Nieuw Alphens uitbreidingsplan voor een periode van ongeveer dertig jaar Zoeterwoudse Jongveedag groter en beter dan ooit HOE wordt het weer? DINSDAG 7 OCTOBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Oude plan getorpedeerd door Avifauna, de Baronie en door de Rijnbrug Gezien het feit, dat men door tal van wijzigingen in het reeds van 1938 da terende uitbréidingsplan van Alphen aan den Rijn, eigenlijk zonder plan zit, is het toe te juichen, dat nu opnieuw een uitbreidingsplan is ontworpen c?oor het architectenbureau Verhagen, Kuiper, Gouwetor en De Ranitz. Het is wel voornamelijk de gïote toeloop in 1950 naar het vogelpark Avifauna geweest, waardoor het bestaande uitbreidingsplan nog al eens gewijzigd moest worden en zelfs geweld aangedaan. Ook de bouw van de gemeentelijke Rijnovergang was oorzaak, dat men hier niet meer te werk kon gaan naar het plan 1938, terwijl als laatste nog de komst van de fabriek de Baronie ten aanzien van de industrie-terreinen een grondige wijziging nodig maakte. echter nog zover weg, dat wij hierop niet dieper willen ingaan. Ten kanzien van de toegangen tot de opritten van de tweede Rijnover gang merken de ontwerpers van het plan op, dat voldoende goede verbin dingswegen zullen worden aange legd naar en van deze opritten. Raadhuis en park. Het bestaande Bospark zal in de richting van het Raadhuis worden uitgebreid, zodat het gemeentehuis aan de rand van ret park zal komen te staan. Een uitbreiding van het gemeentehuis is in de richting van het park voorzien door dit prachtige gebouw rond te trekken met in het midden het bestaande pleintje, dat nu achter het raadhuis ligt. Het IJsclubterrein zal meer naar het Zuiden komen te liggen en is niet in het nieuwe uitbreidngsplan opgenomen, daar het buiten dit plan komt te liggen. Ook het feestterrein en tentoonstellingsterrein wordt hier bij inbegrepen. Ten Oosten van de Kromme Aar grenzende aan de Provinciale weg zal een watersportcentrum worden aangelegd voor de roei- en kanosport, terwijl tevens hier het nieuwe meest moderne openlucht zwf mbad gedacht is, waar ook gelegenheid zal be staan voor het nemen van zonneba den. De sportterreien van Alphen en Al- phense Boys zullen in de toekomst moeten verdwijnen en zullen meer in westelijke richting komen, waar bij tevens een groot parkeerterrein voor 150 auto's aangelegd zal worden. De terreinen van ARC en Alphia lig gen nu in het uitbreidingsplan wel goed aan de Heul Ten westen van de Prins Bernhard- laan is een R.K. Centrum met kerk en scholen geprojecteerd na overleg met de adviseur van het bisdom Toekomst muziek Het thans ingediende plan heeft uitvoerig met deze wijzigingen reke ning gehouden. Ook met het feit van het omleggen van de Rijn vanaf het punt, waar de Heerenweg aansluit aan de Oudshoornseweg in Ooste lijke richting dwars door de Grote-, Kleine- en Kalkovensepolder. Im mers hierdoor is toestemming ver kregen om een gemeentelijke Rijn- overgang te gaan bouwen op een af stand van 700 M. van de bestaande brug in de Pieter Doelmanstraat. Verkeer langs Alphen. Het nieuwe plan voorziet tevens in het omleggen van de Rijksstraatweg no. 11 vanaf Gouwsluis tot aan Ha- zerswoude langs het station heen over de Gaslaan naar het IJsclubter rein waar deze rijksstraatweg gaat afbuigen in westelijke richting om ter hoogte van de grens van Alphen en Hazerswoude weer op de Rijks straatweg uit te komen. Hierdoor zal natuurlijk in de toekomst een be langrijk gedeelte van het verkeer langs Alphen