S)e CddóeSoti/tmtf De achtergrond der opstootjes te Djakarta Dalende kansen voor Europees leger Weet Peru een oplossing voor Korea? Noodtoestand in Kenya afgekondigd Voor de nazi slachtoffers Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 21 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12720 De kolonel dacht aan Naguib Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VERAARTS MISERERE' PROFESSOR dr. J. A. Veraart heeft, in qen brochure, het „Miserere" aangeheven van de Katholieke Staat kunde in Nederland en deze psalm van schuld-belijden im zijn eentje uit gezongen op krachtige, mannelijke toon en met een weinig boetvaardig gemoed. Zowel de krachtige stem van onze politieke psalmist als de vechtlustige stijl karakteriseren zijn „Miserere" echter meer als een van de wraak- psalmen. Er wordt in de brochure al evenmin een blad voor de mond ge nomen en zij is doorspekt met heer lijk-felle werkwoorden als „razen", zelfstandige naamwoorden als „barre onzin" en bijvoegelijke naamwoorden als „misselijk". Men leest dit hand tastelijke Miserere met onverholen welbehagen, zelfs als men het er niet of maar ten dele mee eens is, om de hartstochtelijke drang en de kloeke zwaai waarmede het geschrift is neer gepend en de bravour, waarmede het de Meyerij van ons Katholiek staat kundig leven wordt ingeslingerd Zachtzinnig is dit Miserere niet en, ondanks de naam, niet erg barmhar tig. Er worden rondom, links, rechts, kris, kras houwen uitgedeeld en on der de weinigen, die er zonder ernstige verwondingen of lichte kwetsuren afkomen zijn de nieuwe miriisters: „een aantal degelijke en bekwame katholieke krachten", ter wijl ook de samenstelling van het kabinet zich mag verheugen in een zonnestraaltje tussen het bewolkte proza: „Een regering is van wal ge stoken met wat goed werd genoemd een „realistisch program", aangepast aani de typische noden van deze tijd". Het zal niet verwonderen, dat een zo ruiterlijk man als prof. Veraart de fiolen van zijn gramschap in volle stroom uitgiet op het hoofd van de arme prof. Duynstee. Diens optreden was „noodlottig", om twee redenen vooral: „de aanval in de rug met duidelijk destructieve tendenz en het désoriënteren van de duizenden, misschien wel tienduizenden op het gebied van katholieke staatkunde" „het meeslepen van zoveel duizenden katholieken, die uiteraard zijn sofis men niet konden ontrafelen en vol strekt tevreden waren met het hun naar de mond en naar de portemon- naie praten" waaraan prof. Ver aart nog toevoegt te wijzen „op de allersmadelijkste aftocht van Duyn stee na de verkiezingen, toen niet al leen de boosheid van zijn werk voor heel katholiek Nederland te kijk stond, maar niet minder zijn hope loos dilettantisme over nieuwe „recht se" politiek (nadat prof. Duynstee's befaamde vleugel-pogingen als „war taal" zijn gekenschetst). Daarentegen wordt bij alle critiek, welke prof. Veraart op diens leiding heeft de figuur van prof. Romme „met respect" genaderd. „Een van de zwaarste functies in ons openbaar leven, zo niet de zwaarste, wordt hier met de grootste toewijding en opge wektheid uitgeoefend". „Het is een taak van onophoudelijke zelfverloo chening". Maar als zeer zwakke pun ten worden in de brochure genoemd de bombastische redenaarskunst van prof. Romme en diens „massale' journalistieke arbeid, welke meestal geen licht, maar „toenemende duis ternis" verspreidt, vooral ook zijn falen in de Indonesische kwestie de belastingpolitiek en ten slotte „Laat Romme de gekheid niet meer herhalen van het onverzoenlijke te verzoenen". Ook politieke leiders uit ver leden, Nolens, Van Wijnbergen krij gen een veeg mee, doch men zou het karakter van Veraarts „Miserere" miskénnen, indien men meende, dat persoonlijke bevechtigingen de aan leiding tot schrijven waren. De aanleiding daartoe is geweest de uitslag van de Tweede Kamer verkiezingen, waarbij groepen Ka tholieken niet ot de eenheidspartij stemden: „Wij hebben niet anders dan vast te stellen, dat wat zich onder een deel van onze bemiddelde katho lieke landgenoten vertoont, zich evenzeer openbaart bij