Hoe herstel hiërarchie hooggestemd wordt S)e OLm&teC apnieuiv (uteifr'cuyd (1853-1953) gevierd Politie achterhaalde een oplichter, die - zonder bolhoed - gevlucht was „Ondernemingsraden zijn onmisbaar en P.B.0. aanvaardbaar" Amerikaanse boeven-studenten naar hun land terug VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 LIE LETPSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Feestweek in Mei Door de Stichting 18531953 („Honderd jaar Kromstaf") is het hierondervolgend programma opge steld voor de viering van het eeuw feest van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Nederland. Dit door het episcopaat goedge keurde feestprogramma bestaat uit drie phasen: 1. In het begin van 1953, hoofdzake lijk in de maand April, zullen door tal van Katholieke organisa ties bijeenkomsten en congressen worden belegd. Tijdens deze con gressen zal iedere organisatie trachten een critisch overzicht te geven van hetgeen op haar ter rein in de afgelopen 100 jaar be reikt of nog niet bereikt werd, alsook van hetgeen haar in de toe komst te doen staat. Reeds is vastgelegd, dat in deze cyclus bij eenkomsten (congressen, studie dagen of zittingen) zullen worden georganiseerd door het Katholiek Onderwijs in Nederland, de Mis sieactie en de Katholieke Actie (studiecongres: de leek in de Kerk van Nederland in de afgelopen eeuw, nu en in de toekomst). Vele andere zullen nog volgen. 2. Voorafgaand aan of volgend op (maar in geen geval gelijktijdig met) de officiële landelijke vie ring, zullen in de vijf diocesen aparte diocesane vieringen wor den georganiseerd. 3. De grote landelijke viering, welke zich op één uitzondering na geheel te Utrecht afspeelt, vindt plaats op 13, 14, 15, 16, 17 en 18 Mei 1953. Het programma, dat hier voor deze viering is vastgesteld, luidt als volgt: WOENSDAG 13 MEI: De feestviering wordt plechtig ontter de bescherming van de H. Willibrord gesteld. Aan de vooravond van de feeste lijkheden, welke officieel op 14 Mei beginnen, is te Utrecht een bijeen komst geprojecteerd, tijdens welke: in een korte en kernachtige rede de. betekenis van de H. Willibrord voor Nederland zal worden toegelicht. Het eeuwfeest zal dan plechtig onder Zijn patronage gesteld worden. Het ligt in het voornemen alle deelne- mers aan deze plechtigheid in een fakkel-optocht naar de plaats van de bijeenkomst te doen optrekken. DONDERDAG 14 MEI (HEMEL VAARTSDAG): Officieel begin der landelijke viering; dag van het Nederlan derschap. 's Morgens: In alle kerken van Ne derland zal, zoveel mogelijk gelijk tijdig, een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen. Om 11 uur zullen de bisschoppen in hun eigen diocees een pontificale H. Mis opdragen. Tijdens een van deze pontificale H. Missen zal, naar wij hopen, een door Jurriaan An- driessen gecomponeerde H. Mis wor den uitgevoerd. Deze H. Mis zal door de K.R.O. wordien uitgezonden. Het is de bedoeling, dat de H. Mis sen van Dankbaarheid voor alle ge lovigen op een zodanig tijdstip wor den gehouden, dat ieder desgewenst öf de pontificale H. Missen in de ka thedrale kerken zal kunnen bijwo nen, óf de radiouitzending van de K.R.O. zal kunnen volgen. 's Middags: Op een nog nader te bepalen terrein vindt te Utrecht een manifestatie plaats, waarbij de Ka tholieken van Nederland .hun Ne derlanderschap belijden. Het Katholieke volksdeel, in al zijn geledingen en groeperingen, trekt in de namiddag op en vormt rond het kruisbeeld (waarvoor een prijs vraag is uitgeschreven) een levend mozaiek. Wanneer dit mozaiek ge vormd is en tegen vier uur de bis schoppen en andere hoge gasten zijn ontvangen, komen vanuit verschil lende plaatsen in het land bood schappers van de jeugd-groeperin- gen binnen.' Zij dragen de in esta fette doorgegeven huldebetuigingen van de Katholieke jeugd. Nauwelijks hebben zij hun taak verricht, of de verschillende organi saties van die jeugd treden binnen en vullen de tot dan toe in het mo zaiek opengebleven ruimten. Hierna zal een korte redevoering worden uitgesproken, waarin een toelioh- ting gegeven wordt op de betekenis van het herstel der Kerkelijke Hiër archie voor geheel Nederland. Tijdens deze bijeenkomst zal ook het speciaal voor deze gelegenheid door Marius Monnikendam gecompo neerde „Domine, salvum fac regem nostrum" worden uitgevoerd. Natio nale liederen zullen volgen. Tot slot zal een boodschap van aanhankelijkheid en trouw aan H.M. de Koningin worden verzonden. 