groene latei P. N. Brouwer opvolger van voorzitter Joop Pollmann Leidse middenstanders brengen gevarieerde show Leden van de „K. en O" maakten gisteren reis naar de maan! „St. Antonius" vierde 4e lustrum DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT fcERSTE BLAD PAGINA 2 Vriendenkring vergaderde Plannen voor gouden feest in 1954 Helaas moest voorzitter Joop Poll mann constateren, dat het ledental niet meer vooruitgaat, zodat er eigen lijk van een achteruitgang gesproken moest worden, maar gelukkig kon hij er aan toevoegen, dat de Vrienden kring ter ere van het Allerheiligste Sacrament des Altaars naar binnen gegroeid was; het wekelijks artikeltje van de geestelijk adviseur, kapelaan J. van Adrichem, in „De Leidse Cou rant" heeft de Donderdagactie een goede stoot gegeven. Bovendien is de onderlinge verstandhouding in de vereniging en het bestuur zeer goed. De heer Pollman mocht dit met vrcug de constateren nu hij zijn tijd geko men achtte om de voorzittershamer neer te leggen. In Januari 1942 werd hij tot voor zitter gekozen en het is onder zijn lending geweest, dat de Vrienden kring uitgroeide tot een ledental van 2200. Met het gouden feest (1954) voor ogen meende de heer Pollmann er beter aan te doen zijn werk in jon gere handen te leggen. De vergade ring begreep dit en koos bij accla matie de heer P. N. Brouwer tot voorzitter. Het jaarverslag van de secretaris, de heer M. G. J. Ham, liet horen, dat de Vriendenkring thans 1800 leden heeft. De penningmeester, de heer A. A. M. van Leeuwen, kon een ietwat optimistischer geluid laten horen dan verleden jaar, omdat cr nu een batig saldo was van 173,03. Tot le den van de kascontrolecommissie v/erden benoemd de heren J. Ver steeg en G. v. d. Hoorn. Wegens verhuizing van de heren W. Ouwerkerk ei G. v. d. Wiel moes ten er voor de dekenale parochie twee nieuwe bestuursleden gekozen worden. Het werden de heren J. Sil vester en Th. Vogelenzang. Tot op volger van de heer P. N. Brouwer als voorzitter van de St. Petrusparochie werd de heer G. v. d. V/iel gekozen, In de Hartebrugparochie trad de heer J. P. Koele wijn af als voorzit ter; de heer Joop Pollman (die bo vendien vice- oorzitter werd van het hoofdbestuur) werd zijn opvol ger. In de Gt. Leonardusparochie trad de heer J. Uphoff af, maar werd weer herkozen. De heer Pollmann uitte nogmaals zijn waarder.i ig voor het werk van de geestelijk adviseur en bood daar voor een kistje sigaren aan; de schei dende bestuursleden Ouwerkerk en Koelewijn ontvingen een boek. Gouden feest-plannen. Reeds nu heeft het bestuur, spe ciaal de nieuwe voorzitter, zich be raden over de feestelijkheden in 1954, ter gelegenheid van het 50-jarig be staan. De heer Brouwer, dit de leden dankte voor het in hem gestelde ver trouwen, ontvouwde een zeer voor lopig plan, dat nog geenszins vast staat, doch de leden wel enige kijk geeft op de richting, die het bestuur ten aanzien hiervan wil inslaan. Er wordt gedacht aan een Eucharisti sche bijeenkomst voor de jeugd op een Zondag in Juni, besloten met de opvoering van een Eucharistisch spel. Bovendien in alle parochieker ken plechtige Hoogmissen en een groot openluchtspel op de Burcht. Tot sluiting van het feest heeft men zich een pontificaal Lof op de Burcht gedacht door mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, die in 1904, als kapelaan van de Loidse Mon Père- parochie, de Vriendenkring heeft op gericht. Kapelaan Van Adrichem zong een loflied op oud-voorzitter Pollmann, onder