tyzfceidóc&yiVtcmt I Sensatie in W est-Duitsland DE BENELUX- GEDACHTE De illegale partisanengroepering in W est-Duitsland Een pijnlijke kwestie voor Amerika De Saarkwestie FRANKRIJKS NOORD POLITIEK IN AFRIKA EDEN TREKT MOSSADEQ'S OPRECHTHEID IN TWIJFEL DE SPRINKHANENLEGERS VALLEN AAN 3iame.it je Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12716 Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE BENELUX ligt weer op de hel ling. Dinsdag zijn de ministers van Nederland, België en Luxem burg te Knocke, het thans verlaten Belgische badplaatsje, bijeen geweest en zij hebben beslotenhet pro bleem onder de ogen te zien. Het was deze keer België, dat de confe rentie had bijeengeroepen om een einde te maken aan een voor de Bel gen ongewenste toestand, welke door de Benelux voorzover zij dan werkt in het leven is geroepen Sommige Belgische industrieën het zijn er niet eens zo heel veel ondervinden n.l. de concurrentie van de Nederlandse producten, welker prijzen lager liggen, omdat in Ne derland het levenspeil niet zo hoog is als in België. Het zijn voorname lijk de lonen in Nederland, 0 die de productiekosten druk ken, hetgeen Nederland in staat stelt, te concurreren op de we reldmarkt en dus ook op de Bel gische markt. Wil men de nadelen daarvan voor de Belgen opheffen, dan kan men twee dingen doen: of wel de lage Nederlandse lonen op trekken, ofwel beschermende maat regelen nemen. Het is ook mogelijk van beide maatregelen iets te nemen, waardoor het gewenste resultaat ook bereikt kan worden. Aan beide maatregelen zitten ha ken en ogen, want hogere Neder landse lonen verminderen de moge lijkheden der Nederlandse export, niet alleen t.o.v. België, maar op de gehele wereldmarkt. Daardoor lopen wij de kans de thans eindelijk gun stig geworden betalingsbalans weer te zien veranderen in een nadelige betalingsbalans en dat is van ons wel wat al te veel gevraagd. Hetgeen de Belgen trouwens zelf toegeven. Staan wij toe, dat de Belgen in voerrechten gaan heffen of invoer- barrières gaan opwerpen ter neutra lisering van onze concurrentie, waar blijft dan de Benelux-gedachte? Dat zou gelijk staan met de Benelux te onthoofden omdat zij aan hoofdpijn lijdt. Alle drie de partijen gaan echter uit van de wenselijkheid de Benelux te handhaven en zelfs uit te breiden. Maar als wij de Benelux dan wil len handhaven, is het ontoelaatbaar één der partijen de lasten te laten dragen en zelf de lusten te houden. Men zal dan moeten komen tot een politiek van geven en nemen en tot nivellering van lusten zowel als las ten. Wij zullen dan niet kunnen vol staan met te wijzen op de oorzaken van het verschil in niveau tussen Nederland en België, oorzaken, waar aan de Belgen voor een groot deel zelf schuld zijn. Na de oorlog leefde en handelde België er maar op los, terwijl bij ons een streng regiem van distributie en contingentering heerste. Waar wij niet aan konden denken was in de Belgische winkels te kust en te keur te vinden. Dat was voor de Belgen erg plezant, maar het gevolg was, dat de prijzen met sprongen opliepen en de lonen huppelden er vrolijk achter aan. De Belgische werkman glunderde naar zijn loonzakje en de Belgische win kelier glom bij het zien van de vele frankskens, die zijn geldla inspron gen. Dat hoge levensniveau wreekt zich evenwel thans, want België kan niet meer concurreren. Wanneer wij nu in Nederland de vruchten gaan plukken van onze zij het gedwon gen spaarzaamheid, is het wel een hard gelag, deze vruchten weer te moeten delen met anderen, die zich geen moeite en geen opofferingen hebben getroost. Dat is alles waar en toch. En toch moeten wij ons afvragen, of het verstandig is, gevolg të geven aan een stemming van hardvochtig heid en te zeggen: Knap het nu ook maar zelf op. Wanneer