Oudere generatie moet de moed vinden nieuwe wegen in te slaan DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i es Vijf jaar Katholieke Jeugdraad Eergisteren en gisteren is te Berg en Dal bij Nijmegen gevierd het vijf jarig bestaan van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland. Gister middag werd in hotel „Groot Berg en Dal" de officiële herdenkingsbij. eenkomst gehouden welke bijge woond werd door dr J. M. Hansen bisschop-coadjutor van Roermond, minister Cals, oud-minister Rutten, ds N. Steenbeek, voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en andere vooraanstaande figuren uit het jeugdwerk van verschillende gezindten. Mr. R. G. A, Höppener, voorzitter van de K. J. R., verwelkomde de talrijke gasten. Spr. huldigde de hui dige ere-voorzitter, mgr. mr. Ban nenberg, die de K.J.R. mede had op gebouwd. Spr. herinnerde met vreugde aan wat de K.J.R. heeft ge daan voor een juiste verhouding tot de jeugdorganisaties, van andere richtingen waarmede wordt samen gewerkt. Zo werd ook uit gezamen lijk overleg de Nederlandse Jeugd gemeenschap geboren. Tenslotte hield spr. een betoog voor de juiste opvoeding van de jeugd tot christe lijke leden van de samenleving. Een wettelijke basis. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mr. J. Cals, betuigde zijn medeleven met de jeugdbeweging, Spr. verheugde zich ook over de goede samenwerking in de Ned. Jeugdgemeenschap. Spr. zei, dat het tijdschrift „Dux", orgaan van de K.J.R. behoort tot de beste uit gaven op dit gebied. Spr. hoopt nu ook binnenkort de wettelijke basis te kunnen vestigen voor de jeugdvor- ming in Nederland. Vooral moet geestelijke waarde gelegd worden in de opvoeding der jeugd. Dat kan de regering niet alleen doen, maar daartoe moet de jeugd en de leiding zelf medewerken. Goede samenwerking. De voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, ds N.V. Steen beek, bood gelukwensen aan en ver heugde er zich over dat de vijfjarige samenwerking er toe geleid had, dat men elkander hoe langer hoe meer had leren begrijpen en waarderen. Mr. dr A. J. M. Cornelissen uit Nijmegen sprak in de lustrumrede over de aanpassing van het jeugd werk aan de geest van de tijd. Hij waarschuwde tegen de massificatie der jeugd, De oudere generatie moet de moed hebben om, met behoud van het goede in het oude en daar op voorbouwend, nieuwe wegen op te gaan in overeenstemming met de belangen van de tegenwoordige jeugd en de ernst der huidige omstandig heden. Wetenschappelijk en practisch Namens het Nederlandse episco paat bood mgr. dr J. H. Hansen, bis schop-coadjutor van Roermond, aan de K.J.R. gelukwensen aan. Spr. waardeerde de wetenschappelijke en practische werkzaamheid van de K. J.R. en prees het tijdschrift „Dux". Hij waardeerde de contacten met de burgerlijke overheid en wees op de merkwaardigheid dat de eerste voor zitter van de K.J.R. mr Cals, dienaar van Kroon geworden is, juisi als mi nister, wien ook de bijzondere zorg voor de jeugd moet aangaan. De sa menwerking met de algemene jeugd organisatie vond spr.'s instemming. Contact met verschillende gezindten kan nuttig zijn, maar hier moet niet gezocht worden naar het beste ge mene veelvoud en niet naar de grootste gemene deler. Generaal Ridgway in ons land Om precies vyf uur gistermiddag is generaal Matthew B. Ridgway, de opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten, in ons land aangeko men. Hij arriveerde met zijn leger- constellation op Schiphol, vergezeld door zijn echtgenote. Op de luchtha ven werd hij begroet door de voor zitter van het comité van hoofden van stavon vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, luitenant-generaal B. R. P. Hasselman, chef van de mari nestaf, vice-admiraal A. de Booy, de plaatsvervangend chef van de lucht machtstaf generaal-majoor A. Ba- rette, de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin