De gratieverlening van Lages in de Tweede Kamer DE AFSLACHTINGEN BIJ MOND- EN KLAUWZEER Nederlandse #siertelers gaan tonen welke vooruitgang er gemaakt werd Een uiaeatyn DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT i WEEDE BLAD PAGINA 1 Minister Donker: Lages was een der ergste oorlogsmisdadigers Maar: twee jaar sollen met veroordeelde niet goed te keuren De Fractieleider der P.v.d.A., mr. Burger, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de minister van Ju stitie, mr. L. A. Donker, geïnterpel leerd naar aanleiding van het feit, dat de doodstraf van de oorlogsmis dadiger Lages door gratie is veran derd in levenslange gevangenisstraf. De heer BURGER begon met een aanval op de communisten, die naar zijn mening een spel proberen te spe len met de in opstand gekomen ge voelens van vele eerlijke en rustige Nederlanders. Hij noemde 't vreemd, dat de heer Gortzak Dinsdag geen in terpellatie had aangevraagd. Wil de C.P.N. de zaak rekken om een reden tot agitatie te laten voortbestaan? De heer Burger herinnerde dan aan de „oceaan van leed" die Lages over Amsterdam en Nederland heeft gebracht. De oorlogsmisdadiger is nu aan zijn gerechte straf ontkomen. In het regeringscommuniqué over de gratieverlening worden twee gron den genoemd: de feiten zijn meer dan zeven jaar geleden gepleegd en de einduitspraak is reeds twee jaar geleden gevallen. Waarom, zo vroeg mr. Burger, heb ben de berechting en de beslissing op het gratieverzoek zo lang op zich laten wachten? Er is na het verzoek van Bonn om Duitse oorlogsmisdadi gers vrij te laten, geen enkel dood vonnis meer voltrokken. Is dat toe vallig? De interpellatie informeerde of de minister bij zijn beslissing misschien in ecu morele dwangpositie had ver keerd. Antwoord Minister DONKER achter de regeringstafel had ook de minister van Binnenlandse Zaken plaats genomen antwoordde, dat het Nederlandse volk over het algemeen heeft begre pen in welke moeilijke positie hij stond ten aanzien van de gratiever lening aan Lages. De minister herinnerde aan de mis daden, waaraan Lages door de rech ter is schuldig bevonden: de dood van 268 gearresteerde Nederlanders; Sil- bertannemoorden op 6 Nederlanders; vergassing van 70.000 Joodse land genoten en nog vele andere misdaden Lages was niet de correcte politie officier, die zich niet vergreep aan zijn slachtoffers. Zo willen enkelen hem wel eens voorstellen, maar dat is volkomen onjuist, zei de minister. Ten bewijze hiervan citeerde de mi nister getuigenverklaringen uit het dossier-Lages. „Ook ik ben van mening, dat Lages een van de ergste oorlogsmisdadigers is geweest en dat hij de doodstraf volkomen heeft verdiend," sprak de minister. Hij verklaarde dat het goed zou zijn, als men in West Duitsland aan deze misdaden eens zou denken Kamer deponeren ter vertrouwelijke kennisneming door de leden. Ten slotte betoogde mr. Donker, dat deze gratieverlening niet te zien is als een consequentie van het na oorlogse gratiebeleid. Bij de replieken ontleende de heer Peters (KVP) een principieel tegen stander van de doodstraf te zijn. Hij herinnerde de Kamer er aan, dat hij zelf in de oorlog voor het vuurpelo ton heeft gestaan en gered werd toen hij het leven reeds had afgeschreven. Men kan in een straf het element van verbetering hanteren. Dat is bij de. doodstraf uitgesloten. Ook de vergel ding kan men als element van de straf zien, maar dit achtte de heer