het waar is, dat de Benelux-combinatie voordeel betekent voor alle drie de landen, is het verstandig daarmee rekening te houden, ook al kost het ons een zelfoverwinning. Zo hebben onze ministers er ook over gedacht; zij hebben de Bel gische verlangens niet afgewezen, maar zich bereid verklaard, het complex van problemen nader te be studeren. Een nadere studie is in derdaad wei gewenst, want de pro blemen zijn ingewikkelder dan men zo oppervlakkig denken zou. Het optrekken van de lonen is niet alleen een kwestie van min of meer con- currentie-mogelijkheid, doch zou om andere redenen misschien toch wel wenselijk of althans aanvaardbaar kunnen zijn. Dat de ministers trou wens een nivellering van het loon peil niet als de enige factor hebben beschouwd, blijkt uit het voornemen om na te gaan of er tussen de Ne derlandse en Belgische producenten geen onderlinge .afspraken zijn te maken, zodat men vrijwillig doet wat anders de overheid zou hebben moeten doen. Alle problemen zijn naar commissies verwezen, doch deze zullen niet mogen fungeren als de bekende doofpot, want na 6 weken komen de ministers weer bijeen en dan zullen de commissies met hun werk klaar moeten zijn. Hopenlijk zijn zij dat dan ook, zo dat er besluiten, genomen kunnen worden en men kan gaan beginnen met de voorgenomen nauwere sa menwerking op het terrein der han delspolitiek. LEIDER VAN JEUGDORGANISATIE WAS COMMUNIST De ontdekking van een illegale partisanengroep, die met Amerikaanse steun gevormd werd, neemt meer en meer sensationele vormen aan. Zij vormt in deze dagen in Bonn het gesprek van de dag en wordt algemeen beschouwd até een hoogst pijnlijke zaak, niet alleen voor het Amerikaanse bestuur, doch ook voor de Duitse regering, die financiële steun gegeven heeft aan de „Bund Deutscher Jugend", de organisatie uit wier rijen de Duitse partisa- neti werden gerecruteerd. De jongste sensatie is, dat de voorzitter van deze Jeugdbond, Paul Luethe, nu nog ontmaskerd is als lid der communistische partij. Hij is in 1946 tot deze partij toegetreden en heeft aan het Marxistische vormingswerk zeer actief deelgenomen. De communistische partij heeft te Frankfort bevestigd, dat Paul Lueth lid van de partij is geweest. Hij trad in 1946 toe, maar zou in datzelfde jaar geroyeerd zijn omdat hij geen party- werk meer deed. sanen waren uitverkoren om in ge val van nood te worden „kalt ge- stelt", (d.i. doodgeschoten). Gerhard Peters had zijn partisa nengroep gemaskeerd in de vorm van een houthandel, die maandelijks uit Amerikaanse bron 50.900 Mark ontving. Hij had met dat geld een villa in het Odenwoud gekocht, waar de partisanen, die in heel Duitsland werden geworven, als em ploye's van de houtfima kwamen rusten. Schietoefeningen werden in de garage gehouden en verder heb ben de deelnemers, in totaal moeten er ongeveer duizend zijn geweest, een opleiding op verschillende Ame rikaanse vliegvelden ontvangen. Het Amerikaanse bestuur heeft tot dusverre nog niet veel meer over de zaak losgelaten dan dat de Ame rikaanse steun aan de groep reeds meer dan een half jaar geleden had opgehouden en dat het bevel was FLINKE KAS TER BESCHIKKING. In elk geval heeft de jeugdorgani satie onder aanwending van zeer aanzienlijke financiële middelen, waarvan de herkomst nog steeds duister is, een grootscheeps anticom munistische propaganda gemaakt. Zij heeft ook pamfletten uitgegeven tegen de uiterst rechtse groeperingen in Duitsland, alhoewel zij leden voor haar partisanengroep voorn.unelijk geworven heeft onder voormalige SS-lieden. De organisatie heeft ook deelgenomen aan de propaganda voor de Westelijke verdragen en de kranten publiceren thans foto's, waarop men de nu ontmaskerde avontureis door de straten van Bonn ziet marcheren met spandoeken ter