8)e fceidteQouftcvnt Krachtmeting te Caïro Gelijk recht op verdediging Naguib en Nahas in oorlog Prins Bernhard reist weer naar Zuid-Amerika E. Visch lid der Tweede Kamer Loon- en prijspeil mag niet omhoog Vliegende schotels Amerikanen schoten op Grie en Subsidie bij verbetering of splitsing van huizen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12702 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro-103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» 2.— p. mnd., f 6»— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Straatsburg aanvaardt rapport-Fens De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg heeft Zaterdagmiddag met vrijwel algemene stemmen een door de Nederlander J. J. Fens (R.-K.) verdedigde motie aangenomen, waarin de regeringen ver- zoch wordt bij alle besluiten van de NAVO uit te gaan van het beginsel dat alle verbonden landen gelijke rechten op de verdediging van hun gebied hebben. De motie spreekt voorts de overtui ging der vergadering uit, dat het tem po der z.g. ,,offshore"-aankopen bin nen de NAVO aan een op lange ter mijn berekend plan moet worden ge bonden om te kunnen leiden tot een werkelijke integratie van de Euro pese bewapeningspolitiek. De verga dering spreekt zich voorts uit ten gunste van een betere voorlichting van het publiek omtrent de vorderin gen. De oppositie tegen de door verte genwoordigers der Benelux-landen met veel nadruk verdedigde voorstel len kwam uit met 8 onthoudingen van Scandinaviërs en Ieren en twee tegenstemmen van Duitse socialisten. De Duitse afgevaardigden hebben niet aan het debat deelgenomen. Zij lieten echter verklaren ,dat zij het standpunt der Benelux ten volle deel den, doch dat zij het verstandig acht ten niet in het debat te treden, ten einde geen nieuwe verontrusting in die Franse kringen te wekken, welke vrees voor een Duitse herbewapening koesteren. De Franse afgevaardigden namen eveneens niet aan de besprekingen deel, doch gaven bij monde van de OOK STEVENSON geeft opening van zaken Stevenson, de democratische can- didaat voor het presidentschap der Ver. Staten, heeft omtrent de gehei me fondsen, waarover hij als gouver neur van Illinois beschikt, volledig opening van- zaken gedaan. Stevenson gebruikte deze fondsen om bijzonder verdienstelijke ambte naren een toelage boven hun gewone salaris toe te kennen. „Indien", aldus Stevenson, „het een misdaad is goede ambtenaren te hel- pen in hun onderhoud te voorzien, dan- ben ik schuldig". Het betreft acht hoge staatsambte naren van Illinois, die in totaal 18.150 dollars aan geschenken hebben ont vangen. De gouverneur noemde zowel hen die geschenken ontvingen, als hen die ze hebben geschonken. Moskou geeft niet toe Een nieuwe afwijzende Sowjet- nota aan de Westelijke mogendheden over een staatsverdrag met Oosten rijk, die Zaterdagavond is overhan digd op de ambassades van de Ver enigde Staten, Engeland en Frank rijk te Moskou, maakt de voor heden voorgenomen zitting van de conferen tie der plaatsvervangers van de „Grote Vier" te,Londen onmogelijk, zo verluidt in diplomatieke kringen van de Engelse hoofdstad. Hoewel het Sowjet-antwoord geen uitdrukkelijke weigering inhoudt om op de bijeenkomst, die de Westelijke mogendheden voor heden voorge steld hebben, te verschijnen, sluiten de Sow jet-eisen een samenkomst vrijwel uit. De Sow jet-regering heeft als be- slisté voorwaarde voor een nieuwe bijeenkomst van de „Grote Vier" ge steld, dat de Westelijke mogendhe den het verkorte ontwerpverdrag voor Oostenrijk, dat acht punten be helst, zullen intrekken. En zelfs al zouden de „Grote Drie" toestemmen, hetgeen enkele waarnemers voor on waarschijnlijk houden, dan zouden zij het eerst onderling eens moeten worden en die beslissing kan moeilijk nog vandaag vallen. socialist Mollet kort te kennen, dat Zij het door de heer Fens met zoveel kracht verdedigde ten volle deelden. Twee andere Nederlanders hebben de heer Fens gesteund: Mr. Schmal en mr. Van der Goes van Naters. De Britse conservatieve afgevaar digde Kerr gaf de verzekering, dat Engeland bereid was zijn verant woordelijkheid te dragen. 