's Avonds: Het programma voor de avond zal nog nader worden bekend gemaakt. VRIJDAG 15 MEI: Dag van het gezin, de school jeugd en de charitas. 's Morgens: een manifestatie, waar bij door diverse organisaties de be tekenis van het gezin en de relatie tussen het gezin en de Kerk belicht wordt. 's Middags: historische optocht van kinderen. Schoolkinderen uit Utrecht en omgeving zullen nadat hun ge durende de maanden van voorberei ding door de onderwijzers verteld is over de geschiedenis der laatste 100' jaren die geschiedenis op hun eigen wijze uitbeelden. Veel aan dacht zal daarbij worden besteed aan de Missie. Zaterdag 9 Mei 1953 is immers de Kindheidsdag en uit de optochten, welke dan door de school kinderen in verschillende plaatsen van ons land gehouden worden, zullen groepen worden uitgenodigd om naar Utrecht te komen. De jeugdorganisaties zullen bij deze optocht voor de afzetting zorg dragen. 's Avonds: Spel van het Gezin. Voorts zullen in het gehele land de charitatieve verenigingen deze dag voor de aan hun zorgen toever trouwden tot een bijzonder feeste lijke maken. Iedere Katholiek zal worden aangespoord op deze dag een medemens die in nood verkeert, gelukkig te maken. Een dag dus van practische charitas. ZATERDAG 16 MEI: Dag van de jeugd, de vrouwen beweging en de standsorganisa ties. 's Middags: „meeting" in het Jaar beursgebouw, waar de standsorgani saties en de vrouwenbeweging aan het episcopaat resoluties zullen aan bieden over de Christelijke sociale orde. Deze resoluties zullen op studie congressen worden voorbereid en de solidariteit der standen tot uitdruk king brengén. Op een nog nader te bepalen tijd stip zullen alle jeugdorganisaties in gesloten gelederen langs hun bis schoppen trekken. De bewoners van de Utrechtse Wijk C. zullen in de loop van de dag in de open lucht een min of meer humoristisch spel „Sta op je Stand" uitvoeren. ZONDAG 17 MEI: Aanbieding van het huldeblijk. Dag van geheel Katholiek Ne derland. 's Morgens: Pontificale H. Mis in de open lucht met volkszang en al gemene H. Communie. 's Middags: Uitvoering van een „Spel", met als hoogtepunt het aan bieden van het huldeblijk. Het spel eindigt met een liturgische plechtig heid, pauselijke zegen, Te Deum en Christus Vincit. 's Avonds: In Tivoli gala-uitvoe ring van een declamatorium, dat speciaal voor deze gelegenheid zal worden gemaakt. In verschillende delen van de stad opvoering van Eind 1953 hoopt men gereed te komen met de nieuwe brug over de Amstel, tussen Omval en Zorgvlied, die een schakel vormt tussen de nieuwe Rijks weg AmsterdamUtrecht v.v. en Amsterdam. Deze brug zal het stedelijk stratennet aansluiten op de Rijksweg, en sluit in een flauwe bocht aan op de Rijnstraat. De brug in aanbouw. een-acters door het Katholiek Ama teur-toneel. Optreden van harmo nieën etc. MAANDAG 18 MEI: Dag van de wetenschap. 's Middags: Academische zitting te Nijmegen, georganiseerd door de R.K. Universiteit, de Economische Hoge school te Tilburg en het Thijmge- nootschap. Voor deze zitting zullen naast het episcopaat ook de Katho lieke professoren van de niet-Katho- lieke Nederlandse universiteiten en hogescholen worden uitgenodigd. TENTOONSTELLINGEN. Tijdens de feestelijkheden zullen te Utrecht in het Aartsbisschoppelijk Museum en in het Museum voor Moderne Religieuze Kunst tentoon stellingen worden gehouden. 