Peters onchristelijk. De doodstraf van Lages wordt geëist uit een soort nationaal bewustzijn, maar zijn be genadiging is geen uiting van lafheid maar van de opperste grootmoedig heid van een volk, dat leeft in wat Lages op gruwelijke wijze heeft mis kend. De andere leden van mijn fractie, aldus de heer Peters, zijn geen tegen standers van de doodstraf, maar on derschrijven de argumenten van de minister. Jkvr. WITTEWAAL VAN STOET- WEGEN (C.H.) was het principieel met de heer Peters niet eens, maar ook zij stond op het standpunt, dat 7 jaren na de oorlog geen doodstraffen meer voltrokken mogen worden. Zij betreurde het, dat dit in twee geval len verleden jaar nog gebeurd is. Is de lange onzekerheid, waarin Lages heeft moeten verkeren wel in strijd met een behoorlijke rechtsple ging, zo vroeg de heer OUD (VVD) zich af. Een doodvonnis mag ook niet te snel voltrokken worden. Deze spr. vreesde, dat de minister het voor zichzelf en zijn opvolgers wel moei lijk gemaakt heeft. De Duitse aan drang zal tqenemen. Er kan 'n ogen blik komen, dat de Nederlandse rege ring er gehoor aan moet geven. Mr Oud had bezwaren tegen de gratie. Zij is op onvoldoende gronden ver leend. Ook de heer ZANDT (SGP) meen de, dat in dit geval geen gratie ver leend had mogen worden. Uit liefde tot de mensheid heeft God de dood straf bevolen. Een moeilijk te verteren brok is deze zaak voor ons, zo zei vervolgens de heer BRUINS SLOT (AR). Da na het lange uitstel geen andere be slissing mogelijk was, zeide spr. te begrijpen, maar toch betreurde hij dat het gebeurd was. De tegenstel ling tussen gerechtigheid en barm hartigheid, die de heer Peters gepo neerd had, wees spr. van de hand. GEJODEERD ZOUT IN HET BROOD. In een aantal gemeenten mag ingevolge een besluit van de minis ter van Sociale Zaken met ingang van 1 November a.s. slechts brood worden verkocht dat is bereid met gejodeerd zout in plaats van met keukenzout. Het zijn de gemeenten: Ameide, Anloo, Arkel, Beilen, Bergeijk, Bergh Bladen c.a., Diepenveen, Dokkum, Dongen, Duiven, Eersel, Gieten, 's Gravendeel, Hedel, Heino, Hoog- blokland, Hoogeloon c.a., Hoornaar, Kedichem, Lange Ruige Weide, Leer dam, Lexmond, Loon op Zand, Maas dam, Maasdriel, Nederhemert, Noord- dijk, Noordeloos, Oud-Beijerland, Oudenbosch, Papekop, Reusel, Rhe- den, Riethoven, Rietveld, Schelluinen, Slochteren, Smilde, Tienhoven, Tiet- jerksteradeel, Valkenswaard, Veld hoven, Waalre, Waardenburg, Waar der, Wedde, Westerfoork, Westerho ven, Zuidbroek, Zuidlaren. de broodbafckerijen in deze In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer op de begroting van Landbouw worden van verschillen de zijden klachten geuit over de schaderegeling bij de afslachting van vee in verband met het mond- en klauwzeer. In sommige gevallen wordt wel bedrijfsschade in rekening genomen, in andere gevallen daaren tegen niet. Ook werd opgemerkt, dat de overheid wel bijzonder laat maatregelen heeft genomen ten aan- ken van vaccin tegen varkenspest. Sommige leden wezen er op, dat vele veehouders zijn ontstemd door de maatregel, waarbij gezonde, niet geënte dieren werden afgemaakt, ook indien slechts één dier op jiet bedryf door het mond- en klauwzeer was aangetast. Bovendien is het voorge komen, dat op een bedrijf, waar wel gent was tegen het mond- en klauw zeer, doch waar een der ingeënte dieren xoch werd aangetast, niet al- uitvoerige uiteenzetting van het ter zake