3)e CéidóeSou/fcci/rit ■gjgl^Bsai KeR*EN tMt/we/Vf 1 Geheime besprekingen over Korea Acheson over het Koreaans conflict Plannen voor economische wereldconferentie Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12724 HCLPrDE BISSCHOP J .80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Pilatus had 't hij het rechte eind HET koningschap van onze Heer is een koningschap, waar de een om lachen en de ander om huilen moet. Toen Hij het voor het eerst proclameerde was er overvloedige re den voor beide gemoedsaandoeningen en zo is 't gebleven tot de huidige dag. Er gaat een goddelijke ironie schuil in het opschrift, dat boven het hoofd van de gekruisigde Jezus werd vastgespijkerd, waarbij Hem door een vreemdeling een koningschap werd verleend, dat Hij zelf ontweken had en door de opstandige onderdanen heftig werd ontkend. Toen de aarts engel verscheen aan de koninklijke moeder in haar zeer onkoninklijk huisje van leem en tichels, had deze godsgezant plechtig verklaard, dat haar Zoon, de Zoon des Allerhoog- sten, de troon van Zijn vader David zou worden gegeven: „Hij zal koning zijn over het huis van Israël in eeuwigheid en aan Zijn koningschap zal geen einde komen". Maar toen het kind een marn geworden was en bemerkte, dat de Joden hem koning wilden maken, trok hij zich terug in de bergen. Weigerde Jezus de troon van Israël te bestijgen, welke door de godsgezant was beloofd? Had de Ro meinse diplomaat .Pilatus het bij het verkeerde eind, toen hij zich met de pathetische vraag tot het Joodse volk richtte: „Zal ik dan uw koning krui sigen?" En was het antwoord, dat de joelende Joden op die vraag gaven: „Wij hebben geen andere koning dan de keizer!" was die afwijzing in elk opzicht fout? HET antwoord op deze drie vragen is een drievoudig neen. Maar om dat te begrijpen, dienen we de bood schap van de aartsengel met wat meer aandacht te overwegen. Jezus' koningschap zou eeuwig en eindeloos zijn en uit deze aankondiging blijkt meteen, dat het koningschap van Je zus geen gewoon 1 jningschap inhield, maar een geestelijke heerschappij. Hij zelf heeft dit in het verhoor voor Pilatus beklemtoond: „Koning ben Ik" maar: „Mijn koninkrijk is niet van deze wereld". Een tijdelijk ko ningschap heeft Jezus ndet gewild, omdat Hij voor een eeuwig koning schap was geboren. Dit tijdelijk ko ningschap had het Joodse volk wèl gewild, maar toen het dat niet kreeg, heeft het zijn eeuwige Koning met smaad overladen. ,Hij heeft zich uit gegeven voor Zoon van God en daar om moet hij sterven". Pilatus had het zeker niet bij het verkeerde, maar bij het zeer goede eind, toen hij zich offi cieel op zijn rechterstoel neerzette en met profetische helderheid verklaar de: „Zie uw Koning", ofschoon hij wist, dat Jezus' rijk ndet van deze we reld was. Jezus had voor de vertegenwoordi ger van het staatsgezag Zichzelf tot koning geproclameerd: „Koning ben Ik" en de vertegenwoordiger van het staatsgezag bevestigde die proclama tie door Hem ten aanschouwen van de Joden tot koning uit te roepen. Men mag het in de man misprijzen, dat hij zijn leven of zijn carrière niet geofferd heeft voor het leven van onschuldige, merkwaardig is toch de hardnekkigheid, waarmede Pilatus het eeuwig koningschap van Jezus heeft verkondigd en zeer bits weiger de de tekst op de plank, waarin dat gestorven koningschap werd beves tigd, te veranderen. DIT koningschap van onze Heer was belachelijk in het oog van de hoogmoedige „wereld", die in deze scherts-koning, gekroond met door nen, omhangen met het purper van zijn bloed, geslagen met zijn eigen koningsscepter, een stok, den nede- rigen God niet heeft vermogen te zien. De wereld vindt dit nog be lachelijk, omdat ook zij in haar hoog moed het niet vermag te zien. Wat daar zat, gemarteld en bespogen, was de Zoom van David, die aanstalten maakte de troon to bestijgen van zijn uiterste vermorzeling. „God de Heer zal Hem de troon van zijn vader David geven en aan zijn heerschap pij zal geen einde komen". Deze ko ninklijke troon was het kruis, waar aan Hij stervend zijn eeuwig konink rijk heeft gesticht. Dit koninkrijk van de allernederigste Koning is het koninkrijk van de nederigen, van hen, die zo onbevangen-nederig zijn als kinderen. Anderen, ook