een deel van onze onbemiddelde katholieke landgenoten: verregaande onkunde over katholieke staatkunde en een door - en - door - ongezond voorop- schuiven van onmiddellijk tastbaar economisch eigen-belang. Het een in het nauwst verban- met het an dere. Is bij de ene groep het pijn lijk belastingbiljet het floers dat de ogen benevelt, bij de anderen is dit het „geborgen zijn in de Staat"." Maar zijns inziens treft ook de Ka tholieke Volkspartij in haar practi- sche politiek hevig schuld met haar „vervloekte gulden middenweg vlak vóór de strijd". Wat prof. Veraart wil en hierin i kunnen we hem volledig bijvallen j is een diepe katholieke staatkundige bezinning. „De formidabele grondsla gen van de katholieke staatkunde van onze tijd, die geest en gemoed van de katholiek van onze tijd ter stond aanspreken", komen niet tot de massa door allerlei rapporten en zich voortdurend uitbreidende program ma's met overvloed van bizonder- heden. Deze hoofdzaken van katho lieke staatkunde zijn aldus de brochure - „bijeen te brengen op één blaadje papier". Maar het is te betreuren, dat prof. Veraart niet dat éne blaadje papier in zijn 48 pagina's tellende brochure heeft opgenomen. Wel geeft hij aan het einde een ka tholiek werkprogram, in zoverre het zich van andere partijen onderscheidt. Hij noemt de gezinspolitiek, het on derwijs, de belastingen, de bedrijfs- ordening en de bezitsvorming op elk gebied waarvan de desiderata kort wordep uitgewerkt doch dit zijn alle programpunten van de K.V.P. Hij onthoudt ons echter de grote, begeesterende politieke gedach te, welk een Katholiek in het open bare leven kan bezielen. Onlangs ga ven wij daartoe zeiven een proeve, doch hoe zou het ons verheugd heb ben, zulk een proeve te mogen zien van de vaardige pen en vurige geest van prof. Veraart. In dit opzicht heeft „Miserere", met hoeveel waar dering wij de openhartige critiek en de tot eenheid aandrijvende kracht erin hebben bewonderd, ons in de steek gelaten. Als proeve van een eenvoudig, begrijpelijk programma, waarmede alle Katholieken zich kun nen verenigen „en laten zij, die zich hiermee niet willen verenigen, naar liberalen of socialisten gaan, of waar zij willen", voegt prof. Veraart er vinnig aan toe! is zijn proeve zeker zeer bruikbaar, maar niet iets, wat niet reeds vóór hem op soortgelijke wijze is samengevat. Bij het eir.d van het gezang gaat de stem van onze politieke psalmist wat zak ken, hetgeen niet wegneemt dat het Miserere in zijn geheel, vechtend en aanvechtbaar, door zijn fors en vol geluid, begeleid door bazuinen en schetterende schalmeien, velen wak ker zal schudden en velen, en dat toch weer als een echte boete-psalm, tot politieke inkeer kan brengen. Kolonel organiseerde demonstraties De Indonesische minister-president Wilopo zal hedenavond in een radiorede een uiteenzetting geven over de toestand in Indonesië. De premier heeft verklaard, dat „de recente gebeurtenissen invloed zullen hebben op de af wikkeling van de lopende zaken". Hij zeide overtuigd te zijn, dat de toe stand in de komende dagen weer normaal zal worden. De minister van Bui tenlandse Zaken, Moekarto, die naar de algemene vergadering der Ver. Naties vertrokken zou zijn, heeft zijn reis uitgesteld. TIP VAN DE SLUIER OPGELICHT. Terwijl verantwoordelijke kringen in Djakarta het stilzwijgen bewaren over de vraag, wie de demonstraties in de hoofdstad op touw hebben ge zet, heeft het dagblad „Sumber" een tip van de sluier opgelicht. Het blad heeft een onderhoud gehad met ko lonel Moestopo, het hoofd van de tandheelkundige dienst van het le ger. Moestopo onthulde daarin, dat hij verantwoordelijk was voor de demonstraties. Hij had, zo zeide hij, het volk in beweging gebracht om het parlement te bevriezen en schoon te vegen, omdat geen enkel orgaan, noch civiel noch militair, kan wor den gezuiverd, zolang degenen, die de wetten maken zelf niet schoon zijn. Moestopo deelde o.m. mede, dat president Soekarno hem Donderdag- Oppositie in Frankrijk De Franse radicaal-socialistische leiders Herriot en Daladier hebben zich verklaard tegen ratificatie van het Europees legerverdrag, althans in zijn huidige vorm. De houding van de radicaal-socialisten, zonder wier steun het E.D.G.