S)e£<2id6e(2oiihmvX De Oostenrijkse regering afgetreden De toestand in Egypte Plaatsje openhouden Beslissing over Europees leger uitgesteld De strijd tegen de Mau Mau Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12722 Europees leger kan zonder supra-nationaal hoofd niet marcheren Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONGESCHIKT VOOR EMIGRATIE IN „De Emigrant", het voorlichtings orgaan van de Katholieke Centrale Emigratie-stichting lezen we, dat de Katholieke Centrale Emigratie-stich ting heeft gefaald. Dit oordeel en deze veroordeling werd uitgesproken door rector Van der Hoogte, die een verrel jaars als bisschoppelijk commissaris in Australië een studie maakte van het doen en laten der Nederlandse emigranten en daarover allesbehalve gesticht blijkt te zijn. Het blad „De Emigrant", het voorlichtingsorgaan enz., tekent geen woord van protest aan tegeni het getuigschrift onvol doende, dat de rector aan de stichting uitreikt en het doet ook geen moeite een andere voorstelling van zaken te geven. De publicatie in extenso van 's rectoren redevoering zonder redac tionele kanttekening doet denken aan een Russische beklaagdenbank. Blijk baar is „De Emigrant" door de rede van de rector volstrekt overtuigd van de fouten der stichting en spreekt het blad in een klein kader-stukje zélf over een „falende voorlichting". Wij vinden dit alles merkwaardig en nog. al zonderling ook. Wanneer we de rede van rector Van der Hoogte lezen en herlezen, krijgen we de indruk, dat de Kath. Centrale Emigratie stichting in haar voorlichting moge hebben gefaald (zij geeft dit stilzwij gend toe), maar dat de oorzaak van de stumperige en hulpeloze houding van onze „pioniers" in hun nieuwe vaderland Australië ligt in het ge brek aan levensstijl in het oude va derland. Nu kan meni hoge verwach tingen koesteren van cursussen voor emigranten en andersoortige voor lichting, men kan van zulke stoom- opleidingen niet eisen, dat zij een stijlloos iemand omvormen tot een stijlvol iemand. Het is opmerkelijk, dat de rector als enige uitzondering op de hulpeloosheid noemt de Ne derlandse boeren: „Van deze mensen' hoort men geen klachten, dat ze hun clubs missen, dat ze dat „op Zondag alles dicht" zo erg vinden, dat ze hun bioscoopje moeten missenUit deze lofprijzing, ongetwijfeld ver diend, welke rector Van der Hoogte aan de boeren brengt in onderscheid van zijp afkeuring van de andere groepen, zou men de conclusie kun nen trekken, dat de voorlichting in de Kath. Emigratie-stichting toch nog zo kwaad niet is en deugdelijk werkt, als de mensen, die emigreren maar deugen. Arbeidzaamheid, op gaan in zijn vak, vasthoudendheid, doorzettingsvermogen, soberheid, practische kijk en zelfhulp zijn eigenschappen, welke een mens van huis uit mee krijgt en van kindsbeen af tot ontwikkeling moet breaigen en die men niet maar een-twee-drie door een emigranten-voorlichting kan overplanten op iedereen, die komt uit een „dood-georganiseerd land" (aldus rector Van der Hoogte), „die gewend was, dat alles voor hem gedaan werd", (id.). Wanneer de rector me dedeelt, dat 75% van onze emigran ten zich geen moeite geeft, zelfs niet aan boord van de luxe-boot, waar op zij naar het nieuwe land varen en zelfs niet iru het land aangekomen, om de Engelse taal te leren, kan dat een fout zijn in de voorlichting van de Stichting, (ofschoon van alle kan ten, ook in dit blad, met klem op de noodzaak van het taai-leren is gewe zen) maar het getuigt toch ook van een ongelofelijke lichtzinnigheid en gebrek aan ondernemingslust bij de emigrerenden. Wanneer de rector me dedeelt, dat immigranten en nog wel