gevoerde beleid werd op prijs gesteld. Enkele leden vroegen de aandacht voor de mening van verschillende deskundigen, die beweren, dat het m wc cw ontbreken van voldoende kracht plaatsen zal geen ander voor con-1 voer mede de oorzaak is van de 1 1 grote omvang, die de varkenspest heeft gekregen. Het grote verbruik van voeraardapeien zou voor de ont wikkeling bevorderlijk zijn. Heeft de minister hierover ook zijn mening? Deze leden pleitten voor het kosteloos of tegen gereduceerdeprijs verstrek- zien van het voorkomen en bestrij-i leen dit dier, maar ook jongere bees- den van varkenspest. Een enigszins I ten, die om hun leeftijd nog niet wa- sumptiedoeleinden geschikt keuken zout aanwezig zijn dan gejodeerd zout. Winkel-omzetten in Augustus achteruit Volgens 'het Economisch Instituut voor de Middenstand is het omzet- verloop in het midden- en kleinbe drijf gedurende Augustus, ten op zichte van de overeenkomstige maand God kan zijn barmhartigheid verdis- jin 19.51„n}®t steeds bevredigend ge- conteren in zijn gerechtigheid. Daar om kan ook de overheid een beslis sing inzake de doodstraf nenten. Spr. geloofde niet, dat er waarborgen ge geven kunnen worden dat Lages niet op jaren zal worden gesteld. Op practische en op grondwettelijke gronden zijn die waarborgen niet mo gelijk. Ten slotte kunnen wij dus het grote verdriet beleven, dat wij de heer Lages weer op straat tegenko men, zo besloot spr. weest. Zulks was met name het ge val in een aantal winkels in duur zame consumptiegoederen (o.a. tex tiel, meufbelen en huishoudelijke ar tikelen), in welke de Augustus- omzetten in 1952 niet het peil be reikten van die in 1951. Weliswaar moet hierbij worden bedacht, dat prijsdalingen mede tot een vermin- Mijnhardtjes: sterke pijn-, kou- en grlepbestrijders Dooi 41 cer.1 - Koker 60 cent (Advertentie) tegen slechts vier in Augustus 1951. Laatstgenoemde omstandigheid geeft mede een verklaring voor het feit, dat in winkels in voedings- en ge notmiddelen over het algemeen ho gere geldomzetten werden genoteerd dan in Augustus 1951. Daarnaast diene men in aanmerking te nemen, dat de prijzen van een aantal arti- dering van de geldomzet hebben kelen (men denke hierbij b.v. aan bijgedragen, doch daarnaast moet j brood en vlees) ten opzichte van worden opgemerkt, dat in Augustus Augustus 1951 een stijging hebben 1952 vijf Zaterdagen voorkwamen1 vertoond. FLORA 1953 IN OPBOUW dat Nederland het volgend jaar te wachten staat. Gemakkelijk hebben zij het niet gehad. Op de eerste plaats is het in het algemeen geen pretje om de ene regenbui na de an dere op je hoofd te krijgen, maar het is tevens moeilijk om, schuilend in het skelet van een toekomstige ere- hal, een fantasietje te brouwen over een lentefeest, als je niets anders ziet dan ondergelopen paden en modderpoelen. En toch zijn we er, ondanks regen ittpIaatsTvan steeds wiStTe te voerenen hagel van overtuigd, dat hier een Een vrij flink aantal journalisten i verspreid zullen hoveniers tonen, heeft gisteren in het park „Groenen-wat er van een stadstuintje te ma- daal" en naaste omgeving te Heem- j ken is. In totaal betreft dit 70 in- stede rondgewandeld om een indruk j zendingen, waarvan de bezoekers sa- te krijgen van de opbouw van de men met de jury mogen bepalen, „Flora 1953", het grote bloemenfeest, j welke tuin de mooiste is. De rotstuintjes spelen een heel aparte rol. In 1935 werd hier niet veel aan