al zijn ze Christen, zullen er niet kunnen bin nen gaan. Want cr is niets wat de Koning van dit koninkrijk zo zeer mishaagt dan de hoogmoed. Ge kunt Hem dat niet kwalijk nemen, als ge Zijne Koninklijke en Goddelijke Ma-' jesteit, op wiens wenk het heelal ver schijnt en verdwijnt, daar ziet zitten, voorovergebogen, siepelend van bloed, wachtend op zijn troonsbestij ging. „Ziet uw Koning", zei Pilatus, wijzend op dit verminkte en getrapte wezen. Pilatus had het bij het rechte eind: Wat daar zat, Wat daar hing was de Koning der aarde, de onein- dig-heilige God in de gestalte van een mens, neergedaald uit het licht om de erfzonde vam het menselijk ge slacht, de hoogmoed, te beschamen en de nederigheid te verheffen. Want zalig zullen zijn de armen van geest. Hun behoort het Koninkrijk, gere geerd door Zijne Allernederigste Ma jesteit. Zonder vernedering geen ver doffing. Dat is de Weg, die de Waar- "id ons wijst om het Leven in te OM DE IMPASSE TE DOORBREKEN „Tussen verschillende UNO-delegaties worden thans geheime besprekingen gevoerd met het doel, de impasse op Korea te doorbreken", aldus verklaarde gisteren de leidster van de Indiase delegatie, Vijaya Lakshmi Pandit (zuster van India's premier), op een lunch van correspondenten bij de UNO. Bij zonderheden wilde zij niet geven. „Alle onderhandelingen, die aan een be langrijk besluit vooraf gaan, moeten onvermijdelijk in het geheim gehou den worden", zei ze nog. Maar wel onthulde zij, dat zij met de Russischi gedelegeerde Wysjinsky gesproken had en voornemens was, Zaterdag op nieuw met hem te confereren. ken van een bestand op Korea door vooraanstaande diplomaten in con tact te doen treden met de commu nisten in Peking". Een ander bericht sprak zelfs van Amerikaanse èn Britse functionarissen, die India iets dergelijks hadden voorgesteld maar Britse UNO-kringen verzeker den, dat Engelapd althans geen stap pen in zake Korea bij Peking had gedaan, „al is er natuurlijk wel voortdurend contact". Mevrouw Pandit wilde echter over de houding van India niet meer zeg gen dan dat India betrokken was in besprekingen met „een groot aantal delegaties" ten einde „een aanvaard bare oplossing te verkrijgen". AMERIKA WIL EERVOL BESTAND. Ook Amerika's minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, gaf in zijn rede in de politieke commissie te verstaan, dat er achter de schermen iets gaande is. „Deze Assemblée móét weten, of de agressor werkelijk een wapenstil stand wenst. Als er een bestand, een eervol bestand krachtens de begin selen van het TJNO-Handvest wordt verlangd, dan zal mijn regeling en ik ben er zeker van: ook de mees te andere regeringen voortgaan met haar pogingen om dit te berei ken. Maar als dit niet het geval is, dan zullen wij onze positie opnieuw onder ogen moeten zien èn onze mogelijkheden om het verzet verder te voeren". En ten slotte gaf ook de „Stem van Amerika" een uitzending, waarin ge zegd werd, dat wanneer Wysjinsky's speech in de Assemblée een com promis in de Koreaanse impasse op het oog heeft, hij „geen deur in het UNO-hoofdkwartier op Korea voor dit „idee gesloten zal vinden". Volgens deze uitzending had de rede van Wysjinsky (vorige week Zaterdag) de gedachte doen postvat ten, dat de communistische voorstel len voor de uitwisseling van krijgs gevangenen „het zaad van een com promis zouden kunnen bevatten". De meeste aandacht concentreert zich intussen op India. In de loop van de dag publiceerden enige New Yorkse bladen het bericht, dat de Amerikaanse regering India ver zocht had, te helpen „bij het berei- Lege stoelen spraken duidelijke taal In de vergaderzaal van de As semblée is gisteren UNO-Dag de zevende verjaardag van de Verenigde Naties gevierd met een korte plechtigheid, gevolgd door enige ogenblikken stilte ter herdenking van hen, die gevallen zijn bij het hoog houden van de beginselen der VN. Doch terwij' d# publieke tribu ne overvol was, bleven de zetels van de communistische delegaties leeg.... Mevrouw Eleanor Roosevelt las de inleiding tot het Handvest voor tij dens de plechtigheid, die tien minu ten in beslag nam. Ook elders ter wereld hebben staatslieden hun hulde betuigd voor het werk, dat de organisatie in de zeven jaar van haar bestaan