S)eCölcbe(Bou/fca/nt Nixon wast zich in het openbaar Westelijke nota over Duitsland Hoe paste Europa het harnas? LIDO THEATER Nixon rechtvaardigt zich voor 't Amerikaanse volk Dodelijke paddestoelen Politieke storm in Caïro Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12698 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Geallieerden voelen niets voor standpunt De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gisteren hun diplomatieke vertegenwoordigers te Moskou hun gelijkluidende antwoord nota's op de laatste Sovjet-nota over de Duitse hereniging laten overhandi gen aan de vice-ïninister van Buitenlandse Zaken, Georgei Poesjkin. Het antwoord heeft voldoening gewekt in West-Duitse regeringskringen. Bonds kanselier Adenauer en zijn kabinet hadden hun volledige instemming met het antwoord betuigd, waarvan zij tevoren inzage gekregen hadden. De drie Westelijke mogendheden herhalen haar voorstel tot het houden van een viermogendhedenconferentie over hereniging van Duitsland, met als eerste agendapunt het houden van vrije verkiezingen in geheel Oost- en West- Duitsland. Het voorstel is in wezen hetzelfde als dat van 10 Juli. Hei voorstel, dat de Sovjet-Unie 23 Augustus aan het Westen deed, om vóór het houden van verkiezingen in geheel Duitsland over een Duits vre desverdrag en de vorming van een regering voor geheel Duitsland te on derhandelen, wordt van de hand ge wezen. Volgens deze nota zou deze viermogendhedenconferentie op de genoemde voorwaarden in October gehouden kunnen worden De drie landen doen „na overleg met de Duitse bondsregering en de Duitse autoriteiten te Berlijn" een beroep op d.e Sovjet-regering terug te komen van haar weigering „zich bij de andere mogendheden aan te sluiten om met vereende krachten te pogen het vraagstuk van vrije verkiezingen in Duitsland aan te vatten In de nota wordt met nadruk ver klaard, dat de Westelijke regeringen het Sovjetstandpunt, dat Duitsland bij verdragsonderhandelingen alleen tij dens de bespreking van ter zake die- De nota herhaalt, dat de contrac tuele overeenkomsten tussen West- Duitsland en de Westelijke bezettings- mogendheden en de Europese Verde digingsgemeenschap met West-Duits- land als lid „zuiver defensief zijn en niemand bedreigen." Vakbonden achter Stevenson Gouverneur Stevenson, de demo cratische candidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, kan nu reke nen op de steun van de twee grootste vakbonden. Want na de CIO (Con gress of Industrial Organisation) heeft gisteren ook de grootste bond, AFL (American Federation of La bor), die ruim 8 millioen leden telt, eenstemmig besloten, haar steun aan Stevenson te geven. Dit is de eerste maal, dat de AFL- conventie een candidaat steunt, sinds de federatie in 1881 werd opgericht. Zij juichte Stevenson, die gisteren het congres van 800 gedelegeerden toesprak, stormachtig toe met na me toen hij aandrong op intrekking van de anti-stakingswetten van Taft- Hartley, die een doorn zijn in het oog van de Amerikaanse arbeiders. (Gen. Eisenhower, de republikeinse candidaat, die reeds eerder het con gres had toegesproken, wilde de Taft-Hartley-wetten wel wijzigen, maar niet intrekken). Generaals bespreken. Zeer grote vorderingen sinds „Counter Thrust" Amerika's defensie-inspanning De Amerikaanse minister van de fensie, Lovett, heeft Dinsdagavond in Houston verklaard, geen tekenen in de wereldtoestand te bespeuren, die de geringste vermindering van de Amerikaanse inspanning om de strijdkrachten op te bouwen zouden rechtvaardigen. „De eerzucht van het Kremlin blijft onveranderd en het gevaar voor communistische impe rialistische agressie onverminderd", aldus de minister. De Verenigde Staten trachten vol gens hem „voldoende van de beste wapenen te vervaardigen om in de minimumbehoeften te voorzien". Te gelijkertijd wordt getracht productie faciliteiten te scheppen, waardoor in geval van nood snelle wapenproduc tie mogelijk zou zijn, aldus Lovett. Hij verklaarde voorts, dat in de twee jaren sedert het uitbreken van de oorlog in Korea het aantal man schappen van de Amerikaanse strijd krachten meer dan verdubbeld was, tot 3.500.000 mannen en vrouwen, ter wijl het totaal van militaire «voorra den, uitrusting en inrichtingen met 660 procent was toegenomen. De aanvaring van Hr. Ms. Direct nadat de grote najaarsoefe- oefendheid der militairen, die aan de ning „Hold