R+K* Lyceum te Leiden drie dagen in schitterende glans van het zilver Een monumentale ingangspoort als feestgeschenk aangeboden Zilveren leraren bedolven onder lofuitingen en geschenken Oud-leerlingen kregen herhalingslessen li Vier zilveren leeraren door hun oud-leerlingen luidruchtig bejubeld MAANDAG 29 SEPTEMBER- 1937 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Schoolgemeenschap vierde 25-jarig bestaan Foto links: Tijdens de receptie kwam ook mr. E. Bolsius zijn geluk wensen aanbieden. Men ziet hem hier in gesprek met (v.l.n.r.) pater De Goede, pater Van den Eynden en pa ter Geurts. Foto rechts: Zaterdagmorgen na de H. Mis trokken de leerlingen en le raren in optocht naar de School. Men ziet hen hier in de Mariënpoelstraat. Op de fiets: pater Raymund van Sasse van Ysselt. (Foto's: „De Leidse Courant"). rVRIE DAGEN HEEFT HET R.K. LYCEUM „ST. BONAVENTURA" te Leiden geschitterd in een zilveren glans, die afstraalde van de fees telijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Een feest vol vreugde, dankbaarheid en hulde, waarop ernst en vrolijkheid een harmonieuze sa- mcngang vonden, met oprechte blijdschap gevierd door heel de schoolge meenschap en velen daar buiten. Het was een dankbaar terugzien op wat in 25 jaar werd bereikt tot zegen van zeer velen en een hoopvol vooruitzien Lij het passeren van deze zilveren mijlpaal. Wat zal er omgegaan zijn in het hart van pater De Goede, de oud-directeur, die leiding gaf aan de bouwers van deze school, toen hij enige honderden oud-leerlingen rondom zich zag, I die door hun aanwezigheid de lof bezongen over wat ,,St. Bonaventura" tot j stand gebracht heeft? En wat in het gemoed van de huidige rector, pater 1 Geurts, die verder mag bouwen aan een instituut, dat met zóveel lof en hulde werd overladen? Met zilver gekroond zet de school haar zegenrijk werk voort, gestimuleerd door de vele dankbetuigingen en goede wensen, die haar op dit feest deelachtig zijn geworden. een groot deel dankt aan de prettige verstandhouding met de paters Fran ciscanen. Als feestgeschenk namens de leraren bood spr. een Evangelia rium en een stel canonbordeni voor de kapel aan. Indachtig de tekst op het Afsluit dijk-monument „Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst", is pater De Goede er ondanks vele moeilijk heden in geslaagd de school tot grote bloei te brengen, aldus de heer Jos Westen, die namens de oud-leerlingen sprak. Hij hoopte, dat anderen aan dit werk blijven voortbouwen. Namens de leerlingen bracht de heer H. Niesert hulde aan pater dr. Bald. De Goede, die de leerlingen begreep en daarom bij hen veel waardering vond. Spr. wenste pa ter Geurts evenveel succes toe als zijn voorganger. Rector Geurts dankte tenslotte alle sprekers voor hun goede woorden en geschenken. Veel dank was hij bo vendien de comité's verschuldigd, die deze feestviering hebben voorbereid. De feestvergadering, die onder vlekkeloze regie stond van de heer Van Woerden, werd opgeluisterd door het schoolkoor, dat onder lei ding van pater Wijsen enige liederen uit Valerius' Gedenckklancken zonig, aan de piano begeleid door de heer B. J. Meyer, die bovendien een eigen compositie speelde. Na afloop van deze plechtigheid legde rector Geurts een krans bij de gedenkplaat, ter herdenking van de gevallen leraren en leerlingen. Drukke receptie Plechtige H. Mis In de overtuiging, dat het alleen God is, Die wasdom geven kam, werd het feest ingezet met een plechtige H. Mis uit dankbaarheid, Zaterdag morgen om 9 uur opgedragen in de Hartebrugkerk door de provinciaal der paters Franciscanen, pnter C. van den Eynden, met assistentie van de oud-directeur, pater B. de Goede, als presbyter assistens, de rector, pa ter W. Geurts, als diaken, en de nieu we conrector, pater E. Geers, als sub diaken. De misgezangen werden uit gevoerd door heb schoolkoor, onder leiding van pater S. Wijsen. Na afloop trokken de - leraren en leerlingen in optocht door de stad, voorafgegaan door de St. Paulusband, naar de Mariënpoelstraat. Feestvergadering Om elf uur werd in de aula van het Lyceum de feestvergadering gehou den, waarop vele genodigden aanwe zig waren, o.a, pastoor Th. Beukers, eerste voorzitter van, het schoolbe stuur, pater G. H. Keyzers S.J., oud rector van het voormalige college te Katwijk, dr. W. Wiersma, rector v. h. Leids Gymnasium, dr. P. v. Arkel, rector v. h. Chr. Lyceum, de heer J. Boks, directeur v. d. Gem. H.B.S., de heer A. van Dijk, voorzitter van de Leidse K.V.P.