1.09 RIJNSTREEK fcde Haagse kinderrechter sprak voor Leidse gezinsvoogden Gezellige stemming in het mooie gerestaureerde R.K. Mil. Tehuis VRIJDAG 17 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN fy\N DEN RIJN Een kwart eeuw in de scheeps bouw. Voor de heer S. Verkerk was het Woensdag een zeer bijzon dere dag, daar hij het feit herdacht 25 jaar geleden in dienst te zijn ge treden als magazijnbediende bij de Scheepswerf „De Vooruitgang" vani de fa. D. en Joh. Boot. Het spreekt wel vanzelf, dat het de jubilaris deze dag niet aan belang stelling heeft ontbroken. Zo werd hem in de morgenuren namens de di rectie reeds een enveloppe met in houd aangeboden, terwijl namens de fabriekskern de collega C. Burggraaf waardering uitsprak voor de goede kameraadschap, die men steeds heeft ondervonden van de jubilaris. Dit werd onderstreept met het aanbieden van een tweede geschenk onder cou vert. Vooral in de avonduren zijn vele collega's gelukwensen komen aanbie den. Een jaar „Ouderdomszorg". De Vereniging Ouderdomszorg vierde Donderdagavond in Hotel „Centr-aal" haar één-jarig bestaan. Voorz. G. Zeg veld sprak een kort propagandistisch welkomstwoord. De heer v. d. Speldt, voorz. van de Goudse afdeling spoor de aan tot hereniging van de twee gescheiden groepen, waardoor de ver eniging, thans 80 leden tellend, weer spoedig het dubbele aantal leden groot zal mogen zijn. De Cupido's en de Dito's uit Aar- landerveen vermaakten de aanwezi gen met muziek, zang en toneelspel. BODEGRAVEN Oogstdankdag. Voor de tweede maal in de historie heeft de L.T.B. te Bodegraven een dankdag voor de oogst georganiseerd. Deze dag begon met een H. Mis, die werd opgedra gen door pastoor W. P. J. Janus met assistentie van kap. Voortwist en pas toor Schulte uit de Meije. Kap. Har ding fungeerde als ceremoniarius. De gezangen werden verzorgd door het meisjeskoor „Animo" uit de Meije o.l.v. de heer J. Vernooij, hoofd der school aldaar. Na afloop werd gezon gen het Ave Maria van H. Kuijpers. Pastoor Schulte hield de predikatie, waarin hij het motief voor deze dag behandelde. Op het priesterkoor prijkte een rijk-versierde dis, waar op tal van goede gaven waren ge deponeerd, als kaas, eieren, boter, fruit etc. Deze giften zouden aan de armbesturen van de parochies Bo degraven en Meije worden aangebo dene Een mooi gebaar van onze L.T.B.-ers! Na de H. Mis verzamelden de vele belangstellenden met hun vrouwen zich in het Parochiehuis, waar de lunchtafels wachtten. Kap. Voortwist benadrukte tijdens de dis de hoge waarde van een gezond gezinsleven. De meisjes van „Animo" zongen hier na een 6-tal leuke liedjes, terwijl en kele L.T.J-ers diverse eigengemaakte schetsjes ten tonele brachten. Circa 3 uur sloot voorzitter W. Agterof deze goed geslaagde bijeenkomst met een woord van dank aan alle medewer kenden. De collecte voor de reclassering heeft ƒ452.— opgebracht. Een be drag, dat de vorige collecten verre overtreft. BOSKOOP E.H.B.O. Aan de te Woubrugge gehouden E.H.B.D.-wedstrijd heeft ook Boskoop deelgenomen. In het ge heel namen 9 verenigingen uit het district deel. Boskoop, dat de wissel beker twee jaar in zijn bezit had, moest deze nu afstaan aan Alphen a. d. Rijn, dat bovendien nog een me daille won. 2e Prijs Ter Aar; 3e prijs Gouda; 4e prijs Boskoop; en ver volgens Aarlanderveen, Woubrugge, Waddinxveen, Oude water en Nieuw koop. DE KWAKEL Jaarvergadering KDO De voet balvereniging KDO heeft Dinsdag avond in café Pouw haar jaarverga dering gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging 60 leden HAZERSWOUDE Geb.: Cornells Johannes, z. v. C. J. Domipeling en P. M. Verbeek; Adrianus Herman Maria, z. v. N. C. Tth. Koot en E. G. M. de Jong; Trijntje, d. v. J. Slappendal en S. Groen; Cornelia Elisabeth, d. v. H. C. de Jong en J. A. van Leeuwen; Nicolaas Petrus Maria, z. v. A. H. Wesselingh en E. M. de Jong; Maria Hendrika, d. v. B. H. Vermeulen en J. Stoutjesdijk. