groene !a!e DUINSTREEK Minister wil nog 2 jaar dividendbeperking Dood naast het ziekbed Delen van skelet in scheepslading? Egpunt in het hoofd Jimte GOLF VRIJDAG 17 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT l'WEEDE BLAD PAGINA 1 De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, stelt voor, de divi dendstop nog met twee jaar te ver lengen, zodat de invloed der divi dendbeperking zich zal uitstrekken tot de dividenden die in 1954 wor den uitgekeerd over 1953 of 1953-54. Minister Lieftinck had verlenging met drie jaar voorgesteld. Indien het gewijzigd wetsontwerp tot verlenging niet zou wordeni aangenomen, zou de dividendstop einde 1952 automatisch aflopen. Op korte termijn zal de regering het advies van de Sociaal-Economi sche Raad inwinnen over de vraag of de dividendbeperking moet wor den bestendigd, ook na 1954 en over de vraag of dan veranderingen in het systeem der wet moeten worden gebracht. Een afschaffing van de dividend stop zou bij gelijktijdige handhaving van de wettelijke loonbeheersing niet nalaten in de arbeidssfeer een on gunstig effect te hebben. Mede als gevolg van de loonbeheersing is de kostprijs hier te lande laag gebleven, hetgeen, in samenhang met een nage noeg ongestoorde arbeidsvrede, voor het bedrijfsleven gunstige voorwaar den heeft geschapen voor een snelle wederopbouw, modernisering en uit- In een pension aan de Vismarkt te Groningen heeft zich gisteravond laat een geval van koolmonoxyde- vergiftiging voorgedaan, waarbij twee slachtoffers te betreuren zijn. In dit pension woont de dochter van het bejaarde echtpaar Van Dijk uit Sid- deburen, die sinds enige tijd ziek is. Haar ouders brachten haar gister avond een bezoek. Omstreeks elf uur vonden inwonenden van het pension de beide oudjes slapende aan het bed van hun dochter, tenminste, dat werd verondersteld. Later bleek, dat de oudjes waren overleden, terwijl de dochter in bewusteloze toestand ver keerde. Onmiddellijk werd de doch' ter naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht; waar bleek, dat zij en haar ouders het slachtoffer waren geworden van een koolmonoxydevergiftiging. De Gro ninger recherche heeft een onder zoek ingesteld. NIJMEGEN KRIJGT NIEUW STATION. In tegenstelling met vroegere be richten, dat voorlopig niet begonnen zou worden met de bouw van een nieuw station te Nijmegen, werd he den door het gemeentebestuur van Nijmegen medegedeeld, dat de plan nen van ir. Ravenstein van de Ne derlandse Spoorwegen tot herbouw van het station Nijmegen 'in zo ver gevorderde staat verkeren, dat bin nenkort begonnen kan worden met de nieuwbouw. Het verdrinkingsongeluk Pannerden bij Het politie-onderzoek in het tra gische auto-ongeluk bij de pont van Pannerden, waarbij vijf Haarlem mers de verdrinkingsdood vonden, is gesloten. Het valt niet geheel met zekerheid te zeggen, wat precies de oorzaak van dit tragische ongeluk is geweest. Vast staat, dat, in tegenstelling tot de aan. vankelijke conclusies, de voetrem toch niet helemaal in orde was. Gebleken is, dat de hoofdremcylin- der minder goed is onderhouden. In dien men, .wanneer de wagen stil staat, te Lang op de voetrem drukt, wordt de vloeistofdruk opgeheven. De mogelijkhed bestaat, dat de be stuurder van de huurwagen, die even op de pont wachtte, op de afrit zijn voet lang op de rem heeft gehou den. Toen de wagen de pont opreed, kan de auto, ondanks een poging tot remmen, de pont af zijn geschoven. Een andere mogelijkheid is, dat de bestuurder de rem in het geheel niet heeft gebruikt. Deze mogelijkheid is minder aannemelijk, hoewel de Haarlemse broodbezorger, die