-verdrag niet gera tificeerd kan worden, heeft er al toe geleid, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman en zijn minister van Defensie, Pleven, gistermiddag een bespreking hielden met de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, in de Britse am bassade te Parijs. AP weet zelfs te melden, dat Schuman daarbij ver dere toezeggingen in zake de Britse garanties voor de EDG zou hebben gevraagd. Als antwoord daarop heeft Enge land nogmaals de verzekering gege ven, dat het de Europese Defensie Gemeenschap te hulp zal komen, in dien een der leden daarvan slacht offer van een aanval zou worden. Onder de afgevaardigden in het Franse parlement wint de mening meer en meer veld, dat de goedkeu ring van. dit verdrag afhankelijk ge steld moet worden van de instelling van een „politiek gezagsorgaan", welke aan het Europese leger lei ding zou moeten geven. (Zoals be kend, werkt op het ogenblik te Brus sel een commissie aan een ontwerp deringen bij het tot stand brengen van een Europese politieke staten bond vele Franse parlementsleden tot ratificatie van het EÜG-verdrag kunnen brengen. De slavenkampen in Oost-Europa De „Internationale Federatie van Vrije Journalisten" heeft aan de Genève zetelende commissie van de Verenigde Naties voor gedwongen ar beid stukken overgelegd, waaruit blijkt, dat het aantal kampen voor gedwongen arbeid in Tsjecho-Slowa kije van 87 in het afgelopen jaar tot 371 in deze maand is gestegen. Over eenkomstige stijgingen zijn in Roe menië en Hongarije geconstateerd. 1200 uit Oost-Europese communisti sche staten verbannen of ontvluchte i ournalisten-federatieleden hebben deze gegevens verstrekt. De federatie schrijft de stei'ke toe neming van het aantal kampen voor gedwongen arbeid toe aan de econo mische plannen, die de Sovjet-Unie de Oost-Europese volksdemocratieën dwingt uit te voeren Vele kampbe woners zijn gestraft wegens het niet nakomen der productie-eisen. In Polen bevinden zich thans 74 kampen voor het verrichten van ge dwongen arbeid, met 150.000 bewo ners. De Poolse journalist Wierz- avond had opgedragen te trachten de volksdemonstratie die Vrijdag zou worden gehouden, te voorkomen. Op de vraag of hij aan deze opdracht had gehoorzaamd, zeide Moestopo dat hij zich „-uiteraard naar de order had gericht". Hij had de president beloofd tot zes uur 's morgens te zullen werken om de demonstraties niet te laten doorgaan, maar deelde de president voorts mede, dat het in zo korte tijd niet meer mogelijk was de voorbereidingen ongedaan te ma ken. Moestopo vervolgde, dat hij als militair natuurlijk voor de opperbe velhebber was gezwicht, maar dat hij als staatsburger met een vrije geest op hetzelfde ogenblik dat hij zich als militair aan het staatshoofd onderwierp, als militair ontslag had gevraagd. De president antwoordde hierop, dat hij het verzoek in over weging zou nemen. Dadelijk nadat hij de president had verlaten, had Moestopo zich naar de chef staf, kolonel Nasoetion, be geven om deze verslag uit te bren gen van zijn ontmoeting met de pre sident. Hij besloot dit verslag met het verzoek aan Nasoetion hem uit zijn functie te ontheffen. Op een vraag naar de reden, waar om hij het parlement had willen „bevriezen zeide Moestopo dat de stemmenverhouding niet deugt, dat de parlementsleden bezeten zijn van corruptie en verdeeldheid en dat 't werkelijke resultaat van, het parle ment voor de opbouw van het land nihil is. Moestopo zeide voorts, dat hij het volk er toe had willen bewegen spontaan de macht in handen van de president terug te geven. Wan neer de president niet kan optreden, wie zal dan een einde moeten ma ken aan de chaos? aldus Moestopo. lyToestopo zeide, dat indien hij de idealen om het parlement te zuive ren en de macht aan de president terug te geven, wil dienen, het dui delijk zal zijn, dat hij zich uit het leger moet terugtrekken en niet langer voor de regering wil werken. „In het vervolg werk ik slechts voor