75ste Landenwedstrijd Belgie-Nederland werd matige, spanningloze vertoning Machteloze voorhoeden konden geen levendigheid in het spel brengen Tebak* Het veld op het scherm MAANDAG 20 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nieuwe fouten met twee Wanneer we vroeger schreven over de landen- wedstrijden in het Ant- werp-stadion te Deurne tussen ie Rode Duivels en Oranje, kGnden we de le zers meestal onthalen op een .plezant" verhaal over de spannende, somtijds sensatie-achtige wedstrij den, welke zich in de loop der jaren in de Hel van van Kraak wreekten zich Belgische doelpunten Tijdens een hevige Belgische aanval weet Kraak zijn doel voor doorboring te vrijwaren. Van links naar rechts: Anoul, Bensch (8), voor hem Alberts, vervolgens Tebak, Wiertz, Biesbrouck Terlouw, Mermans, die doelman Kraak belaagt. Geheel rechts Reyniers. Deurne hadden afgespeeld. Actie en reactie, hard en dikwijls zeer hard spel met tal van hoogtepunten vormden daarbij dan de ondergrond voor hetgeen zich daar binnen de lijnen afspeelde. Hoe geheel in te genstelling daarmee was het spel, dat zich gister middag in Deurne afspeel de en waarvoor de toe schouwers hun kostelijke centen haddeni geofferd, als steeds door sommigen tegen te veel geld, want de opkopers-verkopers deden weer goede zaken in de Sinjorenstad. Het beeld, dat deze jubileumwedstrijd zonder enig vertoon overigens op deze 75ste! te zien gaf, vormde wel een uitzondering op de re gel, want het werd een van beide zr.den vrij slecht ge speelde en spanningloze, grauwe wedstrijd, waarbij behoudens 'n enkele mi. nuut in de tweede helft, toen de twee eerste doel punten werden gescoord spelers noch publiek tot enig leven schenen te kun nen komen. Het spel was dikwijls zo lauw en mat, dat het publiek muisstil was, als had het niet de minste belang stelling voor hetgeen op het groene tapijt te zien werd gegeven. Het an ders zo bekende geroezemoes, we zouden bijna zeggen, het getier van een tot berstens toe geladen publiek had plaats gemaakt voor een apathie, een ijzige stilte, welke van Belgische' zijde slechts werd onderbroken door het gejoel en gefluit, wanneer weer een Belgische voorhoede-speler een kans jammerlijk om hals had ge bracht of wanneer Terlouw om de situatie te redden een bal over.de zijlijn had getraptMaar wanneer Diricx hetzelfde deed, was men dood stil! Zo werd het een spanningloze, soms bijna vervelende wedstrijd met twee machteloze voorhoeden, want de drie doelpunten, die de wedstrijd dan nog rijk was, werden alle gemaakt door ernstige dekkingsfouten van de achterhoede. Dat vooral stelde teleur, omdat we van deze ploegen veel meer activiteit in de voorhoede had den verwacht. Het spel van de Oranjeploeg was stukken minder dani in de oefenwed strijd tegen de Wolverhampton Wanderers en de verwachting, welke wij hier hadden gekregen; n.l., dat er meer leven en frisheid in de voor hoede zou zijn gekomen, ging geheel in rook op. Maar ook de Belgen vielen ditmaal bar tegen, al kan niet ontkend wor den, dat hun samenspel in ieder ge val beter was dan dat van de Oranje voorhoede. Maar er was niets te be speuren van de anders zo fitsende aanvallen, die elk voor zich telkens weer een ernstig gevaar voor het Oranjedoel waren. Noch Mermans, noch Anoul of de anders zo gevaar lijke Lemberechts waren in staat hun ploeg tot grootse dingen te stimule ren. Wat de verrichtingen van de Neder landse ploeg betreft moeten we al lereerst constateren, dat Kraak ook nu weer dikwijls zeer weifelend op trad, waarvoor bij een verdediging als ook nu voor hem stond, zeker geen redeni was, zodat we moeten aannemen, dat de IJmuidenaar