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De raad van Leimuiden komt Woensdagavond a.s. om 8 uur in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m.: Voorstel van B. en W. tot aankoop van 100 m2 grond in verband met wegverbre- ding; Behandeling verzoek om ver hoging subsidie' Kraamcentrum Al phen aan den Rijn; Voorstel van B. en W. tot het verhuren van een per ceel water aan de heer G. Busker- molen; Voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden liggende langs de Ringvaart. K.A.B. opent winterseizoen. In café Graas werd gisteravond een bijeenkomst gehouden van de K.A.B. Het Winterprogram ziet er als volgt uit: 16 November 'w toneelavond door „Ons Genoegen"; 7 Dec. St. Ni- colaasfeest; half December 'n Gezins- of Ouderavond;* half Januari de alg. jaarvergadering; enkele kaartavon den tot slot vroeg in het voorjaar een vormingsavond. Medegedeeld werd, dat de secr.- penningmeester van 't Kanunnik v. Schaikfonds bereid is nu al het geld te halen in verband met de zinken centen, die buiten omloop komen. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd had A. v. Velzen zijn plaats afgestaan aan J. L. de Koning. Wegens bijzondere ac tiviteit ontving het scheidende be stuurslid een verrassing. De voorz. zette hierna uiteen, wanneer men recht heeft op gratis advies en rechts kundige bijstand var. het Adviesbu reau der K.A.B. Hierna kreeg de dis trictsbestuurder, de heer J. C. v. d. Meer, het woord en behandelde het onderwerp „Een Eeuw onder de Kromstaf". Spreker gaf een duidelijk beeld van de emancipatie der katho lieken sinds het herstel der bisschop pelijke hiërarchie. De strijd om de bijzondere school was een der voor naamste punten. Thans moet getracht worden de christelijke geest uit te dragen in staat en maatschappij. Hiervoor is het noodzakelijk, dat ook dat kath. arbeiders zichzelf ontwik kelen en vormen. De middelen hier voor o.a. de 18-jarigen cursus moeten door de ouders gestimuleerd worden. Het debat hierna vormde een be spreking over de K.V.P. Op een vraag antwoordde de heer v. d. Meer, dat het geen verbod, maar juist een plicht is van de K.A.B. voorlichting te geven. De samenwerking tussen P. v. d. A. en K.V.P. werd aange roerd. Kapelaan Zondag gaf nog een aansporing om mee te werken voor een nieuwe vorm van Jeugdbeweging in de parochie, waarvan hij het pro gramma nog slechts vaag kon mede delen. Tijdens de rondvraag werd nog gesproken over St. Nicolaasfeest, Adviesbureau, enz. NIEUWKOOP Feestavond Vrijwillige Brandweer. xDe leden van de Vrijwillige Brandweer kregen een fuifje voor henzelf en him dames, in de zaal van de heer G. van Koert, alhier. Voor een gezellig en vrolijk pro gramma zorgde Albert Gerritsen met muziek, voordracht en telepa thie. Een en ander viel wel in de smaak. Zeer laat in de avond keer de de vrijwillige brandweerlieden huiswaarts, Kaasdag uitgesteld. Naar wij vernemen is de Kaasdag, welke reeds was vastgesteld op 30 October a.s. nu bepaald op 19 November a.s. in „Het Vliegende Paard" te Nieuw koop. De reden van dit uitstel is hierin gelegen dat op 30 October ook cur sistenkazen zouden worden gekeurd, De Win*-" nadert >- ZO JUIST ONTVANGEN: Grote party prinu» kw»- liteit PYAMA FLANEL waarde f 1,69, NU tegen de fw lage prijs van Nieuwste collectie Winter Peignoirs elegante modellen. Gewatteerde Peignoirs tof per meter. Aparte dessins. VOOR BETERE TEXTIEL HAARLEMMERSTRAAT hoek DONKERSTEEG RIJP WETERING Toneeluitvoering K.AJB. De to neelclub van de K.A.B. zette giste renavond het winteprogramma in met „Zonsopgang" van Joh. van Eekelen. Als u zich door deze titel laat suggereren, dat u een spel van licht en zonnige blijdschap te zien krijgt, dan bent u er ver naast. Neen, de toneelclub „Ernst en Luim" is deze keer met het eerste deel van zijn/ naam begonnen. Het licht komt en de zon gaat schijnen, maar niet dan na een hevige strijd met diepe duisternis en zware nevel. Het uitbeelden van inwendige strijd is geen gemakkfe- lijke opgave. De regisseur, tevens speler van de hoofdrol, heeft