S)e Ê«iclóe(Soii^cmt Franse duikboot kwam niet boven Brits-Chinees incident bij Honkong De Russen spelen met woorden Belgische boer zit Sabena dwars Eisenhower acht Nixon geheel gezuiverd GENERAAL RIDGWAY IN NEDERLAND Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12699 Weer een massaal zeemansgraf? Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. <20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes 1M HET DEBUUT VAN EEN DEBAT ^OALS meerdere plannen en ideeën van de radiopriester en jongerenleider, pater P. Wesseling, werd ook 'het voorstel om de katho lieke jongeren, ongeacht aan welke politieke partij zij hun steun verle nen, bijeen te roepen voor een open politiek debat, niet overal met even veel instemming en enthousiasme ontvangen. Men kon stemmen beluisteren, die het maar een riskant experiment vonden om in een tijd, dat de K.V.P. een grote crisis beleeft, katholieke stemmen uit het kamp der niet- K.V.P. gelegenheid te geven hun meningen en ideeën in katholiek verband kenbaar te maken; waar mee men wellicht uiting wilde ge ven aan een zekere vrees voor in fectie. Dit laatste indien het aanwezig is geweest getuigt al van erg wei nig vertrouwen in de partij, die men steunt. Wanneer de argumenten uit het niet-K.V.P. kamp zo krachtig zouden zijn, dat men "evreesd moet «4jn, deze tot het eigen kamp te la- ien doordringen, dan zou men zich toch af moeten vragen, of de K.V.P. wel het juiste programma heeft. Nu, de K.V.P. is Zondagavond niet door de argumentatie uit de andere politieke kampen verpulverd en wij zouden ons sterk vergissen, indien een van de aanwezige K.V.P.-aan- hangers in zijn overtuiging aan het wankelen is gebracht. Naast deze bezorgde geluiden, zijn er velen geweest, die geen geluid gegeven hebben; zij hebben eenvou dig het gehele debat doodgezwegen, genegeerd Dit is inderdaad de ge makkelijkste weg van commentaar. Men laat de mensheid in het onze kere hoe men over het geval denkt en ontloopt zo een verklaring pro of contra. Deze laatste houding, die vooral het overgrote deel van de Ned,. Kath. Pers verweten moet worden brengt echter - trots de echt Nederlandse voorzichtigheid een grote verant woording met zich mee. De jongeren, die voor het eerst op deze wijze in de gelegenheid waren hun mening kenibaar te maken, kun nen uit dit stilzwijgen de conclusie trekken, dat men hun activiteit en hun mening niet au serieux wenst te nemen en een van de grieven, die Zondagavond zeer concreet geuit werd, was* jtlfst deze negering van het katholieke jongeren-geluid. T^U kan men natuurlijk als senior- politicus zich boven het onerva ren gepraat van een groepje jonge ren verheven voelen (zo erg ondes kundig ging het er Zondagavond echter nu ook niet aan toe) en men kan de mening huldigen, dat de jon geren maar eerst eens een tiental jaartjes moeten luisteren naar de weloverwogen en door ervaring ge rijpte stemmen der senioren, voordat zij zich uitspraken aanmatigen. Deze jongeren bezien echter de toestand van het ogenblik en kun nen nu niet in een ademloze bewon dering verstommen voor de presta ties van de senioren-afdeling. Uit gaande van de redenering, dat iedere principiële katholiek verplicht is, ook in het politieke leven de weg te zoe ken, die de beste waarborgen biedt voor het in practijk brengen van de katholieke beginselen, kwam men tot de uitspraak, dat de K.V.P. tezamen met haar voorganger de K.S.P., deze garantie niet altijd voldoende gegeven heeft. Men ging zelfs een ogenblik zo ver om te betwijfelen of de K.V.P. en de K.S.P. wel als poli tieke