Aanbeveling t geen ontslag aan huwenden na 30-jarige leeftijd De Amerikaanse buschauffeur op Schiphol met revolver bedreigd Hoe kan het Westen Rusland de baas blijven en hinderlagen ontlopen? In drie-en-dertig jaren van Staatsvijand tot Excellentie LORRIE DINSDAG 21 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA t DE GEHUWDE AMBTENARES De vrouwelijke ambtenaar, die in (het huwelijk treedt, wordt met in gang van de dag, volgende op die van haar huwelijk, eervol ontslagen, tenzij zij de leeftijd van 30 jaren heeft bereikt, zonder wezenlijke on derbreking een diensttijd van tien jaren heeft vervuld, of de rang van commies dan wel een soortgelijke of hogere rang bekleedt. Zo zou de ont slagbepaling voor de huwende amb tenaressen voortaan moeten luiden volgens de voornaamste conclusies van het rapport, dat onlangs werd uitgebracht door de Commissie, in 1949 ingesteld door de Minister van Binnenlandse Zaken. Door deze wijziging zou de tot nu toe geldende regel komen te ver vallen, dat de huwende ambtenares slechts wordt ontslagen, wanneer zij .jonger dan 45 jaren oud is. Als ver dere uitzonderingen zouden buiten de nu geldende kunnen worden aange nomen: bijzondere persoonlijke ver plichtingen of omstandigheden of het belang van de dienst. Op grond van een ingesteld ohder- zoek is de Commissie tot de conclu sie gekomen, dat de na-oorlogse jaren buiten beschouwing gelaten zelfs het tijdelijk opheffen van de beperkende bepalingen er niet toe geleid heeft, dat de werkzaamheden i van de gehuwde vrouw belangrijke afmetingen heeft aangenomen. Het komt de Commissie voor, dat het dienstbelang niet toelaat aan de werkzaamheid van gehuwde werk sters een einde te maken, dit in ver band met het feit, dat de ongehuwde vrouwen in het algemeen voorkeur geven aan normale werktijden en de gehuwde vrouwen begeren over dag in haar gezin te zijn. Schoon- maakwerkzaamheden moeten boven dien buiten de normale kantooruren worden verricht. blijkt (in tijdelijke dienst) in vaca tures te zijn aangesteld. De omvang van deze groep wisselt uiteraard van dag tot dag. Het aantal gehuwde vrouwelijke leerkrachten bij het nijverheidson derwijs bedroeg laatstelijk 249. Deze vrouwen waren uitsluitend in tijde lijke dienst werkzaam. Deze groep blijkt voor een zeer belangrijk ge deelte belast te zijn met een aantal lesuren, dat ver ligt beneden dat van de z.g. volledige betrekking. Op grond van haar opdracht en de binnengekomen gegevens heeft de Commissie tot de genoemde wijzigin gen van de bestaande bepalingen ge adviseerd. Koninklijk paar teruggekeerd H.M. de Koningin en Prins Bern- hard zijn gistermiddag om 17.09 uur met een regerings-Dakota op het vliegveld Soesterberg geland en naar Soestdijk vertrokken. Het koninklijk paar keerde terug van een officieus bezoek aan presi dent Auriol van Frankrijk. Prirts Bernhard heeft gisteroch tend in Parijs een toespraak gehou den tot het defensiecollege van de organisatie van het Atlantische pact. Dit college is samengesteld uit hoge officieren van de bij het pact aange sloten landen. In zijn toespraak gaf de Prins vol gens de officieren die de bijeenkomst bijwoonden „een volledig overzicht van het Nederlandse aandeel in de NAVO". Prins Bernhard had ook een onderhoud met de Franse admiraal Lemonier, het hoofd van het defen sie-college. „Rover" richtte het wapen op zichzelf GENERAAL KRULS SCHREEF EEN BOEK „Oorlog of Vrede" geeft uitgebreide en verstrekkende beschouwingen en adviezen op militair en politiek gebied De landstrijdkrachten van het Wes ten behoeven dringend een reorgani satie. Spanje dient in de NATO te worden opgenomen. Thans reeds moet een militair en politiek topor gaan worden ingesteld, dat sneller tot