gedaan, maar sindsdien is de toestand veranderd en men kan nu zien, wat er ook in dergelijke tuintjes met bloembollen gedaan kan worden. Het warenhuis bevat een collectie ve inzending. Ongeveer 50 inzenders zorgen hier voor 300 variëteiten tul pen. Om deze grootse opzet te verwe zenlijken, is heel veel arbeid nodig. voor fle vrijlating van Duitsers door werk tot stand wordt gebracht, dat Nederland. Spr. zeide. dat h« bij z«nhonderdduizenden mensen m het ko- overwegingen de aandrang van Duit se zijde volkomen buiten beschou 1 wing heeft gelaten. „Deze Duitse in menging beschouw ik als een betreu renswaardig tekort aan schuldbesef bij de Duitsers ten aanzien van de ellende, die Duitse oorlogsmisdadi gers over Nederland hebben ge bracht." Het lange tijdsverloop sinds de be vrijding kan men echter niet wegcij feren. Hierin is de voornaamste grond gelegen voor de gratieverle ning. Dat de overheid twee jaar solt met een veroordeelde kon de minis ter niet goedkeuren. Onze rechtbede- ling modht door een dergelijke han deling niet bezoedeld worden. Na afweging van alle factoren bleef geen andere keus over. In het algemeen wenst de minister geen op jaren stellen van hen, die gratie hebben gekregen van de dood straf. Er zijn honderd van de dood straf gegratieerden. In 27 gevallen werd de levenslange gevangenisstraf gewijzigd in een tijdelijke. Twaalf van hen zijn reeds in vrijheid ge steld. Het betreft hier wapendragers, die eigenlijk voor de tribunalen had den dienen te verschijnen. In verband met de mogelijkheid, dat nog verdere doodvonnissen ge veld zullen worden, kan de minister niet de richtlijnen bekend maken Hij zal die echter op de griffie der mende voorjaar weer dichter zal brengen bij die harmonie van kleur en vorm, welke wij met een koud Nederlands .woord aanduiden als „bloem". De „Flora 1953" zal een oppervlak te beslaan van 25 h.a. Ongeveer 15 h.a. zijn bestemd voor de volle- grondstentoonstelling, 4 h.a. voor het gebouwencomplexen de rest voor tuintjes, rotspartijen enz. Er komt een grote erehal, een bloemenpaleis, twee expositiehallen, een winkelgalerij, een groot restau rant, een theehuis en een snelbuffet. In de verschillende ruimten zullen bloemenexposities worden gehouden, die iedere week van aanzien veran deren. Drie dagen zullen er zijn, dat de bloemen door andere vervangen worden, maar de regeling is zó, dat men in ieder weekend iets anders te zien krijgt. Het belangrijkste gedeelte, de vol- legrondstentoonstelling, wordt voor ongeveer 2/3 opgebouwd uit inzen dingen van de plaatselijke afdelin gen van Bloembollencultuur. Voorts wordt er een wedstrijd gehouden, waarin de nieuwe aanwinsten en dat zijn er sinds 1935 heel wat naar een bekroning zullen dingen. In 200 perken kan men deze bloemen bewonderen, Overal over het terrein Als men momenteel in Heemstede is, treft men het tentoonstellingsterrein in wanorde aan. Overal zijn stukken omgespit en planten nijvere handen de ontelbare bollen, die het feest zijn pracht moeten geven. De "paden worden verhard en de gebouwen op getrokken. Een werk, dat millioenen guldens kost. En dat alles voor een tentoonstelling, die drie maanden zal duren. Waarom getroosten de or ganisaties van de sierteelt zich deze kosten en moeite? ANTWOORD OP VRAGEN. Ir. A. W. van der Plassche, direc teur-generaal van de landbouw, be antwoordde de vragen, die in een niet deskundig gemoed plegen op te rijzen als men