DAMESBEIIRS Gouden zuster Alfrede door haar bekeerlingen hartelijk gehuldigd GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Jan van Stijn uit Warmond roeit 25 jaar de klanten af MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Aan een uitnodiging van het feest comité hadden 90 bekeerlingen spon taan gehoor gegeven. Nadat eerst een H. Mis uit dankbaarheid was opge dragen. Pastoor Smitz hield een feestpre dikatie waarna hij de band memo reerde tussen de feestelinge als gees telijke moeder en haar leerlingen als geestelijke kinderen. Dank werd ge bracht aan God voor de genade deze schakel te mogen zijn tussen God en de mensen. Daarna trokken zij allen naar het St. Antonius Clughuis teneinde daar de gouden bruid hulde en dank te brengen voor haar werk aan hen rig gedekte feesttafel, omringd door (pl.m. 210) die op andere wijze hun medeleven toonden, hebben heel wat schoons gemist. Onder het zingen van een wel komstlied, begeleid door het mu- ziek-ensemble „Always Ready", trad de jubilaresse voorafgegaan door een bruidje, zichtbaar ontroerd de fees telijk versierde zaal binnen, om plaats te nemen aan het hoofd van een keu- rig gedekte feesttafeu, omringd door allen, die zij had onderwezen. Wat moet dat een voldoening voor haar zijn geweest, dit gezelschap om zich heen ggschard te zien, op die voor haar zo betekenisvolle dag. Toen allen gezeten waren, verzocht pastoor Smitz het woord en sprak namens de bekeerlingen een toepasse lijk dankwoord, waarna pastoor Lo- huis de ceremoniemeester, een kort gebed uitsprak en men de inwendi ge mens kon versterken. Het leek wel luilekkerland; van alles was aanwe zig, zeer smakelijk op versierde ta fels opgediend aangeboden door moeder-overste. Tiidens het ontbijt speelde het strijkje toepasselijke melodien, doch toen men verzadigd was en er enige toespraken gehouden waren, kwam al gauw een verzoek om iets te spelen, waarbij allen konden meezingen. In middels had de onthulling en aan bieding van een stoffeijk bewijs van waardering van alle leerlingen plaats gevonden. Toen daarna zuster Alfrede onder de tonen van „Lang zal ze leven" en „Zij leve hoog", letterlijk door haar leerlingen in de hoogte was geheven, die haar op deze manier wilden dan ken, was er een voelbare ontroering onder de feestvierenden, die zowel zus ter Alfrede als de aanwezigen diep in herinnering zal blijven. Met het uitroepen van „Lang zal ze leven", gevolgd door het plech- NAAR Niet om diepboringen te Warmond te doen, doch om zich te verdiepen in de oudheid en vooral de schoon heid van Warmond, trokken Zater dagmiddag ongeveer 80 leden van „Oud-Leiden" per 'fiets en per bus naar dit fraaie dorp. De heer A. J. P. Bakkers, gemeente-architect, ontving het gezelschai bij het station en voerde zijn gasten na een korte in leiding over het verleden van "War mond langs de plaat*- van het voor malige kasteel Lokhorst en enige nieuwe straten, daarbij duidelijk aan tonend, hoe men op uitnemende wij ze de moderne eisen van nuttigheid aan die van schoonheid v/eet te pa ren. Uiteraard werd ook dc nodige aan dacht aan het z.g. Leidse Merenplan besteed. De burgemeester, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, ontving het gezelschap namens het gemeentebestuur in het hotel „Dc Stad Rome" Zijn wel komstrede werd beantwoord door de waarnemend voorzitter van Oud- Leiden, de heer E. Pelinck. diu dank bracht voor het vriendelijke ont- tig gespeelde en gezongen „Wilhel mus", kwam aan deze mooie morgen een einde. Zichtbaar ontroerd, doch met vaste stem dankte zuster Alfrede voor alles wat er voor haar was gedaan, om