poene latei Nog 1000 ha* grond wacht op diepdelvers en zandzuigers HET GILDE NAM AFSCHEID VAN PATER CALASANCTIUS 50 millioen vluchtelingen vragen Zaterdag Uw steun WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD PAGINA 3 Gemeenteraad Noordwijk Plan „Calorama" wordt voltooid Geld voor gymnastieklokalen is er nu Dinsdagavond kwam de raad van Noordwijk bijeen; de heer Urlus had bericht van verhindering gezonden. Ingekomen was een verzoek van de Noordwijkse Golfclub voor een tapvergunning voor haar clubhuis. Het verzoek werd in handen gesteld van B. en W. voor advies. Onder het aantal goedgekeurde raadsbesluiten bevond zich onder ander de goedkeuring tot aankoop van Kareol voor de somma van 60000.—. Op de vraag van de heer Rippe of er nu spoedig met de nodige ver bouwing zou worden begomien, deelde de voorz. mede, dat de aller noodzakelijkste verbouwing met de meeste spoed zal worden aangevan gen, terwijl op een later tijdstip het plan voor de definitieve verbouwing de raad zal worden aangeboden, Bouw Marinewoningen. Het eerste voorstel dat ter tafel kwam, was de bouw van 34 woning wetwoningen voor Marinepersoneel, Door de Marine-autoriteiten was. te kennen gegeven, dat zij het op prijs zouden stellen, als in de gemeente Noordwijk de gezinnen van een aan tal personeelsleden konden worden ondergebracht. Uiteraard kan dit niet in bestaande woningen of in nieuwe panden, welke de gemeente bouwt van het normale bouwvolu me, maar voor de Marine bestaat er een mogelijkheid te putten uit een speciaal voor dit doel beschikbaar zijnd contingent. Na vele besprekin gen waren B. en W. op het idee ge komen de verlangde huizen als wo ningwetwoningen te bouwen en daarvoor te gebruiken het „oude" plan van 34 grotere woningen op „Calorama'' waarmede het gehele plan „Calorama" voltooid kan wor den. De Marine betuigde haar in stemming met dit plan en de Cen trale Directie van de Wederopbouw heeft reeds het benodigde extra bouwcontingent beschikbaar gesteld. De toewijzing van de woningen of andere vervangende woningen aan 33 militaire gezinnen, dient te ge schieden in overleg met de minister van Oorlog en Marine gedurende een periode van ten hoogste 10 jaar. Dit betekent en dit is het aanlokke lijke voor de gemeente, dat bij leeg komen van de woningen na 10 jaar, daarover vrij kan worden beschikt. De stichtingskosten voor deze 4 wo ningen worden begroot op f 412000. Volgens een mededeling van de Centr. Directie zal de Bank voor Ned. Gemeenten voor deze bouw een geldlening verstrekken van 165000, zodat de gemeente uit de onderhand se lening ten behoeve van de wo ningbouw gesloten in Mei 1952 moet fourneren 247000.Voor deze 34 woningen is een begroting en ex ploitatierekening opgesteld, waaruit resulteert een huur van 8.15 per woning per week. De heer Passchier had liever ge zien dat deze woningen te Noord wijk aan Zee zouden worden ge bouwd. B. en W. brachten op over tuigende wijze naar voren, dat het beter was met deze bouw het Calo- ramaplan te voltooien en het even- tueele contingent 1953 te Noordwijk aan zee te plaatsen. Dit voorstel werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Toegekend werd aan Mevr. de wed. C. Verweij-v. Duyn, een halfwezen- uitkering voor haar zoontje. Twee gymnastieklokalen. Aangegaan werd met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een lening groot 130000.