Rijnstreek Katte GOLF De politie schermde om het NecL sabelkampioenschap Liberalisatie detailhandel herbergt voor- en nadelen Jeugd en politiek" voor N.K.J.B. na tocht door de Sahara in Nederland aangekomen HOE Minder koud WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Filmheld onder de mattenklopper Tien maanden gevangenisstraf werd Dinsdag voor de Arnhemse rechtbank geëist tegen de 20-jarige koopman v. d. W. uit Wageningen, die als een filmheld door het leven dacht te gaan, doch ten slotte we gens bedreiging van twee politie mannen met doodslag terecht moest V. d. W. was volgens de president een verwend jongetje, dat zich hevig opwond, als hem iets werd gewei gerd. Toen de vader van het meisje, met wie hij een afspraakje had, wei gerde zijn dochter te laten gaan, be klom v. d. W. des avonds het balkon van de buurman van zijn a.s. schoon vader. Hij had een ongeladen revol ver meegenomen om hiermee de fa milie schrik aan te jagen. Voor het echter zover was, jo?g de buurman de filmheld met een mattenklopper van het balkon. De poging van de politie, de bal- konbeklimmer thuis te arresteren, viel niet mee. Toen hij van zijn bed gelicht zou worden, verzette hij zich hevig. Ten slotte moest zijn eigen vader hem bewusteloos slaan. Zijn verweer voor de rechtbank was, dat hij te diep in het glaasje had gekeken. Uitspraak over veertien dagen. OPBRENGST ERFENIS VERKOCHT De Rotterdamse rechtbank veroor deelde de 34-jarige chauffeur C. A. V. uit Rotterdam conform de eis tot een gevangenisstraf van twaalf mnd. met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. In opdracht van erfgenamen zou hij een aantal goederen, o.m. een huis, hebben verkocht. De opbrengst, in totaal circa 10.000, zou hij zich hebben toegeëigend. CONDUCTEUR KREEG SHOCK VAN SCHRIK. Passagiers, die op rijdende trams springen, brengen daarbij niet alleen zichzelf in gevaar, doch ook de on schuldige tramconducteurs. Gisteravond laat sprong een 23- jarige kantoorbediende op een rij dende tram van lijn 4 bij het Wes- terscheldeplein te A'dam. Hij stapte mis en kwam met een flinke bons op het achterbalkon terecht. De conducteur schrok zo, dat hij onwel werd en naar het W.G. moest worden gebracht, vermoedelijk lij dend aan een shock. ROOSENDAALSE WINKELS OP ZONDAG OPEN. Een actie' van de Roosendaalse middenstand om op Zondag althans gedurende bepaalde uren de win kels te mogen openen, heeft succes gehad. De gemeenteraad heeft be sloten, dat sigaren-, sigaretten-, ta baks-, snoep-, fruit-, groenten- en banketwinkels van 8 tot 12 uur in de voormiddag geopend mogen zijn. De kruideniers mogen eveneens van dit verlof profiteren. Na uitvoerige besprekingen nam de raad voorts het besluit om in het gemeentelijk natuurbad De Stok ge mengd zwemmen in familieverband toe te staan voor ouders met kinde ren tot en met 10 jaar. Gistermiddag omstreeks 15.10 uur is de bejaarde fietser A. van Leeu wen uit Delft bij het oversteken van de nieuwe rijksweg ten Oosten van Delft aangereden door een auto, ko mende uit de richting den Haag. Hij werd vrijwel op slag gedood. Dc wielrijder had eerst een uit de rich ting den Haag komende auto lat?n passeren en merkte niet dat daar achter nog een auto reed. Deze, be stuurd door mevrouw van D. uit Rotterdam, greep hem. GEMASKERDE INBREKERS De Tilburgse recherche is er in ge slaagd een kleine inibrekersbende, die zich de laatste maanden aan tal van inbraken in deze stad had schul dig gemaakt, op te rollen. Nadat eerst drie personen uit Tilburg, zeke re S„ van D. en N. waren aangehou den, die er van verdacht worden zich aan een negental inbraken en dief stallen te hebben schuldig gemaakt, zijn thans nog gearresteerd de twee gebroeders V., eveneens uit Tilburg. Zij hadden verschillende inbrekers werktuigen en maskers bij zidh. De bende werkte steeds