dit ech ter zeer knap gedaan en ook de ove rige spelers wisten zich goed in de stemming ini te leven. Geen enkele viel uit de toon en daardoor is het stuk een succes geworden. Deze avond werd gegeven voor de leden en donateurs van de K-A.B. en deze hebben daarmee een waarde volle avond cadeau gekregen. Het is te hopen, dat ook anderen het werk van deze toneelclub zullen waarde ren. Deze keer krijgt u de ernst; een volgende maal wellicht de luim. Voorts kan men kennismaken met de „Klaver-melodians", een plaatselijk muziek-ensemble, dat gisteren debu teerde en welks optreden een ver rassing was. TER AAR Gemeenteraad. Hedenavond te half acht komt de Raad der Ge meente in openbare vergadering bij een. De agenda bevat 15 punten. waarvan wij vermelden: Benoeming leden commissie Woonruimtewet. Vaststelling verordeningen als be doeld in de artikelen 3 lid 3 en 11, lid 2 der Winkelsluitingswet 1951. Verzoeken om subsidie van „de Vebo" te Leiden, de Rector var het H. Kruis te Uden en vani het Kath. Paedago- gisch Beroepskeuzebureau. Voorstel tot aanschaffing van een vlet. Cre- diet tot toekenning van bijdragen op de voet van de Premieregeling Wo ningverbetering en splitsing. Voor stel tot het aangaan van een geld lening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Vaststelling verordening op de heffing van reinigingsrechten. AUTOBUS HING BOVEN DE VAART. De bus van 7.15 uur van de NA..L. naar Leiden is gisteren in de Vier- ambachtspolder bij het passeren van een vrachtauto geslipt en in de berm verzakt. Door tegenwoordigheid van geest van de chauffeur werd een on geluk voorkomen. Gi teel scheef han gende over de naast de weg gelegen sloot is de bus blijven staan. Nadat alle passagiers rustig waren uitge stapt is de bus door een vrachtauto weer op de weg gësleept, waarna de reis kon worden Voortgezet. De gehouden collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen heeft in deze gemeente 80.25 opgebracht. ZOETERWOUDE Actie „Koopt in Zoeterwoude" De winkeliers en handelaren, aan gesloten bij de middenstandsorgani saties, ontplooien een actie voor het St. Nicolaasfeest, om het kopen in Zoeterwoude te animeren. De deelnemende zaken zullen van af 17 November tot 6 December voor elke gulden die besteed wordt, een bon afgeven. Op 24 November worden van de le wede, op 1 December van de 2e week en op 8 December vam de 3e week in het parochiehuis de premies bekend gemaakt. Op de laatste avond wor den bovendien de hoofdprijs win naars bekend gemaakt. ZOETERWOUDE LEIDERDORP Offerbloklichters sloegen hun slag De koster van de parochiekerk te Zoeterwoude Hoge Rijndijk (Meer burg) kwam gisteravond, bij de aan vang van het Lof, tot de onaange name ontdekking dat de offerblok ken in de kerk opengebroken waren. De kerk, die de géhele dag voor de gelovigen openstaat, heeft waar schijnlijk in de stille middaguren be zoek gekregen van een of meerdere ongewenste bezoekers, die kans ge zien hebben de offerblokken te for ceren. Vermoedelijk met een breek ijzer hebben zij de deksels er afge broken en zich de inhoud toege- eigend, waarbij waarschijnlijk alleen zilvergeld in aanmerking kwam daar zij de losse centen in de blokken hebben achtergelaten, Hoe groot het bedrag is dat werd ontvreemd" is niet te zeggen. De rijkspolitie, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, stelde direct een uitgebreid onder zoek in. Van de dader(s) ontbreekt evenwel ieder spoor. WOUBRUGGE Gemeenteraad.'De raad komt bijeen Maandagavond te 7 uur voor de behandeling van o.a.: Verzoek van de Stichting Kraamcentrum Alphen aan den Rijn verhoging bijdrage. In gekomen verzoeken inzake toepassing van de Winkelsluitingswet. Aangaan van een kasgeldlening ad 100.000. WANHOOP NOOIT!" Samenwerking tussen twee verenigingen De kinderrechter is in het werk van de gezinsvoogdij zo'n belangrijke figuur, dat ieder gezinsvoogd her haaldelijk aan zijn werk herinnerd wordt Begrijpelijk daarom, dat de voogden een nadere kennismaking en persoonlijk