— tegen een rente van 4 1/4 per jaar en een looptijd van 30 jaren. Deze gelden zijn benodigd voor de bouw van 2 gymnastieklo kalen, waarvan er één gebouwd zal worden aan de Wassenaarsestraat en de tweede op het terrein van de Her vormde Schoolvereniging. Het laat ste agendapunt inzake onteigening gronden aan de Boerenburgerweg werd verwezen naar de besloten zit ting. In de rondvraag vroeg de heer v. d. Niet, naar aanleiding van het ge sprokene in de vorige raadszitting over het Gasthuis te Noordwijk/Zee, hierover enige vragen te mogen stel len, waarop weth. de Witt verzocht dit dan eveneens in de besloten zit ting te doen. Door de heer v. d. Niet werd nog geïnformeerd naar de reden, waar om of er nog niet begonnen was met de bouw van kleedtenten op het ge meentelijk sportpark. Weth. de Witt deelde mede, dat 14 dagen geleden de goedkeuring van Ged. Staten op dit plan was ingekomen en hij zich toen direct met de directeur van ge meentewerken in verbinding had ge steld voor het- aanbrengen van enke le wijzigingen. Spr. hoopt, dat bin nen enkele weken met de bouw kon worden begonnen. Spr. wees er op dat in dit plan alleen is opgenomen het aanbrengen van waterleiding, hij vond echter ook noodzakelijk een lichtleiding aan të brengen, waar door ook in de avond getraind kan worden. Na enkele informatieve besprekin gen stelde de raad hiervoor een blanco crediet beschikbaar. Na nog enkele vragen, werd overgegaan tot geheime zitting. HTLLEGOM „St. Lambertus". In het K.A.B.- gebouw werd gisteren een vergade ring gehouden om te komen tot een afd. van „Kletex" (kleding, en tex- tiebond). De belangstelling was goed. De heer H. J. C. Smits uit Amster dam wees op het nut en de noodzaak van deze organisatie Na ampele dis cussies werd besloten tot de oprich ting der afdeling. De bestuursverkie zing was als volgt: Mej S. van der Lans, presidente; de heer C J. van Leeuwen, secr.-penningm.; mej. M. Klinkenberg, 2e secretaresse. Kap. Verbeek, g. a. wees er op. dat de leden van „Kletex" een apostoli sche, taak onder de vakgenoten kun nen "bekleden. De heer A. van Roode, voorz. van de K.AB... afd Hillegom, sprak z'n vreugde uit ovéi' de nieuwe loot aan de K.A.B.-stam. HAZERSWOUDE Waardevolle vodjes. Toen de 13- jarige Rob Snel, wonende Kastanje- laan, een boodschap voor zijn moe der moest doen, vond hij op de Dorps straat ter hoogte van de woning van de landbouwer H. van Vliet, twee in elkaar gefrommelde bankbiljetten van 100 gulden. Bij navraag bleek, dat de zoon van de landbouwer voor zijn vader enige rekeningen moest gaan betalen en de bankbiljetten had verloren. Rob kreeg bij het over handigen van de bankbiljetten een ruime beloning. Aanrijding. Terwijl de melk boer A. V. per rijwiel komende uit de Torenstraat de hoek van de Dorps straat opreed, kwam mevr. C. op de hoek van genoemde straten aanrij den. Het gevolg was een aanrijding. Beiden kwamen op straat te vallen. A. V. liep enige ontvellingen aan beide handen op, doch mevr. C. moest zich met een gekneusde enkel onder doktersbehandeling stellen. Geboren: Adriana Jacoba d. van C. van der Werf en M. A. van der Poel; Theodora d. van C. van der Werf en M. A. van der Poel; Mathijs Johannes z. van D. Sol en A. M. Langhout. Ondertrouwd: Jan Laros 22 j. en Sijtje Petronella Harkes 22 j. Overleden: Antje Westdorp 5 j. HOOGMADE K.A.B. Maandagavond werd het winterprogramma geopend met een vergadering, waarbij de opkomst niet daverend genoemd kon worden. Voorz. N. Lieverse kon een bijzonder woord van welkom richten tot de hoofdbestuurder en spreker van deze avond, de heer L. van Jaarsveld, die een praatavond over sociale wetten zou inleiden. Secr. N. van der Ploeg zag zijn samengestelde en voorgele