ere van de eenheid van Europa. In Bonn heeft men zich door deze acti viteit van de organisatie zodanig la ten inpalmen, dat vooraanstaande afgevaardigden der regeringspartijen op de bijeenkomsten der beweging hebben gesproken. Dr. Adenauer heeft persoonlijk een groep geüni formeerde leden van de organisatie ontvangen om zijn erkentelijkheid voor hun werk uit te spreken Ook de Amerikaanse geldgevers hebben zich door het anti-commu nistisch uiterlijk van de beweging zodanig laten misleiden, dat zij nu op pijnlijke wijze in een politieke sensatie zijn betrokken. Volgens de weinige nog bekend geworden de tails van het onderzoek hield de par tisanengroep er onder meer een „deskundige voor likwidering" op na, in wiens handen zich de lijsten van vooraanstaande socialistische politici bevonden, die door de parti- Bondskanselier Adenauer heeft Woensdag een uiteenzetting over de Saarkwestie opgesteld, die de Fran se minister van buitenlandse zaken, Schuman, zal worden toegezonden. Hoewel officieel geen bijzonderhe den over de uiteenzetting zijni bekend gemaakt verluidt, dat Adenauer zijn voorstellen „zo tegemoetkomend als maar mogelijk is", heeft gehouden. Voorts verluidt, dat de bondskan selier afziet van het stellen van een termijn van vijf jaar voor de Euro- peanisatie van het Saargebied, ten einde Franse bezwaren ueg te nemen, volgens welke deze periode door Duitsland zou kunnen worden ge bruikt om het gebied terug te krij gen. Volgens het nieuwe exposé zou de Europeanisatie meer naar het ver loop van de Europese integratieplan nen moeten worden gericht. gegeven het werk geheel te likwide- ren. In Bonn blijft men, hangende het onderzoek, nog altijd zeer geslo ten. Dehler, de minister van justitie, heeft zich echter genoodzaakt gezien een vorige week door hem geuite be wering als zou de zaak zijn opgebla zen tot een politieke storingsma noeuvre der socialisten tegen de re gering Adenauer, terug te trekken. De socialistische fractie in de Bonds dag heeft over de zaak reeds vragen aan de regering gericht, doch naar verluidt, zal de kwestie op verzoek van Washington voorlopig worden gestaakt. Of het geval daarmee in de doofpot kan worden gestopt is een andere vraag. Express reed door onveilig signaal De seinhuiswachter Alfred Armi- tage, die bij het onderzoek naar de treinramp op het Londense station Harrow werd gehoord, verklaarde gisteren dat de expresstrein uit Schotland zich niet had gestoord aan een onveilig signaal, maar op volle snelheid was doorgereden. „Ik zag de trein op 600 meter af stand uit de mist opdoemen", ver telde Armitage aan de onderzoekings commissie van het ministerie van Vervoer. „Aan het geluid kon ik ho ren, dat hij op volle snelheid reed, ofschoon de signalen op „onveilig" stonden. Onmiddellijk stelde ik de geluidsignalen die in noodgeval len worden gebruikt in werking, maar het hielp niet. Het enige, wat ik nog doen kon en ook deed, was de signalen voor de andere snel trein, die eveneens naderde, op „on veilig" te stellen." Kath. kinderhuis in Koreaanse hoofdstad UN O-debat geboycot Frankrijk zal de debatten in de Algemene Vergadering van de UNO over zijn politiek in Noord-Afrika boycotten. Dit verklaarde de Franse gedelegeerde Hoppenot gisteravond, nadat de agendacommissie had be sloten de kwesties Tunis en Marokko op de agenda van de huidige Assem- blée te plaatsen. Andere punten, die op de agenda geplaatst zijn, betreffen: de rassen politiek in ZuidAfrika (ondanks het protest van de Zuidafrikaanse gedele geerde Jooste), de kwestie van het Oostenrijkse vredesverdrag (ondanks Duclos weer de klos De Franse regering heeft het par lement verzocht de onschendbaarheid van zes vooraanstaande communisten op te heffen, onder wie de leiders van de partij Duclos, Billoux, Fajon, Guyot