besluiten kan komen dan de NATO-organen. Tot deze conclusie komt de voor malige Chef van de Generale Staf, generaal mr. H. J. Kruis, in zijn boek „Oorlog of Vrede", dat de volgende maand bij de Zuid-Hollandse Uitge versmij zal verschijnen. Defensie is Russische bondgenoot. Generaal Kruis zegt in zijn boek, dat het Russische communisme op de duur zonder wereldoverheersing geen De Amerikaanse buschauffeur, George Brennan, die een maand lang het traject van zijn Amersfoortse collega Jan van Gent gereden heeft, van de gehuwde vrouw belangrijke zou gisteren op vrolijke wijze af- - scheid nemen van zijn Nederlandse collega's, die hem naar Schiphol uitgeleide deden, toen hij plotseling een groot revolver op zich gericht zag en het bevel hoorde, om zijn banden in verticale stand boven zijn hoofd te brengen, aan welk verzoek hij ijlings en met een verschrikt ge- z cht voldeed. Zo had het alle schijn, dat het be zoek van George Brennan aan Ne derland met een uiterst onpleizierig eind bekroond zou worden, maar de aanrander op Schiphol was een „gentleman", wan toen George be nauwd informeerde, of het wapen geladen was zette „de rover' de loop vaq.'t wapen op zijn eigen voorhoofd en haalde de trekker over, waarna er niets gebeurde. Slechts 510 gegadigden. Waar het echter in het bijzonder om ging waren de eigenlijke gehuw de ambtenaressen. Het aantal vrou wen, dat volgens de bij enquête ver kregen gegevens zou moeten worden ontslagen, indien werd besloten de ontslagbepaling weder onverkort door te voeren, zou naar de toestand op 1 Juli 1950 ten hoogste 510 bedra gen. De overgrote meerderheid van deze vrouwen is in de lagere ran gen werkzaam; zij maakt ongeveer 6 van het totaal aantal met derge lijke werkzaamheden belaste vrou welijke krachten uit. Van de vrou wen in de middelbare en hogere ran gen is de overgrote meerderheid ouder dan 30 jaar. Uit het cijfermateriaal zou al dus het rapport wellicht een aan wijzing kunnen worden geput, dat de in 1924 uitgesproken vrees, dat de voortgezette werkzaamheid der huwende vrouw de normale ontwik keling van het huwelijk in gevaar zal brengen, niet van grond is ont bloot. Van de 330 in de Rijksadmini stratie werkzame vrouwen, die na 1 Juli 1947 in het huwelijk zijn ge treden, hadden er per 1 Juli slechts 9 (2.7 één of meer kinderen. Ook weinig vaste leerkrachten. Een speciale beschouwing wordt nog gewijd aan de vrouwelijke, huwde leerkrachten. Wat het lager onderwijs betreft, het aantal gehuw de onderwijzeressen, die na de wij ziging van de Lageronderwijswet 1920 bij de wet van 1935 in dienst moch ten blijven en dat aanvankelijk on geveer 900 bedroeg, is sindsdien te ruggelopen tot 67. Het aantal ge huwde vrouwen, dat na het inwer kingtreden van de Onderwijsbezui- nigingswet 1936 dispensatie heeft verkregen om in vaste dienst te wor den benoemd, is niet veel groter, n.l. 75. Voor de tot de eerstbedoelde groep behorende vrouwen moet ieder jaar opnieuw dispensatie worden aange vraagd. Van een groot gedeelte dezer vrouwen blijkt de echtgenoot wei nig of geen inkomen te hebben. Al deze vrouwen zijn dan ook ouder dan 45 jaar. Het aantal gehuwde on derwijzeressen in tijdelijke dienst blijkt veel groter te zijn. Óp 16 Sep tember 1951 bedroeg het 813. Deze vrouwen worden voornamelijk in dienst genomen als tijdelijke ver vangsters van wegens ziekte of om andere redenen tijdelijk afwezige leerkrachten. Een klein gedeelte Wordt de Forddirectie bedreigd? Na deze demonstratie werd „de rover" overstelpt met vragen, want nii was niet ee nof ander duister fi guur van een zwarte misdadigers- bende, maar een mane, die zijn heil gezocht heeft in de filmproductie en tezamen met George naar Amerika zal vliegen, in de