De Leidse Memorie van Antwoord verschenen Gouden ,.Oud Leiden" heeft uitgebreid feestprogramma Pater L. Lion sprak over het Amerikaanse Social Case Work ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Zwanen in de singels Zoals wij enige maanden geleden reeds bericht hebben, gaat de Ver eniging „Oud Leiden" in de komende maand het vijftig-jarig bestaan met enige bijzondere gebeurtenissen vie ren. Thans zijn wij in de gelegenheid gesteld een gedetailleerd programma te publiceren. Om te beginnen zal er a.s. Donder dag in De Lakenhal een tentoonstel ling geopend worden van het werk van Willem van der Helm, die van 1662 tot 1675 stadsarchitect van Lei den was en in die periode een aantal bouwwerken heeft ontworpen, waar van er nog enige bewaard gebleven zijn. De tentoonstelling wordt inge richt door ir. J. J. Terwen b.i. in sa menwerking met de directie van De Lakenhal, en zal voornamelijk schetstekeningem en enige maquettes omvatten. Deze expositie zal tot 30 November dagelijks van 10 tot 4 urn- te bezichtigen zijn (Zondags van 1 tot 4 uur) Over deze tentoonstelling houdt ir. Terwen op Dinsdag 11 No vember om 8 uur in het museum een lezing met lichtbeelden. Een aardige traditie zal op Woensdag 5 November hersteld worden, wanneer de jubilerende vereniging aan het Gemeentebe stuur een koppel zwanen aanbiedt tefr herinnering aan het oude stads recht van zwanendrift. Vroeger zwommen de stadszwanen in de Rijnsburgersingel nabij de Rijns- burgerpoort. De nieuwe zwanen krijgen een afgesloten stuk singel bij molen „De Valk", waarvan het water practisch nooit bevriest, om dat Broodfabriek en Lichtfabrieken in de nabijheid liggen. Bovendien zullen enige dames-be stuursleden op deze dag, vermoede lijk in de namiddag, een tractatie uit reiken aan de bewoners van het Bi'ouckho venhof je aan de Papen gracht, waarvan de regentenkomer al sedert vele jaren bij de vereniging als bestuuskamer in gebruik is. De derde gebeurtenis op Woensdag 5 November, de eigenlijke verjaardag, bestaat uit een feestelijke samen komst van de leden in het museum De Lakenhal, waar de voorzitter van het feestcomité, prof. dr. T. H. Milo, het feestgeschenk het boekwerk „Kastelen, ridderhofsteden en buiten plaatsen in Rijnland" aan het be stuur zal aanbieden. Dr. T. P. Se- vensma, voorzitter van de vereni ging, zal een herdenkingsrede uit spreken, waarna het bestuur reci- pieert. Alle leden zijn hierbij zo als hun uit een dezer dagen te ver wachten circulaire zal blijken van harte welkom. Op Donderdag 6 Nov. wordt het gebouw Rapenburg* 8, dat geheel ge restaureerd is, door de Nat. Levens verzekeringsbank in gebruik geno men. De jubilerende vereniging is hierbij zijdelings betrokken, omdat in een der kamers een 18e eeuwse kamerdecoratie is aangebracht, die in 1936, dank zij de zorgen van de ver eniging behouden bleef en in De La kenhal bewaard werd, totdat men deze goede bestemming gevonden had. Uit erkentelijkheid hiervoor be reidt de directie van de Nationale Vrijdagavond 7 Nov. om 8 uur de le den van „Oud Leiden" een ontvangst op Rapenburg 8. Het feestprogramma vermeldt voorts een tentoonstelling van origi nele tekeningen uit de collectie Bo- del Nijenhuis en uit het Gemeente archief ini de Universiteitsbibliotheek. Ook de jeugd wordt bij de feest viering ingeschakeld. De leerlingen van het 7e en 8e leerjaar en van de eerste klassen der middelbare scholen enz. kunnen tijdens de ko mende Herfstvacantie deelnemen aan een gevelsteen-wedstrijd, waarbij ste nen in kaden en bruggen inbegrepen zijn. Tenslotte zullen enige Leidse fir ma's ter gelegenheid van dit jubi leum een speciale etalage inrichten, hetgeen de vereniging zelf eveneens doet in het hoekpand Breestraat Diefsteeg (Twentsche Bank). Bij elkaar een uitgebreid program ma, dat ongetwijfeld slagen zal; de zorgen van het jubileum-comité wet tigen althans deze verwachting. Leiden gaat dus feestvieren! Niet alleen de vereniging, die overigens reeds meer dan 1.000 leden telt, maar de hele bevolking kan van dit pro gramma het een en ander meemaken. De Leidenaars zullen aan dit feest herinnerd worden, door molen De Valk, die van 3 tot 8 November, zo als de echte molenterm luidt, „in de vreugde staat". De voltooiing van gebouw 6 van het Acad. Ziekenhuis te Leiden is ge gund aan de laagste inschrijfster, de fa. H. Korswagen en Zoon te Leiden, voor een bedrag van 313.000. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN". Uitslag dahlia- en kweekwedstrijd. Tijdens een gisteravond onder lei ding van de voorzitter, de heer J. H. Smit in café Aniba gehouden verga dering van de Tuiniers- en Bloemis- tenivereniging „Door Eendracht Ver bonden" is de uitslag bekend ge maakt van de onlangs, gehouden dah lia- en kweekwedstrijd. De volgen de prijzen werden behaald: 10 dah lia's in vaas: H. v. d. Leek (125 pun ten) le pr., A. v. d. Waals (100 pnt.) 2e pr., W. F. v. d. Leek (75 pnt.) 3e prijs; groepen dahlia's: J. Smit (26 pnt.) le pr. met wisselplaquette, A. Hofman (22J^ pnt.) 2e pr. met diploma. Kweekwedstrijd vaklieden (onder glas): J. v. d. Berg (26 pnt.) le pr. met wisselbeker; kweekwed strijd liefhebbers (onder glas): W. F. v. d. Leek (24 pnt.) le pr., H. v. d. Leek (21 pnit.) 2e pr.; (zonder glas): G. Th. Buys (25 pnt.) le pr. met wis selplaquette, D. Ernst en J. Ouwer- kerk met resp. 23 en 21 pnt. 2e pr.; A. Hofman (19 pnt.) 3e pr.; venster- kwekers: A. van Hoven (22 pnt.) 2e pr., A. de Bruin (18 pnt.) 3e prijs. Medegedeeld werd, dat de uitslag van de tuinenkeuring eerst in een volgende vergadering bekend zal worden gemaakt. Ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan der vereni ging, dat ini Maart 1954 zal worden gevierd, is een commissie gevormd, die de jubileumbonnen verkoop ter hand heeft genomen. Sociaal Charitatief Centrum, Leiden uitstek het gesprek is. Wil men met iemand in werkelijk menselijk con tact komen, dan is het van primair belang de werkelijke wereld van de ander te ontdekken. De geestelijke uitrusting van de Social Case Worker moet zijn de eigen bezieling als predispositie, de persoonlijkheidsvorming, een zekere psychologische .cennis en ervaring om aan de eisen te beantwoorden, die de mogelijkheden en moeilijkheden van een constructief gesprek oproe pen. De Caseworker dient op de eer ste plaats te beseffen, dai de cliënt een mens is, geen zaak, geen ding, geen middel. Di brengt mee het respect voor de individuele verschil len. Vandaar dat zijn hulpverlening niet zozeer gebaseerd is op alge mene regels, maar primair op een persoonlijk antwoord. Het Social Case Work is nog op weg, geen uitgebouwd systeem. Maar wel schijnt het een consequente po ging te zijn dit ide; al te benaderen, omdat het een open oog heeft voor de eigentijdse noden, omdat het ge bruik maakt van alle hulpbronnen, die in onze tijd verdisconteerd lig gen en omdat het deze bronnen in een egen vorm synthetiseert en con sequent in opleiding en practijk toe- Voor een aantal afgevaardigden I van kath. sociale en/of charitatieve»] verenigingen en organisaties te Lei- den, samenwerkend in het Sociaal j Charitatief Centrum, hield pater L. i C. F. Lion, M.S.C., uit Nijmegen gis teravond in De Doelen een zeer in teressante inleiding over het Social Case Work, dat hij tijdens een reis door Amerika heeft bestudeerd. Dit onderwerp waarover de vergade ring onder leiding van de voorzit ter, mr. H. f. A. Donders, nog enige tijd van gedachten wisselde leent zich niet om uitvoerig in de pers behandeld te worden. Enkele gedachten uit deze lezing willen wij nochtans weergeven. Social Case Work is een onderdeel van het Amerikaanse 'sociale werk, waarin van persoon tot persoon hulp wordt verleend, tegen de achter grond van familie-eenheid als grond slag van alle sociale