en Marty, allen gedeputeerden bij de vergadering. Het ministerie voor nationale de fensie heeft verklaard dat zijn ver zoek verband houdt met het commu nistisch plan tot demoralisatie van het leger. Paus Pius XII spreekt tot Italiaanse K.A. Paus Pius XII heeft 150.000 leden van de Italiaanse Katholieke Actie, die voor de jaarlijkse vergadering bijeen waren in Rome, toegesproken. De Paus wiens zetel was geplaatst op de trappen van de St. Pieterskerk zei o.a., dat de wereld heden in ernstiger gevaar verkeert, dan ten tijde van Attila. de Hun. Na afloop ontving Z. H. de Paus de menigte. Dit was zijn eerste offi ciële optreden sinds zijn terugkeer uit zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo. verzet van de Russische gedelegeer de Gromyko) en de Koreaanse kwes tie. Henri Hoppenot protesteerde na mens Frankrijk „met diepe veront waardiging tegen de beschuldigingen, die tegen zijn land waren geuit". Zijn regering kon geen inmenging in haar binnenlands beleid dulden „en zou derhalve niet deelnemen aan enig debat of besluit inzake Tunis of Ma rokko". De taak, die Frankrijk in laatste eeuwen in Noord-Afrika had verricht, en de voordelen, die daar uit voor deze gebieden waren voort gevloeid, „zijn alleen al voldoende om Frankrijk boven iedere verdenking te stellen", aldus Hoppenot. In het „Columba kinderhuis" te Seoul, worden negentig Koreaanse oorlogs weesjes verzorgd en opgevoerd. In dit katholieke weeshuis krijgen de kin deren niet allreen eten en kleren, ook aan het onderwijs wordt grote aan dacht besteed. Men doet zijn uiterste best, de kinderen iets te vergoeden van wat zij moeten missen, en wanneer wij eens kijken naar dit groepje zingende kinderen in de zonneschijn, dan geloven wij, dat men daarin won derwel is geslaagd. Waarom Engeland z'n voorstel afwees De Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft gisteren in het La gerhuis uiteengezet, waarom Engeland de laatste Perzische voorstellen in het oliegeschil („onredelijk en onaanvaardbaar")' heeft afgewezen. En een tegelijkertijd door zijn ministerie uitgegeven verklaring trekt de oprechte bedoelingen van Perzië, waar het zegt vriendschappelijke betrekkingen met Engeland te wensen in ernstige twijfel. Vandaag zal blijken wat Perzië wil. Vandaag immers zal premier Mossa- deq met zijn in speciale zitting bij eengeroepen parlement beraadsla gen over zijn volgende stap. Politie ke kringen in Teheran hadden al voorspeld, dat deze stap zou bestaan in een diplomatieke breuk met En geland, wanneer de Perzische eisen verworpen zouden worden, zoals is gebeurd. Ook van Washington wordt een verwerping van de Perzische nota verwacht. Doch desondanks wekte de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, McDermott, bij wijze van commentaar op de Britse verwerping, beide partijen op, haar pogingen, om een oplossing van het conflict te be reiken, onverminderd voort te zetten. Ernstig luLterde het Lagerhuis naar de verklaringen van minister Horden van millioenen Opnieuw wordt het Midden-Oosten door de sprinkhanen bedreigd, de eeuwige vijand van de hongerlijden de millioenen in dat gebied. De F.A. O. (voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties) heeft gisteren bekend gemaakt dat „sprinkhanenzwermen van weergalo ze omvang" zich op het ogenblik ver menigvuldigen in Indië en Pakistan. Later in het jaar zullen die zwermen waarschijnlijk Westwaarts trekken en in de komende lente de oogsten van Perzië en Arabië vernielen. Amerika, Engeland en Turkije heb ben zich by uitzondering met Rus land verbonden om gemeenschappe lijk de strijd tegen de sprinkhanen plaag aani te binden en die strijd is grotendeels met succes bekroond. De operaties werden echter in Zuid- Arabië belemmerd door de tegenstand