Hogeschool voor verpleegsters heeft apostolische en charitatieve taak Treinreizigers hebben *t koud Minister Luns naar België DE SAMENWERKING DER STANDSORGANISATIES De bepalingen van de nieuwe winkelsluitingswet Door belastingverlaging steeg het sigaren-verbruik 20 procent De voorzitter was optimistisch! DINSDAG 30 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Nieuwe Ned. Hogeschool in Nijmegen geopend Gistermiddag heeft mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch, de Katholieke Hogere School voor Verpleegsters te Nijmegen of ficieel geopend. Deze plechtigheid werd door vele autoriteiten bijge woond, o.a. door dr. P. Muntendam, staatssecretaris voor de volksgezond heid en de heer E^A. Schütterhelm, waarnemend chef van de afdeling vorming buiten schoolverband van het Ministerie van O., K. en W., die de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vertegenwoordig de. Voorts waren o.m. aanwezig dr. A. van der Werf, procurator van de Sint Radboudstichting; de deken van Nijmegen, C. van Dijck, de rector- magnificus van de R.K. Universiteit, prof. mr. Ch. Petit en verscheidene professoren Ier R.K. Universiteit. De gasten werden door zuster Ma- thea, directrice van de nieuwe school, verwelkomd namens de alge mene overste van de liefdezusters van de heilige Carolus Boromeus uit Maastricht, die deze hogere school zullen besturen. De spreekster herin nerde er aan, dat in België een soort gelijk instituut bestaat, dat nauw verband houdt met de Hogeschool van Leuven. Verschillende leidende verpleegsters uit Nederland hebben daar hun opleiding genoten. Men had evenwel spoedig de overtuiging, dat Nederland een eigen school moest hebben. Rector A. A. M. Sanders uit Den Haag, president-curator van deze ka tholieke hogere school gaf een uiteen zetting over de betelcenis van deze stichting. De ontwikkeling van de geneeskunde eist, aldus 6pr., dat de verpleging gelijke tred houdt met de medische zorgen. Daarom was een betere opleiding noodzakelijk, welke meer deskundigheid, grotere doelma tigheid en nog betere leiding zou waarborgen. Deze school zal voor namelijk een apostolische en tegelij kertijd charitatieve taak vervullen in de gezondheidszorg. Spreker dank te alle medewerkers, in het bijzonder het Wit-Gele Kruis. Mgr. W. Mutsaerts onderstreepte de woorden van de vorige spreker en huldigde de zusters van "de Heilige Carolus Boromeus. die met opoffe ring van veel goederen en veel tijd deze school tot stand hadden kunnen brengen. Dr. P. Muntendam vertolkte zijn diepe waardering voor dit werk. Hij zeide met grote belangstelling de ontwikkeling van deze school te zul len volgen, om te komen tot een of ficiële erkenning van deze school. De heer E. A. Schütterihelm sprrè» mede namens de minister v. Oonder- wijs, Kunsten en Wetenschappen. Hij bracht vooral hulde aan de eerste Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 N C.R.V. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramofoopmu- ziek. 10.15 Idem 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.20 „Het kistje met de rode camelia's", hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Salon-orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants In terkerkelijk thuisfront. 13.20 Mari nierskapel. 14 00 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Kamer orkest 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Or gelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Geestelij ke liederen. 18.30 R.V.U.: prof. dr. G. L Smit Sibinga: „Grepen uit de evo lutie van het 'even óp aarde: De da geraad van het leven". 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Gramofoonmuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gramo foonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouworkest, koor en so listen. 22.35 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, en SjO.S.-berichten. 