wiens leiding de Vrienden kring met reuze schreden vooruit ge gaan is. Hij was een voortdurende sti mulans met zijn nieuwe plannen en ideeën om de vereniging tot groter bloei te brengc-n. Nadat de geestelijk 264 woningen aanbesteed Onder zeer grote belangstelling werd hedenmorgen op het Stadhuis te Leiden door het architectenbureau Gebr. Laurentius uit Voorschoten aanbesteed het bouwen van 264 wo ningen met bergplaatsen op terrei nen gelegen tussen de Lorentzkade, de Kanaalweg cn de Melchior Treub- laan te Leiden. Er waren 25 inschrijvingen, van laagste tot hoogste: H. Broker, Maartensdijk ƒ2.356.000; A. Ph.Kuyl, Rijswijk, ƒ2.498.500; N.V. Koudijs, Rotterdam, ƒ2.500.000; M. v. d. Bent, Wassenaar 2:623.400; J. Seijsener, Hillegom, 2.534.000. Leidse Aann.- comb 2.549 000. Kotswagen, Lei den, ƒ2.577.000; Panagro, Warmond, ƒ2.581.900; N.V. Wijn en Dekker, Groningen ƒ2.590.000; N.V. Friesland, Leeuwarden, ƒ2.598.000; Verdoes en Vooijs, Katwijk, ƒ2.603.690; Twaalf Provinciën. Velsen, 2.6i8.000; De Lange en Van der Plas, Oegstgeest, 2.630.360; Smits, Beverwijk, ƒ2.632.745; G. M. Boers, Rotterdam, ƒ2.665.000; Breuken, De Bilt, 2.763.000; Buts en Kroon, Haarlem, ƒ2.772.000; Brandwijk, Monster, ƒ2.779.000; Berg en Van der Klist, ƒ2.779.000; N.V. Schiewijk, Rotter dam, ƒ2.878.200; C. V. Bakker, Roo- zendaal, ƒ2.908.565; Groenewegem, Van der Wetering en Van Dalen, Schiedam, ƒ2.970.000; Philips Bouw bedrijf, Haarlem, f 2.990.000; Tette- •co en Sluys, Pijnacker, ƒ2.990.000; •ul en Karman, Rotterdam, 174.000. De gunning is aangehou- adviseur ook de heren Koelewijn en Ouwerkerk dank gebracht had voor hun werk, verwelkomde hij de nieu- de voorzitter. Ten aanzien van de Donderdag actie meende kap. Van Adrichem. dat het moeilijk is v,-st te stellen of deze geslaagd mag heten, maar dat er op Donderdagmorgen meer mensen naar de H. Mis komen en communiceren, i6 zeker. Dit moge een reden zijn om verder te gaan. Spr. herinnerde aa,4 de brief, die de onderdrukte katholieken van Litauen aan de Paus geschreven hebben en waarschuwde tegen de bedriegelijke zekerheid omtrent het bestaan. Wij zend op het Mystieke Lichaam van Christus, waarvan St. Paulus heeft gezegd, dat als één lid lijdt, lijdt het hele lichaam, riep spr. de leden op tot een kruistocht van gebed, speciaal op Donderdagmorgen, voor de vervolgde medebroeders. Vaotde ROOFOVERVAL TE LEIDEN VOOR DE RECHTBANK. Voor de arrondissementsrecht bank te Den Iiaag zijn hedenmorgen verschenen de 21-jarige verzeke ringsagent J. J. de B., zonder vaste woon- of verblijfplaats, de 18-jarige verzekeringsagent J. Th. de B. uit Boxtel en de 18-jarige kantoorbe diende H. K., uit Eindhoven, ver dacht van een roofoverval op een si- garenwinkel te Leiden, gepleegd op 1 Mei j.L De officier eiste tegen J. J. de B. 2 jaar gevangenisstraf met aftrek, tegen J. Tn. de E. 1 jaar en 6 maan den zonder aftrek, door te brengen in de jeugdgevangenis en tegen de K. eveneens 1 jaar en 6 maanden zonder aftrek, door te brengen in de jeugd gevangenis. Uitspraak over 14 dagen. ECON. POLITIERECHTER. ZWARE STRAF VOOR LEIDSE SLAGER. Veertien dagen hechtenis eiste de officier van justitie bij de Haagse Economische Politierechter tegen de Leidse slager Th. W. Deze had ge- Harmonie der mode De dames behoeven zich ongetwij feld voor de a.s. winter geen zorgen te maken over het vraagstuk waar mede zij zich moeten kleden. Eerder mogen zij zich angstig maken over het probleem wat zij uit de grote overdaad van artikelen