"hel heiligen „HEILIGEN GAAN NAAR DE HEL" - gaan naar ZANDVLIET S BOEKHANDEL! JAN DE ROOY ,,'T SCHUTTERSHOF" Het verschrikkelijke De Nederlandse industrie sinds 1945 Werkloosheid daalde in September tot 101738 man Niemand moet in Korea langer dan een jaar frontdienst verrichten" VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 OE LEIDSE COURArt-r TWEEDE BLAD PAGINA 1 VAN DE BOEKENTAFEL Heiligen gaan naar de hel, door Gilbert Cesbron, ver taald door André Noorbeek, uitgave Het Parelsnoer, Voorhout. De ietwat sensationele titel van dit opzienbarende boek is wel in staat de nieuwsgierigheid in sterke mate te prikkelen. De lezer komt echter al spoedig tot de ontdekking, dat de schrijver hier een zeer plas tische beeldspraak heeft gebruikt, want de heiligen zijn niet heilig en de hel, waar zij naar toe zouden gaan, is geen hel. Al moet toegege ven worden, dat het er bijna een hel is en dat degenen, die er naar toe gaan, bijna heiligen moeten zijn. Om niet langer in raadselen te spreken: het boek handelt over de priester-arbeiders in Parijs van de door wijlen kardinaal Suhard na de oorlog ingestelde missie onder de verheidenste arbeiders van de we reldstad. Het merendeel der Parijse arbeiders heeft ieder contact met de Kerk verbroken en de enige moge lijkheid om dit weer te herstellen, meende de kardinaal te zien in een moderne missie van jonge priesters, die gewoon als alle andere arbeiders gingen werken in fabrieken en daar door trachten het vertrouwen van de arbeiders te herwinnen. Dat deze moderne en in wezen zeer tragi sche zielzorg buitengewoon zwa re eisen stelt, laat dit aangrijpende boek duidelijk zien. Het verhaalt van de jonge père Pierre, die de erbarmelijke krotten- buurt Sagny in de banlieue van Pa rijs krijgt' toegewezen. Hij vindt er dronkenschap, prostitutie, uitbuiting, woningtoestanden die aan het onge lofelijke grenzen en een diep inge worteld wantrouwen tegen alles wat pastoor of Kerk heet. Door met hen te werken, hun lot te delen en hen zoveel mogelijk te helpen, weet Pierre heel langzaam vertrouwen te wekken in zijn buurt. Men vindt er j iets in terug van de tijd der eerste Christenheid, toen de heidenen van de Christenen konden zeggen: „Ziet hoe zij elkander liefhebben", want er ontstaat in Sagny een bijzondere gemeenschap, waarin de een de an der, die het nog beroerder heeft, helpt zoveel hij kan. Père Pierre be woont er een krotwoning, waarvan een kamertje als kapel is ingericht. Daar leest hij iedere week een keer 's avonds de H. Mis. Wie komen wil, is welkom; wie weg wil blijven ver speelt z'n vriendschap niet. Dit werk is boordevol teleurstel lingen en keiharde ontgoochelingen. Herhaaldelijk moet père Pierre constateren, dat zijn werk hopeloos schijnt, hoewel hij de arbeiders tot het uiterste volgt, zelfs in een zijns inziens rechtvaardige staking, die door zijn communistische vriend Henri mede wordt geleid. Hij voedt de hongerigen, geeft de daklozen onderdak, redt een ongeboren kind van de dood, verdedigt voor de rechtbank een vader die zijn zoontje mishandelde, breekt een lege schuur open om een op straat gezet gezin onderdak te geven, kortom L de red dende engel bij aille moeilijkheden, die zich in zijn wijk voordoen. Slechts de bergen verzettende kracht van het Geloof houdt père Pierre Een aangrijpend boek over het werk van de Parijse priester- arbeiders GILBERT CESBRON. schiedenis blijkt te zijn van zijn neef Thomas Zolta, die tijdens de bolsje wistische overheersing, na een op zienbarend maandenlang proces, ter dood veroordeeld werd. Thomas Zolta wijdt slechts het laatste gedeelte van deze tot roman uitgedijde levensschets aan het pro ces, dat tegen hem gevoerd is. Uit die levensschets blijkt intussen overdui delijk hoe Zolta een groot zoeker is geweest, daarbij dikwijls een zwak keling, die wars van politiek toch bolsjewistische en communistische vergaderingen