S)e£eidóeSou/ïci/nt Het is weer mis op Korea Militair vertoon in Oost-Berlijn Driest optreden van de Mau Mau HET CHINESE OFFENSIEF OP KOREA De Saarkwestie Over één rail Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 44ste AARGANG No. 12709 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 DE BELAST1NGPOL1TIEK WIE, zoals wij, de gehele struc tuur van de samenleving wil veranderen, mag, neen moet ook de belastingpolitiek gebruiken om de gewenste structuurverandering te be vorderen". Onder aanhaling van deze woorden, uitgesproken op het jong ste N.V.V.-congres door de heer Hof- stra, begint „De Linie" van 19 Sep tember het artikel waarin critiek ge leverd wordt op de millioenennota. Inderdaad, de bijdragen van de belastingbetaler strekken niet meer alleen tot dekking van de normale lopende uitgaven van de staat, doch worden hoe langer hoe meer aange wend om tot allerlei economische en ook vooral voor politieke doel stellingen te geraken. Sinds wereld oorlog II werd allereerst via zware en zeer progressieve heffingen een herverdeling van vermogens en van het nationale inkomen nagestreefd. Of bij dit laatste van een recht matige en rechtvaardige verdeling sprake is, durven wij wel zeer te be twijfelen. Vooral door de verschil lende publicaties van de laatste tijd is deze kwestie wel urgent gewor den. Het laatste woord zal hierover nog niet zijn gesproken. Zoals verder wel het meest uit de laatste millioenennota's blijkt, ge bruikt de Staat haar fiscale macht voor allerlei regulerende maatrege len, zoals het ih evenwicht houden van de betalingsbalans, de consump tie te beperken, het prijzenniveau te stabiliseren, het overgaan tot in vesteren, enz. De noodzaak van maatregelen zijn een ieder wel duidelijk, vooral als wij bedenken, dat de verhoudingen op nationaal, maar vooral ook op in ternationaal gebied geheel anders zijn gaan liggen .Het is echter de vraag of hierbij het juiste effect wel bereikt wordt. Nemen wij bijvoor beeld het vraagstuk van de dreigen de werkloosheid. Uit de millioenen nota van 1951 bleek dat de regering, via verschillende fiscale maatrege len, een sterke beperking van de in vesteringen beoogde in het belang van onze betalingsbalans. Haar po sitie is dan ook belangrijk beter ge worden, alhoewel betwijfeld moet worden of dit van duurzame aard zal blijken te zijn, vooral als we be denken, dat de invoer ongewoon laag is gehouden, terwijl de toekomstige export nog kwetsbaar is. Maar als een logisch gevolg moest tengevolge van deze fiscale maatregelen een binnenlandse werkloosheid optreden. Nu zien we dan ook dat in de huidige millioenennota allerlei maat regelen worden aangekondigd, welke de werkgelegenheid dienen te bevor-. deren. Natuurlijk zijn al deze voor zieningen goed, maar naar onze smaak zoekt de overheid de objec ten, welke de werkgelegenheid moe ten scheppen, wel wat te veel in eigen sector De algemene welvaart wordt hierdoor niet gestimuleerd. r®avtoe dient de werkgelegenheid meer gezocht te worden in de sector van industrie en handel. Wij vragen ons dan ook af of de Staat het par ticulier initiatief niet te veel remt. Deze vraag klemt te meer als we zien, dat van ons nationaal inkomen van 21 milliard gulden de totale som van zes milliard aan belasting ge heven wordt. Dit is dus dertig per cent! Vooral door een fiscale ver lichting zal de economische activi teit snel toenemen. Men kan dan zelfs verwachten, dat bij het dan stijgen van het nationale inkomen de totale opbrengst der belastingen, door het ruimer vloeien daarvan, zeker niet minder zal bedragen. "^U de burger zo weinig gelaten wordt, kan het niet anders of er moet wel geklaagd worden, dat het particuliere initiatief te sterk aan banden is gelegd en dat de winsten niet voor investering aangewend kun nen worden. Ook de interne finan ciering zeer belangrijk voor inter nationale concurrentie krijgt zo geen voldoende kans meer, terwijl de verspilling in het bedrijfsleven in de hand gewerkt wordt. En moe ten wij hier ook geen oorzaken zoe ken, welke de werkloo9hejd bevor deren? Naar onze mening dient dan ook