de wa gen bestuurde, over weinig rij-erva ring beschikte. Hij had zijn rijbewijs betrekkelijk kort voor het ongeluk ontvangen. Daartegenover staat, dat hij dezelfde wagen meermalen heeft gehuurd. De Schotse politie heeft aan die van Nederland verzocht een onder zoek te doen instellen naar de moge lijke aanwezigheid van enkele men selijke beenderen in de lading kolen- slib van twee schepen, die uit Gran gemouth naar Nederland vertrokken. Men heeft namelijk in een kolentip van de Whitrigg-mijn te Whitechurch in Oost-Schotland een zak gevonden 'met beenderen van een menselijk skelet, waaraan het hoofd en been deren van de benen ontbraken. De politie denkt aan de mogelijk heid, dat het gevonden skelet is van een mijnwerkersvrouw, die in Ja nuari 1943, toen 28 jaar oud, spoor loos verdwenen is, of van een 15-jarig meisje, die in dezelfde buurt in April 1949 vermist geraakte. De twee schepen zijn de „Nieuw- land" van de Scheepvaart en Steen- kolenmaatschappij te Rotterdam en de „Traquair" van Gibsoni en Co. te Leeds. breiding van het productie-apparaat. De vooruitgang in winst en ini ver mogen van de ondernemingen, wel ke aldus de minister mede hier aan te danken is, is ten goede geko men aan de kapitaalsverschaffers. Bovendien acht de minister een voortduren van de gunstige posite van de betalingsbalans niet zeker. DE ZUID AMERIKAANSE REIS VAN DE PRINS. Na de tentoonstelling van Neder landse industriële producten in Mexi co City te hebben geopend zal prins Bernhard 4 November te Cartagena aankomen. Vijf November zal de Prins zich naar Bogota begeven, waar hij de zal zijn van dr. Roberto Urdane- ta, president van Columbia. De pre sident zal een gastmaal aanrichten. Zes November zal de Prins een tocht in de Savanne maken en dan later de Nederlandse kolonie ontvangen. Des avonds zal hij te gast zijn bij dr. Juan Uribe Holguin, minister van buitenlandse zaken, die een feest zal geven. Zeven en acht November zal prins Bernhard musea bezoeken en de zoutmijnen van Zipaquira. Hij zal voorts een bezoek brengen aan vijf grote Nederlandse ondernemingen, die agentschappen in Columbia heb ben. De Prins zal een diner geven ter ere van president Urbaneta. Tien November vertrekt de Prins naar Quito en van daar naar Lima, van waar hij naair Mexico terug keert. Bij botsing met boerenkar Gisteravond is de motorrijder R. G. uit Emmercompascuum in Roswin kel (Dr.) tegen een boerenkar gere den en gedood. De motorrijder reed met zijn vrouw op de Zanddijk in Roswinkel, toen van tegenovergestel de richting een andere motorrijder naderde. Na deze te hebben gepas seerd is G., die misschien door de tegenligger was verblind, tegen een onverlichte boerenkar gereden die juist de Zanddijk opreed. De punten van een op de kar liggende eg dron gen de motorrijder in het hoofd, waardoor deze vrijwel onmiddellijk is overleden. Zijn vrouw kreeg een hersenschudding en een shock. Zij moest naar het ziekenhuis te Emmen worden overgebracht. TWEELING VAN 84 JAAR. Mevrouw M. van Soest-Genteraaar te Wilnis heeft Dinsdag, gelijk met haar broer, de heer J. C. Gentenaar te Voorburg, haar 84ste verjaardag gevierd. De vrouwelijke helft van deze oudste tweeling van ons land, „Oma van Soest" is in Wilnis ge boren en getogen. Zij mag zich nog in een goede gezondheid verheugen, maar is niet meer zo goed ter been Haar Voorburgse broer echter maakt dagelijks nog flinke wandelingen. De tweeling heeft deze verjaardag niet in eikaars gezelschap gevierd, maar in de wederzijdse familiekring is de dag niet onopgemerkt voorbijgegaan. ARBEIDER STORTTE NAAR BENEDEN. De Rotterdamse rechtbank