zen notulen onveranderd goedge keurd, waarna de voorz. het winter programma ontvouwde: in Novem ber een uitvoering en een kaart avond, in Januari de jaarvergade ring en een feestavond, in Februari een culturele avond, waarbij een spreker zal behandelen het onder werp „Van knechtschap tot P.B.O." en een kaartavond. De kaartavonden zullen in competitieverband worden gespeeld. Hierna besprak de heer L. v. Jaarsveld het ontstaan en de ont wikkeling van de ongevallen- en ziektewet. Aanvankelijk was dit slechts staatszorg, doch thans is dit uitgegroeid tot medezeggenschap van KATWIJK AAN DEN RIJN BESCHUTTING BU BUSHALTE. Lang is er uitgezien naar enige be- ;chutting bij de halten van de auto bussen KatwijkDen HaagKatwijk Haarlem. De toezegging was er wel, maar de beschutting bleef benauwend ^ang weg. Maar op een van de slecht ste wachtplaatsen wordt nu een be schutting van beton en glas ge plaatst. Nog'voor de wintermaanden wordt er alvast op deze plaats, aan de Wassenaarse weg, in voorzien. ZOETERMEER De collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen, die Zaterdag in deze gemeente werd gehouden bracht r 163.71 op. De heer J. W. Reeuwijk slaagde te Rotterdam voor het vakdiploma brandstoffenhandel. Ballonwedstrijd. De uitslag van de ballon wedstrijd, gehouden tijdens de kinderfeesten op 6 September 1952 is als volgt: 10.Job Glijnis, Vla mingstraat 91 (ballon gevonden te Curau über Lübeck, Duitsland; 5 Tilly Beukers, Stationsstraat no. 215 (Veendam); 5.J M. Lucas, Sta tionsstraat 99 (Ees bij Borger); 2.50 Connie Koppert, Stationsstraat 221, 'Weerselo). 2.50 Klaas Klootwijk. Molenstraat 98 (Hollandse Veld); f 2.50 Cok Wijnands, Lindeplein 1, (Ijtardenberg); 2.50 Lia Buitendijk. J L. v. Rijweg 29 (Almelo); 1.50 Kootje Bierman, Stationsstraat 192, (Zelhem); 1.50 Adrie Tettero, Sta tionsstraat 119 (Zwolle); 1.50 Ge rard Brusse, Delftsewallen 10 (Brum- men); 1.50 Arie de Rooy, Broek weg 4 (Twello); 1.50 Kees Jansen, J L. van Rijweg 44 (Klarenbeek); 1.50 Huib Brusse, Jan Hoornstraat no. 39 v.Klarenbeek); 1 50 Dini Klos, Leid- sewallen 57 (Ernst); 150 F. Hoek stra Stationsstraat 26 (Oldebroek). f 1.50 Willy v. Elleswijk, J. L. van Rijweg 36 (Doornenburg) De prijzen moeten worden afgehaald vóór 1 No vember 1952 bij de heer J. Lamens, Dorpsstraat 176. L.T.B. Noordwijkerhout tot verhoging van de minimumprijs voorstellen, maar na discussie en uit eenzettingen door de voorz. vond zijn voorstel geen steun Men wil liever grotere uitvoer dan hogere prijzen. De maatregelen, die met betrek king tot de hyacinthenteelt moeten worden genomen, v.rmden het vol gende punt van bespreking. De KVOB is tegen een nuttig areaal doch de Hyacinth heeft aan de minister een tegengesteld advies gegeven. De KVOB heeft aan de minister opschor ting van zijn beslissing gevraagd en wil op de algemene vergadering de mening der leden horen. K.A.B. In zijn openingswoord betreurde de voorz. het, dat de KVP- vergadering zeer slecht bezocht was. Er is geen politieke belang stelling zeide hij, en deze belang stelling is toch dringend gewenst. Hierna kreeg de heer Kortink„het woord. Spr. begon met te zeggen, dat het komende jaar zal staan in teken van de herdenking van het 100- bestaan van de bisschoppelijke hiër archie in ons land. Hij haalde aan de Laatste Berichten MAARSCHALK JUIN IN NEDERLAND. De Franse maarschalk A. Juin, de opperbevelhebber van de NACO-land- strijdkrachten in Centraal-Europa is hedenmorgen voor een tweedaags xoutine-bezoek aan ons land in Den Haag aangekomen. MARKTBERICHTEN