juist in de eerste plaats de voor keur te worden gegeven aan parti culiere investeringen waar ook de werknemer, middels bezitsvorming aan kan meewerken en -pas op de laatste plaats door de Staat via de belastinggelden. Want als de laatste Heeft Moskou grote plannen? Tienduizenden Oost-Duitse mannen, vrouwen en kinderen trokken gisteren in Oost-Berlijn voorbij het podium waarop de leiders van de Volksrepubliek zich hadden geschaard rondom NikoUi Sjwernik, de president van de Sov jet-Unie, die naar Oost-Berlijn is gereisd om de derde verjaardag van de Oost-Duitse republiek mee te vieren. Men had niet aangekondigd, dat de Russische president de feesten zou komen bijwonen. In West-Berlijn maakt men uit zijn aanwezigheid op, dat de Sovjet-Unie buitengewone plannen ki'estért voor de toekomst van Oost-Duitsland. PRECIES RUSSEN. Dat het ogenblik waarop de Oost- Duitse satellietstaat een eigen leger zal hebben, niet ver meer af is, werd bewezen tijdens het défilé, waaraan duizenden mannen deelnamen in de nieuwe uniform, die in naam nog die is van de volkspolitie, maar in wer kelijkheid van het volksleger. De zwarte uniform is vervangen door een van groen khaki, en er is niets Duits meer aan. De mannen dragen nu de stijve kraag van de Russen en de laarzen zijn vervangen door de zwarte schoenen die het Russische leger ook draagt, terwijl ook het hoofddeksel is gemaakt naar het model van het Rode leger. Het nieuwe leger was vertegen woordigd door een regiment ter sterkte van vierduizend man. Het werd gevolgd door een duizend man sterk contingent van de „zeepolitie". Daarna kwamen de mannen die de Luftwaffe van Oost-Duitsland zullen vormen. Zij waren te herkennen aan de op hun uniform geborduurde vleugels. Of zij inderdaad al over vliegtuigen beschikken, is een com munistisch geheim. Er liepen tussen de naar schatting 250.000 demonstranten nog meer af delingen die beschouwd mogen wor den als aanwijzingen voor de oprich ting van een Oost-Duits volksleger. Er marcheerden bataljons mee van de arbeidsdienst en van de pas op gerichte Dienst für Deutschland, waarvan de leden jongens en meisjes gestoken zijn in dezelfde uniform als het leger. En dan waren er natuurlijk dui zenden geüniformeerde leden van de Freie Deutsche Jugend, de commu nistische Hitlerjugend, waarvan al zo veel leden naar het Westen zijn gevlucht uit angst voor militaire dienstplicht. De officieren van de volkspolitie, die tot" dusverre politieke titels voerden, hebben te horen gekregen, dat zij nu een militaire rang bekle den. Wie vroeger werd aangesproken met Herr Inspektor, is nu Kamerad Oberst. Want wanneer militairen van welke rang dan ook elkaar be groeten, moeten zij elkaar daarbij kameraad noemen. Op het ogenblik tellen de strijd krachten van de Oost-Duitse repu bliek meer dan 120.000 man. Daarbij zijn inbegrepen de zee- en lucht macht, die in oprichting zijn. Vier uren heeft de Russische pre sident geduldig op het podium ge staan terwijl de motregen gestadig neerdrupte. Daarna was er een re ceptie. Het is merkwaardig, dat de naam van Sjwernik niet voorkwam op de lijst van genodigden. KONING BOUDEWIJN IN TIROL. Koning Boudewijn van België be vindt zich thans met zijn vader in Noord-Tirol, in het Karwendelge- bergte, waar een bekend jachtterrein is. Koning Boudewijn zal tot 15 Oc tober met zijn vader in genoemde streek verblijven. De prinses van Retie zal zich Donderdag bij het ge zelschap voegen. „Volkomen vals" noemde ex- koningin Narriman van Egypte van middag de berichten uit Caïro, dat zij van Faroek zou willen scheiden. Zij zou integendeel „over enkele uren" naar Italië terugkeren, zo ver telde zij in haar hotel te Lausanne aan de correspondent van het Franse persbureau AFP. Maag Bezaek in Zwit&evCand Stamhoofd vermoord De terreur van het geheime anti- blanke genootschap Mau Mau in Kenya (Brits Oost-Afrika) neemt steeds ernstiger vormen aan. Giste ren werd in Nairobi een der stam hoofden van de Kikoejoestam Wa- roehio vermoord. Hij reed met zijn auto door een buitenwijk van de stad, toen een aantal gewapende lieden uit een an dere