2)e Cdd^eSou^ant Uiterlijke rust in Djakarta teruggekeerd Winsjinski komt met „vredesvoorstel" Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 20 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12719 Gespannen rust te Djakarta Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes 1.50 De situatie blijft echter gespannen Staatsgreep-plannen ontkend Weliswaar is in Djakarta de uiterlijke rust teruggekeerd, maar dit wil aller minst zeggen, dat de cïisis is opgelost. Ingewijden verzekeren, dat de span- niVgen slechts een tijdelijke uitlaat hebben gevonden in de ernstige ongere geldheden van vorige week Vrijdag. Tengevolge van die opstootjes ontstond jn de hoofdstad van Indonesië feitelijk de staat van beleg. Volgens een me dedeling van de minister van Binnenlandse Zaken, Mohammed Roem, aan een vertegenwoordiger van Associated Press zal het Indonesische kabinet aanblijven totdat de spanning is verminderd. Daarna zullen, aldus Roem, uiteraard maatregelen moeten worden genomen naar aanleiding van de bekende motie, waarin de reorganisatie woi'dt geëist van het ministerie van Defensie en het opperbevel van het leger. Roem, die blijkens het A.P.-relaas, de situatie nog kritiek noemde, zeide, intussen te hopen, dat een oplossing voor de politieke impasse, waarin men is geraakt, zal kunnen worden ge vonden. Minister Roem heeft ten stelligste ontkend, dat er sprake zou zijn geweest van een staatsgreep. Het leger blijft trouw aan de regering, sprak hij, stand het^hoofd zal worden geboden. Gebleken is, aldus vervolgt de be kendmaking, dat bepaalde personen in woord en geschrift en voorts op andere wijze getracht hebben de een heid van het leger te schaden. Ook is gebleken, dat militaire geheimen in verkeerde handen zijn gevallen. Ten slotte wordt gezegd dat tegen handelingen, die de staat in gevaar brengen, maatregelen worden geno men. GEARRESTEERDEN VRIJGELATEN. Inmiddels heeft de plaatselijke mi litaire commandant van Djakarta be kend gemaakt, dat het in bescher ming houden van enkele parlements leden, o.w. de partijloze, niettemin zeer linies georiënteerde Mohammed Yamin (bekend door zijn opruiende en anti-Nederlandse redevoeringen in zake Nieuw-Guinea), Sjamsoeddin Soetan Makmoer, Bebasa Daeng Lalo (Partai Rayat Nasional), Joessoef (Partai Boeroeh) en de oud-premier dr. Soekiman, vicè-voorzitter van de Mohammedaanse partij Masjoemi, niet meer nodig werd geacht. De he ren zouden reeds naar huis zijn te ruggekeerd. Ook de dag- en weekbla den, welker kantoren werden gesloten o.a. „Merdeka" en „Madjallah Merde- ka", mogen weer verschijnen. De staf van de landmacht heeft op een vergadering met de divisi^com- mandanten de huidige toestand be sproken. De gedragslijn om de veilig heid van het leger te verzekeren werd vastgesteld er. met de regering wer den "besprekingen gevoerd over d( wijze, waarop aan de kritieke toe^ Meer licht in Drummond-zaak 1 HET VORBFELD VAN EGYPTE? Reizigers, die Zaterdag uit Djakar ta in Singapore zijn aangekomen, hebben volgens Reuter medegedeeld, dat in de Indonesische hoofdstad on gerustheid bestaat over en de moge lijkheid niet wordt uitgesloten van een staatsgreep door het leger naar Egyptisch voorbeeld, hoewel uiterlijk rust en orde zijn teruggekeerd. Namens de deelnemers aan de de monstraties van Vrijdag hebben Ja cob Roestam Effendi, Sjamsoedin, M. Sanip, A. Soeprapto en Aliloedin een bekendmaking uitgegeven, waarin zij zeggen, dat men er bij de regering op wil aandringen, dat zo spoedig'moge- lijk algemene verkiezingen worden gehouden, opdat men zou kunnen ko men tot samenstelling van een grond wet en de vorming van een repre sentatief parlement. Voorts wordt ge zegd dat er geen enkele band be stond tussen de demonstranten en welke regeringsinstantie of partij ook. De demonstratie was niet ge richt tegen de recente ontwikkelingen in het parlement en de regering. Evenmin