S)e £cidóe(Boti/fca/nt Weer stemrecht voor ex-nazi's HOE ZIT DAT MET DIE „ONDERGRONDSE"? Pinay weigerde Amerikaanse critiek te accepteren Om het „Witte Paard" DODENTAL VAN HARROW TOT 98 GESTEGEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12711 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 NIEUW GUINEA HERHAALDELIJK heeft de Ne derlandse Regering zich voor haar aanspraken op Nieuw Guinea beroepen op haar verantwoordelijk heden en verplichtingen tegenover de autochtone bevolking van dat land, de Papoea's, die niet alleen even ver van het Indonesische ras afstaan als wij zelf, maar wier lot en wier toekomst zij niet in de waag schaal mocht stellen van een rege ring, die zelf nog de handen vol had aan de opbouw van het eigen land. Dat waren klemmende- argumen ten, die ook in 's Lands vergaderzaal herhaaldelijk werden vernomen en nadat de conferentie met de Indo nesiërs over deze aangelegenheid geen enkel resultaat had opgeleverd, mocht men verwachten, dat het werk van de Nederlandse regering aldaar voortgang zou vinden en dat daar nu zou geschieden wat reeds zovele jaren was verzuimd. Sinds die tijd zijn er echter ala*-- WÊÊ H H| ÜJj merende berichten gekomen over de men rekening te houden met drie ontwikkeling der zaken in Nieuw fact0ren en wel: de Verenigde Na- nu in Nieuw Guinea opnieuw men sen nodig zijn met organisatietalent, wilskracht, karakter en doorzettings vermogen om hier weer dezelfde taak te verrichten, die onze voor vaderen driehonderd jaar geleden in Indonesië hebben verricht. Dat werk moet nu opnieuw worden gedaan, maar in plaats daarvan heeft men daar nu mensen, die menen te kun nen doorgaan, waar zij na de sou- vereiniteitsoverdracht de zaak in In donesië hebben beëindigd. Hét gevolg is, dat de autochtone bevolking zich achter een muur van bureaucratie ziet geplaatst en zich uitgestoten voelt. Van de openleg ging van dit gebied schijnt niet zo heel veel terecht te komen, slechts de Nederlandse uitgewekenen uit In donesië trachten zich daar een nieuw bestaan te scheppen. Dat zijn zo de dingen, die men heden ten dage uit dit gebied ver neemt. ALS men zich afvraagt waar dit alles op moet uit lopen, heeft Guinea, zó alarmerend, dat men zich afvraagt of de verantwoordelijkheden en verplichtingen, waarop de rege ring zich placht te beroepen niet zó worden gefrustreerd door de admi nistratie aldaar, dat men voor de toekomst het ergste zou moeten vrezen. Deze berichten zijn namelijk niet mals. Zij houden in, dat de gouver neur in plaats van zijn coördineren de taak voor de ontwi1*Vol'T1'r dat land, zoals de Nederlandse rege ring zich deze heeft gedacht, te ver vullen, zich heeft opgesloten in al zijn hoogheid en slechts met de grootste moeite toegankelijk is voor de ambtenaren, die een taak te ver vullen hebben en die de richtlijnen voor hun beleid van de hoogste ge zagsdrager wensen te vernemen. In die berichten spreekt men daar door van chaos in het bestuur, ver spilling, ambtelijke verstarring, ge brek aan inzicht in de levende pro blemen van de bevolking, plannen, die elkander doorkruisen en het verknoeien van geld door het volko men gemis van een behoorlijk opge bouwde organisatie. Om enkele voorbeelden te geven: er is een overschot aan hout in Nieuw Guinea, maar terwijl deze overschotten liggen opgestapeld en deze blijkbaar niet behoorlijk zijn geregistreerd, wordt er duur hout in Nieuw Guinea ingevoerd. De pro ducten van de bevolking blijven lig gen en worden niet weggehaald, ge volg niet alleen van het gebrek aan transportmateriaal, maar ook van het feit, dat dit materiaal niet vol doende is geregistreerd. Terwijl men hout in overvloed heeft, gaat men zich te buiten aan dure betonbouw en dan liefst in een gebied, dat als schadelijk voor de gezondheid was aangemerkt en als zodanig ongeschikt was verklaard. Het personeel van de diensten is niet aanwezig, niemand wil de verant woordelijkheid dragen, welke feite lijk door de gouverneur zou moeten worden gedragen. Er is een bureau cratie, die alles dood maakt. Dit is nog maar een greep uit de klachten, welke daar de ronde doen. EEN van de oorzaken en mis schien wel de belangrijkste van dit alles is de infiltratie van In dische Nederlanders, die in en na de souvereiniteitsoverdracht in Nieuw Guinea hun