en het hoofd van de Military Advi sory and Assistent Group, generaal- majoor Noble. Na de begroeting in specteerde de generaal de erewacht, 100 man huzaren van Boreel, Na de inspectie begaf de generaal zich on middellijk onder escorte per auto naar Den Haag. Vanmorgen had generaal Ridgway een onderhoud met minister-presi dent Drees en andere leden van het Nederlandse kabinet. Daarna confe reerde hij met de Nederlandse chefs van staven. Hedenmiddag zouden de generaal en zijn echtgenote op pa leis Soestdijk de gasten van konin gin Juliana en prins Bernhard zijn, met wie zij de lunch zouden gebrui ken. De Rozenkransbedestonden, die op de laatste Zondag van September (28 Sept.) gehouden zullen worden als voorbereiding op de grote actie van de Rozenkranskruistocht in de maand October, zijn thans definitief gere geld. In 12 Nederlandse Maria-oor- den zijn de voorbereidingen reeds ge troffen. Van het hoofdkwartier van de Rozenkranskruistocht, het Domi nicanenklooster te Huissen, (Gld.), zullen op deze dag 12 paters worden uitgezonden om de Kruistocht in de plaatsen van samenkomst te predi ken. Pater D. A. Linnebank O.P., de leider van de Kruistocht, spreekt de bijeenkomst te Heilo toe. Duizenden katholieken worden op deze bedestonden verwacht, die tot doel hebben grotere bekendheid te geven aan de Rozenkranskruistocht en aan de intenties van de Kruis tocht: Vrede, Welvaart, Verbetering der wereld. Kunst in de banketbakkerij Een krakeling brak en de tentoonstelling was geopend „V olkswitbrood" Twee soorten brood verdwijnen Een nieuwe broodsoort zal waar schijnlijk binnenkort 't huidige volks - brood en witbrood gaan vervan gen. In de maalindustrie wordt n.l. door tai van fabrikanten verwacht, dat de regering er toe zal overgaan het z.g. A-meel waarvan volksbrood wordt gebakken en het W-meel voor witbrood te laten vervallen. Hiervoor in de plaats zou dan een meel komen met een uitnialingsper- centage, dat juist tussen dat van de oude soorten ligt. Het nieuwe brood wordt dus blanker dan het bestaande volksbrood. De prijs zou iets lager worden dan die voor het huidige wittebrood, maar ongetwijfeld hoger dan die voor het volksbrood. Aangenomen wordt, dat deze prijs zó gecalculeerd wordt, dat de subsi die welke nu nog op 't huidige volks brood wordt gegeven, verdwijnt, ter wijl de bakkers toch een redelijke winstmarge kunnen verkrijgen. „N. v. d. D." Amerikaanse markt moeilijk maar niet onmogelijk Gistermiddag heeft de Ned. han delscommissaris voor de Westelijke Amerikaanse Staten, de heer E. J. Alofs te Amsterdam voor de leden van de American Businessmen's- ciub een beschouwing gehouden over de export naar Amerika. Volgens dr. Sir Alofs was de Ame rikaanse markt de moeilijkste ter wereld, maar bestond er een zeer goede mogelijkheid deze markt te veroveren, mits de buitenlandse za kenlieden de juiste methoden toe pasten. Spr. legde de „strategie" voor deze verovering in vijf punten vast: 1. De artikelen aanpassen bij de wensen van de koper. 2. Reclame maken in overeen stemming met de verkoopme thode. 3. Verkopen op het goede ogen blik b.v. als de belanghebben den hun seizoensaankopen ver richten. 4. Goede agenten uitkiezen en hoge kwaliteit handhaven. 5. De goederen in voorraad heb ben en de orders prompt uitvoe ren. De Amerikaanse markt biedt stel- ig kansen op succes. Een groot deel der Amerikaanse bevolking is van Europese afkomst en wil graag Europese artikelen kopen. Ervaren Nederlandse exporteurs zullen vooral aan de Westkust van de Ver. Staten een open en aantrek kelijk afzetgebied vinden. De heer Alofs heeft ervaren, dat de pioniers geest hier nog leeft, maar zeide, dat vele exportpogingen mislukken om dat ze niet goed worden voorbereid. Mits zij zich goed voorbereiden en een vast omlijnd program hebben zullen Nederlandse exporteurs op deze moeilijke markt zeker succes kunnen behalen. „De