HOLLAND bouwt een HUIS ,BF-w' SScwTEUR VAN iSSr k I.G^: De betekenis van de sport in de Westerse maatschappij DINSDAG 14 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De drukinkt van de Zaterdagse krant was nog niet droog, toen het eerste telefoontje ons bereikte. Het dansinstituut, dat het vorig jaar met 1000,de grootste actie van geheel Nederland gevoerd heeft, stond ook nu weer paraat, om de duizenden militai ren in het hartje van de Veluwe een behagelijk te huis te bezorgen. De heer Evert Castelein heeft ken nelijk evenveel vertrouwen in zijn cursisten, als wij in onze lezeressen en lezers, want hij meldde, dat in zijn instituut wederom een actie ontketend zal wor den. Om te beginnen stelde de heer Evert Castelein zich garant voor een bedrag van ƒ250,maar ge zien de resultaten van verleden jaar, hopen wij niet pessimistisch te zijn, wanneer wij deze grens ver overschreden zien. Jongemensen, die in vrolijkheid bij elkaar zijn, voelen wellicht nog meer dan anderen het grote gemis, dat de militair heeft, die met zijn ziel onder zijn arm rondzwerft, zonder één plaatsje te vinden, waar hij eens echte gezelligheid kan vin den. Voor het stimulerende initiatief zou dus de prijs, die de „Leidse Courant" uitgeloofd had voor het eer ste plan, dat haar bereikte, naar Evert Castelein zijn gegaan, maar deze stelde de prijs weer beschikbaar en het volgende plan liet niet lang op zich wachten. Toen wy gistermorgen op de redactie kwamen, von den we daar een grote stapel kaarten, afkomstig uit ZoeterwouOe. De dames Corry en Toos Paardekoo- per en Jopie en Greet Vlasveld hebben Zondag j.l. in de parochie van de H. Kruisverheffing de zaken wel heel krachtdadig aangepakt. Na een aanbeveling van de pastoor vanaf de preekstoel, deelden zij lot- kaarten uit aan de kerkdeur en gingen deze in de middaguren bij de parochianen thuis ophalen. Het resultaat was 122 ingevulde kaarten voor een totaal bedrag van 88,Met de grote hulde, die we deze actieve dames toezwaaien, zouden we de heren-der schepping" uit andere plaatsen willen vragen, of zij zich dit jaar door de dames willen laten overtroe ven. Het vorig jaar was er een aanmerkelijk „man- nen-overwicht", maar het gaat er nu op lijken, dat de dames zullen winnen. Doch er is nog van alles mo gelijk, want de nieuwe actie, de actie om ons eigen militaire tehuis bij de Wittenberg, is pas gestart. Terwijl de vier bovengenoemde dames aan het over leggen waren, wie van haar voor de prijs in aanmer king zou komen, kwam gisteren een onafgebroken stroom „steentjes" aan de loketten van de „Leidse Courant" binnen, zodat we ons niet hopen te vergis sen, wanneer we vandaag de eerste vijfhonderd gul den compleet zien. Degene, die deze 500,vol maakt, zal een spannend boek worden uitgereikt. Ondertussen zijn er ook op andere plaatsen acties gaande of in voorbereiding. Zo zagen we Zondag j.l. actieve dames van de Hartebrug-parochie aan de kerkdeur kaarten uitdelen. We zouden voor vandaag willen besluiten met het beantwoorden van een vraag en met een goed advies. Doorlopend wordt ons gevraagd, of de actie voor de Wittenberg iets anders is, dan de loten-actie van thuisfront. Zij is in wezen wel het zelfde, maar in de grote thuisfront-actie toch een'heel speciaal onderdeel. De nieuwe actie is een specifiek Hollandse actie. Holland gaat een eigen huis bouwen en daarbij wil natuurlijk geen enkele Hollander achterblijven. Al hebben we in de afge lopen weken een lotje ingevuld, dan hebben we daar mede nog niet ons steentje bijgedragen voor dit Hol landse huis bij de Wittenberg en daarom gaat juist deze nieuwe actie. Iedere Hollander levert daarom zoveel