relaties. Het is dus een tot één persoon gericht hulpbetoon. Iedere tijd heeft zijp eigen noden en de ingrijpende veranderingen in de sociale structuur zijn in de laat ste halve eeuw zó ingrijpend ge weest, dat er een verschuiving heeft plaats gevonden van de financiële naar de emotionele nood. De diep ste nood van de noodlijdende mens is een roepen om een persoonlijk antwoord, waarvan het medium bij Tenslotte behandelde spr. de kwestie van de levensbeschou- win, waarover nadien practisch DE LEIDSE BIOSCOPEN Lido Met de Italiaanse film .Peppino en Violetta" wordt deze week in het Lido-theater een ont roerend verhaal gegeven van kin derlijke onschuld en fantasie, welke een jongen uit het volk alle hinder nissen deed overwinnen om een be zoek bij Z. H. de Paus te brengen. Deze film is vervaardigd naar een verhaal van Paul Gallico naar het scenario en onder regie van Mau rice Cloche. Peppino is een oorlogs wees, die met zijn ezel „Violetta" in Assisië, de stad van_ de H. Francis- cus, de kost voor zichzelf en zijn beest verdient. Op handige wijze toont de jonge vrachtrijder een joch, dat eigenlijk in de schoolban ken moest zitten zijn handelsgeest en weet allerlei moeilijkheden te overwinnen. Groter worden deze echter, als Violetta ernstig ziek wordt, maar Peppino herinnert zich hoe een vriendje van hem een kat, die aan de achterpoten verlamd was, onder zijn jas heeft meegenomen naar het graf van de H. Franciscus, om genezing voor het dier te verkrij gen. Dus stapt ook Peppino met zijn ezel naar de kerk, waaronder zich het graf van de heilige van Assisië bevindt. Men kan hem echter niet met zijn ezel de kerk binnenlaten, maar dat is voor Peppino geen be zwaar: er is nog een toegang, die rechtstreeks naar het graf van de heilige voert, maar deze toegang is dichtgemetseld en alleen de paus kan toestemming geven deze te ope nen. Dus reist Peppino naar Rome, waar hij, na aanvankelijke af wij - zing, toch tót de paus weet door te dringen en de toestemming wordt gegeven.... Kinderlijke fantasie, maar ook kinderlijke onschuld en sterk geloof, dat uiteindelijk alle moeilijkheden weet te overwinnen. Deze film, jn aanmerking geno men zelfs de grote fantasie, welke hieraan tenv grondslag ligt, is een bezoek zeker waard. Behalve het naieve spel van Peppino (Vittorio Manunta) zijn ook de opnamen van het oude Assisië en die van het Va ticaans paleis zeer zeker uitstekend geslaagd. Wie Rome noch het Vati- caan ooit gezien hebben, vinden hier een prachtige gelegenheid tot ken nismaking. Het is zelfs de enige film, die in het Vaticaan werd opge nomen. Alleen, het „onderhoud'' van de paus met Peppino is vanzelfspre kend niet weergegeven. Een film voor alle leeftijden. Casino. De gedachte aan „Tris tan en Isolde" leverde het scenario voor „Pandora en de Vliegende Hol lander". Ook hier werd het thema van de liefde, die in de dood van beide gelieven haar voleinding vindt, toegepast. Pandora is een zangeres, die al haar aanbidders van zich af stoot, todat zij „de Vliegende Hol lander" ontmoet, de man, die ge doemd is, tot de jongste dag over de zeeën te jagen. Hij is hier de kapi tein van een luxe zeiljacht. Zij varen met elkander de dood in. 't Is type rend, dat over films als deze altijd een gewild-mystieke sfeer hangt, die bij nadere beschouwing aan het ri dicule grenst. Wanneer dit door iedereen onmiddellijk herkend werd, zou er van enig moreel gevaar ter nauwernood gesproken kunnen wor den. Waar echter een schijn-philo- sophie te berde wordt gebracht, die de zin van het leven aantast, zonder dat op eenvoudige en klare wijze het tegendeel wordt bewezen, wordt deze film door de Katholieke Film keuring voorbehouden voor volwas senen. In deze kleurenfilm spelen enkele acteurs van naam, zoals Ja mes Mason, Eva Gardner en Nigel Patrick, waar de twee eerstgenoem- den zich de min of meer geëxalteer de pose, die