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VCPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.14 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U,: M. Reckman: „Achter de coulissen van een krant". 11.30 Gramofoonmu ziek. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or gelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Commen taar. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Gesproken Portret. 14.15 Jeugdcon- cert. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 „De Beer en de Pasja", hoorspel. 16.05 Pianorecital. 16.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gramo foonmuziek. 1.50 Regeringsuitzen ding: Correspondentieclub o.l.v. Re- gina Zwart: „Wij slaan op de Tong- Tong". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Dansmuziek. 19.00 „Het congres van de Labour-Partij", causerie. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.25 Nieuws. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Philharmonia-orkest. 21.00 „Zuiderzee", hoorspel. 22.00 Amuse mentsmuziek. 22.30 „Zijn wilde die ren werkelijk zo gevaarlijk", cause rie. 22.45 Gramofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. leerlingen, die met opoffering van veel tijd en moeite deze tweejarige cursus zullen volgen. Het is een ex perimenteel instituut, waarvan de ontwikkeling met zeer grote en waar derende belangstelling zal worden gadegeslagen. De vele genodigden bezichtigden tenslotte de school, welke bestaat uit drie gebouwen. Begin November zal de school met haar lessen beginnen. De koude, waaraan in deze gure dagen treinreizigers vooral 's mor gens en 's avonds bloot staan, heeft het Eerste Kamerlid H. D. Douwes (VVD) aanleiding gegeven de mi nister van Verkeer en Waterstaat en kele vragen te stellen. Hij dringt aan op een regeling, waarbij het treinpersoneel de be voegdheid heeft de verwarming in te schakelen als het dat wenselijk oor deelt. Tot nu toe is de verwarming inge schakeld in een afgebakende periode van het jaar, ongeacht de weersom standigheden buiten die periode.. Naar „Trouw" verneemt zal minis ter Luns Donderdagmiddag naar Bel gië vertrekken voor een bezoek aan enkele dagen aan minister Van Zee land. Het bezoek is in de eerste plaats als een kennismaking bedoeld. Daar naast zal het minister Luns gelegen heid bieden, om met zijn Belgische collega de onderwerpen te bespre ken, die op de agenda staan van de assembléo der Ver. Naties, welke binnenkort zal bijeenkomen. Het is de gewoonte, dat Nederland en België gezamenlijk hun houding bepalen ten aanzien van de proble men der V.N. en daar als een een heid optreden. ZWARE BINNENBRAND IN WERKPLAATS. Door tot nu toe onbekende oor zaak is vanmorgen omstreeks halfvijf een zware binnenbrand uitgebroken in? een werkplaats voor houtbewer king aan de Vaillantlaan 359 in Den Haag. Het werkplaatsje heeft twee verdiepingen en meet ongeveer tien bij zes meter. De brand beperkte zich in hoofdzaak tot de benedenver dieping, waar verschillende machines beschadigd werden en een hoeveel heid hout, die daar opgeslagen of in bewerking was, verbrandde. Om vijf over half zes was de brandweer dè brand meester. Goede verstandhouding tussen K. A. B. en „Werknemende Middenstand" Kath. vakbeweging blijve ongeschonden De eerste bondsvergadering van de Aartsdiocesane Bond voor de R.K. Werknemende Middenstands is Za terdag in Zwolle gehouden. In zijn openingswoord waarschuw de voorzitter Boos tegen het gevaar van het moderne heidendom. Het verbod van het episcopaat tot het lid maatschap van het N.V.V. werd een groot goed genoemd. Zijn er hervor mingen onder de katholieken nodig, dan zullen wij hervormen, maar de katholieke 'vakbeweging moet onge schonden blijven. In dit verband noemde de heer Boos ook de nood zaak van de ene katholieke partij. De heer Zwanikken, voorzitter van de Utrechtse Bond van de K.A.B., meende, dat de samenwerking tussen K.A.B. en W.M., die diocesaan heel goed is, zijn aanwezigheid rechtvaar