LORRIE Zaligverklaring Titus Brandsma Kmdevkoeit Zes weken onschuldig gezeten door meinedige verklaringen WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Binnenkort Bisschoppelijke rechtbank Z.H. Exc. mgr. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch, heeft toestem ming verleend om een proces tot zaligverklaring van de dienaar Gods, Titus Brandsma, te beginnen. Postu- lator is dr. J. Kelsen, assistent van de Generaal der Paters Carmelieten te Rome; vice-postulator is pater P. Starmans O. Carm. te Oss en assis tent pater C. Verhallen. Met name pater Starmans is voor het inleidend werk door zijn overheid geheel vrij gesteld. Aan het boek van pater pro vinciaal, dr. Brocardus Meijer, over het leven van prof. Brandsma en aan tal van andere publicaties, als bij- voorN?eld de verzameling cfer'pven<? van de heer Aukes, bezit pater Star mans intussen veel steun. Een onderzoek zal worden inge steld op de volgende drie punten: de geschriften van pater Brandsma mogen niets bevatten dat ingaet te- geen openbare eer worden bewezen ge enopenbare eer worden bewezen en de heldhaftigheid van zijn deug den moet vast staan. Te zijner tijd zal worden gevraagd, hoe het gelo vige volk staat tegenover de zalig verklaring en in hoeverre het zijn toevlucht neemt tot pater Titus in geestelijke en tijdelijke noden. Intussen zijn zeer merkwaardige «ehMsvprhoringen gemeld. Prof. Titus Brandsma was hoogleraar van de Katholieke Universiteit van Nijmegen en de geestelijk adviseur van de Kath. Journalisten vereniging. Tijdens de bezettingstijd stond hij op de bres voor het Ka tholieke onderwijs en de pers. In opdracht van de aartsbisschop, mgr. dr. J. de Jong, stelde hij 31 Dec. 1941 een aantal richtlijnen vast over de houding, die de katho lieke dagbladen dienden aan te nemen ten op zichte van de bezetter in verband met het be vel advertenties en ar tikelen ten gunste van de N.S.B. op te nemen, Op grond hiervan werd hij gearresteerd en na een verblijf in verschil lende Nederlandse ge vangenissen en kamoen tenslotte naar Dachau gebracht, waar hij ten gevolde van grot° ont beringen en zware kwel lingen op heldhaftige wijze is gestorven. Late nederlaag van Lieftinck Lang na zijn aftreden heeft prof. mr. P. Lieftinck nog een nederlaag geleden in de Eerste Kamer. Deze besloot gistermiddag op voor stel van prof. mr. A. N. Molenaar (WD) en ir. E. H. Kraayvanger (KVP) het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op de materiële oor logsschade en alle daarop betrekking hebbende bezwaarschriften terug te wijzen naar de commissie van rap porteurs. Dit geschiedde, op voorstel van de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, zon der hoofdelijke stemming. Minister Lieftinck is in Juni boos uit de Eerste Kamer weggelopen, toen op voorstel van prof. Molenaar besloten werd de behandeling van het wetsontwerp uit te stellen. De toenmalige bewindsman achtte het nauwelijks denkbaar dat er door de onderlinge schadeverzekeringsmaat schappijen 'bezwaren tegen het wets ontwerp zouden worden ingediend. Deze voorspelling, aldus prof. Mo lenaar gistermiddag, is niet uitge komen, want zowel van de onder- valcgroep onderling molestverzeke- ring als de advies- en bemiddelings centrale voor oorlogsslachtoffers zijn Vrouwen lastige buspassagiers De buschauffeur Jan van Gent? uit Amersfoort, die een maand lang de plaats van zijn Amerikaanse collega George Brennan heeft ingenomen, is gisteravond met een toestel van de K.L.M. naar Nederland vertrokken, waar, naar hij vertelde: „Mijn vrouw, mijn dochtertje en mijn passagiers op me wachten". Jan van Gent vertelde bij zijn ver trek nog dat hij het niet zo moeilijk vond met grote bussen door het ver keer van New York te rijden als door het labyrinth van bochtige stra ten met fietsers in Amersfoort. Evenals te Amersfoort vond hij te New York de vrouwelijke passagiers het lastigst. Zij hebben nooit hun geld klaar en moeten altijd in hun