400STE STERFDDAG VAN ST. FRANCISCUS XAVERIÜS HERDACHT. Onder grote belangstelling van kerkelijke zijde, van vertegenwoor digers van Congregaties en Orden is Zondag te Den Bosch het vierde eeuwfeest van het afsterven van St. Franciscus Xaverius herdacht, plechtige zitting in het Casino te Den Bosch werd bijgewoond door de aartsbisschop-coadjutor mgr. B. J. Alfrink, de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, de bisschop van Kroonstad, mgr. G. M. van Velzen O.P., de pas benoemde Apostolisch Vicaris van Éasankusu, mgr. W. Kester, de Apostolisch Vicaris van Malang, mgr. A. Albers, de vroegere Apostolisch Vicaris van Flores, mgr. H. Leven S.V.D. en mgr. E. Lebo- nille C.M. oud-apost. vie. van Yoeng- ping. Staat van beleg in Cairo Generaal Naguib's regering heeft gisteren de oorlog verklaard aan de Wafd-parij van Moestafa el Nahas en tenzij er iets onverwachts geschiedt, zal de krachtmeting slechts kunnen uitlopen op een overwinning voor de soldaat op de ervaren staatsman, zo meldt Reuter uit de Egyptische hoofd stad. De Wafd heeft een uitdagende houding jegens de regering aangeno men. De partij heeft, met de bewering dat zij de grootste van het land is, geweigerd zich te voegen naar de nieuwe wet op de zuivering en reorgani satie van de politieke partijen. Als de Wafd tot volgende week op haar stuk blijft staan, houdt zij automatisch op politieke partij te zijn en zal haar fonds in beslag genomen en voor liefdadige doeleinden besteed worden. DE STAAT VAN BELEG IS IN CAIRO AFGEKONDIGD. Minister van Staat Fathy Radwan heef* Nahas officieel beschuldigd van „Collaboratie en slaafheid jegens Engeland" en van „leven in een weel de die hij tijdens zijn strijd tegen het „imperialisme" heeft vergaard. Het gevaar is niét denkbeeldig dat Schumachers politiek gehandhaafd Het jaarlijkse congres van de West- duitse sociaal-democraten- is gisteren geëindigd met de goedkeuring van het politieke partijprogram dat de po litiek van de verleden maana over leden partijvoorzitter, dr. Schuma cher volgt. Het program wenst spoedig bespre kingen tussen de „Grote Vier" over hereniging van Duitsland, terugkeer van Duitse krijgsgevangenen en her. ziening van alle vonnissen wegens oorlogsmisdaden. De partij dringt aan op de vorming van een Verenigde Staten van Euro pa, omvattend Engeland en Scandi navië en verwerp": het plan voor een „Klein Europa". Op binnenlands ge bied eist de partij socialisatie van de kolen- en staalindustrie en energie bedrijven als maatregelen tegen, wat de partij noemt, discriminatie tegen- West-Duitsland in de Europese Ko len- en Staalgemeenschap. De nieuw gekozen voorzitter, Erich Ollenhauer, opende op een bij eenkomst de verkiezingscampagne voor 1953 met een „oorlogsverkla ring" aan de regering-Adenauer. Hij en de partij zouden de regering van de bezittende klasse" bestrijden, tot dat er grondige sociale hervormingen zouden» zijn ingevoerd. LID VAN AUSTRALISCHE IMMIGRATIECOMMISSIE VERONGELUKT. In Venetië is Zaterdagavond de 57- jarige Australische dokter John Dale, volgens mededeling van de Italiaan se politie lid van de Australische im migratiecommissie in Den Haag, bij een auto-ongeluk om het leven geko men. Zijn echtgenote werd gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Haar toestand is riet ernstig. 