partijen gekwalificeerd kunnen worden, daar zij nog steeds geen po sitieve lijn in haar programma heeft, doch slechts onderdak verleent aan de diverse stromingen in het maat schappelijke leven en deze met als basis de katholieke stelllingen zoveel mogelijk tevreden tracht te stellen, zonder de grote lijn uit te stippelen, die de ene, onwankelbare katholieke levensbeschouwing posi tief in praktijk kan brengen. Dit zijn natuurlijk theoretische vragen, waarvan de practische op lossing niet zo eenvoudig is, als hij schijnt, daar zoals een der aanwe zigen het humoristisch uitdrukte de Evangelist nu eenmaal niet in zijn werk een belastingtabel voor jaar 1952 heeft gegeven, noch een percentage voor de werklozen-uit kering. Maar daarnaast geeft noch de his-1 torie noch de huidige toestand van de katholieke eenheidspartij o.i. aan leiding aan de senioren, om een po ging van de jongeren-garde om deze problemen onder ogen te zien, met een zelfbewust glimlachje te negeren. |\/ÏEN verwijt de jongeren een po- litieke apathie, maar men dient wel te beseffen, dat belangstelling bij de jongeren van deze tijd actie betekent. De jongeren van deze tijd zien soms scherp en het falen der ouderen is niet met een goed geko zen leuze te bedekken. Wanneer de jongeren interesse tonen, dan geven zij tevens critiek en wanneer deze critiek als onbelangrijk ter zijde ge schoven wordt, dan is óf de belang stelling spoedig verdwenen zoals onder de katholieke jongeren heden al te pijnlijk geconstateerd moet moet worden of zij zoeken naar een gelegenheid, waar hun stem wel beluisterd wordt en dit zou wel eens '~n der oorzaken van de verkiezings- 'bacle kunnen zijn. Verheugend is het echter, dat niet allen het gedrag van de meerderheid der kath. kranten en andere sceptici gedeeld hebben. Vier K.V.P.-politici, waaronder namens de K.V.P. twee fractieleden, woonden het debat bij en waren van mening, dat een derge lijke meningsuiting van jongeren aangemoedigd moet worden en dat het zeker vruchten zal kunnen af wenpen in de toekomst. Het experiment van pater Wesse ling, dat overgenomen en uitgevoerd is door de redactie van het jongeren blad „Karakter", bevindt zich zo als het woord het aangeeft nog in een experimenteel stadium. Maar dit experiment kan uitgroeien niet alleen tot een positieve actie, maar tevens kan het een herstel stimule ren van het bij de jongeren geschokte vertrouwen in de K.V.P. En al was de groep van Zondagavond dan niet bijster groot en al houden vele jon geren zich momenteel met een on verantwoordelijke onverschilligheid verre van iedere vorm van politiek, de kracht, die van een kleine maar enthousiaste groep kan uitgaan, heeft meerdere malen grote groepen tot actie geprikkeld. Al zou het slechts uit deze over weging zijn, dan is het experiment van pater Wesseling niet alleen volkomen verantwoord, maar 2 van harte toe te juichen. JUNIOR. Ramp gevreesd aan Frankrijks Zuidkust In de boot waren 48 manschappen De gehele Franse Middellandse Zee-vloot is gemobiliseerd om deel te nemen aan fiet zoeken naar de Franse onderzeeboot „La Sybille", die bij oefenin gen aan de Zuidkust van Frankrijk gisteren niet meer aan de oppervlakte van de zee is verschenen. Bij monde van een woordvoerder heeft de Franse admiraliteit haar „ernstige bezorgdheid" over het lot van het schip uitgesproken. IN 400—700 METER DIEP WATER. Gistermorgen is het laatste bericht van het schip ontvangen, voor het aan een duikoefening zou deelnemen. Op de afgesproken tijd kwam de „La Sybille", die drie officieren en 45 pervlakte van 750 