deze film vraagt, uit sluitend hebben aangemeten, valt Nigel Patrick uit de toon doordat zijn vrolijke, jongensachtige karak tertrekken steeds naar bo-ven ko men. Luxor. Fransen en Italianen heben er slag van om in de mense lijke psyche te tasten, maar als Ame rikanen iets dergelijks gaan probe ren, maken ze er een slagerswinkel van. Ze plegen een ziel op een hak blok te leggen en haar met een flink slagersmes in stukjes te snijden. Ont leden noemt men dat. Het komt ons voor, dat een maker van een psy- chlogisohe film zich moet weten te beperken. Tenslotte kan men niet alle roerselen van een ziel netjes onder elkaar zetten en er een optel som van maken. In de film „Veer tien bange uren" is men echter ken nelijk van een dergelijke veronder stelling uitgegaan. Gedurende de ge hele lengte van de film ziet men een jongeman op het randje van een j 60ort kozijn op de zeventiende ver dieping van een hotel staan. Waar- om doet hij dat? De politie, heel New York, zijn ouders en een ex- verloofde komen er aan te pas, maar I als de dpkter aari het slot niet even uiteen zou zetten, hoe de zaak nü eigenlijk in elkaar zat, zou niemand er iets van begrijpen. Gelukkig deelt deze man van de wetenschap echter mede, dat de moeder destijds het kind eigenlijk niet wilde hebben, de vader practisch dwong het huis uit te gaan en de opgroeiende jongen een gloeiende haat bijbracht voor de vader. Omdat een opgroeiende knaap, na lange tijd zijn moeder te hebben bemind ook de neiging krijgt om van zijn vader te houden, was de jongen in geestelijke moeilijkhe den gekomen. Op de eerste plaats was de vader er hiet en op de twee de plaats haatte de jongen hem. Het resultaat hiervan was zijn „hoog- stuntje", dat gelukkig aanleiding werd tot herstel van geestelijk even wicht. Kletskoek, die tot overmaat van ramp erg saai is. Boven 14 jaar. Trianon. Met „San Francisco" heeft men weer eens teruggegrepen naar het voor-oorlogse verleden, waar wij deze begraven meenden. Dat opgraven kan moeilijk z'n ver klaring vinden in de bijzondere kwa liteiten van deze „geschiedenis ener grote liefde". Het enige werkelijk imponerende gedeelte is de grote catastrophe van San Francisco, wel ke over de zondige stad komt als een oordeel Gods. Overigens speelt het verhaal te veel in nacht-kroegen dan dat men de keuringsmaat van de Rijkskeuring kan handhaven. De K.F.C. bracht de leeftijdsgrens dan ook terepht op 18 jaar. Rex heeft de „Mijnen van koning Salomon" overgenomen, waardoor men nog een week gelegenheid heeft deze spannende kleurenfilm over donker Afrika te zien. Alle leeftij den. alle gestelde vragen handelden. In het Amerikaanse werk is dit on getwijfeld een zwak punt, omdat de diepgaande ontmoeting met de evenmens het persoonlijk levens plan nadert. De ontmoeting van de Caseworker en de cliënt voltrekt zich weliswaar in het sociale vlak en de typisch eigen functie ver schilt met die van zielzorger, psycho-therapeut, enz., maar dit dienstbetoon wordt uiteraard ge reguleerd door beginselen, die de structuur var de levensbeschou wing uitmaken. Een duidelijk antwoord werd in Amerika nog niet gegeven en wilde ook spr. nog niet geven. Hem leek het de beste houding alles te onderzoe ken en het goede niet alleen te behouden, maar aan te grijpen* op zich te laten inwerken, uit te bouwen en zo vruchtbaar moge lijk te maken. gONGEREN Journaal Na het succes van de Joegoslavi sche dansers, vorige week in de Stadsgehoorzaal geboekt, zou ik nog gaarne even doorkaarten. Hoewel ik door werkzaamheden verhinderd was, aan mijn belangstelling uiting te ge ven, wilde ik even terug komen op het Jongeren-Journaal „Even na kaarten" in de krant van Donder dag 23 Oct. j.l. Het ligt n.l. in de be doeling een cursus te organiseren in Mannen-dansen, o.a. morris-, zwaard en solo-dans. Aangezien het publiek, aldus het ingezonden stuk, voor een zeer groot