zullen kie zen om er op z'n voordeligst en als het kan: liefst met te duur uit te zien. Welnu wat de .Harmonie der Mode", de najaars-wintershow van de firma's van Egmond, bont mantels- mantelcostuums-, Mes- acher'r Modehuis, hoeden, hand schoenen, shawls, en Hollants' Schoenmagazijn, gisteren in de vol ledig bezette benedenzaal van ,,In den Vergulden Turk" te zien gaf, levert het bewijs, dat er leven zit in de Leidse Middenstand. Geslaagd mag deze show zeker he ten, ook al ontkomt men niet aan de indruk, dat een voorjaarsexpositie fleurrijker en levendiger is, maar het is hier al precies gelijk in de na tuur: ook de herfst heeft zijn eigen bekoring en een prachtig winter- kleed kan evenzeer de bewondering wekken als een zomertafereel. Zo was het ook op deze modeshow, De dames hebben kunnen genieten i van een keurcolletie mantels en mantelcostuums en bontjassen, waarbij geheel volgens de opzet de nadruk werd gelegd op de verdere aankleding daarbij. We moge» con stateren ,dat een gelukkige combina tie der drie firma's tot verrassend goede resultaten heeft geleid. We hebben alle bewondering voor dit eertijds genomen initiatief, wat dit jaar speciaal is uitgedijd tot het brengen van een zo onderscheidene collectie jassen en costuums, dat er voor elke beurs en elke maat iets by was. Wat nu het gistermiddag vertoon de betreft kan gezegd worden, dat de show een grotere eenvoud vertoon de dan het vorig jaar. Het feit. dat het geld inderdaad schaarser wordt en dat vele huismoeders nauwlettend moeten toezien, dat zij de eindjes van het huishoudelijk budget aan el kaar weten te knopen, zal daaraan ongetwijfeld niet vreemd zijn. Maar daarom te meer beantwoordde deze show aan het gestelde doel: iets te brengen, dat inderdaad koopbaar is. En dat was in de eerste plaats het geval met de mantels en mantel costuums, waarbij b.v. getoond werd een zwart mantelcostuum met fraaie zilvervos, een fijn pakje, luisterend naar de naam van „Silhouette", dat inderdaad als een schaduw aan de belangstellende kijksters (en kij kers) voorbijgleed. Maar ook de eer ste twee modellen, fraaie travers mantels, de eerste grijs met rode hoed, de tweede een sierlijk bruine met fraaie shawl en hoedje en bij passende grijze schoenen gaven reeds een idee hoe de samenwerkende fir ma's er alles op gezet hebben om het publiek te bevredigen. In bontwerken was er overigens wederom een grillige verscheiden heid, waarvan we niet alle schake ringen willen en kunnen noemen. Wijzen we slechts op de keurig opwerkte Vospoten-bontmantel, een zeer kunstig handwerk, daar deze mantels bestaan uit vernuftig aan elkaar gezette reepjes bont, wat de mantel alleen aan arbeidsloon reeds duur moet maken. Als we er verder op wijzen, dat niet elke figuur geschikt is voor het dragen van een bontmantel, dan is dat zeker het geval ten opzichte van ocelot, een zeer dure bontsoort, iets buitenissigs in zich en uitgesproken gesohikt voor bepaalde typen, ge bracht met sierlijke schoentjes of b.v. de goudotter met gevoerde witvos luisterend naar de naam „Trophée", het duurste stuk van de show. Dat waren stukken voor de enkeling, maar daarnaast was er een keurcol- lectie mantels van meer eenvoud, als bisams, fehbuik, sobelfeh, de wat duurdere persianers in grote ver scheidenheid en snit. Daar waren tenslotte de Persianer bolero „Paris" op mooie witte japon, de schitterend uitgevoerde witvos-cape op tulle ja pon, met sierlijke zwarte handschoe nen. Kortom in het algemeen een