heeft gisterochtend de 47-jarige uitvoerder A. D. uit Hardinxveld en de 32-jari ge afdelingschef W. N. uit Zoetermeer vrijgesproken. .Het Hof achtte het tenlaste geleg de niet bewezen. Zij zouden bij het monteren van betonplaten niet op de deugdelijk heid hebben gelet Aan de Waalha ven te Rotterdam, waar men in Mei jl. met de bouw van een loods bezig was, stortte een betonwerker naar beneden, nadat een betonplaat het had begeven. Het slachtoffer overleed vier dagen daarna. BEDROG BIJ POSTDUIF-WEDVLUCHT. De politierechter te Almelo heeft de manufacturer E. uit Losser ver oordeeld tot tien dagen hechtenis subsidiair 50 boete, omdat E. als duivenhouder bij een wedvlucht be drog pleegde. De man hield een duif, welke kans maakte op het kampioen schap achter en stopte listig een an dere duif in de korf. Toen hij al heel vroeg met de klok op de proppen kwam, werd het bedrog ontdekt en een aanklacht ingediend. De bond van Postduivenhouders strafte E. reeds met tien jaar uitsluiting. Achttien maanden voor oneerlijke kolenhandelaar De officier van Justitie, mr. ir. Fol- mer, heeft voor de Arnhemse recht bank een jaar en zes maanden gevan genisstraf geëist tegen de kolenhan delaar C. P. van D. te Nijmegen, we gens uitlokking van fraude en het voordeel behalen uit het indienen van onjuiste facturen over geleverde ko len aan de P.G.E.M. te Nijmegen. De klerk vani de P.G.E.M., J. H., die ook de boeken bijhield van ver dachte, zond deze facturen aan de P.G.E.M. H. heeft hiervoor verschei dene malen geldbedragen van ver dachte ontvangen, eens f 400. De op zichter van de P.G.E.M., G. van G., ontving -een bedrag van 3500 om een auto te kunnen kopen en later nog eens ƒ500. Vani G. zorgde voor onjuiste taxaties van ladingen van kolenschepen. Deze onjuiste taxaties waren in het voordeel van verdachte. De officier wilde Dij het bepalen van de strafmaat rekening houden met de gunstige verklaringen die ker kelijke en burgerlijke autoriteiten over verdachte deden, doch ook met het feit, dat twee ambtenaren, die niet sterk genoeg waren om weer stand te bieden, door zijn toedoeïi gevangen he/bben gezeten. Hun car rière is gebroken. Indien de controle bij de P.G.E.M. strenger .was geweest, zou verdachte geen kans hebben ge had. Ook hiermede wilde de officier rekening houden bij het bepalen van de strafmaat. HAAGSE POLITIERECHTER. Laatste kans. Voor de Haagse Politierechter verscheen een 47-jar. slager uit Leiden, die bij de firma waar hij jarenlang werkte vlees had ontvreemd. De verd. hield vol dat het maar eenmaal was gebeurd. Omdat 'bedrijfsdiefstallen zo veel vuldig voorkomen en verd. boven dien al eens eerder voor diefstal was veroordeeld, requireerde de of ficier van justitie een week gevan genisstraf. De raadsman vroeg de man nog een kans te geven. Inder daad wilde de rechter het nog een maal proberen. Verd. werd veroor deeld tot /40,boete of 10 dagen en 14 dagen voorwaardelijk. Houtdiefstal. De Haagse Politie rechter veroordeelde bij verstek een Leidse opperman conform de eis tot een week gevangenisstraf wegfens houtdiefstal. In 1946 was de man al eens veroordeeld wegens diefstal in vereniging en ook had hij tevoren reeds hout gestolen. Valse handtekening. Een aan nemer uit Noordwijkerhout bouwde indertijd veel scholen. Dit ging ge> paard met acten, die door alle par tijen ondertekend moesten worden. kenen moesten. Bij een van die ge legenheden had verd. zelf maar een handtekening gezet. Toen dit werd ontdekt werd de kassier van de bank ontslagen, omdat hij de acte uit han den had gegeven en moest de aan nemer zich voorbereiden ap een