deze dag voor haar tot een on vergetelijke te maken. Zij besloot met de woorden: „Jullie weten het, mijn geluk is: Als gij allen gelukkig zijt in uw geloof". Het zou ondankbaar zijn om niet een woord van dank te spreken tot het feestcomité voor het vele werk, om dit te doen slagen en „Always Ready" voor de mooie stijlvolle mu zikale omlijsting. KAPELAANSBENOEMING AAN DE ST. PETRUSKERK. Kapelaan Plaat vertrekt. Tot kapelaan aan de St. Petrus- kerk is benoemd de weleerw. heer Jan W. M. de Jong. Kapelaan De Jong is geboren in 1919, priester ge wijd in 1945 en sedert 1948 kapelaan te Wateringen. Deze benoeming houdt in, dat ka pelaan Th. Plaat niet meer als kape laan in de parochie zal terugkeren. In een rustiger omgeving zal hij /er- der herstel van krachten zoeken, na het ongeval, dat hem verleden jaar in Haarlem overkwam. Met de komst, van de nieuwe ka pelaan komt er ook een einde aan de werkzaamheden van pater Cyrinus, O.Cap., die gedurende tien maanden met grote ijver assistentie heeft ver leend, tijdens de afwezigheid van ka pelaan Plaat. RAADSLEDEN BEZOCHTEN DE SPOORWEGWERKEN. Practich alle leden van de Leidse Gemeenteraad waren Zaterdagmid dag aanwezig in de restauratie van het oude stationsgebouw, waar een interessante excursie' aanving, nadat tekeningen een overzicht had gege ven van de verrichte werkzaamheden en toekomstige situatie. Daarna werd met een nieuwe trein een ritje ge maakt over de hoge spoorbaan, eerst in de richting de Vink, daarna naar de Haarlemmervaart, waar ook de verzakkingen bezichtigd werden. Het is nog steeds niet bekend wanneer de treinen hoog rijden. Ook het nieuwe stationsgebouw werd bezocht. Hier gaf ir. Schelling een uiteenzetting. In antwoord op gestelde vragen deelde hij mede, dat de wat erg kaal aandoende toren nog niet helemaal klaar is en nog enige decoratie krijgt. Burgerlijke Stand Geboren: Caroline Agnes, dr van H. A. M. Riébeek en J. C. Pïso; Cornelia Wilhelmina, dr van P. Star en A. Bor; Henricus Franciscus An tonius zn van A. F. G. Vasen en C. C. M. Kunkeler; Jan Fokke zn van J. Heckman J. T. Posthuma; Hinke, dr. van J. Posthuma en W. H. Efosma; Emmy Maria Monica, dr van J. J. van der Zant en L. Speijer; Fran ciscus Cornells Alexander Maria zn van J. .F. Q. Montanus en C. J. M. Stijnman. Overleden: J. Plaisier, zn 4 mnd; M. J. Cats wed van de Groot 86 jr. Maandag 29 September. Iedereen, die weet wat het zilve ren jubileum van het R.K. Lyceum te Leiden voor Stadskok betekent, zal het hem niet kwalijk genomen hebben, dat hij Zaterdag geen Huts pot gekookt heeft. Maar vandaag zijn we er toch weer, hetgeen ons groot plezier doet, omdat we deze nieuwe week kunnen beginnen met wat men mag noemen een „moord- bericht". Er worden namelijk zes flinke jongens gevraagd, die zin hebben in de taptoe van a.s. Donder dagavond mee te lopen. De R.K. Leidse Harmonie heeft dezer dagen de beschikking gekregen over zes grote lampen, waarvoor zij nog geen lampendragers gevonden hebben. Vrijwilligers voor! Wie in de taptoe een harmonielamp wil dragen, kan zich opgeven bij de heer Van Wely, Breestraat 12. De collecte die Zaterdag in de stad gehouden werd, was bestemd voor de gezamenlijke reclasseringsver- enigingen in Nederland. Op straat ir. F. Schalij eerst aan de hand van werd er 1600 gulden opgehaald, ter- Vertrokken in de week van 22 tot en met 27 September: J. J. Abspoel, Rijn en Schiekade 14, Oegstgeest, Marelaan 35; J. P. Baars, Rapenburg 59, Rotter dam, Gr. Hilledijk 292a; J. Bakker en fam., Morssingel 21, Canada; S. J. Bak ker, St. Aagtenstr. 