werd bij de demonstraties gebruik gemaakt van geweld, zoals van bepaalde zijde werd gemeld, doch er was slechts sprake van spontani teit van het gewone volk dat aan de demonstratie deelnam, aldus de be- i kendmaking. Niets dan propaganda De activiteit van de Franse politie inzake de nog steeds niet opgeloste moord op het gezin-Drummond is opgeleefd. Men zoekt nu in twee richtingen tegelijk. Voor het eerst sinds de ontdekking van de moord heeft de Franse politie Scotland steiien toe als een middel om tot een De Russische minister van Buiten landse Zaken, Wisjinski, heeft Za terdag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een uit ze ven punten bestaand ^vredesvoor stel" gedaan, dat oan. beëindiging van de Koreaanse oorlóg op commu nistische voorwaarden bevatte. De voornaamste punten van Wis- jinski's voorstel kwamen overeen met een Vrijdag door de Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken inge diend „alles omvattend vredesaan bod". Wisjinski juichte de Poolse voor- tenlandse Zaken, Richard Crossley, zei op de rede van Wisjinski geen commentaar te kunnen leveren: ,.Het was niets anders dan 75 minuten pro paganda". Een Britse woordvoerder noemde de rede „teleurstellend" en voegde daaraan toe: „Onze eerste reactie is, dat zij geen nieuwe voorstellen be vat". Onmiddellijk na Wisjinki's rede gaf de Amerikaanse regering een speciaal rapport van 9000 woorden uit, waarin het Verenigde Comman do een samenvatting gaf van de Ko reaanse wapenstilstandsbesprekingen waarin nogmaals nadrukkelijk verklaard werd, dat de krijgsgevan genen niet met dwang gerepatrieerd behoorden te worden. Yard om hulp gevraagd. Zij wenst met name bijzonderhe den over een auto van gelijk type als die van de familie Drummond, welke, eveneens met als inzittenden een man, vrouw en meisje, rond het tijdstip van de moord in de omge ving van de plaats van de misdaad gezien zou zijn. De politie denkt na melijk aan de mogelijkheid, dat de moordenaar zich in de identiteit van de slachtoffers vergist zou hebben. De politie van Digne is begonnen met het onderzoek Van een tegen Dominici, de voornaamste getuige in de moordzaak ingediende aanklacht. Een electricien uit Metz, een zekere Lutz, heeft verklaard, dat Dominici hem in 1941 in een restaurant te Forcalquier onder bedreiging met een revolver een grote som geld had ontroofd. Hij had indertijd van de beroving geen melding durven ma ken, omdat het geld afkomstig was van illegale goudhandel. Voorts bestudeert de politie op het ogenblik een verslag uit Noord- Frankrijk, waar Vrijdagavond een man is aangehouden, die een kaart van de streek, waar de moord op de Drummonds op 5 Augustus is ge pleegd, in zijn bezit had. Op de kaart was de weg van- Forcalquier naar Lurs met een potlood aangegeven en de potloodstreep liep precies tot op de plaats, waar de Drummonds wer den vermoord. regeling van de Koreaanse kwestie te komen. Wisjinski verwierp de voorstellen der verbondenen voor een regeling in Korea en veroordeelde de schif ting van krijgsgevangenen door de Amerikanen. Hij beschuldigde het Amerikaanse opperbevel van „het aanrichten, van bloedbaden op het eiland Koje en in andere kampen". De Amerikanen rekten de be standsbesprekingen zonder enige re den en bombardeerden in die tussen tijd weerloze mannen en vrouwen, aldus Wisjinski.,Zijn voorstellen om vatten: Terugkeer van alle krijgs gevangenen „in overeenstemming met internationale gebruiken". Te rugtrekking van buitenlandse roepen uit Korea binnen twee of drie maan den. Hereniging van Korea door de Koreanen onder toezicht van een commissie bestaande uit deelnemers aan de oorlog in Korea en andere staten. Vermindering van de bewa pening der grote mogendheden met een derde. Onvoorwaardelijk verbod van atoomwapens en instelling van „strikte internationale controle" de naleving hiervan. Naleving van het protocol van Genève, dat