bezocht, er zich daarna afkerig van toonde en zijn schrijvers talenten gebruikte om het regiem te hekelen, wat prompt later tegen hem werd uitgespeeld De schrijver weet daarbij een duidelijke verklaring te geven van het „waarom het zo moest gaan". Wat ons bij het lezen evenwel het meest getroffen heeft is de wijze, waarop in voortreffelijke stijl een blik wordt geworpen op de histori sche zijde van het hier gestelde pro bleem met alle psychologische en sociale consequenties, welke er aèn vast zitten en hoe dit boek is ge worden tot een anaklacht tegen al len, die op terroristische wijze vaak onschuldigen na uren- en dagenlan ge verhoren geestelijk dermate af stompen, dat de „verdachten" uit eindelijk willoos worden en toege ven, bekennen wat hun ten laste wordt gelegd. De typering van de on dervragers daarbij wel zeer juist geschetst. Harteloosheid en sadisme ondanks alle hopeloos lijkende moei- vieren daarbij hoogtij en spitsvon- lijkheden en tegenslagen op de been digheid, waarmede de kwelgees en en langzaam, heel langzaam, wint hy j jos van elkaar staande voorvallen terrein. j aaneen weten te rijgen, doet den- Wie deze toestanden in Parijs niet ken aan duivelswerk, kent, zal dit boek slechts met be-1 Vanzefsprekend is deze roman zwaar klemming kunnen lezen. Hij moge van gehalte, zeker niet geschikt om echter bedenken, dat de gegevens door iedereen gelezen te worden, ter- weliswaar werkelijkheid zijn, maar j wij1 we voorts om enkele details ze- enigszins gechargeerd en snel op- ker VOOrbehouci willen maken tot eenvolgend zijn verwerkt. Dit boek voiwassenen met rijpe levenserva- wekt de. indruk, dat er in de buurt iedere dag iets opzienbarends aan de hand is; het zwijgt over de grauwe, j eentonige, troosteloze dagen, die zich als een keten van ellende aan eenrijgen. Maar ondanks dit bezwaar is „Heiligen gaan naar de hel" een lezenswaardig boek, een appèl aan allen, die in gezapige rust menen. Tarabas, door Joseph Roth, uitgave in de serie Prisma- boeken van Het Spectrum, Utrecht. Tarabas is een Balt uit de laatste jaren van het Czarendom. Hij maakt d?t zo'n vaart niet loopt en die YSÏi Stee e n de revo- iets in terug van de tijd der eerste verstaan wat deze tyd no g i(j di daarop Yolgt. Als_soldaat heeft om een totale afval te verhin deren. Een loflied, zij het in rauwe I klimt hij op tot kolonel, plundert, i v - v. .0„i moordt, brandschat en vernietigt kreten, op de heldenmoed, die d_zeonrecht vergrijpt hij zich aan een hitna hpiliffpn" mnptpn npzitten om I v armzalige Jood. Ontwaakt beseft hy „bijna heiligen" moeten bezitten om af te kunnen dalen in wat bijna een ar ie Kunnen aaien in wai oyna een tenyolle wat hy gedaan heeft, hel genoemd kan worden. Moge hetH„ neemt ontsiag uit de dienst en Vf fi rJJ?ere leze^s> 1i trekt als zwerver door het land, ho- stellende^. pend ooit verzoening te vinden voor nog steeds ongemerkt is voorbijge' gaan, de ogen openen. Er valt ook voor Nederland een les uit te trek ken. De Afgrond is vlak voor uw voeten. Roman door Mau- rits Dekker. Uitg. A. J. G. Strengholt, A'dam. Geheel in het tijdsbeeld der laatste jaren heeft Maurits Dekker met de roman „De Afgrond is vlak voor uw voeten" een glimp opgelicht van een de misdaden, die hij bedreven heeft. Het is geen alledaags boek en het heeft de typische bekoring van ge heimzinnige machten in 's mensen leven. Het werd geschreven door een Oostenrijkse Hongaar, die zelf aan het front gevochten heeft en daar door zo'n juiste sfeer wist te treffen. Juliana Regina 1952, door D. Wijnbeek, uitgave Hollandia, Baarn, - - -Tc„v, „mLioom Voor de vierde keer verscheen om- ontstellend psycologisch probleem s(reeks Prinsjesdag een keurig ujt. van de huidige tyd. i gevoerd foto-album over Koningin De ondervinding van zo talrijk ve- Juliana in het afgelopen jaar. De len, die in de nazi- en bolsjewisti- tekst bleef beperkt