tassen gaan zoeken. Hij zei blij te zijn weer naar huis te gaan, maar hij dacht dat hij het Amerikaanse voed sel, de uitvoeringen en de televisie zou missen. er bezwaarschriften gekomen in deze zeer ingewikkelde materie en zij zijn met nova komen aandragen, die dringend een nadere behandeling vereisen. Daartoe heeft de Kamer dan thans ook besloten door terugzending van alle bescheiden naar de commissie van rapporteurs. EERSTE KLOOSTERZUSTER IN NEDERLAND PROMOVEERT IN GENEESKUNDE Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveert op 28 October tot doctor in de medicijnen zuster N. Paraclita Speetjes, Medische Missiezuster. Zuster Speet j ens, die te Tilburg werd geboren, volgde de H.B.S. in Venlo, begon, haar medische in Am sterdam en trad na haar candidaats- examen in de congregatie van de Medische Missiezusters. Toen zij geprofest was, zette zij haar studie in Utrecht voort, waar zij 28 April 1950 het artsendiploma ver wierf. Zuster Speet j ens was chirur gisch asssistente te Venlo. Dat zij voor haar proefschrift een gynaecolo gisch onderwerp koos, staat in ver band met het feit, dat onder de Me dische tekorten in de Missielanden, het gebrek aan moederschapszorg in de m'eest uitgebreide zin van het woord een van de zeer nijpende pro blemen uitmaakt. Mysterieuze knal De raadselachtige ontploffing, welke door een drietal militairen in de buurtschap Essen bij Haren (Gr.) was veroorzaakt, is thans volkomen opgehelderd. Bij het onderzoek is gebleken, dat het h:er inderdaad een oefening be trof met een geluidmeetinstallatie van de artillerie. De militairen had den tot taak op een willekeurige plaats eèn ontploffing te laten ge schieden, waarna een afdeling van de artillerie zou trachten door mid del van neilingen vast te stellen, waar zich de haard van de ontplof fing bevond. Volgens een dergelijke werkwijze kan men in tijd van oorlog bereke nen, waar de vijandelijke artillerie zich ongeveer kan bevinden. Het is echter nog niet bekend, waarom de bewoners van de buurtsohap, die zich biikans een ongeluk schrokken, niet tijdig ^an de proef op de hoogte zijn gesteld. GROTE HARING GEVANGEN. De haringlogger Sch. 236, schipper C. de Graaf, bracht een buitenge woon grote vis aan. De zeelieden ge ven het de naam van „Apikol" (soort haai). Deze reuzenl^aai heeft een lengte van ongeveer 7 meter en een gewicht van 3 a 4900 kg. Het is een hele toer geweest de vis aan boord te brengen. Bedenk, dal uit een onver- t zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over- blijven. Bescherm Uw kleine met AKKER'S ABDUSIROOP 's werelds beste hoestsiroop Gedeelte rijksweg A'dam-Utrecht in gebruik Aangezien met ingang van 1 Nov. a.s. de afgifte van nationaliteitsbe- wijzen zal worden gestaakt en alsdan de uit te reiken kentekenbewijzen te vens de betekenis van nationaliteits- bewijs zullen krijgen, wijst de KNAC er op, dat op deze kentekenbewijzen niet het eventueel in de auto inge bouwde radiotoestel zal worden ver meld. Bij terugkeer van reizen in het buitenland zal de houder echter moeten kunnen aantonen, dat het toestel overeenkomstig de gebruike lijke douaineterminologie tevoren uit het vrije verkeer werd uitgevoerd. Daardoor zal hij een identitietsbe- wijs voor de radio moeten bezitten, dat hem koste^os op aanvraag zal worden verstrekt bij alle posten van -^-'btenaren van de invoerrechten in de plaats van inwoning zowel als bij de rrensoosten. De KNAC hoopt bin nenkort in staat te zijn de aanvraag formulieren ten gerieve van het pu bliek beschikbaar te hebben. ÏSÏ-'I UTRECHT 20 HAARLEM 34 HILVERSUM4 Toevallig kwam onschuld aan het licht De 35-jarige Piet Lambregts uit Breda is gisteren op last van de pro cureur-generaal van het Bossche Ge rechtshof onmiddellijk in vrijheid gesteld. De Bredanaar was veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenis straf wegens grafschennerij en had reeds 6 weken in de gevangenis door gebracht. Zijn veroordeling was