show, die een lust was voor het oog, waarby alle modellen luisterden naar schoonklinkende namen, door mevr. Steinbach met veel zorg uit gedacht en waarbij het muziek- ensemble veelal nog voor toepasse lijke muziek zorgde. Daarnaast was er ook een demon stratie van bakvis-modellen door vier jonge meisjes, die de huismoeders lieten zien hoe zij hun opgroeiende dochters kunnen kledenVoorlo pig behoeven zij zioh daarover al evenmin zerg te maken, want ook voor de jeugd is keus genoeg. De firma Van Egmond, Messcher's Modehuis en Hollants zullen onge twijfeld met genoegen op deze show terugzien. Zy hebben het talrijke pu bliek ten zeerste aan zich verplicht, hetgeen óok herhaaldelijk bleek uit het hartelijk applaus. Er was op deze show bovendien een enquête onder de bezoeksters uitgeschreven naar de vijf meest ge slaagde combinaties vóór de pauze. Drie dames hadden er vier goed, voorts waren er velen met drie goede oplossingen. De prijswinnares- sen waren drie Leidse dames en twee uit de omgeving. keurd vlees van buiten de stad niet in Leiden laten herkeuren. De offi cier van justitie merkte op, dat ver dachte nog een voorwaardelijke straf van een maand had lopen. De verdediger betoogde, dat de le verancier altijd voor herkeuring zorgde. Ditmaal had deze leveran cier dit niet gedaan, maar hij had te vens vergeten om dit aan de slager mee te delen. Deze meende met her keurd vlees te doen te hebben. De po litierechter veroordeelde tenslotte de verdachte tot 200 boete of twee maanden. Direct hierop stond ver dachte weer terecht, omdat hy op 4 Maart j.l. op zijn binnenplaats o.m. in een badkuip stukken ongekeurd vlees in voorraad zou hebben gehad. Hy betoogde dat het vlees normaal van grossiers was gekocht, maar dat de stempels er misschien door de pe kel waren afgegaan. Naar zijn me ning was men er door lasterpraat toe gekomen dit vlees in beslag te ne men. De hoofdkeurmeester van de vlees keuringsdienst te Leiden achtte het niet mogelijk dat de stempels door pekel verdwenen waren. Getuige J. M. H. B., die bij ver dachte werkte, vertelde niet geweten te hebben waar dat inferieure vlees vandaan kwam. De rechter gaf hem waarschuwing, dat hij niet moest staan liegen. „U speelt een zeer be denkelijke rol die u op een jaar kan komen te staan"', zei de rechter. Heel aarzelend erkende de getuige vervolgens geweten te hebben, dat het vlees van een ziek of dood aange voerd beest afkomstig was. De verdachte erkende in de garage bedorven vlees te hebben bewaard. Dit zou voor de varkens zijn geweest. De officier van justitie achtte het tenlastegelegde bewezen. De slag die geslagen is is goed geweest, aldus de officier. De verdachte heeft een slechte reputatie en is eerder veroor deeld. Voor het aantreffen van onge stempeld vlees eiste de officier van justitie 14 dagen gevangenisstraf en sluiting van het bedrijf met onmid dellijke ingang voor de tijd van een jaar. Voorts requireerde de officier dat de in het bedrijf aanwezige goe deren zouden worden verkocht on der leiding van de hoofdkeurmeester met eventueel assistentie van de po litie. Voor het tweede feit het bedor ven vlees in de garage eiste de of- Donderdag 25 September. Aan onze ongeduldige nieuwsgie righeid is thans een einde gekomen; nu weten we hoeveel penselen er in de pot staken, die op de Leidse Bra derie tentoongesteld was bij de Leidse kunstenaars onder het Stad- huisbalcon aan de Vismarkt. Stichting „Kunst in het Gezin", dat deze expositie in samenwerking met