tot zeer korte be- sche overheersching hebben gezucht in gevangenissen en. concentre tiekam- pen, is daar om te bewijzen, dat het geen Mauriis Dekker ons in deze roman voorzet, een getrouw beeld is van de monsterprocessen, die in zo groten getale zijn gevoerd en waar bij doodvonnissen als 't ware aan de lopende band vielen eu dat alles na „bekentenis" van de slachtoffers. Wij weten zo langzamerhand wel, welke waarde wij' aan die z.g. beken tenissen moeten toeschrijven. Meer nog dan de lichamelijke zijn het de geestelijke martelingen, welke men de slachtoffers liet ondergaan, om be- waren, kentenissen af te dwingen, waardoor tenslotte „duidelijk" het bewijs ge leverd werd, dat de ter dood ver oordeelde een staatsgevaarlijk mis- schrijvingen bij een aantal prachtige foto's, waarvan er vele uit dagbla den bekend zijn (maar dan veel mooier!) en anderen nog niet eerder gepubliceerd werden. Men ziet de Koningin op haar reis door de Ver. Staten en Canada, op haar tochten door de Nederlandse provincies, thuis op het paleis met haar gemaal en kinderen. Alle belangrijke gebeur tenissen in het koninklijk gezin vindt men in dit album terug. Na de drie voorgaande is deze vierde uitgave een waardevolle aanvulling op hetgeen velen reeds aan koste lijke foto's^l&ver ons Vorstenhuis be- Ik vind Frans zo'n mooie taal, door dr. Martin J. Premsela, uitgave Ned.. Uit geversmij., Leiden. dadiger was, een vijand van de staat, die tenslotte altiju van alles gedaan had om het volksregiem te ondermy- 1 Welne zakboekje is geen gram- maire, maar een populair praatje m I nende serie „Onderwijs, Kunsten en We- j In deze roman laat hij een dier tenschappen" over de mooie Franse slachtoffers spreken. Victor Zolta, taal, welluidend, muzikaal zoetklin- rijksarchitect in een niet bij name ge- kend. Het is niet voldoende woorden noemde Oost-Europese staat, krygt en zinsconstructies te leren, men de opdracht een onderzoek in te s.el- moet het Frans kunnen horen en len naar de toestand, waarin zich een uitspreken, hetgeen niet vele buiten- I niet meer in gebruik zijnde gevan- 1 landers in voldoende mate gegeven genis bevindt. Daarbij ontdekt hy in ls- Neusklanken, verbindingen de HAARLEMMERSTRAAT 117 LEIDEN een ventilatielokaal, dat met een der ^°_rkom_eITd_e TELEF. 20421 I cellen in verbinding staat, een ma- Advertentie.) nuscript, dat de levens- en lijdensge- Geb. f. 6.90 Verkrijgbaar bij uitspraakfouten zijn enige onder werpen, die de schrijver op popu- DE BEKENDE PIANIST SPEELT IEDERE DAG VOOR U IN Café Restaurant STEENSTRAAT 2 (Advertentie) laire wijze behandelt. Voor gevor derden in het Frans kan dit boekje veel nut afwerpen. Maar als het nieuwe vaderland ge boren is, kan hij geen rust meer vin den en in een nacht van gewetenloos Spanje, een droom van schoonheid, door J. J. A. Re- bel-Runckel, uitgave „De Branding", De Bilt. De laatste jaren is de belangstel ling voor Spanje, zowel politiek als touristisch, sterk toegenomen, met het gevolg, dat er boeken bij de vleet verschijnen over dit voor velen to taal onbekende land, waarover zo verschillend geschreven en gespro ken wordt. Nu pretendeert dit boek geen heldere zienswijze te geven op de politieke, sociale en godsdienstige problemen van dit prachtige land met zijn rijkdom aan natuurschoon, kunstschatten, paleizen, kastelen en kathedralen. Het werpt hier en daar slechts een blik op de veelzijdige schoonheid van dit geheimzinnige land achter de Pyreneeën en doet dit vooral met vele kunstzinnige foto's die iets van geschiedenis, rijkdom, armoede, romantiek en zorgeloze blijheid laten zien, waarmede de be langstellende reiziger in dit zuide lijkste land van Europa geconfron teerd wordt. Wat moet .ik zeggen en hoe zeg ik het in het Spaans?, door W. J. Hernan, bewerkt door J. de Boer, uitgave N.V. Uitgeversmij Kosmos, Am sterdam. Wie naar Spanje wil reizei. en meer wil doen