RIJNSTREEK De Alphense raad moet beslissen over een eventuele weekmarkt Zware slag voor Alphense woningbouw Herziening uitbreidingsplan brengt tuinders in het gedrang Deken D. Bont sprak voor gewestelijk K.A.B.-kader Commissie wil proef van een jaar nemen Na lange tijd van voorbereiding heeft de destijds door dc raad be noemde commissie van onderzoek naar de wenselijkheid van een week- goederenmarkt te Alphen aan den Rijn thans aan B. en W geadviseerd bij wijze van proef voor een jaar tot instellen hiervan over te gaan. De minderheid van deze commissie acht een goederenmarkt niet wenselijk. De zienswijze van de commissie, dat het aanbeveling verdient niet reeds terstond tot het instellen van een definitieve markt over te gaan, achten B. en W. juist. Tegen het af lopen van de proeftijd kan dan aan de hand van de opgedane ervaringen over het voortbestaan van de markt worden beslist. B. en W. vragen nu de raad een desbetreffend besluit, waarna nader door de commissie kan worden geadviseerd over de tijd en de plaats van de markt. Bij 31 gemeenten met een inwoner tal variërend van 3000 tot bijna 50.000 hebben B. en W. informaties inge wonnen omtrent de resultaten van de in die gemeenten plaats hebbende markten Practisch overal voorziet de weekmarkt in die gemeenten in een behoefte. Een trekpleister. Met de Centrale Ver. voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel, ver tegenwoordigd door haar secretaris, de heer P. Schouten, heeft bedoelde commissie ten raadhuize te Alphen aani den Rijn breedvoerig beraad slaagd. Er is geen eenstemmig oor deel verkregen. De meerderheid wijst erop, dat de weekmarkt prijsregelend zal werken, dat er artikelen zijn, die alleen op een markt plegen te wor den verhandeld, en dat een week markt het beeld van de gemeente zal verlevendigen en haar aantrekkelijk heid zal verhogen. De markt zal sfeer en gezelligheid aan het publiek bie den, terwijl de gemeente in de ge legenheid zal zijn haar karakter van centrumgemeente van de Rijnstreek meer op de voorgrond te plaatsen. De industrieën zullen haar vakbekwame werknemers medebrengen, wier vrou wen meestal reeds gewend zijn op de markt hun inkopen te doen. Het aan trekken van publiek uit de omlig gende gemeenten naar de weekmarkt zal ook voor de gevestigde midden stand van betekenis zijn, omdat het nu eenmaal een vaststaand feit is, dat, wanmeer een weekmarkt door kopers uit andere gemeenten wordt bezocht, men vaak zijn inkopen doet bij de gevestigde winkels ter plaatse. Het instellen van een weekmarkt in eigen gemeente neemt tevens de be hoefte weg om de markt elders te bezoeken. De meerderheid van de commissie ontveinst zich niet, dat het wellicht mogelijk is, dat de belan gen vani een bepaalde categorie van inwoners in zekere mate worden ge schaad, maar laat zich bij het bepa len van haar standpunt leiden door het algemeen belang. Ook nadelen. De minderheid van genoemde com missie betoogt, dat instelling van een dergelijke markt van nadelige in vloed is op de omzetten van de ter plaatse gevestigde winkeliers zal zijn wegens verplaatsing van het debiet naar de kooplieden, die voor het me rendeel van buiten komen. Door de markt komt ook de z.g. „Zwartelijst" van de plaatselijke middenstand in het gedrang. De toch al zwakke finan- K. R. O.