ontwikkelde onmachtig ble ken hun kinderen) zelf godsdienston derricht te geven, openbaart zich op de somberste wijze, wat reeds her haaldelijk is betoogd, dat het met de geloofskennis der Katholieke Neder landers over 't algemeen genomen, diep treurig is gesteld. Hetzelfde geldt voor zijn tragische opmerking, dat 60% van de vrijgezellen in Perth nu al zijn geloof heeft laten varen. Wanneer eeni jongeman uit een dege lijk Katholiek gezin komt, waar bra ve ouders het voorbeeld hebben ge geven, waar de kennis van het geloof is volgroeid tot een mannelijke ge loofsbeleving, zulk een jongeman zal niet spoedig zijn christendom aan de kapstok hangen. Men kan geloofsken nis bijbrengen in een emigranten cursus. Als de Stichting dat middel niet voldoende heeft aangegrepen, heeft zij inderdaad gefaald. Maar voor geloofsbeleving, voor de boven natuurlijke deugden geldt hetzelfde wat wij zeiden van de maatschappe lijke deugden: men kan ze er niet in stampen. Het komt ons daarom voor, dat van de nieuwe koers, welke de Kath. Emigratie-stichting bereid is in te slaan, na de teleurstellende ervarin gen, door rector Van der Hoogte in Australië opgedaan, wel enige ver betering, maar geen afdoende verbe tering in de emigranten-voorlichting en -opleiding kan worden verwacht. In vette letters wordt in „De Emi grant" de volgende samenvatting ge geven: „Rector Van der Hoogte signa leerde als voornaamste gebreken bij de Nederlandse immigranten: on dankbaarheid, onzelfstandigheid, be moeizucht en ontrouw". Dit zijn ka- rakter-fouten, waarin naar onze me ning de beste emigranten-voorlichting geen verandering vermag te brengen, en altijd zal blijven falen, omdat de taak vah de Kath. Centrale Emigra tie-stichting niet dezelfde is als van een verbeterings-instituut. Zij heeft er niet de tijd en niet de middelen toe. De grondfout ligt in de mentali teit hier te lande, en omdat het hier speciaal over Katholieke Nederlan ders gaat, in het gebrek aam levens stijl bij vele Katholieke Christenen. Dit gebrek aan levensstijl, aan Chris telijke levenshouding openbaart zich zowel in het gebedsleven dat idioot slordig is in het gezins-leven dat steeds meer verwatert en in het kerkelijk leven, dat heel vaak een kwestie van fatsoen en sleur is geworden. „Aan de vruchten kam men de Boom kennen". Wanneer onze emigranten in Australië een treurig figuur staan met uitzondering van de boeren dan is dat, omdat de Nederlandse boom, in zijn kern krachtig en oer-gezomd, te weinig ge- ent en besnoeid wordt, te weinig levens-water en te veel mest van verstrooiing en gemakzucht ontvangt. In deze voor een boom op de duur noodlottige omstandigheden verande ring te brengen, het Nederlandse volk terug te roepen tot een krachtiger levensstijl en de Nederlandse Katho lieken terug te voeren tot een levens wandel overeenkomstig hum hoge le vensroeping, is niet de taak van de Kath. Centrale Emigratie-stichting. Die terugkeer moet, als het volk nog gezond is, uit het volk zelf voortko men. De bedoelde Stichting kan op deskundige aanwijzing van rector Van der Hoogte verbeteren, wat bin nen het bereik van haar voorlichting tc verbeteren valt zij kam ons in ziens niet verantwoordelijk worden gesteld voor een verkeerde mentali teit in ons volksleven, welke een suc cesvolle emigratie in de weg staat. FIGL KON BREUK NIET VOORKOMEN Bondskanselier Figl is er gisteravond niet in geslaagd de breuk in zijn kabi net te helen en zo is de regering, die zes jaar aan het bewind is geweest en daarom wel „de meest stabiele regering van Europa" werd genoemd, afge treden. In een dramatische kabinetszitting trachtte bondskanselier dr. Figl