digde. Namens de Utrechtse K.A.B. wilde de heer Zwanikken haar dio cesane zusterorganisatie een helpen de hand toereiken; dit is geen arro gantie, maar plicht. Ook in de K.A.B. moet men zich de uitbreidende be tekenis van de W.M. nog realiseren. Men moet echter persoonlijke aanval len achterwege laten, want daardoor worden mogelijkheden afgesneden. Plaatselijke moeilijkheden spelen zich over het algemeen af op de grensge bieden tussen beide organisaties. De heer Zwanikken pleitte voorts voor het vormen van landelijke overkoe pelingsorganen waarin de standsorga. nisaties kunnen samenwerken. Als voorbeeld werd genoemd het Be roepskeuzebureau, zoals dat in het aartsbisdom bestaat -.oorspronkelijk saties. Ook op ander terrein is dit mogelijk, zoals lectuurvoorziening, ziekenfonds, emigratie, om er enkele COMPLEX WONINGEN VOOR BEJAARDEN IN DEN HAAG. De Haagse gemeenteraad heeft be sloten 2.025.000 gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een spe ciaal voor bejaarden bestemd com plex woningen. Het complex, dat ver rijzen gaat in Mocrwijk, zal 76 zelf standige woningen voor echtparen omvatten, gegroepeerd rond een cen traal gebouw, waarin 148 personen onderdak kunnen vinden. In dit cen trale gebouw zullen in een eigen zit- slaapkamer die echtparen worden on dergebracht, waarvan een of beide leden verpleging behoeven alsmede al leenstaande mannen en vrouwen. De zelfstandige woningen en het centrale gebouw zijn modern inge- rioht met liften, centrale verwar ming en badkamers. Over de exploi tatie van dit complex is nog geen be slissing genomen. Dit zal een moei lijk punt worden gezien de hoge huur, 14 gulden per week, voor de woningen voor zelfstandigen. In ant woord op opmerkingen uit de raad verklaarde de wethouder van Sociale Zaken echter, dat de hoge huur niet de deuren van deze woningen geslo ten zal houden voor minvermogen de ouden van dagen. De wethouder van wederopbouw was optimistisch gestemd ten aanzien van een Rijks bijdragen op het exploitatietekort. De gemeenteraad heeft zich gis termiddag ook nog bezig gehouden met de vrijetijdsbesteding van de ouden van dagen Besloten werd een commissie te vormen om dit probleem in al zijn facetten te bestuderen. De belangstelling van de raad voor de ouden van dagen wordt wel ver klaard uit hetfeit, dat Den Haag per 1 Januari 1992 49.732 inwoners telde, die 65 jaar en ouder waren. Dit is 8.7 pet. van de totale Haagse bevolking. Vernacht wordt, dat het aantal bejaarden vap 65 jaar en ouder per 1 Januari 1953 *ond 82.500 per sonen ofwel tenminste 12.5 pet. van de dan aanwezige totale bevolking zal bedragen. te noemen. Wanneer deze lijn wordt doorgetrokken dan is ook landelijke samenwerking mogelijk. Dan zal Ne derland inzien, dat de standsorgani saties weeznlijke elementen vormen in het maatschappelijke leven. Wordt dit verwerkelijkt, dan is het mogelijk, dat bereikt wordt, dat in Nederland de christelijk-sociale gedachte rich tinggevend en doelstellend zal zijn. Na de pauze sprak prof. mr. dr. Th. Keulemans O.Carm. over perspectie ven van de W.M. een instelling vani de K.A.B., thans van de samenwerkende standsorgani- De heren H. C. J. Duindam en F. B. T. Perdijk, hoofdinspecteur en in specteur van politie te Rotterdam hebben een 'boekje samengesteld (uitgegeven bij de fa. Schaafsma en Brouwer te Dokkum) waarin de be palingen van de nieuwe winkelslui tingswet, welke morgen van kracht wordt overzichtelijk zijn opgenomen. Het begrip winkel is nu minder ruim. Zo vielen bijvoorbeeld post kantoren vroeger ook onder het be grip winkel, maar zij waren afzon derlijk genoemd als uitzonderingen. Nu zijn Rijkskantoren volkomen vrij. Hotels, café's en restaurants zijn nu alleen gebonden aan de Winkelslui tingswet, wanneer zij artikelen ver kopen, waarvan het de bedoeling is, dat de koper deze wil meenemen. Behoudens uitzonderingen is het sluitingsuur voor het gehele jaar, ook op Zaterdag, vastgesteld op 