-tournee deed Avifauna aan Een kleine vierhonderd vrienden van de K.R.O. bevonden zich gister avond in de bovenzaal van het Avi fauna-paviljoen, toen medewerken den van deze omroep zich met een show-programma onder de aantrek kelijke titel „Melodie en Charme" presenteerden. Behalve met het gesproken woord, de gespeelde muziek en het gezon gen lied via de microfoon, tracht de K.R.O. nog door middel van een tournee door het land nader tot de luisteraars te komen. Het uitstekend programma „Melo die en Charme", waarvan de première in Poeldijk ging en de zesde opvoe ring Alphen aan den Rijn te beurt viel bood de aanwezigen elk wat wils van het goede genre. Hans de Vries, Jan de Cler, Jules de Corte, Rob v. d. Bas en Jan Muller, stuk voor stuk welklinkende namen, schreven de teksten. De suggestieve, mobiele de cors werden vervaardigd door Henk Corduwener, naar het ontwerp van Cuno v. d. Steene. Muller zorgde voor de samenstelling en de regie. Het be kende musette-orkest van Johnny Ombach en het Tzigane ensemble en K.R.O.-septet, met Jo Budie aan de piano, hadden het leeuwenaandeel voor hun rekening genomen en wa ren dan ook bijna onafgebroken voor het voetlicht. Jan Rietvelt met zijn mooie tenorgeluid vond vele bewon deraars. De zangei-conferencier Fred Starewood had het beste deel van zijn optreden. Jo Bos, de man met de veelzijdige muzikale talenten in de K.R.O.-familie, zoals er in het show gezelschap wel meerderen zich be vonden, vulde de entre-acts met ac- cordeonmuziek. Muziek en spel wa ren in een 17-tal nummers dooreen- geweven tot een aantrekkelijk geheel in de vorm van een cabaret. „De Bon te Lantaarn" met Cisca Harms, Truus Takes, Rob v. d. Bas, Gerard Heystee en de eerder genoemde zangers brachten de goede cabaret-sfeer. Hoogtepunten waren de nummers „Gaat U mee naar Parijs", „Koning luisteraar, tot uw dienst", „romantiek om het kampvuur" en „Wien, Wien, nur du allein". ciële positie van een groot deel der plaatselijke middenstanders zal hier door verergeren, en uiteindelijk met sluiting van de zaken zullen worden bedreigd. Zij acht dit beslist onver antwoord en onsociaal. Zij betoogt voorts dat z.g. „koopjes" vaak „duur- koopjes" zijn op een markt. Alphen a. d. Rijn mist verder een bebouw de kom, hetgeen voor het slagen van een markt een vereiste is. De toeloop uit andere gemeenten zal gering zijn, omdat de gevestigde middenstand al reeds een belangrijk aantal personen uit andere gemeenten aantrekt. Ge wezen wordt op het afwijzend schrij- van van de Kamer va Koophandel te Leiden, 20 Juli 1950. Vergelijkin gen met andere gemeenten is niet zuiver, omdat de omstandigheden in elke gemeente anders zijn. Een lid van de minderheid heeft bij inge wonnen advies van de in bedoelde gemeenten gevestigde middenstan ders afwijkende meningen vastge steld ten opzichte van de zienswijze van de betreffende gemeentebestu ren. De heer P. Schouten was van me ning, dat een weekmarkt in Alphen aan den Rijn een goede kans van sla gen zal hebben. Hij onitraadt echter de markt op een Zaterdag te hou den. Het woord is nu aan de raad. Bouwvergunning ingetrokken voor 70 eengezinswoningen De Alphense woningbouw heeft vandaag een nieuwe klap te incasse ren gekregen. De bouw van 70 een gezinswoningen ten Westen van de Piet Heinstraat zal geen doorgang kunnen vinden. Aanvankelijk had de gemeente voor de bouw van deze womngen een extra toewijzing van het provinciaal bouwvolume gekregen. Thans blijkt dat het provinciaal bouwvolume voor dit jaar volledig is uitgeput. Waar schijnlijk had men een te optimisti sche kijk bij het provinciaal bureau wat het nog te verdelen bouwvolu me betreft. Deze 70 woningen zouden worden gebouwd door de fa. IJsselsteijn uit Gouda, die ook voor een geldlening zorgc'r. Het komt ons voor, dat de betreffende firma elders met open armen