Karei Lotsy afgetreden als voorzitter Docos verloor de eerste thuiswedstrijd van DCO WiUem II en MW yelyü 2-2 Gebr. van Ulden Grote zege van Blackpool Fanny Blankers-Koen won te Wuppertal; evenaarde wereldrecord 100 m. te Frechen MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De bondsvergadering van de K.N.V.B. Op de bondsvergadering van de Kon. Ned. Voetbalbond, welke te Utrecht werd gehouden, is een aantal punten besproken, die voor de Nederlandse voetbalgemeenschap van verstrekkende betekenis geacht mogen worden. Zo stonden op de agenda op de allereerste plaats het voorstel van de geza menlijke eerste klassers om de competitie van 4 x 14 eerste klassers te handhaven, voorts de verruiming van de amateursbepalingen, de terugkeer van ex-profs en nog enkele belangrijke en minder belangrijke voorstellen. Het eerste grote nieuws van deze bijeenkomst van het voetbal parle ment kwam reeds in de openingsrede van de voorzitter, de heer K. J. J. Lotsy. De bondsvoorzitter deelde de vergadering mede, dat hij reeds en kele maanden geleden zijn medebe stuursleden in kennis had gebracht van zijn voornemen als voorzitter af te treden en dat dit zodoende de laat ste bondsvergadering was, welke on der zijn leiding stond. De heer Lotsy deelde mede, dat het besluit hem heel zwaai gevallen was, doch dat huise lijke en zakelijke redenen hem tot aftreden dwingen. „Ik heb al mijn vrije tijd en mijn vacanties aan de sport gegeven en ik vond dat heel gewoon, ik deed het met liefde, want ik achtte het mijn levenstaak", aldus de K.N.V.B.-praeses, ,,ik heb echter altijd een angst gehad voor voorzit ters, die te lang blijveh zitten en een aflossing van de wacht is naaf mijn mening om de tien jaar gewenst." De heer Lotsy dankte voor het ver trouwen, dat men altijd in hem heeft gesteld en deelde mede, dat een com missie, bestaande uit de heren ir. H. F. Hopster, mr. E. J. Bulder en hem zelf tot taak heeft gesteld besprekin gen te voeren ten einde een opvolger te vinden. Na het openingswoord, waarin de voorzitter wees op de gunstige re sultaten van het Nederlands elftal en de algemene achteruitgang van het spelpeil memoreerde, werd posthuum het *ere-lidmaatschap verleend aan wijlen de heer W. H. A. Burgwal, in leven lid van het bondsbestuur. De amateursbepalingen. Veel werd gesproken over de wij zigingen van de amateursbepalingen, over het vrijmaken van spelers voor belangrijke wedstrijden, het afkopen van wachtdiensten, het vergoeden van reis- en verblijfkosten, het ver hogen van het maximum aantal per sonen voor wie de clubs bij uitwed strijden de reiskosten mogen vergoe den tot 40 personen mits goedkeuring van het bondsbestuur is verkregen, enz. Tenslotte werden deze voorstel len tot wijziging aangenomen. Het zelfde geschiedde met het voorstel van enkele christelijke verenigingen om het bondsbestuur te machtigen de dispensatie clausule van art. 5 der amateursbepalingen ook toe te passen op die functionarissen in de bond, die op het tijdstip van wijziging van de toen geldende amateursbepalingen, bij besluit van de bondsvergadering van 1949, inkomsten verkregen uit iourn'/istieke arbeid. Dit voorstel, dat met klem door de heer F Remmers werd verdedigd en door de bonds voorzitter werd gesteund, werd met 49 tegen 8 en 4 stommen blanco aan genomen. Over de ex-profs beslist het bondsbestuur. Anders ging het met het voorstel van de eerste