Toename werkgelegenheid houdt geen gelijke tred met de bevolkingsaanwas Een andere koers bij het corso in de Bollenstreek? Wxda Korsetten en Bustehouders Een Bengaalse koningstijger viel plotseling mevr* Louwman aan DINSDAG 14 OCTOBER 19»2 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Groeiend arbeidsprobleem in Bollenstreek ER IS SPRAKE VAN MEER DAN ALLEEN SEIZOEN-WERKLOOSHEID In verschillende plaatsen van de Bollenstreek beginnen de ouders zich af te vragen: „Hebben mijn kinde ren hier een toekomst?" Nu is dit een vraag, die men niet zonder meer met ja of nee kan beantwoorden. Men moet daartoe een blik in de toe komst werpen en nagaan welke mo gelijkheden er zijn, maar ook welke mogelijkheden er geschapen kunnen worden. In Noordwijkerhout heeft b.v. on langs een comité een bijeenkomst belegd en hierop een uiteenzetting gegeven van de wensen ten aanzien van industrialisatie en onderwijs, welke reeds bij een oppervlakkige bestudering van het arbeidsprobleem op de voorgrond treden. Een derge lijke bijeenkomst heeft slechts ten doel de belangstelling voor het vraagstuk gaande te maken en dit is eigenlijk ook de bedoeling van dit artikel. Men kan deze kwestie niet ineens uit de doeken doen. Wel kan men uitgaan van verschillende fei ten en aan de hand daarvan tot de overtuiging komen, dat er in ieder geval iets moet gebeuren. De organi saties dienen op de eerste plaats haar interesse te tonen en dan kan onder leiding van de overheid een studie worden gemaakt, hoe de za ken op de meest doeltreffende ma nier kunnen worden aangevat. Toestand va» vroeger. De Bollenstreek heeft in zekere zin altijd met een arbeidsprobleem te kampen gehad, maar dit was toch van een geheel andere aard dan het huidige. Het bollenbedrijf heeft in het hoogseizoen veel arbeidskrach ten nodig en een gedeelte hiervan was na het seizoen werkloos. Sommigen vonden in de winter maanden ander werk, maar alle sei zoen-arbeiders konden toch op een bepaald moment niet geplaatst wor den. Men had dus in bepaalde tijden van het jaar een arbeidersoverschot. Dit overschot was in zoverre een probleem, dat men niet kon redene ren: „We moeten industrie zien aan te trekken!" Immers, een eventuele industrie zou de arbeiders het hele jaar nodig hebben met het gevolg, dat er in het bollenseizoen een tekort aan arbeids krachten zou zijn ontstaan. Zo'n te kort zou men onmogelijk hebben kunnen aanvullen met arbeiders uit de steden, die tegenover dit werk volkomen vreemd staan. Anderzijds zouden waarschijnlijk de arbeiders uit de streek voor het merendeel de voorkeur hebben gegeven aan een vaste plaats in de de industrie boven een tijdelijke arbeidstaak in de bol len bedrijven. Een nieuw stadium. Het arbeidsprobleem in de Bollen streek heeft thans een ander sta dium bereikt. Men kan practisch zeggen, dat de bollenbedrijven de maximum opnamecapaciteit hebben bereikt en dat voor het overige de uitbreiding van werkgelegenheid geen gelijke tred heeft gehouden met de bevolkingsaanwas. Naar zeer bescheiden schatting moet er ieder jaar werkgelegenheid worden verschaft aan 200 mensen meer dan het voorgaande jaar. In onderstaand staatje kan men gemakkelijk zien, hoe het werkloos heidsprobleem zich heeft toegespitst. Het geeft aan een vergelijking tus sen het aantal werklozen in diverse maanden van 1946 en 1952. 