gezamenlijk, Het onderzoek wordt nog met kracht voortgezet. BUITENLAND De exprestrein BazelParijs is gisteravond bij Nogent-Le Perreux bij Parijs uit de rails gelopen. Zes Franse spoorwegmannen werden ge- koning Faroek. Sanapirm 3 goede geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen (Advertentie) Drs. Slootmaekers vertelde Leidse R.K. kruideniers wond en één gedood. Het verkeer in West-Duitsland heeft vandaag om twaalf uur twee minuten stilte in acht genomen ter ere van de Duitse krijgsgevangenen, die nog niet teruggekeerd zijn. De Amerikaanse autoriteiten hebben al le Amerikanen in West-Duitsland verzocht eveneens deze twee minu ten in acht te nemen. In het gehele land wordt een „krijgsgevangenen- week" gehouden. In verscheidene mijnen van het Ruhrgebied is een nieuwe waarschu wingsinstallatie aangebracht, die om de drie minuten een monster van de lucht analyseert, teneinde na te gaan of er ontploffingsgevaar bestaat. Een sirene waarschuwt, indien het ge halte brandbare gassen te hoog wordt. De moeder van prins Faroek, Nazli Sabry, heeft de Egyptische autoriteiten toestemming verzocht naar Egypte terug te keren „tenein de rustig bij haar dochters en andere bloedverwanten te leven". Ongeveer vijf jaar geleden verliet zij Egypte naar aanleiding van ernstige onenig heid met haar zoon, de toenmalige HAGENAAR DIJKSMAN WERD WINNAAR Vier voorwaarden van Bevan Vier voorwaarden stelt de Bevan- groep in de Britse Labourpartij, waarop zij bereid is „vrede" te slui ten met de officiële partijleiding. Het was mrs. Barbara Castle, een der vurigste medestandsten van Be- van en lid van het partij-bestuur, die deze condities bekend maakte in een (kennelijk door de leiding der „rebel len" geinspireerde) rede te North- wich, aldus de „Daily Mail". Ten eerste verlangde zij de terug keer van de leidende Bevanisten (o. w. Bevan zelf, Wilson ,.en ande ren") in Labour's „schaduwkabinet". Vei der moet de partij er mee op houden, de „Bevan"-'groep „een sa menzwering" en „een complot" te noemen. Ten derde moet er een einde ko men aan het „persoonlijke element" in de discussies. En ten slotte moet er geluisterd worden naaf de meningen en opvat tingen van de partijleden, zoals deze op het congres te Morecambe tot uiting gekomen zijn. Bevan zelf maakte slechts korte toespelingen op de crisis in de La bourpartij, toen hij gisteravond in Wallsend-on-Tyne een rede hield. „Wanneer wij weer aan het bewind zullen zijn, zullen wij te zamen, op marcheren". Daarop ging hij ten aanval tegen de conservatieven, vol sarcasme: „Na tuurlijk zijn ef geen meningsverschil len in de conservatieve partij die zijn er ten slotte ook niet op een kerkhof. In Margate drong de ex-minister Shinwell aan op eenheid in de partij, daarbij het dispuut betreurend. „Ieder partijlid heeft het recht, te streven naar het leiderschap, maaf dit moet democratisch gebeuren Wat nu is ge schied, heeft de partij schade gedaan. Het zal even duren, maar wij zullen herstellen." Gisteren werden in de Stadsge hoorzaal door de L.P.S.V. de sabel kampioenschappen van de Neder landse Politie georganiseerd. De wed strijden, die een zeer vlot en spor tief verloop hadden, werden na een welkomstwoord van de LPSV-voor zitter, de inspecteur Verzijden, door de loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaik, officieel geopend. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat de prachtige schermsport zo in tensief bij de Nederlandse Politie werd beoefend en dat dit jaar een ird-aantal inschrijvingen bij de LPSV was binnengekomen. Na een korte toespraak van de voorzitter van de NPSB, de hoofd inspecteur J. Nieuwold, werd een aanvang gemaakt met de corpswed strijden, welke o.a. werden bijge woond door de Commissaris van Po litie, de heer R. J. Meyer, de hoofd inspecteur D. W. van der Wal, de garnizoenscommandant, de majoor H. W. Gerth van Wijk en de majoor der Koninklijke Marechaussee H. El- lerbroek, commandant van het dis trict 's Gravenhage. Corpskampioen 1952 op sabel werd de équipe van de H(aagse) PSV met Hierna volgden: 2. Herman dad Rotterdam met 25 g.p.; 3. 