klassers om de be roepsspeler, die naar een buitenland se vereniging is overgegaan, niet meer tot amateur te verklaren, tenzij hij op het ogenblik van overgang naar de beroepsklasse minderjarig was. Over dit voorstel, dat werd verde digd door de voorzitter van de ver eniging van eerste klassers, de heer J. Hekman (G.V.A.V.), werd langdu rig gediscussieerd en helaas niet al tijd op de wijze, zoals men dit van af gevaardigden op een bondsvergade ring van de K.N.V.B. mag verwach ten. Enkele keren moest de voorzit ter dan ook tussenbeide komen en vooral was zijn verontwaardiging groot toen de heer Gerardts Zuid II als zijn mening naar voren bracht, dat het voorstel ,.op zijn zachtst ge zegd „immoreel" was en „rechtreeks de rechten van de mensun het geding bracht." Nadat nog enkele sprekers zich tegen het voorstel hadden gekant werd tot stemming overgegaan en met 61 tegen 42 stemmen werd het voor stel verworpen waarmee de beslis sing over het al dan niet weder op nemen in de amateurgelederen van profs, die uit het buitenland terugke ren, aan het bondsbestuur blijft. Tegenstellingen eerste klasse lager voetbal. Het voorstel van de Eerste Klas sers, eveneens door de V.E.K.- voor. zitter Hekman verdedigd, bracht bij de debatten de scherpe tegenstelling tussen de eerste klassers en de twee de-, derde en vierde klassers, met z.g. „lager" voetbal, nog eens duide lijk naar voren. Hierbij bleek tevens, dat onenigheid bestaat over de juiste bedoeling van het plan-Burgwal, De heer Hekman verklaarde zich tegen het voorstel-Burgwal, dat immers via versterkte degradatie naar een eerste klasse-competitie van 4 x 12 clubs wil. Hij wees op de financiële bezwa ren voor de eerste klassers aan deze vermindering van het aantal wed strijden verbonden en hij achtte het ook een nadeel voor de tweede klas sers, waarvan er nu meer plaats moe ten maken voor de degraderende eer ste klassers en waarbij tevens de topclubs minder kans zouden krijgen op promotie. Van de spelpeilverbete ring. welke de heer Burgwal had willen bereiken, komt toch niets te recht, meende de heer Hekman, die het bedekte dreigement uitte: „bij verwerping van het voorstel reacties te vrezen, die hij zeer zou betreuren". De heren M. J. Koolhaas en W. J. A. Pöpplein voerden namens de eerste klassers nog het woord, waarbij voor al de hartstochtelijke rede van de B.V.V.-voorzitter Pöpplein indruk maakte. Voor de tweede, derde en vierde klassers voerde de heer Bal- tus Meyer het woord. Hij bleef aan dringen op de doorvoering van het plan-Eurgwal doch zijn toon was róil- der dan die van de woordvoerder der eerste klasse. Nadat de heer P. Ode- kerken nog in een rustige verzoe ningstoespraak" een beroep had ge daan op de V.E.K. om toch vooral de tegenstellingen tussen eerste klassers en de tweede, derde en vierde klas sers niet nodeloos te verscherpen, verzocht de heer Lotsy de eerste klassers hun voorstel terug te trek ken. Hij deed de suggestie, dat de belangenverenigingen van de beide categorieën binnenkort bij elkaar zou den komen om de problemen nog eens te bespreken, waarna dan uiterlijk in Januari a.s. een bijzondere bondsver gadering zal worden gehouden, waar de uiteindelijke beslissing over dit punt zal vallen. De bondsvoorzitter legde er in zijn beroep op de eerste klassers de nadruk op, dat de defini tieve beslissing aan het bondsbestuur is. D't redmiddel werd door de