deel uit jongeren bestond en zo enthousiast was voor deze uiting van volkscultuur, die toch ver afstaat van wat de meeste jonge men sen als de dans en de muziek van deze tijd beschouwen, wilde ik hier graag even op doorgaan. Is het niet te betreuren, dat er in onze tijd zo ontzettend weinig aan deze vorm van volkskunst, onze eigen cultuur, aandacht wordt besteed? Zouden er bij de vele toeschouwers, van deze Joegoslavische cultuur-be oefenaars, die zo enthousiast en wel voldaan naar huis zijn getogen, niet enkelen te vinden zijn, die mee kun nen werken aan het culturele peil van onze eigen bevolking, van eigen land en eigen stad, te helpen opbouwen en verstevigen? Jeugdleiders van verkenners, gid sen en jongemannenver., zoals K.J. M.V., K.A.J. en dergelijke, grijpt de ze gelegenheid of bespreekt het met uw besturen. Bij voldoende deelna me zal de heer H. Tieland uit Zeist de cursus komen leiden. Eventuele belangstellenden en/of gegadigden kunnen zich opgeven bij: A. M. JUFFERMANS, Waldeck Pyrmontstraat 29, Leiden. LEIDSE GEMEENTERAAD. Zoals reeds eerder bericht werd, komt de Leidse Gemeenteraad op Maandag 3 Nov. in openbare verga dering bijeen. Elders in dit nummer staat aangekondigd, dat de Leidse Gemeenteraad de gemeentebegroting 1953 zal behandelen op 13, 14, 17 en 18 November. Bovendien komt de Gemeenteraad op Woensdag 12 No vember in openbare vergadering bij een. Gisteren is verschenen het Alge meen Verslag van het Onderzoek in de Afdelingen van de Gemeenteraad van de Ontwerp-Gemeentebegroting 1953 met de Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethouders. De begroting wordt behandeld op 13, 14, 17 en 18 November a.s. ALGEMEEN BELEID. Bij de algemene beschouwingen wordt de inrichting van een wacht kamer gevraagd voor het publiek, dat de raadszittingen bijwoont. Het college heeft voorlopig volstaan met het plaatsen van enige banken onder de toren. Het is een lid opgevallen, dat H.M. de Koningin aan vele gemeenten een officieel bezoek heeft gebracht. Is H.M. door Leiden al eens uitgeno digd? B. en W. zullen een bezoek van H.M., wanneer zich daartoe eei passende gelegenheid voordoet, bij zonder toejuichen. FINANCIËLE BESCHOUWINGEN. Een lid betreurt, dat het opstellen van de 'begroting, door het uitblij ven van noodzakelijke richtlijnen van de regering, een precaire aan gelegenheid wordt, hetgeen B. en W. onderstrepen. Er zijn nog vele wen sen onvervuld, maar alles kan niet tegelijk aangepakt worden. Bijzon dere dank wordt gebracht aan de wijze, waarop de wethouder van financiën de gemeente-financiën heeft beheerd. Een lid betwijfelt of aan de prijs stijgingen een halt is toegeroepen, denkend aan de komende huurver hoging, enz. B. en W. koesteren slechts de hoop, doch hebben geen zekerheid over het „halt". ALGEMENE PERSONEELSZAKEN. Tegenover het denkbeeld van een der leden om de gratificatie bij ambtsjubilea van gemeente-personeel niet meer automatisch toe te ken nen maar af te laten hangen van de prestaties, staan B. en W. afwijzend. Een lid wenst de kindertoelage voor het gemeente-personeel pro gressief te maken vanaf het vierde kind; B. en W. willen ten aanzien hiervan wachten op de regeling voor het rijkspersoneel. Er is in de begroting geen rekening, gehouden met looncompensatie voor het gemeente-<personeel i.v.m. de a.s huurverhoging, omdat de datum van ingang der verhoging nog niet be kend is en de regering t.a.v. deze kwestie nog geen standpunt bepaald heeft. De promotie-voorstellen zijn reeds enige maanden ingelopen; B. en W. trachten deze steeds spoediger hun beslag te doen krijgen. OPENBARE WERKEN. Door vertraging in de werkzaam heden verwachten B. en W., dat de Spoor weg werken niet in 1953, doch pas in 1954 gereed zullen komen. De gemeente draagt 25 bij in de kos ten boven de 20 millioen gulden, wanneer de wijzigingen tenminste in het belang der gemeente