auto sprongen en met automa tische vuurwapens een salvo op het stamhoofd afgaven. Deze werd on middellijk gedood. Het was de meest drieste moord op een Afrikaan sinds de Mau Mau haar campagne begon. De veilig heidsmaatregelen van het Britse be stuur zullen nu nog strenger worden. Men vreest, dat de onrust onder de steeds meer geterroriseerde be volking nog groter zal worden. De Britten zien in de moord een uitda ging aan het adres van de nieuwe gouverneur, sir Evelyn Baring, die thans op tournée is door de geteis terde gebieden. Baring had een lang durig vertrouwelijk onderhoud met de Europese boeren in deze streken. De vermoorde Waroehio was ruim 30 jaar in dienst van het Britse be stuur. Enkele weken geleden had hij op een massabijeenkomst een felle aanval gedaan op het optreden van de Mau Mau. Zeven eden. Te Nairobi begon gisteren het pro ces tegen 17 leden van de Mau Mau. Zij worden er van beschuldigd te 'hebben deelgenomen aan .een verbo den beëdigingsplechtigheid van het Kleine doorbraak geforceerd Be Chinese aanval van gisteren op Korea, de zwaarste van dit jaar, bereikte gisteravond één van de twee hoogten die de weg naar Seoel beschermen. Uit de verwarde berichten van het front valt op te maken, dat de roden er in geslaagd zijn, een doorbraak tot stand te brengen en dat de UNO-troepen thans trachten de bres te dichten. geheime genootschap. Het ging hier om de eedsaflegging door een 17-ja- rige jongen, die tot de organisatie werd toegelaten, twee dagen voor dat op boerderijen van Europeanen in Noord-Kenya het vee werd ver moord. De jongen, die nu tegen zijn stam genoten moest getuigen, verklaarde, dat hij zeven eden had moeten af- 1. Als mij wordt opgedragen, het hoofd van een Europeaan te bren gen en ik weiger, zal deze eed mij doden. 2. Als ik in de nacht, op welk tyd- stip ook, wordt opgeroepen, en ik ga niet, zal deze eed mij doden. 3. Als ik een geheim van Afrika nen, die lid zijn van de Mau Mau, verraad, zal deze eed mij doden. 4. Als ik in de nacht wordt opge roepen en ik ben naakt, dan zal ik ook naakt op weg gaan. Als ik iemand eigendommen van Europeanen zie stelen, zal ik er niets van vertellen, maar ik zal hem integendeel helpen om het te verber gen. Als ik dit weiger zal deze eed mij doden. 6. Als leden overeenkomen iets te doen, hetzij goed of slechts, en ik weiger te gehoorzamen, zal deze eed mij doden. De zevende eed luidde, dat hij al tijd zou zeggen, dat het land aan niemand anders behoorde dan aan de Kikoejoe's. De zuster van Pandit Nehroe, mevrouw Shrimatl Vijaya Laksmi Pandit, arriveerde, op weg naar New York, waar zij de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal gaan bijwonen, in Genève. Mevrouw Pandit is in haar land een vooraanstaand diplomate, zij was reeds ambassadrice in Mos kou en Washington. Mevrouw Pandit (foto links) na aankomst op het vliegveld. De vice-president van India, Dr. Sarvapalli Radhakrishnan een wereldberoemd philosoof, bezoekt Zwitserland. Door de Zwitserse presi dent werd hij ontvangen in het „Rundeshaus". Foto rechts: (v. 1. n. r.), Dr. Karl Kobelt, de Zwitserse President, Dr. Radhakrishnan en Mr. Asaf Ali, de vertegenwoordiger van India in Zwitserland. VERLENG DE ZOMER <ioor Philips Hoogtezon Verkoop en verhuur bij: VAN BEKGE HENEGOUWEN AALMARKT 12 - TEL. 21702 (Advertentie) „HET WITTE PAARD" De aanval concentreerde zich op de heuvel „Het Witte Paard" en de Octoberheuvel, die beide verscheide ne malen van bezitter wisselden. Ten slotte trokken de roden van drie. kanten tegen „Het Witte Paard" op en wisten de top te bereiken. Maar de plaatselijke regimentscomman dant van de UNO had zijn mannen Tien dagen geleden hadden de ge allieerden drie voorstellen ingediend voor een oplossing van de kwestie der repatriëring van krijgsgevange nen het enige belangrijke punt, dat een wapenstilstand in de wej staat. In communistische radio-uit zendingen is het aanbod van de V.N. echter van de hand gewezen. De besprekingen zullen niet eer- bevolen niet te wijken en ten slotte. der hervat worden dan nadat de verdreven zij de communisten op- Noordelingen