S)e GcldóeSoti^cmt Nederlandse speelclub in België door Belgische politie opgerold Communistisch partij-congres te Moskou Engeland gaat met op Mossadeq's eisen in MET DE TREIN DWARS DOOR BRUSSEL DE STRIJDKRACHTEN VAN DE N.A.V.O- Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN jMAANDAG 6 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12707 Stalin temidden zijner getrouwen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.90 DE VLUCHT BAATTE NIET f ,f t j exploitant mag uit een dergelijke Spelers na verhoor weer in vrijheid, gesteld speeiciub geen winst maken. pP de- ze bepalingen zou inbreuk znn ge- De Belgische justitie heeft Zater dagavond omstreeks tien uur een in val gedaan in de Nederlandse speel club „Arcadia" te Baerle-Hertog. De roulette en andere speelbenodigdhe- den werden verzegeld. De aanwezi gen mochten het gebouw niet verla ten. Ook enkele Nederlandse politie ambtenaren zouden bij de inval aan wezig zijn geweest. De inval werd gedaan door ongeveer twintig Belgi sche justitionele ambtenaren. Zij om singelden het gebouw, waarin .Arca dia" is gevestigd en verrastten daar na de vele aanwezigen, die rondom de roulettetafel waren geschaard. En kele Belgische politie-ambtenaren waren in uniform, de meeste evenwel in burger. Zoals bekend verplaatste de Haag se speelclub „Aristo" de roulettetafel kortgeleden van Scheveningen naar het Belgische Baerle-Hertog- Het onderzoek der politie duurde tot omstreeks kwart voor een. De aanwezigen mochten hierna de speel club verlaten. Zware grenscontrole. De roulettespelers stapten hierna in de voor het café geparkeerde auto's en reden in de richting van de on geveer vierhonderd meter verder ge legen Nederlandse grenspost. Daar werden de auto's aangehouden door een versterkte uit ongeveer vijftien man bestaande groep Nederlandse rijkspolitie, die de inzittenden beval uit te stappen. Met korte tussenpo zen werden de roulettespelers de po litiepost van Baarle-Hertog binnen geleid, waar z!ij gecontroleerd werden op deviezensmokkel. Ongeveer dertig personen werden op deze wijze het politiebureau binnengeleid. Voorzo ver bekend, hebben zij allemaal hun reis naar hun Nederlandse woon plaatsen kunnen voortzetten. Proost! De inval in de speelclub is rustig verlopen. Slechts die inwoners, die dicht bij het café wonen, waren er getuige van toen enkele leden van de Belgische rijkswacht en voorts Belgi sche politiemannen in burger, totaal ongeveer twintig man, te omstreeks tien uur het café omsingelden en daarna de speelzaal binnenvielen. Alle uitgangen werden direct door de Belgische politieambtenaren be waakt. Niemand mocht het gebouw verlaten of betreden. Het onderzoek in de speelzaal is ook heel rustig verlopen. De aanwe zigen volgden de instructies van de Belgen stipt op en het gehele onder zoek had volgens ooggetuigen een „gemoedelijk verloop". Een aantal inwoners van Baarle-Hertog, dat zich voor het café had gegroepeerd, kon zien dat de bierglazen zelfs nog eens werden gevuld, ditmaal om de dorstige kelen van de gendarmes te lessen Van Belgische zijde wordt niet-offi- cieel beweerd, dat de inval in Arca dia wellicht een voorspel is tot actie tegen andere besloten clubs in België. Winst en niet besloten. Bij de inval in „Arcadia" trof de politie veertig personen in de speel zaal aan, waaronder vele vrouwen. De inval geschiedde door vijftien le- den van de Belgische Rijkswacht, democratieën". ze bepalingen zou inbreuk zijn ge- Aan baar geld werd 3.000 gulden in ">aakt Naar vaTHiidt 2°u da v0??zit" a_ T-, v,.-,,. 