I gisteravond op het laatste ogenblik nog de ministers tot overeenstemming te brengen, maar toen deze poging om middernacht nog geen resultaat had het tijdstip waarop krachtens de grondwet de begroting uiterlijk bij het parlement moest worden ingediend ging hij en vice-premier Adolf Schaerf naar bondspresident dr. Körner, aan wie zij het ontslag van de regering aanboden. Nederlandse verpleegsters in Korea De gehele dag al hadden de beide coalitiepartijen onderling beraad slaagd over het conflict, dat gaat over een bedrag van 400 millioen Schilling, waarmee de socialistische ministers de begroting-1953 ten be hoeve van sociale voorzieningen wil den verhogen, maar dat de minister van Financiën, Kamitz (volkspartij), niet wilde geven, omdat hij dan be lastingverhoging noodzakelijk acht te hetgeen tot inflatie zou kunnen leiden. Dit overleg waarvoor dr. Figl zijn bezoek aan Nederland afbrak om overhaast naar Wenen terug te keren stond onder de dwang van de grondwet, die immers eist, dat de begroting uiterlijk tien weken voor het aflopen van het huidige begro tingsjaar moet worden ingediend, een termijn die om middernacht ein digde. Japanse bloembollen naar Amerika Naar het Japanse blad „Sangyo Keizai" meldt, bestaat er goede Amerikaanse vraag naar tulpebollen, die worden gekweekt in Japan. De uitvoer heeft dit jaar tot dusverre 857.000 stuks, het hoogste na-oorlog- se niveau, bereikt. Er is inmiddels in Japan een plan opgesteld tot vergroting van de uit voer door verbetering van de kwali teit. Krachtens dit plan zullen het volgend jaar niet minder dan 900.000 bollen worden uitgevoerd en over vijf jaar hoopt men 5 millioen bollen te kunnen uitvoeren. De Japanners zullen voorts in de naaste toekomst een bodemonderzoek instellen en een campagne voeren in het buitenland om beter te kunnen concurreren met Nederlandse bloem bollen. óityd in Jnde China Het Egyptische kabinet heeft be sloten de gemeenteraden van Alexan- drië en Cairo voorlopig een jaar te ontbinden hangende nieuwe verkie zingen. Voorts zijn een aantal hoge func- tionnarissen in overeenstemming met de zuiveringsmaatregelen ontslagen. Het kabinet heeft verder besloten 50.000 ton suiker en 150.000 ton tar we uit het buitenland aan te voe ren in ruil voor Egyptisch katoen. Te Cairo is Woensdag het proces begonnen tegen generaal-majoor Hoessein Sirry Amer, van wie gezegd Wordt, dat hij lid was van de „IJze ren Garde" van ex-koning Faroek. De voormalige directeur-generaal van rte grensbewaking staat voor een hoge krijgsraad terecht op be schuldiging van desertie uit. het le ger, met aanmoediging van verzet te- f 1 de militaire beweging, die de staatsgreep in Juli leidde, het smok kelen van wapens naar Israël en het verhandelen van „hasjisch". Men verwacht, dat president Theo- dor Koerner Figl zal opdragen een nieuw kabinet te vormen, maar dan zonder de socialisten.- Dit nieuwe ka binet zal slechts tot April behoeven te regeren, omdat dan, naar de grond wet voorschrijft, nieuwe verkiezin gen zullen worden gehouden. Beperkt zelfbestuur voor de Soedan Naar minister Eden Woensdag in het Britse Lagerhuis meedeelde heeft de Britse regering de waarnemende gouverneur-generaal van de Soedan toestemming verleend tot het uit vaardigen van de proclamatie, die nodig is om het statuut voor zelfre gering van- kracht te doen worden. De toestemimng werd echter gege ven met dien verstande, dat de voor zieningen van het statuut slechts be trekking hebben op de relaties tus sen de gouverneur-generaal en de andere, volgens het statuut in te stel len, regeringsorganen en dat de ver antwoordelijkheid voor de buiten landse