heen gaan. Ook zal in het nieuwe plan meer aandacht en plaats worden gegeven voor z.g. hoogbouw, dat wil zeggen percelen met drie woonlagen, zulks in verband met de stijgende prijzen voor het bouwrijp maken der grond. Het thans voorgestelde plan voor ziet in een tijdvak van dertig en is stellig geen beëindigingsplan, maar bevat grote ontwikkelingsmogelijk heden voor de gemeente. In de lang gerekte vorm der bebouwde kom lag een aanwijzing, dat de uitbrei ding der gemeente behoorde plaats te vinden in westelijke en oostelijke richting. Het plan, om het gedeelte tussen de Visserstraat èn de Gouw sluisbrug tussen de spoorlijn en de Rijksstraatweg te bestemmen voor industrie, woningbouw en een haven is geheel komen te vervallen. Voor dit gedeelte der gemeente zal een nieuw partieel plan ingediend wor den. De voorgestelde afbuigende Rijksstraatweg zal nu in de richting van de spoorlijn afbuigen ter hoogte van de smederij van Rozenstraten in de Pr. Hendrikstraat. Industrialisatie. Ten aanzien van de industrialisatie zal bij het graven van de insteekha- ven 400 m. westelijk van de Heij- manswetering in het plan West, het zand gebruikt kunnen worden voor demping van sloten en ophoging van terreinen. De terreinen ten Westen van deze insteekhaven zijn bestemd voor be drijven, die veel terrein behoeven, terwijl oostelijk van deze haven ter hoogte van de in aanbouw zijnde fa briek de Baronie meerdere arbeids intensieve industrieën gebouwd kun nen worden. Oostelijk van de fabriek de Baronie is een plein ontworpen dat desge wenst voor marktplein gebruikt kan worden, terwijl hier ook de plaats is voor handelszaken, winkels en bij zondere bedrijfsgebouwen en indus trieflat?. In de nabijheid hiervan zal een groot café-restaurant worden ge bouwd, alsmede een bioscoop. In de periode, dat deze wijken tot stand zullen komen kan de insteekhaven prachtig gebruikt worden voor het lossen van bouwmaterialen. Voor kleinere industrieën laat het plan de mogelijkheid open tussen de bebou wing. Als naast de industrieterreinen in West en het plan Heijmanswete- ring nog meerdere industrieterreinen nodig mochten zijn, zal in de Kori- steekterpolder nabij het Aarkanaal een stuk groot 28 h.a. ter beschikking blijven. Door de omlegging van de Rijn, ALKEMADE Geb. Maria G., d. v. Th. Q. van der Meer en G. M. van Veen; Alfred Th. M., z. v. J. G. C. v. d. Zwet en M. J. v. d. Meer; Rudolf P. M., z. v. G. J. Boers en A. C. Cozijn; Cornelia M., d. v. J. A. v. d. Hulst en W. A. v. d. Geest; Adriana G. M., d. v. H. W. B. Bakker en C. A. Disseldorp; Jacobus M., z. v. P. J. Akerboom en J. G. Klerks; Antonia A. M., d. v. Th. N. Weenink en M. H. Ganzevles; Johan nes, z. v. C. Windhorst en C. Metse laar; Petrus A., z. v. J. Th. d. Meer en C. M. Semp; Johannes P. C., z. v. P. W. Hiep en J. A. Zwetsloot; Nico- laas J., z. v. L. C. v. d. Geest en J. E. Disseldorp. Ondertr.: C. A. Ham en J. Jonk man; C. J. Bakker en N. Los; J. J. D. van Mastwijk en C. M. Straathof; A. L. Verdel en E. A. M. Rodewijk; C. J. van Klink en A. C. van der Hoorn, Geh.: J. S. Bakker en Th. M. van der Zwet; J. H. N. Bakker en E. A. C. Hoogenboom. BODEGRAVEN „Willem Teil" De schietvereni ging „Willenu Teil" hield haar tradi tionele buks wedstrijden. Ditmaal voor het kampioenschap 1952. In 10 series kon een maximum van 500 pnt. behaald worden. Er werd ge schoten in drje afdelingen: t.w. A. B en C. Van groep A naar B degra deerden de heren H. Göbel, H. Bon- genaar en Oskam, terwijl hun plaat sen werden