ge schied zoals pas later bleek op grond van meinedige verklaringen. De onschuld van Lambregts zou waarschijnlijk niet aan het licht zijn gekomen, indien de werkelijke da der zich niet voor de tweede maal aan grafschennis zou hebben schul dig gemaakt. Hij werd deze keer pp 'heterdaad betrapt en omdat hij er niet meer onderuit kon, vertelde de gearresteerde meteen, dat bij reeds meer op het kerkhof van Breda soortgelijke misdaden had bedreven. Uit het onderzoek, dat direct hierna werd begonnen, bleek, dat de heer Lambregts' uit Breda al zes weken volkomen onschuldig in de gevan genis zat. Op 18 Mei 1951 werd Lam bregts gearresteerd, maar op het moment, dat de rechercheurs hem kwamen halen, zei hij tegen zijn vrouw: „Ik heb 't niet gedaan en daarom ben ik zo terug". Tegen de avond was de man ech ter nog niet weergekeerd en mevr. Lambregts heeft zich toen voor na dere informaties naar het politie bureau begeven. Hier werd haar me degedeeld, dat haar man voorlopig niet terug zou komen, omdat hij grafschennerij zou hebben gepleegd. Pas op 27 Juni d.a.v. werd L. uit het Huis van Bewaring ontslagen. Op i 17 Januari van dit jaar volgde zijn I veroordeling voor de rechtbank. Tijdens het proces tegen L. legde een Bredase opkoper, zijn zoon en een andere medewerker meinedige verklaringen af, om de werkelijke dader van de grafschennis te dekken. Men was op het idee gekomen, om L. te beschuldigen, omdat hij even eens opkoper was en zodoende wel eens zaken met de betreffende he ren had gedaan. Men verklaarde, dat L., die hoofdzakelijk in hout han delde, de van de graven gestolen ko peren voorwerpen bij de opkoper D. had gebracht. Bij een nader onder zoek bleek toevallig, dat in de op 't kerkhof gevonden voetafdrukken de schoen van L. precies paste, waar mede de zaak volgens berekening rond was. De Bossche advocaat-procureur vroeg gisteren onmiddellijke invrij heidstelling van L. en een volkomen rehabilitatie. Zowel de advocaat- generaal als de president maakte de verdediger van L., mr. Drion, hun compliment voor de vasthoudend heid, waarmede hij in deze zaak voor het recht van zijn cliënt heeft ge streden. De echtgenote van L. heeft zich de veroordeling van haar man zo sterk aangetrokken, dat zij reeds weken lang ernstig ziek is. BRAND GESTICHT IN EIGEN De Rotterdamse recherche heeft de heer V. E, aangehouden, onder ver denking van brandstichting in zijn woning op het Piet Heynsplein. De door hem bewoonde eerste verdie ping brandde Maandagavond laat uit. Van E. bekende gisteren de brand te hebben gesticht om in het bezit te komen van het verzekeringsgeld. De inboedel was voor vijfduizend gul den verzekerd. Tulpen voor Canada Dinsdagmorgen is een 10 km. lang traject van de nieuwe rijksweg Amster- damUtrecht voor het verkeer opengesteld. Voortaan, zal men sneller en veiliger van Amsterdam naar Utrecht en v.v. kunnen rijden. Voorlopig zal echter de automobilist, die uit Amsterdam komt, tot aan de weg naar Ouderkerk de oude weg moeten nemen, het weggedeelte RijnstraatPro vinciale weg OuderkerkDiemen is nl. nog niet gereed. De nieuwe weg is een zgn. dubbelbaansbetonweg, en is 7.25 m. breed, zodat inhalen vaaki moeilijk en gevaarlijk zal zijn. Ter weerszijden zijn echter ruimschoots par keerplaatsen voorhanden. Een fietspad van 4 meter breed ligt op enige a/stand van de snelweg, en is even recht als de nieuwe weg. De wegwijzer bij Loenerbrug wordt door de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswater- staat, directie Weren, Ir. L. J. A. Bergansius, die de opening van de weg verrichtte, onthuld. De Nederlandse ambassadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink, heeft aan de federale districtscom missie 25.000 tulpenbollen als ge schenk overgedragen. De bollen waaronder zich 64 nieu we variëteiten bevinden, zijn afkom stig van de verenigde Nederlandse bollenkwekers. Het geschenk is be doeld als een bewijs van erkentelijk heid voor de tulpen week, die