-raadsfractie, de Com missie van Toezicht, hoofden van R.K. scholen in Leiden en omgeving, leraren, oud-leraren en de leerlingen der hoogste klassen. Drs. H. A. J. M. van Woerden, lid van het Comité van Voorbereiding, sprak een welkomstwoord, verklaarde waarom deze feestviering groots was opgezet en wees op de zegeningen van het kath. middelbaar onderwijs, waaraan een groot door deze school „ontgonnen" bevolkingsdeel van Leiden en omgeving deelachtig ;s geworden. De provinciaal, pater C. van den Eynden, prees het initiatief, dat 25 jaar geleden door pastoor Beukers genomen werd en herinnerde aan het zeer bescheiden begin in 1927, waaruit een zeer levenslustig en le venskrachtig instituut gegroeid is. Verheugd en dankbaar releveerde de provinciaal het grote aandeel, dat pater De Goede in deze groei gehad heeft, en gaarne zegde hij namens de Orde die door het be schikbaar stellen van paters grote offers voor het onderwijs brengt voor de toekomst alle mogelijke steun toe. Een van de bloeiendste en degelijk- ste scholen in Zuid Holland noemde dr. W. van der Ent, inspecteur van het M.O., de jubilerende school, die niet alleen een zeer goede plaats in neemt wat het aantal eindexamens betreft, maar ook een belangrijke bij drage levert tot de geestelijke vor ming van de jeugd. Hulde bracht spr. aan het docentencorps, waarvan de kern steeds trouw gebleven is aan de school, die naar de nieuwe inzich ten geleidelijk aani en van binnen uit veranderd is. Over de belangrijke positie, die de ouders innemen ten opzichte van de school, sprak mr. Th. de Graaf, bur gemeester van Lisse, die een teke ning aanbood van een monumentale ingangspoort, als feestgeschenk van ouders, leerlingen en oud-leerlingen, ontworpen door architect ir. C.Paar- dekooper. Dr. A. C. de Jong sprak namens de leraren en wees op de voortreffelijke geest van saamhorigheid in het do centencorps, dat zijn teamgeest voor Ih de leraarskamer werd van één tot drie uur een receptie gehouden, waarop de provinciaal, de rector en de oud-directeur vele gelukwensen in ontvangst mochten nemen, aller eerst van mgr Op de Coul, voorzitter van het Kath. Centraal Bureau voor Onderwijs. Ook jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, kwam zijn gelukwensen aanbieden, evenals mr. E. Bolsius, lid van Gedep. Staten, wethouder St. Menken, prof. dr. Hen ri van Rooyen, burgemeester P. M. v. d. Weyden uit Noord wij kerhout, de heer C. F. Meerpoel en mr. dr. P. G. Knibbe, onder-voorzitter en se cretaris van de Kamer van Koophan del, pater J. van Nieuwenhoven S.J., rector A. C. in Den Haag, pater mr. E. v. d. Helm, oud-leraar, de heer M. Hoobroeckx namens de R.K. Stu dentenvereniging „St. Augustinus", de heer H. A. Vriend, gem. insp. L.O., ir. J. Bunnemeyer namens „St. Adel- bert", pastoor W. Schmitz van de St. Leonardusparochie, pater. Prud. van Leusden, rector van het St. Francis- cuscollege in Rotterdam, broeder Tar- cisius, alg. overste van de Broeders van Liefde uit Voorhout, pater W. van Genuchten, oud-leraar (pastoor te Oudewater), de heer Th. Scholte, hoofd van de R.K. Jongens-ulo, zeer veel ouders van leerlingen en enige oud-leerlingen. Goede fancy-fair Om half vijf werd in de lokalen op de begane grond en de eerste etage een grote fancy-fair geopend, ten ba te van de Missie van pater Teepe op Nieuw Guinea en het Studiefonds van de school. Spoedig werden de vele attracties omringd door enige honderden bezoe kers, die zich door het enthousiasme van de jongens lieten overhalen tot buksschieten, ballengooien, vissen, dobbelen, drinken, grabbelen, trainen op een auto-link, enz., enz. In de gang snorde het rad van avontuur, uit de luidsprekers klonken de nieuw ste top-hits, in het scheikunde-prac- ticum hadden de heer Oltheten en zijn Biologenclub een interessante tentoonstelling ingericht van allerlei planten en al of niet levende dieren, in het restaurant kwam de barkeeper handen te kort, in een gehemzininig donker lokaal griezelde het publiek van afgrijselij k-griezelige dingen. Het Sint-Melania-werk(leken-apos- tolaat voor vrouwen in dienst van de Indonesische Missie) had op de twee- verdieping een stand ingericht, waaraan inlichtingen over deze lof waardige missie-actie verstrekt wer den. Ook Zondagmiddag en -avond was de belangstelling voor de fancy-fair buitengewoon groot, zodat de organi satoren tevreden mogen zijn. De fi nanciële resultaten waren prachtig! „Vechters tegen de chaos" De heer H. A. van Woerden in scheikundige actie tijdens de