ingenomen door de he ren T. Zekveld, van Dijk en B. Ver hagen uit groep B. Uit deze groep zakte de heer P. Boer naar C. Dhr. M. Verhulst ging naar groep B. Al gemeen kampioen 1952 werd de heer G. Martens. De totale uitslag was als volgt: A: G. Martens 443 pnt., 2. J. Hoogen- doorn 419 pnt., 3. B. Uithol 408 pnt., Veelenturf 408 pnt., 5. T. Os- Haarlem. Aan de ten Harmsenstraat komt een Gereformeerde kerk, ter wijl in plan West tevens nog een Hervormde kerk gebouwd zal kunnen worden. Een ziekenhuiscomplex en een te huis voor ouden van dagen is in plan west ten Zuidv-esten van het stads park gedacht. Ook zal in plan West een ruimte blijven voor het bouwen van een overdekte zwem- en badinrichting. Een grote schouwburg en een con certzaal zullen bij de voorgestelde uitbreidingen in deze gemeente stel lig niet gaan ontbreken en de plan nen hiervoor zijn er. Ernstig bedrijfsongeval Arbeider moet hand missen By Oosthoek Zn. N.V. Bouw- materialenindustrie te Alphen aan den Rijn vond Maandagmiddag om vijf uur een ernstig ongeval plaats, waardoor de 18-jarige pannenperser J. Langejans zijn linkerhand zal moeten missen. Toen hij om 5 uur bij het beëindigen van de dagtaak, de pannenjpers wilde stilzetten, ver loor hij hoogstwaarschijnlijk een mo ment zijn evenwicht en kwam met zijn linkerhand tussen de pers. Hier door werd zijn hand zó verwond, dat hij dit lichaamsdeel wel zal moe ten missen. Hij is voor behandeling in het Academisch Ziekenhuis te Lei den opgenomen. Het 4-jarig zoontje van de heer H. v. E. geraakte in een onbewaakt ogenblik in de Spoorvaart. Op het hulpgeroep van de heer P. kwam van alle kanten hulp toesnellen. De bewoner van de woonark aldaar, die het eerst ter plaatse arriveerde, ge lukte het de drenkeling op het droge te brengen, nog voordat de knaap nadelige gevolgen van het bad had ondervonden. ALPHENSE WINKELIERS WILLEN WINKELS LANGER OPEN DAN TOT ZES UUR. Maandagavond kwamen de leden van de Alphense Middenstandsver eniging in vergadering bijeen. De leden werden in kennis gesteld van een plan van een plaatselijke aannemer ten aanzien van de be bouwing van de Pieter Doelman straat, welk plan aan de gemeente zal worden voorgelegd. Uit de ver slagen van de tentoonstelling blijkt, dat dit keer met een tekort gewerkt is, dat zal worden aangezuiverd. In beginsel is besloten ook dit jaar weer een grote St. Nicolaasactie o.p touw te zetten, zo mogelijk in sa menwerking met de R.K. Midden standsvereniging. Bij de rondvraag drongen verschil lende leden er op aan stappen te on dernemen, die er toe kunnen leiden, dat de winkels langer open zullen kunnen blijven dan tot zes uur des avonds, vooral voor de Zaterdag. BOSKOOP MILITAIR REED TEGEN BOOM De heer W .Verboom, wonende Rozenlaan, die in militaire dienst is, was Zaterdag per motorfiets met verlof op weg naar huis. Vermoede lijk tengevolge van het natte weg dek is hij in de nabijheid van Eden geslipt. Met flinke vaart is hij tegen een langs de weg staande boom ge reden, met gevolg, dat hij een hei* senschudding en enkele verwondin gen opliep. Het slachtoffer werd ter verpleging naar een ziekenhuis ver voerd. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Biljarten De teams van de Bos- koopse biljartvereniging „De Drie sprong" behaalden in de afgelopen week gunstiger resultaten dan de vorige week. Ondanks de nederlaag van A werd toch een goede wedstrijd gespeeld. De tegenpartij was de lei der der afdeling, welke met 'n hoog ste serie van 134 en een gemiddelde van 16 voor de dag kwam. De uitslagen waren: Ter Gouw A Driesprong A 52; Tunnel B 1 Driesprong B 1 44; Driesprong C Per Aspera C 44; Driesprong B —TOP B 7—2; KOT B2—^Driesprong B 2 2—7. HAZERSWOUDE (H. R.) Propaganda „St. Odilia". Ook dit jaar werd weer een avond in het Parochiehuis „St. Joris" gegeven ten bate van de Blindenbond „St. Odi lia", De avond, die verzorgd werd door een gezelschap uit Boskoop, mag geslaagd genoemd worden. De zaal was zeer goed bezet. Er werd muziek uit Tirool, Texas en Hawaii ten gehore gebracht, afgewisseld met conferencé's. De collecte bracht ruim 47.op. Gunning. Het verleggen en ver beteren van de rijksstraatweg onder Hazerswoude Rd is gegund aan de fa. D. v. d. Sten uit Nieuwenbrug aan de Rijn voor een bedrag van 149.880.—. LANGERAAR N.K.J.B. Zondagmorgen heeft de NKJB haar wint'eractie voor de katholieke jeugd weer ingeleid. Na gemeenschappelijke H. Communie onder de H. Mis van half 8, verza melden de jongemannen zich in het parochiehuis voor een gezamenlijk ontbijt. Helaas veel te weinig voor een parochie, waarin zoveel jonge mannen zijn. Het programma voor deze maand omvat o.a. een excursie naar de Zuivelfabriek „Aardam", hersengymnastiek, prijs-biljarten enz en natuurlijk de wekelijkse instruc tie door de aalmoezenier. Men werd aangespoord trouw de Woensdag, avonden te bezoeken. Het bestuur z^l bestaan uit Th. Pietersen, voor2. H. Boot, secr. en C. Hoogervorst, penn., C. Bos en J! Pietersen. K.A.B. Het winterprogramma van de K.A.B. staat in 'het teken van het 100-jarig bestaan der Kerkelijke Hiërarchie in ons land, onder de ti tel „Na 100 jaar". In het raam van dit program werd de eerste bijeen komst gehouden. De voorz., de heer P. Vroonhof, sprak zyn vreugde uit over de goede opkomst en ging wat nader in op de Katholieke Actie. In deze eerste vergadering trad als spre ker op de heer J. C. v. d. Meer over het onderwerp „Van knechtschap tot P.B.O. 100 jaar sociale vooruitgang". In een helder bevattelijk betoog heeft spr. de gang van zaken in Ne derland vanaf 1850 de revue laten passeren. De toestanden waarin het gezin verkeerde en de opvattingen, welke in die tijd golden. Wel zag men de verkeerde toestanden, maar men kwam toen nog niet tot het be sef om een andere maatschappij te scheppen. De pauselijke Encyclieken hebben hiervoor het eerst baan ge broken. De grote vooruitgang is ge weest de erkenning, dat de mens een positief recht bezit om door zyn arbeid zoveel te verdienen, dat zijn gezin een menswaardig bestaan heeft. Aan de katholieken is de taak, om nu de weg geëffend is voor deze.nieu we maatschappij, de opbouw te vol tooien. De voorz. deed mededeling van de bedoeling, om een Credo Pugno- club te stichten. Ook dit jaar zal er weer een jascompetitie worden ge houden. De avonden worden gehou den in café „de Plas" van Jac. v. d. Pijl. Ook werden nog mededelingen gedaan over de uitreiking van spaar kaarten voor een reiskas. De vergadering werd omlijst door gezellige muziek en na sluiting bleef men nog enige tijd bijeen om een kaartje te leggen of wat te biljarten. Het winterprogramma omvat ver der bijeenkomst op 10 Nov. onder werp „Schaepmans erfdeel. 100 Jaar politieke strijd", Omlijsting, Cultu rele en humoristiche film. 26 Nov. Sinterklaasviering op een nieuwe manier. 12 Jan. Jaarvergadering. „100 Jaar cultureel verlies en winst". Culturele omlijsting. 8 Maart Bezin- ningsmorgen. ,,100 Jaar onder de kromstaf". 