heeft verricht. En in c1 steden en dorpen van tal van landei waren de openbare gebouwen getooid met de UNO-vlag, Trygve Lie, sec-etaris-generaal van de UNO, zag op bijna elk terrein een goed begin en enige vooruitgang. Op Korea werd in het stadion van Poesan een kleurige plechtigheid ge houden. Uit de verklaringen, die de Britse premier aflegde over de Britse atoom- proef, is gebleken, dat de proef geslaagd mag worden geacht. De atoombom, werd in een natuurlijk haventje van de Monte Bello-eilanden tot ontploffing gebracht, en werd geplaatst op een fregat van 1450 ton. Het was de bedoe ling na te gaan hoe de explosie in een haven zou verlopen. Na de ontplof fing ontwikkelde zich een temperatuur van 500.000 graden Celsius, die het fregat verpulverde. De ontploffing van het Britse atoomwapen heeft Enge land 1 milliard gulden gekost. Na de ontploffing steeg de daardoor ontstane explosiewolk snel tot een hoogte van pl.m. 3.5 km.; de omvang bedroeg ongeveer 1.5 km. Beroep op China De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft Vrij dag, als spreker in een debat in de politieke commissie der Verenigde Naties, een volledig overzicht gege ven van de Koreaanse oorlog en de wapenstilstandsbesprekingen te Pan- moendjon. Hij sprak ter ondersteu ning van een mede door de Britse delegatie gesteund voorstel, neerge legd in een resolutie der Algemene Vergadering, inhoudend dat de As semblee een beroep zal doen op de Chinese communistische regering om een wapenstilstand te sluiten op de door de Verenigde Naties aangebo den voorwaarden. „De geschiedenis van Korea", al-' dus Acheson, „is in December 1943 te Cairo begonnen. Op dat tijdstip zijn vertegenwoordigers van China, de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië overeengekomen, dat Korea t.z.t. vrij en onafhankelijk zou wor den. De belofte van Cairo werd door dezelfde drie mogendheden op de conferentie van Potsdam, in Juli 1945, herhaald. Toen de Sovjet-Unie deel ging ne men aan de oorlog tegen Japan, had zij zich eens verklaard met de voor waarden van de overeenkomst van Potsdam. Zij had er in toegestemd, dat een voorlopige democratische re gering voor geheel Korea zou wor den gevormd, dit met het oog op het tot stand brengen van de Koreaanse onafhankelijkheid. De Óhinese, Britse, Amerikaanse en Sovjet-Russische regeringen had den dus het beginsel aanvaard, dat Korea een vérenigde en vrije staat zou-zijn". „Het is niet zo", vervolgde de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, ,dat het ingrijpen der Chinese communisten alles heeft veranderd. De uitwerking er van was slechts deze, dat de gepleegde zware misdaad een ingewikkelder vorm kreeg". Volgens Acheson was de Sovjet- Unie in Juni 1945, twee maanden vóór het eind van de oorlog in het Verre Oosten, begonnen met de vor ming van een sterk Noord-Koreaans leger, zodat toen in Juli 1950 de oor log in Korea uitbrak de Noord-Ko- reanen een groot leger hadden, „door de Sovjet-Unie opgebouwd, opgeleid, zeer goed uitgerust en tactisch en strategisch voorgelicht". Uit documenten, die door de strijd krachten van de V. N. waren buit gemaakt was gebleken, dat er een volledig plan bestond voor de in vasie van Zuid-Korea, aldus Ache son. Met betrekking tot de kwestie van de krijgsgevangenen het voor naamste struikelblok in de wapen stilstandsonderhandelingen zeide Acheson, dat het opperbevel der V. N. de opvatting huldigt, dat alle ge vangenen slechts vrijwillig kunnen worden gerepatrieerd. Na zijn rede diende Acheson de resolutie in, die een beroep doet op de communisten om het conflict in Korea tot .een oplossing te brengen. Nadat Engeland zich Donderdag reeds voor de resolutie had uitge sproken hebben Vrijdag nog 19 lan den zich er achter geschaard n.l. Australië, België, Canada, Colum bia, Denemarken, Ethiopië, Frank rijk, Griekenland, Honduras, IJs land, Luxemburg, Nederland, Nica ragua, Nieuw-Zecland, Noorwegen, de Philippijnen, Siam, Turkije en DE „KRAKATAU" WEER RUSTIG. Volgens de laatste berichten van de expeditie naa. de „Krakatau" is de vulkaan weer rustig. De vulkano- logische dierst te Bandung heeft medegedeeld, dat niet meer behoeft te worden gevreesd, dat het tot een uitbarsting zal komen. De Indonesi