23a, Wassenaar, Tuin pad 34; Wed. C. Kloots—v. Bergen He negouwen, Plantsoen 1, Oegstgeest, L. de Colignyln 8; E. de Boer, H. Morsweg 56. Canada: A. W.' van Schaik—Bosch, J. de Wittstr. 3, Utrecht, Moreelseln 33; K. Brandt, Julianakade 3, De Lier, Kerkstr. 19; E. Brunnekreeft, apenburg 17, 's-Gravenhage, Tomatenstr. 231; W. C. Cohen Tervaert, Boisotkade 2, War mond, Burg. Ketelaarstr. 31; J. van Eg- mond en fam., Meloenstr. 21, Utrecht, Balijelaan 42bis; C. M. de Ronde—de Graaf en fam., Boerh.ln 17, Rotterdam, Zonnebloemstr. 7b; M. S. de Groot en fam., Stadh.ln 31. Veenendaal, Mr. Dr. Schokkingstr. 11; J. Guley, Atjehstr. 1, Zuid-Afrika; W. van der Hoeven, de Wetstr. 11, Nederlandse Antillen; J. L. Hoppenbrouwer. Mandenmakerssteeg 7, Canada; H. Jager en fam., Rijnsb.weg 5, Amsterdam. N. Witsenstr. 16 I; S. de Jong echtg. Sajtos en fam., Kastanje- de 2, Geldrop, Katoenstr. 22; J. M. van Klaveren en fam., Maredijk 62, Voor schoten, Raadhuisin 34; W. M. van der Krogt en fam., Os en Paardenlaan 7, Leeuwarden, Schubertstr. 38b; H. B. Ligtvoet, Ambonstr. 7, 's-Gravenhage, Boendalestr. 37; B. W. Mulder, Konin- ginneln 4, Hilversum, Melkpad 28; J. M. Nieuwesteeg, Verdamstr. 34, Canada; B. H. Nijhout, Mariënpoelstr. 4, Venlo, Maagdenbergweg 23; W. G. Poolman, Kloksteeg 9, Canada; D. Rempt, Rood- borststr. 18, Nijmegen, Gorisstr. 12; A. J. M. van Riet, Ploenstr. 14, Nieuw Zee land; J. de Roode en fam., Dielengrt 9, Haarlemmerliede ca, Ruijgoord 31; Jkvr. E. C. Sandberg, Breestr. 177, Sassen- heim, Baron v. Heemstraln 2; W. de Sitter. W. Singel 36, Verenigde Staten van Noord Amerika; S. Slagter, H. Rijn dijk 128, Amsterdam, Maasstr. 76; J. J. BS '5-Gravenha- oracm vuur Van Soest. Botermarkt 15, 's-Grave haal en zyn vreugde uitspra:. ov*. ge stephensonstr. 72; J. Stavleu de goede zorg, welke het gemeente- j fam.. Schelpenkade 65, Den Helder. bestuur voor schoonheid en oudheid van Warmond betoont. Vervolgens bezochten de Leidena- ren de ruine van de St. Matthias- kerk, thans in gebruik als Hervorm de begraafplaats, een mede door de van verre zichtbare toren wel zeer indrukwekkend monument. Het slot was een wandeling naar het Huis te Warmond alwaar het ge zelschap door het voortreffelijk on derhouden bos met zijn vele fraaie boom- en waterpartijen, werd rond geleid. Al met al een zeer geslaagde excursie, waarop de deelnemers met genoegen zullen terugzien. Goudenregenstr. 15;»W. L. Steenbakkers en fam.. Steenstr. 59, Brummen, Burg. de Wijsin 2; J. Hoogeveenv. Steenis en fam., Groenhovenstr. 21, 's-Graven- hage, woonsch. GV 3330 „Vrije Vlucht" t.o. Soestd. kade 187; C. J. Tabbers en fam., Hartmanstr. 10, 's-Gravenhage, BI. v Treslongstr. 39; J. A. C. Modderman Teenstra, Houtstr. 1, Indonesië; W. G. Vendrig, Warmonderweg 37, Wagenin- gen, Rijksstr.weg 41; J. J. van Wouw, Tesselschadestr. 31a, Zweden; J. C. Zaayer en fam., J. de Wittstr. 13, Oegst geest, Dorpsstr. 19; M.'C. Zonneveld en fam., Narmstr. 16, Voorhout, Prinsen- weg 2a. Gevestigd in de week van 22 tot en met 27 September: W. J. van Aken, Haarl.weg 57c; Wed. G. M. v. d. Wall— Bakker en fam., Groeneveld-stichting 4; R. M. Behrens, W. Singel 25; D. Beij en fam., huisschilder, a.b. „Zie op Uzelf" Haarl.vrt; J. C. Blanken, woonschip ligg. Delftse Jaagpad; J. de Boer, keu kenmeisje, Herengrt 33-35; T. de Boer, dienstmeisje, Herengrt 33-35; H. v. Bra- kel, brocheerder, Pioenstr. 3Ga; J. Bu- tijn, huishoudster, H. Rijndijk 68; P. Camphuisen, Roodenb.str. 31; J. B, Car man, Kagerstr. 16; S. Henrigues de CastroCreaseCourtney, Boerh.ln 16; J. C. C. M. van Dam, analyste, Hoogl. Kerkagrt 29; E. M. A. van Doorne, Zoe- tc-rw. Singel 94; A. C. Drexhage, ver pleegster, Rijnsb.weg 10; P. C. A. Dron- kers Delsaine, J. v. Houtkade 30a; L. Evers en fam., hotelier Steenstr. 