bacte riologische oorlogvoering verbiedt, door alle landen. Sluiten van een o „vredesverdrag" door de vijf grote j vaardiging kon bestaan voor buiten, mogendheden. I landse inmenging. De Australische minister van Bui- J Perzië's breuk met Engeland De Perzische minister van Buiten landse Zaken, Fatemi, deelde op een persconferentie mee, dat de Zweedse zaakgelastigde in Teheran, Bengt Odhner, hem een brief had gezon den, waarin hij meedeelde, dat Zwe. den bereid is de Perzische belangen in Groot-Brittanmië te behartigen. Fatemi zei, dat hij de Perzische am bassade in Londen een telegram had gezonden om de vroegst mogelijke datum te vernemen, waarop het per soneel zou kunnen vertrekken. Met de officiële mededeling aan Groot-Brittannië van het verbreken der diplomatieke betrekkingen zou worden gewacht, totdat het anrtwoord op dit telegram ontvangen is. In Teheran doet het gerucht de ronde, dat de officiële mededeling niet voor a.s. Woensdag zal plaats vinden. De minister deed in het Perzische parlement een beroep op parlement en volk, de nationale, eenheid te be waren. Hij voegde hieraan toe, dat er geen verontschuldiging of recht- NEDERLANDS GESCHENK VOOR U.N.O.-GEBOUW. In zijn openingsrede voor de ze- van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft secretaris-ge neraal Trygve Lie melding gemaakt van plannen voor een Nederlands ge schenk voor het nieuwe gebouw van de V.N. „Nederland heeft zijn ver langen kenbaar gemaakt om een ge schenk aan te bieden voor het ver hoogde gedeelte van de hoofdingang van het Assemblée-gebouw", zeide Lie. Het A.N.P. verneemt in dit ver band, dat de bewuste plannen hun beslag nog niet hebben gekregen, daar <de mogelijkheden ervan nog in Nederland worden onderzocht en de besprekingen tussen de Nederlandse regering en het secretariaat van de V.N. nog gaande zijn. Egypte geen republiek Met nadruk heeft de Egyptische minister van Staat, Fathy Rad wan, de geruchten tegengesproken als zou Egypte weldra een republiek worden. In de eerste verklaring van de re gering hierover noemde hij deze be richten „absoluut ongegrond". En eenzelfde krachtige tegenspraak gaf hij op een gerucht, dat de huidige prins-regent, Moneim, tot koning zou worden uitgeroepen. De golf van arrestaties, die Zater dag in Egypte begon en die verband houdt met vermoedens van commu nistische en Zionistische activiteit, duurde ook gisteren voort. Naar schatting zijn thans reeds 60 perso nen in arrest gesteld. Ongeregeldheden in Port Elizabeth Bij ongeregeldheden te Port Eliza beth (Zuid-Afrika) zijn minstens elf personen om het leven gekomen en werden er 27 gewond. Duizenden kleurlingen brachten onrust in het anders zo rustige stads gedeelte Brighton, door winkels te verbranden en auto's te molesteren. Een postkantoor en de grootste Zuidafrikaanse bioscoop voor Bantoes gingen eveneens in vlammen op. Acht uur lang zwierven oproerige benden door de straten van de stad. De ongeregeldheden begonnen bij het station, toen een menigte twee man nen, die van diefstal werden ver dacht, uit de handen van de politie bevrijdde. Het programma van het bezoek van Z.K.H. prins Bernhard aan Mexico is thans officieel ibekend ge maakt: Dinsdag 28 October arriveert de prins om 12 uur met een KLM- vliegtuig te Monterry, waar (hij in de namiddag 'n bezoek zal brengen aan verschillende industrieën, gevolgd door de bijwoning van een avond feest. De volgende dag vertrekt Z.K.H. uit Monterry. Hij zal om 14 uur arriveren in Mexico-City, waar hij na een bezoek aan de Mexicaanse president, het corps diplomatique en de pers zal ontvangen. Donderdag, 30 October zal de prins na een krans- legging bij het onafhankelijkheids monument de opening bijwonen van de Nederlandse industriële en agra rische tentoonstelling, welke opening door de president zal worden ver richt. In de avonduren is de Prints de gastheer van de leden der