contaet met deze ma gistraat op prijs stellenDit ver klaarde gisteravond de grote belang stelling, die de leden van de Ver. voor R.K. Gezinsvoogdij en Patro nage en Pro Juventute Rijnland aan de dag legden voor de causerie van mr. J. J. B. Braun, kinderrechter in het arrondissement 's-Gravenhage, (waaronder ook Leiden en omgeving ressorteren) over „De algemene be ginselen der Gezinsvoogdij," welke hij onder auspiciën van beide vere nigingen in het Snouck Hurgronje- huis aan het Rapenburg hield. Deze gezamenlijke bijeenkomst de monstreerde hoe beide verenigingen, hoewel gescheiden door verschillende beginselen, op bepaalde gebieden kunnen samenwerken, hetgeen mr. J. Bergmeyer, voorzitter van de R.K. vereniging, in zijn slotwoord met vreugde memoreerde. Spr. was daar om mr. Braun, die hij dè autoriteit op het gebied van de Gezinsvoogdij telt en in de loop van het jaar een ^an g^ter nog te „jong" zouden afd. dames-handbal is opgericht met zjjn_ yindt laatstgenoemde keu- 25 leden. Het verslag van de penn. gaf aan inkosten een bedrag van 2418,27 aan, uitgaven 1589,88. Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. van Zaal herkozen en als nieuw bestuurslid werd gekozen ring ook plaats op 19 November. Geboren: Cornells, z. van K. Bree- dijk en W. C. van Kreuningen. NIEUWVEEN Hulp voor vluchtelingen. Er heer W. Verlaan. Voor kascontrole heeft zich in deze gemeente een co- werden aangewezen de heren M, Vlasman en P. Vertroef. Boesmans ballon er van door De ballon van de Haagse ballon vaarder Boesman is boven Ierland op drift geraakt. De ballon zweefde Woensdag boven Dublin ter gelegen heid van een reclamecampagne voor thee. Vermoedelijk hebben baldadi- gen 't gevaarte Woensdagavond los gemaakt van zijn anker. De ballon dreef onbemand af boven de lersche Midlands. Men hoopt, dat de ballon zal dalen als op een bepaalde hoog te klep opengaat, waardoor het wa terstofgas kan ontsnappen. Gebeurt dit niet, dan zal de ballon waar schijnlijk blijven stijgen tot hij ex plodeert. MIJNWERKERS STAKING IN JAPAN. Een kwart millioen Japanse mijn werkers is vandaag in staking ge gaan. Zij eisen loonsverhoging tot 100 pet. toe. De staking is afgekon digd door het nationale verbond van arbeiders in steenkoolmijnen. De mijnwerkers hebben Maandag en Dinsdag ook gestaakt. mité gevormd voor het organiseren van een openbare geldinzameling ten behoeve van de Nationale Commis sie voor Vluchtelingenhulp te 's-Gra- venhag, waarvan H.M. de Koningin de Beschermvrouwe is. Het comité bestaat uit: de burge meester als voorz., en voorts uit de heren: P. L. J. M. Schretlen, pastoor; G. F. Snel, gerei pred.; J. H. C. Ka ter, N. H. em.-predikant; J. van den Hoek, N. H. hulpprediker; B. Nout, arts; C. Blok, dir. der Johannes Stichting en J. J. Roovers als secr. In de loop dezer week zullen de col- lectrices een bijdrage voor dit doel komen vragen. ROELOFARENDSVEEN Tafeltennis. De finale voor de N.T.T.B.-beker, afd. Den Haag tus sen Treffers en Wibo op Zaterdag te 7 uur wordt niet, zoals reeds eerder gemeld, gespeeld in de Ketelstraat maar aan het Const. Rebecqueplein te Den Haag. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De raad van Rijnsaterwoude komt Maandagavond te 8 uur in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.a.: Voorstel van B. en W. tot aansluiting bij het Registra tuurstelsel der Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Verzoek Stichting Kraamcentruri Alphen aan den Rjjn om verhoging subsidie. noemde, zeer dankbaar voor zijn be reidheid deze prettige en interessan te causerie in dit gezamenlijk ver band fe willen houden. Onder toezichtstelling Nadat mr. Braun was ingeleid door de voorzitter van Pro Juventute, prof. mr. J. van Bemmelen, stapte hij in zevenmijlslaarzen door de zeer uitgebreide materie van dit werk heen, slechts stilstaand bij enige be langrijke details. Onder toezicht stelling geschiedt door de kinderrechter, wanneer deze over 'n request beschikt, dat meestal