59; T. Fluit en fam.. concierge, Nonnensteeg 20; R. J. Gentil, kantoorbed., Rijnsb.weg 120; Wed. J. v. d. Burg—van Ginkel, St. Buysingstr. 26; E. A. M. T. Haff- mans, Noordeinde 50; M. K. C. M. Hal man, dienstbode, Breestr. 87; J. E. Hen- ribues de Castro, pensionhouder, Boer- haaveln 16; H. Hesselink. verpleegster, de L. de Kanterstr. 2; J. P. M. Hilt, ma troos III K.M., Nw Rijn 118; P. M. A. Holtzer, vertegenwoordiger, L. Mare 70a; Th. Holvoet, woonsch. ligg. Delftse Jaagpadt J. Hovius en fam., verkoop leider, Oosterkerkstr. 11; D. Janssen, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; E. M. Jaspers, religieuse, St. Jacobsgrt 1; J. Jonkers en fam., vollersbaas, Oranjestr. 39; W. H. van der Kaaij, Morsweg 86; L. H. KernKip en fam., Breestr. 3b; E. OttoKlein, kantoorbed., Lammen- schansweg 19; A. J. J. van der Kloot, reel, ontwerper, Maredijk 19; H. M. de Koning, timmerman, Groenoordstr. 35; N. A. Kool. H. Rijndijk 171; F. H. M. Martinotv. d. Krabben, kantoorbed., Oude Vest 185: I. Krijnen, Rijnsb.singel 22a; L. Kukenheim en fam., hoogleraar, Zoeterw. Singel 71; P. J. B. Kwestro, verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. A. N. de Leeuw en fam., ingenieur, Zoeterw. Singel 95; H. T. Liem, Zoeterw. Singel 93; H. B. van Liemt, Papengrt 6; E. A. S. Linthorst Homan, W. Singel 90; E. Martens, Warmonderstr. 4; C. G. J. Nanninga, psycholoog, W. Singel 82; S. J Oudshoorn, verpleegster, Rijnsb.weg 115a; M. de Pagter, dienstbode. Zoeter* woudse Singel 89: C. J. A. Roosen, H. Rijndijk 47a; C. W. de Rijks, Korevaar- straat 21; C. S. H. Sap, dienstbode. Kastanjekade 12; J. L. E. Schneiders, kleermaker, v. d. Duynstr. 10; C. J. Speelman, Breestr. 49; C. M. G. Teeu- wen, Noordeinde 50; M. Twerda, ge zinshulp, Rapenburg 59; L. X. Urban, Rijnsb.weg 115a; V. Di Valentin en fam,. terrazzo-werker, Morsweg 11; T. Vol- ker, Breestr. 177; C. Vijlbrief, chauf feur, 5e Binnenv.grt 18; J. W. Weevers, leraar gymnasium, Nieuwe Rijn 8; M. Winter, Nieuwe Rijn 43; D. C. Zwaan en fam., chauffeur-besteller, Oostdw.- gracht 2. wijl langs de huizen werd rondge gaan met lijsten, waarop voor 400 gulden werd ingtekend, zodat het totale resultaat 2000 gulden is. En de leden van de R.K. Volley balclub Argos" willen wij er even op attent maken, dat de trainingsuren veranderd zijn. De leden van het 3e en 4e team en de nieuwelingen, die nog niet zijn ingedeeld, worden om 7 uur verwacht. De leden van het le en 2e team trainen van 8 tot 9 uur. Daarna trainen het eerste team en de reserves verder omdat zij voor de competitie staan. De trainings avond zal de leden wel bekend zijn; het 'bericht repte er tenminste niet van. We keren nog even terug naar 3 October, of liever gezegd naar 2 Oc tober, naar de taptoe van Donder dagavond. De leden van de R.K. Gym. ver. „Groen Wit" worden verzocht om zeven uur in volledig uniform te verzamelen by de Burcht. Leden, die nog geen insigne hebben, raadt Stadskok met klem aan er onmid dellijk een te kopen, omdat zij anders niet mee mogen lopen Groen Wit moet goed voor de dag komen! Ouders van de jongens en meisjes worden door het bestuur verzocht aan het einde van de route hun kin deren op te wachten, zodat zij vei lig thuis kunnen komen. De „Speeltuinvereniging „Wester- kwartier" heeft Zaterdagmiddag de kinderen van 4 to. en met 8 jaar een fijne middag bezorgd in het clubhuis. Tweede voorzitter A. van Polanen verwelkomde de kinderen, waarna het gezelschap van de heer Helvoirt de