hoop, daar een paar contracten af te sluiten. Als voorproefje van zijn optreden daar, liep Joop Geesink met een ver vaarlijk revolver rond en liet door schemeren, dat het niet tot de onmo gelijkheden zou behoren dat hij met dat revolver de directie van de Fordfabrieken een contract zou af dwingen voor een documentatiefilm. Oefen je op George. die aanwezig waren op Schiphol, vonden dit zo'n aardige mop, dat zij de filmman ver zochten zijn vaardigheid op George te beproeven, met het gevolg, dat Joop na eerst netjes zijn excuus gemaakt te hebben de revolver op George richtte, die eerst nadat hij overtuigd was, dat het wapen ab soluut ongevaarlijk was, weer zijn lachende gezicht terug kreeg. Om half elf stapten Joop en Geor ge broederlijk en nog nalachend over het plezier met de revolver de KLM Constellation „Amsterdam" in, die wegens het geringe aantal pas sagiers extra benzine heeft bijgela den en zonder tussenlanding regel recht naar New York zal vliegen, hetgeen de reis uiteraard iets bekort. Verwacht werd, dat het toestel he denmorgen tussen 8 en 9 uur plaat selijke tijd in New York zou arri veren. Werkeloosheidsuitkering Wachtdagen-regeling wordt herzien In de afgelopen zomer zijn er moeilijkheden gerezen over de va- cantieregeling der DUW-arbeiders. Deze mensen worden tijdens hun va- cantie als werkloos aangemerkt en vallen dan onder de werkloosheids uitkering. Daar deze uitkering echter een wachttijd van drie dagen kent, waren de DUW-arbeiders de drie eerste dagen van hun vacantie van loon verstoken. Het bestuur van het algemeen werkloosheidsfonds zal in een morgen te houden vergadering pogen een modus te vinden, waar door aan deze moeilijkheid tege moet wordt gekomen. Men wil zelfs trachten een soepeler regeling over de gehele linie te vinden Het plan, dat de vergadering eventueel zal ont werpen, zal nog goedgekeurd moeten worden door de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid. stand kan houden. Het Kremlin zal j verantwoord zijn daarvan af te zien. op overheersing blijven aansturen, Ten aanzien van de door hem toege- maar aangezien de militaire en stra- j juichte inschakeling van West-Duits- tegische situatie van het Sovjetblok j land zegt de generaal, dat er uit mi- middel daartoe beveelt hij o.m. de reorganisatie aan van de landstrijd krachten. Voor de parate troepen», die z.i. veel beter uitgerust dienen te worden dan thans het geval is, wenst hij een groter percentage beroepsper- soneel. Dienstplichtigen, die zoals bij ons het geval is, na 8 maanden tot de parate troepen worden gerekend, hebben, aldus de generaal, niet de vereiste geoefendheid en routine. Spanje cn Duitsland noodzakelijk Generaal Kruis acht de opname van Spanje in de NATO noodzakelijk wegens de strategische ligging van het schiereiland. Slechts indien Fran, co's regering een onaanvaardbaar hoge eis zou stellen voor haar mede werking in Westers verband, zou het niet zodanig is, dat een derde we reldoorlog zonder ernstig risico be gonnen kan worden, zal Rusland bij voorkeur een ander middel dan de oorlog zoeken om het Westen er on der te krijgen. Rusland vreest de her bewapening, aldus generaal Kruis, maar anderzijds moet juist die her bewapening Rusland's sterke bond genoot worden. Generaal Kruis verwacht, dat Rus land door middel van zijn satellieten gewapende conflicten zal uitlokken, vooral in het Verre Oosten (Korea, Indo-China en Malakka). Deze conflicten, zo rekent Stalin, zullen het Westen zoveel geld en bloed gaan kosten, dat deze inspan ningen met die, welke verbonden zijn aan de bewapening van het Westen, tot een uitputtingstoestand zullen lei den. Indien het Westen deze uitput tingsoorlog goed doorstaat, is het ndet uitgesloten, zo