1 ter van „Arcadia om de bevolking gunstig te stemmen, geldschenkingen men fiches vertegenwoordigden een waarde van meer dan 10.000 gulden. Volgens de Belgische wet zijn clubs als „Arcadia", die niet verward moe ten worden met Belgische casino's, waarvoor weer andere regels gelden, toegestaan op voorwaarde, dat zij een geheel, besloten karakter hebben. De gunstig te stemmen, geldschenkingen hebben gedaan aan liefdadige instel lingen ter plaatse. Dit feit alleen reeds zou, volgens Belgische gerech telijke instanties, wijzen op het ma ken van winst. Ook de bepaling, dat er niet het minste contact mag be staan tussen de spelers en buiten staanders, zou niet zijn nagekomen. Molotof en Malenkof de grote mannen In het Kremlin-paLeis te Moskou is gisteravond om zeven uur het negentien de congres van de communistische partij der Sovjet-Unie geopend, het eer ste in dertien jaar. Het congres heeft reeds het belangrijke algemene verslag van Malenkof, de rijzende ster in de Sovjet-Unie, aangehoord en zal in de komende dagen het nieuwe vijfjarenplan en de nieuwe partij-statuten be handelen. Ongeveer 1.300 gedelegeerden uit alle gebieden van de Sovjet- Unie en talloze communistische kopstukken uit het buitenland, verzamelden zich reeds een uur vóór het tijdstip der openingsplechtigheid in de Kremlin- zaaJt, die gewoonlijk gebruikt wordt door de Opperste Sovjet, het parlement, en die uitziet op de rivier de Moskwa. Toen Stalin en zijn collega's de zaal betraden, werden zij begroet met een ovatie, die minutenlang duurde. Het Congres koos een presidium, een secretariaat en de gebruikele commissies. Vervolgens werd de agenda goedgekeurd. Malenkof kwam aan het woord na een inleiding door Molotof, de minister van Chinese Zaken. NIETS VERANDERD Onder de gedelegeerden elk ver tegenwoordigt 5.000 partij-leden bevinden zich vele bekende persoon lijkheden, de leden van het op te heffen Politbureau, maarschalken, ge neraals, ministrs en vooraanstaande functionarissen. Achter het sprekerspodium in de grote Kremlin-zaal bevonden zich de zetels voor het presidium en iets la ger, onder het standbeeld van Lenin, zetelden Stalin en de leden van het Politbureau. Het Congres koos gisteren een pre sidium van zestien ledep. Formeel is dit nog niet het partij-presidium, dat na de wijziging der statuten de plaats zal innemen van het aloude Politbureau en het Orgbureau. Maar de samenstelling van het presidium van het congres bevat voldoende aanwijzingen, dat er in wezen niets zal veranderen. Gekozen werden namelijk als eer sten: Stalin, Molotof, Malenkof, Be- ria, Worosjilof, Boelganin, Kagano- witsj en Chroesjtsjef, allen lid van het Politbureau. Molotofs openingsrede Molotof waarschuwde in zijn ope ningsrede de afgevaardigden, dat de „imperialistische" landen zich op een derde wereldoorlog voorbereiden. Volgens een verslag van Tass be schuldigde hij ',,'het agressieve anti democratische kamp onder leiding van de rechtse heersende kringen van de V. S." ervan de verantwoor delijkheid te dragen voor: 1. De Koreaanse oorlog; 2. De bezetting van Formosa; 3. De herleving van „het agressie ve militairisme" in Duitsland en Ja pan; 4. ,,Het opwekken van agressief militarisme in Oost en West". Een voorbeeld van het laatste noemde Molotof het Atlantisch Ver drag. Dit verdrag was „gericht tegen de Sovjet-Unie, China en de Volks- Maatd-Zuid te ffixua&eC in tyefbudd Na de openingsrede van Molotof diende Malenkof het rapport in van het centrale comité, waarin de vol gende vier punten worden behan deld: 1. De internationale toestand. 2. De economische en sociale vor deringen in de Sovjet-Unie in het tijdvak tussen het 18de en 19de con gres van de partij. 3. De problemen van de commu nistische partij in de Sovjet-Unie en, 4. De bijdrage van Stalin in zijn werken over de economische vraag stukken van het socialisme in de Sovjet-Unie voor de ontwikkeling van het communisme. SJWERNIK IN BERLIJN De voorzitter van het presidium van de opperste Sovjet, Sjwernik, is Zondag per vliegtuig uit Moskou in Berlijn aangekomen. Hij zal de fees telijkheden op Dinsdag a.s. ter ge legenheid van de derde verjaardag van de Oostduitse republiek bijwo nen. Men gelooft, dat dit de eerste maal is dat een voorzitter van de opper ste Sovjet een bezoek brengt aan het buitenland. Kennan voorlopig niet vervangen Een woordvoerder van het Ame rikaanse consulaat-generaal te Ge neve heeft Zaterdag meegedeeld, dat Kennan, wiens