kunst ln de banketbakkerij" is de titel van een tentoonstelling welke de loco-burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, gis termiddag geopend heeft ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Banketbakkersvereniging. De tentoonstelling bestaat uit drie afdelingen. In de benedenverdieping van de Vleeshal ziet men uit suiker werk, chocolade en marsepein ver vaardigde sierstukken en beeld houwwerk. Er waren twee prijsvragen uitge schreven, waaraan Nederlandse ban ketbakkers konden deelnemen die een uitnodiging hadden ontvangen. Gevraagd was beeldhouwwerk en sierkunstwerk in te zenden. Op de bovenverdieping van de Vleeshal is een historische verzame ling bijeengebracht. Gravures, me nu's uit het verleden en heden o.a. enkele van het Koninklijk Huis en oude kookboeken zijn bijeen ge bracht. Van de tentoonstelling „De Came ra Obscura", die kortgeleden in de Vleeshal gehouden Is, is een hoekje overgebleven. Men krijgt een beeld van een huiskamer uit het midden van de vorige eeuw. Welk gebak er in die tijd gebruikt werd is te zien, want de banketbakkers hebben dat gemaakt. De nabij gelegen Vishal heeft de naam gekregen van „In de soete in val". Een galerij van zeventien eta- De „opzetjes" bij aannemingssommen opnieuw aan de rechter voorgelegd Een scherts-begroting lages is gemaakt en daarin worden de artikelen van de tegenwoordige banketbakkers geëtaleerd. Etalages zijn gemaakt met artikelen die ge bruikt worden met Pasen, Kerstmis, Sint Nicolaas, bij geboorte en huwe lijk en op verjaardagen. De tentoonstelling werd geopend door het breken van een groto kra keling, die voor de vleeshal was aan gebracht. De tentoonstelling „Kunst in de banketbakkerij" is tot 6 October ge opend. BELANGSTELLING VOOR AMATO. Na twee dagen heeft de Amato- tentoonstelling in de Markthallen te Amsterdam reeds meer dan 100.000 belangstellenden getrokken. Woens dagavond waren de hallen zo vol, dat de kaartverkoop om kwart over ne gen moest worden stopgezet. Kon. Ned. Middenstand in het goud Gistermiddag werd in de grote Kurzaal te Den Haag ln tegenwoor digheid van Prins Bernhard de her denkingsvergadering van de Ko nlnklijke Nederlandse Middenstands bond gehouden. Prins Bernhard vergezeld door zijn secretaris, de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid Hol land mr L. A. Kesper, en de burge meester van Den Haag, mr. F. A. M. Schokking, werden bij de ingang van het Kurhaus ontvangen door de voorzitter en de secretaris van het congres-comité de heren K. J. Nieu- kerke en F. L. van der Leeuw en door de adjunct-secretaris van de bond de heer A. J. van Ginkel. Te genwoordig waren tevens de secre taris-generaal van het Ministerie van Economische Zaken, prof G. Brou wer en dr W. L. Groeneveld Meijer, directeur-generaal voor de midden stand. Nadat het „Wilhelmus" van ge zongen sprak de voorzitter van de 's-Gravenhaagse Middenstandsver eniging de heer K. J. Nieukerke een woord van welkom. Hij zei verheugd te zijn de eerste te mogen zijn, om namens de gehele Nederlandse Mid denstand een woord van oprechte dank te spreken voor het vele en be langrijke werk dat het bestuur en zijn voorgangers nu gedurende een halve eeuw belangeloos ten behoeve van allen heeft verricht. Hierna hield de bondsvoorzitter de heer L. do Groot een herdenkingsrede. Tegen elk der zes aannemers, die gisteren in hoger beroep terechtston den, verdacht van overtreding van het Prijsvormingsbesluit 1941, eiste de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam 6000 gul den boete, dezelfde straf die de of ficier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht had gevorderd. De firma G.. en Z. te Alphen aan den Rijn had in Augustus 1951 by de inschrijving voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen te Mijdrecht een bedrag van f 47.000 aan opzetgelden gecalculeerd in een nannemingssom van ruim 