in vogelvlucht de voorbereidingen van de „Flora 1953" ziet en enkele cijfers hoort noemen. Dat Nederland zeer dicht bevolkt is en steeds dichter bevolkt raakt, is geen nieuwtje. Evenmin als het feit, dat hiermede ook het probleem cul tuurgrond verband houdt. Nederland heeft 2J4 millioen h.a. cultuurgrond en de aspecten voor eventuele uit breiding zijn niet zo gunstig. Als alle mogelijkheden worden aangeboord, kunnen we er nog 280.000 h.a. bij winnen. Bij de steeds groeiende be volking zal ongeveer de helft van deze aanwinst weer verloren gaan door huizenbouw en het scheppen van recreatiegelegenheid. Het gevolg hiervan is, dat men dé grond zo in tensief mogelijk moet benutten. De opbrengsten moeten zo groot moge toonstelling gehouden in navolging van Gent, dat op zijn beurt Enge land na-aapte. Die tentoonstellingen waren zeer beperkte verzamelingen bloemen. Men was al heel blij, indien men 250 planten in potten bij elkaar kon krijgen. In 1840 echter brak een pe riode van voorspoedige groei aan. De eerste provinciale landbouwver- enigingen werden opgericht en de Mij. tot aanmoediging van de tuin bouw bracht de eerste tentoonstel lingen in de steden. In 1860 kwam de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur tot stand en 10 jaar later was de eerste grote ten toonstelling in de concertzaal te Haarlem. Om de vijf jaar zou deze tentoonstelling herhaald worden, maar in 1905 kwam de klad er in. Hamburg gaf in 1897 de nieuwe richting aan door in een stadspark een grote bloemententoonstelling te organiseren, welke zes maanden duurde. Nederland zag er heil in en zo werd in 1910 de eerste volle- grondstentoonstelling gehouden, die wij thans kennen als de Flora. Deze tentoonstelling zou iedere 10 jaar gehouden worden, maar twee wereldoorlogen verhinderden dit. Toch bleef de Flora bestaan en daar door kan men volgend voorjaar het grootste en mooiste, wat ooit op dit gebied gepresteerd is, gaan bewon deren. TWEE TEGELIJK! Wat 1953 betreft, zal Nederland zelfs twee van dergelijke tentoon stellingen hebben, want ook de Keu kenhof expositie gaat dat jaar ge woon door. Na enige strubbelingen zijn de besturen van Keukenhof en Flora zover gekomen, dat er een vorm van samenwerking geschapen is, waarbij beide tentoonstellingen geheel zelfstandig blijven. Ieder voor zich voert propaganda, maar er is ook een gecombineerde reclame in het buitenland. In Keukenhof komen jaarlijks 3 tot 4 honderdduizend mensen. De Flora trok in 1935 ongeveer 6 hon derdduizend belangstellenden en men is er van overtuigd, dat dit aan tal thans aardig in de richting van het millioen zal gaan. Wij hopen, dat bollenkwekers van Keukenhof en de siertelers van Flo ra niet door politieke of klimatolo gische omstandigheden in hun ver wachtingen zullen worden teleurge steld en dat een stroom van bezoe kers uit het binnenland en uit den vreemde hun hart zullen verpanden m ententoonstellingen. In 1818 werd aan het grote bloemenfestival van in Nederland de eerste bloementen- Holland. lyk zijn, maar er moeten ook zoveel mogelijk arbeidskrachten een 'boter ham aan kunnen verdienen. Uit dit oogpunt bezien is de sier teelt van zeer groot belang, hetgeen blijkt uit het feit, dat bij de sierteelt bedrijven de opbrengst per h.a. on geveer 14.000 bedraagt en bij de overige agrarische bedrijven slechts 2000,—. GAAT NIET VANZELF. Men kan helaas niet in het wilde weg de productie van sierteeltgewas