mogelijk steentjes en dat hij met ieder steen tje ook nog de kans loopt op een ware waterval van welvaart, dat beschouwt hij slechts1 als een bijzonder plezierige bijkomstigheid. Wat het advies betreft: Het is gebleken, dat een huis aan huis actie het mees te succes boekt. Wanneer een aantal jongelui er een middag of avond op uittrekt met een stapel kaarten, dan zijn er slechts heel weinig mensen, die een steen tje voor dit Hollandse Huis zullen weigeren. Wan neer men echter slechts volstaat met het uitdelen der kaarten, dan strandt menig goed voornemen op de brede weg, die leidt naar een plaats, waar het erg warm moet zijn. Daarom, iedere jeugdbeweging één avond of middag er op uit, liefst met de harmonie en een paar spandoeken of geluidswagen en binnen drie weken is het Huis van Holland op de Witten berg bij elkaar. KRONUS. Koninklijk paar naar Frankrijk President Auriol heeft H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard uitgenodigd een jachtpartij bij Parijs bij te wonen en tevens als zijn gas ten een rustig weekend door te bren gen. Het koninklijk paar zal Vrijdag 17 October a.s. naar Frankrijk ver trekken en de daarop volgende Maan dag weer naar ons land terugkeren. Het bezoek draagt een strikt privé- karakter. IERSE MINISTER-PRESIDENT 70 JAAR. De Ierse minister-president Eamon de Valera viert heden zijn 70ste ver jaardag. Hij verblijft op het ogen blik nog in« het ooglijdersgasthuis te Utrecht, waar hij door prof. dr. H. J. M. Weve voor een oogaandoening wordt behandeld. Zijn verjaardag zal hij aldaar doorbrengen. De toestand van de heer De Valera wordt goed ge noemd, doch er kan nog niet wor den gezegd wanneer hij het ooglij dersgasthuis zal kunnen verlaten. Bondscongres St. Raphael Op het bondscongres van „St. Ra- phaël" heeft de voorzitter, de heer J. M. Blommers, aangedrongen ap uitvoering van de P.B.O. Met betrekking tot de ontworpen herziening van het Rijtijdenbesluit (welke reeds eind September in Den Bosch werd gecritiseerd door de voorzitter van de bedrijfsgroep Weg vervoer van „St. Raphael") heeft de heer Blommers thans namens het hoofdbestuur van de organisatie ge zegd: „Wij eisen, dat een 48-urige werfcweek voor de arbeiders bij het wegvervoer wordt vastgelegd". De bond zal alle invloed aanwenden om de in 't nieuwe ontwerp voor het Rijtijdenbesluit bepaalde werk tijd van gemiddeld 54 uur per week tot bovengenoemd cijfer terug te dringen. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat per 1 October het aantal leden van zijn organisatie 17.709 be droeg, verdeeld over de bedrijfsgroe pen spoorwegen 12.834, wegvervoer 4.167 en burgerluchtvaart 708 leden. Op deze cijfers is de verdeling van i de hoofdbestuurszetels gebaseerd. Bij de verkiezing voor het hoofdbestuur I werden de aftredende leden van de DE TUINBOUWJ mermans en L. P. J. Wilbers her- Bij O. is ir. F. W. Honig benoemd kozen- Voor de ibedrijfsgroep wegvervoer werd de heer A. A. B. Wijsman bij enkele candidaatstelling herkozen. tot directeur van de tuinbouw van liet Minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening. De nieuw benoemde directeur van de tuinbouw werd op 24 Maart 1899 geboren. Na het volbrengen van zijn studie aan de landbouwhogeschool werd hij op 11 November 1924 aange steld als leraar aan de Christelijke Landbouwwinterschool te Ambt Har- denberg. Op 1 November 1930 werd hü aangesteld als adjunct rijkstuin- bouwconsulent te Zutphen, op 1 De cember 1932 gevolgd door zijn be noeming tot tijdelijk rijkstuinbouw- consulent aldaar. De heer Honig werd per 1 December 1945 aangesteld als inspecteur van de landbouw belast met de behartiging van het