vervolging wegens valsheid in ge schrifte. Thans eiste de officier van justitie vijf maanden gevangenis straf. De Haagse Politierechter ver oordeelde verd. tot drie maanden. BINNENLAND. In het gezin van A. Gort te Lemmer viel gistermorgen een kan met hete koffie van de tafel, waar door het anderhalf-jarige zoontje werd getroffen. Overdekt met brand wonden) werd het kind naar het zie kenhuis te Sneek overgebracht, waar het gistermiddag is overleden. De 74-jarige huisschilder J. Kreuning viel, toen hij bezig was met schilderswerkzaamheden op het dak van een perceel in de Rozenstraat te ..Hilversum. De man kwam op zijn Om de zaak wat te bespoedigen kreeg j rug op een betonnen binnenplaats de aannemer de acte zelf mee, zodat terecht en in aam zijn kwetsuren de personen kon bezoeken die te-1 overleden. VERLOVINGSRINGEN „HET RINGENHUIS" MORSSTRAAT 9 - TEL. 24920 (Advertentie) foot de Belg reed landgenoot in ons land dood De 52-jarige Belgische industrieel ir. P. M. A. H. Gulpen, afkomstig uit Ukkel (België), stond gisteren voor de Haarlemse rechtbank terecht on der verdenking, dat het aan zijn schuld te wijten is geweest, dat op 24 Juli van dit jaar een jonge landge noot van hem door een verkeerson geluk de dood vond. Het ongeluk gebeurde op de rijks weg te Haarlemmermeer. Verdachte had volgens getuigenverklaringen met zijn auto naar schatting 120 km. per uur gereden. Bij het passeren van een motorrij der met duo-passagier raakte hij in de berm van de weg, waardoor zijn wagen omsloeg, weer op de wielen terecht kwam en toen het motorrij wiel omver reed. Dit werd bereden door twee Bel gen, van wie de 22-jarige student Ro ger Rosseau uit Lembeek, België, met een schedelbasisfractuur werd opge. nomen. Hij overleed kort na het on geluk. Voor de rechtbank verklaarde ver dachte, dat een voor hem rijdende auto uit Eindhoven hem in de berm gedrongen had, doch de bestuurder van deze auto, die als getuige was ge dagvaard, verklaarde, dat hij de plaats van het ongeluk reeds ver was gepasseerd toen het gebeurde. De of ficier van justitie was van mening, dat verdachte hoogst roekeloos en onvoorzichtig had gereden en eiste een gevangenisstraf van 1 maand met ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen) ge durende 1 jaar. Uitspraak over 14 dagen. ZIJ GENOOT MEE De 26-jarige ambtenaresse van de P.T.T., J. S., uit Stedum, brak maan denlang de liefdesbrieven open van een jongedame aan haar verloofde en genoot mee van de inhoud. Daarna plakte zij ze weer dich< en legde ze bij de andere post. De president van de Groningse rechtbank noemde haar gedrag schan delijk. De eis was vier maanden voorwaardelijk, drie jaar proeftijd en zfestig gulden boete. In Wassenaar sprak de voedselcommissaris over de actuele landbouwproblemen als volgt: (eerste stemming) Th. Bakker (aftr.), Th. J. de Boer (aftr.), W. P. van Dam (aftr.), mej. M. J. C. Fangmann, H. A. van der List (aftr.) en J. M. van Zeist. Bij 2e stemming werd nog gekozen de heer J. P. A. van Schoor. Bij 3e stemming wei-den nog gekozen: P. A. Turkenburg en W. van Dongen. Hierop volgde verkiezing van een voorz. uit de gekozen bestuursleden. Gekozen wera de heer Th. J. de Boer. Tot afgevaardigden voor de Kamer en Staten Centrale werden benoemd de heren Th. Bakker, H. van der List, C. Lamers, J. Ruigrok en J. A. P. van der Schoor. Ribben gebroken Verblind door een tegenligger schepte een automo bilist de wielrrijder B. uit Hillegom, wiens achterlicht niet brandde. In 't ziekenhuis werd vastgesteld dat eni ge ribben waren gebroken. Hersenschudding Een 2-jarig meisje van M. viel van de trap en liep