RIJNSTREEK Het erekruis „Pro Ecclesia" voor jubilerende bestuursleden GezelHge sociale Zondagmorgen van Leidse Kath. werkmeesters President Robert definitief in Engelse havenstad gestand De Haagse Hofweg wordt hoofser Dekenale jongemannen maakten verdienstelijk toneel-debuut MAANDAG 20 OCTOBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Stille Omgang Roelofarendsveen Reeds vorige week Zondag was het 30-jarig bestaansfeest van het Ge nootschap van de Stille Omgang in de parochiekerk „Maria Presentatie" kerkelijk gevierd. Gisteren geschied de dit in de parochiekerk van „St. Petrus Randen". De plechtige Hoogmis te 10 uur werd opgedragen door de directeur der Stille Omgang, pastoor D Schoen makers, geassisteerd door kapelaan Sikkink als diaken en pater van Dijk als sub-diaken. Het -zangkoor voerde de prachtige Mis met volkszang van Hub. Cuypers „Missa Populi" uit o. 1. v. de heer M. Nieuwirft met mede werking van de gemengde zangver eniging „Vox Laeta" o.l.v. Jos. v. d. Meer. Het orgel werd bespeeld door de heer J. v. d. Meer. De feestpredi katie werd gehouden door pastoor Schoenmakers. Deze releveerde het 30-jarig bestaan en sprak hiervoor' zijn gelukwens uit. Door de bloeiende afdeling der Stille Omgang is hier ook de liefde tot het H. Sacrament lo groot. Moge God derhalve de lei ders van de Stille Omgang hiervoor zegenen. Na de Hoogmis zong de voorz. van de Stille Omgang, de heer B. v. d. Meer het „Jubellied van het H. Sa crament van Mirakel" op tekst van mevr. BongaartsSmeets en muziek van J. H. Loser. In de grote ontvangkamer van het St. Jacobus Gesticht kwamen hierna het bestuur van de pl. afd. van de Stille Omgang en de besturen van de afdelingen Rijp wetering, Oud- Ade en Oude-Wetering bijeen. Hier bij waren ook tegenwoordig de voorz. van het hoofdbestuur te Amster dam, de heer Elzenburg en echtge note, pastoor D. Schoenmakers, pas toor S. Ligthart, em. pastoor J. G. Onel en pater van Dijk, terwijl de voorzitter en secretaris van de pl. Stille Omgang de heren B. v. d. Meer en C. Kortekaas, die vanaf de op richting deze functies hadden be kleed, bij deze gelegenheid omringd door echtgenoten en kinderen, een «ureplaats innamen. Huldiging jubilarissen Pastoor Schoenmakers was de eer ste spreker, die een gelukwens richt te tot de jubilerende afdeling met haar jubilerende voorzitter en secre taris. Wat zult gij u vandaag geluk kig gevoelen, zeide spr. De door u opgerichte Stille Omgang tot eer en hulde aan O. L. Heer, tot een zo bloeiende afdeling te hebben zien uitgroeien. Dat zelfs de hoge kerke lijke autoriteiten uw ijverig werken hebben gewaardeerd, blijkt wel uit de mededeling, dat het Z. H. de Paus heeft behaagd aan B. v. d. Meer als jubilerend voorzitter en C. Korte kaas als jubilerend secretaris het ere kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te verlenen, waarvan de nog niet aan wezige versierselen u t.z.t. zullen worden uitgereikt. Dat gij dit ten volle verdiend hebt zal pastoor Onel, die u in uw mooie werk zovele ja ren heeft medegemaakt nog beter kunnen getuigen. Namens het hoofdbestuur in Am sterdam bracht de heer Elzenburg de hartelijke gelukwensen over. Dat gij nog jarenlang uw onderscheiding zult mogen dragen en met uw jon gere bestuursleden samen steeds aan de Stille Omgang een grote bloei zult weten te gevèn. Pastoor S. Ligthart zeide dat door deze voorzitter en secretaris niet al leen de Stille Omgang gesticht is te Roelofarendsveen, maar later ook te Rijpwetering, Oud-Ade en Oudewe tering. Hiervoor is de verering voor het H. Sacrament in de gehele ge meente tot bloei