S)e CoidaeSotiAa/iit Koude generaal gevraagd GENERALE STAF VOOR KOUDE OORLOG Chinese aanval op Korea DE WAFD ZAKTE DOOR DE KNIEËN Zoekt het Kremlin nieuwe wegen? Ook Malenkof speculeert op ruzie Nederlander in Rome beroofd Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 7 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12708 Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935» óiro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w.» f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 PANTOFFELS AANGETROKKEN Congres van de Russische com munistische Partij geopend. Het was voor het eerst na de oorlog en alle kopstukken uit het uitgebreide Sov jet-rijk waren, samengekomen in het Kremlin, verzameld rondom vader tje Stalin. Zo'n congres pleegt een klankbord te zijn van hetgeen de leiders hebben te zeggen en daarom was er enige belangstelling in de r.iet-communistisohe wereld, welke de boodschap zou zijn, waarvoor zo'n kostbaar klankbord nodig werd ge oordeeld. Het bleek, zowel uit de redevoe- Voorstel van generaal Montgomery Veldmaarschalk Montgomery, plaatsvervangend opperbevelhebber van de geallieerde legers in Europa, verklaarde gisteren te Londen, dat hij voor stander is van een opperbevel, dat de geaUieerde politiek in de „koude oor log" tegen het communisme vorm moet geven en leiden. De maarschalk stelde verder voor dat de niet-communistische landen thans reeds gaan over wegen, hoe zij een rechtstreekse oor log tegen het Russische blok „zouden moeten aanpakken en leiden". ZES VEILIGHEIDSEISEN Deze verklaring van Montgomery werd afgelegd op een persconferen ring van Malenkof - een der can- I 'ie; waar°P h« uiteenzette dat voor -•-s. - - - het winnen van de koude oorlog didaten voor de profetenmantel van Stalin on het Congres als uit het eraan voorafgaande artikel 0 van Stalin zelf, dat er een wijziging van tactiek moest ingeluid worden. Stalin had erop gewezen, dat de kapitalistische landen onvermijdelijk met elkaar in botsing zouden moeten komen, een stelling, welke Marx in zijn tijd reeds had verkondigd en dus niet bepaald gloednieuw kan worden genoemd. Stalin had er evenwel aan toegevoegd, dat de Sov jet-Unie daar vanzelf buiten zou blij ven, als niet-kapitalistisch land. Ook dit past geheel in de lijn van de uit spraken, welke uit den treure wor den herhaald, dat Rusland zo vrede lievend is en zo welvarend, dat het zich glimlachend boven het naar geestige gedoe van de kapitalisten verheven kan voelen. Stalins uitspraak blijkt nu de in leiding geweest te zijn van een groot scheepse propagandistische poging om de Verenigde Staten te isoleren van hun bondgenoten. Malenkof heeft de Ver. Staten „aan de kaak gesteld" als de grote slok-op, het land, dat bezig is grote delen van 'het Britse Gemenebest los te maken en daarna in te palmen, dat de halve wereld beheerst en daarvan gebruik maakt om de oorlog tegen de Sov jets voor te bereiden. De Westerse landen, vooral Enge land en Frankrijk, moesten zich los maken van Amerika en dan zou Rusland genegen zijn om met hen te gaan praten over het vestigen van een „langdurige vrede". Voorlopig zou Moskou aldus is de conclusie, welke men trekt uit de redevoering van Malenkof een afwachtende houding aannemen „z'n pantoffels aantrekken", zoals Acheson het uitdrukte en gaan zitten uitkijken naar de ruzie onder de kapitalisten, welke weliswaar on vermijdelijk is, maar waarin het graag een handje mee wil helpen, om de pret te bespoedigen. Maar met pantoffels of met spij kerlaarzen, het streven van Rusland blijft hetzelfde. „In 1947 verwachtte de Sovjet- Unie zo zei Acheson dat ge heel Europa en Azië op