Millioenen liggen in de bagger NIEUW VREDESOFFENSIEF VAN MOSKOU? Barst in Labour-partij WIJ GAAN BAGGEREN IN AUSTRALIË KruJ>p kwam vrij en miste vele kunsteigendommen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12705 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. rand., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HET WILDE WESTEN rerende candidaten voor het pre sidentschap van de Verenigde Staten wordt gaandeweg heftiger. De Ame rikanen volgen met spanning dat uitspoelen van elkanders vuile was in het openbaar en het buitenland kijkt geamuseerd toe. Eisenhower, de map. die aanvan kelijk het presidentschap al in zijn zak scheen te hebben, die maar had te komen, te zien en te overwinnen, wordt de laatste tijd lelijk in het nauw gedreven. Eerst begon men te merkeni, dat de democratische candidaat, Stevenson, die vrijwel een onbekende was te genover de populaire Ike, toch niet voor de poes was. Hij sprak 0 goed en was uitstekend thuis in de binnenlandse politiek, zo dat hij zich niet stootte aan de ste nen, waarover Eisenhower struikel de. Maar Eisenhower fungeerde daarentegen als de rondborstige mara; bestrijder van de corruptie en van het geklungel in de huidige regering en zoiets hoort een Amerikaan nu eenmaal graag. Toen kwam de Nixon-affaire, de beschuldiging aan het adres van Eisenhouwers strijdmakker, de repu blikeinse candidaat voor 't vice-presi- dentschap. Die klap was raak, want zij trof Eisenhower rechtstreeks in zijn campagne tegen de corruptie. Maar een geslaagde toneelopvoering, waarbij Nixon voor de Amerikaanse radio en televisie de verdrukte on schuld speelde, Eisenhower en Nixon elkaar wenend om de hals vielen, maakte weer heel wat goed. Nu haal den de republikeinen weer uit en zij vroegen aan Stevenson hoe het staat met dat fondsje in Illinois, waar Ste venson gouverneur is, welk fondsje gebruikt wordt om hoge ambtenaren aan een aanvulling van hun salaris te helpen. Stevenson was niet zo goed of hij moest ook beloven, opening van zaken te gevent: maar hij eiste tevens, dat Eisenhower zijn vermo gen eveneens aan de openbaarheid zou prijs geven. Wij vermoeden, dat de Amerikaanse belastingambtenaren met gespitste oren zitten te luisteren. Intussen is ook president Truman op tournee gegaan om de candidaat der democraten Stevenson te steunen en Eisenhower te kraken. Hij doet dat in de geest van: Eisenhower is een bovenst beste kerel en een uit stekende generaal, maar als presi dent deugt hij totaal niet. Hij heeft, totaal geen benul van politiek. De man is altijd soldaat geweest en is gewend te bevelen; straks wil hij heel Amerika drillen als recruten. Er is echter één argument, dat Truman tegen Eisenhower uitspeelt, waarmede hij de vroegere generaal vrjj aardig schaakmat zet. Hij wijst erop, dat, indien Eisenhower thans zo te keer gaat tegen de totaal ver prutste buitenlandse politiek van de huidige democratische regering, het toch maar Eisenhower is geweest, die deze regering van advies heeft ge diend en die dus verantwoordelijk is voor die z.g. blunders der regering. Wij zijn benieuwd, wat Eisenhower daar weer op antwoorden zal. Hij heeft nog een maand de tijd alvorens de verkiezingen plaats vinden. Het belooft een spannende Wild-West- film te worden. DE LATE GETUIGE. In de moordzaak-Drummond is, bijna twee maanden na de moord, een nieuwe getuige op het toneel ver schenen. Het is een chauffeur van een vrachtauto, die in de nacht van 4 op 5 Augustus, terwijl hij over de bergweg reed, een man gezien zou hebben, die zich achter de auto van sir Jack Drummond verschool. De chauffeur meldde zich Maandag j.L aan bij de politie te Marseille. In bevoegde kringen ziet men in genoemde getuigenverklaring geen aanleiding tot hervatting van het on derzoek. Sterke delegatie naar de Ver. Staten Ervaren diplomaten bij de Verenigde Naties te New York beschouwen het feit, dat de Sovjet-Unie besloten heeft haar meest vooraanstaande deskun digen inzake de Verenigde Naties naar de Algemeene Vergadering te zen den als een sterke aanwijzing dat de regering te Moskou van