1. Historische Tentoonstelling, wel ke een overzicht geeft van de ontwikkeling van het Katholieke leven in de afgelopen 100 jaar. 2. Kunst-tentoonstelling, welke een overzicht geeft van de ontwikke ling van de Nederlandse religieuze kunst in de afgelopen 100 jaar. Harmonieën en zangkoren zullen worden uitgenodigd om gedurende de feestelijkheden in Utrecht te con certeren. MR. A. M. JOEKES LID RAAD VAN STATE. Bij Koninklijk Besluit is, ingaande 1 November a.s., benoemd tot lid van de Raad van State, mr. A. M. Joekes, oudminister van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Mr. Joekes zal in de Raad van State de vacature-Albarda vervul len. De benoeming van mr. Joekes be tekent dat er een vacature komt in de Tweede Kamer, waarvan de oud minister lid is voor de P. v. d. A. Zijn opvolger op de candidatenlijst is de heer J. Bommer in Den Haag. DE EMIGRATIE MOGELIJKHEDEN In een te Leeuwarden gehouden persconferentie over emigratie-mo gelijkheden is o.m. medegedeeld, cjat voor boeren Canada nog altijd zeer gunstig is, mede als gevolg van het feit, dat op ,80.000 bedrijven geen opvolger is. Een groot voordeel is hier, dat een naaste bloedverwant, die reeds in Canada verblijf houdt, als kwartiermaker kan optreden. Ge tracht zal worden met kerkelijke organisaties in Nederland groepen van ongeveer 20' personen te vormen, die dan in een bepaald gebied zullen worden geplaatst. In Australië is de economische toestand dermate ver beterd, dat de textielsector reeds weer gebrek aan arbeidskrachten heeft. De emigratie naar Zuid-Afrika beweegt zich in opgaande lyn ook Nieuw-Zeeland komt meer en meer in trek. Begin volgende maand zal het tweede vliegtuig emigranten naar Rhodesia brengen. Hier zijn het speciaal de spoorwegen, die het oog hebben laten vallen op Nederlan ders. Men wordt aldaar in het be drijf zelf opgeleid. Over het geheel genomen bevindt de emigratie zich nog in opwaartse richting. Vertrok ken er in 1951 37.000 personen, dit jaar verwacht men dat dit aantal zal liggen tussen de 45 en 50.000, In de Tweede Kamer bestaat al gemeen ontsteltenis over het grote aantal ongelukken, dat het laatste jaar met straaljagers is gebeurd. Is dit aantal exorbitant hoog, zo wordt gevraagd, en in welke verhouding staat het tot dat van ongelukken in andere landen? Worden de Neder landse piloten niet met een te gering aantal vlieguren in de straaljagers gezet?, zo luidt een andere vraag. Enkele leden zouden van minister Staf graag de verzekering hebben, dat de thans in gebruik zijnde Glos- ter-Meteor-toestellen voldoen aan de hoogste eisen, die op dit ogenblik aan dergelijke vliegtuigen moeten worden gesteld. Ook werd gevraagd of het niet beter zou zijn de produc- tie van een nieuwer type ter hand te nemen in plaats van door te gaan met de productie der Gloster-Me- teors. Enkele leden hebben uit de be richtgeving de indruk gekregen, dat de ongelukken veroorzaakt waren door onvoldoende verantwoordelijk heidsbesef van de betrokkenen. Zij vroegen in verband daarmee of de minister inzicht kan geven in de oor zaken van de ongelukken. Nieuwe eisen voor leraren Aan leraren, die na 21 September 1955 hun doctoraal examen zullen af leggen, wordt de eis gesteld, dat zij een voldoende paedagogische-didacti- sche scholing hebben gehad. Het bewijs, dat zij aan deze eis vol doen, kan verkregen worden door het bewijs, van een lector of hoogleraar, dat zij minstens een jaar college heb ben gelopen in paedagogiek, puber- teitspsychologie, en algemene didac tiek, benevens een verklaring van de faculteit, dat de :andidaat zich op de hoogte heeft gesteld van de spe ciale didactiek van zijn vak en een verklaring van het hoofd ener er kende school voor middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs, dat de candidaat gedurende een termijn van ten hoogste zes verplichte maan den onderwijs in het betreffende vak heeft bijgewoond. Deze nieuwe eisen gelden niet voor juristen, economen, ingenieurs en zij, die een acte M.O. hebben. Misdaad te Jisp Justitie verrichtte sectie op lijk Hij had zijn dood zelf aangekondigd De 44-jarige veehouder Dirk Groot had van zijn verjaardag op 