fast" geëindigd was en oefening „Hold fast" hebben deel- nog vóór dat de lijvige rapporten sa- Senomen* nende kwesties door afegevaardigden j mengesteld en geschreven zijn, heb- Grote vooruitgang, uit de Sovjet-zóne en West-Duitsland ben enige generaals, die Ieidinggeven- vertegenwoordigd moet zijn, niet kun- de functies bezetten tijdens de oefe-Maarschalk Alphonse Juin, opper- nen aanvaarden. heschouwinir eeeeven over bevelhebber van de geallieerde land- Het Westen verwerpt het Sovjet-1 een beschouwing gegeven over str~dkrachten in eMidden-Europa, voorstel, de commissie van onderzoek de manoeuvres. verklaarde de verdedigingsopvatting, in zake de mogelijkheid van het hou- j ajs ^0or generaal Harding naar voren uen van vrije verkiezingen, uit Oost- De beschouwingen zijn over het al- gebracht, juist te achten. „Er zijn en West-Duitsers samen te stellen, gemeen gunstig. Men is er allerwege echter", zei hij „door deze oefening Een uitsluitend uit Duitsers samen- van overtuigd, dat de vorderingen, j acht divisies op een front van vijftig die de strijdkrachten vergeleken met i kilometer samengetrokken. Op deze het vorig jaar, gemaakt hebben, zeer basis zouden tachtig tot honderd aanzienlijk zijn. j Westerse divisies nodig zijn voor de Natuurlijk is de oefening niet vol-verdediging van de huidige West- maakt verlopen en naast woorden 1 duitse grens. van lof zijn klanken van critiek de Zouden wij over een dergelijke wereld ingezonden. Als eerste indruk strijdmacht beschikken, dan zouden zou men echter geneigd zijn te ver- t wij waarschijnlijk beter dan ons onderstellen, dat „Hold fast" een sue- slechts te verdedigen, bij een vijan- ces is geweest, dat niet alleen de ge- delijke aanval, snel tot het offensief oefendheid van de militairen ten goe- j kunnen overgaan", de is gekomen, maar ook een belang-1 0ok maarschalk Juin zei sinds rijke steun zal kunnen zijn voor het verleden jaar een grote vooruitgang moreel der betreffende landen, die i hebben bespeurd in de strijdvaar- zich beter beschermd weten, naar- digheid der geallieerde strijdkrachten mate de legers beter samenwerken - - - - - - KINDERRECHTER GRIJPT IN Zie advertentie a.e. Donderdagavond Br. Ms. torpedobootjager „Van Galen" Is volgens berichten, die by het hoofdkwartier van de oefening „Main Brace" zijn binnengekomen, bij Noord Jutlaftd in aanvaring geweest met de „Eagle", het grootste en nieuwste vliegkampschip. De „Van Galen" gemeerd in de haven van Den Helder. Foto toont de lichte beschadiging aan de oorlogsbodem. Het dorp Sai Bgoea Kok in de kroonkolonie Hongkong is in de nacht van Maandag op Dinsdag on der neerstortende aarde en stenen bedolven. Veertig Chinezen worden (Advertentie)vermist. Er zijn 500 daklozen. gestelde commissie zal niet meer in staat zijn tot onpartijdigheid dan een viermo.gendhedencommissie, die de Westelijke mogendheden reeds ver worpen hebben, aldus de nota. De Westelijke mogendheden ver klaren zich opnieuw bereid, „alle practische en welomschreven voor stellen" over de vorming van de com missie van onderzoek te bespreken. Onteigeningen in Sovjet-zóne De regering der Sowjet-zöne van en hogere graad van geoefend- Duitsland heeft richtlijnen opgesteld keid bereiken, voor omvangrijke onteigening van uit de Sowjet-zóne gevluchte inwo ners, aldus heeft een commissie van onderzoek der „Vrije Juristen" uit de Sowj et-zóne te Berlijn op een persconferentie bekendgemaakt. Volgens deze commissie is het in Aanzienlijke vorderingen. Generaal Harding, die de algeme ne leiding van „Hold fast" had, zette uiteen dat zijn verdedigingsplan in „Hold fast" was gegrondvest op het beslag nemen van de goederen van ^enkbeeld van het aanleggen van gevluchten volgens geheime beve len in Mecklenburg reeds begonnen. Het vermogen van burgers, die in de Bondsrepubliek of in West-Berlijn wonen, doch in de Sowj et-zóne be zittingen hebben, wordt eveneens door de Sowj et-regering in beslag genomen, aldus deze commissie. Al le juridische transacties, verkopin gen en* schenkingen, die bewoners der zóne voor hun vlucht naar het Westen hebben verricht, worden on geldig verklaard en de overgedragen gelden worden staatseigendom. In het vervolg zullen harde represaille maatregelen worden genomen tegen achtergebleven verwanten of mede bewoners van gevluchten. De achter- - geblevenen zullen onverbiddelijk uit! bouwen der geallieerde strijdmacht