jeugdige gasten aangenaam be zighield. Vooral de clown had veel succes. Ook de poppenkast met Jan en Katrijn viel in de smaak, evenals de tractatie tijdens de pauze. Zaterdag nam de heer D. van der Tuin, na een dic-nsttijd van 44 jaar, afscheid van de Stedelijke Lichtfa brieken, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De cdjunct-direc- teur, ir. F. Stokhuyzen, dankte hem voor de betoonde plichtsbetrachting. De hoofingenieur, ir. H. J. G. Klin- kert, schetste de heer Van der Tuin als iemand, die alle moeilijkheden steeds weet te overwinnen. Bedrijfs- chef H. F. Barg memoreerde het ver trouwen, dat d;- heer Var der Tuin bij zijn chefs en collega's genoot. De accuratesse var. de scheidende be heerder van het materiaal der Cen trale werd belich door de heer J. J. C Snel, die een afscheidsgeschenk aanbood. In het schaftlokaal spra ken daarna nog de heer J. v. d. Mark en G. de Vos Inmiddels was de salonboot „De Sleutelstad" in de Langegracht voor de wal gekomen. Het niet in dienst zijnde personeel, getooid met feestneuzen, deed de heer v. d. Tuin hierop uitgeleide, hetgeen natuurlijk veel bekijks trok. STADSKOK N.Z.H.V.M. kreeg drie Kon. onderscheidingen Op het Stadhuis te Leiden heeft burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot hedenmorgen drie koninklijke onderscheidingen uitgereikt aan drie jubilarissen, die 40 jaar bij de N.Z. H.V.M. in dienst zijn. De bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd uitgereikt aan de heren W. Sloos, conducteur te Lei den, W. C. de Wekker, ambachtsman le klasse te Rijnsburg, en H. Karre- man. voorman-ambachtsman te Rijnsburg. Bakker te water Voor Jan-de-bakker-met-de-krul len, Jan-met-de-armpjes, of Jan van Stijn, zoals zijn werkelijke naam luidt, wordt het morgen een bijzon dere dag. Géén boer, géén zeiler, géén water vriend, of hij kent die speciale fi guur dampend pijpje in de mond in het niet altoos hagelwitte jasje, met heftige armbewegingen voort- roeiende in zijn houten bootje, bela den met manden vol brood de Leede af, de Kaag op, tot naar het Venne- meer. Bij elke boerderij, ieder zomerhuis je en alle woonarken legt hij aan om het dagelijks brood aan zijn klanten rond te brengen. Bij regen en zon- OPLICHTER GEPAKT in Noordwijkerhout De Rijkspolitie te Noordwijker hout arresteerde een zekere P. R. uit Nijmegen, die zich aan oplichting schuldig maakte. Genoemde R. bood nl. bij een firma hier ter plaatse aan een advertentie te plaatsen in een tijdschrift, dat nog uitgegeven moet worden. De kosten bedroegen 10.—. De firma ging er op in en betaalde. De boekhouder kreeg achterdocht, belde de politie op en in een wip werd R. gearresteerd, toen hij nog op de Zeestraat liep. Hij werd mee genomen door de rijkspolitie naar het politiebureau en viel vlug door de mand. Het was nl. een berucht in breker, die in het politieblad gesig naleerd stond. Het tijdschrift waar voor R .advertenties trachtte te krij gen bleek alleen in zijn fantasie te bestaan. EHBO. Het ligt in de bedoeling van de Alg. Ned. Ver. EHBO met de medewerking van dokter van Praag, wederom een cursus EHBO te geven. Het bestuur van bovengenoemde vereniging vraagt voor deze cursus de speciale aandacht van de inwo ners van Noordwijkerhout in ver band met de ernst der tijden. Op Dinsdagavond 7 October a.s. 's avonds te 8 uur begint in de gemeentewo ning tegenover het Raadhuis de eer ste cursus. Deelnemers moeten min stens 17 jaar zijn. Aanmelden bij. het bestuur. OEGSTGEEST ALEIDA VAN POELGEEST KWAM, EVEN KIJKEN: In gezelschap van haar hofhouding en gezeten op een vurig ros is Alei- J da van Poelgeest Zaterdagavond I bijgelicht door fakkeldragers uit de historie teruggekeerd op haar kasteel Oud Poelgeest te Oegstgeest, waar zij met klaroengeschal werd verwelkomd. In een driehoekgesprek tussen Aleida, mr. Kist en de adj.