's avonds 6 uur. Voorheen kende men twee perioden: van April tot October in de week om 7 uur en Zaterdags 8 uur, van October tot April in de week om 6 uur en Zaterdags om 7 uur. De nieuwe wet laat de mogelijk heid open een zogenaamde koop avond in te stellen. De gemeente raden moeten hierin beslissen. In de meeste gemeenten heeft men hier van evenwel geen gebruik gemaakt, omdat de winkeliers er tegen zijn. Een verschilpunt met vroeger is ook, dat de halve-dagsluiting is ge plaatst op wettelijke basis, onafhan kelijk van de verplichte halve vrije dag voor het winkelpersoneel. Voor heen bestond er een mogelijkheid voor sommige winkeliers hun zaken open te houden, wanneer niet bij plaatselijke verordening een ver plichte sluiting voor een zekere groep was voorgeschreven. Degenen, die hun personeel evenwel een vrije halve dag moesten geven, ondervon den op deze manier in zekere mate een oneerlijke concurrentie, waar tegen zij nu zijn beschermd. In de nieuwe wet is de mogelijk heid geopend een verplichte vacan- tiesluitlng in te stellen. Bij gemeen telijke verordening kan deze op ver zoek van de verschillende groepen winkeliers worden vastgesteld. Voor de oorlog bestond deze mogelijkheid niet. Tijdens de bezetting is hiervan enige tijd sprake geweest, toen de winkeliers met onderlinge afspraken incidenteel hiertoe kwamen, hoewel hiervoor wel een vergunning nodig was. Met inachtneming van uitzonderin- De sigaar weer in trek VELE WERKLOZEN VONDEN WEER WERK De resultaten van de belangrijke verlaging van de verbruiksbelasting (accijns) op sigaren en senoritas heb ben de verwachtingen van de siga- renindustrie overtroffen. De werkge legenheid is ten opzichte van 1951 met ca. 20 pet. gestegen. Ten minste 1500 arbeiders, van wie het grootste deel werkloos was, zijn in de afgelo pen maanden weer in de sigarenin- dustrie aan de slag gegaan. Voor de Overheid betekent dit een belang rijke verlichting van de sociale werk loosheidsuitkeringen. Voorts heeft de verbeterde gang van zaken in de sigaren industrie er toe geleid dat een aantal jongeren in de fabrieken in» de vakopleiding kon worden opgenomen. In 1951 werden per maand op de binnenlandse markt gemiddeld 49.4 millioen sigaren en 10.7 millioen se noritas verkocht. Over de maanden Juni tot en met Augustus jl. bedroeg dit maandelijkse gemiddelde 66.2 mil lioen sigaren en 12 millioen senoritas. In totaal dus over 1951 rond 60 mil lioen sigaren- en senoritas per maand, tegenover 18.2 millioen stuks per maand in Juni tot en met Augustus 1952. Een toeneming van 18.2 millioen stuks per maand, dus van ruim 30 pet. Een deel van deze vermeerdering stellende op rekening van de zg. hen- bevoorrading, blijft er toch in elk geval een reële consumptievergro- ting over van minstens 20 pet. Jarenlang is er veel te doen ge weest over de slechte economische gang van zaken in de sigarenindus- trie. Ter vergroting van de werkge- legenhed in deze belangrijke tak van nijverheid, besloot de regering enige maanden geleden om de verbruiks belasting (accijns) op sigaren en se noritas vrij belangrijk te verlagen, op grond van de verwachting, dat de daaruit voortvloeiende prijsverlaging N. V. V. steunt staking In Groningen wordt gepost en gesaboteerd De stakingen bij de Groningse zui velfabriek „De Ommelanden" heb ben zich dezer dagen toegespitst, daar het N.V.V. een circulaire heeft ver spreid, waarin de stakers wordt ver maand „geen hand en spandiensten te tolereren". -De stakers, die reeds voortdurend werkwilligen hadden 'istiggevallen, zijn na dit rondschrij- •n gaan posten voor de huizen der werkwilligen en plegen sabotage door het strooien van spijkers en het scha duwen van auto's, die de fabriek ver laten. De directie handhaaft haar standpunt, dat zij geen der nieuw aangenomen personeelsleden of werk willigen zal ontslaan. Men verwacht dezer dagen van de zijde van het N.V.V. maatregelen, op „hoger n> veau". stimulerend zou