het volk," aldus Moestopo. Gaat Perzië Engeland boycotten De voorzitter van de Perzische Ka mer, Kasjani, heeft Maandag aange drongen op een volledige boycot van Britse goederen, wanneer de verbre king van de diplomatieke betrekkin gen met Engeland een feit zal zijn geworden. Hij zeide, dat Perzië nooit enige baat heeft gehad van zijn betrekkin gen met Groot-Brittannië Daarom moesten ook alle economische en handelsbanden met dit land worden verbroken. Volgens het te Teheran verschij nende avondblad „Keihan" worden de Perzische leger- en vlooteenheden in het Zuiden van het land in staat van gereedheid gehouden. Legerfunctio- narissen weigerden nadere bijzonder heden hierover te verstrekken. DE STRIJD IN INDO-CHINA. Frans-Vietnamese strijdkrachten hebben Maandag onder zware druk van de Vietminh een post op 15 km. ten Noord-Westen van Nghialo ont ruimd. Het garnizoen slaagde er in door de linies der opstandelingen heen te breken en de Franse troepen te Tule op 25 km. ten Noord-Westen van Nghialo te bereiken. In het gehele gebied van Thai is een soort van „algpmene mobilisatie" afgekondigd. John Allison, adjunct- staatssecretaris van het State Depar tement voor aangelegenheden die het Verre Oosten betreffen, is Zondag in Saigon aangekomen. Rika Hopper 75 jaar A.s. Vrijdag hoopt Ilika Hoppe»', de bekende actrice, haar 75ste verjaar dag te vieren; zij werd op 24 October 1877 te Assen geboren. De toneel groep „Comedia", waaraan Mevrouw Hopper, die nog steeds actief is, is verbonden, zal ter gelegenheid van haar verjaardag Casona's „Bomen sterven staande" uitbrengen, waarin de jubilaressc de moederrol zal spe len. Mevrouw Hopper vierde haar 60ste verjaardag met „Dr. Platon Kretsjet, chirurg", bij de Nederland se Toneelgroep. In 1947 kwam zij bij „Comedia" en vierde daar haar gou den tonceljubilcum. MASSA-ARRESTATIES. Maar ook in Nairobi zelf wordt een gïoot aantal mensen in hechtenis ge nomen, veelal personen, die voor de „hersens" van de Mau-Mau worden aangezien. Het zou hier gaan om 130 personen. Volgens een bekendmaking van de voor een dergelijk gezagsorgaan,bianski deelde verslaggevers mede, steunend op een Westeuropese grond- de commissie een kaart van Polen te wet). Naar de mening van diploma-1 hebben ovérhandigd waarop de lig- tieke waarnemers zouden goede vor- ging der kampen is aangegeven. Plan aan UNO overgelegd Peru heeft de UNO-Assemblée gistei en een plan voorgelegd, dat de impasse op Korea over de uitwisse ling van krijgsgevangenen beoogt te ÏDuikte in de fiaueti aan Meua yaik Zeven majestueuze heerseressen van de zee liggen aan hun kaden in de haven van New York Manhattam vormt een levendige achtergrond. Zelfs in een Amerikaanse haven gebeurt het gewoonlijk niet, dat tegelijker tijd zovele „groten van de zee" zijn vertegenwoordigd. Op deze foto, die vanuit een hefschroefvliegtuig van de; Amerikaanse kustwacht werd gemaakt, ziet U van links naar rechts: De Britse schepen „Media" (gedeeltelijk zichtbaar), de „Mauretania", de „United States" en de „Georgic"; het Franse schip „Liberté"; de „United Sta tes", die zoals de naam aanduidt van Amerikaanse „afkomst" is, en het Italiaansche schip de „Conté Biacamano". BRITSE TROEPEN TEGEN DE MAU MAU Enkele uren, nadat practisch de gehele blanke bevolking van Nairobi naar liet vliegveld was getogen om een Brits bataljon toe te juichen, dat per vlieg tuig uit de Kanaalzone Was overgebracht, om tc helpen bij de bestrijding van de geheime Mau-Mau-organisatie, is in geheel Kenya de noodtoestand afgekondigd. Onmiddellijk daarop begon een grote razzia: honderden be wapende Europese en inheemse politie-agenten, twee bataljons soldaten en pantserwagens trokken het gebied van de Kikoejoe's (een stam, die een millioen mensen omvat en waaruit voor een groot gedeelte de Mau-Mau wordt gerecruteerd) binnen. Alle wegen, die uit dit gebied leiden, werden geblokkeerd en met honden zocht men de dorpen en de bossen af, waar dc Lendeleiders zich hebben verscholen. Reeds zijn honderden stamleden van de Kikoejoe's gearresteerd. Britse regering werd tot deze stap overgegaan