zal. worden ontvangen, hoe wel zij daartoe buiten de provincie zal moeten gaan. Het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn zal waarschijnlijk al het mogelijke doen om toch nog toe stemming voor de bouw te krijgen. Gezien de huidige situatie is de kans echter zeer gering, dat moeite in die richting met resultaat zal worden beloond. Schoorsteenbrand. In de zakken- loods en -reparatie-inrichtipg van de heer N. Noordenbos in de Sint-Joris- straat ontstond Woensdagmiddag een schoorsteenbrand. De snel gearriveer de brandweer slaagde o.l.v. de heer A. Korver erin het vuur tot de dak- pijp te beperken. Het vuur kon met enkele emmers water worden ge blust. AARLANDERVEEN Winterprogram K.A.B. Woens dagavond hield de pl. afd. van de K. A.B. een vergadering in de zaal van de heer W. v. d. Berg. Voorz. Hyman gaf na de opening een kort overzicht van hetgeen er door de K.A.B. ge daan is sinds de laatste vergadering in 't voorjaar. Medegedeeld werd, dat de Bondsraadvergadering zal worden gehouden op Zaterdag 29 November in Den Haag. De gezame- lijke inkoop winteraardappelen was 230 mud. 'Het winterprogram werd als volgt samengesteld: 19 Novem ber viering van het feest van Sint Willibrordus. Op deze avond zal er worden voorgedragen en gezongen door enkele dames van de leden. Het St. Nicolaasfeest zal op 6 De cember worden gevierd. Op 17 De cember zal er vergaderd worden met als spreker pater Engelbertus, on derwerp: „Een eeuw onder de krom staf". De heer Weeber zal op 21 Jan. komen spreken over „Schaepman's erfdeel". De jaarvergadering zal worden gehouden op 18 Februari. Op het feest van St. Jozef (19 Maart) zal de heer v. d. Meer spreken over „Het sluitstuk in de balans". Op die avond zal tevens het seizoen worden gesloten. HAZERSWOUDE De heer II. Bakker te Hazers- woude ontving het kruis van ver dienste voor zijn moedig optreden bij de ordedienst in Zeeland in de jaren '44'45. DE KWAKEL BUS EN MEELAUTO IN BOTSING Woensdagmiddag te half vijf had te Vrouwenakker, op een san'al punt, een aanrijding plaats tussen een bus van Maarse en Kroon en een meel- auto van „Ons Belang" te Nieuw- veen. Doordat bij het passeren' de vtorwielm elkaar raakten, klemden beide wagens tegen elkaar en werd het verkeex geheel gestremd. D.j bus passagiers waren hevig geschrokkon, doch daar bleef het bij. Het verkeer werd omgelegd via TolhuisKatten- bru-g. ROELOFARENDSVEEN Organisatievorm. Voor de Kern club vani Veiling en L.T.B. komt Vrijdag 17 Oct. des avonds te 8 uur in de Pancratiuszaal de heer Th. van Son spreken over het onderwerp „Or ganisatievorm" o.m. het ontstaan en de werking van de P.B.O. Gemeenteraad Katwijk Na uitvoerig debat werd voorstel aangenomen Zeeweg en praeadvies omtrent inge komen bezwaarschriften. Op 15 Oct. 1951 is door de raad besloten grond te verkopen aan de Kunstharsfa- briek „Synthese" te Sassenheim, waaruit volgde, dat de eerder gepro jecteerde zuiveringsinstallatie meer Oostelijk, richting Katwijk a. d. Rijn, in „Cleyn Duin" zou moeten komen. Die verplaatsing was dus voorbereid. Tegen dit nieuwe uitbreidingsplan zijn al spoedig bezwaarschriften in gekomen o.m. van de Groentenvei- lingsvereniging Katwijk en Omstr. Deze bezwaren betroffen voorname lijk het onttrekken van beste cul tuurgronden aan de tegenwoordige bestemming. Maar een minder scha delijke oplossing is niet te vinden, dus worden de tuinder de dupe. En een wijziging in de plannen voor het rioleringsnet zou veel te kostbaar zijn en moet dus vastge houden worden aan dit laatste plan. Ook de bemoeiingen van Gemeente