afkomstig is van de Voogdijraad, die dit verkrijgt langs diverse wegen: ambtenaar van de kinderwettep, so ciale werksters, geestelijken, politie, enz. Het is gebruikelijk, dat proces sen verbaal door de officier van ju stitie met de kinderrechter en de cretaris van de voogdijraad bespro ken worden Indien dit enigszins mo gelijk is, wordt er geen strafvervol ging ingesteld, maar tracht men de zaak langs civiele weg te regelen, waarmede bereikt wordt, dat het strafregister van de jeugdige deli- quent .blanco blijft, hetgeen voor zijn latere leven van zeer grote betekenis is. Er bestaan bovendien plannen om in de toekomst een streep te halen door de strafregisters van jeugdige personen, wanneer zij 21 jaar gewor den zijn, behoudens ernstige uitzon deringen. Althans de kinderen Het arrondissement Den Haa-<* telt 2200 gevallen van gezinsvoogd-dij, 'n aantal dat groter is dan vroeger, om dat men thans eerder tot deze vaak heilzame maatregel overgaat. Dit werk stelt aan do gezinsvoogden zeer zware eisen en niet zelden moe- (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Weinig bewolking met in de nacht en ochtend uitgebreide mistgebieden. Overigens droog weer. Op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Morgenmiddag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets la gere. Weinig wind. 18 Oct. zon op 7.10 en onder 17.40; maan op 6.44 en onder 16.58. Wevers van Van Wijk gingen in staking Storm in een glas water Gisteravond deed in Leiden het ge rucht de ronde, dat er bij dfi textiel fabrieken van Gebr. Valt Wijk een staking zou zijn uitgebroken, ont staan in de weverij, ten aanzien van een tarievenkwestie, en uitgebreid over enige andere afdelingen, in to taal 200 man omvattend. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons tot de directie gericht, die ons hedenmorgen ontving en mede deelde, dat de staking slechts van zeer beperkte omvang was (25 a 30 wevers), gistermiddag plotseling ont staan, omdat de wevers bezwaar had den tegen een nieuwe maatregel ten aanzien van-de controle der weefge touwen, wanneer daarop een nieuw werkstuk was gezet. Zij zagen hierin een miskenning van hun vakman schap, hetgeen de directie anders zag omdat hierdoor fouten voorkomen kunnen worden, die ook door ande ren dan de wevers gemaakt kunnen worden. De stakende v/evers wensten een onderhoud met de directie, hetgeen de technische adjunct-directeur niet kon toestaan, omdat een dergelijke kwestie eerst bij de werkmeester en de bedrijfsleider aanhangig gemaakt moet worden, en omdat de fabrieks kern zich niet achter de staking stelde. Pas wanneer het werk weer hervat zou zijn, wilde de directie hierover spreken. De wevers zijn daarop naar huis gegaan.. Hedenmorgen om acht uur kwam de wever'sploeg, die hedenmiddag om twee uur aan het werk moest (dus in de vrije tijd) reeds verzoeken om een onderhoud, dat de directie toen heeft toegestaan. De kwestie werd besproken en de wevers zegden toe hedenmiddag weer aan het werk te gaan. De ochtendploeg, die buiten de staking van gistermiddag viel, was hedenmorgen normaal op het werk verschenen. De directie zegde toe de betreffende kwestie nog eens te zul len bezien. Mogelijk is deze maat regel niet op de juiste wijze ter ken nis van de wevers gebracht. Aldus de directie, die deze staking slechts storm in een glas water noemde. Tentoonstelling over Van 't Hoff in Leiden Dank zij het intermediair van de directrice van het Rijksmuseum voor l de Geschiedenis der Natuurweten- I schappen, dr. Maria Rooseboom, is het mogelijk geweest de onlangs in Amsterdam en Delft gehouden ten toonstelling ter herdenking van de 100ste geboortedag van prof- dr. J. H. 