toni, een bewape ning van één kanon van 10 cm., één luchtafweerkanon van 2 cm. en zes torpedolanceerbuizer is de laat ste van de vier onderzeeërs, die dit jaar van de Engelse marine in leen werden ontvangen. De oorspronkelü- man aan boord heeft, niet meer aan ke naam was „Sportsman". In de de oppervlakte. Vliegtuigen en sche pen zoeken nu het gebied af tot nu toe evenwel zonder succes. „Wij vrezen het ergste", zei de woordvoerder van de marine. „On gelukken met onderzeeboten leiden meestal tot een grote ramp". De „La Sybille" een schip met een waterverplaatsing aan de op- BRITSE OORLOGSBODEMS BESCHOTEN Het Britse fregat „Mounts Bay" en de torpedobootjager „Consort" hebben vanmorgen enige schoten gewisseld met kustbatterijen op het Chinese eiland Lafsami, ongeveer 35 mijl ten Zuid-Westen van Hongkong. De be velhebber van het marine-etablissement van Honkong, commandeur Dickin son, deelde verslaggevers mede, dat de twee Britse oorlogsschepen vuur den, nadat Chinese batterijen drie granaten op hen hadden afgeschoten, terwijl zij dë veerboot „Tak Sing" naar Hongkong begeleidden. De „Con sort" en de „Mounts Bay" staakten het vuren, toen ook de batterijen op hielden met schieten. Ter verklaring van dit incident zeide de commandeur, dat de „Tak Sjing" op de normale internationale route naar Macao, buiten de Chi nese territoriale wateren door een Chinese kanonneerboot en een mo torbarkas was gelast bij te draaien. Toen het schip dit bevel niet opvolg de werd hèt met machinegeweren be schoten. De romp van de veerboot werd oppervlakkig beschadigd. Na beschieting volgde de „Tak Sjing" het bevel op om maar het eiland Lafsami te stomen, waar ge wapende Chinezen aan boord van de veerboot gingen en twee Chinese passagiers van boord haalden. Toen Crisis dreigt in Indonesië Indonesië staat voor de dreiging van een kabinetscrisis, als gevolg van een motie van wantrouwen tegen het beleid van de minister van Defensie, sultan Hamengkoe Boewono, inge diend door vijf parlementsleden. Wanneer nl. deze motie zou wor den aangenomen, zullen naar in politieke kringen wordt aangenomen ook de ministers van de Partai Sodalis (PSI) en van de Partai Kristen Indonesië (Pakindo) dil voorbeeld volgen, omdat zij zich ach. ter hun ambtgenoot van Defensie plaatsen. Op 1 Oct. zal sultan Hamengkoe antwoorden op de motie, die is inge diend voor het feit, dat hij verant woordelijk is voor de politiek, die het ministerie en het leger volgen in een aantal kwesties. Hij wordt er nu onder meer van beschuldigd, dat hij een schema heeft opgesteld voor de mobilisatie en recrutering, waardoor het leger beperkt wordt in een mate, die een gevoel van onbehagen en weerstand in het leger te voorschijn roept. de twee Britse schepen arriveerden verliet de veerboot juist het eiland. Op vier mijl afstand van Lafsami werden drie granaten op de schepen afgevuurd door een kustbatterij op het eiland. De beide Britse oorlogs schepen beantwoordden daarop het vuren gedurende vijf minuten. Luidens een officieel communiqué werd aan boord van de „Tak Sjing", de „Consort" en de „Mounts Bay" geen der opvarenden getroffen. oorlog bracht het schip meer dan 11.000 ton aan vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken. De plaats, waar het schip is ver dwenen, ligt tussen Porquerolles en Cannes, mogelijk ten Zuiden van Saint Tropez. De zee is daar op som mige punten 400 tot bijna 700 me ter diep. Intussen zijn een aanital Ameri kaanse specialisten in het reddings werk voor onderzeeboten per vlieg tuig van Duitsland op weg naar Zuid- Frankrijk. Ook