sen gaan opdrijven. Er moet afzet voor zijn en gezien de vele be perkingen, die het buitenland vaak oplegt is dit een nieuw probleem. Op de eerste plaats moet men zich op kwaliteitsverbetering toeleggen. Voorts dient bodem, klimaat en vak kennis zoveel mogelijk te worden uitgebuit. In Nederland staat de be werking van de bodem op hoog peil. Wat de bloembollenexport betreft hebben wij byna een monopolie-po sitie. Dit gaat allemaal niet vanzelf 1 Waar voorsprong is, moet die voor sprong behouden blijven en in an dere gevallen moet men alles doen om aan de top te komen. Wij hebben daartoe in Nederland de proeftuinen, het wetenschappelijk onderzoek en zeer goede opleidingen in het leven geroepen. En tegen een dergelijke achter grond moet men een tentoonstelling als de „Flora 1953" zien. Hier toont de Nederlandse sierteler, wat hij mans is aan mensen van het vak in binnen- en buitenland. Hier brengt men de burger liefde bij voor de bloemen, hetgeen uiteindelijk de om zet op de binnenlandse markt zal vergroten. Kortom de „Flora 1953" is een groots opgezette propaganda voor Nederlandse producten van klasse. IN HET KLEIN BEGONNEN. Als men ziet, welk een hoogte de bevordering van productie en ex port heeft bereikt in de bloemenwe reld, is het bijna grappig, om even terug te gaan naar de eerstt bloe ren ingeënt, moesten worden afge maakt. Gaarne zouden zij vernemen van wie deze maatregel is uitgegaan en op grond van welke wet. Zij be pleitten, dat niet meer gebruik zou worden gemaakt van het afmaaksy- steem ten aanzien van niet-aangetaste dieren enerzijds om de betrokken veehouders geen schade te berokke nen, anderzijds omdat de inenting geen waarborg geeft tegen aantas ting. MINISTER LUNS 27 OCTOBER NAAR AMERIKA. Minister Luns zal op 27 October naar New York vertrekken om daar gedurende veertien dagen de leiding op zich te nemen van de delegatie bij de Veremgde Naties. Er is nog een kleine mogelijkheid dat het ver trek van minister Luns wordt ver vroegd. Dat zou het geval kunnen zijn indien het grote debat over Ko rea vroeger zou beginnen dan thans wordt verwacht. Dean Acheson, minister van Bui tenlandse Zaken der Verenigde Sta ten, heeft reeds te kennen gege ven, dat hij voor zijn lard persoonlijk aan dit debat zal deelnemen, en de verwachting is gerechtvaardigd, dat dit ook voor de andere ministers van Buitenlandse Zaken een reden zou zijn om eerder naar New York te gcan. Werkloze gezinnen gaan verhuizen Er zullen in de naaste toekomst ongeveer vijfhonderd gezinnen van werkloze arbeidskrachten uit gebie den van ons land - waar de werkloos heid groot is verhuizen naar streken waar nog gebrek aan werkkrachten heerst. Voor de vestiging van deze gezinnen is aan enkele gemeenten bouwvolume verleend. De scheepswerf- en machinefabriek Boele te Bolnes kan evenals de N.V. Koninklijke Mij. De Schelde te Vlissingen, de Scheepswerf Smit te Slikkerveer en de B.P.M. te Pernis een aantal arbeiders uit de gebie den met een hoog werkloosheids cijfer laten overkomen. Daar het hier gaat om ongeschool de arbeiders, zullen de industrieën dezen eerst moeten opleiden. Maar tijdens die opleidingsperiode krijgen ze een normaal loon uitbetaald, zo dat de overplaatsing voor hen geen financieel nadeel betekent. Een tijdje geleden zijn reeds zes tig gezinnen uit Emmen naar Alblas- serdam verhuisd. De gezinshoofden zijn daar te werk gesteld op de N.V. Ned. Kabelfalbriek. De