zaken van de Soedan, uitge zonderd de technische en admini stratieve zaken bij Egypte en Enge land zullen blijven berusten. De nieuwe Soedanse grondwet zou op 8 November van kracht moeten worden. Daarna zouden voor het eerst algemene verkiezingen voor een onafhankelijk Soedanees partlement worden gehouden. Eden zei, dat het Egyptische stand punt ten aanzien van de nieuwe grondwet nog niet bekend was, doch hij hoopte, dat het vóór de inwer kingtreding van het statuut beschik baar zou zijn. De Franse en Vietnammese troepen hebben zich teruggetrokken uit Nghia l.o een van de belangrijkste steunpunten van de Fransen in Noord-West Tonkin. Het verlies van dit bolwerk is volgens Reuter de zwaarste tegenslag sinds 9 maanden. De strijdkrachten van de opstandige Vietminh- boweging laten nog steeds niet af. Het geweldige offensief, dat zij enige tijd Skieden inzetten, duurt nog steeds voort. Parachutisten, die deelnamen aan de strijd om Nghia Lo, behorend bij het leger van Vietnam, verlaten het dorpje Bo-Sieng. Londen wil praten over de Soedan Engeland heeft gisteren aan gcre- raal Naguib, de premier en „sterke man" van Egypte, verzocht om for mele besprekingen te openen over de toekomst van de Soedan. Dit werd vandaag door de generaal bekend gemaakt na een langdurig onderhoud met de Britse ambassa deur, Ralp Stevenson. Hij deelde me de, dat hij binnen een week ant woord zou geven op het Britse ver zoek. In deze week zal Naguib be sprekingen voeren met de Soedanese leider der onafhankelijken, Sir Abdel Rli am an el Mhadi en andere Soeda nese leiders, die zich momenteel in Caï'ro bevinden. In politieke kringen is men opti- misitsch gestemd over de uitslag van de besprekingen over de Soedanese kwestie, die het voornaamste strui kelblok vormt voor het herstel van de BritsEgyptische vriendschaps banden. In een proclamatie van het leger heeft premier Naguib in zijn hoeda nigheid van militair gouveneur- generaal bekend gemaakt, dat hij censuur zal laten uitoefenen op ieder Egyptisch blad, waarvoor hij zulks met het oog on de veiligheid van de staat nodig acht. Dit betekent geen algemene een suur, terwijl in de proclamatie niet gesproken wordt van buitenlandse correspondenten of persbureaux. In de nieuwe gemeenteraden van Duitse plaatsen langs de grens, zul len een aantal zetels onbezet blijven. Zij moeten openblijven voor de ver tegenwoordigers uit die delen van de gemeenten, die door annexatie on der Nederlands of Belgisch bestuur zijn gekomen. Er zullen in de betrokken ge meenteraden zoveel plaatsen onbezet moeten blijven als overeenkomt met het door de annexatie afgesneden bevolkingsdeel. De gemeenten kregen deze op dracht bij missive van de minister van Binnenlandse Zaken van de Westduitse staat Noord-Rijnland- Westfalen, dr. Meijers. De gemeen teraadsverkiezingen worden op 9 November gehouden. Dit is dc eerste luitenant Francise van der Plas uit Amsterdam, die ver pleegster is in het leger der Verenigde Naties, dat strijdt in Korea. Zij doet dienst in het mobiele legerhospitaal nr. 8055. Via de geluidsband zendt zij een oproep voor bloeddonors ten gerieve van de bloedtransfusie-dienst, die ook in Korea vele goede diensten verricht. De waterstofbom ligt klaar Volgens een artikel in de „Sa turday Evening Post" van de jour nalist Stewart Alsop en de kernge leerde dr. Ralph v/acht de proef met de eerste waterstofbom op Eniwetok slechts op het bevel van de presi dent der Verenigde Staten. De bom zou in staat zijn bakste nen gebouwen te vernietigen over een gebied van 115 vierkante kilome ter. Een bom, die in 1953 gereed zou komen, zou hetzelfde type gebou wen