S)eGcldóeSowïcunt VOLVOERD DREIGEMENT De wilde demonstraties te Djakarta Met canfiict „Gmmeianden Regeringscrisis in Finland Egypte weldra 'n republiek? day dei Tleieniyde ACatiea Londen weet nog van niets De Russische slavenkampen Het ultimatum aan Bevan Hevige strijd Indo-China Matt eitje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG V No. 12718 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 ging dan toch uitgevoerd en de diplomatieke betrekkingen met Enge land verbroken. Na al zijn dreige menten en na de sarcastische afwij zing van zijn ultimatieve voorstellen kon de Perzische premier moeilijk anders doen en met deze daad heeft hij de kroon gezet op zijn wonder lijke olie-politiek. Het jongste voorstel van Mossadeq, waarop hij binnen een bepaalde tijd antwoord verlangde, was, dat de Brit ten hem een onmiddellijk voorschot zouden geven van 50 millioen pond sterling en dat nog wel zonder enige garantie, dat daarna de befaamde oliekwestie ook -werkelijk zou wor den opgelost. „Ze krijgen geen cent" had Churchill reeds gezegd en dat standpunt werd later in een officiële nota door Edefi bevestigd. In niet- officiële termen gezegd, gaven de Britten te kennen, dat zij Mos- 0 sadeq voor geen cent ver trouwden en dat zij de Perzi sche voorstellen derhalve vierkant van de hand wezen. De Engelsen herinner den eraan, dat Mossadeq allerlei on vriendelijke daden tegenover hen had bedreven, zoals het sluiten van Brit se consulaten en het weigeren van visa aan Engelse onderdanen, welke ernstige twijfel wekken aan de op rechtheid van Mossadeq's vriend schapsverzekeringen. Bovendien vonden zij het stellen van een ultimatum een handelwijze „welke niet gebruikelijk is tussen staten, die met elkander vriendschap pelijke relaties onderhouden". „Dan maar geen vriendschappelij ke relaties", zei Mossadeq en hij kon digde de breuk met Londen aan. Die mededeling heeft op zich ook weer een eigenaardig cachet gekre-- gen, doordat de premier het verbre ken der diplomatieke betrekkingen bekend had willen maken in een ver gadering van de Majlis, het Perzische parlement. Op die manier zou de be kendmaking het karakter hebben ge kregen van een volksbesluit, van een maatregel, die toegejuicht werd door heel de natie. Maar het parlement liet de verantwoordelijkheid voor de breuk aan Mossadeq over; de leden schitterden zodanig door afwezig heid, dat het quorum niet bereikt werd en er derhalve geen wettige vergadering kon worden gehouden. De premier raakte zijn redevoering tenslotte toch kwijt voor de radio, maar niemand kan nagaan hoeveel Perzen voor de luidspreker hebben zitten applaudiseren. Voor de popula riteit en de standvastigheid van Mos sadeq's beleid lijkt ons dit absenteïs me een veeg teken. De toestand is thans zo, dat binnen enkele dagen de wederzijdse zaakge- de Perzische en de Britse hoofdstad zullen verlaten en dat de Britten en de Perzen, elkaar officieel niet meer kennen. De diplo matieke banden waren toch al niet te dik meer, want noch in Londen, noch in Teheran was een gezant; het diplomatieke verkeer werd gaande gehouden door zaakgelastigden. TENGEVOLGE VAN het verbreken der diplomatieke betrekkingen zal er geen rechtstreeks contact meer mogelijk zijn tussen de beide rege ringen. De besprekingen over de op lossing van het olie-geschil', die toch al stroef genoeg gingen, zullen nu nog meer belemmerd worden, omdat alles via derden zal moeten lopen. Maar het ergste is, dat het land op die manier hoe langer hoe verder uit de Westerse koers raakt en terecht dreigt te komen in zeker Oosters vaarwater. Juist dit gevaar is het speculatieve j element geweest van Mossadeq. Hij wist, dat met name de Amerikanen i vóór alles rust en vrede wilden zien in Perzië teneinde te voorkomen, dat Stalin een reden tot ingrijpen zou j hebben. Als jullie dat dan zo graag willen, dacht de sluwe Pers, moeten jullie er ook wat voor over hebben. Vandaar dat hij er op speculeerde, dat Amerika zelf financieel zou bij - springen en voorü druk zou uitoefe- I nen op Engeland om toegevend te I zijn. Het interesse van Amerika blijkt dan ook wel hieruit, dat de laatste Engelse voorstellen aan Perzië on- dertekend wareni zowel door Chur- I chili als door Truman. Maar nu is het gevaar groot, dat I Perzië inderdaad het slachtoffer I wordt van een mislukt spelletje. I Sinds de bevolking het inkomen mist I van de olie-exploitatie is zij nog ar- I mer geworden dan zij voorheen was. I De regering kan haar eigen ambte- F naren niet betalen en een behoor- I lijk verdedigingsapparaat is zonder I financiën niet in stand te houden. I Het is duidelijk, dat over de Russi- I sche grens de verzwakking van de I Perzische legersterkte met voldoening I wordt bezien en dat men hoopvolle I perspectieven ziet in de verpaupering I der massa. Het land wordt hoe langer I hoe meer rijp voor de revolutie. En I als het eenmaal zover is en Iran I is verdwenen achter het IJzeren Gor- I dijn, kan Mossadeq er staat op ma- ken, dat hij in een minimum van I tijd geliquideerd zal zijn. Hij heeft j een olie-geest opgeroepen en alles I schijnt er op te wijzen, dat hij die geest niiet meer de baas kan wor- I den. Hij krijgt hem net als de oude I sprookjes van zijn eigen land niet Imeer in de fles terug. Als het land Imaar niet „op de fles" gaat., Rust thans weer teruggekeerd in de stad Soekarno kalmeerde de gemoederen Te Djakarta is thans na de uitbarsting van gisteren de rust teruggekeerd. Gisteravond waren de straten van de stad verlaten wegens de afkondiging van de avondklok. De enige, die van de demonstraties heeft geprofiteerd is de regering, die onder deze omstandigheden meende niet te kunnen aftre den, hetgeen trouwens ook de mening van het parlement was. Men zoekt thans naar de achtergrond van de demonstraties 'en meent, dat de commu nisten er niet vreemd aan zijn geweest. HET VERLOOP DER GEBEURTENISSEN Omtrent het verloop der gebeur tenissen wordt nog gemeld, dat on geveer 5.000 personen in de omge ving van het parlement en het pa leis te Djakarta hebben gedemon streerd. Zij eisten, blijkens de vele spandoeken, die zij, evenals een aan- roodwitte vlaggen en bamboe spiesen, meevoerden, onmiddellijke ontbinding van het parlement, dat, volgens de leuzen het volk niet ver tegenwoordigt. Een aantal jongelieden met rode doeken om het hoofd gebonden drong het parlement binnen, gooide stoelen in de zittingszaal om en richtte wan orde aan. Het hoofdbureau van politie zond onmiddellijk bewapende eenheden van de mobiele brigade en andere onderdelen naar het parlementsge bouw, en riep de hulp van het le ger in. De 5.000 demonstranten trokken daarop van het parlement via Ped- jambon, naar het ministerie van buitenlandse zaken, waar lichte be schadigingen werden aangebracht, Via het Merdekaplein Zuid, waar een Ned. vlag werd neergehaald, ging het naar Merdeka West, waar twee Ne derlandse vlaggen en maatschappij - vlaggen van scheepvaartmaatschap pijen omlaag werden gehaald. Ver volgens ging men naar het paleis. Om kwart over negen kwamen de demonstranten voor het paleis aan. Daar overhandigde een delegatie van vijf man een brief aan vice-presi dent Hatta, waarin hun wensen o.a. ontbinding van het parlement, ken baar gemaakt werden. Vijf afge vaardigden werden naar de presi dent gezonden. Intussen was op het paleis een sterke bewaking geplaatst, bestaande uit de lijfwacht van de president, bijgestaan door leden van de militaire politie. Op het terrein van het paleis waren twee cordons militaire politie gestationneerd, in totaal 70 man met de bajonet op het geweer. Voorts waren bij het paleis 14 brandweerlieden met twee spuit- wagens en dertig brandslangen aan wezig. SOEKARNO SPRAK Om ongeveer half tien verscheen president Soekarno op het bordes. Hij begaf zich naar het hek van het paleis, vanwaar hij het volk groette. De demonstranten ontvingen zijn groet met gejuich. Ten aanzien van het verzoek om ontbinding van het parlement, zeide Soekarno, dat er drie puntjes zijn: 1. De president wil niet als dicta tor optreden. Hij zeide, dat hij over leg zal plegen met de leden van het kabinet, die de verantwoordelijke regering vormen. 