5)e tt£eende*t" kwam wee% ifiat de Wafdpartij zal besluiten haat- werkzaamheden ondergronds voort te zetten Minister Radwan heeft tevens een felle aanklacht tegen de Wafd partij geuit. De 73-jarige voorzitter van de Wafd houdt zich thans ziek. Hü ligt sinds Zondagmiddag op bed en heeft geen ander dan zijn dokter ontvangen. Het Egyptische kabinet is Zondag avond ruim zeven uur bijeeen ge weest. Generaal Naguib deelde mee dat de wet op de permanente raad voor de economische ontwikkeling in Egypte is goedgekeurd. Verder zei hij dat de kwestir van de amnes tie van de politieke gevangenen tot Woensdag is verdaagd. Lijndienst via Noordpool De Scandinavian Air Lines heeft van de regeringen van de Ver. Staten, Canada en Denemarken toestemming gekregen voor het maken van ver kenningsvluchten over de korte Poolroute van Californië naar Euro pa via de Amerikaanse luchtbasis op Groenland. De eerste twee vluchten zullen in November plaats hebben. De maatschappij hoopt 1 Mei 1953 een begin te maken met een regel matige passagiersdienst van drie vluchten per week van Los Angeles naar Kopenhagen. Frins Bernhard zal 1 November wederom enige Zuid-Amerikaanse landen bezoeken, onder meer Colum bia en Peru. De Prins vertrekt op 27 October met een klein gevolg naar Mexico. Hij zal daar de opening bij wonen van de Nederlandse tentoon stelling in Mixico City. Behalve Mexico City staat een be zoek aan Vera Cru* op het voorlopig programma. De Zuid-Amerikaanse reis begint vanuit deze plaats. De tccht wordt gemaakt in een charter- toestel een DC 4 van het West- Indisch lijnbedrijf van de K.L.M. De ze machine zal weden gevlogen door eer bemanning van het West-Indisch lijnbedrijf van de K.L.M. Van Verabrouck heeft zijn benoeming tot Cruz vliegt de Prins naar Bogota, j der Tweede Kamer niet aangenomen. Een tussenlanding zal worden ge-Qp de betreffende lyst volgt de heer maakt in Sartageni in Noord-Colum- j de heer w j G Peters te Venlo, die bia, waar de nacht zal worden door- echter voor de vervulling van deze gebracht. In Peru zullen worden be-vacature niet in aanmerking wenst ~.ocht de hoofdstad Lima en de stad te komen. Hetzelfde is het geval met de daarop volgende candidaat de heer plaats Arapulci aan de Grote Oceaan. Vermoedelijk met een lijntoestel van de K.L.M. zal de Prins dan via de Verenigde Staten naar Nederland te rugkeren. Hij hoopt enkele dagen in Washington en New York te kunnen vertoeven. De Prins en zijn gezel schap zullen omstreeks 3 December op Schiphol terugkeren. Jhr. mr. G. A. M. Ruijs de Beeren- Cuzco. Op de terugweg zal de Prins an der maal Ccluninia aandcen en wel de havenplaats Barranquiila. Op uit nodiging van de Mexicaanse regering zai de Prins eind November enkele dagen verolijven in de bekende bad- Kerstpakketten voor vrijwilligers Vijftienhonderd Kerstpakketten voor Nederlandse militairen gaan Woensdag aan boord van het m.s. Abbekerk in Rotterdam scheep. Dit is het vijfde deel van de kerstver rassing, die de beide kerkelijke thuis fronten in samenwerking met de welzijnszorg van de landmacht en de marine-cantinedienst de militairen, die tijdens de komende feestdagen overzee zullen zijn, willen bereiden. Van deze eerste zending zijn er 250 bestemd voor Hr. Ms. ♦orpedobootja- ger Piet Hein, duizend voor het de tachement in Korea en de rest voor de ziekenhuizen, het militaire tehuis en andere doeleinden in Tokio. Een week later worden er met het m.s. Tomini 3300 pakketten naar Nieuw-Guinea verzonden uit Rotter dam en op S October neemt het m.s. Breda er duizend mee bij haar ver trek uit Amsterdam naar de Antil len. Op 17 October gaan er 