gebracht. Spr. her innerde er aan, dat de Stille Omgang zich tot taak gesteld had het altaar voor zijn nieuwe kerk te schenken. Pastoor Onel zeide met genoegen geluisterd te hebben naar de gevoel volle zang van de jubilerende voor zitter in het Jubellied. De pastoor sprak de wens uit, dat voorz. en be stuur het ledental in de Stille Om gang steeds mogen zien groeien tot nog groter eer van Jezus in het H. Sacrament. Pater van Dijk sprak ook woorden van gelukwens en zag in de onder scheiding, waardering voor het ge hele bestuur, alsmede voor de gehele Stille Omgang. Namens de aangesloten afdelingen Oude Wetering, Rijpwetering en GOTH. EETKAMER iets aparts Compleet £795. DREEF - Burgsteeg 3-5-12 Telefoon 20657 (Advertentie) De jubilerende voorz. B. v. d. Meer De andere jubilaris, secr. C. Korte- ontving Pro Ecclesia. kaas, die eveneens het pauselijk ere metaal ontving. Oud-Ade, welke een prachtig bloem stuk aanboden, sprak de heer P. H. v. d- Bosch woorden van gelukwens en uitte de wens, dat ook beide ju bilarissen nog vele jaren de beste krachten tot heil van de Stille Om- tgang en de aangesloten afdelingen j zullen kunnen geven. Dankwoord Ontroerd voor het huldebetoon j bracht voorz. B. v. d. Meer de ge- i uitte waardering van toepassing op de gehele afdeling der Stille Om- j gang. Mogen wij allen een voorbeeld zijn om in deze ernstige tijden de grote schat door onze voorouders bewaard, ook door een diepe bele venis van ons Geloof, dit bewaren voor ons nageslacht. De groei van onze afdeling is naast de zegen van God op de eerste plaats te danken aan de medewerking van alle be- stuurderen, maar ook aan de ijver van pastoor Onel in het verleden. Spr. gaf voorts een overzicht van het ontstaan en de groei der Stille Om gang. Het 25-jarig bestaan gaf geen reden tot feestvieren. Vele van de jongens waren toen in Indië. Maar het gezamenlijk gebed is verhoord. Alle jongens zijn behouden terugge keerd, en allen zonder uitzondering hebben van de aangeboden gratis deelname tot de beevaart der Stille Omgang gebruik gemaakt. Daarom was nu een H. Mis tot, dankzegging op zijn plaats. De heer C. Kortekaas tenslotte bracht, na zijn dank voor onderschei ding en waarderende woorden, on der de aandacht, dat volgend jaar 1953 een Jubeljaar is, omdat het dan 100 jaar geleden is, dat de Bis schoppelijke Hiërarchie werd her steld. Moge dit jaar brengen een sa menbundeling van krachten, tot een diepere beloofsbelevenis en tot meer bewust worden van het voorrecht Katholiek te zijn. Tot slot mochten de jubilerende voorzitter en secretaris, voor hun on derscheiding, welke in de Roelof- arendsveense geschiedenis maar een enkele maal is gegeven, nog vele ge lukwensen in ontvangst nemen. KERNCLUB BESPRAK HET ONDERWERP „ORGANISATIE". De 2e bijeenkomst in het winter- programma van de Kernclub van veiling en L.T.B., welke in de Pan- cratiuszaal werd gehouden, trok nog geen grote belangstelling. De voorz., de heer A. H. Verdel gaf een kort overzicht der gehouden chrysanthen tentoonstelling, welke kwalitatief 'n goede vooruitgang vertoonde. Zij is een basis voor de tentoonstelling voor volgend jaar. De heer Th. van Son verkreeg hierna het woord voor de behande ling van zijn onderwerp „Organisa tie". Hij verdeeld zijn causerie in drie delen met na elk deel gelegen heid tot gedachtenwisseling. Spr. be sprak le Ontstaan Stand en Vakor ganisaties. 