herha- lingsles, waarvoor zeer veel belang stelling was. Geheel links: mevr. A. van Woerden-Walenkamp. DE REÜNIE van oud-leerlingen droeg dit jaar uiteraard een bij zonder feestelijk rakter, dat Zater dagavond reeds merkbaar was, toen vele reünisten (met hun dames, een unicum in de reünie-geschiedenis!) de aula vulden. Mede door de aan wezigheid van vele leraren en hun dames was de stemming op deze soi- rée al spoedig op het goede peil, dat dank zij de uitstekende leiding van dansmeester Evert Castelein tot na het middernachtelijk uur bleef ge handhaafd. Deze proefneming is dus uitstekend geslaagd. Desondanks (of misschien: juist daarom) gingen er Zondagmor gen tijdens de feestvergadering stem. men op niet ieder jaar een soirée te houden, maar slechts met bijzondere gelegenheden. Er werd veel over en weer gesproken (soms nogal luid zoals dat op deze vergaderingen te doen gebruikelijk is. De conclusie was: „We zullen de zaak nog eens bestuderen", waarmede het bestuur blijk gaf uitstekend overweg te kun nen met de tegenwoordig hevig in zwang zijnde „ijskast-methode". Zoals gewoonlijk begon de reünie met een Hoogmis in de schoolkapel, opgedragen door pater De Goede en bijgewoond door 250 oud-leerlingen. Na afloop hiervan bood rector Geur> een ontbijt aan, bij de aanvang waar van voorzitter Jos. Westen hartelijke dankwoorden sprak voor de gastvrij heid en de belangstelling, die de reu. nie ook bij de opvolger van pater De Goede geniet. Secretaris Floor Vink bracht zijn jaarverslag uit en penningmeester Ben Schellekens kon een batig saldo melden, ondanks het kastekort van verleden jaar. De heer Wim van Om men bracht verslag uit van het Stu diefonds, dat met 500 gulden groeide en thans 3000 gulden groot is. De administrateur moest wederom een beroep doen op de reünisten, die over het algemeen lang wachten met het overmaken van hun bijdrage Be sloten werd de contributie van één op twee gulden te brengen (voor reu- nisten die langer dan vijf jaar de school verlaten hebben) en de extra opbrengst voor het fonds te bestem men. Het geheel aftrendende reunie-be- stuur werd herkozen. Ook de heren A. C. de Jong, G. Matze en A. van Dongen, bestuursleden van het stu diefonds. zagen hun functie gepro longeerd. De leraren stonden deze keer in de bijzondere belangstelling van de reünie. De jubilerende heren M. Bertels, J. Castelein, J. Cranssen en P. A. M. Haanappel werden luide be jubeld in een speech van de voorzit ter en met oorverdovend applaus van de reünisten. Zij ontvingen een wandbord van Delfts blauw ter her innering, hetgeen de heer Haanappel inspireerde tot het spreken over wie rookwolken die condenseerden tot vruchtbare dauw, waarmede de ju bilarissen verkwikt zouden worden om met evenveel ijver en enthousias me hun werk voort te zetten. De heer Van Woerden stak grote feestpluimen op de hoed van de heer Wim Doeven, de stuwende kracht van het feestcomité. Pater Geurts volgde dit voorbeeld na en stak de loftrompet over de bergen werk, die de heren Ben Schellekens en Floor Vink hebben verzet met spontane medewerking van vele anderen. Een hoogtepunt van de reünie vormden de herhalingslessen door de heren Bertels, Van Woer den, Hagemeyer, Haanappel en jJVE DERDE DAG van het grote feest stond in het teken van het zilveren jubileum, dat vier leraren vierden met de zilveren school, de heren M. Bertels, J. Castelein, J. Cranssen en P. A. M. Haanappel. Nadat tot hun intentie een H. Mis was opgedragen in de schoolkapel, werden zij temidden van echtgenoten en kinderen, leraren en leerlingen van de drie hoogste klassen hartelijk gehuldigd. Eerst werd het feestelijk ontbijt, door mej. A. ter Haar en haar assis tenten weer voortreffelijk verzorgd, alle eer bewezen. Daarna vroeg de rector, pater W. Geurts, aandacht voor de zilveren jubilarissen, die 25 jaar zeer verantwoordelijk werk ver richt hebben, omdat de toekomst van 2000 jongens voor een groot deel aan hun was toevertrouwd. Dit ver antwoordelijke werk heeft ook z'n aantrekkelijkheden, omdat de leraren voortdurend onder jonge mensen verkeren en daardoor hun vitaliteit behouden. Nadat de rector had ge wezen op de steun van echtgenoten en gezin, die de jubilarissen hebben mogen ondervinden, sprak hij de wens uit hen nog vele jaren o-p school terug te mogen zien. Ter herinnering aan dit feest bood pater Geurts de jubilarissen enige geschenken aan, een Bijbel en Bij belse Geschiedenis voor de heer Bertels, een sieraad voor de heer Castelein, een horloge voor