750 pak ketten mee met het m.s. Stentor uit Amsterdam naar Suriname en de laatste zending van ruim duizend zal worden verzonden met het m.s. Oranje, dat op 29 October uit Am sterdam naar Djakarta zal vertrek ken. Deze partij is bestemd voor de leden van de militaire missie in In donesië. J M. Achten te Horst. In verband hiermede heeft de voorzitter van het centraal stembu reau benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer E. Visch te Hilversum. DE NIEUWE REGELING INZAKE REISDE VIEZEN. De verplichting voor uit het bui tenland terugkerende ingezetenen om overgehouden buitenlandse betaal middelen luidende in Belgische francs, Luxemburgse francs, Zwitserse francs, Duitse marken by een devie- zenbank in te leveren is ingetrokken. Deze verplichting bestaat thans nog uitsluitend voor overgehouden Ca nadese- en U.S.-dollars die steeds bij een deviezenbank moeten worden ingeleverd, aldus meldt de Staats courant. Krachtens de Deviezenbeschikking 1949 is de ingezetene, indien hij veer tien dagen na het verkrijgen van reis- deviezen Nedenand nog niet heeft verlaten, verplicht als reisdeviezen BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te Leiden (H. Petrus), de weleerw. heer J. W. M. de Jong: te Wateringen, de wel eerw. heer P. A. M. Hoogenbosch; te Waddinxveen, de weleerw. heer J. J. Verlaan (neom.); te Berkel, de wel eerw. heer E. E. F. Guljé (neom.). verkregen buitenlandse betaalmidde len onverwijld te koop aan te bie den aan de Nederlandse Bank of een deviezenbank. Tot overdracht is hij steeds verplicht, indien dit U.S.-dol- lars of Canadese dollars zijn en voor wat de overige betaalmiddelen be treft, indien hem de maximum-bied- koers wordt betaald. Auto reed door de spoorbomen heen Gisteravond omstreeks 19.20 uur is een personenauto uit Rotterdam op de spoorwegovergang aan de Ho- geweg te Amersfoort gegrepen door een uit de richting Apeldoorn ko mende electrische trein. De afsluit bomen waren gesloten. De vier inzit tenden overleefden wonder boven wonder het ongeval. Slechts twee inzittenden liepen verwondingen op en werden naar het St. Elisabeths- ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Do twee andere passagiers konden naar huis terugkeren. Waarom de bestuurder van de Opel, J. B. uit Rotterdam, de geslo ten spoorwegovergang heeft willen passeren, is niet bekend. De politie wenst vooralsnog geen inlichtingen te geven. De auto, die uit de rich ting Hoevelaken kwam, is een file auto's gepasseerd, die voor de ge sloten afsluitbomen wachtten. De Opel werd geheel vernield. Een man en twee kinderen, die voor de overweg stonden te wach ten, werden getroffen door de motor kap van de auto, die na dc aanrij ding werd weggeslingerd. Ook zij kwamen met de schrik vrij. Werkgeversbonden tot minister laten ons niet met rust Rapport van Amerikaanse luchtmacht De „vliegende schotels" laten ons niet met rust. De waarnemingen zijn langzamerhand zo talrijk geworden, dat men ze niet meer als zelfbedrog kan kwalificeren. Ook de Amerikaan se luchtmacht heeft er zich serieus mee bezig gehouden en heeft in een rapport, dat is gebaseerd op 1800 waarnemingen in de laatste vijf jaar, enkele conclusies vastgelegd, waaruit blijkt dat men de „vliegende schotels" wel degelijk ernstig opvat. Uit dit Amerikaanse rapport kan men aflei den, dat sommige waarnemingen in feite betrekking hadden op geheime projectielen waarmee in de Verenig de Staten proeven werden genomen. De Russen zijn ernstig ongerust over de Vliegende Schotels en langs liefst vier verschillende kanten bezig om le proberen er meer over aan de weet te komen. De New York Post legt er in zijn bericht over het rapport in het bij zonder