danig op zijn retour is. Een andere reden van het slechte spel zien we in het falen van de voorhoede als geheel. In de eerste plaats in het falen van Lenstra op de buitenplaats. En daarmee hopen we, dat de Keuze-Commissie nu voorgoed leergeld zal hebben gehad. Verder moet geconstateerd worden, dat het binnentrio Lugthartvan Roessel Bennaars op slechts enkele uitzonde- ringen na zeker niet op internatio naal peil stond, zodat h.t niet te ver wonderen valt, dat ook de vijfde man de kwieke van der Kuil niet tot volle krachtsontplooiing kon komen. Er werd bovendien, wanneer men ai eens tot een goede aanval kwam, veel te lang gecombineerd en daar mee wist het Belgische verdedigings- blok tenslotte wel raad. Over de middenlinie noch over de verdediging mogen we eigenlijk kla gen. Er is door beide linies hard ge werkt en vooral door beide backs. Tebak en Alberts werd vaak verdien stelijk werk te zien gegeven, terwijl Terlouw zijn gevaarlijke tegenstan der Mermans ge enogenblik vrij spel liet! In de middenlinie zorgden voorts Wiertz zowel als Biesbrouck dat de voorhoede werk genoeg kreeg, maar aangezien de stootkracht daar ont brak, was hun werk dikwijls hope loos. De Belgen zullen ongetwijfeld over deze nieuwe zege niet juichen. Het is meer dan gelukkig geweest zoals zij ditmaal aan de punten kwamen, maar de machteloosheid der voorhoe de kwam hier ook wel sterk tot uit drukking. Het zij evenwel gezegd, dat Mermans het allerminst gemakke lijk had in deze wedstrijd, want we kunnen wel zeggen, dat hij behalve Terlouw, die ditmaal zeer fair tegen over hem stond, ook zijn eigen pu bliek tegen zich had. De wijze waar op de Belgen, die liever Coppens als aanvalsleider hadden gezien, hem af maakten, was beheden peil. Dat dit deprimerend op de Anderlecht-man moest werken, laat zich volkomen begrijpen. En het was bij de Belgen als ploeg al ongeveer precies gelijk bij het Oranje-elftal: ook hier werkten ver dediging en middenlinie goed, maar zij wisten zich bovendien gesterkt door een niet falende doelverdediger achter zich. Overigens, het zal een wedstrijd zijn, die geen diepe sporen achter zich zal laten en welke ieder toe schouwer heel spoedig zal vergeten! Het verloop van de wedstrijd Terwijl de jeugdploegen van België en Nederland in het zonovergoten Deurme-stadion hun voetbalwedstrijd speelden, vulden zich langzamerhand de tribunes met een bontgekleurde menigte. Vak na vak werd bezet door de mensenzee, die getuige wilde zijn van de grote, de 75ste interland-wed strijd tussen de vertegenwoordigen de ploegen van beide landen. Na af loop van de jeugdwedstrijd verscheen het keurige muziekcorps van de Ge neral Motors op het terrein, om zijn nodige rondjes, te draaien en daarbij in polonaise-vorm iets nieuws te brengen, dat zeer in de smaak viel. Te kwart voor drieën stelden de twee hagen van junioren zich op voor de uitgangen der spelers en tegelij kertijd verschenen zij in het veld. De Belgen waren ditmaal in hun zwarte trainingspakken, met geel en rood afgezet, op het veld versche nen en zij deden dit pas uit, toen scheidsrechter Ling de aanvoerders bij zich riep voor de toss. Daaraan vooraf ging natuurlijk weer op de bekende wijze het Ne derlandse en Belgische volkslied, door de aanwezige Nederlanders be ter meegezongen dan door de vijf maal grotere Belgische aanhang. Be kend verschijnsel overigens bij de tweetaligheid der Belgen De Belgen wonnen de toss en dus kon van Roessel de aftrap verrich ten tegen de wind in, terwijl de ploe gen in onveranderde samenstel ling stonden opgesteld. Veelbelovend begin. De Nederlandse aanval werd al heel gauw door de Belgen overgenomen en