heil hebben gezocht. Zij zagen geen toekomst meer in het oude Indonesië, waar zij als grote heren leefden en trachten nu als dezelfde grote heren in Nieuw Guinea te leven. Zij beseffen niet, dat het koloniale tijdperk in een land, dat eenmaal tot ontwikkeling en bloei ties, Indonesië en Australië. Het standpunt van Australië is voldoende bekend. De regering van Australië wenst, dat Nieuw Guinea in Nederlandse handen blijft. Zij heeft kort geleden nog verklaard, dat zij zelfs niet zal aarzelen het Neder landse gedeelte met geweld te bezet ten, indien Nederland daarvan af stand zou willen doen. Van de an dere kant zal men in de Verenigde Naties wel bedenkelijk het hoofd schudden over deze ontwikkeling, waarin Nederland tot op heden zo zeer te kort schiet met alle moge lijke gevolgen van dien. Indonesië heeft momenteel de han den vol aan de eigen moeilijkheden. Er gaan zelfs geruchten, dat grote maatschappijen reeds adviseren geen nieuwe investeringen in dat land te doen, omdat zij na de val van de huidige regering, wier positie als uiterst zwakt wordt erkend, chaos en moeilijkheden verwachten. Maar dan is het ook hoog tijd, dat de Neder landse regering hier ingrijpt en de voorwaarden schept voor een be hoorlijke ontwikkeling van dit £en cjfcetió uctdwijnt Keizer Haile Selassie van Ethiopië, knipt in het plaatsje Ponte Mareb, op de grens van Ethiopië en Eritrea een geel er» rood lint door, waarmede hij de grens, die tot nog toe deze twee landen scheidde, ophief. Daarna betrad hij voor de eerste maal als de bestuurder van Eritrea zijn nieuwe gebied. Dit land, dat aanvankelijk een Italiaanse kolonie was, stond later onder be stuur van Engeland. Keizer Haile Selassie bezocht de hoofdstad van zijn nieuwe gebied en woonde plechtigheden bij, die de ingenomenheid van het volk met de nieuwe vorst demonstreerden. (Ineex. Med.-adv.) ZATEBDAG, 11 OCTOBER 9 UUR SEIZOEN-OPENING van BEDDEN en DEKENS open Ingsreolame brengen wij U MATRASSTELLEN, Op al de LE1DSE BOLLEN DEKENS 5 0/q KORTING KOMT U EENS KIJKEN NAAR ONZE SPECIALE ETALAGES. Haarlemmerstraat LEIDEN TELEFOON 20780 Een in Argentinië gebouwde straal jager van het type Pulqui-2 is bij een proefvlucht uit elkaar gespron gen. Volgens een officiële medede ling is een Duitse vlieger, Otto Al- bert Behren, daarbij om het leven gekomen. De Pulqui-2 wordt thans gebruikt door de Argentijnse luchtmacht. Het toestel zou een snelheid hebben van meer dan 1000 km. per uur. SPION VOOR DE RECHTBANK. D. Krantz, die er van verdacht wordt voor Tsjccho-Slowakije spion- nagediensten te heben verricht, zal 14 October a.s. voor de Haagse Recht bank moeten verschijnen. bied met terzijdestelling van alle persoonlijke belangen. Hier moet schoon schip worden gemaakt nu het nog tijd is om de doelstellingen van de regering ten opzichte van Nieuw Guinea te verwezenlijken. Gisteren heeft het parlement van West-Duitsland besloten aan oud nazi's het stemrecht terug te geven. In 1949 hebben deze mensen niet aan de verkiezingen mogen deelnemen. De voorwaaarde is, dat zij „gezui verd" zijn en niet wegens het plegen van misdrijven van hun overige bur gerrechten vervallen zijn verklaard. Ook het communistische Oost- ge- Duitsland heeft kort geleden aan oud-nazi's en officieren van de Wehr- macht alle burgerrechten teruggege ven, maar dat verhinderde de com munisten in het West-Duitse parle- Verwarring in West-Duitsland Op de sensationele beweringen van de Hessische premier Zinn over een met Amerikaanse hulp gevormde Duitse „ondergrondse" van ex-offi cieren, is een* verwarde situatie ont staan. Terwijl minister Zinn op een pers conferentie zijn beweringen hand haafde, terwijl te Eonn de parle ment niet tegen het wetsontwerp te ment°comniissie voor de bescherming stemmen. I van de Grondwet in allerijl bijeen- Dunn moest memorandum terugnemen Een bruusk gebaar van Parijs Het memorandum had betrekking op voorwaarden, waaronder Ameri ka in de toekomst bereid zou zijn hulp aan Frankrijk te verlenen. Het was een antwoord op de vraag van Pinay, hoeveel hulp zijn land tussen Juli van dit jaar en Juli 1953 van Amerika zou kunnen krijgen. De is gekomen, onherroepelijk voorbij I Amerikaanse regering verklaarde is. Zij beseffen niet, dat de nieuwe zich bereid in totaal voor 525 mil taak