de nadruk op, dat de meest nauwkeurige waarnemingen van Vliegende Schotels van militaire ba ses, wetenschappelijke proefstations en terreinen voor atoomonderzoek komen. Een aantal van de meest vooraanstaande wetenschappelijke werkers heeft een dagtaak aan de be studering van het verschijnsel op de basis van de Amerkaanse luchtmacht te Dayton in de staat Ohio. Hun na men mogen niet gepubliceerd wor den», zó geheim is hun werk. Berichten over Vliegende Schotels kwamen Zaterdag uit Finland en Zondag uit Denemarken. Een zaken- De „Sch. 10", „Leendert" van de Gebr. Klein, die gedurende slecht weer Woensdagnacht j.l. op een zandbank ten Zuiden van Texel is gevaren, is door de Amsterdamse sleepboot .Nestor" losgetrokken en de haven van Den Helder binnengebracht. We zien hier het scheepje diep in het zand weg gezakt terwijl er met man en macht gewerkt wordt om het weer vlot te Krijgen. DE RAMP VAN DE „KAIYOE MAROE". Het is thans vrijwel zeker, dat de 31 opvarenden van het Japanse on derzoekingsschip „Kaiyoe Maroe", onder wie negen geleerden, zijn om gekomen. Het schip is gezonken na een vukaanuitbarsting, die zich Woensdag j.l. nabij een vulkanisch rif, dat de geleerden hadden willen onderzoeken, heeft voorgedaan. Het rif bevindt zich ongeveer 300 km. ten Zuiden van Tokio. Men heeft wrakstukken van de „Kaiyoe Maroe" gevonden. man zag gisteravond boven Kopen hagen een soort van lichtgevende Zeppelin, die van voren groter was dan van- achteren; zijn observatie werd door verscheidene anderen be vestigd. \£oorts is bekend geworden dat een gloeiend, schijfvormig voorwerp bo ven de grootste Deense luchtbasis is verschenen op 20 September, op het ogenblik dat de manoeuvre Grote Bras aan de gang was. Het Deense vliegveld was toen een belangrijk centrum en het bericht is daarom ter meerdere veiligheid tot gisteren op gehouden door de militaire inlichtin gendienst. De voorzitters van vier Nederland se werkgeversbonden hebben In een brief aan de minister van Economi sche Zaken scherp stelling genomen tegen het streven van zekere Belgi sche industrie-takken naar verhoging in sommige gevallen met enige tientallen procenten van het Ne derlandse loon- en prijspeil. Dit streven wordt ingegeven door het verlangen zich van de Nederland se conourrentie te bevrijden. Het verbond van Nederlandse werkgevers, het centraal sociaal werkgevers-verbond, het katholiek verbond van werkgeversvakveieni- gingen en het verbond van prot.- christelijke werkgevers in Neder land hebben juist nu hun stem ver heven, met het oog op de binnen kort te verwachten conferentie van minitesrs der Beneiuxlanden. Indien de Belgische aandrang suc ces zou hebben, zeggen zij, zou niet alleën de exportpositie van Neder land ernstig worden geschaad, maar tevens het gezamenlijke Eenelux-be- lang. Immers, Eelgu ondervindt niet al leen tegenover Nederland moeilijk heden van zyn hoog opgevoerde loon- en prijsniveau, doch ook tegenover andere landen. Het enige gevolg van de gevraagde aanpassing naar boven zou dus zijn, dat die moeilijkheden zich in gelijke mate voor Nederland Vergissing op Korea Het Amerikaanse achtste leger heeft bekendgemaakt, dat vier Ame rikaanse straalvliegtuigen gisteren per ongeluk Griekse troepen op de „Big-Nori"-heuvel gebombardeerd hadden, nadat Griekse infanteristen deze heuvel enkele uren te voren veroverd hadden. Toen het bombardement plaats had verdedigden de Grieken de aan het Westelijke front gelegen heuvel tegen vastberaden Chinese aanvallen. Het bombardement heeft er waar schijnlijk toe bijgedragen, dat de Chi nese communisten in een tegenaanval de heuvel heroverden. Het aantal slachtoffers is niet bekendgemaakt, doch er