van plaatselijke stammen en de sprinkhanen hebben zich nu vastge zet in onbewoonde, ontoegankelijke gebieden. De horden nieuwe trek- sprinkhanera, zo zegt de F.A.O., vor men nu een nieuwe bedreiging. De zwermen, die in Oman (Zuid- Arabië) een veilige schuilplaats von den, zijn in Juni naar het Oosten ge trokken. Einde Juli was de plaag in Indië en Pakistan dani ook zeer ver breid eii door zware regens was het klimaat gunstig voor het leggen van eieren en het bereiken van volle was dom. Het zwaarst getroffen gebied is de Indische provincie Rajasthan ge weest, waar een oppervlakte van ruim vijftien millioen hectaren is ge teisterd. De voedsel- en landbouwor ganisatie verwacht nu, dat de zwer men vermoedelijk weer naar het Wes ten zullen trekken om opnieuw een aanval op Perzië en Arabic te doen. Tot de gevaarlijkste zones behoort ook Ethiopië, waar een nieuwe gene ratie sprinkhanen gedijt. Uit rappor ten blijkt, dat de zwermen daar ver reweg de grootste en dichtste zijn, die er ooit zijn waargenomen. De technische staf van de FA.O. verwacht niettemin, dat men met een nog grotere inspanning het gevaar tot staan zal kunnen brengen. Eden verklaringen waarmee Her- bert Morrison namens de Labourop- postie zeide volledig in te stemmen. Er lag 'n ongeduldige toon in Eden's lom, toen hij Perzië er van beschul digde, nog steeds „verschillende as pecten van het Brits-Amerikaanse aanbod verkeerd uit te leggen". Hij vatte in zijn uiteenzetting de inhoud van de Britse nota samen in de volgende punten: 1. De Britse regering en de An glo-Iranian Oil Cy." aanvaarden de naasting van de Perzische olie-in dustrie, maar eisen een billijke ver goeding; 2. De omvang van deze vergoeding moet door het Int, Hof te Den Haag worden bepaald; 3. De Britse regering eist ook ver goeding voor het verlies, dat de „An- glo-Iranian" lijdt door het 40 jaar te vroeg eindigen van de concessie van 1933—1993; 4. De Britse regering noch de „An- glo-Iranian" streeft er naar, deze concessie, in welk opzicht ook, nieuw leven in te blazen; 5. Zodra Perzië er mee accoord gaat, de schadevergoeding aan arbi trage te onderwerpen, wil de An glo-Iranian" onderhandelingen be ginnen, waarbij zij in geen enkel op zicht zal streven naar een monopolie voor de verkoop van Perzische olie, Tengevolge van zware regenval staat het merendeel van de provin cie Tabasco in Zuid-oost-Mexico on der water. De hoofdstad van de pro vincie, Villahermosa, is voor de helft overstroomd. Honderden gezinnen hebbeni hun toevlucht op hoger gele gen punten moeten zoeken. 32 Personen worden vermist; men neemt aan, dat zij zijn verdronken. Elf personen werden het slachtoffer van ongelukken, veroorzaakt door de overstromingen. De schade aan oogst en gebouwen wordt geschat op 300 millioen pesos. Mau Mau bedreigt gouverneur Sir Evelyn Baring, de Britse gou verneur van Kenya, heeft ©en 'brief gekregen, waarin bedreigingen tegen zijn leven worden geuit. De brief was afkomstig van het „Hoogge rechtshof der Mau Mau" en afschrif ten waren gezonden aan de procu reur-generaal en aan de directie van een groot hotel te Nairobi. In de brief werd voorgesteld, dat er in dat hotel besprekingen zouden plaats vinden tussen de gouverneur en ver tegenwoordigers van de Mau Mau. De brief werd ontvangen nadat de politie had bekendgemaakt, in verband met de moord op het stam hoofd Warochio twee mannen te hebben gearresteerd. Een derde ar restatie kan verwacht worden. Prins Bernhard is gisterochtend zijn tweedaags bezoek aan Zecuws-Vlaan- deren begonnen. De Prins te Krui- ningen, geheel rechts de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. De Casembroot. Eike volgende dag is de leerling van de voorafgaande. (Publius Syrius).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1