werken breiden zich zo uit, dat ook de behuizing in de Schoolstraat zal moeten worden prijsgegeven. Hier mede is in het nieuwe plan rekening gehouden. Ook voor woningbouw zullen beste cultuurgronden in de nabijheid van de Evertsenlaan moe ten worden prijsgegeven aangezien het particulier belang aan het alge meen belang moet worden opgeof ferd. Toch is er goed reden aan te nemen dat de gemeente voor een ge deelte een aanvaardbare vervanging kan aanbieden, hoewel dit niet geldt voor het gedeelte dat voor woning bouw bestemd is. B. en W. hebben n.l. plannen over te gaan tot afgra ving van het tussen het tuinbouw gebied „Westerbaan" (de Boven kant) en de Cantineweg gelegen duingebied, waardoor het areaal voor de tuinbouw niet noemens waard zou verminderen. Het zal in verband met de buitengewoon hoge kosten van een rioolzuiveringsinstal latie nog wel een reeks van jaren duren eer zulks werkelijkheid wordt, zodat de tuinders zich voorlopig nog niet ongerust behoeven te maken. Door ddt nieuwe plan moeten ook voor de geprojecteerde sportvelden aan de Cantineweg andere plaatsen worden gekozen. De commissie van fabricage is van hetzelfde gevoelen als het college van B. en W. weshal ve B. en W. de raad voorstellen over te gaan tot vaststelling van het aan geboden ontwerp. Het voorstel werd na een levendige gedachtenwisseling aangenomen. Op het uitvoerig debat, dat op het voorstel voglde, komen wij morgen terug. De gemeenteraad van Katwijk kwarr gisteravond in vergadering bij een. Onder de ingekomen stukken was een schrijven om te bewerken, dat de plaatselijke kappers tot 7 uur hun zaken geopend mogen hebben. In verband hiermede noemde mr. v. d. Plas het een treurige toestand, dat sommige arbeiders een snipperdag moeten nemen, om hun haar te laten knippen. In de volgende vergadering zal deze kwestie aan de orde ko men. De neren A. Pronk, G. v Rijn, L. v. d. Zwan werden belast met het onderzoek der gemeenterekeningen; voor het grondbedrijf viel de eer te beurt aan de heren C. v. Beelen, A. Wassenaar en D v d. Marei; voor de bedrijven aan de heren C. van Beelen, N. J. Duyvenbode en B. Vooys. Voor de straten in het Molenblok werden door B. en W. de volgende namen voorgesteld: Anjerstraat, Anemoonstraat, Crocusstraat, Dah liastraat Narcissensctraat, Lupinen- hof. Papaverhof en Pioenhof. De nieuwe weg lar.gs de prov. weg tot aan „De Pan" zal Wassenaarseweg heten. De heer v. Wassenaar had lie ver namen van schilders. Dit voor stel werd aangehouden tot de vol- gnde vergadering. Aan een tweetal schoolverenigin gen werd grond verkocht. De stich ting van een gewone school voor l.o., waarvoor 7 Dec 1950 reeds mede werking werd verleend, zal onge veer 200.000 kosten. De betreffende schoolvereniging moet een waar borgsom storten van ƒ30.000. Voor de resterende 170.000 heeft de Bank v. Ned. Gem. een lening aangeboden. De heer Haasnoot was het niet met de voorwaarden eens, maar deson danks kwam het voorstel er door met 17 tegen 3 stemmen. Het voorstel van B. en W. tot aan schaffing van een autokolkenzui- ger en drie vrachtauto's vond even eens grote tegenstand bij de heer Haasnoot. De raad vond het ogen blik geschikt om tot aanschaffing over te gaan. Wijziging uitbreidingsplan. Het belangrijkste punt was de her ziening van het partieële uitbrei dingsplan betreffende de gronden ten Noorden van de Zeeweg. Punt 10, een der belangrijkste, is een voorstel tot vaststelling van een partiële Wijziging van het uitbrei dingsplan voor zover betreft gron den, gelegen ten Noorden van de HONDERD JAAR KROMSTAF