directie, die over de prestaties van de arbeiders zeer tevreden is, heeft al om meer arbeidskrachten gevraagd. DE GRAAF VAN RECHTEREN. Het is wel zo goed als zeker, dat graaf S. van Reohteren Limpurg te Laag-Keppel voor de Arnhemse rechtbank terecht zal moeten staan wegens het verbergen van kapitein Westerling in April j.l. Hem is ten laste gelegd, dat hij dit heeft gedaan, wetende of kunnende weten dat Westerling door de Nederlandse jus titie werd gezocht, en dat er tegen deze een gerechtelijk vooronderzoek, was gelast. Westerling bevond zich in de orangerie van het afgebrande kasteel Enghuizen, die als woning voor de graaf dienst doet. Als datum van de zitting wordt 21 October genoemd. Kapitein Wester ling zelf zal tijdens de zitting als getuige optreden. De graaf zal wor den verdedigd door mr. J. H. Arnold uit Arnhem. Wegens de te verwachten belang stelling en de beperkte ruimte in de villa aan de Velperweg, waarin de rechtbank gewoonlijk zitting houdt, is aan de president toestemming ge vraagd de zaak te behandelen in de villa Renenk, eveneens aan de Vel perweg. RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 76) „Ik eiste, dat hij de schade zou vergoeden, maar dat wou hij niet doen. Toen zei ik hem, mee naar de politie-ohef van het district te gaan en dat wou hij ook niet. Ik hield voet bij stuk en toen wilde hij weg lopen. We hielden een kleine vecht partij en toen moest hij wel meeko men. Hier heb ik 'm." Hij stak een reusachtige vuist onder de kap en trok een slappe gestalte aan de kraag van zjjn jas te voorschijn. „Hij is nog niet helemaal bijgeko men," verklaarde hij, „maar dat '"°mt wel in orde.ik ben verdui- "Td zuinig met het beetje geld, dat heb, en daar komt me zo'n vent en% rijdt iets, wat nog geen vieren twintig uur nieuw is, finaal in grui- mls.... de schade is acht dollar en 'ie wil ik betaald hébben. Sluit 'm :'P in een cel en als-ie bijkomt, kunt I u ons allebei verklaringen af laten leggen. Ik wil mijn acht dollar terrug hébben, ik heb die hard nodig!" De chef kreunde opnieuw. „Het lijkt wel of de gehele U.S.A. samenspannen om mijn ene cel vol te rammen," klaagde hij, zijn zakken nazoekend. Hij vond adht dollar in klinkende munt en stak ze buiten het raam. „Hier zijn acht dollar," zei hij, neem die vent mee en jaag hem weg, dan zijn we overal van af!" „Ik denk er niet over," zei de jon geman, zy'n handen in zijn zak ste kend, „ik lever deze vent over aan de justitie, en ik ben niet van plan voor vuilnistransportdienst te gaan fungeren en.... jaag hem zelf maar weg!" Hij keerde zich woedend om en be gon het slappe lichaam verder uit de wagen te sleuren. De chef zag het vreselijke moment naderen, waarop het lichaam onder zijn hoede zou achterblijven. ,,'t Recht heeft uitspraak gedaan"!" brulde hij vertwijfeld, „hier zijn 8 dollar schadevergoeding, mits je die man meeneemt en uit de wagen gooit op de plaats, waar je hem hebt gevonden! Ik wil hem niet!" „Ik denk er niet over," verklaarde het jongmens over z'n schouder heen hijgend door het sjorren, „ik ben geen rijkstransportdienst." „Dan veroordeel ik je wegens mis handeling en sluit je voor een volle week op. Dacht je, dat je in dit land vreedzame burgers knock-out kon slaan? Een volle week in de cel als je met alle geweld herrie wilt heb ben! Begrepen?" „Ja. Begrepen!" brulde de jonge man terug, „ze hébben altijd gezegd, dat Iers bloed koppig is, en