13 April sluitingsbijeen komst „Het veel omstreden recht: 100 jaar Kath. onderwijs". In Febr. en Maart worden nog kaderverga deringen gehouden. Opvoering „Verzegelde lippen". De toneelver. Comedia heeft haar eerste lustrum gegeven in dit sei zoen, een uitvoering, die door de jury van het W.K.A. werd beoordeeld. Gekozen was het toneelspel in drie bedrijven' door Maarten v. Vught „Verzegelde lippen". Onder de uit stekende leiding van de regisseur, de heer Roovers, is dit spel met zorg ingestudeerd en de speelsters en spe lers hebben zich volledig gegeven, om het beste te bieden. Natuurlijk slaagde de een hierin beter dan de ander, maar met elkaar is het een vertolking geworden, waarvan ieder der aanwezigen genoten heeft. Men was dan ook na ieder bedrijf gul met applaus. Het spel had in het kort de volgende inhoud. Op de dag van Tini's verjaardag wordt haar pleeg vader na een woordenwisseling met zijn jongste zoon vermoord gevon den. Voor iedereen staat het vast, dat zijn zoon Rens de moordenaar is. Voor iedereen, uitgezonderd de toe schouwers, die gezien hebben dat Rens reeds het huis verlaten had voor de moord gepleegd werd, en de broer van de vermoorde, pastoor Van Mereveld, aan wie de moordenaar op zijn vermeend sterfbed zijn daad heeft gebiecht. Rens wordt gearres teerd, maar dank zij het pleidooi van een vriend, die advocaat is, wordt hij vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Die blaam kan Rens niet ver werken en raakt uit evenwioht. Om hem heen voeren de hoofd-inspecteur van politie, De Leeuw, een kennisje van Rens, Jany Briens, en de pater ieder op hun manier de strijd om het behoud van Rens. Voor de pater is deze stijd het zwaarste, want hij weet de ware schuldige, maar zijn lippen zijn verzegeld. welk plan genoemd wordt, zullen J5a™ "*98 pnt., 6. H. Göbel 390 pnt., schepen van 1000 en 2000 ton Alphen *f- Bongenaar 374 pnt. gaan passeren langs de kortste vaar weg AmsterdamRotterdam. Dit is PERZIë BRAK NOG NIET MET LONDEN. Officieus zyn van de zijde van premier Mossadeq's kabinet berich ten, als zouden de diplomatieke be trekkingen met Engeland verbroken worden „voorbarig" genoemd. Dr. JOSEPH WIRTH IN ARREST Zondagavond is te Duisburg, na een communistische bijeenkomst te gen de „Duitse verdeeldheid" de voormalige rijkskanselier Joseph Wirth gearresteerd. Gelijk met hem werd een bestuurslid van de West- duitse communistische partij Oskar Neumann, aangehouden. Dr. Wirth was in de jaren 1921 en 1922 Duits minister-president. Hij behoorde toen tot de (rooms-katho- lieke) Centrumpartij. De afgelopen laren toonde hij zich echter een /oorstander van het communistische I lenheidsstreven in Duitsland. j B: 1. D. van Dyk 438 pnt., 2. J. Zekveld 430 pnt., 3. B. Verhagen 427 pnt., 4. P. Martens 399 pnt., 5. T. Arends 368 pnt., 6. P. Boer 312 pnt. C: 1. M. Verhulst 335 pnt., 2. L. van Noort 280 pnt,. 3. G. Kraaien - brink 261 pnt. Schaakclub De Bodegraafse club hield in het „(Bonte Varken" haar jaarvergadering. Na de opening door voorzitter T. Scheer werden en kele bestuursplannen naar voren ge bracht; o.a. het spelen van twee 10- tallen in de Leidse Schaakbond en één 10-tal in de Goudse Schaakkring. In de onderlinge wedstrijden be haalde T. Scheer de eerste prijs in groep I, terwijl de heer N. Veerman en de heer D. de Jong, beiden nr. 1 in de tweede groep, promoveren. In het bestuur werden herkozen de heren H. van Os en K. Kuper. De heer J. Lamme kwam in de plaats van P. IJdo. Als wedstrijdleider werd de heer A. van Oos aangewe zen. Het ledental bedraagt thans 42. Het