373.000. De andere vijf aannemers, die aan de aanbesteding hadden deelgeno men, ontvingen voor hun medewer king te zamen ongeveer tweederde van deze opzetsom. Een derde was voor de fima G.. en Z. als laagste in schrijf ster. De rechtbank te Utrecht, die de zaak in eerste instantie behandelde, sprak de verdachten vrij, omdat naar haar mening de totale aannemings- som van ruim 373.000 een redelij ke prijs voor het onderhavige bouw werk moest worden geaent, geba seerd op redelijke kosten en rede lijke winst. De officier van Justitie had een boete van 6000.geëist tegen de aannemers. Bij de behandeling door het Hof gistermorgen werden de feiten door de verdachten toegegeven. Voor de aanbesteding plaats vond, waren de zes aannemers bijeengekomen te Aalsmeer. Hier bleek dat de firma G. on Z. to Alphen aan don Rijn het werk had begroot op f 329.690. De andere aannemers begrepen, dat de ze firma het werk zou krijgen en om ieder tevreden te stellen, werd be sloten dat de firma G. en Z. een op- zetbedrag van ruim f 47.000 zou cal culeren. „Schertsbegroting". „Sigaretten-oorlog" ontbrand 1 Geringe voordelen voor het publiek en ernstige moeilijkheden voor industrie N.V.V. EN HUURVERHOGING. De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, heeft gisteravond tijdens een vergadering te Almelo gezegd, dat zijn verbond zich met een verhoging van de huishuren accoord kan verklaren. „In het belang van de volkshuisvesting zal daaraan niet te ontkomen zijn." De heer Oosterhuis noemt echter enkele voorwaarden, waarvan de in stemming van hei N.V.V. afhankelijk zal zijn. De garantie zal gegeven moe ten worden, dat de huurverhoging voor zover nodig ten goede komt aan het onderhoud van de woningen. De rest zal gestort dienen te worden in een egalisatiefonds, waardoor de hu ren van oude en nieuwe woningen op gelijk niveau gebracht zullen wor den. Een andere voorwaarde van het N.V.V. zal zijn, dat er voor werkers in loondienst en voor rentetrekkers op een of andere wijze een compensa tie gegeven wordt, die volledig is. Zwaluwen namen de K. L. M. Een metalen vogel heeft dezer dagen enkele geverderde colle ga's het leven gered. Vijf dood gewone zwaluwen, hadden de grote trek naar het warme Zui den in Zuid Duitsland gemist, zodat het te laat in het seizoen was geworden, om nog over de Alpen te komen, waar de tempe ratuur aanzienlijk is gedaald. De Duitse Bond van Vogelbe schermers had de diertjes, die anders van de winter van de kou zouden sterven, gevangen en ze in een keurige doos gestopt, waarop geschreven stond: „Per K.L.M. naar Rome, vervolgens laten vliegen". Een „Vliegende Hollander" bracht de zwaluwen van Stutt gart naar Frankfurt vanwaar ze eveneens per K.L.M. naar Ro me vlogen, waar ze werden los gelaten. Of ze op hun grote groep collega's hebben gewacht, of dat zij met z'n vijven vast zijn door gegaan naar het Zuiden is niet bekend. De luchtvaartmaatschap pij hoopt slechts, dat het ge rucht van deze nieuwe „vogel, trekmethode" zich niet onder de vele millioenen zwaluwen ver spreidt, aangezien de luchtvaart hiervoor niet toereikend zou zijn. Geruchten over een losgebroken prijsoorlog in de sigarettenhandel worden in kringen van de tabaks- handel met licht schouderhophalen begroet. Men acht het voeren van een prijsoorlog niet mogelijk. Veeleer kan gesproken worden van een „stui versactie", een concurrentiestunt op enkele merken, die, naar men ver wacht, wel spoedig weer zal dood bloeden. In ons land bestonden tot voor kort prijsafspraken voor de sigaret- tenfabricage. Een der twee grootste fabrikanten heeft zich onlangs na een verschil van mening terugge trokken en heeft thans een „goed koop" merk op de markt geworpen, waaraan hij de attractie verbindt, dat aan de winkeliers p?r 1000 stuks drie doosjes van 20 caudeau worden gegeven als verkoopspremie. Strijd tussen de „groten". Een tweede grote fabriek heeft