motorig lijntoestel van de Scandina vische luchtvaartmaatschappij S.A.A. uit Los Angeles vertrekken om via Edmonton (Canada) en de nieuwe ba sis op West-Groenland, Tule, naar Kopenhagen te vliegen. Dit zal de eerste lijnverbinding tussen Noord- Amerika en Europa zijn, welke over het Noordpoolgebied loopt. Frankrijk vraagt Nederlandse boter Het Franse ministerie van econo mische zaken heeft gisteren offerten gevraagd voor de invoer van boter uit Nedeland en Denemarken. De invoer zal uitsluitend betrekking hebben op vei*se, ongezouten boter in hoeveelheden va! vijftig kg. netto en met een vochtigheidsgraad van ten hoogste zestien procent. De ingevoerde botei zal worden op geslagen en slechts worden vrijgege ven voor consumptie, wanneer de re gering daartoe aan de importeurs toestemming verlenen. STRAATNAMEN IN HET FRIES. Naar wij vernemen heeft de kroon een raadsbesluit van de gemeente Haskerland geschbrst tot 1 April 1953, hangende een onderzoek naar de vraag of het in strijd is met de wet of het algemeen belang, in welk raadsbesluit bepaald was, dat de straatnamen voortaan uitsluitend in de Friese taal zouden moeten luiden, B. en W. hadden voorgesteld zowel de Nederlandse als de Friese namen te. bezigen. Verkenningsvliegtuigen van de politie hebben patrouille vluchten uit gevoerd boven de reservaten van de Kikoejoe's, waar de toestand nog altijd als „gespannen" wordt be schreven. De politie en het leger hebben bij een drijfjacht op de moorde naars van het opperhoofd Nderi een tachtigtal personen gearresteerd, doch in grote gebieden blijkt de Mau. Mau ondanks het feit, dat velen van haar leiders zijn gegrepen nog altijd een enorme mach*, uit te oefe nen op de plaatselijke bevolking. Hele families en vrijwel alle jon gemannen zijn reeds in het oerwoud ondergedoken en de weinige mensen, die de politie en de militairen bij hun speurtochten aantreffen, zyn nors en weigeren inlichtingen te geven. De stormramp op de Philippijnen President Quirino van de Philip pijnen heeft opdracht gegeven le vensmiddelen, kleding en geneesmid delen per vliegtuig over te brengen naar de gebieden, die deze week door een typhoon werden geteisterd. Vol gens de laatste berichten zijn op de Philippijnen in totaal 425 personen om het leven gekomen; 211 personen v/orden nog vermist. In de provincie Capiz in het Noord- Westen van het eiland Visaja zijn als gevolg van een epidemie reeds 300 personen overleden. In de provincies Albay en Sersogen heerst een hongersnood en ook hier dreigen epidemiër uit te breken. Alle rijstvoorraden zijn bedorven en de drinkwatervoorziening is nog onder broken. HOE Wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). LATER MEER BEWOLKING. Aanvankelijk flinke opklarin gen, maar later toenemende be wolking. Enkele vei'spreide buien. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Tame lijk zacht weer. 26 Oct. zon op 7.24 en onder 17.23; maan op 14.51 en onder 23.51. 27 Oct. zon op 7.26 en onder 17.21; maan op 15.10 en onder 0. Aanhoudend zacht Het K.N.M.I. deelt mede: In de laatste dagen is het weer in West-Europa meer en meer onder invloed gekomen van Oceaanstorin gen. Vooral een diepe depressie, die vanmorgen ten Westen van Schot land lag, heeft hiertoe bijgedragen. Het binnendringen van Oceaanlucht had een stijging van de temperatuur en af en toe regenval tot gevolg. Achter een randstoring, die Vrijdag middag plaatselijk zwai*e buien en hier en daar zelfs onweer veroor zaakte, stroomde onstabiele lucht ons land binnen, waarin enkele buien voorkwamen. De depresic bij Schot land neemt nu geleidelijk in bete kenis af. De buiïgheid zal hierdoor ook spoedig minder worden,- zodat vooral Zondagochtend flinke opkla ringen zullen voorkomen. Later op de dag kan de invloed van een nieu we storing, die Zaterdagmorgen nog ten Noordwesten van de Azoren lag merkbaar worden. Het zachte weer blijft daarbij echter aanhouden. Het u*eet iti Swicufia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: OSLO sneeuw 1 C, STOCKHOLM geheel bew. 5 KOPENHAGEN licht bew. 9 LONDEN licht bew. 11 AMSTERDAM onbewolkt 9 BRUSSEL licht bew. 9 PARIJS zwaar bew, 11 BORDEAUX regen 14 NICE zwaar bew. 15 WARSCHAU nevel 6 BERLIJN zwaar bew. 11 FRANKFORT geh. bew. 11 MüNCHEN geheel bew. 11 ZüRICH regen 12 WENEN mist 9 Het Saarvraagstuk in de knoop De jongste Wcstduitse voorstellen om tot een oplossing van het Saar vraagstuk te komen zijn, nadat de Franse minister van buitenlandse za ken Schuman bijna vijf uur met de Saarlandse premier Hoffman en ze ven leden van het Saarlandse parle ment had beraadslaagd, verworpen. Minister Schuman en de Saarlandse delegatie achtten met name Ade nauers voorstel, om de voor dertig November a.s. vastgestelde algemene verkiezingen in het Saargebied uit te stellen, onaanvaardbaar. De pas in vrijheid gestelde ex- veldmaarschalk Kesselring heeft gis teren geëist, dat alle Duitse oorlogs misdadigers, die zich nog in de ge vangenis bevinden, zullen worden vrijgelaten. Het zijn er volgens deze vroegere Duitse opperbevelhebber in Italië nog een duizendtal, o.w. generaal von Manstein, „zonder v/ic geen Duitse strijdmacht kan worden sa mengesteld" en voor wie hij een „tabula rasa" (schone lei) nodig achtte. Hij vindt de „mogelijkheid, dat er zich bij de vrij te laten gevange nen werkelijke misdadigers bevin den, opwegen tegen het feit, dat er zoveel onschuldige Duitsers weder rechtelijk zijn doodgeschoten en ge- executeerd" „En afgezien daarvan", zo voegde hij er aan toe, „er lopen in de we reld oorlogsmisdadigers rond, die nooit door wie dan ook berecht zijn." FAROEK NAAR GASTEL GANDOLFO. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Rome heeft ex-koning Faroek een villa met een dertigtal kamers gehuurd in Castel Gandolfo, een plaats op ongeveer 35 kilometer ten Zuiden van de Italiaanse hoofd stad. Zoals bekend heeft de Paus daar zijn zomerverblijf. Faroek zou de villa tijdelijk heb- beh gehuurd, voor een half millioen lire per maand. Op het ogenblik woont de verbannen vorst in Santa Marinelle, een klein badplaatsje bij Rome. Naar verder iri de Italiaanse hoofd stad wpont vernomen, dat Faroek met een vooraanstaanc e juwelier aldaar in verbinding getreden voor de ver koop van bepaaldt juwelen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3