2. De aanwezige menigte maakt slechts een deel van de bevolking van Djakarta uit. Hij zeide eerst de wensen van de bevolking van andere gebieden te willen leren kennen. Hij kondigde aan naar andere gebieden te zullen gaan om de wensen van de bevolking te peilen. Daarom sprak hij de hoop uit, dat men geduld zou hebben. 3. Indonesië als democratische staat heeft een democratische instelling nodig, namelijk een parlement. Zo spoedig mogelijk zullen verkiezingen worden gehouden voor het vormen van een „volmaakt" parlement. De toespraak van Soekarno duurde anderhalf uur. Hij verzocht de de monstranten tenslotte rustig naar huis te keren. THANS GEEN KABINETSCRISIS Na een bespreking met het kabi net werd meegedeeld, dat de volgen de besluiten van de commissie van overleg aan het kabinet waren voor samen met het parlement een ver klaring aflegt om de spanningen te verminderen; 3. Gevraagd wordt, of de president Vrijdagavond een toespraak via de radio zal houden, eveneens om de spanningen te verminderen. YAMIN IN ARREST Het Indonesische parlementslid mr. Mohammed Yamin is gisteravond in zijn woning gearresteerd. Over de reden hiervan is nog niets bekend. Evenmin beschikt men over verdere gegevens. Wel worden nog meer ar restaties verwacht, aldus het Indo nesische persbureau Antara. Mr. Yamin heeft zitting als onaf hankelijk parlementslid. Hij heeft echter sterk communistische sympa thieën. 1. Het parlement wenst onder de huidige omstandigheden geen kabi netscrisis, omdat de gevolgen daar- an ernstig zouden zijn 2. Gevraagd wordt, of de regering nodig was. De premier van Finland, Kekko- nen, die tot de agrarische partij be hoort, heeft Vrijdag het ontslag van zijn kabinet aangeboden aan presi dent Paasikivi. De sociaal-democra tische ministers uit het coalitie kabinet waren reeds eerder op de dag afgetreden. De crisis is ontstaan tengevolge van een meningsverschil tussen de agrarische partij en de socialisten over het plan der regering om de huren te verhogen. De socialisten wensten deze verhoging samen te doen gaan met een loonstabilisatie in de landbouw. Hiertegen voerden de agrarische partij aan, dat de huur verhoging louter een aangelegenheid van de steden is en dat hierom een koppeling van de twee kwesties on- NAGUIB LAAT ER ZICH NIET OVER UIT In Egypte worden voorbereidingen getroffen om de monarchie prijs te ge ven en de republiek uit te roepen, zo verneemt A. P. Wanneer dit zal ge schieden, is nog niet bekend. Reeds enkele dagen circuleren in de Egypti sche hoofdstad hardnekkige geruchten, dat de monarchie momenteel vertegenwoordigd door prins Monein, die als regent voor de negen maan den oude koning Foead II optreedt spoedig zal worden afgeschaft. De dagbladen hebben vage berichten gepubliceerd, dat een „gewichtige ver klaring" spoedig te verwachten is. Het hoofdkwartier van het leger wilde het bericht, dat Egypte een re publiek wordt, bevestigen noch ont kennen. Generaal Naguib, Egypte's pre mier en feitelijke dictator, heeft zich hierover nog niet in het publiek uit gelaten, maar ridiculiseerde gister avond wel de beweringen van ex- koning Faroek, dat de militaire be weging, die hem tot aftreden dwong, communistisch of communistisch ge zind was. Naguib antwoordde hier mede op de aantijgingen, die Faroek onlangs neerschreef in zijn memoi res over de gebeurtenissen, die tot zijn abdicatie leidden, welke hij in Britse kranten publiceerde. „Hij hoopt door deze praatjes de sympathie der Westelijke mogend heden te winnen, maar hij vergeet, dat tegenwoordig in Egypte alle kranten gelezen mogen worden ook die, waarin zijn memoires zijn gepubliceerd zodat het Egypti sche volk zelf kan zien, welk een vreselijk verleden het met behulp van het leger van zich heeft afge schud" „De ex-koning vergeet verder, dat de landhervormingswet, die