29 Maart j.l. een uitgebreid feest gemaakt, want zo verklaarde hij aan de ge nodigden dit is de laatste maal, dat ik hem zal vieren. De man kreeg gelijk! Enige maanden later werd hij ern stig ziek en overleed, ogenschijnlijk ten gevolge van een zware operatie, die hij enige tijd daarvoor had moe ten ondergaan. Na de dood van de man bleek ech ter een aantekenboekje, waarin hij door hem uitgeleende gelden had op getekend, verdwenen te zijn.' Ook an dere aanwijzingen waren aanwezig, dat de operatie niet de oorzaak van het plotseling overlijden was geweest. De familie kwam eens bijeen en be sprak het ^eval, waarna de echtge note van de overleden veehouder de zaak bij de justitie aanhangig maakte. Deze is na een uitgebreid onder zoek er dezer degen toe overge gaan het stoffelijk overschot van de veehouder op te graven en sectie op het lijk te verrichten. Gister is het lichaam wederom begraven. De justitie heeft nog geen uitslag van het onderzoek bekend gemaakt. Schiphol zocht een bolhoed „Wie heeft de bolhoed gezien?" vroeg iedereen gistermiddag op Schiphol en men beschouwde deze vraag als de meest geslaagde grap sinds tijden. De politie was minder enthousiast, want zij had de verant woording voor de „bolhoed" of beter voor de man, die er onder moest lo pen. Nu was het een merkwaardig ge val, want niemand wist, of de man, die per vliegtuig uit Zweden was ge komen en die in staat was geweest om een heel legertje politiemensen op de been te brengen, in werkelijk heid een bolhoed droeg en voorts wist men niet hoe hij er uit moc^. zien, dus al met al wist men van de verwachte pfersoon niet zo heel erg veel. Wat men wil wist, was dat de man een oplichter was van internationale vermaardheid, wiens uitlevering door de Nederlandse- aan de Deense rege ring verzocht was, aan welk verzoek gevolg was gegeven. De man was door de Deense politie op het lijnvliegtuig gezet en zou in Schiphol door een legertje Nederland se dienaren var. Harmandad opge wacht worden. De man was de Ne derlandse uitvoerende macht echter te glad af, want toen het vliegtuig al helemaal leeg was, stond de poli tie nog in spanning op haar gast te wachten. Nadat men tot de ontdekking was gekomen, dat de „gast" bescheiden het officiële vertoon ontlopen was en zich democratisch oi.der het publiek naar de uitgang begeven had, ging men een intenstieve speurtocht over het veld houden, dat echter als enige resultaat de leuze van de dag: „Wie heeft de bolhoed gezien?" opleverde. Maar de politie had nog een andere «"Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk- kelyk FYFFES. de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket-op Iedere kam. echt met blauw etiket op iedere kam Verbond van Nederlandse Werkgevers „Ik ga uit van het grote beginsel der democratie, in overeenstemming met, naar ik aanneem, de mening van deze gehele vergadering. Daarom aanvaard ik zowel de ont wikkeling van de techniek als de taak van de overheid als hoedster van het algemeen belang. Maar óók de gegroeide macht der georganiseer de arbeiders als vaste gegevens, waarmee wij te rekenen hebben. Ik beschouw het als een tekort koming, dat dit lang niet door iedere ondernemer wordt ingezien." Aldus de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers in zijn grote redevoering ter gelegenheid van de algemene ledenvergadering. „Ondernemingsraden zijn jp wezen niets nieuws. In de vorm van fa- briekskernen bestonden zij reeds lang. Van Marken begon er op de Gistfabriek mee in 1878 en Stork nog geen vijf jaar later. Eigenlijk is de ondernemingsraad de meest natuurlijke zaak van de wereld. De ondernemingsraad als orgaan van overleg en samenwer king is een onmisbaar en uiterst nuttig instituut. De totstandkoming verdient bij de ondernemers zeker geen tegenstand, maar integendeel begrip en medewerking." P.B.O. Ook ten aanzien van de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie nam KERST- EN NIEUWJAARS CORRESPONDENTIE PER ZEEPOST Correspondentie