eerste klassers met beide handen aangegre pen en de heer Hekman deelde mede, dat de eerste klassers het voorstel te rugtrokken. Op verzoek van zijn vice-voorzitter, de heer ir. H. F. Hop ster, verklaarde de heer Lotsy zich bereid de leiding van de extra bonds vergadering nog op zich te nemen. Wegens het late uur en het feit, dat reeds vele afgevaardigden de zaal hadden verlaten, werd de behandeling van het trainers-vraagstuk verdaagd. Het voorstel van Zuid II om het cportcontact met Duitsland door mid del van het spelen van wedstrijden tussen vertegenwoerdigende elftallen uit te breiden en ook het gehele land er in te gaan betrekken, leverde geen debat op. De voorzitter deelde mede, dat dit een zaak is van be stuursbeleid en dat de beslissingen aan het bondsbestur dienen te wor den overgelaten. De zaak heeft, aldus de voorzitter, alle aandacht van het bestuur, dat echter rekening heeft te houden met de verlangens van de re gering. Aar. het slot van de vergadering hield de heer P. H. van der Hoek een korte toespraak, waarin hij voorzitter Lotsy veel lof toezwaaide en hem dank bracht voor hetgeen hij in al die jaren voor de Nederlandse voetbal sport heeft gedaan. Dat beide partijen volledig op winst speelden, blijk direct na de rust. Reeds in de eerste minuut wist Goosen de stand op 21 voor de thuisclub te brengen, doch de vreug de was van zeer korte duur, want eni ge minuten later was de stand weer gelijk. Was dit score-verloop reeds een bewijs, dat beide partijen elkaar niets toegaven, de gehele tweede helft werd het een verbeten strijd om de uiteindelijke overwinning. Maar ook de eerste helft gaf de spelers en toeschouwers genoeg aan spanning en sensatie. Keer op keer verkeerden beide doelen in gevaar, maar zowel keeper J. Klop van DCO, als zijn collega Smits wisten niet van wijken. Vooral de Haarlemmer liet menigmaal zien, dat hij uit het goe de hout gesneden was. Na 20 min. moest hij echter zwichten. Hands in het beruchte gebied gaf aan van Marwijk gelegenheid de score te ope nen (10). Fel kwam DCO terug en reeds in dezelfde minuut forceerden zij een vrije schop op de rand van het strafschopgebied. Echter zonder succes. Na 35 min* wist van Teylin- gen een goede aanval van Docos af te werken met een doelpunt. De scheids rechter had echter hands geconsta teerd, zodat de stand ongewijzigd bleef. Wanneer na 40 min. de Docos- achterhoede niet voldoende ingrijpt, is het Meyer, die de partijen op ge lijke voet brengt (11). Een hache lijke situatie ontstaat kort voor de rust voor het heiligdom van Klop, wanneer Hekelaar in paniek knal hard op eigen doel schiet. Gelukkig voor hem echter juist over de lat. Onmiddellijk na de rust weet B. Goosen met een prachtig schot de stand op 21 te brengen, maar zoals wij boven reeds schreven, werd in de zelfde minuut reeds de gelijkmaker gescoord (22). Wanneer Docos in de komende 25 min. wat meer geluk had gehad, dan was een kleine voor sprong in het geheel niet geflatteerd geweest. Corner op corner werd er genomen, schoten en kopballen vlo gen om de oren van de Haarlemse doelman. Met vrouwe Fortuna aan zijn zijde wist hij op keurige wijze zijn doel schoon te houden. Met het grote overwicht van de Leidenaars verstreek echter de tijd zonder dat er verandering kwam in de stand. Zelfs de achterhoede probeerde doel punten te forceren. Maar dit verre opdringen werd Docos noodlottig. Reeds