zelf een aannemelijk nieuw. De geallieerden telden later voorstel inzake de repatriëring heb- 900 gesneuvelde Chinezen op de hel- ben gedaan. lingen van deze heuvel. TREINONGELUK BIJ LONDEN 50 Doden. De Britse spoorwegen melden, dat hedenmorgen bij een botsing in de Londense voorstad Harrow, waarbij twee sneltreinen en een locaaltrein betrokken waren, ongeveer vijftig personen om het leven zijn gekomen en honderd personen gewond. Deze laatsten zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Het aantal slachtoffers kan nog groter blijken te zijn. De nachtexpres uit Schotland reed in op een locaaltrein, die naar men vreest veel schoolkinderen vervoer de. Direct daarop botste een snel trein, die op weg was naar Man chester op de twee treinen. De twee locomotieven van deze sneltrein drongen in het perron, waar honder den arbeiders stonden te wachten op een ondergrondse trein. Het ongeluk gebeurde kort na acht uur (plaatselijke tijd), op het hoogte punt van het piekuur. Een woordvoerder van de regering te Bonn heeft Dinsdag verklaard, dat de Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, Maandag per brief de voorstellen van de Westduitse bondskanselier, Adenauer, voor de oplossing van het Saarprobleem' heeft verworpen. Dr. Adenauer had zijn voorstellen vorige week in een brief aan Schu man gezonden. De woordvoerder maakte de inhoud van Schuman's brief niet bekend. In zijn brief had Adenauer zelfbe stuur voor het Saargebied voorge steld, onder oppertoezicht van de raad van ministers van de organisa tie van het plan-Schuman, dat alle vrijheidsrechten van de bevolking zouden worden gewaarborgd, dat Saargebied in het buitenland zou worden vertegenwoordigd door ge noemde raad van ministers en dat onderhandelingen zouden worden op gevat om de conventies tussen Frankrijk en 'het Saargebied te ver vangen door een nieuwe economi sche orde, die de belangen van het Saargebied, Frankrijk en Duitsland zou beschermen. Adenauer zeide verder, dat met oog op de Europese eenwording, de voorgestelde oplossing slechts voor vijf jaar zou gelden en alleen de eerste stap zou zijn. Later zou een definitieve regeling getroffen moe ten worden. De woordvoerde zeide verder, dat het misverstand niet van die aard was, dat het door toekomstige onder handelingen niet zou kunnen wor den opgelost. WAPENSTILSTANDS BESPREKINGEN GESCHORST. De wapenstilstandsbesprekingen, die vandaag Woensdag, na een pau ze van 10 dagen te Panmoendjon zijn hervat, zijn door het opperbevel der Verenigde Naties voor onbe paalde tijd uitgesteld. De bekendma- Zij. gaan kun eigen weg methode voorrang f^nieten zou, gaat het er maar om, welke politieke in vloeden het sterkst werkzaam zullen zijn gebleken als de structuurveran- ,3- -~on hoT-pï^t ziin. Het kan dan wel eens zo zijn, dat de belasting- l vroeg of laat tot de ontdek king moet komen, dat door middel van de fiscus een politiek effect be reikt. is, dat hij niet wenst. Werkelijk, de huidige problemen zijn zeer ingewikkeld, maar wij wil len niet aannemen, dat de welvaart die wij voor ons allen wensen alleen maar bereikt wordt door het hoog houden van de belastingdruk. In tegendeel, de regering zal met ver trouwen moeten onderzoeken hoe de mogelijkheden en de activiteiten die in de particuliere industrie en han del aanwezig zijn, gestimuleerd kun nen worden. Ook de uitbreiding van de werkgelegenheid zal op deze ma nier van gezonder en van duurzamer aard blijken te zijn. Laat dit dus een "unt zijn waaraan ook K.Y.P. haar volle aandacht zal schen ken. Noordelijke onderhandelaars 63 mi nuten vergaderd hadden. Kroningsgewaad voor burggravin Ilit prachtige gewaad, waarin zoals de ontwerper Peter Russell zich voor stelt een Burggravin de komende Kroningsplechtigheid in Engeland zal bijwonen, werd getoond op de tentoonstelling van stoffen en mode, die wordt gehouden in de Royal Fes tival Hall te Londen. De tentoon stelling zal duren tot 10 October, en werd speciaal georganiseerd, om de leidende textielfabrikanten en modc- ontwcrpeVs, de gelegenheid te geven, te tonen, wat zij, in het vooruitzicht