daaruit kreeg Lemberechts een kans om het eerste schot te lossen, maar de eerste kans ging al verlo ren door naast schieten. Weinig had men toen kunnen vermoeden, dat dit spelletje zich zo dikwijls in deze wed strijd zou gaan herhalen, dat het de Belgische spelers herhaaldelijk joel en fluitconcerten van hun aanhang op de tribunes zou bezorgen Hoe het evenwel ook zij, deze aan val werd onmiddellijk gevolgd door een snelle Nederlandse aanval, w< uit Bennaars in buitenspelpositie wel iswaar inschoot, maar dat toch hoop gaf op een aardige, vlotte wedstrijd. Die gedachte vond nog grond in de aanvallen, welke de Oranjeploeg daarna even snel opzette met goed werk van Lenstra, Lugthhart en van Roessel, waarbij keeper Roogaerts en kele malen handelend moest optre den. Maar daarmede zouden we zeg gen, was het dan ook afgelopen en langzamerhand kwamen de zwakke plekken in ons elftal weer al te dui delijk naar voren. De zo noodzake lijke samenhang, het combinatiever mogen in de voorhoede bleek ook nu maar al te zeer zoek. Eensdeels een gevolg van het feit, dat Abe Lenstra veel te weinig in het spel werd be trokken en als hij al eens de bal kreeg een hardwerkende Diricx te genover zich vond, terwijl van Roes sel al evenzeer grote tegenstand on dervond van de nog steeds geduchte Carré, die zijn spilplaats nog volko men waard is. Bovendien hadden de Belgen zich binnen de tien minuten hersteld van het enthousiaste openingsoffensief der Oranjehemden. Hun combinaties gingen beter sluiten, zij voerden het hoge tempo nog op en leidden de meeste aanvallen over de linkervleu gel, waar Torke Lemberechts, de ve teraan stond opgesteld, voor de eer ste maal in zijn voetballoopbaan op de linksbuitenplaats spelend. Hoe 'n oude rot hij ook moge zijn, over hoe veel ervaring en routine de snelle man uit Mechelen ook moge bezit ten, hij was gehandicapt door zijn verhuizing van rechts naar links. En het opmerkelijke feit heeft zich in deze wedstrijd voorgedaan, dat zowel de keuzecommissie van het Neder landse elftal als die vón de Belgische ploeg zich schromelijk vergist heb ben met twee ervaren, technisch zeer kundige spelers op verkeerde plaat sen neer te zetten, zodat huni spel niet voldoende tot ontwikkeling kon komen. Want niet alleen Abe Len stra hield het spel op, omdat hij, ah hij de bal kreeg, naar binnen kwam en voortdurend de lijn verliet, maar traditie getrouw Scheidsrechter Ling heeft en kele malen moeten fluiten, voor verkeerd ingooien, een fout, waaraan ook Wiertz, die overi gens een goede wedstrijd heeft gespeeld, zich een enkele maal bezondigde. Tebak, die in zijn club meer dan eens een ingooi doet, omdat hij buitengewoon ver kan plaatsen, zou het wel eens bij BelgiëNederland een keer van zijn rechtshalf overne men. En !n de tweede helft nam Tebak inderdaad een keer een ingooi voor zijn rekening en wierp het leder ver over de hoofden van de verbaasde Bel gen en landgenoten langs de lijn waar van der Kuil, die 45 meter van hem afstand en die er on middellijk van door ging. De legende, dat Tebak beter met zijn linkervoet zou kunnen trappen dan rechts, is te Antwer pen uit de wereld geholpen. Want Frans Tebak speelt al ja ren als linksachter in „Eindho ven", maar hij is eigenlijk een speler, die meer met het rech terbeen dan met het linker pres teert. Trouwens, dat verwisselen van links naar rechts en omge keerd, is meer in de familie van Tebak voorgekomen. Papa Tebak was in de jaren tussen 1910 en 1935 een trouwe eerste elftal speler. Maar papa Tebak, Evert genaamd, stond in de ploeg altijd links opgesteld, maar hij speel de eigenlijk rechts. En de broer van Frans, Jo