het vo rige jaar voor het eerst in de Cana-1 dese hoofdstad werd gehouden. Ambassadeur Lovink zette de voorzitter van de federale districts commissie, de heer Duncan K. Mac- tavish, uiteen dat het geschenk 200 jaar experimenteren met tulpen in Nederland vertegenwoordigt. Langs een groot deel van de lan delijke rijwegen van Ottawa zijn thans door Nederland geschonken tulpen geplant. De Eerste Kamer heeft gistermid dag in een huishoudelijke vergade ring besloten om in de van haar uit gaande stukken de naamvals-n, die in de wet facultatief gesteld is, niet meer te gebruiken. In de openbare vergadering werd de heer M. van der Himst (KVP) te Goes geïnstal leerd als lid der Kamer. De heer Van der Himst volgt als zodanig de heer A. C. de Bruyn, die tot minister benoemd werd, op. Zon- ler discussie en zonder hoofdelijke stemming aanvaardde de Kamer een 17 naturalisatie-ontwerpen, alsmede de wetsontwerpen betreffende de opheffing van de oude scheepsboek- houding, de liquiditeitsgarantie voor de Export Financiering Maatschap pij en het tweede Benelux-protocol tot unificatie van accijnzen en van het waarborgrecht. De politierechter veroordeelde Dinsdag de 52-jarige directeur C. v. Z. te Utrecht wegens mishandeling van een deurwaarder tot 75 boete subs, vier weken hechtenis. De offi cier had 100 boete of vier weken geëist. De deurwaarder kwam met een bediende bij de heer v. Z. om beslag te leggen. Deze lag nog te bed en voelde zich niet wel, doch hij stond op en trachtte de deurwaarder en zijn assistent tot clementere gevoe lens te brengen. Dit ging niet vlot, waarop de discussie steeds heftiger werd en de heer v. Z. scheldwoorden ging gebruiken. T^en ook dit de he ren niet tot andere gedachten bracht, had de heer v. Z. de deurwaarder met een paar rake klappen van de deur weggeslagen. De politierechter begreep dat het niet prettig is een deurwaarder aan huis te krijgen maar van een man van standing als de heer v. Z. had hij een gematigder optreden ver wacht. Knoeierijen bij Luchtmacht Aanbrenger het zwaarst veroordeeld Het Hoog Militiar Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in een aan tal zaken, welke verband houden met de knoeienrijen bij de R.A.O.- afdeling van de Luchtmachtstaf. Degene, die deze knoeierijen aan het licht heeft gebracht, de eerste luit, H. N. P. uit Den Haag, werd schuldig bevonden aan het verstrek ken van gefingeerde kwitanties en veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en een geld boete van 750 gulden subs. 150 dagen hechtenis. Voorts werd hij ontslagen uit de militaire dienst. De boete van 200 gulden, die de Krijgsraad aan de soldaat Th. J. W. had opgelegd wegens verduistering van 600 gulden, werd door het Hof conform de eis van de advocaat-fis caal bevestigd. De vaandrig H. P. de B. uit Bus- sum werd veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 300 gul den. Hij had 70€ gulden verduisterd. STEUN IN GEESTELIJKE NOOD VAN HOOFDSTAD. Nadat de abt van het Trappisten klooster van de Achelse kluis heeft besloten, dat zijn monniken de hoofd stad geestelijk zullen adopteren, te beginnen a.s. Zondag met een pon tificale H. Mis van Vader abt Dom Colombanus Tewes, hoopt men bo vendien te bereiken, dat ook in Am sterdam zelf, liefst in het centrum, een thuisfront van biddenden kan worden gevormd. Gedacht is aan de vestiging van vrouwelijke religieuzen die in hun besohouwend leven en door middel van eeuwigdurende aan bidding op hun wijze geestelijke steun kunnen verlenen. Verder zal worden overgegaan tot uitgave van een populair geschreven blad, dat op onbepaalde tijden lectuur zal verschaffen aan de katholieke jeugd Amsterdam, die o,p het ogenblik moielijk is te bereiken. TWEE AMSTERDAMMERS BIJ AUTO-ONGEVAL GEDOOD Gisteravond is op de hoek te Stap horst een volkswagen uit Amsterdam verongelukt. Beide inzittenden, de 47-jarige T. Nus en de 28-jarige S. de Wit, afkomstig uit Amsterdam, werden vrijwel op slag