Vandaag is er geen kaasmarkt te Woerden gehouden in verband met de najaarsmarkt. De kaasmarkt zal. nu Vrijdag a.s. plaats hebben. hervorming, later gevolgd door atheïsme, liberalisme, socialisme en communisme en besprak de tijd, dat de katholieken zo achtergesteld wa ren, dat ze zelfs geen openbaar ambt mochten bekleden. Het gehele ver- Gisteravond is in de LTB-vergade- ken van de grond om bollen te te- loop van de katholieke emancipatie ring in Noordwijkerhout door het len. toverde de heer Kortink zijn gehoor vereiste getal van 25 leden een brief Daarom, aldus de voorz., is het zaak voor de geest. Hij memoreerde de getekend, waarin het hoofdbestuur om zuinig met de reserve-voorraad grote werkers van die tijd, die op wordt verzocht de oprichting van een aan cultuurgrond om te gaan. Daar- politiek, sociaal en economisch ter- afd. der Kath. Ver. van Onderne- om is het van het grootste belang, mers in het Bloembollenbedrijf (de j Jat de gemeent" n haa uotbreidin^s-1 K.V.O.B.) goed te keuren. plannen de bollengronden ontziet en Voorz. van Leeuwen opende deze 1 5aar uitbreidingsplannen sleehts vergadering met een terugblik over daar ontwerpt, waar geen aan Ho tnolrrtmct van het afgelopen rein hun leven hebben ingezet om de katholieken omhoog te brengen. De tijd van 1870 met zijn keihard liberalisme kwam ook ter sprake, evenals de encyclieken van Paus Leo Xin en de sociale ontwikkeling tot heden. De vergadering werd hierna voort gezet. De voorzitter vroeg meer deel tijd van vóór 1853, ging terug naar I name aan de retraites. Hij deelde nog de mede, dat een cursus zelfontwikke ling, uitgaande van de KAB, gege ven wordt door het hoofd van de VGLO-school. Dit kost echter geld. Het bestuur had een beroep gedaan op de vakbonden en niet tevergeefs. De cursus duurt 2 jaar. Nadat het huishoudelijk deel van de vergadering war. afgelopen, gaf „Meer vreugde" nog de koddige één- acter „De Driftkoppen". schade seizoen en een blik aan ,ie toekomst van het vak mog»- vooruit in het nieuwe jaar. Spreker constateerce allereerst dat het af gelopen seizoen 1951 een aanzienlijk contrast vormt met het verloop van het seizoen 1951. In 1951 was er een voortdurend grage markt met stij gende prijzen, dit jaar brokkelden de prijzen omstreeks half Augstus af en verliep de verkoop verder stug. De belangrijke stijging van de ex port naar Amerika is echter verheu gend. Voor het komende jaar zag spr. verscheidene bemoedigende fac toren. Spr. achtte de vooruitzichten voor 1953 niet onguntig. In Noordwijkerhout wordt nog iets extra's van de bollenmensen ge vraagd, want hier ligt het reservaat aan teelgronden voor de gehele bol lenstreek. Noordwijkerhout is de enige ge meente in het gebied tussen Haar lem en Leiden, waar nog met succes gronden, waarop naar menselijke be rekening geduiende een halve eeuw de cultuur ongestoord zal bedreven kunnen worden, beschikbaar zijn. lijk is. Een taak voor jaren ligt gereed en het beleid van het gemeentebestuur achlte spreker in deze een beslissen de factor. Meer dan 1000 h.a. grond liggen hiér nog te wachten op diep- de'ven of op een zandzuiger. Geen enkele gemeente in de wijde omtrek bezit zulk een ongekend potentieel. Na dit openingswoord en het voor lezen van de notulen circuleerde de brief inzake de oprichting van een afdeling der K.V.O.B. Niemand was tegen deze oprichting en de 25 hand tekeningen waren spoedig verza meld. Het punt „voorstellen voor de ko mende algemene vergadering" maak te de tongen los toen de heer Blaauw er zijn verwondering