de heer Cransen en enige geografische boe ken voor de heer Haanappel. De heer H. A. J. M. van Woerden, die namens de leraren sprak, wen- ste de jubilerende collega's proficiat met de wijze waarop zij de afgelo pen 25 jaar zo jeugdig zijn doorge komen. De taak van een leraar is weliswaar buitengewoon mooi, maar heeft ook veel zware kanten; een der meest typerende definities van de leraar vond spr.: vechter tegen de chaos! Dat zij dit gevecht zo goed hebben doorstaan, is een felicitatie waard. Als collega had de heer Van Woerden de grootste lof voor de prettige onderlinge verstandhouding tussen de leraren, die ontstaan moet zijn bij de collega's met de meeste dienstjaren, dus bij de jubilarissen. Dankend voor de vriendschap en de echtgenoten van de jubilarissen in de hulde betrekkend, bood spr. siga ren en sigaretten aan. Pater C. Tijnagel, -gardiaan van het klooster, had veel waardering; voor het werk van de jubilarissen en prees de uitstekende samenwerking tussen paters en leken-docenten. Namens de oud-leerlingen sprak, de heer Wim Doeven. Hij richtte j zich ook tot de huidige leerlingen en benadrukte, dat de leraren zeer veel voor hen doen, dat zij pas als oud leerling ten volle zullen beseffen. De leerlingen bleven niet achter. Namens hen sprak de heer G. van Tienen, die de vier jubilarissen een prachtig gecalligrapheerde oorkon de aanbood. Pater De Goede, oud-directeur, dankte de vier jubilarissen voor hun grote steun, vooral in de eerste moei lijke jaren van de school. Tenslotte sprak de heer P. A. M. Haanappel namens de jubilarissen hartelijke dankwoorden voor de ge sproken woorden en aangeboden geschenken, nadat hij een groot deel van de hun toegezwaaide lof had gedeeld met de overige leraren. Terlingen. De laatste was als oud- leraar aanwezig evenals de heer Al. Zaterdagavond bevond pater Zonderland zich onder de gasten. Daarna werd tussen borrel en zang een bezoek gebracht aan de fancy- fair, totdat om vijf uur de gezellig heid verplaatst werd naar „In den Vergulden Turk", waar vóór, tijdens en na het diner vele hartelijke, gees tige, loffelijke, critische en overbodi ge woorden gesproken werden. Het was weer een uitstekend geslaagde reünie! Aetherklanken DINSDAG. Experimenteel televisie-programma. VARA 20.15—21.45. 1. „Jeugd aan de Barre"; 2. Weer- overzicht; 3. „Maskerage", film. Pauze. 4. Zang en dans. HILVERSUM L 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gra- mofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.30 De groenteman; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zie ken; 11.30 Pianorecital; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen; 12.33 Voor het platte land; 12.40 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuziek; 13.20 Metropole or kest en soliste; 14.00 Amerikaanse uitzending; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gramofoon muziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Sopraan en piano; 16.15 Gramofoon muziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18 15 Ge varieerde muziek; 18.55 „Paris vous parle"; 19.00 Pianospel; 19.15 Gra mofoonmuziek; 20,00 Nieuws; 20 05 Gevarieerd programma; 21.05 Ik weet, ik weet wat U niet weet; 21.20 Orgel en piano; 21.35 Mededelingen en gramofoonmuziek; 21.45 Tiroler muziek; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.30 Engels militair orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 „New York Calling". 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoon muziek; 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramo foonmuziek; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededclin- gen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amusementsmu ziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gevarieerd programma; 14.50 Gra mofoonmuziek; 15.00 ,Hier Vrij Eu ropa"; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: L. Hanekroot: „De Nederlandse Pers in Indonesië."; 18.00 Gevarieerde muziek; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Metropole orkest en solist; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 „Thuisfront- Tombola"; 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Radio Philharmonisch or kest en solist; 21.25 Gramofoonmuz.; 21.30 „Kunstschilders, grijpt uw kans", causerie; 21.40 Cembalogezel schap; 22.10 Pianorecital; 22.35 Gra mofoonmuziek; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 2)3.1524.00 Gramofoonmuziek.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8