Tebak, opereert thans in Eindhoven als linkshalf, maar hij speelt rechts even goed als links. ook Lemberechts remde de snelheid der aanvallen. Steeds draaide hij, wan neer hij de bal in zijn bezit had, een halve slag om, zodat hij met de rech tervoet voor kon zetten. Dat deed hij dan ook wel goed, maar intussen was er zoveel tijd verloren gegaan, dat de Nederlandse verdediging steeds de goede opstelfing kon kiezen en het verrassende element al bij voorbaat uit de Belgische aanvallen was ver dwenen. Het euvel, waaraan de Bel- ginsche voorhoede de laatste jaren ernstig heeft geleden, kwam ook dit keer tot uiting: de voorhoede miste een felle schutter, die van iedere kans, hoe klein ook, profiteerde. Het was dus geen wonder, dat de eerste hoekschop, na ruim een kwartier spe len door België genomen, wel ge vaarlijk dicht voor het doel terecht kwam, maar dat het binnentrio het doel van Kraak op de verkeerde plaats zocht. Linksbuiten Reyniers zagen wij herhaalde malen pogingen in het werk stellen om Alberts, die een verdienstelijke partij voetbal ten beste gaf, te passeren. Maar ook hij schoot een keer, toen hij twee, 'drie tegenstanders, was voorbijgerend, jammerlijk naast. Van der Kuil'mocht na 20 minuten de eerste hoekschop voor zijn ploeg nemen, door hemzelf geforceerd in een duel met de ge acheveerd spelende van Brandt, een zeer dappere back, die bliksemsnel reageerde en wiens wegtrappen op hoog niveau stond. Van der Kuil, die zeer weinig steun ondervond van Lugthart de Groninger begon ken nelijk nerveus en had moeite om zijn debutantenkoorts te overwinnen plaatste de hoekschop voortreffelijk voor, maar de Belgische verdediging werkte het leder het veld ini. Weer ging Reyniers er tussen uit, tezamen met Bensch en deze combinatie had tot resultaat, dat Bensch een laag hard schot kon inzenden, hetwelk Kraak geen moeilijkheden bezorgde. Van Roessel c.s. antwoordden met een felle harde aanval en even heers te er verwarring in de Belgische ge lederen, toen de druk in enkele se conden zo groot werd, dat slechts Boogaerts een doelpunt kon voorko men. Coppens, Coppens... Nadat het Oranje—binnentrio met snel kort spel gevaarlijk voor het Bel gische doel was gekomen en Boo gaerts opnieuw als redder moest fun geren, was het woord weer aan de Belgen, die ongetwijfeld beter samen speelden. Maar Mermans schoot ver naast doel. Dat beviel het Antwerp se publiek helenKaal niet en men floot de man van Anderlecht, die zo veel grote wedstrijd voor zijn land heeft gespeeld ook tegen Nederland, uit. Men joelde en jouwde, ja men schold de midvoor, die in Terlouw weer zijn mannetje had gevonden, uit. En wat nog ergèr was, de dui zenden riepen om „Coppens, Cop pens....", waardoor het zelfvertrou wen, door de harde maar faire ver dediging van Terlouw, toch al niet honderd procent, aanzienlijk slonk. Scheidsrechter Ling floot veel, maar de overtredingen kwamen aan beide zijden voor en werden meer begaan in overmoed en enthousiasme, in felle doortastendheid, dan door min der fair spel. Vani overwicht van een van beide ploegen was geen sprake. Opvallend was in sommige phasen van de strijd het slechte afgeven van de Oranjehemden, zelfs bij Abe, wiens fijne „tikjes", zuiver geplaatst, sterk gemist werden. De Heeren- vener schoot een keer, in goede po sitie staande, naast. Aan de andere kant mocht Torke Lemberechts een vrije trap nemen, even buiten het strafschopgebied, maar Terlouw en zijn mannen vormden het bekende muurtje, waar het schot van de klei. ne Mechelaar op afstootte. En zo ver streek de tijd, zonder dat de voor hoeden een doelpunt hadden kunnen maken. DE TWEEDE HELFT. De tweede helft