over een oppervlak van 258 vierkante kilometer kunnen verwoes ten. De menselijke huid zou binnen een gebied van 190 vierkapte kilometer verschoeien en bij de te maken bom 380. Het gebied, waarbinnen gamma- stralen fataal zouden werken wordt opgegeven als respectievelijk 11 Qn 18 vierkante kilometer. EERST SUPRA-NATIONAAL GEZAGSORGAAN Dc vorming van het Europese leger volgens het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap is minstens vier maanden vertraagd. Dit is het ge volg van het besluit van de Franse regering om de stemming over dit Europese pact en ook het vredescontract mvt. Duitsland in de Nationale Ver gadering op zijn vroegst in Februari te laten houden. Aanvankelijk was minister-president Pinay van plan beide verdragen in November aan het parlement ter goedkeuring voor te leggen. Dit uitstel is geschied op verzoek van minister Schuman, die een witboek zal opstellen ter verdediging van het Europese leger. Tevens hoopt hij, dat de zes Europese landen, die samen de Europese Defensie Gemeenschap vormen, van de vertraging gebruik zullen maken om in Februari een plan gereed te hebben voor een supra nationaal gezagsorgaan voor Europa. Dit gezagsorgaan zou Schuman kun nen gebruiken als doorslaggevend argument tegen dc in Frankrijk levende bezwaren inzake de vorming van een Duitse strijdmacht. PINAY SPREEKT ZICH UIT De Franse vrees voor een herrijzing van de Duitse Wehrmacht is het spookbeeld geweest, dat Kamer voorzitter Edouard Herriot, op het partijcongres van de radicalen heeft opgeroepen. De opwinding, die daar na in Franse politieke kringen en vooral in de pers is ontstaan tegen het Europese leger waarin voor een Duitse strijdmacht een plaats is gereserveerd leidde zoals gemeld tot een ultimatum van de Volksrepu blikeinen aan Pinay. Zij eisten van hem, dat hij binnen de 24 uur een verklaring zou geven over het stand punt van de regering inzake de vor ming van het Europese leger. Voor de parlementaire commissie van buitenlandse zaken zei Pinay gisteren, dat zijn regering het plan, zoals het thans is opgesteld, goed- Javaanse commandant afgezet Luitenant-kolonel Soewondo, de nieuwe commandant van de Brawid- jaja-divisie in Oost-Java, is Dinsdag avond van al zijn functies ontheven. Luitenant-kolonel Soedirman, die tot waarnemend divisie-commandant is benoemd en gisteren het bevel overnam, liet onmiddellijk de dag order intrekken, die overste Soewo- no eergisteren had uitgegeven. In deze dagorder zei de ex-com mandant, het noodzakelijk te achten „zowel onszelf als hen aan te pak ken, die samenzweren met opportu nistische politici, welke hun goede baantjes beloofd hebben". In de dag order stond verder, dat het leger niet op elke manier en door wie dan ook als een instrument gebruikt kon v/orden. Soewondo was kort geleden kolo nel Bambang Soegeng opgevolgd, die enige dagen geleden een andere functie had gekregen. Kolonel Bam bang Soegeng was op ziekteverlof. keurt en' ongewijzigd voor het parle ment zal brengen. De Volksrepubli keinen zijn hiermee tevreden. Do partij van generaal de Gaulle, R.P.F., die volgende maand haar jaarlijkse congres houdt zal een re solutie opstellen, waarin een volks stemming over het Europese leger en het opnemen van Duitse troepen wordt geëist. De weerslag van de Franse opwin ding over het Europese leger is in Bonn merkbaar. Dc Westduitse rege ring wil. dat Duitsland het verdrag inzake het Europese leger bekrach tigt nog vóór dc Franse Nationale Vergadering zich hierover uit spreekt. Door een dergelijke houding wil Duitsland aantonen, dat het po sitief staat tegenover de Europese Defensiegemcenschap. Nazi's