sche luchtmacht heeft een vliegtuig beschikbaar gesteld, waarmede door de vulkanologiscne dienst inspectie- vluchten boven de vulkaan worden gemaakt. De expeditie, die op een schip in de nabijheid van de vulkaan is gestationneerd, zet het onderzoek eveneens voort. Zij lopen liever Honderden inheemsen in het Zuid- Afrikaanse stadje New Brighton (be rucht door de bloedige relletjes van de vorige week) lopen liever naar hun werk, dan dat zij van treinen en bussen gebruik maken. Zij doen dit op instignatie van het Afrikaanse Nationale Coigres, dat een boycot van deze vervoermiddelen heeft uit geroepen, totdat de gewapende po litie, die op de perrons en bij de bus halten is geplaatst, wordt verwij derd. Samenwerking tussen dollars en pond De conferentie van de acht ministers-presidenten van de landen van het Britse Gemenebest, welke op 27 November in Landen zal beginnen en tien dagen zal duren, zal de belangrijkste worden na de conferentie van Ottawa in 1932. Londen hoopt zelfs, dat het een inleiding wordt voor een economi sche wereldconferentie. Behalve de onderlingen verhouding tussen de lan den van het Gemenebest zal in November ook de economische band met andere delen van de wereld worden besproken. In de zomer van 1953 zou dan een nieuwe conferentie van de premiers van het Britse Gemenebest worden gehouden en in het najaar van 1953 zal, zo hoopt men in Londen, een wereldconferentie volgen, die een nieuw programma moet ontwerpen voor de economische samenwerking tussen de dollar- en de sterling-gebie- den. Het doel is grotere wereldhandel; geen hulpverlening. She dag dei Vetenigde ACatieó te (Zmaietdatn Vrijdag werd op het Frederiksplein te Amsterdam de Dag der Verenigde Naties gevierd, waartoe op het plein een bijeenkomst werd belegd, waar het woord werd gevoerd door Burgemeester d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, en door de heer Serrarens, lid van de Tweede Kamer. De muziekkapel van de Amsterdamse politie luisterde de plechtigheid op. Een overzicht van het plein, tijdens de bijeenkomst; de Vlag der Verenigde Naties (midden) wordt gehesen. Rondom ziet U de vlaggen van alle landep, die bij de V. N. zijn aangesloten. De acht ministers zullen in No vember de eerste opzet maken en deze voorleggen aan de landen, die lid zijn van de O. E. E. S., de Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking. Gaat Europa met de plannen accoord, dan zullen zij wor den voorgelegd aan Canada en aan de nieuwe Amerikaanse 'regering, waardoor de twee machtigste dollar- landen voor de plannen moeten wor den geïnteresseerd. De wereldconferentie, welke dan met aller instemming in het najaar van 1953 zal volgen, zal veel weg hebben van de conferentie van Breb ton Woods in 1944, welke het inter nationale Monetaire Fonds en de Wereldbank heeft opgeleverd. De omstandigheden, waarin deze instel lingen zijn gesticht, zijn volkomen veranderd en de bestaande omstan digheden vragen een wijziging van de bestaande regelingen. Het grootste probleem van de con ferentie zal zijn, dat het Europese dollartekort moet verdwijnen. De Europese landen moeten zichzelf be druipen. Dat is echter een onmoge lijkheid, als de afzetmarkten kleiner worden en een scherpe concurrentie tussen de verschillende landen gaat optreden. Het dubbele doel van de conferen tie is een einde te maken aan de cri sis, waarvoor het Britse Gemenebest dreigt te worden geplaatst, en een oplossing te krijgen voor de moei lijkheden, waardoor Europa na de laatste wereldoorlog wordt geplaagd. In ruil voor de medewerking van Amerika zal Engeland bereid zijn het pond sterling gedeeltelijk vrij in- wsiselbaar te maken. Bloed aan de Evenaar DE GEEST VAN HET VERZET spookt door geheel Afrika. 'Het is dezelfde geest, die opgestaan is in Azië en de inheemse bevolking heeft aangegrepen zich te verzetten tegen de overheersing van de blanken. In Azië heeft deze geest met succes ge werkt, zodat er nog slechts enkele regionen zijn, waar het bewind der Europeanen zich met de moed de»* wanhoop weet staande te houden. Hoelang nog zal de bezetting der Fransen het uithouden in Indo-Chi- na? Hoe lang nog zal Malakka En gels bezit zijn? En Nieuw Guinea? De wind heeft het gerucht van het verzet overgewaaid over de Indische Oceaan naar Afrika en thans 0 waart het rond van de Kaap tot aan Marokko, langs de Nijl en in de oerwouden van Kenya. In de woestijnen van Marokko en Tunis smeult de fakkel van 't nationalisme en bedreigt het bestuur der Fransen; in Egypte is het onbehagen tegen de Engelse voogdij reeds lang aan de gang; de Soedan heeft juist dezer dagen een beperkt zelfbestuur ge kregen. In Zuid-Afrika komt de on gehoorzaamheidscampagne der kleur lingen tegen Malan's apa.