dan oppervlakkige touristen-genoegens najagen, zal al thans iets van de Spaanse taal moe ten kunnen spreken en begrijpen. Voor hen, die zich niet de moeite willen getroosten deze taal serieus en met een grammatica te bestude ren, kan dit ldeine boekje nuttig zijn. Men vindt er in overzichtelijke ru brieken gerangschikt, de meest voor komende woorden en uitdrukkingen in, die een reiziger op het station, in het hotïl, in de winkel, enz. nodig heeft. Met een reis voor ogen moet het een genoegen zijn zich iets van deze bescheiden woordenschat eigen te maken. JUite GOLF Op het Utrechtse abattoir zij'n 27 koeien van één boer uit Harmeien geslacht. De dieren waren besmet met mond- en klauwzeer. De landbouwer O. G. uit Sint Margriet is Woensdagavond in de zij getroffen door een schot, dat grens- commiezen afvuurden. De man, die met zijn jachthond in het veld liep, heeft vermoedelijk het bevel stil te blijven staan niet gehoord. vervolgverhaal „Plotseling stonden wij voor Hoplixo. Zwart en dreigend stak zijn gitzwarte snor de punten in de lucht en het kleine maskertje kon de schittering van zijn ogen niet verbergen. Met onverschillige gebaren wierp hy telkens een van zyn vele geweren in de lucht, om de ze, terwijl zij door de aantrek kingskracht der aarde weer naar lagere regionen werden ge voerd, af te vuren op een klein plaatje aan de muur. Telkens trof hij de roos in het wiskundi ge middenpunt. De ontmoeting met Hoplixo vormde het einde van een ein deloze speurtocht, die wij begon nen waren, toen wij van een sme rig Mexicaantje, Minufoxi ge naamd, een seintje hadend gekre gen, dat de alon gevreesde Ho plixo bezig v/as zijn koffers te pakken Dagenlang had Tonala in spanning geleefd. De bewoners waren heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. Ging de man, wiens ademtocht alleen reeds in staat was, om de dap perste Mexicaan als een espen blad te doen beven, werkelijk vertrekken? Wij '.ijn Hoplixo gevolgd van het Bureau voor Buitenlandse Zaken naar de opblaasbare- zwemveste i-koopman, van de handelaar-ii -buitenlandse-kaar- ten naar de vitamine-pilletjes winkel. Daar Hoplixo nogal slordig was met zijn kassabonnetjes kregen we een nauwkeurige staat van datgene, ,wat hij alle maal gekocht had. De afmattende speurdag werd voor ons niet gevolgd door een avond van zoete rust. Toen de donkere Mexicaanse nacht zich over de in hoop en vrees leven de stad ontfermde, sloop Hoplixo naar de zee en terwijl de maan vpl afschuw haar aangezicht be dekte met een donkere wolk, dook hy in het zilte nat. Dezelf de afschuw, die de man beving, nam ook bezu van ons. Wat kun je als onversaagd, speciaal spion in een dergelijke situatie doen? Voor ons was het geen vraag.... terwijl Hoplixo met kloeke sla gen in do richting van Europa wegzwom, moest de maan haar aangezicht voor een tweede maal bedekkenwij hadden ons eveneens te water gelaten." Speciale spion. Het onderste randje van het telegram was doornat. Kenne lijk heeft onze speciale spion het geschreven, toen zijn tewaterla ting reeds geschied was. U vraagt, wat wij gedaan heb ben? Wij vragen u, wat konden wij doen? Hoplixo is slechts een enkel fi guurtje in dit verschrikkelijke vervolgverhaal. Nog vele anderen broeden voort in Mexico. Per speciale straaljag hebben wy een tweede spion naar dit land gezonden, teneinde het onder zoek van zijn voorganger met dezelfde voortvarendheid /oort te zetten. Donderdag a.s. hopen we u zijn belevenissen te kunnen mededelen. KRONUS. Ruime mogelijkheden voor groei Onder de titel „De Nederlandse industrie sinds 1945 een wereld van groei" heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers een boek uitgegeven, dat zoals de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van genoemd verbond in zijn „Woord vooraf" op merkt „een functie heeft voor de toekomst. „De industrialisatie al dus de heer Twijnstra mag zich de