verschillende malen waren de gasten gevaarlijk voor het Docos- doel gekomen, totdat wederom de rechtsbuiten Meyer het opdringen van Docos afstrafte (23). Zelfs kroop Docos nog door het oog van de alom bekende naald, toen een speler van DCO de bal uit het legetdoel van Docos kopte G.S.V.ALPHIA 1—4 Reeds na 10 minuten had Alphia succes toen de midvoor goed op een aangegeven bal door liep en niet onhoudbaar vloog de bal in het net (01). Het was Leeuwenhoek, die rnet een keurig schot zijn elftal een 20 voorsprong gaf. Kort hierop wist Roebel van GSV de stand op 12 te brengen, toen Bouthoorn en Idenburg elkaar niet begrepen en met een verrassende doorsleebal werd Kramer verrast. De Alphianen wisten met goed combinatiespel de GSV-ers de baas te blijven en het werd nog voor de rust 1—3. Na de hervatting werd enige druk op het Alphia-doel uitgeoefend en enkele corners waren hiervan het gevolg. Bijna had GSV succes toen Kramer bij een hoekschop missloeg maar de 'ingeschoten bal kwam te gen een muur van spelers. GSV bleef iets sterker, maar v. Egmond hield het hoofd koel en wist iedere aan val te breken. Toen Leeuwenhoek de stand op 14 bracht was het met GSV gedaan en gaf Alphia verder de toon aan. ZATERDAGVOETBAL KNVB. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Zaterdagcompetitie van de KNVB luiden: District West II, 3e klasse A: Ca- pelleRijnsburgse Boys 23; Ter LeedeDOTO 31Quiak Boys 's Gravenzandse Sportveren. 60; MonsterNoordwijk 00 gestaakt: CSVDARC 4—1. Weinig Onderhoud Lange levensduur Goede prestaties Hoge inruilwaarde Meer comfort ziehier de factoren die U overtuigen bij de aankoop van een OPEL OLYMPIA LEIDEN TEL. 23041 MEERBURG—VOORBURG 1—2. Meerburg heeft het in zijn eerste thuiswedstrijd niet tot een overwin ning kunnen brengen. Voorburg, dat technisch beter speelde dan Meer burg, heeft dat technische overwicht in de eerste helft weten uit te bui ten en in een veilige 20 voorsprong omgezet. Had Meerburg na de rust zo •fanatiek op de bal gezeten dan had zij minstens een gelijk spel uit het vuur gesleept want de tweede helft was precies het tegenbeeld van de eerste speelhelft. Een half uur oefen de Meerburg toen een druk uit op het Voorburg-doel, die haar achter hoede dwong alle zeilen bij te zetten. In deze periode was het dat, na een mooie combinatie tussen N. Romijra en J. Zandbergen, de laatste het eni ge tegenpunt scoorde. Het eerste doelpunt van Voorburg ontstond 15 min. na de aanvang uit een van rechts gelost schot, dat van de lat terugkaatste en door de linksbinnen van Voorburg onhoudbaar werd in geschoten (01). Ini deze 15 min. had Meerburg vrijwel niets te vertellen en ook daarna was Meerburg ver in de minderheid. Na 30 min. komt het tweede doelpunt als wederom van rechts de bal voor het doel wordt ge plaatst en de hele achterhoede van Meerburg blijft staan, waarschijnlijk voor een vermeend buitenspel-geval, waarvan Voorburg dankbaar profi teert en de stand op 02 brengt. Zelfs krijgt Voorburg nog een pracht kans om de voorsprong te vergro ten, doch de vrij op doel afstormen de linksbinnen heeft zo'n haast om te schieten, dat hij zich geen tijd gunt om te kijken en zijn schot gaat naast. Na de rust is het spelbeeld totaal veranderd. Er schijnt een nieuwe geest in de Meerburg-spelers te zijn en zy zijn het, die nu de toon aan. geven. Voorburg wordt geheel op eigen helft teruggedrongen en hoe