zette in met een offensief van de Oranjehemden. Van Roessel schoot naast, Abe deed het zelfde en een kopbal van Van der Kuil ging over. Maar na een offen sief van zeven minuten minderde de druk op het Belgische doel al weer. En Carré wist het spel te verplaat sen. Wel kwamen de Rode Duivels gevaarlijk dicht bij het doel Kraak, maar men kreeg niet de in druk, dat de Nederlandse defensie, waarin zowel Terlouw als Alberts en Tebak zeer goed speelden, snel zou capituleren. België neemt de leiding en Oranje maakt gelijk. Zo kwam het doelpunt in de tien de minuut voor België, nog onver wacht. Want de achterspeler Diricx loste van zeker 35 meter een harde kogel, waarbij de bal door Kraak, die niet gehinderd werd, niet klemvast werd gegrepen. Hij liet de bal uit handen vallen en Anoul- was er snel bij om van dichtbij, nog tegen Kraak aanschietend, zijn ploeg de leiding te geven (10). Een blunder van Kraak, welke gelukkig geen invloed had op het moreel van de Oranje ploeg, want 1 minuut later was de stand alweer gelijk. Bij een opeen hoping van spelers voor het Belgi sche doel schoot Abe Lenstra in, even raakte Carré het leder nog aan en voor de verraste Boogaerts vloog het leder hoog in de hoek (11). Twee doelpunten binnen 1 minuut, een sensationeel ogenblikje, dat zo inhaerent is aan de BelgiëNeder landwedstrijden vani weleer. Maar helaas bleef het bij deze éne phase van opwindend en productief voet bal. Want beide verdedigingslinies hadden zich spoedig hersteld en ble ven voorlopig de aanvallers de baas. Na ruim een kwartier scheerde een goed schot van Biesbrouck over de lat en een inswinger van Lembe rechts, met het linkerbeen uit een corner genomen, tolde gevaarlijk voor Kraak's doel, maar alweer wa ren1 de mannen van Terlouw op hun post. De druk van België werd iets groter, maar geen ogenblik werd er paniekvoetbal gespeeld, hetgeen de laatste jaren in onze achterhoede nog wel eens werd gedemonstreerd. Mer mans bleef zwak spelen en toen hij met nog ruim een kwartier spelen voor de boeg, met een vrij veld voor zich,ver naast schoot, hieven de sup porters van Antwerpen weer een ge joel aan, dat bepaald niet prettig ini de oren van de Belgische midvoor moet hebben geklonken. En het spel, dat de Belgen in deze phase van de wedstrijd demonstreerde, was zo zwak (hiervan wisten de Oranjehem- den niet te profiteren), dat niet al- i leen Mermans werd uitgefloten, maar De belans van België-N ederland Vier overwinningen voor de Zuiderburen Zaterdag en gisteren waren het weer de grote dagen van de voet bal ontmoetingen tussen Pelgië en Nederland. De balans viel dit maal wel zeer stork in het voor deel van onze Zuiderburen uit. Men zie slechts de uitslagen: BelgiëNederland 21. BelgiëNederland (Jeugd) 3—1. BelgiëNederland (Politie) 5—2. AntwerpenRotterdam 30. BrusselAmsterdam 12. De tweede televisie-uitzending van een interland-wedstrijd, die Philips in samenwerking met de K.R.O., A.V.R.O., en V.A.R.A. verzorgde, be wees, dat men zich volkomen bewust is van het experimentele stadium, waarin dergelijke uitzendingen zich in Nederland nog bevinden. Men had goede lering getrokken uit de erva ren van de vorige maal en de wijzigingen, die men aangebracht had, brachten de uitzending op een technisch veel hoger plan. Een van de onvolmaaktheden van de vorige maal was, dat de spelers van de ver schillende landen niet voldoende van elkaar te onderscheiden wareni, daar er op het zwart-witte beeld geen verschil in kleding van de diverse groepen te constateren viel. Maar op het scherm van gisteren waren dc witte Nederlandse broegen een scher pe tegenstelling bij de zwarte Belgi sche kleding