in Indonesië hen driehonderd Jioen hulp van allerlei soort aan jaar achteruit heeft gezet en dat er'Frankrijk te verstrekken. Dit bedrag De Franse regering heeft Maandag j.l. een Amerikaans memorandum over dc toekomstige Amerikaanse hulpverlening aan Frankrijk afgewezen, zo wordt te Parijs vernomen. Eerste minister Pinay weigerde het memoran dum uit handen van de Amerikaanse ambassadeur te Parijs Dunn te accep teren en zeide: ,.Ik ben bereid te vergeten, dat dit stuk ooit aan ons werd gericht". Dit nieuws, dat eerst vandaag bekend werd, verwekte onder de diplomaten in Parijs een sensatie van de eerste rang. was belangrijk lager (waarschijnlijk 125 millioen) dan hetgeen de Franse regering nodig achtte om haar bewapeningsprogram onver minderd te kunnen uitvoeren. Daarnaast bevatte het Amerikaan se antwoord critiek op het beleid der Franse regering in economische, financiële en militaire aangelegen heden en op heb gebied van de Euro pese eenheid. Het was deze critiek, die Pinay niet wenste te accepteren. Hij zei ronduit tegen ambassadeur Dunn, dat de Amerikaanse regering daarmede buiten haar boekje was gegaan en hij verzocht daarom het memorandum terug te nemen. Waar aan Dunn voldeed. Enige weken geleden had Dunn in een onderhoud met Pinay er op gewezen, dat een herziening van de contracten tussen de Franse regering en de industrieën aan Frankrijk 100 milliard francs per jaar zou bespa ren. Aangenomen wordt, dat de Ame rikaanse regering in haar memoran dum o.a. op deze kwestie heeft ge doeld. Pinay's bruuske gebaar volgt op zijn waarschuwing van vorige week Woensdag aan de UNO, zich niet met Tunis en Marokko in te laten. Op alle fronten van de buitenlandse po litiek begint de Franse regering het been meer en meer strak te houden, aldus Reuter's diplomatieke mede werker, die er in één adem aan toe voegt, dat Frankrijk ook nog altijd geen voorstel bij het parlement heeft ingediend om het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap te ratificeren Premier Pinay behaalde gisteren een overwinning in het parlement, toen de Nationale Vergadering zijn verzoek inwilligde het debat over de Europese en Noordafrikaanse poli tiek van minister Schuman voor onbepaalde tijd uit te stellen. De procedurecommissie van de Natio nale Vergadering had vorige week voorgesteld een spoedig debat over beide kwesties te houden. geroepen werd en terwijl de Ameri kaanse autoriteiten zich onthielden van een duidelijke bevestiging of ontkenning kwam te Karlsruhe ach ter hermetisch gesloten deuren van het hoofdbureau van politie een ge mengde Duits-Amerikaanse commis sie bijeen om de zaak te onderzoeken. In deze commissie zitten ten min ste vijf vertegenwoordigers van de Amerikaanse Hoge Commissie. Haar voornaamste taak is (volgens een der Duitse leden, dr. Arno Manek van het Hessische ministerie van Binnen landse Zaken), te onderzoeken of er één Amerikaanse functionaris op de hoogte is geweest van de geheime lijsten met namen van commu ten en socialisten, die door de leden werden aangelegd. Intussen leverde de Duitse pers felle commentaren op Zinn's uitla tingen. „Als de beweringen waar zijn", zo luidde de algemene teneur, „dan betekent dit, dat de Amerika nen zich in geval van nood uit Duits land zullen terugtrekken, en dan ge wezen SS-mannen zullen gebruiken als kader voor de verzetsbeweging." Perzische minister afgetreden De Perzische minister van buiten landse zaken Hoessein Navab is af getreden, aanvoerend dat hij onder de huidige omstandigheden niet kan werken, aldus een bericht in het Perzische blad „Ettalaat". Premier Mossadeq heeft het ontslag aanvaard. (Hoessein Navab was vóór zyn ministerschap gezant van Perzië in Den Haag, in welke functie hij zijn land vertegenwoordigde, toen het Int. Hof van Justitie het Brits-Perzische oliegeschil op 26 Juli j.l. behandelde). DE ROLLEN WERDEN OMGEDRAAID In April 1945 werden het hoofd van de voormalige Duitse contra- spionnagedienst, admiraal Canaris en vijf medebeklaagden, na een pro ces door een SS Standgerecht, dat hem ter dood veroordeelde, door op hanging terechtgesteld. Voor hun aandeel hierin staan thans de SS rechter Thorbeck en de openbare aanklager tijdens het proces tegen Canaris c.s. Hoppenkothcn te Mün- chen terecht. Huppenkothen. is in 1951 