't Hoff, ook naar Leiden over te brengen en een plaats te geven in dit museum. Ofschoon het contact, dat deze grote geleerde en grond legger der physische chemie met Lei den heeft gehad slechts legde hij ten zij wel de indruk krijgen, dat e„6 al Z bun werk ho-peioos is, 1 - J. - niet zo bijzonder groot is geweest, Toch wilde mr. Braur zijn gehoor rechtvaradigen zn verdiensten op bezweren, dat de "betreffende gezin- i het terrein der scheikunde, waarop x>hij baanbrekend werk heeft ver- nen nog verder afgegleden zouden toch al,eszins deze tentoonstel. zijn, wanneer zij hun werk niet ge- I ^ng daan hadden. Meestal slaagt men er Aan de hand van belangrijk foto- wel in althans de kinderen op het materiaal, authentieke geschriften en rechte pad te houden. j talrijke curiosa wordt op deze ex- I positie, welke gisteren voor de be- Niet altijd is de medewerking der iangstellende bezoekers is openge- ouders voldoende. Daarom dient de j steld, een overzicht gegeven van de gezinsvoogd met beleid te werk te jeugd en studententijd van deze be gaan, hoewel hij zich niet moet laten gaafde geleerde, aan wie in 1901 de afschrikken door bedreigingen. Hij gouden Nobel-prijsmedaille werd heeft immers het gezag van de kin derrechter, die hem aanstelt, achter zich, Overigens valt er over de,me thode zeer weinig te zeggen; ieder geval dient afzonderlijk bekeken en toegekend. Een -ruime plaats is voorts ook ingeruimd aan zijn_ Am sterdamse tijd; op slechts 26-jarige lef tijd werd hem door de Gem. Uni versiteit van Amsterdam een profes- Nadat het gerestaureerde R.K. Militaire Tehuis aan de Mare te Leiden Zondagmiddag in het bijzijn van vele autoriteiten en andere genodigden officieel geopend was, herhaalde deze plechtigheid zich gisteravond in de kring van militairen, die in dit tehuis hun vrije uren goed kunnen besteden. Veel officiéél vertoon was er echter niet bij; het was een gezellig en ge moedelijk feest, waarop de uitstekende sfeer, die de jongens hier steeds aan treffen, weer duidelijk voelbaar was. Er werd gebiljard, gepraat, gerookt, gedronken en zelfs gedanst! De avond tevoren hadden de militairen de eerste televisie-voorstelling in dit gebouw bijgewoond. Zij beschikken welis waar nog niet over een eigen toestel, maar er wordt aan gewerkt. In hun kring van familieleden en kennissen trachten de jongens kaarten aan de man te brengen, uit de opbrengst waarvan zij t. z. t. de aankoop van het televisietoestel kunnen bekostigen. Op bovenstaande foto ziet men een aantal militairen aan de bar. Zij worden bediend door de heer en meVrouw Van der Meyden. Aalmoezenier Gitmans zit ondertussen gezellig te bomen met enige van zijn jongens. (Foto: „De Leidse Courant"). aangepakt te worden, al naar gelang j soraat jn de wis- en natuurkunde de omstandigheden. aangeboden, een functie, welke hij I tot 1896 heeft bekleed, in welk jaar Diverse maatregelen werd benoemd tot professor aan de Kaiser Wilhelm Universiteit te Uitvoerig besprak mT. Braun de maatregelen, die de kinderrechter ter beschikking staan, zoals onder toezicht stelling, ontheffing of ontzetting uit de ouderlijke macht observatie, plaatsing op een tucht school, enz. Er is verschil tussen .ontheffing en ontzetting; het laat ste is oneervol, wordt over het al gemeen toegepast, wanneer ou ders bewust iedere medewerking weigeren en gaat genaard met verlies van het kiesrecht. Over al deze kwesties werd na de pauze een interessante gedachtenwis- seling gehouden, waaraan alle aan wezigen deelnamen en die ten aan zien van vele practische moeilijkhe den licht in de duisternis bracht. Berlijn, waar hij tot aan zijn dood in 1911 werkzaam is geweest. Het feit, dat zeer veel van het ten toongestelde materiaal, o.a. het des- tilleertoestel, dat prof. Van 't Hoff bij zijn colleges gebruikte, afkom stig "is uit het particuliere bezit van zijn dochter, mevr, J. F. Behn-Van 't Hoff te Warnsveld, maakt deze expositie des te waardevoller. Bo vendien heeft de museumdirectie mede kunnen beschikken over wat in het Van 't Hofflaboratorium te Utrecht, de Historische Bibliotheek der Ned.. Chem. Vereniging en de Amsterdamse Universiteitsbiblio theek aan deze geleerde herinnert, terwijl de collectie is aangevuld uit eigen museumbezit.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2