terugroeping als Amerikaans ambassadeur te Moskou geëist is, geen verklaring zal afleg gen naar aanleiding van de Russische eis. Zondag is Kennan via Frankfort naar Berlijn vertrokken, waar hij de aankomst van zijn echtgenote en twee kinderen, die nog te Moskou vertoeven, zal afwachten. Volgens de Amerikaanse ambassade te Mos kou zal mevrouw Kennan op 9 Oc tober met haar kinderen uit Moskou vertrekken. In politieke kringen te Washing ton verwacht men, dat een besluit over de vervanging van Kennan wel licht zal worden uitgesteld tot na de installatie van de nieuwe Ameri kaanse president in Januari van het volgend jaar. Minister Acheson is bezig met het opstellen van een nota aan de Sovjet- Unie, waarin, naar verwacht wordt, de beschuldigingen tegen Kennan zullen worden verworpen. Kennan had, zoals bekend, te Berlijn ver klaard, dat de Westerse diplomaten in Moskou feitelijk geen leven heb ben. Jluizen&euw Ut ze& uwt Zaterdagmiddag om half drie zes uur nadat notaris J. de Jong de eerste hoekstijl had geplaatst voor het prefab-huis, dat de Zaandamse firma „Be- tona" speciaal voor de export wil gaan bouwen werd het sluitstuk op het dak aangebracht en was de woning althans van buiten gereed. De demonstratie slaagde dus uitstekend. Verbreekt Teheran nu de betrekkingen Enkele uren voordat Mossadeq's ticn-dagen-ultimatum afliep, heeft gisteren de Engelse zaakgelastigde Middleton te Teheran een nota overhandigd, waarin Engeland de laatste Perzische eisen in zake het oliegeschil noch ver werpt noch aanvaardt, maar alleen enige misverstanden poogt op te helde- len ten aanzien van het voorstel, dat destijds gedaan is door Truman eni Churchill. Kort daarna overhandigde de Amerikaanse ambassadeur Hen derson een nota van soortgelijke strekking. Mossadeq zou daarop besloten hebben de Perzische zaakgelastigde bij de Britse regering uit Londen terug te roepen, waarmee hij dap de bedreiging zou hebben uitgevoerd, dat hij de diplomatieke betrekkingen met Engeland zou afbreken, als het Iïtitse antwoord op zijn laatste nota inzake het oliegeschil niet bevredigend was. olie-industrie zelf te beheren en te besturen. 4. Het heeft geen aankoop-mono polie van de Anglo-Iraanse in de VERKEERD BEGREPEN In de èritse nota wordt de Perzi sche angst voor toekomstige Britse handelingen in Perzië, indien een overeenkomst zou worden bereikt op grond van de jongste Brits-Ameri kaanse voorstellen, „ongegrond" ge noemd. De Britse regering verklaar de „teleurgesteld te zijn over het feit, dat haar jongste voorstellen op zoveel punten verkeerd waren be grepen". De Britse nota verduidelijkt de volgende punten: 1. Engeland aanvaardt het feit der nationalisatie. 2. Het tracht niet de concessie overeenkomst van 1933 te doen her leven. 3. Het erkent Perzië's recht om de Koning Boudewijn van België heeft Zaterdag te Brussel de Noord-Zuid verbinding officieel in gebruik gesteld. De „Jonction", zoals de Noord-Zuid- vsrbinding te Brussel algemeen wordt genoemd, zal einde 1952 vow de lijn AmsterdamParijs worden opengesteld, waardoor niet langer meer van de tijdrovende ringbaan gebruik gemaakt zal moeten worden en deze verbinding aan snelheid aanzienlijk zal winnen. Meer dan 1500 arbeiders hebben gedurende de afgelopen zestien jaar aan de verwezenlijking van de Noord-Zuid-verbinding gewerkt. De totale kosten van de verbinding, welke veel onteigeningen in de Brusselse binnenstad noodzakelijk maakte, belopen ongeveer vijf milliard francs. Met het doorknippen van het lint verricht Koning Boudewijn de symbolische opening van de Noord-Zuid-verbinding. 