plan is een „vredesoffensief in Azië" te lanceren, zo seint Reuter uit New York. De Sovjet-delegatie zal bestaan uit 1 bod voor een regeling van het Ko- de minister van buitenlandse zaken reaanse vraagstuk en alle ar.dere be- Wysjinsky, die als leider zal optre- langrijke problemen in het Verre den, de onderminister van buiten- Oosten" zal doen. landse zaken Gromyko, die geduren-* de drie jaren afgevaardigde bjj de Verenigde Naties is geweest en So- bolef, een voormalige assistent-secre taris-generaal van deze organisatie. Ook wordt veel betekenis gehecht aan het besluit vara het Kremlin Ma- lik, die eigenlijk vorige maand zou vertrekken, in New York te latera blijven. Malik staat bekend als een deskundige op het gebied van Azia tische aangelegenheden. In kringen, die nauwe relaties on derhonden met Sow jet-Russische di plomatieke kringen, is veertien dagen geleden reeds voorspeld, dat de Sow- jet-Unie een „algemeen vredesaan- Bloedige verjaardagsviering De viering van het driejarig be staan van de Chinese volksrepubliek heeft geleid tot een dodelijke botsing in een van de geallieerde krijgsgevan genenkampen in Korea. In het kamp op het eiland Tsejoe voor de Koreaanse kust hielden 5000 Chinese communisten een demonstra tie ter herdenking van de stichting vara de Chinese volksrepubliek, niet. tegenstaande het uitdrukkelijk ver bod van de kampcommandant. Zij slenterden rond in plaats van aan het werk te gaan voor de inrichting van het kamp voor de winter, zongen ver boden liederen en zwaaiden- met ro de vlaggen. Aan een waarschuwing per luidspreker gaven zij geen gevolg. Daarop rukten twee pelotons in fanterie de omheining binnen, die door de gevangenen met stenen, knuppels en tentpalen werden aan gevallen. In het hierop volgende ge vecht werden 45 krijgsgevangenen gedood en 120 gewond; twee Ameri kaanse soldaten werden licht gewond. FAROEKS „IJZEREN GARDE" Een woordvoerder van het hoofd kwartier van het Egyptische leger heeft Woensdagavond te Cairo mede gedeeld, dat twaalf leden van ex-ko ning Faroeks voormalige „IJzeren Garde" binnenkort terecht zullen moeten staan op beschuldiging van moord en het aanzetten daartoe. De woordvoerder zeide, dat een door de geheime dienst van het Egyptische leger ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat deze „IJzeren Garde" kort na het uitbreken van de Palestijnse oorlog werd gevormd; haar opdracht was elk verzet tegen Faroek te breken. Overeenkomstig deze opdracht zijn verscheidene per sonen, die een bedreiging voor de Egyptischetroon werden geacht, uit de weg geruimd of op andere wjjze onschadelijk gemaakt. De voormalige „IJzeren Gardisten" zijn thans in een militaire gevangenis opgesloten. RELLETJES TE RANGOON Te Rangoon kwam het gisteren tot botsingen tussen voor- en tegen standers van het communistische be wind in China. Drie mensen kwamen om het leven, toen enige Chinezen poogden in een dit bewind vijandig gezinde wijk de rode vlag met gou den sterren van Peking-China te hijsen. Bij botsingen elders in de stad liepen verscheidene anderen verwondingen op. De president van Birma, dr. Ba Oe, heeft inleen boodschap aan Mao Tsje Toeng zijn „hartelijke groeten en beste wensen" gezonden. Satellieten worden Sovjet-burgers Het Kremlin schijnt van plan te zijn van de 70 millioen Oosteuropea nen achter het ijzeren gordijn Sov jet-burgers te maken. Westerse di plomaten in Wenen hebben meege deeld, dat het Russische plan er in schijnt te voorzien binnen een paar jaar van Bulgarije, Roemenië Po len, Tsjechoslowakije, Hongarije en Oost-Duitsland Sovjet-republieken te maken. Er werd reeds lang vermoed, dat de Sovjets dit zouden doen, daar tal van tekenen er op wezen. Voor Ra dio Sofia drong een officiële com munistische commentator er bij de Bulgaren op aan Russisch te leren omdat dit gemakkelijk zou zijn „ge zien de toekomstige nauwe samen werking tussen de Bulgaren en de Sovjet-bevolking, welke de assimi latie van Bulgarije zal voltooien en van het land een Sovjet-republiek zal maken". Gejouw en geschreeuw op Congres Wedijver tussen de Engelse