-theids- wetten tenslotte op hetzelfde neer, want de drang naar vrijheid en onafhankelijkheid uit zich telkens op andere wijze en met andere middelen al naar gelang de volks aard en de situatie ter plaatse. Maar de meest lugubere vorm neemt de bevrijdingskoorts aan in de omge ving van Nairobi in Midden-Afrika, waar de geheime organisatie van de Mau Mau een terreur van moord cn roof uitoefent tegen de blanke sett lers. Aanvankelijk leek het iets op een film-scenario met veel getam- tam in de mysterieuse donkerte van somber Afrika: een film om gezel lig bij te griezelen. Er komen gehei me bijeenkomsten aan te pas, sinis tere eed-formules, sluipmoorden cn staaltjes van gruwelijke wreedheid. Maar langzamerhand werd het dui delijk, naarmate er meer berichten werden losgelaten, dat hier meer in het spel was dan uitsluitend wat pri mitief romantisch gedoe van fana tieke negers, hoe gevaarlijk zoiets overigens ook kan zijn. Deze bewe ging is teveel verbreid en er zijn aanwijzingen, dat zij niet op één lijn gesteld kan worden met andere ge heime genootschappen in Ccntraal- Afrika zoals de Lecuwmannen en de Panterklauwen of hoe zij no£ meer mogen heten. De Mau Mau is veel gevaarlijker, omdat zij zich recht streeks richt tegen de blanken cn met zoveel succes, dat dezen inder daad het ergste vrezen. rVAT DE ENGELSE REGERING de ernst van de toestand wel degelijk beseft, blijkt uit de troepen sterkte, welke zij naar Kenya heeft gestuurd. Direct bij aankomst werd de noodtoestand afgekondigd om aan de militaire autoriteiten de vrije hand te geven. Deze hebben daar van ook meteen gebruik gemaakt en zij hebben op grote schaal razzia's gehouden en arrestaties verricht; zelfs zijn er al enige doodvonnissen gevallen. Bewegingen met een grote diep gang hebben ook een diepere oor zaak voor hun ontstaan en voortbe staan en deze oorzaak moet hier ge zocht worden in de ontevredenheid over de slechte toestanden. Daarom heeft de Britse minister van kolo niën Lyttelton zijn voornemen aan gekondigd om zelf in Kenya de ur gente en ernstige economische en sociale problemen te gaan bestude ren. Hij zal niet alleen gaan, doch een speciale commissie meenemen, die een diepgaand onderzoek zal instellen. Als het kalf verdronken is dempt men de put; ook hier is het de vraag of de geest van het verzet al niet te sterk is geworden om nog onderdrukt te worden. Het spreekt haast vanzelf, dat de beweging niet aan de aandacht van Moskou is ontsnapt; daar blaast men het vuurtje nog wat aan en vindt men het prachtig dat de onderdrukte slaven opstaan tegen hun uitbuiters en tyrannen. In dit verband is het wel merkwaardig, dat de militaire leiding in Kenya ervan overtuigd is, dat de „brains" (hersenen) van de Mau Mau niet in Kenya zelf te vin den zijn, maar dat de organisatie van buiten af wordt geleid en opge stookt. Wij willen niet zover gaan met te beweren, dat de leiding van de Mau Mau in Moskou zetelt, maar zeker is wel, dat deze en elke an dere beweging, die de bestaande or de in Afrika aan het wankelen brengt, kan rekenen op de daadwer kelijke steun en de aanmoediging van het Kremlin. In elk geval heeft de Mau Mau op spectaculaire wijze de aandacht gevestigd op het grote probleem van Afrika: de samen wo- ring van'millioenen arme inheemsen met een handjevol overheersende blanken. Zal het ooit zover komen dat een zwarte vloedgolf het Europese ele ment overspoelt en wegvaagt, zoals dat gebeurd is in China? Zal ook daar ae Westerse beschaving na ver loop van tijd ten onder moeten gaan en de cultuur van het oerwoud weer heersen over het zwarte werelddeel? Het perspectief is niet hoopvol. Jiavteitje God is de vijand van het gesust geweten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1