's Her togenbosch met 22 g.p. en 4. Haar lem met 17 g.p. Van de 10 deelnemende équipes werd Leiden met 15 g.p. 6e ex -aequo met no. 5, Amsterdam. Des namiddags werden de perso nele wedstrijden in drie afdelingen verwerkt. Vooral in de Hoofdafde ling 10 deelnemers werd tech nisch zeer goed geschermd, waarbij vooral het schermen van Dijksman, Bonga en Verzijden opviel. Verzij den bracht Dijksman, die politie- sabelkampioen 1952 werd, zijn enige verliespartij toe. De uitslag werd in deze afdeling: 1. Dijksman, Den Haag 8 g.p. 25 o.t.; 2. Bonga, Rotterdam 7 g.p. 0.t.; 3. Verzijden, Leiden 6 g.p. 28 o.t.; 4. Koeman, Den Haag 6 g.p. 34 o.t.; 5. De Jager, Rotterdam 5 g.p. In de eerste afdeling 19 deel nemers werd de uitslag in finale: 1. Wieldraayer, Haarlem 6 g.p. na barrage met 2. Guiran, Den Bosch 6 g.p.; 3. Verbruggen, Den Haag 5 g.p. 20 o.t.; 4. v. d. Elzen, Den Bosch 5 g.p. 21 o.t.; 5. Holtslag, Haarlem 5 g.p. 22 o.t. De 2e afdeling 43 deelnemers leverde in de finale als resultaat op: 1. Schreuder, Den Haag 9 g,p.; 2. Veenstra, Groningen 6 g.p.; 3. Gunst, Deventer 5 g.p.; 4. v. Oostrom, Den GOEDE SAMENWERKING IS NOODZAAK! De LPSV-ers in de le en de 2e afdeling werden allen in de demi finales uitgeschakeld. Na afloop reikte de Commissaris van Politie met een toepasselijk woord de collectie fraaie prijzen, waaronder de zilveren ere-plaquette van H.M. de Koningin en de zilveren ere-medaille van Z.K.H. Prins Bern- hard resp. voor de corpskampioen HPSV en de personele sabelkam pioen Dijksman, uit. Deze sympa thieke sabreur verwierf tevens de extra prijs voor de schermer, die door zijn houding op de loper de beste propaganda voor de scherm sport maakte tijdens deze kam pioenschappen. De personele wed strijden en de prijsuitreiking werden bijgewoond o.a. door de voorzitter van de HPSV, de Commissaris Thijs- sen en de heer E. W. Wichers Rol- landet, secretaris van de 3 October - vereniging. De LPSV kan op een zeer ge slaagd sportfeest terugzien, waarbij een speciaal woord van lof toekomt aan de wedstrijdsecretaris, de maitfe J. B. A. Abrahams en diens assistent, de heer A. F. Hoevers. Alhoewel men de Kring Leiden I van de R.K. Kruideniersbond niet kan verwijten, dat zij haar leden vergaderingsmoe maakt de laatste vergadering was 15 maanden geleden geweest hadden de belangstellen den nu niet direct over plaatsgebrek te klagen, toen de voorzitter, de heer W. v. d. Holst, gisteravond in het bovenzaaltje van de „Kleine Burcht" jaarvergadering voor geopend verklaarde. De heer v. d. Holst zette in zijn welkomstwoord uiteen, dat de afde ling Leiden alhoewel zij lange tijd de vergaderzaal ontlopen is toch vele activiteiten op ander ter rein verricht heeft, waaronder excur sies en andere meer direct op het belang van haar leden gerichte ac ties een voorname plaats innamen. Agenda op rolletjes. De gebruikelijke routine-agenda, die nu eenmaal de steeds weerkeren de balast is van een jaarvergadering, werd aan de lopende band onder de hamer doorgewerkt. Secretaris J. M. Silvester las notulen, ingekomen stukken en het jaarverslag voor; penningmeester J. J. v. Schie meldde een inmiddels door de landelijke bond aangezuiverd nadelig saldo van ƒ239,41 en de heer Janson verklaar de, dat de kas geklopt had, De bestuursverkiezing, die hierna plaatsvond, leverde ook al geen moeilijkheden op. Men was algemeen van oordeel, dat de aftredende se cretaris en bestuurslid, de heren J. M. Silvester en P. Witteman, zo goed de belangen van de leden behartig den, dat men geen ander op ljun plaats wilde