vergaderingbezoek was prima. Na de sluiting van de vergadering werd nog een geanimeerde gong wed strijd gehouden, waaraan door allen werd deelgenomen. De Fok- en Contrólevereniging „Zoeterwouds Glorie" hield gisteren op het terrein aan de Dokter Kort- mannstraat een Jongveedag, welke in alle opzichten de vorige overtrof fen heeft. De aanvoer van de jonge beesten was ongekend groot en de uitspraak van ir. Verhoeven over de kwaliteit was: Dit fokmateriaal kan getoetst worden, aan alle critiek en zou overal, zelfs in Groningen, een goed figuur maken! Er werden 180 stuks jongvee ter beoordeling gegeven. De jury voor de zwartblaarafd. bestond uit de heer J. van der Goot, inspecteur van N.R.S. en de heer J. Langeveld te Lisse en voor de zwart bonte uit: ir. P. Verhoeven, rijksvee- teeltconsulent en de heer P. Huijs- man uit Zoetermeer. De uitslagen. De uitslag van de 'beoordeling was: Zwartblaar stierkalveren: geen le prjjs, 2 a. Leo, eig. Q. H. Onderwater, 2 b. Rumei, eig. G. J. Belt, 3. Joop, eig. J. Schenkeveld. Pinken: rubriek 2. en 3. T. Lyda IV., eig. C. Roest, 2 a. Klaro, G. J. Belt, 2 b. Bettie, G. J. Belft, 3 a. Aleida IV., G. J. Belt, 3 b. Taco Mie, N. S. Onderwater. Rubriek 4. 1 a. Alida XI, H. B. v. Leeuwen, 1 b. Irene, J. Schenkeveld, 2 a. Eva V., H. B. v. Leeuwen, 2 b. Neta III, Q. A. Onderwater, 3 a. Ro- zalien, N. S. Onderwater, 3 b. Corrie, Wed. A. C. Paardekooper. Rubriek 5, kampioen van de pin ken: 1 a. Gonda III, Wed. A. C. Paardekooper, 1 b. Bertha IV., G. J. Belt, 2 a. Almetama, Q. H. Onder water, 2 b. Jopie, Wed. A. C. Paar dekooper, 3. Lita HI., Wed. A. C. Paardekooper. Rubriek 6: 1 a. Clazien, G. J. Belt, 1 b. Bertha VI., C. P. Roest, 2. Grarda, Wed. A. C. Paardekooper, 3 a. Mo- lena, G. J. Belt, 3 b. Relzama, Q. H. Onderwater, eerv. verm. Tini VI., C. v. Leeuwen Geer, eerv. verm. Alida IV., C. P. Roest. Rubriek 7: 1. Nummer 51a, P. Rijnsburger, 2. Grietje, C. P. Roest, 3 a. Jacoba, G. J. Belt, 3 b. Tilia, N. S. Onderwater, 3 c. Bianka, Wed. A. C. Paardekooper. Afd. kuiskalveren. Rubriek 8: 1 a. Emma, M. J. v. Haasteren, 1 b. Grefcha, M. J. v. Haasteren, 2 a. Mei- ba, C. P. Roest, 2 b. Mona III, P. Rijnsburger, 3 a. Catoma, Q. H. On-1 derwater, 3 b. Jani, A. J. v. d. Poel. Rubriek 9, kampioen: 1 a. Hera III, Wed. A. C. Paardekooper, 1 b. Klara IV, G. J. Belt, 2 a. Lyda, C. P. Roest, 2 b. Martha XII, H. B. v. Leeuwen, 3. Olga, G. J. Belt. Rubriek 10: 1. Agina III, J. Schen keveld, 2 a. Bets, G. Belt, 2 b. Cla- zina, G. Belt, 3 a. Gri«*tje VIIT, C. P. Roest, 3 b. Margie, P. Rijnsburger. Rubriek 11: la. Marina, J. Verstee- gen, 1 b. Junke, Wed. A. C. Paarde kooper, 2 a. Reintje II, G. J. Belt, 2 b. Meri, C. J. v. Leeuwen, 3 a. Ceek, G. J. Belt, 3 b. Annie, Wed. A. C. Paardekooper, eerv. verm. Grarda XVH, J. Versteegen. Rubriek 12: 1. Jozien, N. S. Onder water, 2 a. Beatrix, G. J. Bolt, 2 b. Martha XIV, H. B. v. Leeuwen, 3 a. Corrie, C. de Jong, 3 b. Jozefien, N. S. Onderwater. Rubriek 13: 1 a. Dinia, G. J. Belt, 1 b. Dinia, H. Groenewegen, 2 a. Jo, J. Versteegen, 2 b. Ria I-I, L. Droogh, 3 a. Gonnie, Wed. A. C. Paardekoo per, 3 b. Saltema C, Q. H. Onder water. Rubriek 14: 1 a. Jet,' C. de Jong, 1 b. Rie, M. van Haasteren, 2 a. Alie, H. Groenewegen, 2 b. Linda, Wed. A. C. Paardekooper, 3 a- Juliana, J. Schenkeveld, 3 b. Mies, A. J. v Poel. Rubriek 15: la. Nera, J. Verstee gen, 2 b. Ada, Wed. A. C. Paarde kooper, 2 a. Victoria IV, H. B. van Leeuwen, 2 b. Almetama, Q. H. On derwater, 3. Jannie, C. de