-directrice, jkvr. C. M. Baronesse van Heemstra werd een beeld gegeven van het he dendaagse leven op het kasteel. Er werd verhaald over Oud Poelgeest als jeugdcentrum met zijn arbeid voor het jonge gezin, de lekenspelen, de ovale tafelreünies en de Europe se vorming, nationaal en internatio naal. Het was de jeugd die hier sa menkwam, of, om het in voor Aleida beter verstaanbare taal te zeggen, de jongeren van de Hoeken en Kabel jauwen zonder twist bij elkander. VOORSCHOTEN AFSCHEID VAN Ds H. P. FORTGENS In de middagdienst heeft ds. H. P. Fortgens, Ned. Herv. predikant, af scheid genomen van zijn gemeente, waarin hij 30 jaren heeft gewerkt. Zijn afscheidspredikatie had tot tekst „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven". Ds. Fortgens zeide maar één doel met heel zijn predi king in de afgelopen jaren' te heb ben gehad: het brengen van de Christus. Spr. had steeds verwon derd gestaan van de wonderlijke kracht van het Woord. Ds. D. J. Vos- sers, Ned. Herv. predikant te Lei den sprak nog enige woorden na mens de gemeente en de classis. Hoewel de afscheidsprediking stond in het teken van blijdschap, zult u, ds. Fortgens, toch ook een gevoel van weemoed hebben, aldus spr. Hij bracht ook dank voor het vele werk, dat ds. Fortgens voor de classis had gedaan. neschijn, in zomer en in winter. Want ook als het water geen water doch ijs is, laat Jan zich niet kennen, maar schuift zijn goede, waar per schaats en slee over de toegevrorèn plas. Morgen wordt het 25 jaar, dat Jan dit werk voor eigen rekening begon. Zijn klantjes en vooral de boeren van het Lage Land, zo heet die strook grond langs de Kaag, willen hem een verrassing bereiden. Ze zijn op Jan gesteld. Er klopt een trouw hart on der zijn jasje. Liet hij gedurende de bezetting ooit iemand in de steek? Géén arm mens, met of zonder geld en bonnen, of Jan hielp, waar het in zijn macht lag. Dat is Jan's aard. Als hij 's avonds met lege manden naar Warmond te rug roeit, staat er altijd een kan ver se melk achter in z'm bootje. Voor de zieken en voor z'n beschermelingen. Bravo Jan van Stijn. Een goede dag, morgen. En dat je nog lang on der Gods wijde hemel over het wa ter mag gaan met de lange blonde broden, trekkende aan de riemen, op je eigen grappige manier: met felle rukjes. DE BEWONERS VAN HET LAGE LAND. DODELIJK ONGEVAL OP GEVAARLIJK KRUISPUNT Wederom is op het gevaarlijke kruispunt v. EgmondstraatRijnstr. te Katwijk een ernstig ongeluk ge beurd; deze keer zelfs met dodelijke afloop. De kunstschilder Groeneveld, wo nende aan de Zeeweg, passeerde per fiets de kruising, terwijl het sein op onveilig stond. Hij kwam in botsing met de tram en bleef hevig bloedend op de weg liggen. Nadat hem ter plaatse eer ste hulp was verleend, moest het slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden worden vervoerd in verband met een grote wond aan het hoofd. De toestand van de heer Groeneveld bleef achteruit gaan en gisteravond is hij aan de gevolgen van de aanrijding overleden. Cornelis Groeneveld werd op 4 Febr. 1884 in Schiedam geboren en ontving zijn opleiding aan de Rot terdamse Academie. Ook in de Ver. Staten genoot zijn werk bekendheid. Laatste Berichten ZIJN VROUW VERGIFTIGD? Vanmorgen werd onder grote be langstelling van de zijde van de be volking, familieleden en kennissen te Berkel het stoffelijk overschot van mevrouw O., die Woensdagavond jl. onder verdachte omstandigheden over leed, ter aarde besteld. Mevrouw O. was de echtgenote van de arts J. F. A. M. O. te Berkel. Deze wordt er van verdacht de dood van zijn vrouw door vergiftiging te hebben veroorzaakt. Hij werd Zaterdagnacht gearres teerd. van de damaskroniek HOUTRUST OEN HM6 13 t/m 30 SEPT. ENTREE F. 1.