wel Meerburg technisch nog steeds de mindere is weet zij door snelheid en een beter samenspel het heft in handen te nemen. Keer op keer snelt J. Zandbergen langs de lijn, goed samenspelend met P. Zandbergen en sticht telkens verwarring in de Voor burgverdediging. Na 10 min. komt het tegenpunt van de voet van J. Zandbergen ,een schot zo hard, dat de overigens uitstekende keeper de bal nog wel kan stoppen doch deze via zijn handen in het doel verdwijnt (12). Meerburg tracht tot elke prijs gelijk te maken, wat de verstandhou ding in het veld niet ten goede komt, want Voorburg geeft niets toe en vecht voor de overwinning. De scheidsrech ter moet dan ook enige malen de ge moederen kalmeren. Hoewel Meer burg vrijwel een half uur lang in het offensief blijft, zijn de enkele door braken, die Voorburg onderneemt, zeer gevaarlijk en ontstaan er nog enkele hachelijke momenten voor het Meerburgdoel, doch er wordt niet meer gedoelpunt. Van de Engelse velden Het meest opzienbarende resultaat van deze Zaterdagmiddag was de 8—4 overwinning, waarmee Blackpool in de eerste divisie van Charlton Athletic won. Verleden week had de club van Stanley Matthews reeds de aandacht op zich gevestigd door een verrassende zege op Wolverhampton Wanderers, dat toen de eerste nederlaag van 9 wedstrijden leed. Door deze 8—4, een voor de Engelse League wel zeer ongewone uitslag, heeft Blackpool zich aan de top van de ranglijst gebracht op de plaats van Liverpool, dat in de uit wedstrijd tegen West Bromwich Albion met 3—0 het loodje legde. In Tilburg werd de voetbalwedstrijd tussen Willem II en M. V. V. gespeeld, welke in gelijk spel (22) eindigde. Tijdens een aanval op het doel van M. V. V.; v. 1. n. r. Nicolai, Dresens en doelman Ensers (allen M. V. V.) en Van Roessel (Willem II). De Londenaren konden het tegen de bewegelijkheid en snelheid van de voorhoede van Blackpool niet bolwerken. Des te opmerkelijker was de productiviteit van Blackpool, aangezien de linkervleugel voor het grootste gedeelte van de wedstrijd werd bezet door Tom Garrett, die in het begin als linksback werd' gebles seerd. Aanvankelijk had Garret nut teloos langs de lijn hopen hinken, maar later verbeterde zijn conditie zodanig, dat hij er met een prachtig schot in slaagde de zesde goal te sco ren. Wederom gaf Stanley Matthews op de andere vleugel blijk zijn top vorm weer te hebben gevonden. Met een typische Matthews-goal, een lange dribbel, gevolgd door een scherp diagonaal schot, bracht hij zijn score-totaal van dit seizoen op 4. Het overwicht van Blackpool was in wezen zwaarder dan de cijfers doen vermoeden, want drie van de vier doelpunten van Charlton kwamen in het laatste kwartier tot stand, toen Blackpool, dat de rust met 51 was ingegaan en daarna de score tot 81 opvoerde, het wat gemakkelijker aan ging doen. Een andere club, waarmee dit sei zoen ernstig rekening dient te wor den gehouden, is West Bromwich. Het werd 30 in de strijd tegen Li verpool, maar het had ook 6—9 kun nen zijn, want de voorhoede van West Bromwich miste behalve een strafschop nog verscheidene opgeleg de kansen. Door dit resultaat heeft West Bromwich de tweede plaats in genomen met eenzelfde aantal als Liverpool en Wolverhampton, doch met een beter doelgemiddelde. We uitslagen luiden: Eerste divisie: Blackpool.Charl ton Athletic 84; Cardiff City—Sto ke City 20; ChelseaWolverhamp ton Wanderers 12; Derby