het Leids Kunstcentrum en „Ars Aemula Naturae" organiseerde, be richtte ons, dat het 105 penselen wa ren. Onder de bijna 2.000 raders was er een vrij goed aantal, dat zeer nauwkeurig geteld of geschat had. Het lot wees de tien prijswinnaars aan, die inmiddels reeds op de hoog te gesteld zijn. Zoala U elders in dit blad kunt lezen, heeft gisteravond de Vrien denkring t.e.v.h. A. S. d. A. verga derd en hebben de aanwezige leden iets vernomen over de gouden feest- plannen voor 1954. Wij willen op de ze plaats gaarne even de aandacht vestigen op de jubileumzegels, die de leden bij het ophalen der contri butie worden aangeboden, omdat uit de opbrengst van die zegels de fees telijkheden gefinancierd moeten worden. Mogen we tegelijkertijd ook aller aandacht vragen voor de Vrien denkringdag van a.s. Zondag? In al le parochiekerken wordt een H. Mis opgedragen voor het behoud van de vrede, 's Avonds om zeven uur wordt in de parochiekerken Lof gehouden, waaronder predicatie; alleen de Har- ficier van justitie 14 dagen hechte nis. Uitspraak doende veroordeelde de rechter verdachte voor het ongestem pelde vlees tot een gevangenisstraf van 14 dagen' en stillegging van het bedrijf voor zes maanden met on middellijke ingang en tevens ge lastte hij verkoop zoak door het open baar ministerie was gevraagd. Voor het tweede feit bedorven vlees kreeg verdachte zeven dagen hech tenis. Pr. Groot acht het mogelijk De maan, wier aantrekkingskracht door de eeuwen heen vooral de oceanen, dichters, geleerden en ver liefden heeft beïnvloed, trok gister avond een grote schare K. en O.-le- den naar het St. Antonius Clubhuis. Hier hield dr H. Groot, privaat-do cent aan de Rijks Universiteit te Receptie R.K. Lyceum Mogelijk is in ons artikel van Dins dag 1.1. niet voldoende duidelijk uit gekomen, dat er ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het R. K. Lyceum „St. Bonaventura" te Lei den a.s. Zaterdagmiddag van 1 tot 3 uur receptie gehouden wordt in de leraarskamer van de school, Mariën- poelstraat 4, Leiden. Wij vestigen hierop gaarne de speciale aandacht. Burgerlijke Stand Geboren: Marianne Hendrika Mar. garetha, d. van H. J. A. Oosterhuis en D. M. W. Bosch; Pieter Jan, z. van P. vara Duyvenbode en D. Bronsema; Dirk, z. van D. Coster en E. C. A. Rozier; Jannigje Christina, d. van J. de Zoete en G. Dekker. Gehuwd: M. J. Bredewold en M. F. Schouten; M. Nagtegaal en D. Theunissen; P. A. de Jong en M. Matheijsen; G. de la Rie en W. Pe tit; J. Weber en H. J. Homberg; A. H. G. de Does en E. M. Rozier; G. Tegelaar en R. van der Voort; M. W. Kriek en C. de Haas; C. D. Schats en C. P. Stokhuyzen; H. F. van Zeijl en ff. P. Arts; E. d'Haan en C. W. Bosman; H. C. de Boer en C. de Boer C. A. van den Broek en E. Stouten teringen mede te danken waren aan het werk van de Leidse afdeling. Overal, waar zulks nodig en gewenst bleek, had spr. met trots gewezen op de Leidse afdeling. Tal van kwes ties, door de Leidse afdeling „opge knapt", zouden door haar verwezen kunnen zijn naar de KAB, maar dit werd niet gedaan. En veel daarvan is te danken aan de motor der laat ste jaren, de heer Joh. van Asperdt, die vele activiteiten heeft weten te ontplooien en tot wasdom wist te brengen. Door zijn toedoen zijn vele leden thans in het bezit van een spaarbankboekje, zijn werk was de organisatie van het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden en de kinderen der Zusters Carmelitessen, hij gaf ook de stoot tot oprichting van het zo uitstekend