is het mogelijk, dat de Franse admiraliteit een speciale uitrusting voor televisie onder wa ter, die ook bij de ramp met de Engelse duikboot „Affray" met suc ces is gebruikt, aan de Britse mari ne ter leen zal vragen. In eeni rapport uit de marinebasis Toulon wordt gezegd, dat de marine- vliegtuigen gisteravond laat naar hun bases zijn teruggekeerd, maar van daag bij het aanbreken van de dag het zoeken zouden voortzetten. De „La Sybille" wordt gezocht na bij de plek, waar vorig jaar een an dere Franse duikboot, de ex-Duitse 2518, verongelukte, en waarbij 25 personen om het leven kwamen. MET SCHAPEN EN AL UITGEWEKEN Naar het Westduitse persbureau D.P.A. meldt is Dinsdag een herder uit Oost-Duitsland met 800 schapen naar West-Berlijn gevlucht. Hij weidde zijn kudde op het Rus- sische vliegveld Schoenefeld bij Berlijn en maakte van mistig weer gebruik om met zijn schapen naar de Amerikaanse zóne uit te wijken Minister Acheson over de Duitse kwestie De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft een verklaring uit gegeven, waarin hij de Sovjet-Unie er van beschuldigd het punt van het houden van „vrije verkiezingen" in geheel Duitsland in de lange reeks van nota-wisselingen te ontwijken. De Sovjet-Unie, aldus Acheson, speelt slechts met woorden. De jongste Westerse nota heeft ten doel de Sovjet-Unie te overreden het vraagstuk onder ogen te zien, dat opgelost moet worden, Indien men tot beëindiging van de kunstmatige verdeling van Duitsland wil geraken, de kwestie namelijk van het houden van verkiezingen. Deze verkiezingen vormen het enige middel, om tot een vereniging in vrijheid te komen. De Sovjet-Unie is bereid over een vredesverdrag, over het Atlantische Pact of bijna ieder onderwerp te spreken, behalve over het houden van deze verkie zingen. De Sovjet-Unie maakt een ruim gebruik van de overeenkomst van Potsdam, waarin gesproken wordt van het herstel van Duitsland „als een verenigd, vredelievend, demo cratisch en onafhankelijk land". Ook bij ons is dit het doel. doch wat be doelt de Sovjet-Unie met deze woor den? Eerst schadevergoeding Enige tijd geleden heeft in een groot Vlaams dagblad een adverten tie gestaan, waarin de landbouwer Guillaume de Cree uit Mechelen de bevolking er laconiek van verwit tigde dat hij de 5 km. lange verbin dingsweg tussen de vliegvelden Ha ren en Meisbroek, die de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena voor al gebruikt om haar defecte lijntoe- stellen van Meisbroek naar de repa ratiewerkplaats te Haren te taxiën, EEN ONTMOETING IN WHEELING Senator Nixon heeft zichzelf „algeheel gezuiverd" van de tegen hem uitge brachte beschuldigingen, aldus heeft generaal Eisenhower op een bijeen komst in Wheeling (West-Virginia) verklaard. Tevoren waren zowel Eisen hower als Nixon in tranen uitgebarsten, toen zij elkander begroetten op het vliegveld van Wheeling. Na de begroeting reden zij samen naar het stadion waar Eisenhower sprak op een republikeinse demonstratie. „BOOSAARDIGE AANVAL" Eisenhower verklaarde van de re publikeinse partijvoorzitter een te legram te hebben ontvangen, volgens hetwelk 107 van de 138 leden van het partijbestuur, die bereikt kon den worden, zich uitgesproken had den voor handhaving van Nixon als candidaat voor het vice-president- schap. De generaal verklaarde te geloven, dat senator Nixon ,,'het voorwerp was geweest van een onoprechte en boosaardige aanval". Op het hoofdkwartier voor de re publikeinse verkiezingscampagne zijn duizenden telegrammen uit alle de ler* van de Verenigde Staten ontvan gen als gevolg