OVERLEDEN SECRETARIS SPEEL HERDACHT „Honderd jaar onder de kromstaf", luidde de titel van de causerie, die deken Bont van Zoeterwoude gister avond hield in De Harmonie te Lei den voor de besturen van K.A.B., vakafdelingen, K.A.V. en de leden van de Credo Pugnoclubs uit dit ge west. Maar, zoals de dekeni zelf reeds aankondigde, werd deze avond niet behandeld, wat er in de honderd jaar sinds het herstel der bisschoppelijke hiërarchie is geschied. De spreker heeft zijn gehoor meer een inzicht gegeven van de betekenis van dit herstel door de geschiedenis te schet sen van de Katholieke Kerk in ons vaderland. In het jaar 350 werd St. Servatius bisschop van Maastricht en was daar mede de eerste hiërarch ini Neder land. Het Noorden volgde pas later, toen in 695 St. Willibrord aartsbis schop werd van Utrecht. St. Willi brordus had 60 opvolgers en in tijds duur uitgedrukt duurde deze hiër archie tot 1580. Dit tijdsbestek is er een geweest van licht en schaduw. Er zijn figuren in geweest als Geert Groote en Tho mas a Kempis, er werden kloosters gebouwd en prachtige kerken, die ook heden ten dage nog getuigenis afleggen van een bloeiend gods dienstig leven. Maar er zijn ook scha duwzijden geweest. Uitvoerig ging de deken in op de afscheiding vani Luther en Calvijn en wees er op, dat de Calvinisten in ens land van de vrijheidsoorlog te gen Spanje gebruik hebben gemaakt, om hun leer doorgang te doen vin den met als uiteindelijk resultaat: Het Calvinisme staatsgodsdienst en het einde van de bisschoppelijke hiër archie. Op dat moment viel de Katholieke Kerk in slavernij en brak er een don kere tijd aam Nederland werd een missiegebied met apostolisch vicaris sen. De periode van de schuilkerken brak aan en door de sommen gelds, die de katholieken moesten opbren gen, werd hun eredienst sterk gehin derd. Tot overmaat van ramp vond het Jansenisme, dat in het Zuiden weinig aanhangers kreeg, in ons. land een goede voedingsbodem, waardoor de Nederlandse katholieken een slechte naam kregen in Rome. In 1727 werden zelfs de apostolisch vicaria ten afgeschaft en werd de Katholieke Kerk hier geleid door aartspriesters, die onder toezicht stonden van de pauselijke nuntius in Brussel. Het was een uiterst moeilijke po sitie. De parochies waren vaak af hankelijk van één leek en dit gaf aanleiding tot veel narigheid. Ini de Franse tijd was de overheid iets soepeler en zo gebeurde het b.v. dat de nuntius van Brussel bij wijze van gunst eenbezoek aan ons land mocht brengen om het H. Sacrament van het Vormsel toe te dienen, het geen in 99 jaar niet was gebeurd. Als een van de grote voorbereiders tot herstel van de kerkelijke hiërar chie noemde deken Bont de Leide- naar Corn. v. Bommel, die in 1816 priester werd gewijd. Direct na het Kon. Besluit, dat aan wie zich daartoe bevoegd achtte het recht gaf om onderricht te geven in onder werpen van het hoger onderwijs, richtte de jonge priester een semina rie op, het bekende Hageveld. Een storm van verontwaardiging ging op in de Calvinistische wereld en het duurde niet lang, of het seminarie moest gesloten worden. Corn. v. Bommel had verschillende keren een onderhoud met koning Willem I en wist te bewerkstelligen, dat het se minarie opnieuw geopend werd en dat er drie bisschoppen mochten zijn voor het toedienen van de Sacramen ten van het Vormsel en het Priester schap. Bestuursmacht hadden de bisschop pen niet, maar het is Corn. v. Bom mel geweest, de latere bisschop vani Luik, die door taai volhouden de v/eg bereid heeft. Bij de grondwetsherziening van 1848 kwam mede dank