een hersenschudding op. Brand In de woning van S., aan de Havenstraat, ontstond gisteren brand, doordat de pit van een petro leumstel te hoog brandde, waardoor de ebonieten handvaten vlam vatten en de brand zich verder ontwikkelde Het personeel van de fa. Roose wist de brand met emmers water te blus- HAAGSE RECHTBANK. Onvoorzichtig. Voor de Haagse rechtbank verscheen een 24-jarige veehoudersknecht uit Rijnsaterwoude, aan wie ten laste was gelegd dat hij in de avond van 15 December 1951 roekeloos had gehandeld met benzine en een brandende petroleumlamp. De bewuste dag was de verdachte in gezelschap van twee broertjes res pectievelijk 15 en 9 jaar oud bezig in een schuur bij hun huis benzine over te gieten in benzineblikken. De schuur was verlicht door een petro leumlamp, die op een meter afstand van de benzine op de treeplank van een auto was geplaatst. Toen één blik was gevuld liet verdachte net werk over aan zijn broertjes en ging hijzelf een boodschap doen. Even later stond de schuur in lichter laaie en kwamen de broertjes dode lijk verschrikt naar buiten rennen. De kleren van de oudste stonden in brand, maar dit had gelukkig geen ernstige gevolgen. Onmiddellijk ging de vader met zijn familie aan het blussen en ook de brandweer rukte uit. Het gevaar voor de onmiddellijk in de nabijheid staande hooiberg en boerenwoning kon zodoende bezworen worden. Als getuige werd de postcomman- dant van de Rijkspolitie te Rijnsater woude gehoord. Deze verklaarde o.m. dat in het algemeen de boeren in de omgeving het gevaar van benzine en vuur niet genoeg inzagen. De brand- weerdeskundige, dr. Froentjes, had geconcludeerd, dat de toestand waar in verdachte gewerkt had weliswaar niet zonder gevaar was, maar dat hieruit toch geen ongeval zou hoe ven voor te komen. Hij had echter zijn broertjes niet alleen moeten la ten knoeien. De officier van j-ustitie meende uit dit laatste te moeten concluderen dat er wel degelijk sprake was van grove schuld. Hij meende echter met een boete te kunnen volstaan en eiste 75,of 25 dagen. Uitspraak 30 October. Vrijspraak. De rechtbank te Den Haag heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 38-jarige landbouwer De G. uit Zevenhoven, tegen wie 50,boete of 10 dagen was geëist, wegens het veroorzaken van dood door schuld. De verdachte werd thans vrijgesproken. Komend van de Leidse markt was De G. op 18 Januari te Leiderdorp op de Hoogmadeseweg met zijn auto van de weg geraakt en in een sloot terecht gekomen. Zijn vader, die naast hem in de wagen zat, vond hierbij de dood in het water. Voor een groot aantal leden van de vereniging van Oud-leerlingen van Landbouwonderwijsinrichtingen en andere belangstellenden sprak gisteravond in Huize Den Deyl de Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid-Holland, de heer A. v. d. Hoek over enkele actuele landbouwpro blemen. Het eerste probleem dat spr. aan sneed was dat van de veevoederpo sitie. Zal het altijd mogelijk blijven, voldoende veevoeder te kopen? zo vroeg spr. zich af. Hij wees erop, dat dit probleem ten nauwste samen hangt met allerlei structuurwijzigin gen in het wereldbeeld. De industri alisatie bijvoorbeeld brengt veran deringen in de voedingsgewoonten van de volkeren. De bestaande te genstellingen tussen Oost en West maken het waarschijnlijk, dat Rus land in de toekomst de graanschuur van China zal worden in plaats van die van Europa. De productie van voeders gaat achteruit en het is niet onmogelijk, dat vroeg of laat tekor ten zullen ontstaan. Hetzelfde geldt voor de positie van voedsel voor menselijk gebruik Over het algemeen genomen