werken op de siga- renconsumptie en dus ook op de werkgelegenheid. De betreffende wet trad in werking met ingang van 28 Mei jl. Alles bijeengenomen kan worden gezegd, althans voor wat betreft de afgelopen maanden, dat de accijns verlaging en de prijsverlaging van sigaren en senoritas ten volle aan haar doel hebben beantwoord. gen mogen venters tot 's avonds 7 uur werken. Voorheen viel hun slui tingsuur samen met dat van de win kels. Nu mogen zij dus een uur lan gen „open" blijven. Dit is gedaan, omdat zij sterker afhankelijk zijn van seizoensinvloeden en weersom standigheden. Bij het vaststellen van maatrege len met betrekking tot de verplichte sluiting zullen dikwijls adviezen moeten worden ingewonnen van ka mers van koophandel, van hoofd bedrijfschappen of van bedrijfschap pen, en van verenigingen van werk gevers en van werknemers. Voor heen ging het initiatief op dit punt in hoofdzaak uit van de overheid. De bedoeling is nu, dat de organisa tie plaats heeft van binnen uit, zo dat het bedrijfsleven het initiatief moet nemen. In dit verband zijn juist daarom de P.B.O.'s van grote betekenis. Middelen van vervoer en derge lijke vallen, evenals restaurants en koffiehuizen niet meer onder de be palingen van deze wet. Hieronder worden onder meer verstaan res tauratiewagens bij de spoorwegen en internationale autobussen met buf fets. Zij zijn er uiteraard wel aan onderworpen, indien men eet- en drinkwaren wil meenemen. Thans is ook wettelijk geregeld de verkoop door middel van verkoop automaten. Vroeger was de gehele verkoop hiermee vrij, zodat de ap paraten ten alle tijde mochten bij vullen. De verkoop door middel van automaten is nu in zoverre vrij, wan neer zü niet van de winkel uit kun nen worden bijgevuld. Buiten deze bepalingen vallen automatieken, voorzover zij zijn ingeschreven bij de Horeca. In de nieuwe wet is de mogelijk heid open gelaten ook andere be drijfsruimten te brengen onder het begrip winkel. Volgens artikel 1 van de Winkelsluitingswet 1951 wordt onder dit begrip verstaan: iedere besloten inrichting waar in de uit oefening van kleinhandel of am bacht waren plegen te worden ver kocht. De bedoelde mogelijkheid slaat bijvoorbeeld op kappers en por tretfotografen. Deze vallen nu onder de gewone bepalingen van de Win kelsluitingswet. Vroeger mochten kappers open zijn tot 's avonds 8 uur en afhelpen tot half negen, nu moe ten zij dus ook sluiten om 6 uur en mogen zij, evenals elke andere win kel, afhelpen gedurende een half uur. Gladiolusvereniging vergaderde Zet Duitsland zijn grenzen in 1953 open? De vergadering van de Ned. Gla diolusvereniging leek aan de agenda te zien niet zo bar belang rijk. Naast de gebruikelijke opening, de onvermijdelijke notulen, de rond vraag en de sluiting was er slechts één punt. Of de vergadering zich wilde uitspreken over het al of niet wenselijk zijn het handelsreglement ten opzichte van de gladiolen te ver anderen. Zódanig te veranderen, dat bij verkoop van gladiolen op ma&t, voor zover de levering plaats vindt van het begin van het seizoen tot 31 December, dit geacht moet «ijn: de ziftmaat. Nadat de pro's en de anti's hun mening hadden gezegd, bracht de voorz., de heer C. J. v. Til, het voor stel in stemming en ging het tot te leurstelling van de aanwezige expor teurs met 52 tegen 33 stemmen van da kaart. Geen verandering van het han delsreglement dus. Alles blijft voor lopig bij het oude. Hoewel de heer Van Til verzocht de kwekers het toch eens drie maanden te proberen. Tot 1 Januari a.s. Laten de expor teurs nu niet gaan jammeren over vijf of tien bollen, die misschien door de zeef vallen; dan kunnen we in Januari zien of het voldoet of niet. Interessant openingswoord. Wel zo interessant was echter het openingswoord van de heer Van Til, die kennelijk over een onverwoest baar optimisme beschikt. Men moet weten, dat het op het moment met de giadiolcnhandel niet zo best is. Dat noemde de heer Van