van Nixons uiteenzet ting over de radio en de televisie van Dinsdagavond. Nieuwe verwikkelingen Een zekere Sam Hanna uit Ro chester in de Amerikaanse staat New York heeft Woensdag een aan klacht ingediend tegen- senator Nixon. Hij meent, dat Nixon on rechtmatig lid van het Congres is. Hanna baseert zijn opvatting op een uitleg van dat deel van de grond wet, dat volgens hem personen, zo lang zij betrokken zijn bij een ci viele vervolging, verhindert lid van het Congres te zijn. Als Hanna in het gelijk wordt gesteld zou dit be tekenen, dat ongeveer 350 democra tische en republikeinse Congresle den, allen advocaten, onrechtmatig in functie zijn. voorzover deze weg over zijn grond gebied liep, zou afsluiten voor het verkeer. Dat het de boer ernst was bleek enkele dagen later, toen hij inderdaad op de 12 meter brede be tonweg, die hier de naam draagt van de „Duitse weg", een versperring van ijzeren balken en staaldraad aanbracht, waarmee het wapen der genie van ieder leger eer zou heb ben ingelegd. Sedertdien heeft geen enkel voer tuig en geen enkel vliegtuig de weg kunnen passeren en boer de Cree heeft laten weten, dat hij vastbe sloten is zijn particuliere oorlogje voort te zetten, totdat zijn eis tot schadevergoeding voor de onteigen- gende grond is ingewilligd. De betreffende weg werd tijdens de bezetting door de Duitsers aan gelegd om snel van het vliegveld Haren naar de grote luchthaven Meisbroek te kunnen rijden. De grond was eenvoudig onteigend en do eigenaars waren hiervoor nooit schadeloos gesteld. Het ziet er intussen naar uit, dat landbouwer de Cree zijn oorlogje voorlopig nog zal moeten voortzet ten en nog heel wat tijd bij zijn weg versperring zal moeten doorbrengen. De Belgische overheid blijkt name lijk pas een schadevergoeding te willen uitkeren nadat definitief be sloten is. dat de „Duitse weg" zal worden opgenomen in het tracé van de nieuwe snel verkeersweg, die Brussel in de toekomst met de na tionale luchthaven Meisbroek zal verbinden. De Generaal maakte de tocht In zijn legerconstellation. Na de aankomst op Schiphol inspecteert de Generaal de opgestelde erewacht, bestaande uit 100 man Huzaren van Boreel. Naar een „witte gemeenschap" De Franse ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een plan van de minister van gezondheid, Paul Ribeyre, voor een „Witte Ge meenschap". Ribeyre wil de gezond heidsdiensten en het wetenschappe lijke medisch werk in West-Europa samenbinden naar het voorbeeld van de K.S.G. de E.V.G. en de Land- bouwgemeenschap. Het plan voorziet in uitwisseling van artsen en studenten tussen le- den-staten, gemeenschappelijke voor- raadvorming van medicijnen en me dische instrumenten, samenwerking tussen geneeskundig personeel en ziekeninrichtingen, vrije uitwisse ling van geneesmiddelen standaardi satie van medische uitrusting en me dische studie en de oprichting van Europese laboratoria om het onder zoek te coördineren. Evenals bij het plan-Schuman zou de leiding in handen komen van een Hoge Autoriteit, bijgestaan door een raadgevende commissie van geleer den en industriëlen. Een commissie van Europese ministers van gezond heid zou de politiek van de Hoge Autoriteit in overeenstemming bren gen met de gedragslijn op dit gebied van elke lid-staat. KATHOLIEKE JOURNALIST ALS MARTELAAR GESTORVEN. De Katholieke Hongaarse journa list Stanislaus Toth, die tegelijk met kardinaal Mindszenty tot 8 jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd, is in Hongarije gestorven. Toth was dertig jaar hoofdredacteur van het blad „Nemzeti Ujsèg". Na