2. Wat doen deze organi saties, en ten 3e Waarom nu nog P. B.O. Tot volle- tevredenheid werden de vragenstellers in een uitgebreide discussie van antwoord gediend. Medegedeeld werd vervolgens dat de kadercursus van de L.T.B. door gaat en zich nog enkele gegadigden kunnen opgegeven. De eerstvolgen de bijeenkomst werd vastgesteld op Vrijdag 14 Nov. a.s. met als spreker de heer A, J. Verkley over het on derwerp „Ook een jonge tuinder heeft roeping nodig." Gemeenteraad Boskoop Geldlening voor bouw van Uloschool Zaterdagmorgen kwam de raad van Boskoop in spoedvergadering bijeen in verband met de aanbieding van een geldlening ten behoeve van de bouw van een nieuwe Ulo-school. In de raadsvergadering d.d. 12 Sept. 1952 werd in principe besloten de door het R.K. Schoolbestuur ge vraagde medewerking tot de stich ting van een nieuw schoolgebouw te verlenen. Als uitvloeisel hiervan zal een bedrag van 50.000.moeten worden geleend. De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten is bereid gevonden dit bedrag aan de gemeen te te verstrekken in de vorm van een 30 jarige lening tegen de koers van 100 en een rente van 4 1/4 per jaar. De aflossing zal kunnen ge schieden in 20 gelijke jaartermijnen, elk groot 2500.voor het eerst in 1963. In de kosten van uitgifte en dienst is verschuldigd aan de bank een evenredig aandeel van deze kos ten der 4 1/4. obligatielening ad 20 millioen van de bank, geschat op 1,3% van het nominale bedrag der lening. Aangezien de opnemings datum is gesteld op 31 October a.s.' werd de raad in deze spoedvergade ring bijeen geroepen. De heren Ma thot, Noest en Hage konden zich eigenlijk niet verenigien met de gang van zaken, die een gevolg is van de wettelijke bepalingen, het geen door weth. Taat werd toege licht. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. om tot het aangaan van deze lening over te gaan, aangenomen. De heer M. Jongejan maakte van deze ge bruik te tracteren in verband met zijn 40-jarig huwelijksfeest. Ondertrouwd: Antonius Vianen 26 jr en Wijnanda Helena Maria There- sia van der Zwet 23 jr; Anthonius Cornelis Boting 26 jr en Anna Ma ria Theresia van Ooi 21 jr. ALPHEN AAN DEN RITN Geboren: Dick z. van Jan Ho ger vorst en Maartje C. Hoogendoorn; Sophia Hendrika d. van Jan Schone- wille en Susanna G. van Schip; San- drina d. van Lambertus Visser en Jenneke Uithol; Simon Johannes Ja cobus z. van Simon Bezuijen en Boukje van der Meer; Jan z. van Ja cob Bijker en Christina van den Berg; Johannes Jan z. van Pieter Oostervink en Geertje Buiten; Cor nelis z. van Cornelis v. Kippersluis en Cornelia Hoogerwerf; Elisabeth Trijntje d. van Machiel Zuidam van Johannes P. vail Rijn en Petro- nella Kooij. Ondertrouwd: Gijsbert A. Boer 48 j. en Hendrika Windhorst 31 j.; Ger- rit van der Lee 23 j. en Johanna C. Wiegman 21 j.; Jan G. Blanken 24 j. en Martina L. Lager wij 20 j.; Leen- dert de Kler 33 j. en P,tronella A. Splinter 19 j. Getrouwd: Volkert Abbee 22 j. en Aafje Blouw 24 j.; Leonardus C. Zwanenburg 28 j. en Maria C. A. van Vliet 27 j.; Daniël Zuijderduijn 40 j. en Maria van den Bosch 25 j. Overleden: Johannes G. de Moree 80 j.; Wouter A. Vergouw 1 j.; Ger- rit Vijfhuizen 65 j.; Dirkje Groenen dijk 73 j., wede. van A. Sluis. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. Vrijdagavond te 7.45 uur komt de raad in vergadering bfjeen met op de agenda o.a.: Aan bieding begrotingen waterleidingbe drijf, grondbedrijf en burgerlijk armbestuur en gemeentebegroting voor 1953; verzoek van bewoners van de Geer om aansluiting aan de waterleiding, het prae-advies en voorstel van B. en W. Alsvoren van bewoners van de Hoge Rijndijk tot verbetering der straatverlichting al daar, met praeadvies en voorstel van B. en W. Verzoek van G. P. van der Krogt, Weipoort alhier inzake aankoop brandspuit aldaar, met