waarschuwt de gene raal, dat de toenemende paraatheid van het Westen Rusland tot agressie zal dwingen, omdat de Russische kansen anders te ongunstig zouden worden. Dat zal echter niet gebeuren voordat Rusland zijn luchtverdediging zo volmaakt mogelijk heeft opge bouwd, het onderzeebootprogramma uitgevoerd en een redelijk grote voorraad atoombommen heeft aange legd. Aan de hand van uitvoerig cijfer- nateriaal concludeert generaal Kruis, dat Rusland potentieel in de minder heid is. In parate kracht is het Sov jetblok echter sterker. Het Westen, zo oordeelt de generaal, moet zo spoedig mogelijk verandering bren gen in deze gevaarlijke situatie. Als OPDRACHT VOOR DEDLAMATORIUM STICHTING 1853—1953. Na overleg met de Stichting 1853 —1953 heeft de KRO aan de pries ter-dichter Jac. Schreurs en de com ponist Herman Strategier een op dracht verleend tot het vervaardigen van een declamatorium. Beide kun stenaars hebben de opdrachi aan vaard. Pater Schreurs is zelfs in middels met zijn tekst gereed geko men. Hij heeft zich geïnspireerd op de psalmen en het eeuwfeest van de kerkelijke hiërarchie bezongen in zes tién strofen, welke hij -gezamenlijk de titel „Een Psalm" gaf. HeJ ligt in het voornemen dit de clamatorium, dat door een volledig symphonie-orkest en één declame rende stem zal worden ten gehore gebrachte, volgend jaar Mei tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid instituut te Utrecht is verpleegd, van de eeuwherdenking van de „100 In de drie en dertig vzrstreken Jaai Kromstaf" in Tivoli te Utrecht jaren is er heel wat gebeurd. De re- te doen uitvoeren. De KRO zal deze bellenleider werd de officieel er- uitvoering uitzenden. kende leider van zijn volk en staats- Eamon de Valera zag jeugdfoto litair oogpunt geen reden is om het Duitse gevaar al te zeer te vrezen. Vliegen, niet (dood)lopen. Bij zijn bespreking van moderne wapenen waarschuwt de generaal voor het publiceren van gegevens over nog niet ingevoerde bijzondere wapenen. Hij meent, dat de kennis van aethergolven in de toekomst wel licht van nog grotere betekenis zal zijn dan de atoomenergie. Grote waarde hecht hij aan de strategische luchtmacht, omdat deze z.i, een on misbaar middel is om Rusland in ge val van oorlog op de knieën te krij gen. Gezien de spreiding van de Rus sische zware industrie acht hij het niet waarschijnlijk, dat legers een ca pitulatie kunnen afdwingen. Bij een opmars in Rusland zullen zij zich in dit onmetelijke land doodlopen en uiteindelijk zo verzwakt raken, dat ze verslagen worden. Opleiding ondergrondse. Generaal Kruis betoogt verder, dat het noodzakelijk is thans reeds het verzet voor de bereiden in die lan den, die in geval van oorlog met een bezetting moeten rekening houden, Instructies op dit gebied moet oefen stof worden in de West-Europese le gers. De generaal beveelt de oplei ding aan van grote contingenten commando-troeper, die na een be zetting ondergronds kunnen door vechten. Voor de bewapening van het verzet dienen de geregelde troe pen na de strijd hun bewapening te laten onderduiken. Politiek en militair toporgaan. Ini „Oorlog of Vrede" wordt een krachtig pleidooi gehouden voor de instelling van een leiding gevend top orgaan, dat in tijd van oorlog snel besluiten kan. De bestaande organen van de NATO acht generaal Kruis daartoe niet doelmatig: „Zij zijn te zeer gebaseerd op de eis, dat alle le den moeten instemmen met de te „Kijk uit naar de Ierse rebellenlei der, Éamon de Valera, die kortgele den uit een staatsgevangenis van Ierland is ontsnapt en momenteel voortvluchtig is. Hij kan de grens over zijn en pogen clandestien Ne derland binnen te komen. Hij moet beschouwd worden als staatsvijand." Zo ongeveer luidde