Nederland se kolonie, waarna hij een galavoor stelling in theater „Bellas Artes" zal bijwonen. Voor Vrijdag 31 October staat op het programma een bezoek aan de universiteit en de nieuwe flatwoning- bouw, alsmede het bijwonen van een polowedstrijd. In de avonduren biedt de koninklijke gast de presi dent een diner aan in het gebouw van het Nederlandse gezantschap, waarna een receptie volgt. Op 1 November vertrekt de prins per auto naar Jalapa, waar hij de lunch zal gebruiken bij de gouver neur van de staat Vera-Cruz. Op 3 November zal Z.K.H. in Vera-Cruz verblijven en een avondfeest aldaar bijwonen. De volgende dag vertrekt de koninklijke gast uit Vera Cruz naar Columbia. Prins Bernhard schoot meer wild dan hertog van Edinburgh Op jachtpartij in Rambouillet Prins Bernhard en de hertog van Edinburgh zijn Zaterdag met de Franse president, Vincent Auriol, op jacht geweest in de bossen van Ram bouillet. Ongeveer 150 gewapende EEN NEDERLANDSE AMERIKAAN VERTREKT New-Yorkse buschauffeur bekeek met ontzetting eindeloze rij fietsers Waar komen ze in hemelsnaam allemaal vandaan? 5)e „J{uttg.ó(ïaCm" te Vlióaittgen te ututei qefaten Onder grote belangstelling en in tegenwoordigheid van vele Nederlandse en Zweedse autoriteiten heeft prinses Sybilla van Zweden Zaterdagmiddag te Vlissingen het op de werven van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor rekening van de Zweden-Amerika-Lijn gebouwde passagiersschip „Kungsholm", metende onge- ver 22.000 brt. gedoopt en te water gelaten. Op de foto rechts zien we het moment, waarop prinses Sybilla met het doorknippen van het lint de doopplechtigheid verricht. De foto rechts toont de „Kungsholm" terwijl het vlaggeschip van de Zweden-Amerika-Lijn in het water glijdt. Met een hart en koffer boordevol herinneringen aan schone momenten en ogenblikken van grote vrees, zal hedenavond op Schiphol de 44-jarige New-Yorkse buschauffeur weer ver trekken naar zijn eigen werkkring in de millioenenstad, nadat hij vier we ken lang de route van zijn Amers- foortse collega, Jan van Gent, gere den heeft, die op zijn beurt gelegen heid kreeg om kennis te maken met dagelijkse werkkring van zijn New Yorkse ambtsbroeder. Hoeveel deze twee standplaatsen onderling van elkaar verschillen, blijkt wel uit het feit, dat beide chauffeurs, hoewel in hun eigen plaats de stiptheid zelve, in de nieu we omgeving geen van beiden kans zagen hun ritten in de daarvoor vast gestelde tijd te rijden. Jan raakte in New York in de knoop met de enor me drukte in de bus en het talrijke snelverkeer op de weg, terwijl de lawine fietsers de New Yorkse chauf feur nog het angstzweet op het voor hoofd kan brengen. „Waar komen in hemelsnaam al die fietsen vandaan?' 'vroeg de Ame rikaanse chauffeur, terwijl hij de eer ste dag in starre ontzetting naar de eindeloos lijkende fi le keek, die Zo'n vriendelijk dametje Het was een klein, oud dame- je van dik in de zestig, dat rus tig naar de kassier van het bij kantoor van een bank te Los Angeles schreed en hem, terwijl zij hem een tas voorhield, op zachte toon vroeg: „Zoudt u zo goed willen zijni de2e tas met geld te vullen?" „Ik kan u niet verstaan", ant woordde de kassier. „Hindert niet", sprak het dametje luider, als u dit maar verstaat", en zij hield hem een revolver onder de neus". „Ik kan er mee omgaan", voegde zij er vriendelijk aan toe. De kassier vroeg niets meer en vulde de tas met een bedrag van ongeveer duizend dollar. Het dametje wendde zich waardig om, schreed naar de uitgang env verdween. Zij zei niet eens dank u. vlak langs en voor zijn bus weg schoot. Maar aan de andere kant heeft hij veel aardige dingen in Nederland ontmoet. „Practisch alle mensen groeten je hier, wanneer ze de bus binnenkomen", zegt de man uit het businessland van Uncle Sam en hij vertelt hoe dat in New York practisch nooit voorkomt. George heeft zijn kennismaking met Nederland niet