je zult merken dat het zo is! Je kimt me voor een week opsluiten, accoord! Maar ik vertik het om deze vaatdoek mee rond te slepen! Dat kan niemand me bevelen, en ik doe het niet! Recht is recht!" „Twee weken cachot!" gilde de chef, zich uit het raam buigend, in vertwijfeling. „Al was het drie jaar!" brulde het rode jongmens, zijn prooi loslatend en zich in zijn volle lengte oprich tend, „ik neem hem niet mee!" Er viel een diepe, plotselinge stil te. De chef richtte zich op uit zijn gebogen houding en veegde met de goudgegalonneerde mouw van zijn jas over zijn voorhoofd. „Wat moet ik doen?" fluisterde hij, „geven jullie me in vredesnaam raadDie gekdadelijk zit ik met twee arrestanten te kijken, waarvan er één met ale geweld blij ven wilwat ben ik begonnen!" Peter, wiens hoofd rood zag door de vele pogingen om zijn lachen in te houden, opende juist zijn mopd om raad te verschaffen, toen een gil van Clim hem deed opschrikken. Hij keek op en zag Clim' met één geweldige sprong door het raam in het stof op het plein belanden. Dan uitte Peter een tweede kreet. „Hemingway! Die vent daar.... 't is Morescu!" Een tweede sprong en Peter kniel de naast Cllim in het stof. De gestal te, die door de rode jongeman uit de wagen was gesleurd, had zich bewo gen, was omgevallen en als Morescu herkend. Peter rukte Morescsu's jas open en haalde diens portefeuille V? voor schijn. Eén blik was volldoende. Het opgevouwen officiële perkament was zó groot, dat het tussen de twee helf ten van de portefeuille uitstak. „Daar is het!" fluisterde Peter met ontzag. „Hemingway, het is waar achtig te goed om waar te zijn! Daar is het! Stop het weg, man, stop het weg!" Hemingwaf stopte het weg, plotse ling weer een en al actie en wendde zich dan tot de douanechef, die nog steeds voor het raam tond. „Doe mij één pleizier," smeekte hij op Morescu wijzend, „en sluit hém op voor een uur of zes. Sluit hem op in een kamer zonder ramen en zet een machinegeweer voor de deur. Zes uur is al wat ik nodig heb om met dit papier naar mijn hoofdkwartier te komen. Als jij het niet wilt doen, moet Peter hem vastbinden en met een geladen revolver voor zijn neus zwaaien, zes uur lang." De douanechef, zijn Wallace-Beery gelaat in wanhoop vertrokken, brul de. „Heb ik het niet gezegd! Sing Sing is er niets bij! maar breng hem naar binnen.of er nou een gros is, of een gros en ééner ontstaat hier vast en zeker hongersnood. Waar al het eten voor die lui vandaan moet komen! Ik weet het nietEh wie ze al dat eten moet brengen?" Tierend keerde hij zich om, uit 't gezicht verdwijnend. „Het is in orde," zei Peter, „Clim, help eens een handje!" Samen droegen ze Morescu naar binnen en sloten hem op iri de kamer van de chef. Toen ze terug kwamen, was Hemingway nog bezig, zijn bin nenzak dicht te naaien. De roodhari ge jongeman zat op de treeplank van zijn wagen. Hij had de motor nu af gezet en alom heerste een hete, lo me rust. Peter, Hemingway en Clim, staar den neer op de man op de treeplank. Het was duidelijk, dat de zonderlin ge jongeman hen een dienst bewezen had, die duizelen dollars waard was maar Hemingway trad naar voren en stak zijn hand uit. „Uit naam van de Allied Oil Com panies of Mexico moet ik u allerhar telijkst bedanken voor de buitenge wone grote dienst, die u haar zo juist hebt bewezen en ik wilde dat er een manier was om (slot volgt)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5