County Arsenal 29; Manchester United Sunderland 01; Middlesbrough Bolton Wanderers 12; Newcastle UnitedManchester City 20 Portsmouth—Aston Villa 1—1; Shef field WednesdayPreston Northend 11; Tottenham HotspurBurnley 21; West Bromwich AlbionLi verpool 30. Tweede divisie: Birmingham City —Southampton 20; Blackburn Ro versHuddersfield Town 11; Bu ry—Brentford 3—0; Ever ton—Don- caster Rovers 7—1: Hull City—Shef field United 40; Leeds United Leicester City 0—1; Lincoln— Barnsley 11; Luton TownNotts County 51; Notts ForestSwansea Town 64; Plymouth ArgyleWest Ham United 11; Rotherham Uni tedFulham 10. SJC—THB 4—0. Een geheel herboren SJC heeft gisteren laten zien, dat zij ook nog uit een ander vaatje kan tappen, door THB met een alleszinsverdien- de 40 nederlaag naar huis te zen den. Behalve een kleine gewijzigde opstelling, speelde het gehele elftal van vorige week, op een wedstrijd zoals wij in geen tijden hebben ge zien cn waaraan de tegenstanders niet konden tippen. Vanaf de aan vang begonnen de SJC-ers met een goed combinerend spel direct aan te vallen en reeds na 6 minuten wist Tom Ruigrok uit een afgemeten voorzet van P. Vink de score te ope nen (1—0). Ondanks SJC veelal de toon bleef aangeven, liet de Haar lemse club het er niet bijzitten en telkens weer zette zij alle zeilen bij om uit de omknelling los te komen en dank zij hun sterk verdedigen en enkele SJC knallen tegen paal of staander kon THB bewerkstelligen, dat deze 10 stand tot rust werd ge handhaafd. In de tweede helft zagen wij al geen ander beeldspel en telkens weer werd het doel van THB onder schot genomen. Na 10 minuten ko gelde P. Vink met een harde schui ver 20 in de touwen en toen spoe dig hierop P. Groenewoud 80 de poneerde, was het met de tegenstan der gedaan en werd het spel geheel eenzijdig, doordat THB zich nu al leen nog maar toelegde op verdedi gen. Toch moesten de gasten nog eenmaal zwichten voor een listige omhaal van Tom Ruigrok (40), met welke stand deze in goede ver standhouding gespeelde wedstrijd werd beëindigd. ALPHEN—ARCHIPEL 4—4 De thuisclub nam al spoedig de leiding toen bij een algemene wor steling voor het Haagse doel Thijs Tuinenburg kans zag de bal in te schieten (10). De vreugde was ech ter van korte duur want toen bij een Haagse aanval de Alphense achter hoede niet geheel bleek te sluiten, kopte de rechtsbuiten uit een voor zet van links in (11). Na 12 minu ten wist Baltes met een welgericht schot Alphen weer de leiding te be zorgen (21). De Hagenaars kwa men daarna in de aanval en toen de middenvoor vrij gelaten werd wist hij hiervan handig te profiteren en doelman Britsemmer opnieuw het nakijken te geven (22). Alphens voorhoede bleek haar kruit echter OPENING SPORTSCHOOL HOLVAST. Onder zeer grote belangstelling heeft de heer Holvast Zaterdagmid dag zijn nieuwe sportschool geopend en eerlijk gezegd, het pand Pieters kerkgracht 9, is een grote aanwinst geworden. Het intereur zag er smaak vol uit en reeds bij het binnenko men nodigde een gezellig zitje tot de eerste kennismaking. Namens Arena Studiosorum sprak praeses H. P. Beets, waarderende woorden voor al hetgeen de heer Holvast in t belang van de sport, heeft gedaan, waai-.r voorzitter G. Husen namens leerlingen, oud-leer lingen en vrienden het „gezellig zitje" aanbood. Woorden van grote lof spraken de heren Coers en B. Nieuwenhuizen namens de N.V.J.L., waarna een