over uitsprak, dat er straks in November al weer hoofdbestuursleden aftreden, terwijl zij in Juni gekozen zijn. Over deze bestuursverkiezing ont spon zich een uitivoerige gedachten- wisseling en wel heel duidelijk bleek, dat de Noordvvijkerhoutse le- Gezien de verschijnselen van ach- den Van de K.V.O.B. het er hele- teruitgang der cultuurgronden in wat wij de oude bollenstreek noer' men, zal bij een verdere stijging van: de uitvoer in een tempo, zoals dit de laatste jaren heeft plaats ge maal niet mee eens zijn, dat er ge tracht wordt bepaalde personen thans weer in het hoofdbestuur krijgen. Men zal de definitieve agen da voor de algemene veigadering af had, het ogenblik aanbreken, dat de wachten en dan zijr houding bepa- kwekers niet meer aan de vraag kunnen voldoen, wegens het ontbxe- Vooï de. het gehele bedrijfsleven. Naar aanleiding van de gehouden causerie werden door verschillende leden vragen gesteld, welke naar genoegen werden beantwoord. NIEUWKOOP Excursie. De excursie naar de Rijksproefvelden van'rietland in on ze polder is weder een groot succes geweest, niet zozeer door het aantal personen, dat er aan deelnam, als wel om de resultaten, die te consta teren waren. Ofschoon alle tot de af deling Nieuwkoop van de vereniging tot bevordering van de rietcultuur in Nederland behorende riettelers warenuitgenodigd, waren er ver schillende afwezig. Vooral de Nieuw- koopse telers waren slecht vertegen woordigd. Drie riettelers waren aan,- wezig uit Kortenhoef en zelfs een eigenaar van rietland in onze polder uit Maastricht. De heer P. Roorda uit Utrecht, assistent van de Rijksdienst voor de riet- en griendcultuur, gaf de nodige voorlichting. Het grootste succes van de paar laatste jaren is vooral gele gen in de bestrijding van onkruid, meer bijzonder van de hagewinde (ranken) en braam, wat geschiedt door bespuiting. Alle aanwezigen waren verbaasd over de prachtige resultaten, die hiermede werden bereikt. De kwali teit van speciaal het dek- of bollen- riet is daardoor reeds enorm geste gen. OUDE-WETERING Groene Kruis. In het Paviljoen „De Brasem" werd gistermiddag de 3-daagse Groene Kruis-bazar ge opend door burgemeester Hoynck v. Papendrecht. I.i tegenwoordigheid van de plaatselijke predikanten, pas toor Saraber was verhinderd, maar schonk een gift van 25,onderwij zers, gemeentebestuur van Alkemade en Leimuiden, Rijnsaterwoude, raads leden, besturen van diverse Kruis verenigingen sprak de burgemeester zijn grote waardering uit voor de goede samenwerking, waardoor voor enkele duizenden guldens goederen bijeen gebracht zijn. Hierna werd het lint doorgeknipt en was de toe gang tot de zaal, die in een sprookje was veranderd, vrij. De dames wa ren gretig in het kopen en de he ren vermaakten zich al spoedig in de schiettent, gelukskansen of andere vermakelijkheden. Het was 's middags en 's avonds bijzonder druk en ei werden goede zaken gemaakt. Woensdag en Donderdag worden weer nieuwe goederen in de stands ingebracht. HAAGSE POLITIERECHTER Machinist zonder vergunning De motordrijver M. van D. uit Kat wijk aan Zee was voor de Haagse po litierechter gedagvaard, omdat hij in verschillende tijdvakken zonder noodzaak was opgetreden als machi nist van een zeevissersvaartuig, zon der daartoe bevoegd te zijn. Dit be drijf had hij gedekt door valsheid in geschrifte. De niet-verschenen verd. had direct bekend. Uit de stukken bleek, dat de man wel voldoende be kwaam was, zodat men kon aanne men dat er geen gevaar was ont staan. De officier van justitie nam' hem de