het bevel, dat de Nederlandse douaniers 33 jaren geleden ontvingen, toen het in Ier land nog erg rumoerig was en een der hoofdmannen van het verzet te gen de Britse overheersing gearres teerd en ontvlucht was. Bij het bevel was een foto ge voegd en deze foto heeft duidelijk de gelaatstrekken van de Ierste mi nister-president, die gedurende de afgelopen maanden in een ooglijders- vijand werd veranderd in excellentie. De Ierse minister-president, die heden zou vertrekken zijn vertrek is echter op doktesadvies tijdelijk uitgesteld ontving een brief van een oudgediende onder de Ned. douane-beambten, die hem het ver geelde fotootje van de staatsvijand zond. De Valera heeft zich kostelijk er mee geamuseerd en het opgebor gen in zijn portefeuille als een kost baar souvenir. Gasslang in de mond Het vijfjarig zoontje van de fa milie Mensonides te Hoogezand, dat op de bovenverdieping van de ouderlijke woning speelde, heeft in eer. onbewaakt ogenblik een gas slang losgetrokken en in de mond gestoken. De vader vond het kind levenloos in de keuken toen hij ging kijken. Directeur-gen. P.T.T. bij ongeval gewond Gistermiddag zijn de heer L. Ne- her, directeur-generaal van de P.T. T. en prof. ir. G. H. Bast, buiten gewoon hoogleraar in de electrotech- niek te Delft, gewond geraakt bij een auto-ongeval, dat gebeurde ter hoog te van Waddinxveen. Beide heren waren van Arnhem op weg naar Den Haag. Bij het inhalen van een vracht auto, die eveneens naar links uit week werd de auto van de heer Ne- her in de berm gedrongen, waardoor zjj omsloeg. De heer Neher kreeg een hoofd wond en een hersenschudding, ter wijl prof. Bast een schouderfrac tuur opliep. De chauffeur van de auto kwam met de schrik vrij. De toestand van de heer Neher en prof. Bast is zeer bevredigend. Zij werden naar het Diaconessenhuis Bronovo te Den Haag overgebracht. nemen besluiten". Bovendien omvat de NATO slechts een deel van het gebied der Westerse wereld, terwijl de hoogste oorlogsleiding alle wereld- fronten in haar overwegingen en be slissingen moet kunnen betrekken. Een gecombineerde chefs-van-sta- ven-organisatie, bestaande uit niet meer dan drie leden, waarvan een Amerikaan de voorzitter is, acht de generaal in staat namens het Westen de oorlog in heel de wereld te leiden. Dit militaire toporgaan zal zich moe ten baseren op 'n politiek, waarover te voren overeenstemming is bereikt door alle landen, die bij een eventueel conflict betrokken zouden zijn. De politiek tijdens de oorlog zal moéten uitgaan van een politiek toporgaan, dat handelt namens alle staten. Zon der deze toporganen zal de feitelijke macht in een wereldconflict uitslui tend bij de Amerikaanse regering liggen. Paraatheid der lage landen. Ten aanzien van de Bencluxlan- den verklaart generaal Kruis, dat de ze landem op de eerste plaats voor zich zelf moeten zorgen door de op stelling van parate troepen zowel om een opmars uit het Oosten te stui ten als voor de verdediging van het achterland. Hij dringt aan op een moderne parate luchtverdediging met luchtdoelraketten, moderne intercep tie-jagers en „all wheather"-jagers. Minister Mansholt naar Suriname? Naar het ANP verneemt bestaat het voornemen, dat minister Mans- holt, in 195? een bezoek zal brengen aan Suriname Het bezoek zou voor namelijk verband houden met de uitvoering van het tienjarenplan voor Suriname, meer in het bijzonder met de ontwikkelingsplannen van de Stichting Mechanische landbouw voor Suriname. Waarom ontplofte dit projectiel? Vreemd gedrag van 3 militairen Gisteravond reed over de Ooster- keg te Haren bij Groningen een mi litaire jeep, die was bemand door een vaandrig, een sergeant en een soldaat. Ter hoogte van de spoorlijn bij een weiland