Til geen wonder. Er is op het moment geen vraag. Maar dat is geen reden om direct al aan te nemen, dat de han del in de goot ligt. Men begint pas en heeft de tijd tot Maart of nog later! om de bollen kwijt te ra ken. Om te beginnen is er dit jaar 200 H.A. minder uitgeplant dan ver- Wegvervoer „St. Raphael" verbijsterd over ontwerp-rijtijdenbesluit De bedrijfsgroep wegvervoer van I chem, L. H. I. Pansier uit Nijmegen. Ned. Kath. Bond van Vervoers-1 Nieuw gekozen werden de heren C. personeel „St. Raphael" heeft 's-Hertogenbosch zijn tweede alge mene vergadering gehouden sinds de oprichting van de bedrijfsgroep in October 1950. De voorzitter van de bedrijfsgroep, de heer A. A. L. V/ijsman uit Utrecht legde in zijn openingsrede de na druk op het ontwerp van het nieu we, rijtijden besluit, waarin voor chauffeurs een 54-urige werkweek wordt aangenomen. Deze regeling kwam tot stand na overleg met de instanties op de departementen van Verkeer en V/aterstaat en Sociale Zaken. In dit ontwerp wordt de mo gelijkheid opengelaten om het aantal werk-uren per week tot 60 op te voeren. Spr. noemde he» ontwerp besluit eerder een verslechtering dan een verbetering en een onbegrijpelijk en verbijsterend geval. De bedrijfs groep wegvervoer wenst volgens spr. ook voor de chauffeurs een 48-urige werkweek ingesteld te zien. Dit wordt gebaseerd op de snelle groei van het goederen-vervoer over de weg, waardoor hel uiterste van de chauffeurs wordt gevraagd. In alle weeromstandigheden, dag en nacht moet worden gereden en b(j het huidige wegverkeer wordt de verantwoordelijkheid van de chauf feurs steeds groter Bij een onderzoek ls gezleken, dat er rijtijden worden gemaakt van 80, 90 en zelfs 100 uren per week. Het een en ander houdt nauw ver band met de wurgende concurren tie der 10.000 or dernemers op het gebied van het wegverkeer in ons land. Het is gebleken, dat het meren deel van dit aantal z.g. „een-wagen- bedrijfis en da', de helft van het restant „twee-wagens-bedrijf" is. Coördinatie achtte spr. daarom zeer gewenst. Ten aanzien van het ont werp-rijtijdenbesluit lie4 de vergade ring een krachtig protest horen en men besloot met alle geoorloofde middelen de strijd voor een 48-urige werkweek aan te gaan. Bij de bestuursverkiezing werd voorzitter Wijsman herkozen en te vens de heren M. Klaassen uit Hil versum, J. H. Leuverink uit Doetln- van den Broek uit Gennep, Radermachcr uit Heerlen en C. Visje uit Purmerend. Fabrieks-administratie in beslag genomen Directie vertoeft in buitenland Gistermiddag heeft de justitie een inval gedaan in een haardenfabriek, gevestigd in het Gooi, benevens in diverse onderafdelingen van deze fa briek. Zij heeft de gehele administra tie in beslag genomen». Omtrent de motieven, die tot dit optreden geleid hebben, tast men nog in het duister. Zowel in het hoofdkantoor van de fabriek, dat ge. vestigd is te Weesperkarspel, als in het woonhuis van de directeur en een recreatie-oord en research-afdeling, gevestigd in een landgoed te Bussum werd de administratie in beslaf genomen. De directeur en procura tiehouder van de fabrieken vertoe ven tijdelijk in het buitenland, zodat zij nog niet gehoord konden worden. Vermoed wordt, dat er onregelmatig heden gepleegd zijn met het pen sioenfonds van de fabriek en met de aflevering der producten aan» afne mers, die tevens aandeelhouders van het bedrijf zijn. HAAGSE POLITIERECHTER. Hij wilde gauw rijk worden. „Een zeer gemene streek", zo karak teriseerde de Haagse politierechter hetgeen een Leidse landbouwer had gedaan. Deze had melkbussen van zijn naburen wat lichter gemaakt. Deze bussen waren in goed vertrou wen! aan de weg gezet, opdat de melkrijder ze zou halen voor de fa briek. Verd. goot hieruit melk over in zijn eigen bussen. Geen enkele economische noodzaak dwong U daartoe, het was louter hebzucht, zei de politierechter. De verd. vond het nu zelf ook erg gemeen. Reeds vroe ger was hij