het feo dalisme te gronde heeft gericht, een van de middelen is om het commu nisme tegen te gaan". In Cairo is weer een grote razia gehouden, waarbij zoals verluidt een communistische organisatie werd opgerold. Er werd een vijftig tal arrestaties verricht. Evenals vorige jaren zal ook ditmaal de „Dag der Verenigde Naties" worden gevierd op 24 October a.s., in alle landen, die zijn aangesloten bij deze in stelling. Op deze dag zal over het algemeen wat meer aandacht worden ge wijd aan de betekenis voor de wereld van de Verenigde Naties. Meer dan S0 landen zijn vertegenwoordigd in deze instelling, die een gezamenlijk inwonertal hebben van meer dan twee duizend millioen! Het hoofddoel, dat deze landen en mensen voorstaan, is: Vrede, die zij willen verkrijgen door samenwerking. In onontwikkelde gebieden in Azië en Latijns Amerika, legt men zich vooral toe op het bevorderen van de gezondheid van moeder en bind. In deze school te Guatemala, krijgen de kinderen geregeld voedsel, waardoor hun gezondheid op redelijk peil wordt gehouden. De Britse zaakgelastigde Middleton heeft gisteren een onderhoud gehad met de Perzische minister van Bui tenlandse Zaken en daarna r Londen geseind, dat hij er niet in geslaagd was verduidelijking te krij gen van Mossadeq's aankondiging, dat Perzië de diplomatieke betrek kingen met Engeland zal verbreken. Voor het behartigen van de belan gen der onderdanen in geval van breuk heeft Perzië de Zweedse en Engeland de Zwitserse regering ge polst. Nog meer ondergrondse bewegingen In Beieren is een wijdverspreide rechts-radicale ondergrondse bewe ging ontdekt, aldus heeft de Beierse minister van binnenlandse zaken, Hoegner, Vrijdag tegenover verslag gevers verklaard. De beweging was van Noord-Beieren naar Hessen overgeslagen, doch totdusver was nog geen schakel tussen de Beierse en de Hessische ondergronde gevon den. Hoegner zou in de volgende zit ting van het Beierse parlement een volledig verslag uitbrengen. De Westduitse minister van bin nenlandse zaken, Lehr, heeft in Ber lijn verklaard, dat in West-Duitsland tweehonderd communistische man telorganisaties werken, die allemaal nauwkeurig in het oog worden ge houden. Sinds 21 Augustus wordt in de grote zuivelfabriek „De Ommelanden" te Groningen, gestaakt. Dat wil niet zeggen, dat sinds die tijd de arbeid daar geheel stil ligt, want de directie heeft ander personeel aangesteld, waarmee enige afdelingen in het bedrijf worden gaande gehouden. De stakers echter, die staakten voor een vastgestelde regeling van lonen en arbeidsvoorwaar den, zoals die in elke zuivelfabriek bestaat, posten nog steeds voor de fa briek, en het ziet er niet naar uit, dat het conflict zijn oplossing nadert. Posters voor de fabriek. Vijf hoge functionarissen van het Russische stelsel van concentratie kampen zijn onlangs naar het Wes ten uitgeweken. De internationale commissie tegen concentratiekampen heeft een dossier van hun verklarin gen samengesteld en dit overhandigd aan de VN-commissie inzake dwang arbeid, die te Genève zetelt. Een Frans lid van genoemde internatio nale commissie heeft het dossier „enig in zijn soort" genoemd. „Het is voor het eerst", zei hij, dat buiten de Sowjet-Unie een vol ledig en gedetailleerd verslag is ge maakt van het bestuur der Russische arbeidskampen. Zelfs de Sowjct-auto- riteiten weten niet hoeveel gevan genen de kampen bevatten". Hij kon het cijfer slechts op „vele millioenen" schatten. Het handhaven der kam pen was zeer duur en daarom kon niet gezegd worden, dat het „ar beidsgemeenschappen" of zoiets wa ren. Het enige doel was handhaving van de „politieke en sociale terreur". Opsporen van gevangenen was uiterst moeilijk. Een gearresteerde en later vrijgelaten Sowjet-functio- naris had twee jaar nodig om zijn geïnterneerde vrouw te vinden. Zijn beide kinderen had hij nooit terug gevonden. De aanhangers van Bevan zullen Dinsdag bijeenkomen om het ultima tum te bespreken, dat door de lei ding van de