zij Thor- becke de godsdienstvrijheid. Toen was het herstel vax de kerkelijke hiërarchie nog slechts een kwestie van enkele regelingen, die in April 1853 officieel haar beslag kregen. Door uitvoerig e d-oevige omstan digheden te schetsen, waarin de ka tholieken voor 1853 leefden, wist de ken Bont de betekenis vani het her stel bijna tastbaar te naken. Nadat hij zijn causerie had besloten met een beroep op allen om altijd trouw rond de bisschoppen geschaard te blijven, beantwoordde spr. nog en kele vragen uit de vergadering. Medegedeeld werd, dat in de advent een avond gewijd zal worden aan „Taak van de Kerk ini het maat schappelijk leven", waarna in Januari een kringvergadering zal worden ge houden, waarop pater Engelbertus en de waarn. diocesane voorz., de heer Kortink, aanwezig zullen zijn. Bij de aanvang van de vergade ring herdacht de voorz., de heer J. H. v. d. Ploeg, de overleden secretaris, de heer Speel, die altijd zijn beste krachten voor de K.A.B. had gege ven. Voor zijn zielerust werd een ge bed gestort. NOORDWIJK K. A. B. Winterprogramma vastgesteld De K.A.B. is tegen een Koopavond De plaatselijke K.A.B. heeft gist- teravond 't vergaderseizoen geopend met een algemene vergadering, met als voornaamste agendapunt „vast stelling van het Winterprogramma". In tegenstelling met voorgaande bij eenkomsten viel het vergaderbezoek enigszins tegen. Een honderdtal le den had aan de oproep gehoor ge geven en hebben door hun opbou wende critiek van deze bijeenkomst een hoogstaande avond gemaakt en een Winterprogramma samengesteld, dat bekeken mag worden. Door de voorzitter, de hoer J. van Leeuwen werd mededeling gedaan, dat het bestuur in het zomerseizoen de lopende werkzaamheden, zo goed mogelijk heeft afgewerkt. Hij maak te hierbij melding van het 12H-jarig priesterfeest van de g. ady. kap. Hartog en he.t gouden priesterfeest van de oud-deken J. H. W. Borsboom. In de gehouden Besturenraad was besproken de noodzakelijkheid, dat de organisaties een beter inzicht moe ten verkrijgen in het plaatselijk Zie kenfonds, terwijl ook enkele grieven waren ter tafel gebracht inzake het Kraamcentrum Bollenstreek. In het laatste geval was besloten, dat de K.A.V. in contact zal treden om de geuite grieven tot een bevredigende oplossing te brengen. Tot afgevaar digden naar de Bondsraad <"e Rotte"- dam werden benoemd de heren P. de Graaf ep W. Schelvis. Van het rechtskundig adviesbu reau van de K.A.B. was een schrij ven ingekomen, dat alle leden en gezinsleden van hen, die geen lid van een Vakbond kunnen zijn, bij stand van dit bureau kunnen ver krijgen in zaken, welke in dit schrij ven nader werden aangegeven. Het bestuur vond het nuttig, als men de hulp van het adviesbureau zou wil len inroepen, dit eerst met de secreta ris te bespreken om te beoordelen of dit schriftelijk of mondeling moet gebeuren. In een schrijven van B. en W. werd aangekondigd, dat een officiële commissie van Sociale Bij stand zal worden geformeerd. Na mens de K.A.B. zal hierin zitting ne men de 2e voorz., de heer L. Her mans. Verder zullen in de commis sie zitting hebben afgevaardigden van de Christelijke Arbeidersbond, het N.V.V., van het Ministerie en het Gewestelijk Arbeidsbureau en de Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. v. Leeuwen. De Hukasch-commissie had een schrijven ingezonden, dat de voor- i bereidingen voor de Bloementen toonstelling 1953 in volle gang wa ren en verzocht bij deze de daadwer kelijke medewerking van de K.A.B.