veroordeeld. leden jaar, wat een behoorlijk aan tal bollen minder aan de markt zal betekenen ook al belooft de oogst best te worden. En nu zegt men wel, aldus de voorz., dat Engeland cn Frankrijk niets zullen afnemen, dat is nog lang niet zeker. De heer Van Til was er van overtuigd, dat voor Engeland 'n behoorlijk contingent uit de bus zal komen en dat Frankrijk zeker niet minder dan 50% van het bedrag van vorig jaar zal afnemen En wat Duitsland betrelt: het behoort niet tot de onmogelijkheden, dat dit land in 1953 zijn grenzen weer open doet en de bollenimport vrij geeft. En verder zijn er vele andere lan den, waarheen de export opgevoerd kan worden. Vooral naar Zuid-Ame- rika en enkele Aziatische landen. Reclame. Uitvoerig werd nog gesproken over de propagindi* Bn dAl vW niét te verwonderen. Immers: het is zo, dat ook de gladiolenkwekers een 31% vakheffing hebben te betalen. Een heffing, die dient om de onkos ten van onpersoonlijke reclame, we tenschappelijk onderzoek, c.d. te dekken. Nu is het echter zo, dat tot nu toe voor het artikel gladiolen weinig of geen reclame werd ge maakt. In feite werd dus in he». bui tenland tam-tam gemaakt voor tul pen, narcissen en hyacinthen met gelden, die voor een niet onbelang rijk deel door de gladiolenkwekers werden opgebracht. Dit jaar bedroeg dat de som van 600.000. En hoewel hier natuurlijk wel het een en an der van afgaat voor onderzoek, enz. bleef daar nog een mooie som van over. Geen wonder, dat de Ncd. Gla diolusvereniging dit alles lang niet prettig vond. En men heeft er deze week op het C.B.C.-kantour zwaar over vergaderd. Van de heren War- naar en Roozcn heeft men nu de verzekering gekregen, dat men van C.B.C.-zijdc op alle mogelijke mede werking kan rekenen, mits de plan nen van de vereniging goed zijn voorbereid. .De voorzitter verzocht de leden om tips en hints op recla me-gebied. Maar met dat al bleef het bestuur van mening, dat 3Vt% een veel te hoge heffing is voor de gladiolen kwekers. Met het B.V.S. is er al over gesproken. .Eerst voelde men wel voor een lager percentage. Later krabbelde men echter weer een tikje terug. De voorzitter beloofde echter, dat men niet zal rusten voor een re delijke oplossing is bereikt. Verder stelde het bestuur voor om in de dcmonstratictuin Treslong" te Hillegom een mooie show" te ma ken. Zo in de geest als de heer Poel dat in Boven karspel doet. Het ligt in de bedoeling do knollen ln twee étappes te planten: vroeg in Maart cn dan een keer in Juni. Dan krijgt men twcemnnl per jaar hetzelfde materiaal te zien. De officier van justitie vond het roep. zo laaghartig, dat hij meende niet met een boete te kunnen volstaan. Hij eiste veertien dagen gevangenis straf. „Ik zal het nooit meer doen", zei verd. De rechter vond de cis erg mild en veroordeelde de verdachte overeenkomstig deze eis tot veertien dagen'. Japonncndiefstal. Voor diefstal van een japon uit «en warenhuis stond voor de Haagse Politierechter terecht een dame uit Alphen a. <1. Rijn. Zij had de verleiding niet kun nen weerstaan toen zij drie japonnen mocht passen en pikte de duurste er uit. Het vervelende was dat zij vroe ger ook al eens voor iets dergelijks was veroordeeld., Niettemin meende de officier van justitie ditmaal nog met een gecombineerde straf te kun- nen volstaan en hij requireerde f 25 boete of 10 dagen cn twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Conform de eis werd verd. veroordeeld. Gestolen kisten. Een tuinders knecht had te Leidschcndam 12 kis ten gestolen en aan zijn baas ver kocht. Het was een abuis, zo pro beerde hij zich schoon te praten te genover de Haagse politierechter, maar deze geloofde er niets van. De verd. gaf hierop toe. De officier van justitie zei de baas van verd. ook niet te vertrouwen. Hij eiste 40 boete of 20 dagen tegen verd. en de rechter vonniste conform. Haastig deed verd. afstand van hoger be-

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5