tuinbouw- onderwijs. In deze functie is hij werk zaam gebleven tot aan zijrn benoeming tot directeur van de tuinbouw, na van 1951 af als waarnemend directeur van de tuinbouw te zijn opgetreden. PALEIS NOORDEINDE EEN „INSTITUUT" GEWORDEN In het voormalige paleis aan het Noordeinde is gistermiddag de eer ste cursus van het Internationale In stituut voor Sociale Studies ingeleid met een begroetingsbijenkomst. Van 1 Februari tot nu is er in het paleis Noordeinde hard gewerkt om alles voor het instituut gereed te maken. De restauratie van de ach terkant waar het instituut voor lopig onderdak heeft is nu ge reed. Als ook de voorkant zal zijn voltooid, wordt het gehele instituut plechtig geopènd. Een grote moeilijk heid is, dat verschillende diensten van de hofhouding nog in een van de vleugels van het gebouw huizen. Ypenburg drukker dan Schiphol? In 1951 was niet Schiphol maar Ypenburg het drukste vliegveld van ons land: er werden nl. 67.019 vlieg tuigbewegingen geregistreerd tegen 45.350 op Schiphol. Wat het commer cieel verkeer betreft, stond Schiphol natuurlijk bovenaan nl. 27.840. Op Schiphol kwamen in 1951 234.240 reizigers aan tegen 191.979 ir. 1950. Er vertrokken 240.707 reizi gers tegen 191.410 in 1950. Aan het einde van de vergadering hield de algemene secretaris van het Internationaal Christelijk Vak verbond, de heer A. van Istendael, een inleiding over de taak van de Christelijke vakbeweging op interna tionaal terrein. Heden, de tweede en laatste dag van het congres, is uitsluitend gewijd aan huishoudelijke zaken. JONGETJE KROOP ONDER AUTO. Gistermiddag om 17.15 uur is het zevenjarig zoontje van de familie Van W. aan de Driftlaan te Blaricum onder een vrachtwagen gekomen en aan de bekomen verwondingen over leden. Johan, die na schooltijd met enkele kameraadjes op het erf van de boer derij van de familie De J. aan de Kerklaan aan het spelen was, pro beerde onder de wagen, waarvan bie ten werden gelost, door de kruipen, HILVERSUMS GEZIN WORDT GEHOLPEN. De Hilversumse familie J., waar van het huisraad vorige week door de Rijksbelastingen wegens een klei ne schuld werd verkocht, zit sedert enige dagen gelukkig niet helemaal meer zonder inboedel. Een Hilver sumse firma heeft het gezin een haard in bruikleen gegeven en an deren gaven meubelen en vloerbe dekking. Ook hebben tal van mensen wat geld aan de familie gezonden. Deze goede gaven hebben de va der van 't gezin een hart onder de riem gestoken meldt de „Tel.". Het was nodig, want hij staat op het ogenblik voor een dubbel probleem: Niet alleen moet het ontwrichte huis houden worden opgebouwd, maar bo vendien poogt hij zijn zaken weer zo goed mogelijk aan het draaien te krij gen. De dienst van Sociale Zaken in Hilversum zou in principe reeds be- red zijn de familie tijdelijk enige gel delijke steun te verlenen. De gemeente Emmen telt sinds gisteren 60.000 inwoners. Z«iver wollen VAN WIJK DEKENS, pastelkleuren, tweepersoons Zufrrer wollen PATROON DEKENS, éénpersoons WOLLEN DEKEN 6 éénpersoons 29.50 34,75 29,75 19,75 24,75 6,35 BERNARD VAN VLIJMEN SCHILDERDE PORTRET VAN BRITSE KONINGIN. De Nederlandse kunstschilder Ber nard van Vlijmen heeft aan de hand van andere afbeeldingen een levens- inigham Palace aan te bieden. Konin gin Elisabeth H. Een twintigtal grote industriële firma's hebben dit schil derij gekocht met het doel het aan de Britse koningin aan te bieden. Door bemiddeling van de Neder landse ambassade te Londen heeft men thans toestemming gekregen het portret op een nog nader vast te stel len datum in November op Buck ingham Palave aan te bieden. Konin gin Elisabeth heeft haar voornemen bekend