op deze actie voor het nieuwe merk ge antwoord door de prijzen van enige „leidende merken" met een stuiver te verlagen, begeleid door groot scheepse reclame. De enkele kleinere fabrieken, die nog bestaan, dank zij eon vaste eigen markt, kijken be langstellend toe. De „vijandelijkheden" beperken zich dus tot de twee grootste fabrie ken, die samen ongeveer tachtig percent van de Nederlandse markt 'bedienen. Zij trachten elkander dus doende een of enige percenten af te snoepen, welke percenten echter bij zonder gevoelig voor beiden kunnen zijn. Een moeilijke markt. Het is op de sigarettenmarkt im mers zo, dat van de winkelprijs 64 percent aan tabaksaccijns moet wor den betaald, vier procent aan omzet belasting en gemiddeld veertien pro- cen aan winstmarge aan grossiers en/of winkeliers. Dit betekent, dat van sigaretten van 35,— per 1000 (70 cent per pakje) ruim zes gulden in handen van de fabrikant komt. Van die ongeveer f 6,25 moet hij zijn fabriek met uiterst kostbare machines, de lonen en sociale lasten, de verpakking, de verkoopsorganisa tie, de reclame e.d. betalen. Bij een inkoopsprijs van ongeveer 170 cent per pond tabak ligt voor de fabri kant dus maar een geringe winstmo gelijkheid. Hij mag blij zijn als hij uitkomt. Slechts enkele merken. Gaat de fabrikant in deze situatie nog zwaardere reclame maiken en bovendien nog 60 sigaretten per 1000 cadeau geven, dan heeft het er alle schyn van, dat hij geld toe geeft. Er zal dus hoogstens strijd „op enkele merken" geleverd worden, terwijl de fabrikanten er tientallen voeren en dus gederfde inkomsten op andere manieren zullen trachten goed te maken. Per maand worden in Nederland plus minus 750 millioen fabrieks- sigaretten gerookt, waarvan vijf per cent geïmporteerd wordt. Eenzelfde aantal wordt, naar schatting, uit shag gedraaid. Geen verdiensten. De Nederlandse fabrieken werken vrijwel uitsluitend voor de eigen markt. Hun productie is, vergeleken bij de grootste Amerikaanse fabriek (285 millioen per dag), betrekkelijk gering. Zij worstelen bij het aanko pen en verwerken van andere, dan Amerikaanse tabakken, die dank zij de dollarschaai'ste ook stevig in prijs blijven, met allerlei moeilijkheden. De situatie is zelfs zo, dat een van ouds bekpnde fabriek de poorten al goeddeels heeft moeten sluiten. An dere bedrijven hebben de grootste moeite h/st hoofd boven water te houden. Aan de sigarettenproductie wordt over het geheel genomen bit ter weinig of niets verdiend. Met deze situatie als achtergrond achten genoemde kringen uit de ta bakswereld het vrijwel onmogelijk om een sigarettenoorlog te voeren. Iedere „klap" immers kost zoveel geld, dat deze zich onmiddellijk op de uitdeler van die klap wreekt. Verwacht wordt dan ook, dat de twee grootste fabrikanten elkaar op den duur wel weer zullen vinden op het niveau van hun organisatie en dat het publiek, zoal enig, dan toch zeer gering voordeel van deze con currentiestunt zal genieten. SNEEUWBALVERKOOP NIET IN STRIJD MET LOTERIJWET. De Haagse kantonrechter heeft de manufacturter J. H. R. uit Otterloo, die via een z.g. sneeuwbalsysteem, textlelpakketten verkocht (o.m. met nylons), ontslagen van rechtsvervol ging. Het O.M. had 6,— boete, subs. 2 dagen hechtenis geëist. De kantonrechter bleek van me ning, dat de deelnemer een over wegende invloed kan uitoefenen op de verkrijging van een pakket, in dit geval inhoudende 2 theedoeken en 3 paar nylonkousen. Men kan zelfs zo ver gaan, dat tevoren de afnemers van de bonnen gezocht worden, ter wijl ook door eigen overname van de bonnen de kans op schade vermeden kan worden. De kansbepaling hangt niet af van de transactie, maar van de personen. Indien~alle deelnemers naar de voor waarden handelen. kan de verkoper volgens de overwegingen van de kan tonrechter zelfs schade lijden of ten minste een zeer geringe winst ma ken. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie zal tegen deze beslissing appèl aantekene- De begroting van 329.690 was een schertsbegroting, zei verdachte G. gistermorgen. Dit bedrag was slechts genomen om de andere aannemers te misleiden. De president kon zich dat niet voorstellen, maar verdachte hield vol, dat hij, wanneer de vergadering met de andere aannemers in Aals meer niet was gehouden, zeker niet lager dan voor 373.000 zou hebben ingeschreven. President: Waarom hebt u dan niet meteen voor dit bedrag inge schreven? Dan had u die 47.000 ge heel in eigen zak kunnen houden. Verd.: Als er geen aanbesteding was geweest, had ik f 400.000 ge vraagd. Daarop verweet de president ver dachte, dat hij een inschrijvings briefje had ondertekend, waarin ver klaard werd dat geen opzet in het geval was. President: U doet of het de ge woonste zaak van de wereld is, maar u pleegde daarmee bedrog. Tegen verdachte S., van de aan nemingsmaatschappij v. d. W. en D., zei de president, dat de aannemers in Nederland zich op een hellend vlak bevinden. De mogelijkheid be staat dat er onder hen zijn, die niets anders doen dan de opzetvergaderin- gen bijwonen. Zodoende kunnen zij voortdurend grote bedragen incasse ren, zonder ooit een enkele prestatie te leveren. De 54-jarige G. J., die als vierde verdachte terechtstond, verklaarde zich een felle tegenstander van het opzet-systeem. „Wij zijn echter wel gedwongen er aan mee te doen, om dat dit voor de grote bona fide on dernemers de enige mogelijkheid is om een redelijke winst te maken", aldus J. Volgens hem is de enige op lossing dat de staat regulerend op treedt. Requisitoir. Requisitoir nemend, zei dc procu reur-generaal, dat deze zaak nie eenvoudig te beoox-delcn is voor hen die niet in het vak van aannemci bekend zijn. Bij da behandeling voor het Hof zijn geen nieuwe gezichts punten naar voren gekomen, aldus de procureur-generaal. Waar het om gaat, is of het opzetbedrag meegere kend mag worden volgens het Prijs vormingsbesluit. Do procureur-gene raal achtte wel een overtreding aan wezig. Volgens hem is de opvatting, wel ke in het vonnis van de rechtbank tot xiitdrukking kwam, to simplis tisch. Het gaat namelijk niet over het eindresultaat van de prijs, maar over de prijsvorming. Het Prij ;v.m - mingsbeslult gaat uit van de prija- factoren. Dit betekent niet, dat do justitie zich bezig moet houden met elke kleine kostprijsfactor, maur wel als het gaat om een bedrag van ruim 47.000.—. Door dergelijke opzetten wordt het algemeen belang geschaad. J. B. VT5STER8. f Te Utrecht is overleden in de ouder dom van 83 jaar, de hoer J. B. Ves- ters, oud-hoofdredacteur van het „Huisgezin" en later van de „Volks krant". De heer Vesters heeft zich als jour- nnllst en als schrijver van vele popu laire romans grote verdiensten ver- worven voor de katholieke emanci patie in Nederland. IIET VERTREK VAN DE DUITSE AMBASSADEUR. In het Duitse weekblad „Der Spie gel" is een bericht verschenen, waar in gezegd wordt, dat de Westduitse gezant in Nederland dr. K. Dumont van zijn functie is ontheven omdat hij zowel aan de Westduitse als aan do Nederlandse regering een valse op gave van zijn leeftijd heeft verstrekt. Een woordvoerder van de Duitse ambassade te 's-Gravcnhage verklaar de desgevraagd pijnlijk verrast te zijn, dat het bericht de pers heeft bereikt en geen mogelijkheid te zien het bericht te ontkennen. Oorlogsinvaliden kregen auto's In tegenwoordigheid van talrijke militaire autoriteiten heeft ir. C. Staf, minister van Oorlog, gisteren ten behoeve van de patiënten van het militair herstellings- en trainingsoord Aardenburg vijf speciaal daartoe ge schikt gemaakte Morris-automobie len overgedragen aan de inspecteur der Geneeskundige dienst der Ko ninklijke Landmacht, de generaal- majoor dr. J. T. Wilkens. In zijn toespraak merkte generaal- majoor dr. Wilkens o.m. op, dat de patiënt tegenwoordig