zien. De op stapel staande vestigingswet. De hoofdschotel van de avond was zodoende vrij spoedig bereikt en het zou een stevig gerecht blijken te zijn. De Bondsdirecteur, drs. Slootmae kers, zou een causerie houden over actuele punten, die momenteel de kruideniersbranche beroeren en al hoewel de spreker zijn lezing over punten verdeeld had, viel het ALPHEN AAN DEN RIIN DIPLOMA-UITREIKING VOOR GRAFISCH PERSONEEL Dinsdagavond werd in de cantine van N. Samsom N.V. te Alphen a. d. gelijkheden en bezwaren, die ver bonden zijn aan de zeer binnenkort in de Tweede Kamer aan de orde komende wijziging van de vesti gingswet. In het kort komt deze wij ziging hier op neer, dat de detail handel meer geliberaliseerd zal wor den, waardoor de scheidingsmuren tussen de diverse branches zullen vervagen. Spr. ging de consequenties na, die deze wijzigingen zullen kun- hebben voor de kruideniers en belichtte daarbij vooral de mogelijke verhouding bakker-melkhandelaar- kruidenier. Kruidenier-bakker of bakker kruidenier? Het wegvallen van de scheidings muren tussen de diverse branches zal b.v. tot gevolg kunnen hebben, dat een bakker zich intensief op de verkoop van kruidenierswaren gaat toeleggen. De kruidenier kan na tuurlijk ook omgedraaid bakkers artikelen gaan verkopen, maar hij dient rekening te houden met twee voorname punten in zijn nadeel: Ten eerste heeft de bakker een veel nauwer contact met zijn klanten kring en ten tweede is aan het aan tal broodverkopers een wettelijke limiet gesteld. Spr. gaf echter, voor hij deze mogelijke nadelen besprak, eerst een uitvoerig beeld van de handelsvoordelen, die het meer vrij maken van de detailhandel in zioh bergt. Doordat er meèr ruimte ge geven wordt aan persoonlijk initia tief, zal de beste vakman weer de beste zaak kunnen opbouwen. Als verweermiddel tegen de even tuele nadelen van de nieuwe rege ling wees spr. samenwerking aan. Het aloude' adagium, dat eendracht macht maakt, vormde in feite de kern van de gehele lezing. Spr.' be lichtte nog de P.B O. en de voor- en nadelen van de wet op de winkel sluiting, waarna een stroom van vra- geïi gesteld werden .hetwelk wel het beste bewijs is, hoe de aanwezi gen zijn betoog gevolgd hadden. Nadat de voorz. drs. Slootmaekers bedankt en de vergadering gesloten had, ruilde de secretaris zijn pen voor de projectielens en werden zwaartepunt ongetwijfeld op de mo- enige documentatiefilms vertoond. ZOETERWOUDE passelijke speech uitgereikt door de heer H. Bouman uit Woerden, be stuurslid van DOC Rijnstreek. Hij feliciteerde de leerlingen met het behaalde succes. Het zettersdiploma werd behaald door J. M. Boot en P. Borst te Alphen a. d. Rijn, M. de Jeu, Woubrugge en D. C. v. d. Laan te Nieuwkoop. Het drukkersdiploma door G. Haze, J. Haze, A. Versluis te Alphen a. d. Rijn en O. Th. v. Veen uit Nieuwerbrug. De heer S. L. Hoogenboom, con- Haag 5 g.p.; 5. Vos, Groningen 4 g.p. troleur bij de vakopleiding, hield Wethouder S. Menken uit Leiden hield gisteravond een interessante inleiding voor de N.K.J.B. over de figuur van Dr. Schaepman als ka tholiek politicus en over de politiek in het algemeen. Onze huidige tijd vraagt van de katholieke jongelui kennis en belangstelling voor poli tieke, sociale en economische pro blemen. Vooral in verband met het volgend jaar te vieren „Honderd jaar kromstaf" meende spr. deze avond de grootste figuur voor de katholieken uit de politieke geschie denis van die honderd jaar te moe ten behandelen: Dr. H. J. A. M. Schaepman. Geboortig uit Tubber- Rijn aan een achttal jonge grafische gen in 1844 werd de jonge Herman arbeiders het praktijk- en bedrijfs- na succesvolle studies priester gewijd diploma uitgereikt. lin 1867. In 1868 zond zijn oom, de De opleiding geschiedde onder toe- 'aartsbisschop van ytrecht hem voor zicht van de Districts