werkende da mescomité. Al dat innig verenigingswerk heeft tot gevolg gehad, dat de leden van St. Antonius zich als 't ware gevoe len als één familie in de ware bete kenis van het woord, want allen te zamen werken zy hard voor het ge zin. Dat wordt wel bewezen door hei feit, dat er geen vrijgezel te vinden is om zitting te nemen in het bestuur, maar niet zodra zijn ze getrouwd en weten ze wat een gezin is en vraagt en kan men op hun hulp rekenen. Spr. wees dan ook op de betekenis van het geestelyk adviseurschap van een afdeling en de waarde van een priester, die leiding kan geven, in verband waarmeoe hij het gemis aan priesterhulp in het Oo ten be lichtte. Daarnaast bracht spr. dank aan het huidige bestuur, aan de leden zowel als aan hun vrouwen, die met hun mannen meeleven in het ver enigingswerk. En daarmede was het klokje wees inmiddels 12 uur aan het of ficiële gedeelte van deze avond ten einde en was het woord aan de leut en gezelligheid. Een dansje en het optreden van het gezelschap ,Bela" zorgde daar wel voor. We hebben het einde van het feest niet meege maakt.... maar 't is laat gewor- 1 constateren, dat de bereikte verbe-jden! A. J. Cavé en C. J. Erades; L. van Leeuwen en I. W. Gauger. _r_. o_ Overleden: P. van Rijn man 70 j.; J.l situatie en° kon met dankbaarheid G. C. M. van Bohemen dochter 9 j. Qp feestelijke wijze hebben de le den van de afd. Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café- en restau rantgeëmployeerden „St. Antonius" gisteren het twintigjarig bestaan hunner afdfeling herdacht. Zoals gisteren reeds gemeld trok ken zij een gezelschap van 35 per sonen gistermorgen naar Rotter dam, waar een bezoek werd gebracht aan Heineken's Bierbrouwerij, in de middag gevolgd door een excursie naar de Distilleerderij „De Olifant" in Schiedam. Beide bezoeken lagen dus geheel in het vak en over het geen men in beide fabrieken gezien heeft, evenals over de ontvangst zelve, waren allen vol lof. Teruggekeerd in de Sleutelstad werden allen verrast door een keu rig verzorgd diner in „De Harmo nie" en na afloop daarvan trok men naar het Parochiehuis in Oegstgeest, waar een gezellige feestavond allen nog lang bij elkaar hield. Hier vooral was het, dat vele har telijke woorden over en weer werden gesproken. De bondspenningmeester, de heer W. J. L. v. d. Bol, de voor zitter van de feestcommissie, de heer W. Bergers, de vice-voorzitter van de afdeling, de heer, F. Goddyn en de secretaris, de heer Joh. van As perdt deden hier aan mee, maar evenmin ontbrak natuurlyk de bondsvoorzitter, de heer J. F. v. Bijs- terveld. Deze herinnerde nog eens aan de oprichting der afdelingHoe Piet Stikkelman, destijds werkzaam in „Oud Hortuszicht", het initiatief nam en een aantal collega's uitno digde tot een besprekimg. Van de tien aanwezigen traden er negen on middellijk toe: de initiatiefnemer, Frans Goddijn, Jan Lut, Joop de Heiden-.Toen vormde men nog een strijdorganisatie. Hoe nodig zulks was, werd wel bewezen door het feit, dat 70 van de vakgeno ten in die jaren nog geen vrije dag had, dat het woord „vacantie" nog onbekend was, dat er in het bedrijf r.og een volledige chaos heerste. Spr. vergeleek dit met de huidige Utrecht een causerie over interpla netair verkeer, als inleiding tot de film. „De Reis naar de Maan" van George Pal en Irving Pichel, Dr Groot maakte zyn auditorium op bevattelijke wijze duidelyk hoe men wil trachten Jules Verne's „Reis naar de Maan" te verwerkelijken. De voornaamste moeilijkheden