gemaakt het schilderij per soonlijk in ontvangst te nemen. Het initiatief tot deze aanbieding is uitgegaan van mr. J. de Pont en de heer N. J. F. Moens te Amsterdam. De delegatie, die het portret aan de koningin zal aanbieden, wordt geleid door de heer G. J. L. van der Lande, voorzitter van de Nederlandse Ka mer van Koophandel te Londen, en ir. W. Friedhoff. secretaris. De nieuw benoemde Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, zal de delegatie aan de Britse vorstin voor stellen. De eerste reis naar de maan Binnen 25 jaar In een artikel ini het Amerikaanse tijdschrift „Colliers" heeft de in Ame rika wonende en werkende Duitse deskundige dr. von Braun een be schrijving gegeven van een eerste vlucht naar de maan, een afstand van 382.000 km., die volgens hem binnen 25 jaar zou kunnen worden ondernomen. De reis zou door een groep van vijftig geleerden en technici worden gemaakt met drie raketten van elk 52 meter lengte en 35 meter breedte. Eén der drie ruimteschepen zou op de maan verblijven. Volgens dr. von Braun zouden de ruimteschepen ongeveer 33 minuten na de start van een ruimte station een afstand van 1720 kilometer van de aarde hun topsnelheid van 31.200 kilometer per uur bereiken. Daarna zouden de motoren kunnen worden uitgeschakeld en de raketten vanzelf naar de maan toe vallen. De val op de maah zou worden gebroken door remmende raketmotoren, die tien minuten voor de landing zouden moeten worden ingeschakeld. De expeditie zou, aldus het artikel, landen in het gebied „Sinus Roris" juist toen de chauffeur deze aan het of Dewy Bay, ongeveer 1040 kilome- rijden bracht. dagtemperatuur in dit gebied be draagt volgens dr. von Braun ge middeld 4,5 graden Celcius. Het leven aan boord van de ruimteschepen zou, niettegenstaande de beperkte ruimte, niet ongeriefelijk zijn. Het bereiden en nuttigen van voedsel zou echter speciale voorzieningen vereisen. Zo zou het keukengerei moeten zijn voorzien van magneten om te voor komen, dat het in de ruimte zou zwe ven. Al het vaste voedsel zou van te voren klein gemaakt moeten zijn. Dranken zouden moeten worden ge nuttigd uit plasticflessen. Door in de flessen te knijpen, zou de drank di rect in de mond moeten worden ge perst. De twee ruimteschepen, die naar de aarde zouden moeten terugkeren .zouden ongeveer 3.636.000 liter hy drazine en veel zuurstof bevattend salpeterzuur als brandstof meevoe ren. De kosten van de brandstof zou den 300 millioen dollar, ongeveer 60 procent van de totale kosten der ex peditie, bedragen. Hieronder zou niet begrepen zijn vier milliard dollar voor de bouw van het ruimtestation, welks voornaamste doel eerder stra tegisch dan wetenschappelijk zou zijn. Het artikel van von Braun is het eerste van een serie, waarin een groep geleerden een eerste reis naar ter van de maanpool verwijderd. De de maan zal beschrijven. luond&dy/le aaontwcm aan Jiappie Jlappij. 25. Koppie Kopij schopte en trapte en vocht als een wildeman, maar de man die hem vasthield was groot en sterk en Koppie was maar een klein kereltje. Toch had de man moeite om de wilde Koppie in bedwang te hou den. „Geef hem een tik, Slim", bromde de man, die achter het stuur z at, maar Slim zei, dat dat niet nodig was. Hij hield Koppie met één hand vast, trok met de andere hand een zakdoek uit zijn zak en dnuwde die als een krop in Koppi's mond. Toen nam hij een lang touw en bond eerst Koppie's handen en daarna zijn voe ten vast. „Ziezo", zei hij, toen Koppie gebonden naast hem op de bank lag en hij leunde vermoeid achterover, terwijl hij Koppie nijdig aankeek zo doen wij met eigenwijze en nieuws gierige jongetjes. En nou zullen we jou