stroom van vrienden en kennissen de familie Holvast geluk kwam wensen met deze fraaie inrichting. Leiden is een prachtige sportschool rijker; dat het vruchten moge afwer pen voor de toekomst. nog lang niet verschoten want toen Thijs Tuinenburg een vrije schop kreeg te nemen plaatste hij goed naar Baltes, die onhoudbaar inschoot (32). De Hagenaars namen nu het spel in handen en drongen Alphen in de verdediging; v. Leeuwen maak te zes minuten voor het einde een fout en uit de vrije schop werd de bal voor het doel geplaatst en bracht de middenvoor de stand op 33. Nog juist voor de rust zagen de fasten kans uit een doelworsteling e leiding te nemen (34). Na de hervatting nam Archipel een wat verdedigende houding aan, waardoor Alphen meer aanvallend kon optreden. Toch wist de voor hoede niet voldoende verrassend op te treden, waardoor de defensie der Hagenaars steeds kon ingrijpen. Zelfs moest men voor de uitvallen der gasten nog oppassen. Het laat ste kwartier was geheel voor Alphen en enkele minuten voor het einde werd het volhouden beloond toen Groeneveld uit een goede pas van Baltes met een pracht schot opnieuw gelijk wist te maken (44). Het tweede elftal van Alphen zag kans bü de uitwedstrijd bij Rouwkoop 2 met 20 te winnen, waardoor de Alphen-reserven thans met zes punten uit drie wedstrijden aan de kop van de afdeling staan. Theo Saat koopt over win ning met schorsing Onder zeer ongunstige weersom standigheden, het had twaalf uur achter elkaar geregend en het was vinnig koud, werden in het stadion van Wuppertal internationale atle tiekwedstrijden gehouden. De door weekte baan en de lage temperatuur vormden voor de Nederlandse deel nemers geen belemmering om tot zeer goede prestaties te komen. Fanny BlankersKoen won zowel de 100 meter als de 80 meter hor den. Op de 100 meter noteerde de Nederlandse athlete de tijd van 12 sec., waarbij zij haar Duitse rivale Maria SanderDomagalla 0.21 sec. achter zich liet. Op de derde plaats kwam mej. Neukirchen uit Krefeld in 12.6 en vierde werd Willy Lust (Nederland) in 12.9 sec. De loop sters hadden in deze race een vrij sterke wind en de daarmee gepaard gaande regenvlagen in het gezicht. Op de 80 meter horden werd zo wel voor Fanny BlankersKoen als voor Maria Sander de fraaie tijd van 11.1 sec. afgedrukt, doch de duide lijke voorsprong, welke zij op de finishlijn had, bracht haar de eerste plaats. Willy Lust werd derde in 11.7 sec. Ook bij de heren werd het een dub bele Nederlandse sprintzege. De Ha genaars Theo Saat won de 100 meter in 10.9 sec. vóór de Duitsers Salmen en Kluck, die beiden 11.0 sec. precies voor zich lieten afdrukken. Saat werd ook op de 200 meter eerste in 22.0 sec. met de Belg Linsen op de tweede plaats in 22.1 sec. Bij de B-klassers werd de 100 meter een overwinning voor de Duitser Bauer in 11.4 sec. met de Nederlanders Klein op de vierde plaats in 11.6 sec. en Van den Poorten als vijfde in dezelfde tijd. Sleeuwenhoek werd op de 200 me ter voor B-klassers tweede in 22.9 sec. achter de Duitser Kluck, die 22.5 noteerde. De 3000 meter werd een overwin ning voor de Duitser Wernèr Lueg in 8 min. 15.6 sec. Tweede werd de Belg Hermans in 8.29.6. Fanny BlankersKoen heeft gis termiddag in het plaatsje Frechen bij Keulen op de valreep van het seizoen 1951/1952 nogmaals bewezen tot de allersterkste loopsters ter wereld te behoren. Onder uitstekende weers