1946 Januari 370 Februari 253 Maart 122 Juli 19 December 365 1952 Januari 984 Februari 868 Maart 632 Juli 174 Dec. ('51) 840 ling voor emigratie sterk is afgeno men. De beperkingen, die immigra tielanden maken, spelen hierin een belangrijke rol. Wat de toekomst betreft kan men wel aannemen, dat een gedeelte van de jeugd elders haar heil zal zoeken, maar in ieder geval niet in die mate, dat het arbeidsprobleem hiermede is opgelost. Industrialisatie blijft dus nog steeds op de voorgrond staan. Hoewel het arbeidsprobleem de gehele streek betreft en de indu strialisatie tot de oplossingen be hoort, geschiedt het aantrekken van industrieën niet door een overkoe pelend lichaam. Iedere gemeente gaat hier haar eigen weg en de vraag is of dit eigenlijk aanbevelenswaar dig is. Op het eerste gezicht zou men ge neigd zijn te geloven, dat de indu strievestiging beter in streekverband geregeld kan worden. Men zou een overkoepelingsorgaan kunnen stich ten, waarin de agrarischsector, werknemers- en werkgeversorgani saties enz. met de gemeentebesturen samenwerken, om het arbeidspro bleem op te lossen zonder dat het bloembollenbedrijf want dit moet altijd op de eerste plaats blijven in deze streek zou worden geschaad. Nog heel wat te doen. Met een dergelijk orgaan zou men onderlinge wedijver kunnen bestrij den, een doelmatige spreiding van industrieën in de hand werken, se lectie op eventueel te vestigen be drijven kunnen toepassen en het ka rakter van de Bollenstreek kunnen handhaven. Zoals de toestand momenteel is, loopt men de kans, dat er onnodige investeringen worden gedaan en dat er te weinig spreiding is. Sassenheim staat wat het even wicht op de arbeidsmarkt betreft ongetwijfeld aan de kop. Het heeft een behoorlijke industrie, goede bol lenbedrijven en als gevolg daarvan het kleinste aantal werklozen. Lisse en Noordwijkerhout staan met het grootste aantal werklozen ingeschreven. Wat Noordwijkerhout betreft, kan men echter vaststellen, dat (daar nog goede, cultuurgrond wordt gewonnen, hetgeen vooral verheugend is, omdat hier de bevol kingsaanwas die in de gehele Bollenstreek boven het landsgemid- delde ligt bijzonder groot is. Wanneer men het geheel overziet zijn er minder gunstige aspecten. Hopeloos is de toestand niet. Men dient de toekomst echter veilig te stellen voor de jeugd en dan is er in deze streek, die wil industrialiseren, maar zelfs nog geen dag-ambachts school bezit, een massa te doen, waarvan veel op vrij korte termijn. Nieuwe theorie: Minder bloemen, meer touffes In het Hillegomse „Treslong" zat vakbinders betaalt, sloot de voorz. De meeste aandacht verdient het cijfer van Juli, dat in de tijdsperio de van 6 jaar negen maal groter is geworden. En dit is dan een cijfer uit het hoogseizoen van de bollen bedrijven! Eerder minder. Zoals wij reeds opmerkten hebben de bollenbedrijven de maximum op name-capaciteit bereikt en zal de vraag naar arbeidskrachten in de toekomst eerder iets afnemen dan toenemen. Het areaal is bekend en corsowagens aan de openbaarheid gisteravond alles wat bij het bloe mencorso 1952 betrokken was: het comité, de juryleden, de deelnemers en „ga-maar-door". Ze hoorden eerst een korte nabeschouwing over het laatst gehouden corso en vervolgens kwam de heer Kiersch met een ge heel nieuwe theorie voor het opsie ren der wagens voor de dag. En als die theorie in praktijk wordt ge bracht, dan gaat het corso er de vol gende keren heel anders uit zien dan tot nu toe het geval is geweest. Wil het bloemencorso bloembol lenstreek aan de spits blijven, aldus de heer Kiersch, dan moet het roer om. Dan moet men niet blijven „ver ven" met bloemen. Men zal minder moeten gaan werken met gestoken matten-van-hyacintenbloemen en meer touffes gebruiken. Dan wordt het geheel eleganter en losser. Nabeschouwing. Jhr. mr. Sandberg van Boelens, Sassenheim's burgemeester had de aanwezigen welkom geheten en ver teld, dat deze avond georganiseerd was nadat men een enquête had ge houden of er interesse bestond voor een dergelijke avond. Die bleek ver rassend groot te