naar een fijn rustig plekje bren gen en daar moet je zoet blijven wachten, tot we je komen halen en dan mag je met ons mee een fijn zee reisje maken. Dat wil je toch wel, hè, jij houdt toch zo van avonturen! Nou wij zullen wel zorgen, dat nog het een en ander beleeft, hoor baasje!" Koppie dacht ingespannen na. Waar brachten ze hem heen? En hoe kwam hij weer los? De auto stoof maar verder. Aan de bomen, die hy net kon zien langs vliegen, zag hij, dat ze al lang buiten de stad moes ten zijn. Opeens minderde de auto vaart, maakte een scherpe bocht en stopte. „Zieo, we zijn er, kereltje!' zei Slim. Tijdens de internationale sportcon- ferentie, welke te Overveen en Haar lem wordt gehouden, heeft prof. dr. H. Plessner, voorheen hoogleraar in de sociologie en wijsbegeerte aan de universiteit van Groningen en thans verbonden aan de universiteit van Göttingen in het Haarlem stadhuis een lezing gehouden over het onder werp: de betekenis van de sport ini de Westerse maatschappij. Prof. Plessner gaf een uiteenzet ting van de drie hoofdmotieven voor de sport: het gestoorde lichaamsge- voel, het verzet tegen de anonymiteit van de enkeling in de massa en het verzet tegen de onderlinge distanciëring door de verintellectua- lisering van het hedendaagse leven. De betekenis van dt sport voor de moderne samenleving kan derhalve kort worden geformuleerd: het is een correctieve (verzets) reactie. Sport vormt een gebied, waarin de onder de druk van het gespecialiseerde ar beidsproces staande mens bepaalde elementaire, door dit arbeidsproces opgewekte en tegelijkertijd in hun vervulling geremde wensen wil be vredigen. Prof. Plessner behandelde voorts de betekenis van de sport voor de ge meenschap. Hij zeide o.a.: in de mo derne massagemeenschap met haar arbeidsverdeling kan geen enkele ge cultiveerde bezigheid het in popula riteit tegen de sport opnemen. Het maakt wellicht een wat grove indruk, in een adem over de sport en over kerkelijk leven, politiek, kunst, we tenschap en zaken te spreken, maar de onvergelijkelijke aantrekkings kracht van sport en sportuitvoeringen op de massa staat buiten twijfel of men het erg. vindt of niet Daarom ontwikkelt zich de sport slechts in een geïndustrialiseerde, d. w.z. door techniek en ver-gaande werkverdeling gekenmerkte, stede lijke arbeidsgemeenschap. Op het land, bij de boeren, vindt men spel geen sport. De verbreiding van de sport, naar differentiatie in de meest uiteenlopende takken en haar groeiende populariteit loopt parallel met de ontwikkeling van de moderne industriële maatschappij. Van> groot belang was daarbij de rol, die Engeland als klassiek land van de sport en de industrie nog in de 19e eeuw speelde. Deze verloor echter aan betekenis naarmate de industrialisatie de gehele wereld om. vatte. Diep ging spreker in op de plaats van de sport in de moderne sociale situatie, waarin de idee van de arbeid overheerst. Hier biedt de sport ideale compensatiemogelijkheden, daar zij het element van de niet-arbeid met het principe der prestatie verbindt. Zij verschaft een bevrediging voor de opgehoopte drift tot overtreffing der anderen, tot bevestiging der eigen persoonlijkhed en van de groep, wel ke de arbeider uit de wereld van de arbeid wegvoert. De arbeidsgemeenschap wekt deze behoefte aan compensatie op, die de vorm heeft van een ontspanning, waarin de reeds genoemde behoeften bevrediging vindeni. Ook hier presta tie, topprestatie, overwinning van zelfgekozen, kunstmatige moeilijkhe den, ontspanning door afleiding naar nieuwe opgaven, die vooral betrek king hebben op de lichamelijke exis tentie. Het is vanzelfsprekend, dat deze van de arbeid