in de buurtschap Es- sen stapte het dnetal uit de auto en deponeerde een projectiel in het wei land. Kort hierna klonk een ontplof fing die tot ver in de omtrek ver schrikte mensen naar buiten deed rennen. Een landbouwer die zijn koeien en paarden onrustig in hot weiland zag rondspringen, ging naar de drie militairen en vroeg hun tekst en uitleg. „Och", zei een van hen, „wij moes ten het projectiel tot ontploffing brengen om trillingen te constate ren". De boer, die dit wel vreemd vond, wilde nog vTagen waarom dit nood zakelijk was, maar de militairen ga ven hem geen tijd. Zenuwachtig en gehaast stapten zij weer in de jeep en reden in snelle vaart weg. Zowel de politie als de militaire autoritei ten staan voor een raadsel. Er wordt een gemeenschappelijk onderzoek in gesteld. Overeenstemming inzake melkprijs Het hoofdbestuur van de Stichting vooi de Landbouw heeft zich kun nen verenigen met de voorstellen van de veehouderijcommissic be treffende het in het melkprijsjaar 19521953 te voeren beleid in het algemeen en het consumptlemelk- besluit in het bijzonder. Volledige overeenstemming hierover Jpestaat ook met de zuivel-organisaties: do Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond, de Coöperatieve Melkcentrale en de Bond van Kaasproducenten. DOOR CHARLES GARVICE „Ik wil niet, dat je naar de barak ken in Carshal gaat en zegt: ik mag niet meer spelen, omdat ik het aan mjjn kleine zusje heb beloofd! Wat zou vriend Kendale dat grappig vin den en er zou geen eind komen aan het geplaag." „Luister eens, Lorrie," zei hij ern stig, „je doet hem onrecht, waarach tig, dat doe je. Als je hem even goed kende als ik. „De hemel beware me!" „Dan zou je moeten erkennen, dat Guy helemaal niet is, zoals jij je hem voorstelt. Ieder die je hoorde praten, zou denken, dat hij het zwarte schaap bij uitnemendheid was. En wat geld betreft, er is geen edelmoe diger kerel op de hele wereld. Hij zou zijn laatste korst brood delen." „Ik ook; ik heb een hekel aah kor sten!" „Hij zou zijn laatste cent geven I iemand te helpen. Maar de arme kerel is even slecht bij kas, als wij allemaal zijn. Zijn vader is zo arm als een kerkrat Guy zegt, dat hij de armste peer van Engeland is en dat hij niet meer toelage krijgt dan ik." „En natuurlijk moet hij het ont- brekende aanvullen met bridgen en biljartspelen," viel ze hem in de re de. „Goed, Jaok, laten we aannemen, dat je vriend een er "el is, is dat voldoende? Nou, dan wilde ik, dat hij zijn vleugels uitspreidde en weg vloog. Ik wilde Vóór haar tweede wens kon wor den uitgesproken, hoorden zij het ge luid van paardehoeven op de weg achter de lage muur en een jong mens kwam aanrijden met tamelijke vaart. Toen hij Jaok zag hield hij de teu gels in en schreeuwde over de muur. „Hallo Jack, ouwe jongen! Ben je aan het mediteren temidden van de graven?" Jack schrok op en keek met een rode kleur op zijn gezicht naar Lor rie. Zij werd door een grafsteen, die zich tussen haar en de weg bevond, verborgen voor onbescheiden blikken en terwijl ze waarschuwend haar vinger omhoog stak, gleed ze van haar plaats en verborg zich geheel. „Hoe kom ik daar in?" vroeg de zo juist aangekomene. „Waar is de poort? Het doet er trouwens niet toe", en zijn paard wendend sprong hij er over in het lange gras en gleed uit het zadel. Dolores gluurde achter haar schuil plaats vandaan. Zij zag een lange, rijzige figuur met een knap gezicht, waarin het m'ees* opvielen een paar mooie ogen, vol uitdrukking en een rechte, Griekse neus. Zijn kortge knipt haar was stralend blond. Hij was gekleed in een manchester pak met een rijbroek en hoge, leren laar zen. Het costuum zat hem, alsof het hem om zijn welgevormde leden was gegroeid. Hij had