Jong. Rubriek 16: la. Bets, C. v. Leeu wen (geen), 1 b. Roosje, Wed. A. C, Paardekooper, 2 a. Bertha, G. J. Belt, 2 b. Sonja, Wed. A. C. Paarde kooper, 3. Lia, A. J. v. d. Poel. Zwartbont pinken. Rubriek 17, kampioen: Toos n, L. J. v. d. Ham, Emma, J. Hogewoning, 3. Bea, L. J. v. d. Ham. Zwartbont kalveren. Rubriek 18: 2 a. Kea, J. J. J. Noordman, 2 b. Geertrui, J. C. v. d. Bosch, 3 a. Nellie, J. C. v. d. Bosch, 3 b. Mary, A. J. A. v. Rijn; 3 c. Rina, J. Moerkerk. Rubriek 19: la. kampioen Coba VIII, M. H. de Haan, 1 b. Sjaan II, G. P. v. d. Krogt, 2 a. Erika. A. J. A. v. Rijn, 2 b. Riet, A. J. v. Rijn. Rubriek 20: 1. Lientje, S. J. v. d. Salm, 2 a. Hendrika, A. C. van Haas- teren, 2 b. Co, A. C. van Haasteren, 3 Gerrie, J. C. v. d. Bosch. Rubriek 21: 1. Co, A. C. v. Haas- teren, 2. Cor, A. C. v. Haasteren. In de groepen 3 afstammelingen van één stier van een bedrijf afkom stig: 1 a. Wed. A. C. Paaredkooper, 2 lb. G. J. Belt, 1 c. H. v. Leeuwen, 2 a. J. Schenkeveld, 2 b. N. S. Onder water, 2 c. G. J. Belt, 3 a. Q. H. On derwater, 3 b. Wed. A. C. Paardekoo per, 3 c. Q. H. Onderwater. In de vergelijkende opfokgroep van kalveren, georganiseerd door de LTJ, waar bij de keuring rekening werd gehouden met de beste resultaten en verhouding van de kosten van opfok ken enz. werd 1. Gonni van Wed. A. C. Paardekooper, 2. Ria II, L. A. Droogh, 3. Thea III, L. A. Droogh. Na de keuring. Na de keuring, die door de grote aanvoer veel tijd in beslag nam, had een bijeenkomst plaats in het café De Hollander. De voorz., de heer Q. H. Onder water, betuigde zijn grote vreugde over de bloei van het fokwezen en sprak vyoorden van waardering tot de fokkers en de organisatoren, in het bijzonder tot de -heer P. v. Bem- melen, die zoveel voor de organisatie heeft gedaan. Vervolgens werd het woord ge voerd door weth. Van Leeuwen. Het gemeentebestuur heeft een wissel beker voor het beste kuiskalf be schikbaar gesteld. Deze beker werd gewonnen door de Wed. A. C. Paar dekooper, die reeds definitief houd ster is van de vorige wisselbeker. Bij de prijsuitreiking hielden ir. Verhoeven en de heer Van der Goot byzondere beschouwing, waarbij de heer Van der Goot vooral de moei lijkheid en de verbetering van het fokmateriaal zwartbontvee. Bij de uitreiking van de beker aan de zoon van wijlen de heer A. C. Paardekooper sprak ir. Verhoeven over de grote resultaten op dit be drijf, schone vruchten van een goed inzicht. Geb.: Maria J., d. v. Ph. Jongbloed en J. P. Noort; Albertus G. M-, z. v. P. J. van Diemen en P. M. M. van der Geer; Johanna A. M. Th., d. v. G. A. J. van der Harg en P. A. H. Amrr.erlaan; Cornelis. z. v. J. Hulse- bos en K. K. van de Berg. Ondertr.: N. Zwaan, 26 jaar en J. M. Vlasveld, 21 jaar; F. Th. Wens- veen, 27 jaar en C. M. Berg. 23 jaar; Th. C. van der Meer, 24 jaar en H. C. Tijssen 22 jaar. NIEUWVEEN K.A.B. Gisteravond hield de pl. afd. van de K.A.B. een vergadering in de bovenzaal van Leliveld, In een zeer duidelijke en gloed volle rede drong pater Engelbertus er bij de katholieke arbeiders op aan om, ieder op zijn eigen manier, (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met hoofdzakelijk in het Noorden van het land enkele buien. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige wind tussen Noord-west en Zuid west. Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. 