afleidende handelin gen, in formeel opzicht het karakter van spel hebben; spel met ballen, met kaarten, met schaakfiguren, met het evenwicht, lopen, springen, klimmen en zwemmen. Maar spel en sport vallen niet samen, uiterlijk noch in nerlijk. De geest van de sport ver langt discipline, dwingt tot regule ring, tot perfectie en tenslotte tot recordprestaties. De sport is het spel vreemd, hoewel het spel elk ogenblik tot sport kan groeien, wanneer het een doel op zich zelf wordt en losge maakt uit de samenhang van het le ven. De sport bewaart echter contact met de atmosfeer van het spel. Ware dit niet het geval, dan had zij het nooit tot haar positie in en tot op zekere hoogte tegenover de moderne arbeid kunnen brengen, tot die unie ke populariteit, waarvan wij nu een tweede oorzaak willen trachten op te sporen. Om populair te zijn moet iets een voudig en begrijpelijk zijn en hier aan voldoet de sport veeleer dan bijv. kunst, die niet tot de grote massa spreekt. Een ander motief voor de populariteit van de sport is de aan geboren en natuurlijke behoefte aan agressie. Het gevolg is, dat deze impulsen naar een directe uitweg zoeken en die vinden, zoals tot op zekere hoog te vroeger reeds in het kampspel, nu in onze sport. Niet alles wat drager en voorwerp van agressiviteit is, kan daarbij leiden tot vorming van groepsnormen. Met name niet die ca tegorieën, die de klasse-tegenstelling uit de arbeidswereld demonstreren. Er zijn arbeiders-sportverenigingen, maar zij spelen niet tegen de werk gevers-vereniging, en als zij het de den, zou de sport-idee niet toestaan, dat een zo diepgaande tegenstelling op deze spelende en speelse wijze zichtbaar werd. Spoorwegpersoneel tegen mijnwerkers, advocaten tegen dokters, studenten van de medische faculteit tegen die van de academie voor beeldende kunsten, monteurs tegen postboden, dat alles is mogelijk. Nog groter voorkeur gaat uit naar het wedstrijd wezen tussen vertegen woordigende stedelijke elftallen en de hoogste vreugde verschaffen in terlandwedstrijden tussen ploegen of individuele vertegenwoordigers van de volkeren. Hier in het bijzonder kan zich de agressiviteit vrij en rid derlijk uitleven, een bevrediging die overigens slechts in de oorlog onge hinderd kan geschieden en daar nauwelijks meer met de term .rid derlijk" in verband is te brengen. De stichting van baron de Couber- tin immers was niet tegenstaande de tragische ironie, die uit haar geschie denis spreekt, toch typisch karakte ristiek voor zijn tijd. Een verbroede ring tussen de volkeren in die zin, dat zij oorlogen konden Voorkomen, heb ben de olympische spelen niet ge bracht. Veeleer zijn ze een even echte uitdrukking van het moderne nationalisme als de oorlog, maar te gelijkertijd uitdrukking van de vrees ervoor, de afschuw zelfs ertegen en van het verlangen naar een ridder lijke en vreedzame vervanging, in één woord zij zijn de droom van de vervulling van een als onvervulbaar erkende wens, van alle zich eigenlijk uitsluitende nadrukkelijk met een nationaliteit vereenzelvigende volke. ren. Prof. Slessner besloot zijn lezing met de volgende conclusies: De sport kan haar ontlastende, ont spannende, bevrijdende en verfris sende functie voor al diegenen, die in de slagschaduw van de vooruitgang leven: en wie doet dat niet? slechts in die vormen vervullen, die zij onder invloed van de moderne maatschappij, zelf heeft ontwikkeld. Zij heeft b.v. een onloochenbare, zij het ook moeilijk te schatten, invloed op de gezondheid der volkeren, ware het slechts door haar appèl aan de belangstelling voor de gezondheid. De vermindering van het alcoholisme is zonder twijfel