die ter gelegen heid van Kerstmis en Nieuwjaar naar onderstaande landen per zee post wordt verzonden, moet, wil zij de geadresseerden op tijd bereiken, ter post zijn bezorgd op de achter de bestemmingen opgegeven data. De overtochtsduur is berekend tot de eveneens achter deze landen ver melde plaatsen, voor andere bestem mingen is het gewenst eerder te pos ten. Algerië (Algiers): 13 December. Argentinië (Buenos Aires): 19 No vember. Australische Statenbond (Perth, Adelaide, Melbourne, Syd ney): 8 November. Belgische Congo (Leopoldstad): 29 November. Boli via (La Paz): 19 November. Brazilië (Rio de Janeiro), Santos: 30 Novem ber. Brits Guyana (Georgetown): 24 November. Canada (Montreal): 3 December. Chili (Santiago): 19 No vember. China, nationalistisch ge deelte (Taipeh): 1 November. China, overig gedeelte (Peking): 29 No vember. Columbia (Barranquilla): 8 November. Cuba (Havana): 15 No vember. Egypte, brieven en brief kaarten (Cairo): 18 December. Egyp te, overige stukken (Alexandrië, Port Said): 6 December. Hong-Kong: 8 November. India (Bombay): 8 No vember. Indonesië (Djakarta): 25 November. Irak (Baghdad): 3 De-1 cember. Iran (Teheran) 26 Novem- ber. Israël (Haifa, Tel Aviv): 6 De cember. Japan (Tokio): 12 Novem ber. Libanon (Beyrouth): 3 Decem ber. Malaya (Singapore): 22 Novem ber. Marokko (Casablanca): 10 De cember. Mexico (Mexico City): 26 November. MiddenAmerika, niet met name in deze opgave vermelde staten: 12 November. Nederlandse Antillen (Willemstad, Oranjestad): 24 November. Nieuw Guinea, Ned. gedeelte (Sorong, Manokwari. Biak, Hollandia): 26 October. Nieuw Zee land (Wellington): 1 November. Pa kistan (Karachi): 8 November. Para guay (Asuncion): 19 November. Phi- lippijnen (Manilla): 12 November. Suriname (Paramaribo): 24 Novem ber. Syrië (Damascus): 3 Decem ber. Tunis (Tunis): 13 December. Unie van Zuid-Afrika (Kaapstad) 29 November. Uruguay (Montevideo): 19 November. Venezuela (La Guai- ra): 24 November. Ver. Staten van Amerika (New York): 3 December. West Afrika (Dakar, Freetown, Ta- koradi, Lagos): 19 November. troef in handen. De oplichter had drie koffers in het vliegtuig staan, die netjes in het bagagedepöt gedepo- neer werden. De verwachting van de recherche, dat de man zelf of een van zijn handlangers zou pogen deze be zittingen te krijgen, werd bewaar heid. Reeds 's middags kwam er een man de koffers opvragen. De recher cheurs maakten een gezellig praatje met hem en even later gingen zij een bezoek brengen bij de oplich ter.de man is zonder bolhoed naar het huis van bewaring ge bracht. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIMIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllllllllllM'llllllllll •IIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIISIIHinillllllJ de heer Twijnstra een positief stand punt in. Hij hoopte „dat de onder nemers hun terughoudendheid snel ler zullen overwinnen, dan zij in vele gevallen geneigd schijnen te zullen doen." „Anderzijds is het mijn stellige overtuiging, dat er aan de totstand koming en aan de goede werking van de publiekrechtelijke bedrijfs organisaties geen slechtere dienst kan worden bewezen dan het toe passen van pressie of dwang. In de lijn van deze gedachte, is de instelling van een ministerie, dat in de eerste plaats tot taak hoeft de bevordering van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, geen zeer voor de hand liggende creatie; te meer niet waar aan de Sociaal Eco nomische Raad de algemene leiding en de coördinatie van deze publick- rechtelijke organen is toevertrouwd. Ik spreek de hoop uit, dat de er varing cn de wijsheid van minister De Bruijn de klippen zullen weten te vermijden, waarop ik het schip van de P.B.O. niet gaarne zou zien stranden." Fel critiseerde de heer Twijnstra de huidige belastingpolitiek, die een rem vormt voor de ondcrncmings- mogelijkheid. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. De tweejarige P. G. van Galen cn de even oude Harm Kuipers zijn bij het spelen te' Buinermond onder Stadskanaal in het Hellinggat ge raakt en verdronken. De moeder van eerstgenoemd knaapje vond beide kinderen na enige uren zoeken. Zij begaf zich te water, doch de levens geesten van de kinderen bleken reeds geweken. CARBIDKETEL SPRONG UIT ELKAAR. Op het terrein van de constructie werkplaats Bruna te Enkhuizen is gistermiddag omstreeks vier uur een ketel, waarin carbidgas wordt aan gemaakt, uit elkaar gesprongen. De ketel, die buiten de hoofdwerkplaats stond, en met een slang verbonden was aan het gebouw, ontplofte met grote kracht, toen in het gebouw de kraan werd afges'oten. Delen ervan werden tientallen meters weggeslin gerd. Enige arbeiders, die zich in de omgeving bevonden, kwamen met de schrik vrij. Een aantal ruiten van de werkplaats werd vernield. Bij de directeur op bezoek Drie reclassanten voor de rechtbank Een drietal reclassanten in de in richting Koningslust te Helden kon zelfs daar niet op het goede pad blven. Het beraamde ontvluchtings plannen en om in de vrije wereld vooruit te kunnen komen smeedde het drietal een complot. Nadat de 19-jarige smid A. van A. een valse sleutel had gemaakt pleegde de 26- jarige kok E. V. een inbraak in de directeurskamer, waar hij uit een kast een geldkistje en pakjes siga retten ontvreemdde. Na de vlucht maakte het tweetal, waarbij zich de 22-jarige arbeider H. K. had aangesloten, goede sier te Amsterdam. Aken werden echter spoedig door de politic ingerekend. yoor de Roermondse Rechtbank eiste de officier tegen V. een jaar cn zes maanden, tegen K. zes maanden gevangenisstraf en tegen Van A. op neming in een psychiatrische in richting. op grond van een over hem uitgebracht psychiatrisch rapport. Vijf Amerikaanse meis jes en jongens, die vier maanden op Nederlandse boerenbedrijven hebben gewerkt, keren naar Ame rika terug. Zij kwamen van Indiana, Michigan, Oregon, Noord Carolina en Iowa op grond van een uitwisselingsprogramma, dat door de MSA en de Nederlandse boeren- en tuindersorganisaties werd ingesteld. „Geen tijd voor heim wee", dat was een der al gemene indrukken, „die men heeft opgedaan. De jongelui zijn op de be drijven, waar zij werkten zozeer bezig gehouden, dat de tijd is omgevlogen. Zij hebben veel geleerd. Dè meisjes kregen inzicht in de moeilijkheden en mo gelijkheden van de Ne derlandse plattelands vrouw en haar taak in huishouding en bedrijf. De jongens hebben ken nis gemaakt met de inten sieve land- en tuinbouw, die „jullie in staat stelt evenveel oogst van een vierkante centimeter te halen, als wij van een vierkante meter". Ondanks hun kennis en voorlichting hun werk kring hopen te vinden. Zij hebben in ons land veel leren waarderen en ontberen, want huishoud- technisch gesproken is de boerentaak in Nederland in vele opzichten zwaar der, dan in Amerika bij gebrek aan ultra-moderne GEEN TIJD VOOR HEIMWEE praktijk van het boeren bedrijf zijn deze jongelui niet van plan om het boe renbedrijf zelf te gaan be oefenen. Zij zijn kinderen van Amerikaanse boeren, die in de toekomst in landbouwonderwijs- en hulpmiddelen in huishou ding en bedrijfsvoering. Deze studenten hebben hun taak met ijver en toewijding vervuld. Zij gaan in hun land lezingen over hun Europese erva ringen houden. Een hun ner, Patricia Horning zal haar lezingen met ruim tweehonderd foto's kun nen illustreren, Op een vraag, hoe zij het in Nederland gehad hebben, schoten de drie meisjes in de lach. „Kijk naar ons" zeiden zc en daarbij doelden ze op de groei in omvang en ge wicht, die van twaalf tot drieëntwintig pond loopt. „Dat komt" vertelden zij, „omdat we hier veel aten en een ander menu dan thuis hadden". Hun eindindruk is, dat zij het in Nederland best en gezellig hebben gehad, dat zij veel geleerd heb ben en naar huis teru£ verlangen. „Maar", zo zei den ze, „als we de kans hebben, dan komen we nog eens terug.... voor vacantie. Zorg dan voor een beetje beter weer".

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7