- leden. Opgaaf tot deelname aan deze tentoonstelling kan geschieden bij de heer Jos. de Mooij, alwaar ook de be nodigde bollen kunnen worden afge haald. Door het Bondsbestuur werd er de aandacht op gevestigd, dat per 1 Oct. is ingegaan de niieuwe Win kelsluitingswet, waarvan alleen via een besluit door de gemeenteraad kan worden afgeweken. B. en W. hebben HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige wind hoofdzake lijk uit Noordelijke richtingen, Vannacht hier en daar mist en kans op nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. 17 Oct. zon op 7.08 en onder 17.42; maan op 5.30 en onder 16.46. üet tweeA in SuiafLa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. geheel bew. 5 C. mist 13 half bew. 10 OSLO LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE FRANKFORT geheel bew. MUNCHEN onbewolkt ZURICH mist mist zwaar bew. licht bew. 13 10 BIOSCOPEN. De bioscopen van de komende week zijn door de K. F. C. als volgt ge keurd: Casino: Vrouwen en opium 18 jaar. Lido: Starlift, alle leeftijden. Luxor: Detective Story, Volw. Trianon: De mijnen van koning Salo mo (geprolongeerd) a. 1. Rex. Alarm bij de kustwacht, jj 14 jaar. thans een enquête-formulier gezon den naar de Middenstanders en de twee Coöperaties ter plaatse, waarin- kan worden aangegeven de wensen hoe meni deze wet ir Noordwijk van toepassing wil brengen. De K.A.B. zal echter in het alge meen vasthouden het sluitingsuur te bepalen op 6 uur, algehele Donder dagsluiting en geeii koopavond. Voor enkele bedrijven zoals kappers- of si- garenbedrijven was men er niet te gen, enkele kleine uitzonderingen te bepalen en ook enigszins rekening te houden met de belangen van de bad plaats. Van de afd. van de Metaalbewer- kérsbond St. Eloy was een verzoek ingekomen, voor een vertegenwoordi ging in het K.A.B.-bestuur. Tegen dit verzoek bestond geen bezwaar, zodat het aangewezen lid, de heer W. J. Smit, met een toepasselijk woord werd geïnstalleerd. In verband hier mede deelde de voorzitter nog mede, dat er eerst plannen waren geweest om een groot bestuur te formeren, doch na vele besprekingen was men tot het besluit gekomen, een bestuur van 9 te handhaven en de algemene zaken te bespreken in de Besturer- raad, welke bestaat uit bestuursle den vani stands, en vakorganisaties en verdere instellingen van de K. A.B. Behoudens enkele wensen w over het bbstuur zich nog zal bera den werd het volgende winterpro gramma vastgesteld: 15 October: Be handeling van het Winterprogramma met muzikale omlijsting van de Blue Starband; 13 Nov.: Onitwikkelings avond met als spreker Districts-be- stuurder Van der Meer 6 Dec.: St. Nicolaasfeest voor kinderen van 6-9 jaar en 10 Dec. voor kinderen van 10, 11 en 12 jaar, dit met filmver toning en tractatie; 17 Dec.: Ontwik kelingsavond, praatavond door de beer Vos; 8 Jan.: Grote Propaganda- kaartavond; 22 Jan.: Propaganda- avonid in samenwerking met K.A.V. en Coöperatie; 3, 4, 5, 10 en 11 Fe bruari: Feestavonden waarop de Ver enigde Noordwijkse spelers een blij spel zullen opvoeren; 12 Maart: Jaar vergadering met verloting. De begroting 19521953 werd vast gesteld op een inkomsten van ƒ3000 en uitgaven ƒ2985. In de rondvraag werd naar de mo gelijkheid gevraagd om op gezette tijden een Landdag van de K.A.B. te houden, zoals vorig jaar bij de En cycliek-herdenking. Het bestuur zal deze vraag naar het H.B. doorgeven en is eveneens voorstander om b.v. om-de 5 jaar een grootse Laniddag te organiseren. Tevens werd nog ge vraagd naar de uitreiking van de di ploma's voor het 25-jarig lidmaat schap. Deze werd teruggewezen naar de vakorganisatie, omdat deze