gedood. Bei-j: de slachtoffers waren gehuwd. De j volkswagen, die met grote snelheid uit de richting Meppel naar het Zui- den reed, kwam in botsing met een ji grote truck met oplegger. Tengevol-j ge van de aanrijding kantelde de op legger. De" volkswagen is onder de trailer doorgeschoven. Enkele tien tallen meters vérder bleef de auto met een afgerukte kap als een hoop verwrongen staal op de weg liggen. De inzittenden waren toen reeds overleden. De chauffeur van de truck, E. D. uit Oosterbeek, kwam met de schrik vrij. De chauffeur van de truck heeft i verklaard, dat hij de volkswagen,i toen deze uit tegenovergestelde rich ting naderde, heeft zien slingeren. Plotseling, zo zeide hij tegenover de politie, geraakte de auto op de lin kerweghelft, een aanrijding kon hij toen niet meer voorkomen. Wel heeft hij nog krachtig geremd, maar de wielen slipten. KEIZERIN VAN VIETNAM KOMT NAAR HAARLEM. H.M. Keizerin Nam Pbuong van Vietnam heeft zich bereid verklaard Dinsdag 28 October het dubbel-ij schroefmotorschip Ville de Saigon tel water te laten. Dit schip is in aanbouw hij de N.V. Haarlemse Scheepsbouw Mij te Haarlem. Het is bestemd voor pas sagiers- en vrachtvervoer tussen de havens aan de Vietnamese kust. Stelen in droomtoestand? Een Venlose bedrijfsleider, die op de markt te Arnhem portemonnaies uit tassen van huisvrouwen had ge stolen is voor het Arnhemse Hof tot zes maanden met aftrek veroordeeld. Voor het Hof beriep verdachte zich erop, dat hij in een droomtoestand had gehandeld. Hij was nameijlk ja renlang assistent geweest bij een hypnotiseur en werd herhaaldelijk geruime tijd onder hypnose gebracht. Volgens een van de psychiaters was het niet uitgesloten, dat door het werken bij hypnotiseurs droom toestanden kunnen ontstaan. DOOR CHARLES GARVICE 4) "De Kendale's zijn altijd arm ge weest. Daarom hébben wé ook een naakte man in ons wapen. Onze eer ste voorouders waren zo onmenselijk arm, dat ze geen kleren konden be talen. Het is een feit!" Jack's lach klonk even zorgeloos als die van zijn vriend. „En als de zaken er niet beter op worden, zal de laatste Kendale lijken op de eerste. Op mijn woord, ik ben geneigd om bolsjewiek te worden of zo iets; alles gelijk verdelen en dan opnieuw beginnenwerkelijk, ik voel er wat voor," en hij begon op nieuw te lachen. „Maar waar hadden we het over? O ja, die Belfords." „Meifords," verbeterde Jack. „Natuurlijk, Meifords. Het schijnt, dat mijn vader ze een beetje kent. Papa Meiford zit in het Parlement en mijn papa kwam met hem in ken nis bij een van die politieke klets- partijtjes. Papa Meiford schijnt een soort Croesus te zijn, barst van het geld, wat je noemt een millionair." „Ja, hij is heel rijk," bevestigde Jack. „Juist, wacht een ogenblikje, ouwe jongen, dan kom ik aan het zwaarte punt van mijn redenering. Die ouwe Meiford heeft een dochter, niet waar?" Jack knikte. „Ik dacht het al. Uit de Egyptische hiëroglyphen van mijn vader kon ik niet wijs worden. Eir kon evengoed dokter of iets anders staan. Volgens hem zal juffrouw Belford...." „Meiford," corrigeerde Jack voor de derde maal. „Natuurlijk! Mejuffrouw Meiford zal een heleboel geld van haar vader erven en mijn vader, die altijd tracht de gelukkige erfgename te vinden, die hij kan offeren op het familie- altaar, denkt, dat zij juist de soort opoffering is, die geschikt zou zijn voor mij." Jack trok zijn hoed over zijn ogen en knikte. „Hij schrijft, dat ik er een bezoek moet brengen om kennis te maken en dat ik mij er beminnelijk moet voordoen. Hij herinnert mij er aan, dat ik niets op de wereld bezit en dat ik een rijk huwelijk moet doen. Hij bezweert mij dat ik moet bedenken, dat hij op mij rekent, om de familie Kendale uit het moeras te halen. Hij zegt. dat het precies even gemakke lijk is om verliefd te worden op een meisje met geld als op een zonder dat aardse slijk en dat je in het eer ste geval heel wat meer voldoening hebt. Het is mijn vader, een oude wereldse