- GROOTBEELD-IELEVISIE Morgenavond de laatste demonstratie op de Damesbeurs. Komt het zien en U zult er over meepraten! De best bezette en drukst bezochte tentoonstelling. Reeds meer dan 110.000 enthousiaste bezoekers(sters) Morgenavond 11 unr onherroepelijk sluiting (Advertentie) en laaeótijn RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 62) ACHTTIENDE HOOFDSTUK De jacht op een onvindbare woestijn Peter en Hemingway mochten blij zijn, dat zij enkele uren slaap achter de rug hadden, dat was duidelijk, vóór zij een halve kilometer buiten Hernandez waren. Morescu had een behoorlijke voorsprong op hen; een maal slechts, op een recht stuk weg, dat licht helde, hadden zij heel in de verte zijn rode achterlichtje gezien, dat voortijlde in de richting Veraz. De weg was uitermate slecht, vol kuilen en gaten en Peter, die achter het stuur zat, had zozeer zijn aan dacht nodig voor het besturen van zijn wagen, dat hij geen woord sprak. Het maanlicht, dat op de weg viel, veroorzaakte verraderlijke slagscha duwen en die zwarte schaduwen wa ren soms niet van rotsblokken te onderscheiden. De lichtbundels der koplichten, die rhythmisch met het dansen van de wagen op en neer zwaaiden, veranderden de kuilen in de weg in diepzwarte schaduwpoe- len. Toen Peter tot de ontdekking kwam, dat vele schijnbare obstakels in werkelijkheid maar schaduwen waren, reed hij geruster en sneller, tot hij tweemaal achter elkaar een echte kei voor een schaduw aanzag. Door een wonder braken er geen ve ren en werd het oliecarter niet be schadigd, maar Peter ging er wijse lijk toe over, zijn snelheid weer te matigen. Een tijdlang slingerde de wagen door stofhopen en kuilen, hen nu eens boven tegen het dak, dan weer laag in de kussens werpend en al die tijd heen en weer slingerend als een zeilboot in een golfdal. Peter wist maar al te goed, dat één ver gissing of één slechte band hen de wedstrijd zouden doen verliezen en daarmee hoogst waarschijnlijk hun kans om nog ooit iets van het papier terug te zien. Peter wist wat er voor Hemingway op het spel stond. Hemingway zei niets en tuurde inge spannen naar voren, in de hoop, een glimp van het achterlicht van de an der op te vangen. Toen de weg voor hen een S-bocht maakte, uitte He mingway een gebrom van voldoening „Ja, ik zie hem weer.... hij is dichterbij dan zojuist!" Peter antwoordde niet. Hij durfde zelfs niet eens zijn ogen opheffen van het naar hem toesnellende stuk weg tien tot twintig ir/eter voor zijn koplampen. Dadelijk na de bocht werd het terrein meer heuvelachtig en begon de weg sterker te slingeren, tussen de heuvels de laagste plaats volgend. Het kwam hier óp zuivere rijkunst aan. De man, die wist hoe hij moeilijke bochten moest nemen, met de achterwielen door het losse zand slippend, kon er zeker van zijn, dat hij hier elke niet ervaren tegen stander kon kloppen, hoe goed diens wagen ook mocht zijn. Hemingway klemde zich aan een kruk van het portier vast, zette zijn voeten tegen het dashboard en be wonderde zwijgend Peter's werk. Bij elke bocht waaruit Peter's wagen te voorschijn kwam, met weinig ver mindering van zijn oorspronkelijke snelheid, scheef op de weg, rees zijn hoop op het achterhalen van het document. Het was ondenkbaar dat Morescu het in rijkunst tegen Peter