welke hierbij overwonnen moeten worden zijn: het bijeenbrengen van voldoende energie om met een lucht schip de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen; en de beno digde versnelling om de aarde te verlaten zodanig te beperken, dat het menselyk lichaam deze ver draagt. Dr. Groot wees er op, dat we de gedachte aan interplanetair verkeer niet als te fantastisch moeten be schouwen. Reeds heeft een speciaal geconstrueerde raket een hoogte van 400 km bereikt! Om echter vry te komen van de zwaartekracht moet een snelheid van elf kilometer per seconde worden be reikt, waarvoor een enorme hoeveel heid brandstof nodig is. Ter vergelijking beschreef spr. de V2, die bij een lengte van 14 meter 13 ton weegt, waarvan 8J4 ton brandstof, welke voor de voortstu wing bestemd is. Deze 8.500 kg brandstof is in ruim één minuut ver bruikt en stuwt de raket tot een hoogte van 200 km! Niettemin is het thans reeds moge lijk, aldus dr Groot, om een raket te construeren, met zelf registrerende instrumenten, die de maan kan be reiken. Als methode om met bemande luchtschepen de maan te bereiken noemde dr Groot de in Amerika ont wikkelde theorie om een kunstma tige „maan" als tussenstation te ge bruiken. Dr. Groot's oordeel over de film was: fantasie doch wetenschappe lijk gefundeerd, De practische uit voering van deze maanreis acht hij mogelijk binnen vijftig jaar.... De film stelt ons voor aan een ge leerde en een vliegtuig-industrieel, die raketten voor ruimtevaart con strueren. Na een mislukte poging met een (onbemande) raket van het V2-type, ontdekt de geleerde een mogelijk heid om de atoomsplitsende energie vrij te maken als drijfkracht voor een ruimteschip. Financiers worden op echt Amerikaanse wijze over hun scepticisme en practische bezwaren heen geholpen: een tekenfilmpje toont hun de uitvoerbaarheid van de onderneming, terwijl de waarschu wing „hij, die de maan beheerst, be heerst ook de aarde" hen van het militair belang overtuigt. Het apparaat wordt gebouwd, wordt op sensationele wijze afge- vuur en landt na een merkwaardige reis op de maan. De ruimte-reizigers komen danig in het nauw te zitten, wanneer blykt dat er te veel brand stof is gebruikt, waardoor de terug tocht niet meer mogelijk zou zyn. Doch zij zien kans net toestel van zoveel extra gewicht te ontdoen, dat de sprong gemaakt kan worden. Met deze boeiende film hebben de talrijke toeschouwers, vooral dank zy de heldere uitleg van dr. Groot een zeer interessante avond beleefd. tebrug heeft het Lof op zes uur ge steld. Om kwart voor vijf gistermiddag zijn op 't kruispunt Morssingel, Sta tionsweg, Rijnsburgersingel een mo torrijder en een fietser met elkaar in botsing gekomen. De 64-jarige fietser A. L. uit de Grevenstraat, viel en liep een hersenschudding op. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. De vijf-jarige knaap J. P. W., wo nend aan de Mare, viel gistermid dag van een plat dak van zijn ouder lijke woning vijf meter omlaag, eerst op een openstaande deur, daar na op een stenen vloer. Hij was met z'n broertje, dat beneden stond, aan het ballen en heeft daarbij vermoe delijk te ver over het hekje geleund. Met een schedelbreuk werd de knaap door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. En gistermiddag om kwart over twee is er brand ontstaan op de zol der van het perceel Prinsenstraat 43A, bewoond door I. E. Op de zol der lagen een matras, een doos ka pok en een hoeveelheid stroo. Op het ogenblik, dat de brand door