valsheid in geschrifte erg kwalijk; maar wilde toch de straf be perken tot een boete van 25,of 10 dagen, omdat men in het alge meen aan dergelijke mensen wel ver gunning geeft zonder examen, Con form de eis werd verd. veroordeeld. Weerspannigheid Woensdag 20 Augustus j.l. werd een los-werkman uit Leiden aangehouden door een agent, omdat hij op de Botermarkt fietste. Toen B. weigerde om zijn naam op te geven wilde de agent hem m'eenemen. De werkman rukte zich los, nam de bokshouding aan en zei. „Ik ben een goed bokser." Het bleef bij woorden, want toen de agent hem weer vastgreep ging de main vrijwillig mee. Thans stond hij terecht voor de Haagse politierechter wegens weer spannigheid. De rechter begreep niet dat verd. zich zo had laten gaan, te meer daar hij een zeer zwart strafre gister had en de proeftijd van een voriee veroordeling nog niet om was. „Ik ben me aan het reclasseren," was verd. bescheid. De officier van justitie meende evenwel, dat verd. nog een even grote deugniet was dan voorheen en daarom luidde zijn eis: een maand gevangenisstraf. Het werd veertien dagen. Winkeldievegge Voor winkel diefstal stond een 47-jarige juffrouw uit Katwijk aan Zee terecht voor de Haagse politierechter. Zij had twee paar sokken en enige lappen stof ge stolen. Het erge van dit geval was, dat verd. kort tevoren ook al wegens winkeldiefstal was veroordeeld en dat zij nu de maand gevangenisstraf dien toen voorwaardelijk werd opge legd, waarschijnlijk zal moeten uit zitten. Omdat dit de tweede maal was eiste de officier van justitie ge vangenisstraf en wel veertien dagen. De politierechter veroordeelde verd. conform' de eis. lern- Mooie lezing over pelgrimsoorden Ook de groep Gilde van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, afd. Lei den, heeft nu afscheid genomen van de geestelijk adviseur, pater dr. Ca- iasanctius, die wegens drukke werk zaamheden deze functie tot zijn spijt niet langer kan vervullen. Mevr. C. van der Klucht-Hendriks de presi dente, behoefde over dit afscheid niet veel meer te zeggen, nadat mevr. J. Manders-Vcrmeulen op een bestuursbijeenkomst van afdeling, Gilde en K.A V. reeds zoveel harte lijke afscheidswoorden gesproken had, die vergezeld gingen van een prachtig horloge. Toch wilde de presidente in het bijzijn van de leden het nogeens her halen, dat de Kath. Vrouwenbewe ging in Leiden pater Calasanctius heeft leren kennen als iemand, die hart had voor de vereniging en die practisch op alle vergaderingen en bijeenkomsten aanwezig was. Hij werkte enthousiast mee, hielp met de opstelling der programma's en wierf zelfs nieuwe leden. Mevr. Van der Klucht wilde gaarne geloven, dat het pater Calasanctius oprecht speet dit werk vaarwel te moeten zeggen, ook omdat hij steeds een grote per soonlijke belangstelling voor de le- De heer Langeveld wilde een actie den en hun gezinnen aan de dag De nood is nog groot Mr. H. M. L. H. Sark, regerings commissaris voor Vluchtelingenhulp, schrijft ons: Omstreeks 24 October, de dag der Verenigde Naties, zal alom in Neder land een collecte worden gehouden ten behoeve van het internationale vluchtelingenwerk. Velen zullen zich afvragen, of het probleem van de vluchtelingen nog zó acuut is, dat daarvoor een beroep op de mildda digheid van het Nederlandse volk moet worden gedaan. Het antwoord hierop kan kort ei bondig zijn. De nood der vluchtelingen is nog zeer groot en het aantal van deze on- gelukkigen bedraagt nog heden ten dage ongeveer 50 millioen, verspreid over de hele wereld. De In.ernatio- nale