socialisten was gisteren op het partijcongres van de Labourpartij te Morecambe in het graafschap Lancashire de aanleiding tot een openlijke uitbarsting van vijandschap, waarbij de leiders van het Engelse vakverbond (TUC) de aanval openden op Aneurin Bevan en zijn linksgezinde aanhangers. Rood van woede over de zege van de Bevanieten van daags te voren hield Arthur Deakin, de machtige leider van de vakbond der transportarbeiders de conferentie voor, dat een organisatie gevormd moest worden om de groeiende Invloed van Bevan en zijn volgelingen te stuiten. Bevans aanhangers onder de 1200 afgevaardigden sprongen woedend overeind en gaven luidkeels lucht aan hun verontwaardiging met uitroepen, gezang en gejouw, terwijl Deakin schreeuwde om zich verstaanbaar te kunnen maken. ka v/ordt niet bestuurd door Wall- street", aldus Healy, „Wallstreet heeft alle Amerikaanse verkiezingen in de laatste twintig jaar verloren en zij zal ook de komende verkiezingen verliezen." De conferentie nam met algemene stemmen een resolutie aan, waarin „afkeer en verontrusting" wordt uit gesproken over de beslissing der Wes terse mogendheden om schadeloos stelling te verlenen aan de Duitse wapenfabrikant Alfred Krupp van Bohlen und Halbach. STRIJD OM DE MACHT. De inwendige strijd, een gevolg van Bevan's overwinning bij de ver kiezingen voor het partijbestuur, dreigt alle kwesties op de agenda te overschaduwen. Attlee's aanhangers schijnen vastbesloten de strijd met Bevan's aanhangers uit te vechten, zo meldt Reuter Deakin beschuldigde de linkervleu gel van „het zaaien van wantrouwen, die het vertrouwen van het volk in de Labourbeweging zal vernietigen". Onder een mengeling van toejuichin gen en afkeuringen verklaarde hij. dat ae vakbeweging ernstig bezorgd was over het „meningsverschil, dat binnei. de partij bestaat" Deakin waarschuwde de Bevanieten", dat de vakverenigingen zich zullen ver zetten tegen de tactiek van de aan hangers van Eevan. Weinig mensen geloven, dat het zo genaamde geschil over de herbewa pening het werkelijke strijdpunt is binnen de partij De meesten denken, dat er een grote strijd om de leiding aan de gang is. Na zijn toespraak verklaarde Dea kin tegenover verslaggevers, dat vak verenigingsleden zal worden ver zocht een grotere rol te spelen in hun plaatselijke Labour-organisaties. .teneinde de opkomst van de Beva nieten te remmen". Richard Crossman, de specialist op het gebied van buitenlandse zaken van de „Bevanieten", werd* enige mi nuten lang uitgejouwd toen hij aan het begin van zijn rede verklaarde, dat hij met het oog op de gebeurte nissen had besloten zijn opgestelde redevoering over de buitenlandse po litiek te matigen. Denis Healy, voormalig internatio naal secretaris van de partij, viel de .Bevanieten" aan wegens hun veel vuldige critiek op Amerika. „Ameri- SCHEEPSRAMP IN INDONESIË Het motorschip Bawean van de maatschappij Kalimantan heeft een schipbreukeling opgepikt, die waar schijnlijk de enige overlevende is van het de vorige week omgeslagen en gezonken schip Ho Sing van de maatschappij Padjar Padang. Er worden 21 leden van de bemanning en zes passagiers vermist. Het schip is omgeslagen tussen Djakarta en Padang, naby Tandjong Balimbing. BERICHT MORGEN, 3 OCTOBER, HERDEN KINGSDAG VAN „LEIDENS' ONT ZET" ZAL DE LEIDSE COURANT NEET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. Nieuwe commandant Luchtvaartverdediging tW t Kolonel-vlieger-waarnemer W. J. Reynierse, die commodorc-vlieger- waarnemer J. van de Werff zal opvol gen als commandant luchtmacht. Commodore Van de Werff zal zijn functie neerleggen wegens het berel- ke van de pensioengerechtigde leef tijd. Kolonel W. J. Reynierse was, nadat hij de wunctie van commandant vliegbasis Leeuwarden had neerge legd, twee jaar verbonden aan de S. H. A. P. E. Naguih neemt deel aan „Grote Verzoendag" WERK GEGUND AAN NEDERLANDERS De regering van West-Australië heeft bekend gemaakt, dat zij het uitbaggeren van de Cockburn Sound, ten Zuiden van Freemantle, heeft ge gund aan de Hollandse Aannemings maatschappij te Den Haag. De Cockburn