man, hé?" en hij lachte. „En?" vroeg Jack. „Wel, dat is zowat alles, geloof ik. Ik moet de ouwe heer tevreden stel len als het mogelijk is. Wat verliefd worden betreft." Hij zweeg en trok een gezicht. „Dat is wat anders. Ik ben niet zo heel gauw verliefd, wat onder de gegeven omstandigheden maar gelukkig is; maar als. ik zin kreeg in een meisje, dan zou het toch het rechte soort moeten zijn." „Dat geloof ik ook," zei Jack, ter wijl hij naar de lange, slanke gestalte keek en het knappe, zorgeloze gelaat met jongensachtige bewondering aan schouwde. „Ja, dat is vast, Jack. Weet je, wat voor soort meisje ik zou willen trou wen?" „Neen, nog niet," zei Jack, in af wachting van wat komen zou. „Hm!" nadenkend staarde Guy de rook na, die hij tussen zijn bijna ge sloten lippen doorblies; „het soort meisje, dat ik aardig zou vinden, ls wat is dat?" Dat was Lorrie die een poging deed om weg te koir/en uit de onpleizieri- ge situatie, ongezien mee te luiste ren naar de bekentenissen van een heer; maar het lawaai dat ze maakte toen ze zich bewoog en de vraag van Lord Kendale dreven haar haastig naar haar oude plaats terug. En daar zat ze, haar hoofd geleund tegen de grafsteen, met een hoogrood gezicht. „Hethet moet een konijn zijn," zei Jaok, zichtbaar onhandig. „Wil je niet binnenkomen om kennis te ma ken met mijn vader, Guy?" „Graag, ouwe jongen, straks. Laat ik eerst even mijn sigaar oproken. Ja, joch, ik geloof, dat ik het meisje, waarvoor ik zou kunnen knielen, zo voor me kan halen. Groot ze moet lang zijn met mooie ogen en bruin haar, een koninklijke blik je zou kunnen zeggen als.als een Juno; een vrouw, die volkomen op haar plaats zou zijn in een groot gezel schap of aan het hoofd van je tafel bij een diner, snap je." „Juist," zei Jack; „een soort van beroepssdhoonheid, een koningin van de een of andere hofstoet, uit Ma- danre Tussaud's wassenbeeldenspel. Guy lachte. „Zoiets ja, maar nog een beetje meer. Nu kan ik me wel voorstellen, hoe die Melford's zijn. De vader ver diende zijn geld met het aanleggen van spoorwegen, beweert mijn papa, en hij is geen kwaad soort man. Ruw en onbehouwen, denk ik. Zo een, die je op je ru§ slaat en die zy'n diner voornamelijk met zijn mes naar bin nen werkt. Maar dat hindert niet, als je schoonvader rijk is, weetje. Dan noemt men zoiets excentriciteit. En het meisje ik denk dat ze erg la waaierig is en dol op kleuren. Zij spreekt natuurlijk over pa's bezittin gen, enz. enz." Jack schudde zijn hoofd. „Neen, zo is het niet, maar dat zal je zelf wel zien." „Bestaat de familie uit nog meer oersonen?" vroeg Lord Kendale on verschillig, „Een broer," antwoordde Jack. „Zo. Een aardige vent?" Jack keek strak naar de grafsteen tegenover hem. „Ik weet niet veel over hem," was het kortaf gegeven antwoord, „en wat ik weet, wil ik...." „Jack! Jack!" riep een zachte, vriendelijke m'aar ernstige stem uit de tuin van de pastorie. Jack schrok op. „Mijn zusje Margaret roept me,";j zei hij. „Ga je mee naar binnen?" 1 „Ga jij maar eerst", adviseerde m lord Kendale. „Missöhien wil ze jell spreken. Je kunt me komen halen, als je me nog kunt gebruiken." Jack ging heen. Hij had Lorrie vol-r komen vergeten. Lord Kendale ging! op de grafsteen zitten en wachtte opl zijn gemak. De ondergaande zon zette alles in rode gloed; een wolkbank kroop vanaf de horizon boven de zee en kleurde de kabbelende golven met 'n paarse gloed. Lord Kendale keek naar het landschap, floot zachtjes en de minuten voor Lorrie waren het uren, dagen, weken gingen lang zaam voorbij. Plotseling deed het paard een goed en gehoorzaam beest, dat dicht bij de muur had staan grazen een paar stappen naar voren om bij een nieuw plekje gras te komen. „Pas op, ouwe, verboden toegang," zei Lord Kendale, terwijl hij van zijn zitplaats klom en op zijn paard toe liep. Daardoor stond hij plotseling voor het meisje, dat in het lange gras lag. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6