is de productie van broodgranen gelijk gebleven, terwijl de bevolking van de wereld regelmatig toeneemt. Het is dus niet te verwonderen, dat gra nen duur gekooht moeten worden. Wat Nederland betreft, terwijl de bevolking met 13 pet. toeneemt, stijgt de voedselproductie slechts 9 pet. Men kan nog wel niet van een alarmtoestand spreken, maar het is toch een ernstig probleem. Daar om is het dringend noodzakelijk, dat men zich in Nederland toelegt op een grotere productie van voedsel voor mens en vee, anders is eij cri sis vroeg of laat onvermijdelijk. De heer v. d. Hoek sprak o.m. ook over de integratie van Europa, die naar zijn mening er beslist zal ko men. Nederland staat er op het ogen blik wel goed voor, maar met het oog op de nivellering zal het nood zakelijk zijn, dat Nederland zich vei lig stelt. Een argument te meer dus voor een grotere eigen voedselpro ductie. Nadat spr. uitvoerig was ingegaan op het probleem van de vaststelling de melkprijzen, sloot hij zijn be toog met een ernstig woord tot de jongeren uit agrarische kringen. Het is dringend noodzakelijk, aldus spr., dat zij zich gaan ontwikkelen. Spr. doelde niet alleen op ontwikkeling op vak-techniisch gebied, maar in het bijzonder op de algemene ontwikke ling. Die is noodzakelijk in verband met de tot standkoming van de be drijsorganisatie. De agrarische groe pen moeten in die organisaties verte genwoordigd worden door represen tanten, die beslagen ten ijs komen, als het om onderwerpen van alge meen belang gaat. UIEN DIE VEN GEPAKT Vorige week werden ten nadele van 'n Katwijkse tuinder op de Kat- wijkseweg in deze gemeente 48 kis ten uien gestolen. Toen dezer dagen door de Rijkspolitie te Den Haag de Hagenaar B. en V. uit Delft werden aangehouden wegens diefstal van veilingkisten, bracht de Wassenaarse recherche beiden een bezoek. Zij werden gedudht aan de tand gevoeld en bekenden, in Wassenaar de uien te hebben gestolen. De kisten met uien hadden zij op de m'arkt te Rot terdam aan de koopman K. verkocht. Ook in Katwijk hadden beide man nen zich schuldig gemaakt aan dief stal, n.l. van kisten peen. Zij zullen voor de justitie worden geleid. Ongeluk in kelder Toen de ver warmingsmonteur N. uit Den Haag, bij werkzaamheden in een kelder van een perceel in de Bermhorstlaan een stukje lasijzer tussen de kleren kreeg en vlug een trapje wilde afdalen, kwam hij te vallen en liep hij een gekneusde enkel op. Per Rode Kruis ambulanceauto werd de man naar z'n woning overgebracht. Onderlinge wedstrijden van Juliana De Wassenaarse schietvereniging „Juliana" heeft de jaarlijkse onder linge wedstrijden in het buksschieten gehouden. Winnaar werd de heer J. v d. Does met 47 punten. Op de 2e plaats eindigde de heer W. Valken burg jr. met 46 punten. Op de 3e plaats de heer Jac. Will met 45 pnt. De 4e en 5e plaats werden resp. be zet door de heren R. Teerenstra met 44 pnt. en J. Valkenburg met 43 pnt. De D. Th. Ruyswissel-beker voor de winnaar van de in het'afgelopen sei zoen gehouden wedstrijd over 12 se ries in 6 maanden werd gewonnen door de heer Jac. Will met een to taal van 488 punten. KATWITK Mevr. Eerdbeek-Claassen "f Op 72-jarige leeftijd is in Den Dolder overleden mevr, M. L. H. Eerdbeek-Claassen. Mevr, Eerdbeek-Claassen, die kort geleden nog in Katwijk woonde, heeft vele verdiensten op oudheid kundig gebied. Zij hield vaak lezin gen, waarin zij vooral de resultaten van haar nasporingen in Katwijk, Valkenburg e.o. behandelde. Haar stoffelijk overschot zal Za terdagmiddag op de begraafplaats bij de Zuidstraat in Katwijk ter aar de besteld worden. De stoet vertrekt om 2 uur