zijn. Vervolgens gaf het jurylid, de heer De Soete, een korte nabeschouwing over het corso 1952. Wat er fout was aan de wagens en wat goed, enz. Hierbij bleek, dat juist voorkomen van kleine foutjes, die het publiek niet ziet maar een jury wèl, het cor so als geheel op een hoger plan kan brengen. Belangrijk was de vraag, of de deelnemers in het vervolg een cri- tisch verslag van de jury konden krijgen. Dan wist men tenminste wat men fout had gedaan. De heer De Soete wilde hieraan graag zijn medewerking verlenen. Echter met deze voorwaarde, dat de deelnemers dan ook precies op tijd aanwezig zijn voor het keuren. „Want nu moeten we kilometers van wagen naar wa gen lopen en dan nog eens een paar keer terug voor de nakomers." Nieuwe theorie. Zoals hierboven reeds gezegd: de heer Kiersch gaf een min of meer nieuwe theorie voor de opbouw der deze druk bezochte vergadering. Een vergadering, waarover men in cor so-kringen vermoedelijk nog wel even zal napraten. En men mag aan nemen, dat de deelnemers van het a.s. corso de theorie van de heer Kiersch in praktijk zullen brengen. Zij het niet in die mate, die de Am sterdammer wellicht graag zou zien! DE ZILK R. K. Middenstand. De pl. afd. van de Middenstand hield gisteravond een ledenvergadering in de zaal van Klinkenberg. Aan de orde werd ge steld tot de gemeenteraad van Noord wijkerhout een verzoek te richten om in de politie-verordening een bepa ling op te nemen waarbij indien de winkelsluitingswet wordt overtre den de koper eveneens strafbaar wordt gesteld. Het voorstel werd met alg. st. aangenomen. Vervolgens werd het winterprogramma behan deld. Dit bestaat uit 5 onderdelen, zodat voor verscheidenheid is ge zorgd. In de Novembervergadering wordt gestart. De St. Nicolaas-actie zal worden uitgewerkt in een spe ciaal daartoe te houden vergadering. Hersenschudding. De 16-jarige W. B., die over het stuur van z'n fiets gebogen over de Zilkerduinweg reed, bemerkte een stilstaande auto niet en reed er bovenop. De dokter consta teerde een hersenschudding en achtte DAMES, Wij vragen beleefd uw aandacht voor onze goed verzorgde sortering WALA-CORSETTEN en Bustehouders. Wij beschikken over ervaren personeel, die U vakkundig adviseren en aanpassen. Ons devies is steeds: eerst passen dan kopen. Hl Dl A MIC Valkenburg Z.-H. - J> I LHNJL Katwijk aan Zee AAN HUIS TE ONTBIEDEN (Advertentie) KATWIJK AAN DEN RIJN BERUCHT KRUISPUNT. Het was weer op het bekende v. van de kolenhar.delaar D. met zijn EgmontstraatRijnstraat, dat de zoon bromfiets meende gemakkelijk te kun nen passeren, doch net nog gegre pen werd door een van het Overrijn komende auto. De bromfiets werd da nig gehavend en de kleren van D. moesten het in hevige mate ontgel den. Wonder boven wonder be kwam hijzelf geen letsel. vervoer naar het ziekenhuis noodza kelijk. De sterkste. Een grote veewa gen botste bij het vallen van de avond tegen een bijzonder klein luxe autootje. Het kleine wagentje kreeg zulke deuken en schrammen, dat het met een kïaanwagen naar een garage moest worden gesleept. LEIDSCHENDAM GEMEENTEBEGROTING 1953. In de begroting voor 1953 zeggen B. en W. dat de gemeente zich mag verheugen in een gestadige groei. Bedroeg het aantal inwoners op 1 Januari 1946 nog 10378, op 1 Januari van de jaren 1948, 1950 en 1952 was dit aantal gestegen tot resp. 10613, 11321 en 123436. Ook in 1952 heeft deze uitbreiding zich voortgezet en de verwachting is gerechtvaardigd, dat aan het einde van dit jaar het aantal van 13000 dicht benaderd zal worden. Dit verschijnsel heeft tot gevolg, dat het gemeentebestuur bij zijn be leid niet kan volstaan met te zorgen dat „de zaak blijft draaien", maar het zal tijdig de nodige maatrege