Vluchtelingenorganisatie van de Ver. Naties, die in 1951 haar werkzaamheden beëindigde, heeft ruim een millioen personen gehol pen bij het vinden van een nieuwe woonplaats en alle voorbereidende maatregelen hiertoe getroffen. He laas, niet allen konden worden ge holpen, daar vele vluchtelingen, het zij door ouderdom, hetzij door ziek te of invaliditeit, niet in aanmerking komen voor emigratie en daarom achterbleven in Centraal Europa. Hun aantal groeit nog dage lijks door degenen, die er in sla gen, een van de landen achter het IJzeren Gordijn te ontvluch ten en in berooide omstandighe den een veilige haven te 'zoeken in de reeds overbevolkte landen van West-Europa. Bovendien wordt het probleem van de internationale vluchtelingen ver troebeld door ongeveer 10 millioen personen, die uit Oost-Duitsland zijn gekomen of die destijds, tijdens het Kitler-regiem, uit de omliggende lan den naar Duitsland zyn gekomen en er nog niet in geslaagd zijn daar een vaste woonplaats en werk te vinden. Daarnaast bevinden zich in het Micfden-Oosten nog enige millioenen Arabische vluchtelingen terwijl in het Verre Oosten de aantallen ver drevenen bijkans niet te schatten zijn. Alleen door de oorlog in Korea moet men reeds op 30 millioen vluch telingen rekenen, verspreid over Zuid-Korea, Japan en Formosa. Da gelijks wijzigt dit aantal zich door het heen en weer golven van de Ji'ontlinie. De nood van deze mensen is schrikbarend groot Na het ontbin den van de I. V. O hebben de Ver. Naties voor het Midden-Oosten en voor Korea aparte hulporganisaties in het leven geroepen, die echter uit sluitend technische hulp kunnen bie den en op sociaal gebied maar wei nig kunnen doen. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen heeft thans een drin gend beroep op alle landen gedaan, om hem in staat te stellen naast de beschermingsarbeid oor materiële hulp te bieden Grote sommen zijn hiervoor nodig; hoewel toezeggingen, o m. van de Ford Foundation, zijn gedaan, zal nog veel moeten worden geofferd om het Hoge Commissariaat en de kerkelijke en particuliere or ganisaties, die met dit commissariaat samenwerken, in staat te stellen de ergste nood te lenigen. De vluchtelingen in Nederland, on. geveer 18.090, zijn thans niet meer in acute nood. Door de medewerking van de regering en tal van maatrege len, die tussen 1946 en 1951 zijn ge troffen, kan men in het algemeen zeg gen. dat hun positie redelijk gunstig is Er is dus alle aanleiding het oog thans te wenden buiten onze grenzen en te trachten, door een verenigd streven iets bij te dragen tot leniging van de verschrikkelijke nood. die de slachtoffers van ras-, poliüek- reJigie buiten hun schuld lijden. Zaterdag collecte in Leiden. Zaterdag wordt in Leiden voor dit •s""i gecollecteerd. Er heeft zich een comité van aanbeveling gevormd, waarvan de burgemeester voorzitter is en dat voorts bestaat uit: deken A. H. J. M. Homulle, ds J. de Wit, ds H. J. Westerink, prof. dr J. J. L. Duyvendak mej. A. E. Volkers, H. Roelvink, J. H. Schiiller, mevr N. Kay-Stuurman, J. H. van der Kloot en J. van Deventer. Zij, die als collectant(e) aan de inzam "ng willen deelnemen, kun nen zich iedere ochtend melden bij de heer H. van Duijne, stadhuis ka mer 3, Zaterdagochtend van half ne gen af. Het Chr. tamboer- en pijpercorps K. en G. en de St. Paulusband van het R.K. Lyceum, zullen de collecte luister bijzetten met marsen door de stad. heeft gelegd. Pater Calasanctius dankte voor de ze hartelijke woorden. Hij had dit werk graag gedaan, omdat hij over tuigd was