verluidt, dat slechts een klei ne groep Grieken werd getroffen. De Grieken hadden de heuvel te gen reeds drie felle tegenaanvallen gehouden. Vijf uur later, juist toen de communisten hun vierde tegen aanval ondernamen, schoten vier Amerikaanse F 80 gevechtsvliegtui gen Shooting Stars neer om de Grieken te ondersteunen. Volgens het achtste leger zijn toen enkele bommen neergekomen op de helling waar de Grieken vochten, die zich daarop terugtrokken. Een hoog geplaatst officier van het hoofdkwar tier van generaal van Fleet verklaar de: Het is een van die ongelukken ge weest, die helaas in een veldslag nu eenmaal voorkomen. Het is wel meer gebeurd en deze keer zal wel niet de laatste zijn. zouden gaan voordoen, zonder een rëele verbetering van de Belgisch Luxemburgsce economie te brengen. De Nederlandse betalingsbalans zou hiervan terstond de terugslag ondervinden en dientengevolge zou den opnieuw de monetaire moeilijk heden ontstaan, die in hel verleden voor België aanleiding waren de tot standkoming van de Benelux uit te stellen. De Nederlandse Katholieke Me- taalbewerkersbond „Sint Eloy" heeft aan het Verbond van de K.A.B. voor gesteld een commissie te benoemen Ier bestudering van de mogelijkheid niet praktizerende katholieken op te nemen als lid van de aangesloten vakbonden. De voorgestelde commis si e zal volgens „Sint Eloy" moeten nagaan, of voor opname van nict- praktizerenden wijziging in statu ten en huishoudelijke reglementen van de K.A.B. en de bij haar aan gesloten vakbonden nodig zal zijn. Indien dit het geval is, zal de com missie ook moeten onderzoeken, welke deze veranderingen zijn. „Sint Eloy" zegt dat tienduizenden katholieken afzakken naar het hei dendom. De bond vraagt zich af, of do band tussen deze categorie ka tholieken en de katholieke vakbe weging geen gunstige invloed zal hebben voor het geestelijk welzijn van de betrokkenen en hun gezin nen. Dit belangrijke vraagstuk is reeds terloops in discussie gebracht op de laatste studiedagen van het Verbond der K.A.B. Het voorstel van „Sint Eloy" komt op de begin December te houden Verbondsraads- vergadering in behandeling. (Volkskr.) Ter bevordering van de werksprci- ding in dc bouwnijverheid zai de Dienst Uitvoering Werken (DUW) in de komende winter subsidies verlenen voor woningverbetering en woningsplitsing. Het subsidie zal een zesde deel van het totaal der begro te kosten van de verbetering of split sing bedragen. Voorwaarde voor verkrijging van het subsidie is, dat een aanvang voor verbetering of splitsing op of na 1 October a.s. moet zijn binnenge- gekomen en dat de werkzaamheden op 1 April 1953 zullen zijn voltooid. Voorts wordt subsidie slechts toe gekend in de gevallen, waarin een premie voor woningverbetering (uit het zogenaamde Terlingfonds) of voor woningsplitsing (van het rijk) is toegekend. Dit impliceert, dat vol daan moet zijn aan de voorwaarden, die gelden voor toekenning van deze premies. Het subsidiebedrag wordt, via de gemeente, tegelijk met de premie na voltooiing der werkzaam heden uitgekeerd. Zoals bekend, bedraagt de be staande premie voor woningverbe tering thans maximaal 1400. Bij een verbetering, die in de winter maanden wordt uitgevoerd en die begroot wordt op b.v. 3400, wordt dus, behalve de premie ad 1400, een subsidie ad 58ö toegekend. Voor een woningsplitsing, begroot op b.v. 4800, zijn deze bedragen f 2100 pbos 800. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de gemeentebesturen en tot de directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in dc provin ciale hoofdsteden. SlwceUje Zonder sympathie kunnen wij an deren niet begrypen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1