van het Jeugdhuis. HILLEGOM Th. Paase f In de ouderdom van 77 jaar overleed de heer Th. Paase. In 1919 kwam Paase in de raad en bleef er tot 1945, K.V.P. De afd. Hillegom hield gisteravond in hotel Sistermans een ledenvergadering. De verkiezing van 9 bestuursleden werd aan de orde gesteld. Van dc zit tende bestuursleden wensten de he ren F. Out en P- Rorpijn niet meer terug te keren. De uitslag van de stemming was ZOETERMEER Verlichting Leidse wallen. Einde lijk is het dan zover, dat cr verlich ting is aangebracht aan de Leidse wallen over de kwakel. Enkele ja ren geleden is hiervoor bij de raad een verzoekschrift ingediend. Nadat in de loop der jaren herhaaldelijk op de onhoudbare toestand aldaar was gewezen, is het nu zover, dat de nieuwe lampen branden. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Koorzang. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Fanfare orkest. 16.00 Gram. 16.25 Idem. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Zang. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzmding: „Zoek licht op de Westerse Defensie". 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Parle- mentsoverzicht. 19.30 Gram. 20.25 De gewone ma n zegt er 't zijne van. 20.30 „Lichtbaken", causerie. 20.50 Thuisfront-Tombola". 21.00 Geva rieerd programma. 21.50 Actualitei ten. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luideni de Zondag in! 23.00 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Piano recital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en. tuinbouwmedcdelingen. 12.33 Orgel spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Radioweek- journaal. 14.20 Gram. 14.45 Boekbe spreking. 15.00 Accordeonmuziek. 15.30 „Vani de wieg tot het graf". 15.45 Gram. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Dansmuziek. 18.50 Gram. 19.00 Artis tieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Pas separtout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week'causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commen taar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 „On der de panner", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. 5)e watideittyüe avantutea van Jiappic Jiappjy. 28. Koppie wilde schreeuwen, maar hij kon geen geluid uitbrengen, want hij had nog altijd die prop van de zakdoek in zijn mond. En hij zag ook geen kans om bij de deur te komen. Verwoed begon hij weer met zijn polsen langs de rand van een kistje te schuren. Dat touw moest stuk! Hij moest los, voordat de man, die hem liep te zoeken weg ging. Wie zou het zijn? Hij moest hem kennen, wan* hij riep zijn naam Pieter Primeur was het niet, want die had een veel zwaar dere stem. Hoor! Daar hoorde hij de stem weer! „Koppie! Geef antwoord, kerel! Waar zit je? Koppie Kopij! Koppie!" Af en toe klonk de stem heel dicht bij, dan weer verder weg. Stel je voor, dat de man hem niet vond! Nu kwam de stem weer dich terbij en ook de voetstappen waren nu duidelijk hoorbaar. Ja! Daar kwam iemand de trap af, heel voor zichtig. „Koppie! Ber. je daar bene den?" Koppie zocht naar een middel om lawaai tie maken. Met inspanning van al zijn krachten lukte het hem met zijn voeten een kistje van de stapel af te trappen Met een harde klap plofte het op de stenen vloer, het deksel vloog er af en een aantal sta ven goud rolden er uit. Meteen hol den de voeten de trap verder af, de deur ging open, een lichtstraal van een zaklantaarn werd op Koppie ge richt „Ha, die Koppie! Zit je je spaar potje na te tellen?" klonk opeens de vrolijke stem van Kees Knip.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5