de zorg hiervoor heeft. De belangrijke bijeenkomst werd op keurige wijze omlijst met muziek en zang van de plaatselijke Blue Star Band. WARMOND Toneeluitvoering „St. Matthias". Vroeger dan gebruikelijk heeft „St. Matthias" haar uitvoeringen reeks geopend. De afd, toneel trad voor het voetlicht met het toneelspel „Zo waarlijk helpe mijvan •Tom Dekker. Dit aangrijpend toneel spel verplaatste ons naar de eenvou dige boerenhoeve van Nelis van de Mortel, die, door tegenslagen en in triges van zijn stiefbroer Govert Louws, aan de rand van de afgrond wordt gebracht. Zoals bij alle toneel stukken mestal het geval is, loopt al les nog goed af, doordat de zoon van Govert Louws, verliefd wordt op de dochter van Nelis en de weerbarsti ge vader uiteindelijk toegeeft aan zijn betere gevoelens. Het stuk gaf gelegenheid voor sterk spel en be vatte een goede levensles. De leden van de afd. toneel gaven ook nu weer blijk uit het goede hout gesneden te zijn. Het vertoonde spel was zeer goed, en de jongere krach ten hebben opnieuws vorderingen gemaakt. Het her-optreden van „de bakker met de armpjes" was een succes. Een hartelijk applaus en de dankwoorden van de voorz., de heer Th. R. de Vroomen, aan het einde van de avond, waren dan ook vol komen gerechtvaardigd. Tussen de bedrijven en na afloop, speelde een klein-orkest van de afd. Harmonie enige muzieknummers, welke zeer in de smaak vielen. De uitvoering zal op Zaterdag en Zondag a.s. worden herhaald. In te genstelling met hetgeen op het pro gramma vermeld staat, zal niet om half acht, doch om acht uur worden begonnen. Schaakvereniging. Maandag 20 October a.s. speelt WSV haar eerste competitie-wedstrijd tegen PTT I in hotel „De Stad Rome" te Warmond. Belangstellenden hebben vrije,toe gang. De uitslagen van de onderlin ge competitie luiden: P. Wassenaar H, Helvoirt 10; WarburgLand man )A—K; ScholtesA. Bladel 0— 1; v. d. PloegC. Meskers, afgebr. De overige partijen werden uitge steld, WASSENAAR WIELRIJDSTER AANGEREDEN Op de Rijksstraatweg, nabij de Lange Kerkdam, werd -de wielrijdster mej. C., uit Wassenaar, bij het on voorzichtig oversteken van de rijweg aangereden door een auto, bestuurd door V/ d. B, uit Wassenaar. Mej C. werd tegen de grond geslingerd en bleek een hersenschudding te hebben opgelopen. Zij werd per Rode Kruis amibulanceauto naar het Academisch ziekenhuis te - Leiden overgebracht. Haar fiets werd beschadigd. Militair botste tegen veegauto en boom Toen de militair H-, uit Den Haag, op de Schouwweg op zijn mo torfiets de veegauto van de gemeen telijke reinigingsdienst wilde passe ren, slipte hij tegen de achterkant aan deze auto en reed vervolgens tegen een langs de weg staande boom H. liep een flinke seheurwond op aan zijn hoofd en is per Rode Kruis ambulanceauto overgebracht naar het Militair Hospitaal te Den Haag. Zijn motor werd beschadigd. Diefstal uit geparkeerde auto In de Calcarlaan werd uit een gepar keerde Volkswagen, ten nadele van de heer K, een handdynamo en een khakikleurige overal ontvreemd. De auto was niet Afgesloten. De recher che stelt een onderzoek in. Wassenaars damgenootschap Het eerste tiental van het Wassenaars damgenootschap speelde een compe titiewedstrijd tegen het eerste tiental van DVN en verloor met 119. Het tweede tiental, dat het tweede team van DVN ontmoette, deed het beter en won met 191, waarbij evenwel in aanmerking genomen moet wor den, dat de tegenstanders verre van volledig opkwamen. Het derde tien tal ging met 110 ten onder tegen DES 2.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2