laatste jaren verheugen in een levendige belangstelling. Maar om dit industrialisatie-proces te doen slagen en dat welslagen is een gebiedende noodzaak voor het be houd en de verhoging van het wel vaartspeil van ons land is het wenselijk, dat brede kringen van ons volk inzicht hebben in de indu striële arbeid van ons land en in de successen, maar ook in de zorgen, de risico's en de tegenslagen, welke industriële vestiging en uitbreiding kenmerken." Het boek, dat een product is van samenwerking tussen het Verbond van Nederlandse Werkgevers en ve- In September daalde het aantal bij de arbeidsbureaux ingeschreven manne lijke werklozen van 110.220 tot 101.738. Hieronder waren 24.9995 DUW- arbeiders. De daling der werkloosheid werd ten dele veroorzaakt door de uitbreiding van de seizoenswerkzaamheden in verschillende bedrijfstakken, terwijl voorts de ingeschrevenen, die zojuist de scholen hadden verlaten geleidelijk werden geplaatst. Enkele bedrijfstakken, met name de bouwnij verheid, de textiel-, de schoenen- en de confectie-industrie gaven een ople ving te zien. Het aantal werkloze bouwarbeiders daalde van 17.651 tot 15.765, bij de metaalnijverheid nam de werkloos heid af van 12.436 tot 11.045, by de landarbeiders was een daling van 10.563 tot 7490 en onder de losse ar beiders van 19.430 tot 18.279. Tegen over 2422 werkloze textielarbeiders ei teiug. Ut ACedeiCand De dokter is terug De 31-jarige tijdelijk reserve-otfi- uit te zien, dat het Departement van cier van gezondheid H. J. F. Zijlker Oorlog gevolg zou geven aan zijn uit Bilthoven is gistermiddag met het dringende verzoeken om hem zo KLM-vliegtuig uit Toki„ i„ „us fand jT-I^aaT te zenden, maakte zijn familie in Bilthoven het kort geding aanhangig. Bij zijn terugkeer op Schiphol ver- klaarde de heer Zijlker, dat hij van hangig werd gemaakt en waarin van deze actie eerst kennis heeft geno de staat een dwangsom werd geëist men uit krantenknipsels, die hem wa- teruggekeerd. Dokter Zijlker maakte „naam" door het kort geding, dat bij de pre sident van.de Haagse Rechtbank aan- van 10.000 voor iedere dag, die de dokter na 30 September in Korea zou vertoeven. De reserve-officier had in 1950 zijn artsexamen gedaan en werd daarna in militaire dienst opgeroeperf. Hy tekende een verband-akte om naar Korea te gaan voor de tijd van één jaar, ingaande 1 October 1951. Daar dokter Zijlker er van over tuigd was, dat hij uiterlijk 30 Sep- tember zou worden gerepatrieerd gen Zij krijgen een" angstpayVhoaeKerK leruggeoracnt Men over -aanvaardde, hy een medische prac- en durven vaak zelfs nauwelyka meer weegt de mogeliikhcid om in de toe uitenant W. H. van Ast, wie Majoor Da Costa dezelfde onderscheiding tyk in de Betuwe per 1 November, in een auto te stappen uit vrees, dat komst een rechtstreekse Toeeane van opspelde. Daar het er echter niet naar scheen I hun wat zal overkomen." I s Tf?" ,el?e_t?e.gang ,vwl ren toegezonden. Iiy zeide niet pre cies te weten waarom zijn vader tot deze stap was overgegaan. Nu het departement hem toch heeft laten terugkomen en hij z'ijn practijk tijdig kan overnemen, is het niet zijn be doeling deze actie door te zeiten. Hij sprak nog als zijn mening uit, dat niemand langer dan één jaar in Korea frontdienst moet verrichten. „De eind Augustus stonden er eind Sep tember 1913. Het aantal werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren be droeg op eind Sept. voor het gehele land 35. Het grootst was de relatieve werkloosheid in Noord-Brabant, n.l. 48, het laagst in Zeeland en Limburg, resp. 16 en 18. In Groningen en Drente was een belangrijke daling van de werkloos heid te constateren. In deze provin cies bedroeg het aantal werklozen eind September 1952 resp. 4269 en 2507, tegen 6491 en 4615 eind Augus tus. Dit betekende een daling van de relatieve werkloosheid in Gro ningen van 46 tot 30, in Drente van 51 tot 28. Het aantal als werkloos geregi streerde vrouwen steeg van 8314 tot' den en toekomst.. 