len hebben te nemen om het verzor- gingspeil gelijke tred te doen houden met de voortschrijdende ontwikke ling. De overgang van plattelandsge meente naar een gemeente met meer stedelijk karakter eist voorzieningen op allerlei gebied. Het aankopen van nieuwe terreinen, het uitbreiden van het gas- en electriciteitsbedrijf met daarbij behorende werken, de wo ningbouw, het uitbreiden van het raadhuis enz. Het voorgaande maakt allerle voorzieningen noodzakelijk. Tot nu toe was de financiële positie van de gemeente niet rooskleurig doch de fi nancieringsmoeilijkheden behoren voorshands tot het verleden. Het aan bod van kasgeld is zelfs zeer ruim. Dank zij de obligatielening ad ƒ2.500.000.is ook de behoefte aan langlopend geld gedekt. Op dit punt staat de gemeente er dus belangrijk gunstiger voor dan een jaar geleden. Toch kan de gewone dienst 1952 niet sluitend worden verkregen zon der over een gedeelte van de alge mene reserve te beschikken. Deze re serve zal naar schatting einde 1952 ƒ216.738.64 bedragen. Geraamd wordt dat een bedrag van 63.000.zal moeten worden overgeboekt naar de gewone dienst. Nieuwe lcapitaalsuit- Ongeval in Wassenaars Dierenpark dit breidt zich alleen nog uit onder Noordwijkerhout. Daar staat tegen over, dat de mechanisatie hoewel zeer geleidelijk haar invloed doet gelden. Op enkele bedrijven heeft men reeds machinaal tulpen geplant en gerooid, terwijl het zogenaamde kabelploegen op vele plaatsen het diepspitten van de arbeiders heeft overgenomen. Nu men toch al met een overschot aan arbeidskrachten zit, zelfs in het hoogseizoen, doen ook de buiten landse facetten van het bollenbedrijf zich sterker gelden. Momenteel is er weining omzet op de veiling en het is een bekend verschijnsel, dat in dien er weinig handel is de weer slag daarvan zich het andere jaar op de arbeidsmarkt doet gevoelen. Ook wat de jonge industrie be treft, kan men vaststellen, dat de maximum opname-capaciteit bereikt is. Na de zeer hoge productie van de na-oorlogse jaren, is men thans tot een meer stabiele toestand gekomen, waarbij de arbeidsgelegenheid iets is teruggelopen. Taak van de gemeente? In de maand September, die pas achter ons ligt. heeft het aantal werklozen in de Bollenstreek ge schommeld tussen de 200 en 280. En dit is ook een maand, waarin de bol lenbedrijven op volle toeren draaien. prijs. Hij kon helemaal niet juichen over de tot nu toe gevolgde metho de van „verven" met bloemen. Het I wilde dieren af, om te zien of alles Mevrouw Louwman, de echtgenote van de directeur van het Wassenaar- se Dierenpark, is gisteren door een Bengaalse koningstijger aangevallen, die haar een vinger afbeet. Doordat mevrouw Louwman haar kalmte wist te bewaren en, ondanks de pijn, de tijger strak bleef aankijken, misluk te de poging van het dier om een tweede aanval te doen. Zoals gebruikelijk ging mevrouw Louwman gisteren de kooien van de publiek ziet de bloemen niet, zoals ze in de natuur zijn. Men gebruikt te weinig groen; kortom: men brengt nu een tekening in kleur over op een wagen. De heer Kiersch liet de aan wezigen verschillende ontwerpen in de nieuwe stijl zien: van een klomp met zeil, een Hollands bruidje, tot de Eiffeitoren en een Japans meisje toe. Men vond de ontwerpen over het al gemeen lang niet gek en voelde wel voor de nieuwe koers. Men vroeg zich echter wel af, of het corso nu niet meer een zaak van timmerlie den, schilders makers van gipsmo dellen, enz. zou gaan worden, ter wijl men er aan twijfelde of de ama teurs met een dergelijk corso nog wel zouden deelnemen. De heer Kiersch meende, dat men niet in één keer over alles kan ver anderen. Het steekwerk kan men niet meteen los laten en dan uitslui tend met