praeadvies en voorstel van B. en W. Alsvoren van M. Leune, Gelders- woude inzake aankoop bransdspuit- huis aldaar, met praeadvies en voor stel van B. en W. Verhuur van de on derwijzerswoning aan de heer H. Witteveen. Beschikbaarstelling gel den voor verbetering van 6 wonin gen aan de Hoge Rijndijk.. Vaststel ling van een wijziging van het uit breidingsplan Noordbuurt. ZOETERWOUDE Roode Kruis. Zaterdagavond werd door het Roode Kruis in het gymnastieklokaal een filmavond organiseerd. Voor een goed bezette zaal werd de film van Florence Nightingale vertoond, alsmede een film van mooi Nederland en enkele bij films. In de pauze werd een ver loting gehouden, die een bedrag van 45.25 opbracht. Landarbeider gewond bij bieten campagne. Zaterdag, toen de ar beider R. van R. bij de landbouwer P. van der Eijk, aan het bieten- rooien was, stak hij per ongeluk in zijn rechterhand met de scherpe bietenspa. Met een gapende wond begaf hij zich naar dokter Flim te Boskoop, die de wond heeft verbon den. Het bleek dat hij enige spieren had doorgesneden. Voorlopig kan hij Poets Nü met de éérste „groene" tandpasta in Nederland De gehele dag een frisse mond en tanden wonderwit. Uitsluitend verkrijgbaar in Apotheker) en Drogisterijen. Hendrika A. de Groot; Petronella d. zijn werkzaamheden niet verrichten. „Praatje bij de baard" Het luisteren naar de verlokkende tonen van één vogelaar kostte aan 18 passagiers hun rust en hun bezittingen Zoals wij Zaterdag jj. reeds in het kort berichtten, ligt de „President Robert" het onder Liberiaanse vlag varende luxe-jacht, waarmee de Maastrichtse notaris Q. en de Haagse familie L. in Juli van het vorige jaar uit België zijn vertrokken op het ogenblik in Southampton. Van de achttien passagiers zijn alleen nog „President Robert" zijn vader en moeder, drie zusters en drie broers aan boord. De andere opvarenden, o.w. de notaris en een aalmoezenier hebben het schip verlaten. De fami lie L. doet alle mogelijke moeite het jacht te verlkopen om daardoor aan de geldmiddelen te komen die hen in staat moeten stellen zich in En geland te vestigen. Vooralsnog schijnt men er wat huiverig voor te zijn naar Nederland terug te keren. De familie L. vreest, dat de politie haar verdenkt van deviezenovertredingen. Iedereen in moeiijkheden. De kapitein van het schip, K. M. Nowak, een Poolse zeeofficier, die gedurende de tweede wereldoorlog op de Engelse vloot heeft gediend, vertelde, dat het jacht voor 26.000 pond (ruim 260.000 gulden) in Enge land is gekocht. Na de aankoop moest het schip, dat „President Robert" v/erd gedoopt, naar Zeebrugge va ren, waar dë familie L. zich met an deren inscheepte. Het schijnt, dat Roberts beloften iedereen in moei lijkheden hebben gebracht", zo zei de kapitein. Men vertrok uit België met als einddoel Kaapstad. De tocht ging via Le Havre, Cherbourg, Brest, La Pallice, Coror.a, Leixoer, Opor to, Lissabon, Cadiz, Tanger, Ceuta, Oran naar Tanger, waar men gerui me tijd heeft rondgezworven. Van daar ging het op Casablanca aan, waar het schip m dok ging. Doelloze tocht. „Ik adviseerde de familie niet naar Kaapstad te gaan, omdat het schip voor die reis niet gebouwd was", zo zei kapitein Nowak. „We hebben toen nog wat rondgezwalkt en zijn o.m. in Las Palmas en Gibral tar geweest. Wat er toen allemaal besloten is, weet ik niet, maar ik kreeg de indruk, dat de familie haar plannen moest opgeven. Ik kreeg bevel naar Southampton op te va ren en hier zijn we nu. Ik kan ze nu moeilijk in de steek laten." Kapitein zonder gage. Kapitein Nowak vertelde verder, dat het familiebezit zo zeèr is te