bepaald tot de Amersfoortse bus-route. Hij heeft practisch alle grote steden in Neder land bezocht en heeft in elk van deze een klein stukje van zijn hart verlo ren, zodat hij nu bij zijn vertrek slechts zijn volledige haxt mee kan nemen, wanneer hij daarin een groot gedeelte wil vrijpiaken voor het land je, waar hij vier weken lang ge werkt heeft. Dit doet George blijk baar erg graag en behalve de ruim te, die hij in zijn hart moest inrui men, heeft hij ook een groot ge deelte van zijn koffer aan Nederland afgestaan. Tientallen poppen in na tionale klederdracht, verschillende plattegronden de vakman verzaakt zichzelf nooit e i honderden an dere souveniers zullen de reis naar Amerika meemaken. Ameirsfoort is heden een bus chauffeur armer geworden, maar Ne derland heeft aan de overzijde van de Oceaan weer een man meer ge kregen, die ons land niet zal verslij ten voor een provincie van Scandina vië of een uitloper van het Reichs- wald, maar die het Nederlandse Ne derland daar met een warme sym pathie zal propageren. ZEESCHIP VOOR ZWITSERLAND Het eerste voor Zwitserse rekening in Nederland gebouwde koopvaardij schip is door de werf aan de rederij afgeleverd. Het 4956 brt. metende motorvracht schip Nyon, gebouwd bij C. van der Giessen en Zonens Scheepswerven te Krimpen aan de IJssel, is overge dragen aan de Suisse-Atlantique, So- ciété de Navigation Maritime S.A. te Lausanne. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte tussen de loodlijnen 128.014 meter, breedte op de spanten 17.462 meter, holte tot shelterdek 11.277 meter en de laadruimte-inhoud (graan) bedraagt circa 590.000 ku bieke voet. leden van de republikeinse garde stonden rondom het terrein op wacht. De Prins ep de hertog reden, blootshoofds en gekleed in lichte tweedjassen, in een zwarte auto on geveer vooraan in de stoet van 22 auto's van het paleis naar de jacht- gronden van de president. Het gezelschap schoot 655 fazan ten, wilde eenden en hazen. Prins Bernhard schoot het meeste wild, nl. 132 stuks; de hertog van Edinburgh 103 en president Aurol 61. Aanwezig bij de jacht waren o.a. generaal Ridgway, de geallieerde op perbevelhebber, en hoge geallieerde officieren en diplomaten. Koningin Juliana en mevrouw Auriol keken toe vanuit een schuil hoek. Er was ook een dokter aanwe zig, doch dit was, naar men zeide, slechts een formaliteit daar alle aan de jacht deelnemende gasten in deze sport bekwaam waren. 'Bij het diner van Vrijdagavond werd in het Frans geconverseerd. Koningin Juliana was naast presi dent Auriol gezeten en mevrouw Auriol tussen Prins Bernhard en hertog Philip. Koningin Juliana heeft Zaterdag avond in het paleis te Rambouillet gedineerd met president en mevr. Auriol en de hertog van Edinburgh. Prins Bernhard volgde in het Velo drome d'Hiver te Parijs de finale van internationale springwedstrijden voor paarden. Het koninklijk paar keert vandaag naar Nederland terug. Een staalarbeïdcr in Pittsburgh, die zich wilde verdrinken, sprong vani een twaalf meter hoge brug in het water. Een andere man wilde hem redden en dook hem na. De staalar- beider bedacht zich echter en zwom naar de kant. De redder kwam niet meer boven water. DE VALERA TERUG. De Ierse president, Eamon de Va lera, zal Dinsdag uit het ooglijdcrs- ziekenhuis te Utrecht vertrekken en terugkeren naar Ierland. Verwacht wordt, dat de verbete ring van zijn gezichtsvermogen voor uit zal gaan. Een periode van rust blijft nodig. BENOEMING BISDOM HAARLEM Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: pastoor te Rotterdam (II. Petrus), de weleerw. heer A. F. J. Olsthoorn, die rector was aldaar. JlaweCtje Dit is een nutte spreuck: lek zegh het zonder spotten: De wijze lieden zelfs, die leeren van de zotten Veel meer, als eenigh dwaes van wijze lieden doet. Want dwaesheijd is alleen voor wijze lieden goed.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1