touffes bloemen werken. Dat moet geleidelijk gebeuren. Spr. dacht, dat men in de toekomst slechts 1/5 van de bloemen nodig zou hebben van het aantal dat men nu gebruikt. Enfin: nadat nog diverse vragen waren beantwoord men vroeg o.a. ook nog of het in de bollenstreek i niet kon zoals bij het Aalsmeerse Daarbij komt, dat de belangstel-1 corso, waar het comité de hulp der in orde was. Bij Sheila, de Bengaalse koningstijger bleef zij langer dan bij de andere beesten. Sheila heeft zij namelijk ten geschenke gekregen, toen het dier pas geboren was, en enige tijd was het dier een huisge noot. Hij werd opgefokt in de woning van het echtpaar Louwman. Pas toen hij groter werd, kreeg hij een plaats je in het park. Sheila is in zijn kooi altijd zeer gehecht gebleven aan me vrouw Louwmani. Als zij toevallig enkele dagen weg was of minder aan dacht dan gewoonlijk aan hem be steedde, weigerde Sheila zelfs te eten. Zodoende begaf mevrouw zich steeds in de kooi van het dier en stoeide daar zelfs met hem. Toen zij gisteren weer in de kooi kwam en de tijger over de kop streek, hapte het dier onverwachts naar haar hand en beet een vinger af. Doordat me vrouw Louwman haar kalmte niet verloor, wist zij te voorkomen, dat het dier bij een tweede aanval haar gehele hand te pa> ken kreeg. Langzaam, de tijger strak aankij kend, wist mevrouw Louwman de kooi te verlaten. Hevig bloedend be gaf zijn zich vervolgens naar het res taurant in het park en liet zich van daar per taxi naar de Ursula-kliniek brengen. Nadat haar daar eerste hulp was verleend, werd zij overgebracht gaven zijn o.a. riolering Damstraat 17.600.riolering en bestrating Park Leeuwenbergh 33.000.kapi taalsverstrekking aan het grondbe drijf ƒ114.116.25, bouw bijzondere la gere school 150.000.kapitaalsver strekking aan het gasbedrijf ƒ29.800, kapitaalsverstrekking aan het elec- tricteitsbedrijf ƒ77.200. Uit de begroting blijkt verder dat 2000.meer kan worden geraamd wegens secretarieleges en rechten burgerlijke stand. De salariskosten zy in totaal vrijwel gelijk geble ven. De bedragen voor de Kruisver enigingen zullen stijgen met 1050. Zo ook het subsidie aan kraamcentra met 500.en aan de verenigingen voor gezinshulp met rond ƒ11.00. De subsidie aan de kleuterscholen zal 750.stijgen en de vergoeding voor vakonderwijs aan de bijzondere scho len voor g.l.o. is rond 900.hoger geraamd. NOORD WIJK Kath. Middenstand. Gisteren avond heeft de Kath. Middenstands vereniging haar vergaderseizoen ge opend met een goed bezochte bijeen komst in hotel „Het Hof van Hol land". In zijn openingswoord her dacht de voorz., de heer L. Th. M. Alkemade, de afgestorven leden L. Beuk en Jac. Hoogeveen. Hierna was aan de orde de geestelijke 10 minu ten door de g. adv. kap. v. d. Spek. In een kernachtig woordje wees spr. er op, dat in de middenstands- bedrijven „de klant koning is", doch dat men dit nooit zo ver door mag drijven, dat hierdoor onze katholie ke principes in gevaar komen. Ver volgens werd het woord verleend aan de heer A. P. Hesp, directeur van het bureau voor beroepskeuze, die het onderwerp behandelde „Wat zullen onze kinderen worden?". Deze vraag is al zeer oud en toch is men hieraan de laatste 50 jaar pas de volle aandacht gaan schenken. De beroepskeuze is, zo zeide spr., van het allergrootste belang, want als deze niet goed is. zullen hieruit voortvloeien vele mislukkingen. De vele vragen, welke de spr. gesteld werden, wezen er op, dat dit onder werp de volle aandacht der aanwe zigen had. Van de alg. g. adv., rec tor Kraakman was een schrijven in gekomen, waarin deze met nadruk er op wees, dat vooral de kath. mid denstander met de tot standkoming van een nieuwe Winkelsluitingswet