het punt waren voor de Sovjet-Russische druk zo nodig met geweld (Korea) te ondersteunen te bezwijken. Deze verwachting is echter verijdeld door de kracht, waarmede het vrije gedeelte der wereld zich tegen de Russische dreiging te weer heeft ge steld". Thans gaan de ^Sovjets over tot een andere tactiek, die van het zaaien van verdeeldheid. Het Kremlin heeft ingezien, dat de dreigende druk de Westerse landen tot een eenheid heeft gesmeed; nu doen zij het voor komen, alsof zij niet langér geïnte resseerd zijn en de kapitalistische landen in hun eigen sop willen laten gaar smoren. Maar laten wij erop rekenen, dat zy met Argus-ogen zullen toezien, of het Westerse potje zich inderdaad gaar zal laten koken, en als het gaar js, wordt het opgegeten. Het nieuwste model vliegerspak twee voorwaarden vervuld moeten worden: er moet een plan zijn waar over onder de geallieerden overeen stemming bestaat en dat gebaseerd is op een uitgesproken eenheid van doelen en er moet een doeltreffende machinerie komen voor de behan deling van het probleem, met inbe grip van een snelle benoeming van een opperbevelhebber, die de koude oorlog op geallieerde basis zal moe ten voeren. Montgomery ontwikkelde verder de zes volgende eisen voor de geal lieerde veiligheid: 1. Frankrijk moet de oorlog in Indo-China beëindigen, teneinde zijn leger in Europa tot ontwikkeling te kunnen brengen. 2. West-Duitsland moet deelnemen aan het vormen van een „veilig pant- waardoor de geallieerden een kans zouden krijgen in geval van een aanval „naar de wapens te grij pen". Indien het plan voor een Euro pees leger faalt „zouden er wellicht andere manieren gevonden kunnen worden om zich van Duitse deelne ming te verzekeren". Te zijner tijd moet West-Duitsland volgens Mont gomery zonder enige beperking tot .het lidmaatschap van de NATO toe gelaten worden. 3. De militaire macht moet in evenwicht zijn met gezonde nationale economieën en zowel de mannen als de industrieën moeten snel te mobi liseren zijn. 4. De troepen te velde moeten ge steund worden door gezonde rege ringen dit is iets, dat op het ogen blik voor de 14 Atlantische bondge noten „zeer moeilijk" blijkt te zijn, aldus Montgomery. pen van een tegenaanval te vormen. 5. De geallieerde naties moeten hun reservisten elk jaar een maand lang in kampen oefenen. Montgomery werd daarna de vraag gesteld wat hij bedoelde met het „winnen van de koude oorlog". ,In grote trekken", antwoordde hij, „zou de koude oorlog gewonnen zijn, als de geknechte volkeren naar onze zijde overgehaald zouden kunnen worden". 5. De geallieerde luchtmacht moet in vredestijd slagvaardig en paraat zijn om in oorlogstijd het eerste wa- Britse betalingsbalans in herstel De Britse betalingsbalans met de rest van de wereld vertoont voor het eerst sinds jaren weer een overschot. Was er over het tweede half jaar 1951 nog een tekort van 394 mil- lioen pond, over het eerste half jaar van 1952 bedraagt het surplus 24 mil- lioen pond. Bij deze cijfers is geen rekening gehouden met de Amerikaanse hulp, welke Groot-Brittannië ontving. Deze bedroeg over de eerste zes maanden van dit jaar 58 millioen pond, zodat het overschot in werkelijkheid 82 millioen pond bedraagt. In de tweede helft van vorig jaar beliep de dollar hulp één millioen pond, zodat het tekort over die periode feitelijk 393 millioen pond bedroeg. Deze zeer belangrijke verbetering is vooral te danken aan de ontwikke ling van de goederenhandel. De in voer liep tussen Januari er Juli 248 millioen pond terug (dank zij de drastische bezuinigingen) en de uit voer steeg met 111 millioen pond. Met het dollargebied bestaat nog altijd een