zijn. Tegen slagen, waaraan de Spoorwegen geen schuld hebben, moeten voor dat per centage ook door de gemeente be taald worden. Het is nog niet bekend wanneer de hoge baan in gebruik genomen wordt. De Spoorwegen hebben aange drongen op een spoedige oplos sing van het probleem spoorweg overgang Lammenschansweg. De moeilijkheden zijn voornamelijk van financiële aard. De Huigb-rug tussen Langegraoht en Maresingel werd in 1925 als nood brug voor 10 a 15 jaar gebouwd. In 1946 en 1952 werden dringende re paraties uitgevoerd. Binnen vijf jaar zal de onderbouw ingrijpend geres taureerd moeten worden. Enige leden merken op, dat de walmuren van Uiterstegracht, Le vendaal en Waardgracht zich in zeer slechte staat bevinden. Bij Gemeente werken zijn plannen in voorberei ding tot demping van Uiterstegracht en Levendaal (laatste stukje). B. en W. zijn niet voornemens binnenkort voor te stellen de Waardgracht te dempen. De walmuren van de Uiter stegracht zullen niet meer gerestau reerd worden. Asphaltering van de oude grachten zullen de levensduur Spoorwegwerken pas in 1954 klaar Waardgracht en Leven daal worden gedempt Electriciteitstarieven worden begin 1953 verhoogd Sociëteitsstoep wordt niet afgebroken Phï- losofenpad verdwijnt Er werden na de oorlog 1585 huizen gebouwd 853 Woningen zijn in aanbouw Saneringsplan wordt bestudeerd. Ten aanzien van vragen over het Leidse Merenplan te Warmond de len B. en W. mede, dat Ged. Staten een concept-vergunning hebben ver leend. Het terrein Julianastraat-hoek Pr. Bernhardlaan in plan Noord III is bestemd voor een openbaar of bij zonder gebouw. Het plan tot demping van de Lan- gebrug en vernieuwing van de riole ring bevindt zich in vergevorderd stadium. ELECTRICITEITSFABRIEK. De wijziging van de electrici teitstarieven zal begin 1953 in gaan. Ten aanzien van de kleine verbruikers en de minst draag- krachtigen is door de minister be paald, dat de pfijs voor de eerste 240 kwh per jaar niet hoger mag worden dan de maximum-prijs van 1 April 1952. Boven de 240 kwh is een maximale verhoging van 25 toegestaan van de maxi mum-prijs 1 April 1952. SLACHTHUIS. De beloofde wijziging der tarie ven van het Slachthuis hebben het tekort slechts voor een klein deel weggewerkt. B. en W. schrijven dit toe aan de Engelse invoerbeperkin gen en de varkenspest. Voor zover mogelijk zijn er reeds bezuinigingen op personeelsposten toegepast. POLITIE. Er zijn inderdaad enige vacatures bij de Leidse Politie, aldus B. en W., maar dit komt in het hele land voor, omdat de animo zeer gering is. Ver hoging van de bezoldiging zou gun stig werken, maar dat moet de mi nister doen. In vele bladen werden advertenties geplaatst. OPENBAAR VERKEER. Een lid betreqrt, dat de verbindin gen tussen Leiden en de buitenge meenten zo slecht zijra, waardoor Lei den een geringe aantrekkingskracht heeft als werk- en woongemeente. In het bijzonder geldt dit voor de 1 bindingen Leiden^pordwijk via Rijnsburg of Voorhout, LeidenKat wijk, LeidenZoeterwoude, Mors. kwartierWassenaar, LeidenWou- brugge via Leiderdorp. Er ontbreekt een verkeersweg Leiden(Nieuw Noord) Warmond. B. en W. betwijfe len of op grond van de gemeentewet in samenwerking met andere ge meenten hierin verbetering kan wor den gebracht. Het vraagstuk der ver bindingswegen heeft overigens de volle aandacht. B. en W. vinden evenals een der leden, dat de rijwieleti voor de socië teit Minerva aan de Breestraat een gevaar voor het verkeer opleveren. Herhaaldelijk wordt de studenten verzocht de bepalingen na te leven, maar daarvoor zou een vaste politie post nodig zijn. Overigens plaatsen ook niet-studenten er hun fietsen, om geen fietsengeld bij het Postkantoor te betalen. Uit het oogpunt van ver keersveiligheid dient de hele socië teitsstoep te verdwijnen, maar de kosten daarvan zijn zeer hoog, zodat B. en W. daartoe voorlopig nog niet willen