van de kroning, maken. pas dient men echter wel in het be zit te zijn van sneeuwkettingen. In Italië is de Stelvio, in de route i SpondignaBormio eveneens onbe- D.'rijdbaar. Gaat Mossadeq onderhandelen Premier Mossadeq heeft gisteren de ambassadeurs van Groot-Brittan nië en de Verenigde Staten bij zich ontboden en hun zijn antwoord over handigd op de jongste nota's over de olie-kwestie. De inhoud er van is nog niet bekend. Op het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft men niet-officiële berichten ontvan gen, volgens welke Mossadeq een Britse missie zou willen uitnodigen om over een regeling van het con flict te onderhandelen. Het Foreign Office stelt intussen een onderzoek in naar de juistheid van berichten over een aantal Ame rikaanse tanksohepen dat onderweg zou zijn naar de Perzische Golf om olie te halen. De New York Times schreef gisteren, dat het een open baar geheim is dat er Amerikaanse schepen naar Perzië op weg zijn. Het blad gaf de Engelsen niet veel kans om daar iets tegen te doen. Zoals bekend, houden de Engelsen vol, dat de olie van Abadan nog steeds htm eigendom is en dat zij daarom niet door de Perzen mag worden verkoel krijgsgevangenen kan men het niet eens wordenWanneer de vergade- pen bewaken de wateren die toegang ring is beëindigd, en de afgevaardigden het gebouw verlaten, doen zij dat niet geven tot de Perzische oliehavens, onder gezamenlijke gezellige kout. Iedere partij heeft zijn eigen deur; de Niets duidt er overigens op dat zij linkse is (natuurlijk) gereserveerd voor de Communisten, de rechtse voor i zullen proberen met geweld de uit de Verenigde Naties. i voer van olie te verhinderen. HEVIGE SNEEUWVAL IN ZWITSERLAND. De toeristenbond ANWB deelt mede, dat ten gevolge van vrij he vige sneeuwval in Zwitserland de volgende, voor het toerisme belang rijke, bergpassen voor het verkeer gesloten zijn: de Furka-pas in de route GletschAndermatt, de Grand St. Bernard, in de route Martigny— Turijn, Klausen in de route Altdorf Nafels, Susten in de route Meirin- gen—Wassen en de Umbrail in de route Santa MariaBormio. Op sommige plaatsen is het sneeuw- In dit huis vergaderen tegenwoordig de Communistische afgevaardigden, dek reeds 30 tot 50 cm. dik. De St. en die van de Verenigde Naties, over de wapenstilstand in Korea. De be- Gothard en de Simplon zijn nog open. sprekingen over de uitwisseling van krijgsgevangenen, hebben de wapen- HIIL.-JI Voor het passeren van de Simplon-1 stilstandsbesprekingen op de achtergrond gedrongen, maar ook over de worden verkocht. Britse oorlogssche^ Vandaag wordt bij Keulen een uit vinding gedemonstreerd, die volgens experts een revolutie kan teweeg brengen in het verkeer te land: de Mono-railtrein, waaraan 200 Duitsers met steun van de Zweeds-Ameri kaanse industrieel Wennergren twaalf maanden ingespannen hebben ge werkt. De van aluminium vervaardigde, gestroomlijnde trein rijdt over één rail, die twee tot vijf meter boven de grond loopt en op betonnen pij lers rust. Het voertuig hangt aan weerszijden van de rail en kan niet kantelen. De snelheid, die gehaald kan worden, is 350 kilometer per uur. De aandrijving geschiedt ejec- trisch. Het model, dat heden te Fühlinger bij Keulen zal proefrijden, is gebouwd op halve grootte. Deskundigen uit verschillende Europese landen en uit de Verenig de Staten, alsmede regeringsverte genwoordigers zullen de proefrit bij wonen. Onder de eregasten bevindt zich de Zweedse minister van Trans port, Andersson. DE EUROPESE KERNPHYSICA. Volgens een commentator van de „Daily Mail" zal Engeland niet deel nemen aan de financiering van de voorgestelde inrichting van een West- Europees kernphysisch laboratorium te Genève. De medewerker van de „Daily Mail" meent te weten, dat de Engelse regering zich op het standpunt heeft gesteld, dat Engeland, gezien zijn vorderingen op het gobied der kern- physica, weinig voordeel van deel neming zou hebben. J{ at teCtje Geen zonnestraal gaat ooit verlo ren, maar de plant, die hij opwekt, heeft tyd nodig om te groeien.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1