zou kunnen opnemen! De volgende gebeurtenissen stelden hem in het gelijk. Al sedert enkele minuten had Hemingway geen rood achterlicht meer gezien, maar hij maakte zich daar niet bijster on gerust over. Tussen deze heuvels, waar de weg als een grote serpen tine tussen slingerde, was geen auto verder dan honderd meter zichtbaar. Toen kwam een verraderlijke bocht, een bocht van het soort, dat met een flauwe kromming begint en sterker en sterker buigt, naarmate men er verder inkomt. Peter, die vanzelf sprekend de weg niet kende, reed de bocht in met een snelheid die, om aan de veilig? kant te blijven, iets beneden zijn schatting van het toe laatbare was gehouden. De weg liep door de diepte van een zeer smal dal dat werd gevormd door twee heu vels, die aan de voet elkaar raakten, waardoor de weg tussen de twee heuvelhellingen was ingesloten. Op deze plaats uit de bocht vliegen be tekende: met volle vaart tegen de met struiken begroeide helling oprij den, terugrollen en over de kop slaan. Het was stom geluk voor Pe ter, dat de nacht windstil was, zodat het stof, dat Morescu's wagen bij het passeren had opgewaaid, tussen de twee heuvels was blijven hangen. Toen Peter het dal inreed en nog in het eerste, flauw buigende gedeelte van de bocht was, noopten de stof wolken hem, zijn vaart te matigen. Dat redde zijn wagen van de onder gang. Hij minderde vaart in het flauwe deel van de bocht, reed met geringe snelheid, door het stof tu rend, de scherpe bocht in en kon, ondanks het gelijktijdig aanhalen van hand- en voetrem, niet voorkomen dat zijn wagen met een harde slag tot stilstand kwam tegen de achter bumper van Morescu's auto, die bijna dwars over de weg stond. Eén blik was voldoende. Over het stuur van zijn eigen auto, slap en bewegingloos, hing Morescu, terwijl een straaltje bloed langzaam uit 'n wond aan zijn slaap liep. Peter greep zijn pols en voelde een flauwe, maar regelmatige slag. „Het is in orde," zei hij tegen He mingway. „Hij zal zo wel weer bij komen, hij heeft alleen zijn hoofd 'n beetje harder gestoten dan goed voor hem was." Hij bond zijn eigen zakdoek aan die van Hemingway en knoopte het ver band om Morescu's hoofd.. Een korte verkenningstocht maakte aldra dui delijk, wat er gebeurd was. Morescu mocht zich gelukkig prijzen. Zijn wa gen was, zoals te verwachten was geweest, met grote vaart uit de bocht gevlogen en tegen de heuvelrand op gereden, schuin naar boven, maar ge lukkig op een plaats waar geen bo men stonden en uitsluitend kreupel hout. De wagen had zich met geweld een weg door de struiken geploegd, waardoor zijn vaar* aanmerkelijk ge remd was, had daarna zijn tocht in enigszins dalende richting voortgezet en was met zijn laatste restan* snel heid over de weg heen geschoten om tegen de heuvelhelling aan de over zijde te stranden. In het eerste ge deelte van zijn baan moest de wagen geweldig hebben geslingerd en daar door had Morescu blijkbaar zijn hoofd gestoten. Het feit, dat op die plaats, in tegenstelling met andere gedeelten van de weg, geen bomen stonden, had hem voor een veel er ger ongeval behoed. Peter veegde het stof uit zyn ogen. Stof knerste tussen zijn tanden. He mingway zat op de treeplank van Morescu's wagen en floot een deun tje. De nacht was stil; o\> de plaats, waar de wagen door de struiken was geploegd, richtten enkele wddcen xloh met een licht geritsel wier op. De maan gtond laag aan de donkerblau we hemel en in "net Ooeten v«fel*ek- le he* blauw tot een wazige, veel lichtere tint De frisse nadhtlucht voelde vochtig en dauwig aan. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2