en men kon het goed of verkeerd terecht komen van een bal ogenblikkelijk vaststellen. Ook de samenwerking tussen de verschil lende camera's op het veld was aan merkelijk verbeterd. Met zeer grote soepelheid werd het beeld doorlopend doorgegeven en men kreeg wellicht een overzichtelijker beeld van de wedstrijd vooral van de details dan de aanwezigen in het stadion, daar men doorlopend „met zijn neus op de bal zat", terwijl de camera mensen toch de juiste afstand in acht nemen, waardoor de totaal indruk hniet verloren ging. De uitzending iwds' niet volmaakt; zo werd het cen trum van het scherm ontsierd door een donkere vlek en was een der ca mera's in doorlopend conflict met een paal, waardoor het beeld voortdurend en doorbroken werd. De radio-re porter, Dick van Rijn, had zijn com mentaar meer dan de vorige maal, aangepast aan de televisie. Zijn spaarzame, rake en soms droogkomi sche toelichting, begeleidde het beeld op het scherm voortreffelijk. In vergelijking met de vorige maal kan gezegd worden, dat het een zeer geslaagde proef is geweest. Met eetöte IBelgióxdle doelpunt Hier zien we hoe de Nederlandse doelman, Kraak, moet zwichten tijdens een Belgische aanval in het begin van de tweede helft van de voetbalwedstrijd BelgiëNederland in het Antwerp-stadion te Deurne. De Belgen wonnen met 21. Dit is het eerste Belgische doelpunt. Van links naar rechts: Mermans, Kraak, de Engelse scheidsrechter Ling en Wiertz. ook Anoul en Bensch. Het spel golf de op en neer, Abe Lenstra mocht een hoekschop nemen de vierde voor Nederland maar de bal be landde achter de lijn. De afwerking der Belgische aanvallen was slecht, en af en toe ontbraken zelfs de pit en de animo om er iets meer van te recht. te brengen. België herneemt dc leiding. Toen Mermanis, in moeilijke positie, bij de uitlijn staande, voorzette, ko gelde Terlouw de bal de lucht in voor eigen doel en Kraak kon slechts een doelpunt voorkomen, door de bal over de lat te stompen, Maar de cor ner, door Lemberechts genomen, le verde het tweede doelpunt van Bel gië op, een even ongelukkige goal als de eerste. Kraak miste in de gehele wedstrijd het zo nodige zelfvertrou wen, iets wat wij reeds in de oefen wedstrijd tegero Wolverhampton Wan derers hadden kunnen constateren. Hij „timede" bij deze hoekschop slecht, liep uit, sloeg met de open handen de bal het veld in, waarna Mermans via een wirwar van benen trachtte de bal in het door Kraak verlaten doel te trappen. Het leder kwam echter tegen de paal terecht. Inmiddels was Kraak teruggerend, had niet gerekenid op de terugsprin gende bal en via het lichaam van Kraak belandde de bal over de doel lijn, zonder dat Alberts, die naar het verlaten doel was „gegleden" er iets aan kon. doen. Een tweede blunder van Kraak, welke België de over winning schonk. Dat gebeurde vier minuten-voor het einde. Nederland speelde in de resterende minuten een verloren wedstrijd. De druk van Bel gië werd uit de aard der zaak groter en een keer miste Mermans vlak voor het Nederlandse doel grandioos, toen hij volkomen over het leder heenmaaide. En zo kwam het einde van een vrij kleurloze wedstrijd, waarin beide ploegen slechts middel matig spel hadden laten zien. UIT DE KLEEDKAMERS. Het is altijd goede gewoonte ge weest na afloop van een interland wedstrijd de spelers en officials in de kleedkamers on te zoeken om iets tc horen over hetgeen zij van de ge speelde wedstrijd denken. Het A.N.P. gaf daarover steeds kor te indrukken) weer. Ditmaal misten we deze. Niet te verwonderen overigens: er zal in de kleedkamers niet veel te zeggen zijn geweest

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5