Sound is de toegangs geul tot Kwinana, de plaats waar de „Anglo Iranian Oil Company" een zeer grote raffinaderij zal laten bou wen ten bedrage van ruim 320 mil lioen gulden. Deze toegangsgeul moet bevaarbaar worden gemaakt voor tankschepen tot een grootte van 40.000 ton. Het werk is aan de Hollandse Aannemingsmaatschappij gegund in zware concurrentie. .Er waren voor dit werk onder meer inschrijvingen binnengekomen uit Amerika, Duits land, België en Nederland. Verwacht wordt dat de werk zaamheden niet minder dan drie en VERKIEZINGEN IN JAPAN Ter ere van het Joodse feest, „Grote Verzoendag", (Yom Kippur), heeft Egyptes premier Naguib de Ismaëlitische Synagoge te Cairo bezocht, waar hij een gedeelte van de dienst ter gelegenheid van dit feest bijwoonde. Twee maal werd Naguib in de strijd tegen de Joden gewond, zodat ook hij van „verzoening" kon spreken! Naguib neemt afscheid van Dr. Haim Nahem. De liberalen hebben in Japan bij de algemene verkiezingen van giste ren de absolute meerderheid behaald. Alle 107 communistische candidaten zijn verslagen. De zetelverdeling in het oude Huis van Afgevaardigden was voor zover I het de grote partijen betreft als volgt: liberalen 285 zetels, progres- jsieven 67 zetels, socialisten 46 zetels, icommunisten 22 zetels en linkse so cialisten 16 zetels. De communistische nederlaag bij 5 (deze verkiezingen, de eerste die ge houden zijn sedert de ondertekening van het vredesverdrag met Japan, betekent een dieptepunt sedert de oorlog. Behalve de communistische zijn de belangrijkste leiders van alle par tijen herkozen. Vooral de rechtse en de linkse socialisten hebben grote winst ge- boekt. De linkse socialisten zijn sterk tegen herbewapening gekant, i Hoewel de liberalen de meerder heid behaalden hebben zij een aan- j tal zetels verloren. De progressieven, die evenals de andere partijen uit gezonderd de communisten, winst boekten, blijven de grootste opposi tiepartij. Direct na het bekend worden der verkiezingsuitslagen stegen de aan delen der staalindustrie, en in het bijzonder die van de bewapenings- Opperrabijn I industrie, op de effectenbeurs van Tokio. een half jaar in beslag zullen ne men. Het werk zal voor het groot ste deel worden uitgevoerd door het personeel, dat thans voor de Holland se Aannemingsmaatschappij te New castle (Oostkust van Australië) met het uitbaggeren van havens bezig is. Dit werk is bijna gereed. Vermoe delijk zal op Zaterdag 11 October een zelfvarende hopper-zuiger Rot terdam verlaten om zich naar de Cockburn Sound te begeven. Duitse atoomzuil West-Duitsland zal zijn eigen atoomzuil mogen bouwen en ura nium mogen delven zodra het ver drag van Bonn is geratificeerd, zo heeft dr. Walter Heissenberg giste ren meegedeeld op een congres van Duitse natuurkundigen, dat' Dinsdag te Berlijn is geopend. Dit besluit was volgens spreker gevallen tijdens een bespreking tussen bondskanselier Adenauer en de drie Westelijke hoge commissarissen. De hoeveelheid energie, die de zuil zou mogen produceren, en de omvang van de uraniumwinning zouden door een overeenkomst voor twee jaar worden beperkt. De Duit se atoomgeleerden zouden zich ech ter niet mogen bezighouden met het wetenschappelijk onderzoek naar atoomwapens. Heissenberg bepleitte de bouw van een nationaal atoomlaboratorium, net als in andere landen, om het best mogelijke gebruik te maken van de vergunning om het atoomonderzoek in Duitsland te hervatten. SPOORWEGONGELUK IN ITALIë. Woensdag is in de buurt van Reg- gio Emilia de sneltrein Bologna Milaan ontspoord. De ontsporing geschiedde bij een scherpe bocht waar zich enige jaren geleden ook een ongeluk heeft voor gedaan. Gemeld wordt, dat er vier dóden, twee zwaargewonden en een twintig tal mini of meer ernstig gewonden zyn. OUDE POSTZEGEL. Te Cornja Bela in Karinthië is een postzegel ontdekt op een brief van 1838. Het zou dus de oudste post- gel ter wereld zijn. Zij vertoont eni ge gelijkenis met een zes maanden geleden eveneens in Karinthië ge vonden postzegel, die het jaar 1839 draagt. Deze is door een Amerikaan- Nederlanders in arrest