ruggelopen, dat hij geen salaris meer ontvangt. Hij kreeg vijf en dertig pond per week. „Dat doet me niet zoveel als het feit, dat mijn passa giers alles hebben verkocht en op geofferd, omdat zij luisterden naar de beloften van één man." Enkele leden van de bemanning zijn verder reeds door gebrek aan geld ontsla gen. Er is reeds een bod op het schip gedaan, maar de kapitein vond dat te laag en het is geweigerd. „Presi dent Robert" zelf was niet te spre ken. Hij lag in zijn hut. Zijn fa milieleden oefenden critiek op be richten in Franse bladen, volgens welke zij gesmokkeld zouden heb ben. Ook is het onjuist, zo vertelden zijn, „dat wij geprobeerd zouden hebben een Indoneisch politicus naar Indonesië over te brengen". De fa- hebben een Indonesisch politicus naar toekomstplannen. Kapitein Nowak herinnerde zich, dat er suggesties zijn gedaan om in Engeland te (blij ven, „maar dan zal er eerst geld ge vonden moeten worden." Drie aanbouwen zullen ruimte en schoonheid schenken Van rijkswege zijn plannen in voorbereiding voor uitbreiding van 't complex rijksgebouwen, gelegen aan de Noordzijde van de Hofweg te 's-Gravenhage. Deze plannen houden o.m. in, het maken van een drietal aanbouwen. 1 Een aanbouw, grenzende aan het Buitenhof, dient in het bijzonder om uitbreiding te geven aan de bestaan de huisvesting van de Raad van State hetgeen practiseh de enige mogelijk heid is. In aesthetisch opzicht acht men deze oplossing aanvaardbaar, omdat zij de toegang van de Hofweg af naar het Buitenhof zal markeren en de oostelijke hoek van dit plein een duidelijkere begrenzing zal ge ven. Het is de bedoeling, dat deze aanbouw op kolommen zal komen te rusten, zodat het voetgangersverkeer het rijverkeer blijft hierdoor on gemoeid hiervan geen hinder zal ondervinden. De uitvoering van de beide andere aanbouwen zal leiden tot verbetering van een tweetal weinig fraaie gedeel ten van de Noordelijke straatwand van de Hofweg. De aanbouw, ont worpen op de hoek van de Hofstraat, zal bovendien een stedebouwkundig minder aantrekkelijke hoek groten deels afschermen. Het onderhavige stadsbeeld als ge heel zal dan ook een belangrijke ver betering ondergaan. De afbraak van het voormalige hotel „De twee Steden" en de plan nen van de N.V. Hollandse Bank Unie, om ter plaatse een bank- en 'n kantoorgebouw te stichten, bieden een gunstige gelegenheid, ter zake thans de nodige maatregelen te ne- „Als mensen hebben de commu nisten mijn warme sympathie", zo verklaarde gistermorgen de plv. voorz. van de Leidse K.A.B., de heer P. Oostdam. „Wanneer ik met een van hen in contact komt, dan weet ik na een paar minuten, dat het een communist is. Alhoewel tegenstan ders van hun principes, respecteer ik de wijze, waarop zij hun beginsel uit dragen". De heer Oostdam constateerde voorts, dat men van de gemiddelde katholiek na een uur praten, meestal niet meer te weten kvam, dan dat hij geen communist was. „Voldoen de katholieken van te genwoordig nog wel aan hun titel?" vroeg de heer Oostdam zich af. Hij beantwoordde die vraag niet, maar herinnerde er slechts aan, dat een van de kenmerken van een ware ka tholiek is, dat hij zijn levensbeschou wing uitdraagt. Dit rake, doch korte betoog werd gehouden terwijl de R.K. werkmees ters uit Leiden te samen met hun dames, gistermorgen in de Harmonie gezellig een kopje koffie dronken, dat het sluitstuk vormde van hun so. ciale Zondagmorgen aan het begin van het winterseizoen. De werkmeesters hadden het woord „sociale Zondagmorgen", gemeen schapsmorgen, verbluffend juist in praktijk gebracht. Het was geen mor gen, tijdens welke de ene