8818. Op de rijkswerkplaatsen volgden eind September 2740 personen een cursus waarvan 890 in de bouwvak ken en 1850 in de mètaalvakken. Ie bevriende branche-organisaties en bedrijven geeft een overzicht van de huidige stand van het Nederlandse industriële bedrijfsleven en van de daarin werkzame krachten en ten denties. Nadat in het hoofdstuk „Nieuwe omstandigheden" wordt gewezen op de noodzaak tot toenemende indu strialisatie, de moeilijkheden, welke daarbij moeten worden overwonnen en de factoren, welke hierbij een rol spelen wordt in het hoofdstuk „Ba kens in zee" aandacht gevraagd voor de omstandigheden, waaronder de Nederlandse industrie na 1945 heeft gewerkt. Bij het bespreken van de internationale factoren wordt er op gewezen, dat de industriële expansie van ons land niet in de plaats gevon den omvang en het snelle tempo mogelyk zou zijn geweest, indien de Marshallhulp het dollartekort op on ze betalingsbalans niet had over brugd. Het totaal der MarshaUhulp, welke voor een gedeelte recht streeks, voor een ander gedeelte in direct aan de Nederlandse industrie ten goede kwam, kan, volgens dc sa menstellers van het boek, op 2 mil liard gulden worden geschat. In de daarop volgende hoofdstuk ken passeren achtereenvolgens de revue de kolenmijnbouw, aardolie, zout, water, electriciteit en gas, de metallurgische basisindustrie, de me taalindustrie, electro-tcchnische in dustrie, transportmiddelen, chemi sche industrie, de bouwwereld met alles wat daartoe behoort, de hout industrie, leder- en lederverwerken- de industrie, rubber- en thermoplas tische industrie, textiel- en fayon in dustrie, papier- en grafische indu strie, diamant-, goud- en zilverin dustrie, de agrarisch-industriële sec toren en de genotmiddelen industrie. In het slot van dit boek wordt verklaard, dat men ten aanzien van de verdere industriële ontwikkeling van ons land over één punt niet in het onzekere behoeft te verkeren. De ervaring der laatste jaren een periode van aanvankelijke na-oor- logse hoogconjunctuur doch ook een tijd van grote en onverwachte moei lijkheden heeft nog eens beves tigd dat de industriële potentie van ons land veel groter is dan tot voor kort veelal werd beseft. Gebleken is, dat ons land op industrieel gebied ruime mogelijkheden bezit voor on ze groeiende en arbeidzame bevol king. Hiervan gebruik te maken en deze te ontwikkelen door het bevor deren van een zo gunstig mogelijk industrieel economisch klimaat is volgens de samenstellers van het boek een inspirerende taak voor he- NOODKIST VAN ST. SERVAAS TERUG OP OUDE PLAATS In Mei werd de noodkist van St. Servaas in plechtige processie over gebracht naar het bergportaal, de koninklijke ingang van de St. Ser- vaaskerk in Maastricht. Gebleken is echter, dat deze ingang niet voor ka pel geschikt is. Tengevolge van de tocht wordt dit bergportaal, vooral in de winter, weinig of niet bezocht. De noodkist is derhalve, nu in alle In de cabine van het vliegtuig spelde Majoor Da Costa Dr. Zylker het Kruis van Recht en Vrijheid, het zogenaamde Korea-kruis, op. Links op de foto m de kerk teruggebracht. Men over- AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 14 en Woensdag 15 October a.s. geen audiëntie verlenen. AALSMEERDER HORTULANUS IN BUITENZORG De heer J. Douglas, die drie jaar geleden werd aangesteld als assis tent bij 's lands plantentuin te Bui tenzorg, is thans benoemd tot hor- tulanus. Hij zal deze functie gaan bekleden na afloop van zijn verlof, dat hij in Nederland doorbrengt. De heer Douglas is afkomstig uit Aals meer. Zijn voorganger, de heer C. L. L. H. van Woerden, die 26 jaar bij 's lands plantentuin werkzaam is geweest, komt met groot verlof en het Vrythof naar de kapel te maken zal zich in Utrecht vestigen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7