haar werk. De sport biedt een oplossing voor complicaties en spanningen, hetgeen bij alle ver uiterlijking en bij alle afkeer van de geest, tenminste de goede kant heeft, dat zij de schijncultuur aan moedigt en zij schept in ieder geval nieuwe aangrijpingspunten voor een opvoeding, die, zij het ook uit die pere overwegingen, een vorming op het oog heeft, welke lichaam en geest in dezelfde mate omvat, en welke oni- der invloed van het moderne intel lectualisme dreigde verloren te gaan. Zo sluit de balans dus niet zonder meer met een tekort. De sport is niet beter en niet slechter dan de orde ning van de maatschappij, waaruit zij .voorkomt en waarvoor zij een compensatie vormt. Men kan niet het een aanvaarden en het an dere verwerpen. Wat voor de een winst is, is voor de ander verlies. Zij horen bij elkaar. De recordzucht van de een is die van de ander. Men kan de een niet veranderen, zonder de moed en de kracht, ook de ander te veranderen. Zij zijn eikaars tegen beeld. En het oordeel, dat de een verdoemt of bewondert, verdoemt of bewondert ook de ander. Sport als vormingsmiddel De internationale sportconferentie, te Overveen en Haarlem, werd voortgezet met een inleiding door de beide inspecteurs voor de lichamelijke opvoeding, de heren C. A. R. Graa- mans (in de Engelse taal) en C. Ras (in het Nederlands). Dat de begrippen „sport" en „op voeding" iets met elkaar te maken hebben, is niet vanzelfsprekend. Wanneer men ze wel met elkaar wil verbinden, dienen enkele restricties gemaakt te worden en de eerste voorwaarde, die moet worden gesteld, is, dat de spel-factor in de sport be waard blijft. Deze spel-factor immers is een deel van de mensvorming, het geen bewezen wordt door het feit, dat in bijna alles, wat de mens doet, het spelmoment aanwezig is. Een tweede voorwaarde van de sport als middel tot vorming is, dat de sportleiders bescikken over een geestelijke en culturele achtergrond, welke hen er toe leidt de prestatie niet als hoogste levenswaarde te beschouwen, en over paedagogische kwaliteiten, welke hen in staat stellen de sportethos waarlijk te doen uitle ven. Niet de waarde van het doel punt moet de pupil het eerst dui delijk gemaakt worden, maar de waarde van de spelvreugde, die de poging om het doelpunt te maken geeft. Sport moet spel blijven, geen zaak van leven en dood. Daarom kan sport ook nooit een beroep zijn, waarmee dus de onjuistheid van de term „be- roepssport" is aangetoond. Sport mag echter ook nooit als een bewust opvoedende kracht worden beschouwd. Maar in de sportvereni ging dienen de leiders wel rekening te houden met het opvoedende ele ment, aangezien de jeugd in dit sportmilieu gemakkelijk te beinvloe- den is. Daarom ook behoren de ad- spiranten-afdelingen in de sportver enigingen duidelijk gescheiden te zijn van de ouderen. De volwassenen- sport heeft een sociale en recreatie ve functie, terwijl bovendien moet worden aanvaard en tot op zekere hoogte moet worden gewaardeerd dat de sportprestatie in een bepaalde levensperiode wordt nagestreefd tot de grenzen van het menselijk kun nen. Bij de jeugd staat de vormende betekenis voarop. De jeugd leert de maatschappij kennen en uitdruk kingsvormen vinden voor de eigen persoonlijkheid. De leiding houdt het oog gericht op de behoeften van de jongeren en niet op de eerste plaats op de prestatiemogelijkheden. Afzon derlijk oefen- en wedstrijdverband is daartoe noodzakelijk. Veel waarde dient volgens de in leiders te worden gehecht aan het aandeel van de jeugd in de leiding. Hierin komt het democratisch ka rakter van onze opvoeding tot uiting.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6