Labourpartij werd op gesteld en waarin wordt geëist, dat zij een eind maken aan hun rebel- lenactiviteit. Bevan heeft aangeboden zijn tot dusver besloten vergaderingen open te stellen voor de gehele socialistische partij. Dinsdag wordt de eerste ver gadering van deze soort gehouden. Men verwacht veel bezoekers. Enige parlementsleden hebben Vrij dag de mogelijkheid besproken de linkse rëbellen met hun eigen wa pens te verslaan door met een zeei groot aantal anti-Bevanisten de ver gadering van Dinsdag te bezoeken. ui Krachtige Vietminh-qenheden heb ben de belangrijkste Franse bergpost in Indo-China Nghia Lo, 150 km ten Noord-Westen van Hanoi, veroverd. De aanval is Vrijdag te 18.00 uur plaatselijke tijd begonnen. Franse vliegtuigen hebben Nghia Lo in de nacht van Vrijdag op Zaterdag aan houdend gebombardeerd. Gemeend wordt, dat een aantal Franse militairen zich terug heeft kunnen trekken op twee tien kilo meter verder gelegen stellingen. Het verlies van Nghia Lo is het ergste, dat de Franse Unie-strijd krachten in de afgelopen negen maanden van de Indochinese oorlog hebben geleden.- De verovering van deze post geeft toegang tot de waar devolle rijstvelden in het Zuiden. Voor een grootse taak is men niet direct bekwaam. Totaal verdedings- plan voorbereid Binnenkort is de instelling te ver wachten van een interdepartemen tale commissie, die zal worden belast met de samenbundeling van de krachtinspanningen op het gebied van de burgerlijke verdediging in ruime zin met de maatregelen in de militaire sector, een en ander als voorbereiding van een totaal verde digingsplan. Dit werd Vrijdagavond in Den Haag medegedeeld door mr. O. W. S. Josephus Jitta, de secretaris van de Algemene Verdcdigingsraèd, tij dens een lezing voor de Vereniging ter Beoefening van de Krijgsweten schap. MADURODAM MELDT: WINTERSLAAP IS BEGONNEN Morgenmiddag zal Madurodam, het in korte tijd zo bekend geworden miniatuurstadje aan de rand van Den Haag, gesloten worden, om tij dens een lange winterslaap weer krachten op te doen voor het vol gend jaar. Nu heeft Madurodam ook wel een beetje rust verdiend, want het werk, dat zij in het afgelopen seizoen ver zet heeft, is boven verwachting groot gerweest. De voorzichtige ramingen aan het begin van de zomer was, dat er misschien wel 108.000 belangstellen den zouden komen. Nu, dit aantal is driemaal overschreden, want 320.000 personen hebben do afgelopen maan den door de kleine straatjes van Ma durodam gewandeld. Het volgend jaar zal in begin Juni de stad weer uit haar winterslaap gewekt worden, maar zij zal er niet precies zo uitzien, als zij nu inslaapt. Naast het aanleggen van nieuwe ge bouwen en het verbeteren van be staande, zal er meer beweging in 't stadje gebracht worden door het aantal treinen uit te breiden, trams in te schakelen en boten met radar te laten varen. Een geheel onverwacht succes is Madurodam geworden voor blinde bezoekers. Doordat de omvang van de opge stelde gebouwtjes makkelijk met de hand te betasten is, kregen blinden, voor wie het begrip vuurtoren, kas teel e.d. tot nu toe slechts een woord was, een vrij goede voorstelling van deze zaken. Men stelt zich voor om het vol gend jaar speciale middagen voor deze mensen te organiseren en bene vens een gids in braille-schrift uit te geven. Het laatste bericht uit Madurodam meldde, dat de burgemeester, prin ses Beatrix, zich herkiesbaar heeft gesteld. WIE WIL HET? „President Robert" zou te koop zijn Het zoveel besproken jacht van de President Roberts, dat ruim ander half jaar rondgezwalkt heeft over de wereldzeeën en waarvan niemand enige hoogte krijgen kon, wat be treft haar doel en haar middel van bestaan, ligt thans vrij lusteloos in de haven van Southamptonen schijnt zelfs te koop te zijn. Enige nieuwsgierige journalisten zijn aan boord geklauterd. Zij werden daar ontvangen door „de president", die hun een kopje thee aanbood en.... zonder nieuws naar huis stuurde.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1