deficit. Bedroeg dit vorig De Chinezen hebben in de afgelo pen nacht hun grootste aanval sinds maanden in Ivore ondernomen. Meer dan 12.000 man troepen bestormden de geallieerde posities langs twee der den van de frontlij... Twee heuvels ten Noord-Westen van Tsjorwon aan jaar 334 millioen pond, over het eer- het Westelijke front werden door' 1 J"* 1 *a~ 4.000 Chinezen bestormd. Zij bleven echter in geallieerde handen. Een heuveltop ten Noorden van Karangpo werd op de geallieerden veroverd. De geallieerde stellingen ten Oosten van de heuvel, waaraan de naam „oude kale" is gegeven, hebben aan zware aanvallen blootgestaan. ste half jaar van dit jaar liep het te rug tot 205 millioen pond. Het tekort bij de Europese Beta lingsunie liep yar. 162 millioen pond terug tot 68 millioen pond. Maar het overschot met de andere niet-sterling- landen bedoegr 29 millioen pond, en met de sterlinggebieden 268 millioen pond. ACieuute hetan-menginóiaCiatie Bij de aanleg van de nieuwe betonweg en het verkeers plein te Heerenveen, is een geheel nieuw type Belon- meng-installatie (links op de foto), opgesteld, dat belangrijk afwijkt van de gebruikelijke typen (rechts), daar de vulling aan de bovenzijde plaats vindt en het lossen aan de onderzijde geschiedt. Deze 12 meter hoge instal latie heeft boven in de toren een gesepareerde bunker, waarin respectievelijk 10 M3 grind en 10 M3 zand kan worden gestort. Onder deze bunkers is een meetbak gemonteerd, welke in combinatie met een weeg-toestel, de juiste hoeveelheden zand, grind en cement afweegt, nodig voor één vuIJing van 1,5 M3 voor de daaronder gelegen betonmenger, waarin het mengen geschiedt door ingebouwde roerwerken. En silo onder dc beton- menger ontvangt de nu gereed zijnde betonspecie en levert deze af in de transport-auto's, terwijl de instal latie inmiddels zonder onderbreking doorwerkt. Op deze wijze is het mogelijk ongeveer 350 meter betonweg ler dag te maken. De installatie werd door een ingenieu -sbureau te Bloemendaal ontworpen. Nahas afgetreden als leider Be Wafd heeft ten langen leste het hoofd gebogen voor generaal Naguib: zij stemde gisteren toe in Moestafa Nahas' aftreden als partijleider en koos een nieuw bestuur, waarin Abdel Salaam Fahmy Gomaa dc voorzitters- plaats bezet. Nahas werd voor de duur van zijn leven tot ere-voorzitter van de partij benoemd, een zuiver formele functie, waarin hij in de partijzaken geen zeggenschap meer heeft. Maar terwijl voorzitter Abdel Salaam de partij kwam aanmelden voor registratie bij de vice-premier Ilafez (zoals dc wet op de zuivering der partijen het voorschrijft), trokken door de stra ten van Cairo opgewonden menigten jonge Wafdisten, die riepen: w« willen Nahas houden, weg met Abdel Salaam". „Wij DE NIJLDAL DEED HET. In de loop van de dag was het partijbestuur gisteren voor het laatst onder Nahas' leiding bijeengekomen om zijn besluit, Naguib's zuiverings- wet te trotseren en de partij te laten ontbinden, te herzien. Nahas ver klaarde zich bereid, te leiding van Wijziging van tactiek met hetzelfde doel Wij kunnen verwachten, dat de Sovjet-Unie een grootscheepse poging met diplomatieke en propagandistische middelen, gaat doen om Amerika van zijn bondgenoten los te maken, en wel door meer bereidwilligheid tot sa menwerking met Engeland en Frankrijk dan met de Verenigde Staten aan de dag te leggen. Dit is de conclusie, welke diplomaten in de Britse hoofd stad trekken uit de fcwpte rede, die Malenkof, Stalins rechterhand, Zondag avond op het congres van de Russische communistische partij heeft gehou den. In Amerika was gisteren de commentaar van Acheson: de Westelijke wereld