8 Oct. zon op 6.53 en onder 18.02; maan op 20.12 en onder 13.29. Het w-teA in Ewiojut Het weerrapport van het K. van hedenmorgen 7 uur luidt: weer OSLO sneeuw STOCKHOLM regen KOPENHAGEN regenbui LONDEN geheel bew. AMSTERDAM licht bew. BRUSSEL zwaar bew. PARIJS half bew. BORDEAUX geheel bew. NICE licht bewolkt WARSCHAU geh. bewolkt BERLIJN geheel bew. FRANKFURT licht bew. MüNCHEN regen ZURICH regenbui WENEN zwaar bew. temp. 1 C. 7 7 5 10 de Christelijke leer naar buiten uit te dragen. In het verloop van zijn rede ging spr. na, hoe honderd jaar geleden de Kerkelijke Hiërarchie tot stand kwam, en er voor de katholie ken eindelijk meer vrijheid van godsdienst kwam. Met een oproep aan alle arbeiders om' dit gewonnen terrein te behouden, besloot spr. zijn leerzaam betoog. Na enige minder belangrijke pun ten bij de rondvraag behandeld te hebben, werd de vergadering geslo ten. De gehouden speldjesdag ten bate van SANTOS heeft 35,91 opge bracht. OUD-ADE VAN ONS KIPPENFRONT. In de nationale wedstrijd ter be reiking van het minimum record, produceerde een Welsummer kip van de heer Jac. Olijerhoek een ei van 4y, gram, bovendien verraste zij haar baas dezelfde dag nog met een ei van normale afmetingen. Het record-ei werd op de redactie ter weging aangeboden. De heer Jac. Olijerhoek staat momenteel (met zijn kip) boven aan de ranglijst. Wie onttroont hem? De opbrengst van de speldjes dag ten behoeve van de nationale reclassering bedroeg 31,32. TER AAR Dammen en schaken. Uitslagen onderlinge competitie-wedstrijden van de Dam- en Schaakclub „Nooit-Ge dacht' te Ter Aar, die tevens gelden voor de Kampioenschappen van Ter Aar Dammen: W. van VlietN. Kals- hoven 20; A. HartveldG. v. d. Streek 20; H. C. A. Broer—N. Groen in 't Woud 11; N. KalshovenW. van Vliet 02; W. SnaterseL. Koe. leman 20: G. v. d. StreekA. Hart veld 02; W. EsveldtW. v. d. Star ren 02; J. Coster usA. van Vliet 2—0. Schaken: H. BosJ. Rietveld Vt J. de GrootJ. Esveldt 10. J. Es veldtNic. van Eyk 01; A. v. d. HavenA. W v. d. Jagt 01; B. Riet veldA. Koeleman afgebr. ZEVENHOVEN Dokter Lucardi in cassatie De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, jhr. mr. van Asch van Wyck, heeft heden conclusie genomen in het cassatieberoep van de Rijs wij kse arts A. Lucardie, die te Zevenhoven op 1 November 1950 in samenwer king met de plaatselijke arts aldaar een inwoner van die gemeente, Kals hoven tanden en kiezen trok onder narcose. Een prop, die de patiënt in de mond gestopt werd om het bloed op te vangen, schoot in diens keel zonder dat de artsen er iets van merkten. K. is toen gestikt. De rechtbank te 's Gravenhage ver oordeelde L. tot 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en een geldboete van 1000.Het Haagse Gerechtshof heeft dit vonnis bevestigd. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad zeide van mening te zijn, dat de rechter terecht heeft kunnen be slissen, dat hier van een te veront schuldigen gebrek aan inzicht geen sprake was. De rol, in deze, door de plaatselijke arts vervuld, kon als een slechts assisterende worden aangeno men, 'welke niets verminderde aan verdachtes verantwoordelijkheid In de toelichting van het cassatie middel werd de stelling gehuldigd, dat als twee artsen samenwerken, ieder ook verantwoordelijk is voor de fouten van de ander. Welnu, aldus de advocaat-generaal, dan zou in de eigen stelling van de requirant even tuele fouten van de assisterende arts niets afdoen aan verdachtes eigen schuld. De advocaat-generaal concludeerde mitsdien tot verwerping van het be roep. Het arrest werd bepaald op 18 November a.s.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2