opleidings-1 theologische studies naar Rome. In commissie (DOC) Rijnstreek. De 11870, als doctor teruggekeerd uit voorzitter hiervan, de heer J. B. I Rome, leraar in Rijsenburg aan het Samsom sprak een inleidend woord,1 seminarie. Hier gaf hij al blijk van waarin hij o.m. ook de ouders, leer-1 zijn politieke belangstelling en zijn meesters en de patroons van de leer- 'aanvankelijk lyrische pen („De Paus" lingen welkom heette. en „Aga Sophia") stelde hij in dienst Het diploma werd met een toe- van „de Tijd" voor zijn felle pole- mische hoofdartikelen. In 1880 werd een causerie over opleiding en op voeding. Hierna volgde gezellige ontspan ning met film, vertoond door de heer Laros. Succes gehad. De heer W. Kleijn behaalde met zijn Hurds Ford Conn- la in de kampioensklasse te Brussel het kampioenschap van België met kwalificatie C.A.C. 1111111111111111111111111111111111111111111111111 11 f 1111111111111111111111111111111111111111111111111111 ia 11111111111111113111111111111111111111111111C die noodzakelijk is voor santé reiservaringen tor De heren F. Willemse en W. Paling -van Veen uit 's Gravenhage kunnen er zich op beroemen vermoe delijk de eerste Nederlan- veerd met een unieke col lectie van ongeveer 400 ge prepareerde vogelhuiden uit het Hoggargebergte, een achthonderdtal insec- ders te zijn geweest, die ten uit het Saharagebied, met een tamelijk licht een aantal prae-historische (250 cc) motorrijwiel met gesteenten, een collectie zijspan een 16.500 km. lan- z.g. Mollusken-schelpen, ge tocht, waarvan 4500 km benevens de meegevoerde over de piste van de een- levende have: twee aard- zame Sahara, zonder veel eekhoorntjes uit het Ma- ongelukken, hebben vol- rokkaanse Atlasgebergte, bracht. Op 29 Februari van dit jaar vertrokken de 27-jari- ge Willemse, die prepara teur was aan het Rijksmu seum voor Natuurlijke His torie in Leiden, en zijn 22- jarige collega voor een ex perimentele studietocht de Sahara, met op een volgende reis, die wij willen maken naar Angola, de Portugese kolonie tus sen de Westkust van Afri- sprake, tijdens de tocht van Den Haag naar Ta- manrasset in het Zuidelijke deel van de Sahara. Over De tocht was geen toeristisch genoegen, doch een expeditie bestemd voor het dieren- - park Wassenaar. Een der drachten onder meer tot tig woestijnratten, alsmede het leveren van levende tv/ee fennekvosjes, even- dicrcn voor het dierenpark eens bestemd voor Wasse- Wassenaar. tot het verza- naar, zijn reeds per vlieg- melen van prae-historische tuig in ons land gearri- steenwerken voor enkele musea, alsmede tot het le veren van geprepareerde huiden van vogels en dier soorten voor het Zoölogisch museum te Amsterdam. Na een tocht van acht maanden zijn de onderne mende jongelui gistermid dag in Den Haag gearri- ka en de Congo. In Angola nachtelijke tochten op hopen wij een uitgebrei- velgen van de motorfiets dere levende have te kun- door gloeiend heet zand, nen veroveren en met een slechts gekleed in een kor- vliegtuig naar Nederland te broek, over de primitie- te kunnen verzenden, het- ve leefwijze en de in- geen tengevolge van de heemse voeding, over de slechte verbindingen door 25 lekken in de band die telkenmale op de hete uitlaatpijp moest worden gevulcaniseerd, over het onderzoek gedurende twee en een halve maand in Tamanrasset, een gebied, dat vrijwel nog niet. door biologen is onderzocht en jlo over ontmoetingen met aienbT - veerd., „Doch wat wel het voor naamste behalve deze ver zameling is", zo vertelden de baardige gemotoriseer de wereldreizigers, toen wij hen opvingen bij hun aankomst in Den Haag, „dat wij een enorme dosis ervaring hebben opgedaan, een stagnatie in de van de „Air France' niet mogelijk was." Ook hopen de beide na tuuronderzoekers bij de volgende reis dankbaar, gebruik te maken van de Nederlanders, onder meer