is sterker geworden en het communisme zoekt thans naar andere wegen. Moskou vertrouwt er nu op, dat wij aan onze interne conflicten ten gronde zullen gaan. AMERIKA SLEEPT ALLES IN DE Men heeft in Moskou besloten, zo De piloot toont het nieuwe vlieger- pak, dat zal worden gebruikt bij het vliegen op grote hoogte. Het zal de vlieger beschermen tegen de lage luchtdruk, die daar heerst. Door middel van de slangen wordt de druk in het pak, zo nodig, opgevoerd. De vlieger draagt ook de nieuwe Amerikaanse helm, die uit één stuk bestaat, en die zijn gezicht zal be schermen tegen de uiterst lage tem peraturen, door middel van een electrisch verwarmde „gezichtsplaat". WACHT. Georghi Malenkof, die nog altijd wordt beschouwd als Stalins meest waarschijnlijke opvolger, heeft in zijn rede op het Moskouse congres op de voorgrond gesteld, dat een vreedzaam naast-elkaar-bestaan van de kapitalistische en de communis tische wereld zeer zeker mogelijk zal zijn. Hij besteedde echter veel woorden aan een felle aanval op de Verenigde Staten. Het waren niet de communisten maar de Amerikaanse milliardairs, die het Britse empire overnamen. Geen van Engelands vijanden heeft aan het Britse rijk zulke verschrikkelijke slagen toege bracht als de Amerikaanse vrienden, die het stukje bij beetje in de wacht slepen. Malenkof legde veel nadruk op de geschillen, die er tussen de Verenig de Staten enerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds bestaan. Ove rigens was zijn rede wat het buiten lands-politieke gedeelte betrof vrij wel een herhaling van de stelling, die Stalin in zijn jongste artikel had neergelegd; een oorlog tussen Oost en West is minder waarschijnlijk dan een oorlog tussen de kapitalistische landen onderling. Diplomaten te Londen geloven, dat die stelling een nieuwe faze in de Russische politiek inluidt, een fa- ze, die al begonnen zou zijn met de verbanning van Marty en Tillon, twee revolutionnaire communisten, uit de Franse communistische party. sterkte pogingen verwachten om een wig te drijven tussen de vrije naties en de moeilijkheden te exploiteren, waarvoor de vrije wereld zich inder daad gesteld ziet. Wij hebben geen woorden nodig, maar daden, zo besloot Acheson. Straks zullen de wapenstilstandson derhandelingen in Panmoenjon wor den hervat en dan hebben de com munisten gelegenheid om door da den te tonen wat zij willen. de partij over te dragen, wanneer deze stap het voortbestaan der partij zou verzekeren. Het bestuur besloot daarop, Nahas te laten vallen. Dit besluit werd mede ingegeven door het succes van generaal Naguib's reis van vorige week door de Nijl- delta. De generaal bezocht daarbij ook Nahas' woonplaats Sammanoed, vanouds een bolwerk van de Wafd, waar hij op grootse wijze gehuldigd werd. Dit resultaat had de aanspra ken van Nahas, de meest geziene po- litcus van het land te zijn, aan het wankelen gebracht. Onlangs reeds had generaal Na guib's regering laten weten, dat zij „bepaalde bezwaren" had tegen het aanblijven van Nahas als leider van de Wafd. Hij werd beschuldigd van onwettige handelingen tijdens zijn premierschap. Met Nahas zijn Serag el Din (ex- minister van Buitenlandse Zaken, thans in arrest) en Ibrahim Farag, eveneens een oud-minister, van het fD.e yenie aan het uwch gelooft men, om voorlopig af te wachten, in de overtuiging, dat de Westelijke wereld uiteen zal vallen onder de last van haar economische spanningen. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft er gisteravond aan herinnerd, dat de Russen in 1947 een algehele ineenstorting van Europa en Azië voor de voeten van de Russische le gers verwachtten. In die verwach ting waren zij teleurgesteld dank zij de kracht en het weerstandsvermo gen in de geallieerde wereld. Als voorbeelden van het Russische fa len haalde Acheson landen aan als Japan, de Philippijnen, Birma en Frankrijk en het verval van de communistische partijen in Neder land en Zweden. Nu zoekt men dus naar nieuwe wegen. Het Kremlin maakt een ein de aan het sabelgerinkel en begint sussend te praten over stabilisatie en brede fronten voor vredig samenle ven. Maar dat is slechts een veran dering van methode zo waarschuwde Acheson. Het verandert niets aan „in beginsel vijandige houding" van de Russen jegens de rest van de we reld. Rusland zal zich militair blij ven versterken, ook al loopt het op het ogenblik rond in pantoffels in plaats van in spijkerlaarzen. Wij kunnen voortdurende en zelfs ver- Wafdistische toneel verdwenen. In het verzoek als politieke party te mogen worden geregistreerd, wyst de Wafd met klem „op de gemeen schappelijke doelstellingen van de partij en het leger". Zij zegt te zullen blyven streven naar de bevrijdding van het Nijldal (de Soedan). Terwijl het Wafd-bestuur verga derde, riep generaal Naguib zijn mi nisters in spoedzitting bijeen, om to spreken Over financiële schikkingen met Engeland. Deze kabinetszitting volgde op een bijeenkomst van de Britse ambassadeur Sir Ralph Ste venson met de Egyptische ministers van Financiën en Buitenlandse Za ken. Sir Ralph was vergezeld van twee economische adviseurs van de Britse ambassade. Genie-troepen uit het leger der V. S., dat in Korea vecht, leggen een brug aan over een riviertje om een goede transportverbinding tot stand te bren gen met de heuvel „Old Baldy", waar hun kameraden vechten om deze voor zich te behouden. WIL EX-KONINGIN HARRIMAN SCHEIDEN? Volgens hot Egyptische blad „Al Ahram" overweegt ex-koningin Har- riman zich te laten scheiden van ex- koning Faroek. Zij zou haar familie in Egypte van dit voornemen op de hoogte hebben gebracht. Deze zou, aldus „Al Ah ram", reeds advocaten raadplegen en een snelle echtscheidingsproce dure hebben gevraagd. Met een variatie op „Napels zien en dan sterven", kon de Roosendaalse accountant J. L. Ie Clerq, met zyn vrouw pas terug vrn een trip naar Rome, veilig en wel thuis vertellen: Rome zien en dan alles kwijt zijn. Bandieten hebben het echtpaar na melijk van nagenoeg alle geld en goed beroofd toen zij, na een bezoek aan de vermaarde St. Pieter, weer in hun auto stapten om weg te rijden, aldus meldt de „Volkskrant". Het starten ging vlot maar even vlot liep weldra een band leeg.... „Even bandje verwisselen" dacht de Roosendaler, maar op hetzelfde mo ment kwamen enige bandieten die met motor en zijspan gereed stonden, te voorschijn. Alle bagage laadden zij in en zij eigenden zich ook nog het grijpbare geld en een tas van me vrouw toe. Een der bandieten pro beerde de accountant zijn jasje van het.lijf te rukken, maar slaagde hier in niet, zodat ae Roosendaler nog wat kleingeld overhield. De roof bleek tot in de puntjes te zijn voorbereid. De dieven moeten de luxe auto met inhoud goed naar waarde getaxeerd hebben toen de touristen binnen het kerkgebouw waren. Voor de auto had men spij kers gestrooid wat de plotselinge lekke band na eenige meters rijden verklaarde. Ieder van de bandieten had zijn eigen taak en spoedig waren de rovers uit het gezicht verdwenen. De gedupeerden deden hun beklag bij het Nederlandse consulaat en kregen hier te horen dat 't niet de eerstt keer was dat een dergelijke „operatie" op touristen werd gepleegd. JCavteCtje Waar kracht is, is ook de uitwer king van die kracht.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1