van de belangrijke plaats, die de vrouw in het openbare sociale en politieke leven dient in te nemen. Hij dankte al zijn medewerksters, speciaal de bestuursleden, die zich met veel enthousiasme aan hun werk geven. Tenslotte vroeg hij nog even aandacht voor het „Apostolisch In stituut" van „Verbum Dei", waar over wij Zaterdag 1.1. een artikel pu bliceerden en dat is opgericht om ontwikkelde katholieken op te lei den voor contact met niet-katholie- ken. Alle inlichtingen verstrekt Verbum Dei, Plantage 16, Leiden. Later op de avond kon mevr. Van der Klucht in de bovenzaal van In den Vergulden Turk de nieuwe gees telijk adviseur, rector F. Bernefeld, verwelkomen. Zij hoopte op een goede, vruchtbare samenwerking, die de rector, zoals uit zijn antwoord bleek, gaarne wilde verlenen. Langs oorden van devotie. De hoofdschotel van deze avond werd verzorgd door mevr. J. Staal- van Sand vliet uit Oegstgcest. die een causerie hield met omlijsting van lichtbeelden en gramofoonpla- ttn: „Langs oorden van devotie" In gedachte maakte zij met de aanwe zigen een pelgrimage naar Frankrijk, beginnend met de Heiligdomsvaart in Maastricht en do Springprocessie in Echternach ter ere van St. Willi- brordus. Daarna arriveerde men in Parijs, waar in dc Rue du Bac, achter „Au Bon Marchc" de kapel ligt van dc Dochters der Liefde, die in een kost baar schrijn het lichaam bewaren van de II. Catherine Labouré, aan wie Maria in deze kapel tweemaal is verschenen. In Nevers werd een bezoek ge bracht aan de H. Bcrnadotte, in Pa- ray le Monial aan de II. Margaretha Maria Alacoque, die opdracht kreeg de devotie tot het H. Hart te verbrei den, in Ars aan de heilige pastoor, die zo ontstellend veel biechtelingen had, en aan La Salctte, hoog in de Franse Alpen,-waar Maria in 1846 verscheen aan twee herderskinderen en waar een genade-oord gesticht werd, dat ieder jaar van Mei tot Sep tember duizenden pelgrims trekt. Ver verwijderd van de bewoonde wereld on omgeven door de majes tueuze toppen van de Alpen, waar men zelfs de eeuwige sneeuw kan zien, trekt hier 's avonds de rozen kransprocessie over de bergen, een aanblik, die men nooit vergeet. Evenmin als La Salette is het plaatsje Lagbet bij Nice aan buiten landers bekend. Er komen voorname lijk Franse en Italiaanse bedevaart gangers. Vandaar ging de reis naar boven, naar Annecy, waar in een prachtige kerk aan het meer het li chaam van de H. Franciscus van Sa- les wordt bewaard, evenals dat van de H. Jeanne de Chantal. Tenslotte eindigde de pelgrims tocht in 's werelds grootste en meest bekende genade-oord Lourdes, waarvan mevr. Staal een prachtige serie lantaarnplaat jes vertoonde, zowel van dc Sa cramentsprocessie als de zege ning der zieken en de indruk wekkende rozenkransprocessie, die iedere avond over de immen se esplanade trekt. We misten hier echter de piscines en het baden der zieken, de meest ont roerende plechtigheid, die men in Lourdes kan meemaken. De lezing eindigde met een apo theose in de vorm van de vertoning van enige Maria-schilderijen van Italiaanse meesters, begeleid door het Ave Maria van Mendelsohn. Het was een prachtige avond, waar op men o.a. een indruk heeft kunnen krijgen van de diepe devotie van het Franse volk, dat men zet vaak niet- gelovig wil noemen. In welk een te genspraak hiermede was de gramo- foonplaat van het gezang en gebed in Lourdes! Mevr. Van der Klucht dankte mevr. Staal hartelijk voor deze lezing en hoopte haar nog eens bij het Gilde terug te zien.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3