rekening moet houden met de Zon dagsheiliging. Als afgevaardigde naar de Centrale Raad werd benoemd de heer S. Langelaan. Door mevr. Steij- gerAsperslagh, directrice van het Instituut „Redevo", werd nog ge sproken over het vormen van een cursus in welsprekendheid. Een en quêteformulier aan alle middenstan ders zal worden gezonden over de Winkelsluitingswet. Maandag 20 Oc tober zal een vergadering worden belegd over dit onderwerp. Het verdere winterprogram werd als volgt vastgesteld: 24 Nov. spre ker de heer Th. Oostendorp over het onderwerp „Waarom zegt Rusland altijd neen?"; 12 Januari „Handels moraal" spreker pater Francino; 23 Februari „Pofsysteem", spreker C. de Hosson; 23 Maart Passie-avond en 13 April 1953 Feestavond. Geboren: Johannes C. N. z. van N. J. Duindam en C. N. v. Egmond; Judy V. d. van H. Hanson en E. A. Nieraeth; Gijsbertus Chr. z. van J. G. de Ruijter en C. J. Meerleveld; Hendrika G. M. d. van P. J. van Eeden en M. H. Immerzeel. Ondertrouwd: D. Waasdorp 20 j. en KI. Ammeraal 19 j.; Th. Goedemans 27 j. en KL v. d. Niet 24 j. Getrouwd: C. J. P. Meijer en A. Th. de Groot; A. P. Ruigrok en C. v Oosten; D. Hazenoot en W. Beugelsdijk; N. P. l'Ami en C. Th. M. v. d. Meer. Overleden: Johanna v. d. Zeeuw 40 j.; Francisca M. H. Wijdeman 63 jaar. NOORDWIJKERHOUT GESLAAGDE PANTOMIME-AVOND Voor de tweede maal in enkele maanden tijds hebben wij gisteren avond de bekende pantomimist Rob van Rhijn op het toneel in het St. Victor-patronaat in actie gezien. Trad de heer v. Rhijn vorige keer op voor een ge/elschap van leden der pl. toneelverenigingen, thans was hij naar Noordwijkerhout gekomen op uitnodiging van pastoor Brink en trad hij op voor een hoofdzakelijk jeugdig publiek. Ook nu was het succes van de heer v. Rhijn weer zeer groot. Hij bracht vrijwel hetzelfde programma naar het ziekenhuis „Bronovo" in Den Haag. waar operatief ingrijpen nood zakelijk bleek. K. V. P.-VERGADERING OVER GEMEENTEBEGROTING. Maandagavond 27 October a.s. wordt te 8 uur in de foyer van het R. K. Verenigingsgebouw een leden vergadering gehouden van de afd. Wassenaar van de Katholieke Volks partij. De agenda vermeldt twee be langrijke punten. Wethouder mr A. J. M. van Moorsel zal spreken over de a.s. gemeentebegroting en daarbij aandacht schenken aan het probleem van de woningbouw in deze gemeen te. Bovendien zal er een bestuursver kiezing gehouden worden Volgen de bepalingen van het reglement treedt na iedere Tweede Kamerverkiezing het gehele bestuur af. Van de zitten de bestuursleden stellen de heren mr. dr J. J. M. Veraart, A. J. M. v d. Klaauw, J. Obbens, drs. W. S. I.ub- sen, B. P. de Kousemaeker en J C. A. Wisse zich herkiebaar. Niet her kiesbaar zijn de heren C. J. Schoorl en Th. J. Vogels. Het Bestuur heeft als candidaten gesteld de hei-en J. Lausberg en Th. Tennissen jr., ter- wtfl het de bedoeling is, ook er- als de vorige avond en aangezien wij vrouwelijk lid candidaat te stellen. -Éggg~ u~t~' VAN FIETS GEVALLEN. Op het fietspad tussen de Backers- hagenlaan en de Prinsenweg kwam de 15-jarige wielrijdster W., wonende aan de Lange Kerkdam, te vallen, toen haar stuur en dat van een naast haar rijdende vriend in elkaar haak ten. Zij liep een hoofdwonde op en is ter behandeling overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den. Kippen gestolen. Uit een kippen hok op het erf van de fam. B. aan de Klein Persijnlaan werden 's nachts 2 Red Island-kippen gestolen. De re cherche stelt een onderzoek in. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind van Noord-Oost naar Noord-West of West. Vannacht, iets kouder. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 15 Oct. zon op 7.04 en onder 17.46; maafi op 3.07 en onder 16.24. Hei W-teil in Eulafia gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO sneeuw C. STOCKHOLM regen 8 KOPENHAGEN regen 8 LONDEN geheel bew. 13 AMSTERDAM regen 6 BRUSSEL regen 7 PARIJS regenbui 18 BORDEAUX licht bew. 16 NICE zwaar bew. 14 WARSCHAU zwaar bew. 8 BERLIJN geheel bew. 9 FRANKFORT geheel bew. 6 MüNCHEN geheel bew. 4 ZURICH licht bew. 8 WENEN regen 10 toen een en ander uitvoerig hebben besproken, willen wij nu volstaan met te constateren, dat nu het grote talent van deze pantomimist nog duidelijker sprak dan bij zijn eerste optreden, want nu had hij een heel ander soort publiek en bovendien gaf hij tevoren geen uitleg van zijn kunst en van de te spelen scènes. Behalve de grote schare jongelui hebben van het zeer knap gebaren spel genoten deker Brinkman vai| Noordwijk, burgemeester en mevr. v. d. Weijden, kapelaan Wüst, oud kapelaan Nijman, enige broeders van de St. Bavostichting e.a. Pastoor Brink, die het intiatief tot deze avond nam, heette de aanwezi gen welkom. Pastoor richtte ook enige harte lijke woorden tot de eerw. zuster An- tonella van Ruiten, die 19 jaar in de missie op de Kei-eilanden heeft ge werkt en nu in haar vacantie van haar Overste verlof gekregen had om deze avond bij te wonen. De pas toor deelde mede, dat de collecte, die de zuster Zondagmorgen in de kerk had gehouden, ruim 400, heeft opgebracht. Geboren: Jozef Johannes An- tonius z. v. C. J. v d. Bruggen en van der Togt. Hendrica Alida Geertruida d v. P. Zonneveld en Ruigrok. Fre- dericus Petrus Maria z. v. J. J. van Eeden en van der Ploeg. Adrnana Maria d. v. J. P. Verduin en Greu- ter. Theodorus Gerardus Wilhelmus z. v. C. van Steijn en van Haaster. Hendrikus Petrus z. v. H. J. Broek hof en van Schouten. Ondertrouwd: J. N. P. Hermans 29 j. en Th. M. Geer lings 23 j. Gehuwd: H. M. Geerlings en J. C. M. Duindam. VALKENBURG Geboren: Christiaan Diederikus, z. van J. van Egmond en E. M..v. d. Meij. Ondertrouwd: Dirk Bol oud 26 jaar en Harmke Dina Ooms, 25 jaar. VOORSCHOTEN Geboren: Theodorus Klasina, z. van J. Th. Weste'rbeek en J. Kruit; Jo hannes Pieter, z. van J. Zwart en D. G. Beets; Ada Mina Jantine, d. van B. Chr. Koele en A. Pen. Geboren te Leiden: Gerardus Wil helmus Michaël, z. van A. C. van Vliet en P. E. Berg; Onna, z. van A. L. Schelven en J. W. E. Vink. Ondertrouwd: J. F. Stolk 29 j. te Rotterdam en G. Turkenburg 23 j.; J Bavelaar 26 j. te Leden en E. G. Marcelis 26 j. Gehuwd: P. J. A. Smit en M. C. Verhaar; J. van Waveren te Leiden en C. Verhaar. WARMOND Geb.: Petronella Cornelia Maria, d. v. S. P. v. Rijn en F. A. v. Leeu wen; Johannes Wilhelmus, z. v. W. Landman en J. I. v. Kralingen; Cor nelia Ide Johanna, d. v. C. P. Heems kerk en C. C. Caspers; Mattheus Jo hannes Petrus Maria, z. v. J. K. van Winsen en J. H. tfan Ruite; Martinus Cornelius Maria, z. v. J. Versluijs en E. C. v. d. Voorn; Georgius Misael Maria, z. v. J. Versluijs en E. C. v. d. Voorn. Geh.: Gerben Kralt, 29 j., en Ch. H. van Duijn, 21 j.; Jacques A. F. X. G. Téchy, 24 j., en F. J. Saris, 25 j.; J. Ch. M. v. Seggelen, 22 j., en G. Wellinger, 19 j. ZOETERMEER Geboren: Willemijntje d. van H. W. Koning en W. C. de Jong. Ondertrouwd: G. W. Bodewes 36 j- en A. G. T. Blaauwhof 26 j.; J. J. Kool 25 j. en A. J. v. Dienst 24 j.; J. M. v. Beusichm 47 j. en A. v. Oordv. d. Vlies 36 j. Wilt U iets weten? Vraag: Welke is de oudste stad in Nederland? Antwoord: Indien bedoeld wordt, welke plaats het eerst de „stads rechten" verwierf, dan is Zutphen de eerste (in 1190). Wordt bedoeld, welke plaats het eerst een stedelijk karakter had, dan liggen Maastricht, Utrecht en Nijmegen aan de kop.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2