bij buitenl. zaken te Bonn Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, heeft gisteren in de Bondsdag toegegeven, dat 66 per cent van dc hoge ambtenaren in het Westduitse ministerie vah buitenland se zaken vroeger lid van de natio- naalsocialistische partij is geweest. Men kan nu eenmaal geen departe ment van buitenlandse zaken opbou wen, zei hij, zonder mensen, die iets van de vroegere ontwikkeling afwe ten. Adenauer wees er op, dat de Ho ge commissarissen der Geallieerden de opbouw van de buitenlandse dienst der nieuwe bondsrepubliek van het begin af hadden gadegesla gen. De Geallieerden zouden bezwa ren naar voren hebben kunnen bren gen, indien zij dat hadden gewild. Ook in het buitcn'and had men kun nen weigeren Duitse gezanten en ambassadeurs le accrediteren, maar, zo zei Adenauer, dat is nergens ge-, beurd. In Kenya zijn gisteren twee dood vonnissen gevallen. Zij werden uit gesproken tegen twee Kikocjoe's, die een getuige in een Mau-Mau-zaak hadden vermoord. Een derde per soon werd als medeplichtige tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. De arrestaties in deze kolonie zijn nu voor het grootste gedeelte achter rug. Honderd-en-vier personen zitten achter slot en grendel „en het is nu wachten op de revanche van de Mau-Mau", zo verklaarde een hooggeplaatst politic-officier. Nieuwe gewelddaad. Bij Njeri, een 100-tal km ten Noor den van Nairobi, is een inlands op perhoofd door leden van de Mau Mau doodgeschoten. Het opperhoofd stiet gisteravond in gezelschap van eeh inlandse po litieman op een grote plechtigheid van de Mau Mau. Zij werden na ge dood te zijn in stukken gesneden. Britse troepen en inlandse politie hebben het betrokken gebied om singeld en trachten nu de daders op te sporen. Stormen teisteren Azië Een wervelstorm heeft Phan Thiet op de kust van Frans Ipdo-China aan de Zuidchincse Zee zwaar geteisterd. De stad is in tweeën gedeeld door een zeearm, die tijdens de ramp is ontstaan. Daar vele lijken naar zee zijn meegevoerd is het onmogelijk het aantal slachtoffers vast te stel len. Slechts dertig lijken konden worden geborgen. De bewoners van de kustplaats werden in hun slaap verrast. Aangenomen wordj, dat honderden personen zijn v erdron- ken. De helft van de 20.000 inwoners tellende plaats is overstroomd en er staat meer dan twee meter water en modder. Enige duizenden hutten werden vernield. Driehonderd vis sersvaartuigen zijn gezonken. Aan de overzijde van de Zuidchi- nese Zee heeft een hevige tropische storm de Philippijnen geteisterd. Minstens 42 personen werden gedood en honderden andere liepen verwon dingen op. Ook hier werden duizen den mensen dakloos. Volgens de laatste berichten die in Manilla, de hoofdstad van de Phi lippijnen, zijn binnengekomen is de provincie Sorsogen op Leyte het zwaarst door de storm getroffen. DE KRAKATAU WERKT Do Krakatau, het vulkanische eiland tussen Java en Sumatra ver toonde gisteravond weer tekenen van activiteit. De top van de krater zou geheel bedekt zijn met lagen as, hetgeen duidt op een eruptie. De bevolking in de buurt van de vulkaan zal waarschijnlijk moeten worden weggevoerd. Het ligt in de bedoeling vam de burgemeester van Amsterdam, mr. A, J. d'Ailly, een officieel bezoek te brengen aan Australië, De burgemees. ter koestert het voornemen 4 Novem ber te vertrekken en ongeveer drie weken in Australië door tc brengen. Hij zou dan voor de aanvang van de bespreking van de begroting door de gemeenteraad, op Woensdag 26 No vember, terug zijn». JCameCtje Er zijn meer handen om overeind te helpen, dan om de weg te wijzen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1