11 e plechtigheid werd door talrijke autoriteiten bijgewoond. Noord-Zuidverbinding geopend Koning Boudewijn heeft Zaterdag morgen de Brusselse Noord-Zuidver binding officieel in gebruik gesteld. Thans rijden over twee van de zes sporen der 35 meter brede en 2 km. lange tunnel dagelijks 76 electrische treinen van de lijn AntwerpenBrus sel en 18 internationale treinen die van Bazel, Keulen, Parijs en Rijssel dwars door het hart van Brussel. De „Jonction", zoals de Noord- Zuidverbinding algemeen in Brussel wordt genoemd, zal einde 1953 voor de lijn AmsterdamParijs worden opengesteld, waardoor niet langer meer van de tijdrovende ringbaan gebruik gemaakt zal moeten worden en deze verbinding aanzienlijk aan snelheid zal winnen. Wanneer de Noord-Zuidverbinding geheel gereed is zullen per dag 600 tot 800 treinen door de tunnel rijden. Meer dan 1500 arbeiders hebben ge durende de afgelopen 16 jaar aan de verwezenlijking van de Noord-Zuid- verbinding gewerkt. De totale kosten van. de verbinding, die vele onteige ningen in de Brusselse binnenstad noodzakelijk maakte, belopen onge veer fr. 5 milliard. Luxueus Station. Vooral de centrale halte in de na bijheid van de eeuwenoude St. Goe- dele is zeer luxueus ingericht. De in gang van dit station, dat veel weg heeft van een paleis, is opgetrokken in Italiaans marmer, terwijl de bo dem bedekt is met Frans marmer, waarin de wapens vara Brussel, Ant werpen en Luik verwerkt zijn. De verwarming geschiedt door bij zondere uitstralingselementen, welke zich in de grond bevinden en de tem peratuur in het stations bedraagt con stant 18 graden. De deuren in dit sta tion zijn vervangen door een soort gordijn van verwarmde lucht, waar van de reizigers geen hinder onder vinden, doch die weerstand bieden aan een windkracht van 70 km. per uur en iedere tocht uitsluiten. In dit station bevindt zich een hy permodern restaurant. De reizigers kunnen zich in weelderig ingerichte douchecellen en badkamers verfris sen. Een kleine hall in Carraramav- mer leidt naar de fraaie koninklijke zaal, waar kostbare Perzische tapij ten de vloer bedekken en waarvan de meubelen vervaardigd zijn uit licht geel esdoornhout en bekleed met wir leer. Hier zal de Belgische vorst in de toekomst hoge buitenlandse gasten ontvangen. zin. 5. Het is bereid andere methoden tot vaststelling der compensaties te overwegen. Perzië eiste als voorwaarde voor een regeling de betaling van 49.000.000. Dinsdag a.s. komt de Perzische Tweede Kamer na haar zomerreces weer bijeen. Kabinetscrisis in Djakarta In kringen van de regeringspar tijen in Indonesië maakt men zich ongerust over d. mogelijkheid van een kabinetscrisis, aldus meldt Ane- ta. Wel is waar zijn de regeringspar tijen in het algemeen niet bereid de motie van wantrouwen tegen de mi nister van Defensie, zoals die door de heer Baharoeddin is ingediend, te steunen, maar sinds de minister van Defensie heeft geantwoord, zijn er nieuwe complicaties ontstaan. De meerderheid va het parlement blijkt een reorganisatie in de leiding van het ministerie en in de legerleiding te wensen. Men vreest, dat ook al zou de motie van wantrouwen van Baha roeddin worden verworpen, een ka Nog gevaarlijk onvoldoende gen en bondgenoten onderschatten. De vice-president van de Atlan tische afdeling van de „Pan-Ame rican World Airways", Harris, heeft op een bijeenkomst van de nationale vereniging voor transport voor de fensie-doeleinden te Philadelphia verklaard, dat in geval van nood burgervliegtuigen dagelijks één divi sie volledig uitgeruste militairen van de V.S. naar Europa kunnen over brengen. Op deze wijze zou binnen twee weken een kwart millioen man kunnen worden overgebracht, meende spreker. Harris is indertijd stafchef geweest van 't Amerikaanse Generaal Ridgway heeft Zondag ter gelegenheid van het ontvangen van de „Freedom Reward" verklaard, dat de militaire kracht van het At lantische Pact nog „op gevaarlijke wijze onvoldoende" blijft en dat de Westerse wereld nog steeds in gevaar verkeert. De verplichtingen, die de 14 landen van het pact voor 1952 aangegaan hadden zouden niet geheel nagekomen worden en de verplich tingen voor 1953 moesten nog bespro ken worden. Sulzberger, de buitenlandse corres- commando luchttransport, pondent van de „New York Times" heeft Zondag gemeld, dat aan het einde van dit jaar ongeveer 2500 mo derne oorlogsvliegtuigen ter beschik king van het Atlantisch