Internationale recherche ging op speurtocht In 1945, toen de bevrijdingslegers het verslagen Duitsland binnentrok ken, was het onderscheid tussen mijn en dijn voor hen, die aan deze intocht deelnamen, niet zo duidelijk meer, als dit doorgaans pleegt te zijn. Het voorbeeld volgend van vele Geallieerde militairen, eigenden ook sommige bij deze Geallieerden inge deelde Nederlanders zich zaken toe, waarop zij geen recht hadden. Wan neer men zich echter vergrijpt aan de goederen van een man als Alfred Krupp, een der nazaten van Duits- lands grootste staalkoning. dan kan dit muisje nog een staartje hebben en dit ondervinden thans enkele Ne derlanders. die toentertijd als tolk bij de geallieerden ingedeeld waren. Alfried Krupp werd door het in ternationale gerechtshof te Neuren berg veroordeeld tot 12 jaren ge vangenisstraf en verbeurdverklaring van zijn goederen. Het vorig jaar werd dit vonnis echter herzien. Al fried Krupp kwam in vrijheid en te vens werden hem al zijn verbeurd verklaarde bezittingen weer toege kend. Alfried Krupp ging in zijn zeer luxueuse villa te Essen een kijkje nemen en kwam tot de ontdekking, dat voor ongeveer VA millioen aan kunstvoorwerpen was verdwenen. Hij diende een klacht in bij de in ternationale politie en deze kwam Nonnetjes in modern kleed Naar aanleiding van het plan, dat werd geopperd tijdens de vergade ring van Moeder Oversten van Kloos terorden, is er voor de „Zusters van Nazareth" nieuwe kleding ontwor pen, die werd goedgekeurd door Paus Pius XII, nadat deze hem in een speciale audiëntie was getoond. De nieuwe kleding (rechts), heeft een kortere rok en een eenvoudiger hoofd bedekking, en contrasteert wel zeer met het traditionele model, dat Istamt uit 1822. De Heilige Vader be schreef de nieuwe kleding als licht, zeer draagbaar tijdens het werk en ddiiecRuun. waardig. in actie. Het spoor, dat deze politie mensen gevolgd hebben, leidde o.m. ook naar Nederland, waarin het huis van een Amsterdammer en van een inwoner van Winterswijk voorwer pen werden aangetroffen, afkomstig uit de villa van Krupp. De beide Nederlanders bevinden zich thans in arrest en zullen zich voor de krijgs raad te velde te verantwoorden heb ben. FILM IN DRIE DIMENSIES Een nieuwe filmprojectiesysteem, de Cinerama genaamd, dat de illusie geeft van een derde dimensie, is voor het eerst op Broadway te New York vertoond. De filmproducer van Hollywood Louis B. Mayer heeft na de voor stelling gezegd: Ik denk dat dit een nieuw leven voor de film betekent. Wat het geluid deed voor de stomme film, zal dit doen voor d sprekende film, zei hij- Gedraaid werd een aantal schet sen in kleuren uit Amerika en Euro pa, waarondèr opnamen van het San Marcoplein te Venetië en de triomfscène uit Aïda in de Scala te Milaan. De film wordt geprojecteerd op een gebogen doek, dat ongeveer zes maal zo groot is als het gebruikelijke Het beeld op het doek bestaat eigen lijk uit drie beelden. Bij het maken van de film heeft de fotograaf een camera met drie lenzen gebruikt. Een er van neemt de beelden recht voor zich uit op, de tweede die links en do laatste die rechts. De drie beelden vallen samen op hot doek en ten gevolge van de buiging ont staat illusie van diepte. ONGELUK IN MIJN IN ENGELAND Ten minste drie mijnwerkers zijn om het leven gekomen bij een onge luk in een mijn bij Leigh in Lan cashire. Ongeveer twintig arbeiders werden gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken van een koppeling van een ondergrondse trein, die de arbeiders vervoerde. GEEN BIJZONDERE ONGERUST HEID OVER DE VARKENSPEST Na de invoering van verschillende maatregelen tegen de varkenspest, zoals sluiting der markten, heeft het verdere verloop der ziekte geen re den tot bijzondere verontrusting ge geven zo vernemen wij. Slechts in West-Brabant is enige uitbreiding van de varkenspest geconstateerd. De ziekte is hier opgetreden tenge volge van een nog niet nader bepaal de oorzaak van besmetting. JCavteCtje De ware welsprekendheid heeft lak aan welsprekendheid. (Pascal)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1