om de politie in staat te stellen, de personen in hechtenis te nemen, die men verantwoordelijk acht voor dc onrust en wetteloosheid in de laatste maanden. De noodtoe stand is minder ingrijpend dan do staat van beleg, maar niettemin stelt hij dr- autoriteiten in staat zonder wettelijke formaliteiten arrestaties te verrichten. Eerst later wordt geval tot geval onderzocht. De politie is thans bezig een groot aantal arrestaties uit te voeren. Troepen worden in ge reedheid gehouden, voor het geval er zich moeilijkheden zullen voordoen. Het garnizoen is thans met het ba taljon „Lancaster Fuseliers" uit de Kanaalzone versterkt. Aandere troe pen zullen volgen en de kruiser „Ke nya" is vandaag de haven van Mom. bassa 500 km. van Nairobi, binnenge varen Ook hebben twee duizend Euro peanen zich als vrijwilligei gemeld om de politie te assisteren. De versterking van de troepen, zo verklaarden waarnemers, wijst er op, dat de toestand de laatste tijd ver slechterd is. (In de laatste vijf weken 40 moorden, vele pogingen tot moord, terwijl duizenden stuks vee werden afgeslacht). Sir Evelyn Baring, sedert een maand gouverneur van de kolonie, verklaarde naar aanleiding van de af kondiging van de noodtoestand: „De toesiand is bijzonder ernstig gewor den en wij zijn gedwongen stappen te nemen om wet en orde te herstellen en de levens van onschuldige perso nen te beschermen." doorbreken. Volgens dit plan zullen (1) alle krijgsgevangenen onder be scherming van dc UNO in een spe ciale zóne worden ondergebracht en zal (2) een speciale internationale commissie, gevormd uit vertegen woordigers van de bij de strijd be trokken Landen èn van neutrale lan den, toezich moeten uitoefenen op liet onderzoek naar de vraag, of de krijgsgevangenen naar China en N. Korea willen terugkeren. De Peruiaanse afgevaardigde, dr. Belaunde, zei nog, dat zijn plan geen resolutie wil zijn, maar slechts een voorstel, waarover van gedachten ge wisseld zou kunnen worden. Intussen heeft de Noord-Koreaanse minister van Euitenlandse Zaken, Pak Hen jen, in een telegram aan de UNO verzocht, een Noord-Koreaanse delegatie bij de wapenstilstandsbe sprekingen te Pandmoendjon toe te laten. Besluiten over Korea, zonder deelneming van een Noord-Koreaanse afvaardiging, zou Noord-Korea als onwettig beschouwen, aldus de mi nister. Bij de West-Duitse Bondsraad is thans een wetsontwerp in behande ling, dat voorziet in het uitkeren van schadeloosstelling aan allen, die on der het bewind der nazi's „op grond van hun ras, een tegen het nationaal- socialisme gerichte politieke overtui ging, vanwege hun geloof of op grond van hun wereldbeschouwing zijn ver volgd en nadelen hebben ondervon den, die hun recht op schadevergoe ding geven." De kosten dezer scha deloosstelling worden op drie a vier milliard Mark geschat. In Tunesië zijn Maandag twee bommen geworpen in een kazerne te Sfax en een bom in een filiaal van een Parijse Bank. Er zijn geen slacht offers gevallen. Te Hamman Lif is een bom geworpen door een venster van het stadhuis. Ook uit vier andere plaatsen is melding gemaakt van bomaanslagen. Uit het gehele land zijn voorts berichten binnengekomen over vernielde teWroofoalen en treinsporen Het ministerie van Koloniën voegde hieraan toe: „Wij zijn met grote te genzin tot deze maatregel overgegaan maar er was geen andere mogelijk heid." Zij maken er een feestje van Aan het Noordelijke Koreaanse front is uit communistisch China een delegatie van 858 personen, vergezeld door 495 zangers, acteurs en confe renciers aangekomen „teneinde deel te nemen aan de herdenking van het begin van het deelnemen van Chine se vrijwilligers aan de oorlog, twee jaar geleden" Het feest za' 25 Octo ber gevierd worden, zo meldt het Chi nese persbureau „Nieuw China". Te New York hebben een duizend tal personen Maandag voor het ge bouw der Verenigde Naties gedefi leerd en een onmiddellijk staken van het vuren in Korea geëist. Zij vonden het niet zo feestelijk. JiaweCtje Zwakken buigen voor omstandig heden, sterken benutten hen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1