de van Houtens film-expe ditie nabij Elgoleya in tem peraturen van boven de 50 gr. C. Al deze wederwaardig' contacten, die voor en tij- heden, waarvan de meeste dens deze tocht zijn gelegd vaak onder de moeilijkste met het museum van Belgische Congo in Brus sel, alsmede met de Sor- bonne te Parijs, waar de bijzondere exemplaren der dieren met enthousiasme zijn ontvangen. En dan komen de interes omstandigheden, hebben de beide jongelui slechts ge sterkt in hun voornemen, om volgend jaar een veel langere tocht te onderne men en daarbij nog meer ervaringen voor hun studie op te doen. hij, als geestelijke buiten functie, lid van de Tweede Kamer. Hier demon streerde hij al gauw zijn moderne kijk op de schoolkwestie en zocht meteen toenadering met de Anti- revolutionnairen om het liberalisme, zijn tegenstander van de bijzondere school, te verslaan. Ook in het eigen kamp moest hij veel strijd voeren om de antipathie tegen Groen van Prin ster er e.a. te overwinnen. Na veel geschrijf wist hij de toenadering in het monsterverbond van 1880 te be werkstelligen. Om te voorkomen dat de katholieken in het monsterverbond aan het kortste eind zouden trekken deed hij alles wat hij kon om een vast aaneengesloten katholieke poli tieke partij te stichten met een vast omschreven partijprogramma. Zijn artikelen over dat partijprogramma bevatten nu nog actuele episoden, want de leuze „Eendracht maakt macht" geldt nu in dezelfde mate als zestig jaar geleden. Eerst in 1883 gelukt het hem alle katholieken rond de R.K. Staatspartij te groeperen. Zijn laatste werk voor zijn dood in 1903 is wel' geweest het voorgaan in de sociale richting, na de uitvaardi ging van de sociale encycliek Rerum Novarum. Na dit interessante betoog beklemtoonde spr. nogmaals de ur gentie der politieke eenheid. Na de pauze werden er verschil lende vragen gesteld over de hui dige politiek. Geboren: Helena Carolina d. van G. P. Koek en P. van der Lub- be; Petrus Johannes z. van J. A. van der Krogt en F. M. Pieterse; Quirina Maria Geertruida d. van H. P. van Noort en C. G. M. Juffermans; Jo hannes Cornelis z. van N. C. Mooije- kind en M. Th. Groenendijk; Marga- retha Maria Theresia Cornelia d. van J. G. Turk en P. E. van Egmond; Gerardus Theodorus Maria z. van P. H. van der Poel en C. H. Boks; Theo dora Maria Margaretha Cornelia d. van B. J. v. Diemen en A. M. F. Ver- steegen; Johannes Adrianus Maria z. van C. C. C. Rotteveel en C. M. Am- merlaan; Nicolaas Johannes z. van J. B. Veenswijk en Th. P. van de Akker; Christina Maria Agatha d. van W. A. Bos en C. M. van Velsen. Gehuwd: N. Zwaan 26 j. en J. M. Vlasveld 21 j.; F. Th. Wensveen 27 j. en C. M. Berg 23 j.; Th. C. van der Meer 24 j. en H. C. Tijssen 23 j. Overleden: C. van Haastert 69 j„ echtg. van C. H. van Reeuwijk; P. de Ridder m. 68 j.; H. Veenswijk 75 j., wed. van G. Koek. BOSKOOP Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw. Op de October-vergadermg van de afd. Boskoop waren ditmaal ook de Boskoopse bomenzoekers uitgeno digd. De heer Verboom had de aar dige gedachte gehad, om het mate riaal alphabetisch te rangschikken, en daarbij bleek, dat de door hem bijeengebrachte collectie ongeveer 120 verschillende planten omvatte en dat elke letter van het alphabet ver tegenwoordigd was'. Dit materiaal werd zeer uitvoerig door hem be sproken. Na deze bespreking werd nog wat materiaal getoond door de heren L. Konijn en J. v. d. Smit. Hiervan willen wij noemen: Cratae gus monogyna variegata, met witbont blad; Castanea sativa aspleniifolia, waarvan het blad zeer verschillend! wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of mot regen. Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht harde Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Zachter. 