door een gerechtshof te Münchcn tot drie en een half jaar dwangarbeid veroor deeld wegens het mishandelen van gevangenen en het ontlokken van bekentenissen door het aanwenden van geweld; hij werd echter vrijge sproken voor zijn aandeel in dc ver oordeling van Canaris c.s. Thorbecke heeft altijd ontkend SS-rechter te zyn geweest. De openbare aanklager legde ech ter op het proces stukken over. waaruit bleek dat hij dit wel was geweest. Toen de president van de rechtbank hem vroeg waarom hij gelogen had, verloor hij het bewust zijn. HEUVELSTELLINGEN AAN HET KOREAANSE FRONT De top van de berg „Het Witte Paard" is Vrijdagochtend vroeg door Chinese troepen na een uiterste krachtsinspanning veroverd. Twee uur later moesten zy echter weer Men zoekt nog steeds Nog steeds worden de stoffelijke resten van slachtoffers van de spoor wegramp bij Harrow uit de wrak- Voor het station groepen intussen vele mannen en vrouwen samen, in angstige afwachting van nieuws over vermiste verwanten. In vele kantoren te Londen bleven Donderdag bureaux onbezet, want stukken van de verongelukte treinen van de treinramp is in de eerste te voorschijn gebracht. Vandaag was plaats het kantoorpersoneel dat in de het aantal doden tot 98 gestegen. De voorsteden woonachtig is en dagelijks stoffelijke resten van 14 slachtoffers per trein naar zijn werk gaat, het M H jÈB slachtoffer geworden. KLEINE ZUSTERS VAN CHARLES DE FOUCALD. Naar wij vernemen zijn de plan nen, dat de Kleine zusters van Char les de Foucald, die het moederhuis Men vreest, dat zich nog meer slachtoffers onder de chaos van ver wrongen staal en versplinterd hout bevinden. De reddings- en oprui- mingsploegen werken dag en nacht door. Terwijl het bergingswerk voort- duurt, is het spoorwegverkeer via het in Parijs hebben, zich in Nederland station Harrow alreeds hervat. Over- zullen gaan vestigen, reeds in een volle treinen passeren met geringevergevorderd stadium. De zusters snelheid het geteisterde station aan 1 willen in Amsterdam een klooster de grote spoorlijn naar het Noor-1 stichten. Men wacht nog op de offi- den, terwijl de passagiers zich ver- ciële goedkeuring alsmede op de op dringen om iets van de verwoestingen lossing van het woningvraagstuk. De te zien. Het schijnt een speling van zusters houden zich speciaal bezig Hieronder nogmaals een overzicht van de ehorme ravage, veroorzaakt door de drievoudige treinbotsing nabij het Harrow en Wealdstone-station nabij Londen. Gisteren was men nog steeds bezig met het bergen van slachtoffers het noodlot, dat. Harow dit jaar juist de spoorwegprijs had gewonnen als het best onderhouden station op deze lyn.... met sociaal werk en zij schuwen niet de fabrieken, werkplaatsen, ate liers enz. te zoeken en daadwerkelijk te kerstenen door leer en voorbeeld. het veld ruimen voor de Zuid-Ko- reanen. Aan de voet van de berg woedt een tankslag. Franse troepen, die stellingen in nemen op de „Pijlpunt"-heuvel heb ben gedurende de nacht verscheide ne proefaanvallen afgeslagen. Om het bezit van deze heuvel wordt reeds dagen lang verbitterd gestreden. De toegangen tot de „Witte Paard"-heuvel, de hellingen en de top ervan zijn bezaaid met ge sneuvelden en gewonden van beide partijen. De „Witte Paard"-heuvel i.s van groot strategisch belang. Indien de Chinezen hem zouden bezetten, zou de van vitaal belang zijnde spoor weg, waaraan ook Seoel ligt en die wordt gebruikt voor de aan- en af voer van troepen en het opvoeren van voorraden der verbondenen, onder het Chinese artillerievuur ko men te liggen, hetgeen waarschijn lijk een wijziging van de geallieer de frontlinie nodig zou maken. Offensief tot stilstand gekomen. Later op de dag werd gemeld, dat tanks der V.N. door aanvallen tot diep in de Noordelijke linies in> Cen- traay-Korea de Chinezen van verdere aanvallen op de „iWtte Paard"-berg- kam hebben weerhouden. Het groot ste Noordelijk offensief van- dit jaar kwam hierdoor vanmorgen tot stl- stand. De Zuid-Koreaanse troepen, die de bergkam heroverden, sluiten hun ge lederen thans aaneen met het Franse bataljon op de „Pijlpunt". Ji aweCtje Het is de zaaier niet altijd gegeven de oogst mee te maken. Alle waar devolle arbeid houdt daarom een ge loven in zich besloten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1