de buren ontdekt werd, omdat er rook uit het dakraam kwam, was er nie mand thuis. De brandweer bluste het vuur met een straal op de water leiding. De grote fancy-fair, die a.s. Zater dag (van half vijf tot twaalf uurv. en Zondag (van half drie tot twaalf uur) ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van het R.K. Lyceum in de school Mariënpoelstraat wordt ge houden, biedt als een der grootste attracties een :nternationaal restau rant, waarin hupse serveuses zullen ronddartelen met de verrukelykste spijzen, die men zich denken kan: Bouillabaisse uit Marseille, Wiener Schnitzel, spaghetti, vogelnestjes, ge roosterde sprinkhanen uit Kameroen, voorafgegaan door een Pernol Fils '45, weggespoeld met een frisse Rheinwein of een superieure Bor- deau (Chateau Margaux 1920). Ieder een is er welkom, liefst met een hongerige maag. Heeft u liever een broodje-half-om-half of een zakje frites? Kom naar de Mariënpoel straat! De grrotste fancy-fair, die ooit in Leiden werd gehouden, de meest sensatiaonele stands en stunts!! Reeds is Diaphna, het Griekse wondermeis- je (*t vlees valt haar van de beende ren, zoals de sneeuw smelt in de zon) in Leiden aangekomen. Komt dat zien! STADSKOK. Laatste Berichten Franse duikboot als verloren beschouwd De duikboot „Sibylle" wordt als verloien beschouwd en dc verwan ten van de leden der bemanning worden van het omkomen der opva renden in kennis gesteld, aldus heeft een woordvoerder van de Franse admiraliteit Donderdagmorgen me degedeeld. Er was door een vliegtuig een „on gewoon grote" olievlek waargeno men op ongeveer tien kilometer ten Oosten van Kaap Caraarat bij Saint Tropez, die een ongeluk deed ver moeden. Op een vraag, of de waargenomen olievlek bedoeld kon zijn als waar- schuwingsteken van de vermiste duikboot voor degenen die aan de nazoekingen deelnamen, antwoordde een woordvoerder van de admirali teit: Niet een vlek van dergelijk grote afmetingen. Een communiqué zal pas worden uitgegeven nadat alle verwanten van de opvarenden op de hoogte zijn ge steld De „Sibylle" had na haar duik- oefening van Woensdagmorgen in de namiddag weer boven water moeten komen. Zij liet zich echter niet meer zien en men kon ook geen radiover binding met de bemanning van 48 koppen drie officieren en 45 man schappen onder commando van lui tenant Curot krijgen. Her. zoeken naar het wrak, dat naar men aanneemt in diep water ligt, wordt voortgezet. Te 11.15 uur hedenochtend (Ned. tijd) deelde het marine-hoofdkwar tier te Toulon mee, dat dc Sibylle met de gehele bemanning verloren gegaan is. Vrouwen, die de gehele nacht had den gewacht, vielen in zwijm en snikten toen een hoge officier de volle wachtkamer in het marinege bouw binnentrad en de droeve me dedeling deed. Terwyl hij de lijst van officieren en manschappen aan boord van de onderzeeboot oplas werd hij door uitroepen en snikken onderbroken. VOORLOPIG NED. ELFTAL— WOLVERHAMPTON WANDERERS. De wedstrijd tussen het voorlopige Nederlands elftal en de Engelse eer ste divisie club Wolverhampton Wan derers zal op Woensdag 8 October worden gespeeld in het Feijenoord- stadion te Rotterdam. De wedstrijd zal om 16.00 uur aanvangen. MARKTBERICHTEN GOUDA, 25 Sept. Vee. Aanvoer 6 slachtvarkens. Notering 2.65—2.68 per kg. geslachi gewicht Handel flauw. 2 Nuchtere Kalveren 45— 55 per stuk. Handel vlug. Kaas. Aanvoer 182 partijen: le soert 2.44—2.48, 2de soort 2.39 2 4S, extra kwaliteit tot 2.56 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2