het aan banden leggen van de persvrijheid was Toth nog werkzaam bij het tijd schrift „Uj Embor". In Januari 1949 werd hij gearresteerd. Nu is hij na 354 jaar in de gevangenis gestorven. In de laatste jaren was gebleken, dat de betekenis van deze woorden voor de Sovjet-staatslieden en de communistische partijen geheel ver schilt van de traditionele betekenis in het Russisch, Frans, Engels, Duits of welke taal ook. Gebleken is, dat de Sovjet-staats lieden het woord „democratisch" slechts gebruiken voor landen of groepen, die strikt geregeerd wor den door elementen, die de politieke autoriteit van de communistische partij van de Sovjet-Unie erkennen. „Onafhankelijk" betekent onge veer hetzelfde en „vredelievend" is voor de Sovjet-staatslieden alles, wat de zaak der communistische par tijen dient, die de autoriteit van de communistische partij van de Sov jet-Unie erkennen. Alles wat verzet tegen de doelen van deze commu nistische partijen inhoudt, wordt „oorlogszuchtig of agressief" ge noemd. Daarom dienen wij ons ten zeerste in acht te nemen, indien de Sovjet- Unie spreekt van een „onafhanke lijk, vredelievend en democratisch Duitsland". De toestand in de Sov jet-zóne is er ook niet naar, om ons te sterken in het geloof, dat daar vrije verkiezingen kunnen worden gehouden. „Wij zouden een onpartijdige com missie daarheen willen zenden voor het opstellen van een feitelijk rap port en voor het doen van voorstel len, omtrent hetgeen geschieden moet, om werkelijke vrije verkie zingen te doen houden. Dit is de enige logische weg naar de hereni ging". Nahas laat het erop aan komen Moestafa el Nahas heeft de Egyp tische regering uitgedaagd hem te verwijderen uit zijn post van leider der Wafd-partij. In een verklaring, gepubliceerd in h«t partijblad, zei hij, dat „geen macht Allah en het Egyptische volk uitgezonderd hem zijn functie kan doen verlaten". Voor het weekeinde heeft hij de oudste bestuursleden van de Wafd bijeengeroepen om de situatie te be zien „in het licht van de recente ont wikkelingen", waarbij „een besluit zal worden genomen, dat alleen aan het belang van de notie zal worden afgemeten". De vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken, Soliman Hafez, heeft verklaard, dat hij over bewij zen beschikt, die hem het recht ge ven om bezwaar te hebben tegen het aanblijven van Nahas als leider van de Wafd-partij. En generaal-premier Naguib zelf verklaarde: „Als de naam vani Nahas van smetten vrij blijkt zal hy de eerbied krijgen, die hij verdient. Maar wordt er iets ge vonden, dat tegen hem pleit, dan zal de wet op hem worden toegepast, zo als op iedere andere burger". Eén van de velen Hans Heync, die jarenlang de per soonlijke raadsman van dr. Karl Hamann, minister van bevoorrading van Oost-Duitsland en voorzitter van de liberaal-democratische partij, is geweest, heeft de wijk naar West- Berlijn genomen. Heyne heeft als reden van zijn vlucht opgegeven, dat er een proces tegen hem aanhangig was gemaakt, omdat hij op besloten besprekingen zich uitingen had laten ontvallen, die afweken van de politieke lijn van de Sovjet-regering. Dr. Hamann zou zich veel maar tevergeefs moeite gegeven hebben de zaak te sussen. Hij was een van do leden van de Oostduitse afvaar diging naar Bonn. Korte tijd tevoren was Gerold Rummler, die jarenlang medewer ker van de Oostduitse minister van buitenlandse zaken Dertinger is ge weest, naar het Westen gevlucht. JCaweCtje Is het licht eenmaal ontstoken, dan breidt het zich naar alle kanten uit.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1