speech na de andere werd afgedraaid, zodat de gemeenschap slechts mag luisteren, maar de aanwezigen vonden elkaar in een gezellig onderonsje. De speech van de heer Oostdam paste zeer goed in dit plan, want het was meer een „praatje bij de haard", een genoege- lijk gesprek, dat aan de aanwezigen stof gaf voor hun debatten. Dat dé gesprekken ook zonder dit levendig genoeg waren, kan voor een aanzien lijk deel op rekening van de dames geschreven worden, m^ar door het praatje van de heer Oostdam sloten gezelligheid en ernst een vriendelijk accoord. De morgen was begonnen in de ka pel van de eerw. zusters Carmeli- tessen aan de Oude Vest, waar de g.a., rector R. v. Vugt, voor de ver eniging, die practiseh voltallig aan wezig was, de H. Mis opdroeg. Tij dens de H. Mis wees de rector op de grote verantwoording, die de ka tholieken en speciaal zoals de R.K. werkmeesters de katholie ken, geplaatst in leidinggevende posi ties, drageni. De katholiek dient zijn overtuiging aan anderen door te ge ven, niet door lange betogen, maar door een positieve beleving van zijn principes, die de buitenstaander tot nadenken moet stemmen. De voorz. van de R.K. werkmees ters, de heer H. v. Schaik, die de benijdenswaardige gave heeft, om met heel weinig woorden een bijeen komst goed te doen verlopen, heette voor het ontbijt de warkmeesters en hun dames hartelijk welkom en be gaf zich na het praatje van de heer Oostdam met deze in een kort open baar debat, waaraan spoedig velen van de aanwezigen deelnamen. Delftse beiaardiers te Leiden benoemd Met ingang van 1 November a.s. zijn door het college van B en W de heren Leen 't Hart en Rien Ritter, beiden uit Delft, benoemd tot beiaar diers van de Sleutelstad. Dit tweetal volgt de heer R. Heering, die in Mei 1.1. overleed. In de afgelopen maan den was de heer F. de Nie uit Lei* derdorp tijdelijk beiaardier van de Leidse stadhuistoren. Leen 't Hart is een 32-jarige Delf tenaar, die 1942 het staatsdiploma behaalde, nadat hij reeds in 1939 be noemd was tot organist van de Geref. kerk te Delft. In 1942 werd hij organist van de Delftse Geref. Westerkerk en het jaar daarop hulp beiaardier van de Nieuwe Kerk te Delft. In 1949 nam hij te Rotterdam deel aan de nationale beiaardiers- wedstrijd, waarop hij de eerste prijs verwierf. In 1950 behaalde hij aan de Beiaardierschool te Mechelen het einddiploma, als eerste Nederlander „met grote onderscheiding". Ook in het buitenland heeft Leen 't Hart be kendheid verworven. Hij trad o.a. op in Brazilië en op Curacao. In Neder land gaf hij als beiaardier en als or ganist enige radio-concerten. Boven dien is hij dirigent van twee Delftse en een Rotterdams koor. Rien Ritter is 30 jaar oud. Hij be haalde het staatsdiploma orgel in 1942 e*n dito voor piano in 1946. Ook hij studeerde aan de Mechelse Bei aardierschool en slaagde er in 1949. Reeds voor de oorlog werd hij be noemd tot organist in de Lutherse kerk te Delft. Tegelijk met Leen 't Hart werd hij in 1943 hulpbeiaardier van Delft Ook zijn vaste aanstelling volgde in 1946. Dit Delftse tweetal zal wisselend in Leiden spelen, Leen 't Hart in November, Rien Ritter in December enz. Daar zij deze Leidse functie met die van Delft moeten combineren, zal het Zaterdagse carillon-concert in de Leidse Stadhuistoren naar de Vrijdagmorgen verschoven worden. Het Woensdagse concert blijft nor maal doorgang vinden. 1 eHse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Indonesisch recht de heer O. D. J Beer dan Haag; voor het candi- daatsexamem Godgeleerdheid de heer J. A. Eekhof Hemstede. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina, d. van A. Ruis en M. Schild; Robert, z. van J. v. d. Burg en B. Lieferink. Overleden: A. G. Keuter man 64 j. „Mijnheer Klaproos" Er bleken in de dekenale parochie! logeerden, zodat mijnheer Klaproos ruim vierhonderd mensen te zijn, die gemakkelijk tot de bevinding kon mijnheer Klaproos nog nooit ontmoet komen in een gekkenhuis verzeild hadden. Of deed het stuk er niet toe geraakt te zijn. Hij maakt er dan en waren zij gisteravond alleen maar ook de meest onwaarschijnlijke ge- naar de fiTote zaal van n«i Riimiit» beurtenissen mee en tenslotte dreigt hij zelf ook gek te worden. Totdat het (zwakke) happy-end de oplos sing brengt. Dit spel heeft ontegenzeggelijk de grote verdienste, dat het door zijn enerverende actie en opeen stapeling van onwaarschijnlijke sensaties de aandacht zódanig voor zich opeist, dat het publiek geen tijd gelaten wordt om het spel der spelers nauwkeurig te analy seren. Het spel was verre van vlekkeloos en er kwamen vooral in het derde bedrijf haperingen voor, die hinderlijk gewerkt zou den hebben wanneer het lach succes niet zo groot was geweest. Nu vielen de tekortkomingen nauwelijks op en amuseerde men zioh geweldig. Hiermede wil overigens niet ge zegd worden, dat er slecht gespeeld werd. De spelers weerden zich kra nig en aangezien de meesten voor 't eerst op de planken stonden, mógen zij zeker tevreden zijn over dit eer ste resultaat. Vooral mijnheer Klap roos zelf gaf een goede vertolking, evenals de Oostenrijkse ex-majoor en de leeuwentemmer met zijn grappig buitenlands accent. Als men bovendien rekent, dat twee spelers op het laatste moment moesten in vallen, kan men slechts bewonde ring hebben voor het resultaat en de jongelui op hun verdere toneel- weg alle succes toewensen. Het publiek waaronder zich ook rector Vester, de districtsaalmoeze nier, en de kapelaans Stoelinga en Van Adrichem bevonden beloon de de spelers met hartelijk applaus. Daarna gingen de stoelen aan de kant en werd er nog een uurtje ge zellig gedanst. naar de grote zaal van „Den Burcht' gekomen om de jongemannen van hun parochie te zien spelen? Moge lijk ook kwamen zij vooral voor het bal-na van Evert Castelein. Maar hoe het ook zij, de zaal was stamp vol, toen kapelaan Schrama voor het doek verscheen om allen hartelijk te verwelkomen. De kapelaan zou het kort maken. Maar hij wilde toch niet verdwijnen alvorens in een enthousiast betoog benadrukt te hebben, dat er een ver eniging voor kath. jongemannen no dig is, niet alleen om te kaarten en te biljarten, maar ook en dat op de eerste plaats! om een geeste lijke en culturele ontwikkeling op te doen, die deze tijd van de jongeman nen eist. Hiervan was deze avond het begin, althans het eerste officiële optreden naar buiten. De aalmoeze nier hoopte en verwachtte van de aanwezigen blijvende steun te ver krijgen voor dit jongerenwerk in de dekenale parochie. De spelers hadden voor deze ge legenheid gegrepen naar een succes stuk uit de twintiger jaren, „Mijn heer Klaproos", een drie-delige klucht, die het nog heel goed bleek te doen. De aanwezigen hebben zich tenminste kostelijk geamuseerd met de dol-komische situaties, die dit spel hun voorschotelde. Het verhaal is velen bekend. Mijn heer Klaproos wil iets zeer bijzon ders meemaken om daarmede z'n soosvrienden te overbluffen. Hij be landt in een hotel, dat door twee kellners een modern krankzinnigen gesticht wordt genoemd, waarin de „verpleegden" vrij in- en uitlopende gasten zijn. Nu wilde het toeval, dat er wel een aantal excentrieke figuren

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2