een knap gelaat, nog iets meer dan knap, het was een inne mend gezicht. De ogen waren helder en vol jeugdige luchthartigheid; men kon zien, dat de lippen meer gewend waren te glimlachen dan te spotten en in de heldere stem klonk een mu ziek, die regelrecht tot het hart van de luisteraar sprak. Dolores merkte vanuit haar schuil plaats al die eigenaardige eigen schappen van de vreemde op met de snelle intuïtieve opmerkingsgave van een meisje; toen ging zij behoedzaam in het gras liggen om in elkaar ge doken geduldig te wachten, tot hij zou zijn vertrokken. „Ik dacht wel, dat je hier zoudt wonen," zei hij, rondkijkend. „Een fijne avond, hé? Vind je het erg, dat ik over die muur ben gesprongen?" En op het paard doelend, „Hij zal muisstil blijven staan." „O, het is in orde," zei Jack, ter wijl hij naar de grafsteen keek, waar Lorrie achter zat verscholen. „Juist vrij van dienst?" „Ja, we hebben de zaak gesloten voor vandaag. Wat is he* hier enig, net een schilderij." Tot Jack's schrik en niet minder tot die van Lorrie, ging hij met een zwaai op de grafsteen zitten, die zij zo juist verlaten had, en stak een sigaar op. „Ja, het is hier enig," herhaalde hij, terwijl hij naar het landschap voor zich keek. „Ik had er geen idee van, dat he* zo mooi is hier in de buurt." „Neen?" zei Jack. „Ik dacht dat je dat wel wist en dat je hier al eens eerder geweest was." „Neen, en daar had ik een uitste kende reden voor, ik was nie* geïn viteerd." En hij lachte. „Wij, bij ons thuis, leven erg terug getrokken," zei Jack onhandig. „Wij ontvangen weinig gasten." Zijn metgezel knikte en ging haas tig voort. „Natuurlijk, dat is erg lo gisch; dominé's houden van stilte. Maar ik ben hierheen gekomen, om dat ik je over zaken wilde spreken, ouwe jongen." Jack schrok op en scharrelde on handig met zijn voet in het gras. „Als het over die schuldbekentenis van mij is, dan spijt het mij, maar ik kan je slechts een gedeelte geven." „Neen, dat is het niet. Ik heb het niet nodig, kerel.... dank je intus sen; ik heb juist wat van m'n ouwe heer gekregen. 'Hij stuurde het me vanmorgen. Je kun* er wel wat van hebben, als je wilt. Vijftig pond! Je kunt er wel vijfentwintig van krij gen." en hij greep met zijn hand in zijn borstzak. „Neen," zei Jack bedaard. „Ik heb het nie* nodig. Ik heb nog wat; voor lopig genoeg." „O, goed," antwoordde de ander luchtig. „Neen, ik wou niet ^spreken over geld, Jack, of tenminste niet op die manier. Ik kreeg een brief van mijn vader en een brief op poten. Hij vertelde me onder anderen, dat het geld, dat hij me stuurt, het laatste is, dat hij voorlopig kan geven. De he mel weet, to* hoe lang dat voorlopig duurt." „En toch wou je er mij de helft van geven," zei Jack zacht. ,Hé? O ja. natuurlijk. Maar wat die brief betreft, ken jij hier mensen in de buurt, die Belford of zo heten? Neen, zo heten ze toch niet!" Hij haalde de brief uit zijn zak en vloog deze door. Het waren vier dicht be schreven velletjes en- het duurde een ogenblik voor hij dc bewuste passage vond „O, hier is het, Mei ford." „Ja," lichtte Jack hem in, „die wo nen daarginds," cn hij schudde zijn hoofd in de richting achter de pas torie. „Wat wou je van hen, Guy?" Bij deze naam schrok Lorrie op en op haar elleboog steunend, staarde ze naar de knappe vreemdeling met een uiterst verbaasde blik. Dat was dus Lord Kendale Iemvrnd, die min der de indruk maakte, een verlopen sujet te zijn, was moeilijk denkbaar, nu ze de pers-xm voor haar aandach tig beschouwde „He* gaat hierom. Je weet, dat mijn vader zo arm is als de ratten. Dat is hij altijd geweest, dat is hij nog en dat zal hij ook wel altijd blij ven, veronderstel ik." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5