overgaan. Wanneer er inderdaad definitieve stoplichten op het kruispunt Bree straatGangetje enz. komen, zullen B. en W. overwegen aparte, lagere, stoplichten voor voetgangers te laten aanbrengen. Er is grote behoefte aan verbin dingen tussen stadscentrum en bui tenwijken. Het probleem hangt ech. ter met vele andere samen. In de loop van 1953 hopen B. en W. tot I een oplossing te komen. Aan het St. Lidwinagesticht is ver zocht haar bouwgronden aan het Phi- losofenpad bouwrijp te maken. In dien hieraan volgens de voor waarden wordt voldaan, zal het Philosofenpad verdwijnen en wordt de Kamerlingh Onmeslaan doorge trokken naar de singel. Een voetbruggetje naast de Bostel- brug, waardoor het trottoir bij het rij dek getrokken kon worden, is te duur, omdat de hele brugconstr.uctie dan veranderd moet worden. Dit geldt ook voor de Koepoortsbrug (Doeza- straatWitte Singel). OPENBARE VERLICHTING. Het heeft geen zin de gaslantaarns, die niet branden, nog te vernieuwen, omdat zij toch vervangen worden door electrische, waarmede goede voortgang wordt gemaakt. VOLKSGEZONDHEID. B. en W. menen, dat het bezoek aan het Badhuis niet gestimuleerd wordt door de eerste drie dagen van de week een lager tarief vast te stel len, omdat de meeste baders, uit hoofde van hun werk, beslist aan het einde van de week willen komen. Inderdaad zal volgend jaar begon nen worden met 't bevolkingsonder zoek op tuberculose. De onvatbaar- making zal voorlopig worden be perkt tot de gevallen met verhoogde besmettingskansen. Voor kleuters worden hierop geen uitzonderingen gemaakt. Komen er in de nieuwe wijken ook consultatie-bureaux voor zuigelin gen?, vragera enige leden. B. en W. antwoorden, dat bij de uitbreidings plannen hiermee rekening gehouden wordt. Er is contact met de Kruis verenigingen hierover. Het Groene Kruis heeft thans vier consultatie- bureaux, het Wit-Gele Kruis drie, het Oranje-Groene Kruis hoopt er dit jaar een te openen. Met het Groene en het Wit-Gele Kruis wordt onder handeld over het stichten van twee nieuwe bureaux. Binnenkort wordt een bureau voor beide verenigingen geopend in het voormalig Irs. Wees huis in de Rodenburgerstraat. VOLKSHUISVESTING. Een lid huldigt B. en W. voor de activiteit bij de ,vo ingbouw, maar vraagt meer aandacht voor de bouw van woningen voor middenstanders en grotere gezinnen. B. en W. ant woorden, dat beide categorieën de volle aandacht hebben en dat er zij het bescheiden middenstands woningen door particulieren ge bouwd worden. Er is voor 1952 geen vast aantal woningen toegewezen. Sinds 1945 zijn er 1585 woningen gereed gekomen. Er zijn er 853 in aanbouw. Dit jaar kwamen er tot 1 October 274 woningen gereed; op 1 Jan. 1952 waren er 1055 in aanbouw. Sedert de bevrijding werden er 1430 woningwetwoningen en 155 particu liere woningen gebouwd. Bovendien werden gebouwd een transformator- huis, een clubgebouw, acht scholen, twee gym.zalen, het station, een con sultatiebureau, een garage voor de Reinigingsdienst, een smederij en bankwerkerij voor het Slachthuis. STADSVERBETERING. Er zijn verschillende saneringsplan nen onderhanden. Bovendien zijn er nog enige oude stadsgedeelten, die voor sanering in aanmerking komen. Hoewel de woningnood uitvoering van saneringsplannen op korte ter mijn bemoeilijkt, bestuderen B. en W. ten aanzien hiervan thans de hele stadskern. Het toekomstig stadsbeeld bij het nieuwe station ligt in hoofdzaken reeds vast in het wederopbouw- plan. Door verplaatsing van de Vee markt zullen alle gebouwtjes en obstakels worden verwijderd, waar door een ruim plein ontstaat als verkeersplein voor het wederop- bouwplan Stationsweg en omge ving. Gemeentewerken maakt een plan voor een nieuwe Turfmarkt- brug. De Langegracht wordt pas gedempt als de Veemarkt ver plaatst is. Daarmee hangt ook de Noord-zuid-verbinding samen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2