Pact in Europa zullen staan. Bij dit aantal zijn de in Groot-Brittannië gestation- neerde Britse en Amerikaanse esca drilles niet inbegrepen, evenmin die van Griekenland, Turkije en Joego slavië. Ook zijn, volgens de corres pondent, de vlootstrijdkrachten van de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië en de Amerikaanse intercon tinentale strategische luchtmacht niet inbegrepen. Desondanks zouden de Sowjet- Unie en haar bondgenoten over een belangrijke numerieke meerderheid beschikken en men zou op het cen trale hoofdkwartier van de NAVO- j luchtstrijdkrachten de goede hoeda nigheden van de Russische vliegtui- binetscrisis onvermijdelijk zal zijn, indien een nieuwe motie, waarin om een dergelijke reorganisatie gevraagd wordt door het parlement zou worden aanvaard. Betwijfeld wordt om de mi nister van Defensie bereid zou zijn een reorganisatie- uit te voeren, die geheel aan de verlangens voldoet. OVERVAL OP ONDERNEMING IN W. JAVA Een zwaar gewapende bende van 200 man heeft Vrijdagavond een aan val gedaan op de politiepost der in de omgeving van Patjet (tussen Bogor en Sukabumi) gelegen onderneming „Tjikembang". Vijf politiemannen sneuvelden tijdens het verbeten ge vecht tegen de numeriek sterkere terroristen, dat op de aanval volgde. Vijf andere politiemannen werden zwaar gewond. Toen uit de omge ving versterkingen aankwamen, trok de bende zich met achterlating van 3 doden en een gevangene terug. De administrateur der onderneming „Tjikembang"' (die gelegen is ten Zuid-Oosten van de Gunung Mala bar de heer Pieters en een em ployé, genaamd Bastet. waren met vrouwen en kinderen in de kinabos- sen gevlucht. De heer Baslet kreeg een schotwond in de buik en werd op genomen in een ziekenhuis te Ban dung; zijn toestand is niet levensge vaarlijk. Volgens andere berichten zou Vrij dagavond in het plaatsje Tjikembang door terroristen ook de bioscoop zijn gemitrailleerd, waarbij 5 burgers zouden zijn gedood. Toch een nieuwe Wafd? Vijftien voormalige Wafdistische senatoren en afgevaardigden hebben Zondag bekendgemaakt, dat zij Maan dag de regering willen verzoeken de vorming van een „neo-Wafdistische" partij goed te keuren. Zij hebben voorzitter Nahas (van de oude „Wafd") 24 uur de tijd gegeven om vernieuwing van de partij te aan vaarden, aldus meldt AFP uit Cairo. Een door deze groep opgestelde oproep tot het volk zou Maandag worden uitgegeven. Tegen de leuze „geen Wafd zonder Nahas" voert deze groep de leuze „De Wafd moet blij ven bestaan". De Wafd zou vandaag, onder voor zitterschap van Moestafa el Nahas, bijeenkomen, teneinde haar besluit om geen gevolg te geven aan de eis der regering-Naguib tot inwendige zuivering in overweging te nemen. Levenslang. De 25-jarige Adly Lamloem, voor malig Egyptisch parlementslid en grootgrondbezitter is Zondag in Cairo tot levenslange dwangarbeid veroor deeld wegens gewelddadig verzet tegen de landhervormingen. Begin September had hij met een bende gewapende Bedoeïnen een po litiepost in Minia in Zuid-Egypte aangevallen. Twee medebeklaagden werden ver oordeeld tot respectievelijk vijftien en tien jaar dwangarbeid. Op de Groenlandse rotsen Twintig vissers verongelukt In de nacht van Zaterdag op Zon dag is op de rotsen van Zuid-Groen land de Britse treiler „Norman" te pletter geslagen. De 21 opvarenden hebben zich nog enige tijd aan de rotsen weten vast te houden, doch ten slotte moest de een na de ander de strijd tegen de woedende elementen opgeven. Een andere Engeise treiler heeft de lijken van acht verdronke nen opgepikt. Een Noorse boot redde één opvarende: het was de enige, die er het leven afbracht. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Pastoor te Schoonhoven, de Weleerw. heer A. R. M. van Beijnen; tot Pastoor te Vijfhuizen (H. Augustinus), de Wel eerw. heer W. G. van der Burg, die Kapelaan was te Den Haag (H. Fa milie). JCaweCtje Als het hart goed is, kan alles nog verbeterd worden. (Gresset

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1