dan pas gene zen wordt verklaaru, ais hij in nel normale leven als mens is terugge bracht. Het woord invalide bestaat voor ons niet meer, want de validiteit wordt op alle manieren uitgebuit. Minister Staf aas dankbaar voor het werk, dat op Aardenburg wordt verricht. Gaarne zag hij alle invali- denwagens vervangen, maar ineens kan dat niet. Daarom moet de over dracht als een begin worden gezien. Luitenant-kolonel K. Siersema, commandant van Aardenburg, ver tolkte de gevoelens van de patiënten, die uiteraard zeer dankbaar hun auto aanvaardden. PROTEST TEGEN GRATIE WILLY LAGES. De Vereniging Nat. Fed. Raad van het Voormalig Verzet Nederland heeft een telegram gezonden aan de minis ter-president, dr. W. Drees, waarin het zegt met felle verontwaardiging kennis genomen te hebben van het voornemen der regering, aan de ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmis dadiger Willy Lages, gratie te verle nen. Het telegram protesteert met klem tegen deze verkrachtiglng van het recht, mede namens de duizen den nabestaanden, wier onherstel baar leed een gvolg is van het optre den van deze misdadiger. EERSTE NEDERL. ZIELZORGER NAAR NIEUW ZEELAND. Pater P. C. Mul, Assumptionlst, zal zich als eerste Nederlandse pries ter ten dienste van de zielzorg ondor de Nederl. emigranten in Nlcuw- Zeeland vestigen. Hij vertrekt op Vrijdag 26 September met de „Siba- jak" vla Curasao en Panama naar Wellington, Tot op heden werd de zielzorg onder de emigranten uit Nederland waargenomen door do fa thers van Mill Hill, die in Nieuw- Zeeland missiewerk verrichten. Naar het commissariaat voor de emigratie meldt, staan thans de ver trekdata vast van de yolgende emi grantenschepen: 26 September: „Sl- bajak" naar Nieuw Zeeland; 4 Oc tober: „Waterman" naar Australië en Nieuw Zeeland; 23 October: „Zuider kruis" naar Zuid-Afrika; 11 Novem ber: „Johan van Oldenbarncvelt" naar Australië; 29 November: „Fair. sea" naar Australië. LEERDAMS MEISJE NAAR HAAK OUDERS IN CANADA. Het Leerdams meisje, Corrie D., dat enige moanden geleden de vlucht nam toen haar ouders met „De Grote Beer" naar Canada emigreerden en pas kwam opdagen toen het schip al op zee was, Is nu toch de oversteek over de Atlantische Oceaan begon nen. Al die tijd heeft het meisje onder dak gevonden bij haar oom te Wor- merveer. POLITIE IN LAMSVACHT. Ter bestrijding van rheurfxatiek zullen 200 Haagse politie-agenten, die op politiejeeps dienst doen, met lams- vachten worden uitgerust. In drie en een half jaar zijn op 184 jeepagenten een 60 klachten binnengekomen van agenten, die leden aan rheumatiek. „Tel." Faroek had zijn eigen slaven De Egyptische procureur-generaal heeft een onderzoek doen instellen naar de omstandigheden, waaronder do Egyptische mijnenveger „Gaza" in Juli 1950, ter hoogte van Mersa Matroe, na een ontploffing is gezon ken. Dit geschiedde toen de „Gaza", die op dat tijdstip door koning Fa- roek voor persoonlijke doeleinden werd gebruikt, bezig was springstof fen te lossen. Een der opvarenden kwam hierbü om het leven, terwijl er vijftien werden gewond. Over deze zaak is indertijd, op last van ex-koning Faroek, die zelf aanwezig was, toen het ongeluk ge schiedde. strikte geheimhouding be tracht. Het gelaste onderzoek heeft ten doel vast te stellen, hoe het mo gelijk was, dat de toenmalige Egyp tische regering een eenheid van de Egyptische vloot voor particuliere doeleinden ter beschikking van de cx-koning heeft doen stellen. Ex-koning Faroek was op dat tijd stip bezig met het doen aanloggen van een groot buitenverblijf in de omgeving van Mcrsa Matroe. Hij hield er een particulier „bagno" (in richting voor dwangarbeid) op na, waarin hij verscheidene honderden der sterkste gevangenen uit de Egyp tische gevangenissen liet werken aan de douw van een paleis en bij gebouwen en de aanleg van tuinen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5