23 Oct. zon op 7.19 en onder 17.29; maan op 13.02 en onder 19,44 Het KNMI deelt mede: Gedurende de laatste paar dagen begonnen zich veranderingen in de algemene luchtdrukverdeling te vol trekken. Het zwaartepunt van een hogedrukgebied boven Scandinavië, dat zijn invloed geruime tijd tot over onze omgeving uitstrekte, begon na melijk naar het Noorden te 'bewegen, terwijl de depressie-activiteit op de Oceaan belangrijk toenam. Dit had tot gevolg, dat gisteren in de loop van de dag de aanvoer van koude continentale lucht naar onze omge ving vrijwel tot stilstand kwam. Verwacht mag worden, dat de in vloed van de Oceaandepressies zich komende dagen verder over West- Europa zal uitbreiden. Dit zal een einde maken aan de periode van zeer koud weer in onze omgeving. De temperatuur, die de laatste tien da gen gemiddeld ongeveer 4.5 graad beneden normaal waren, zullen on geveer de normale waarde van de tijd van het jaar, die nu omstreeks negen graden gemiddeld over het hele etmaal bedraagt, gaan aanne men. De kans op regen wordt daarbij groter, terwijl de winden uit Zuide lijke richtingen gaan waaien en daarbij tijdelijk flink kunnen aan wakkeren. Het uf-eet in Ewiofia De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: y/eer OSLO geheel bew. STOCKHOLM geheel bew. KOPENHAGEN zwaar bew. LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL temp. 0C. PARIJS BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH regen motregen nevel zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen motregen nevel zwaar bew. zwaar 'bew. kan zijn, van normaal tot diep aan gesneden en zelfs lijnvormig; Aes- culus carnea, Itea virginica, Ken- tranthus ruber; Cimicifuga simplex en tot slot de Chrysanthemum ru- bellum „Marie Stoker" laatbloeiend met bruingele bloemen. Na de be spreking van het materiaal werd door de voorzitter op uitvoerige wij ze antwoord gegeven op een vraag van de heer Hagen als voorz. van de Bomenzoekersvereniging, betreffen de het aanbod van samenwerking, door de Mij gedaan aan genoemde vereniging. De heer Hagen zegde toe deze kwestie op de eerstvolgende vergadering van de bomenzoekers ter tafel te brengen. Gemeenteraad Woubrugge Kapperszaken mogen langer open blijven De gemeenteraad van Woubruggë kwam in vergadering bijeen. Enkele begrotingswijzigingen werden goed gekeurd. De E. H. B. O. heeft bij de hier gehouden wedstrijden een .me daille ontvangen. De Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam ontving een sub sidie van 10. Een voornaam punt was het aan gaan van een geldlening a 100.000 bij de Bank vanNeder 1 Gemeenten. Na enig inzicht te hebben verkregen in een door de gemeente te behalen rente-voordeeltje, ging de raad zon der stemming accoord. Van de plaatselijke kappers was een verzoek binnengekomen om des avonds langer open te mogen zijn. Het speet de voorz. wel dat ze niet eerder met hun verzoek zijn geko men, daar nu eerst goedkeuring no dig is van G. S. Hij stelde voor dit verzoek in te willigen, maar gaf de wenselijkheid te kennen dat iets der gelijks alleen voor kappers mag wor den toegestaan en verder niet. Verschillende raadsleden spraken er hun verbazing over uit dat er geen verzoeken zijn binnengekomen van andere zaken. De voorz. was echter van mening, dat deze materie heus nog wel meer aan de orde zal komen. Nu de nieuwe brug zijn voltooiing nadert is de verlichting van de op ritten een probleem voor de gemeen te. De brug zelf wordt door de pro vincie verlicht. B. en W. stelden voor zich in verbinding te stellen met Philips. Enkele leden informeerden waar de bushalte nu zal komen Men zou een uitwijkplaats wel zeer op prijs stellen. Voorz. zegd-- toe een en ander met de Prov. te overleggen. De heer Hoogeveen vond het ter rein van het Noordeinde te Hoogma- de niet erg geslaagd. Voorz. zal met de architect overleggen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2