omstandigheden, maar op een baan van niet al te beste kwaliteit, liet onze landgenote op de 100 meter de fantastische tijd van 11.5 voor zich afdrukken, waarmee zij het op haar naam staande wereldrecord waar van de Amerikaanse Helen Stephens en Marjorie Jackson (Austr.) mede- houdster zijn evenaarde. Zoals be kend is Fanny Blankers er tijdens de Nederlandse kampioenschappen van dit jaar reeds in geslaagd de nog scherpere tijd van 11.4 sec. op dit nummer te noteren, welke in middels wel als Nederlands, doch nog niet als wereldrecord is erkend. De Duitse Maria Sander moest voor de 3e maal binnen enkele we ken tijds haar meerdere in de Am sterdamse erkennen. Niet minder dan 0.5 sec. verschil lag er tussen haar en Fanny Blankers, terwijl de Duitse athlete Neukirchen ook bij lange na niet tegen dit geweld was opgewas sen (12.3 sec.). Niettemin was er voor Maria San- der toch nog een overwinning weg gelegd. Op de 80 meter horden Fanny Blankers kwam hier niet aan de start sloeg zij met 11.4 sec. Willy Lust. Het Zaandamse meisje kwam op 11.6 sec. Saat en Jonkers door de KNAU geschorst. Op de Zondag gehouden vergade ring van het KNAU-bestuur werd besloten Theo Saat van Vlug en Lenig en A. Jonkers van Blerick voorlopig als leden der KNAU te schorsen in afwachting van een na der onderzoek. Het besluit werd ge nomen naar aanleiding van het feit, dat beide athleten ondanks het uit drukkelijk verbod en zonder vereiste startvergunning op Zaterdag j.l. in Wuppertal aan wedstrijden hebben deelgenomen. SAAT WON TE PARIJS. Bij de in het Jean Bouin stadion te Parijs gehouden internationale at letiekwedstrijden heeft Theo Saat op de 200 meter een fraaie overwinning behaald. Na van de start af de lei ding te hebben gehad sloeg de V. en L'er in 21.9 sec. de Fransman Bally, die 22,1 sec. voor zich liet afdruk ken. Op de derde plaats kwam de Belg Linssen. Hij noteerde 22,5 sec. De 3000 meter werd een overwin ning voor Herman (België). Met een tijd van 8 min. 19,- liet hij de Zweed Karlsson 6,4 sec en de Fransman Ba der 7 seconden achter zich. Hein- rich (Fr.) nam de 110 meter horden in 15,5 sec. .voor zijn rekening en Dits (België) won de 400 meter hor den in 56,2 sec. SCHAKEN HET INTERZONALE TOURNOOI. In het interzonale tournooi te Stockholm werden enkele afgebro ken partijen uit de 7e en 8e ronde uitgespeeld. Onze landgenoot Prins had weinig succes, want hij verloor zowel van de Rus Taimanov (na 48 zetten) als van de Amerikaan Steiner (na 56 zetten). Vaitonis (Can.) moest na 41 zetten in Stoltz (Zw.) zijn meerdere erkennen en Petrosian (Rusl.) sloeg Wade (Nw. Zeeland) na 57 zetten. Baroza (Hong.) won na 69 zetten van Matanovic (Zd. Slavië). De uitslagen van de partijen, ge speeld in de 9e ronde luiden: Stahl- bergMatanovic 10 (na 23 zetten); GliogiricStoltz 10 (na 30 zetten); PrinsEliskases 01 (Prins gaf de partij na 27 zetten gewonnen); Tai manovGolombek 10 (na 32 zet ten); PachmanPetroisian 01 (Pachman gaf de partij na 36 zetten gewonnen); UnzickerSteiner 10 na 40 zetten); KotovPilnik af- gebr.; SanchezBarcza af gebr.; Gei lerWade af gebr.; SzaboAverbach afgebr. DAMMEN Hoornse Damclub (HDC)verliest van WDG. Na uiterst sportieve wedstrijden hebben de beide tiental len van HDC te Alphen a. d. Rijn hun meerdere moeten erkennen in WDC I en II uit Wassenaar. Beide tientallen verloren met 12—8.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6