hun woningen gezet worden, aldus i in West-Duitsland, en dat hij zeer de commissie der „Vrije Juristen".. ingenomen is met de graad van ge- krachtig verdedigde bolwerken in be paalde streken, zodat het te verdedi gen gebied het aanzien van een „militair spinneweb" had gekregen. Hij zei de laatste te willen zijn om te zeggen dat dit verdedigingsstelsél volmaakt zou zijn. „Doch het is een voorbeeld, dat wij zouden moeten be studeren". Hij verklaarde verder dat de oefe ning is gehouden op een smal front, „doch wij moeten leren het ook op een breed front te kunnen uitvoe ren". zei dat aanzienlijke Noord-Duitsland, speciaal bij de samenwerking tussen de verschillen de nationale eenheden en bij het ver band tussen land- en luchtstrijd krachten. Grove camouflage-fouten. Generaal Gale, de leider te velde van de oefening, zei in het laatste stadium van „Iïolc. fast", toen de ver dedigers tot een tegenoffensief over gingen, bij bepaalde eenheden grove fouten op het gebied der camouflage gezien te hebben, „waaronder enige die als onvergefelijk moeten wor den beschouwd". Aan de andere kant haalde hij vele voorbeelden aan van uitstekend ver- bindingswerk tussen de korpscom mandanten. Tenslotte zei generaal Gale nog dat het verloop der oefening had aangetoond dèt de vertraging in de opmars van een vijandelijk lager, overoorzaakt door het opwerpen van vorderingen zijn gemaakt bij het op- j hindernissen in van nature goed te t--J- 11:J- verdedigen gebieden, het aanbren gen van vernielingen en het uitvoe- Het partijbestuur moet nu beslissen Senator Nixon, de republikeinse candidaat voor het vice-presidentschap, heeft Dinsdagavond verklaard, zich niet bewust te zijn van het plegen van ongeoorloofde handelingen door het aanvaarden van 18.000 dollar ter be strijding van politieke uitgaven. Nixon geloofde niet, dat hij zich als candi daat moest terugtrekken, doch hij voegde hieraan toe, dat hij de kansen van generaal Eisenhower op het presidentschap niet wil schaden. Hij liet de beslissing over zijn politieke toekomst over aan het bestuur van de repu blikeinse partij en hij verzocht zijn toehoorders het bestuur bij het nemen van een besluit te helpen door hun mening kenbaar te maken. SENATOR ZIJN IS DUUR. I beter door de moeilijkheden zien heenslaan dan hedenavond senator „Geen cent van de 18.000 dollar, Nixon deed." die ter beschikking zijn gesteld door ren van een vertragingstactiek door tegenaanvallen door gevechtswagens, zeer aanzienlijk kan zijn. Waarschuwingssysteem nog onvoldoende. Luchtmaarschalk Forster verklaar de dat „Hold Fast" het belang had aangetoond van het instellen van luchtwaarnemersdiensten in Neder land, België en West-Duitsland. Wan neer het Nederlands-Belgische radio verbindingsstelsel in werking is ge treden, zullen deze beide landen over een uiterst doelmatig werkende ra dio-verbindingsdienst beschikken", zo zei hij. Luchtmaarschalk Forster zei ver der dat de oefening tevens „de beper kingen van de „Meteor" als jager- onderscheppingsvliegtuig had aange toond" en dat „de Belgische en Ne derlandse luchtmachten in de eerste plaats de beschikking moeten krijgen over nieuwe typen aanvals-jagers." „Een van de vele nog nooit opge loste vraagstukken betreft dat van de verbetering van het waarschu wingsstelsel voor de nadering van vijandelijke vliegtuigen. Legereen heden hebben de luchmacht dikwijls laten zitten, door geen inlichtingen te verstrekken over het optreden van vijandelijke vliegtuigen," ver klaarde hij. I Foster besloot met hulde te bren gen aan de doelmatige wijze, waar op de grondstrijdkrachten, die aan ..de oefening hebber, deelgenomen, uitgevoerd door bommenwerpers van de Amerikaanse marine, die waren zich gecamoufleerd hadden, „behalve opgestegen van het vliegkampschip Essex. Grote wolken in de vorm van I in de laatste fase, toen de verdedi- paddestoelen hangen boven de plaatsen waar de bommen zijn ingeslagen. I gers tot het offensief overgingen." politieke vrienden, is besteed voor persoonlijk gebruik", aldus Nixon, die in den brede uitweidde over de kosten, die zijn verbohden aan het onderhouden van gen bureau van een senator in Washington. „Er zijn ook andere uitgaven, die niet door de regering worden ge dekt", aldus de senator. „En van de belastingbetaler moet niet worden verwacht, dat hij andere dan strikte regeringsuitgaven zal bekostigen". Nixon verklaarde geen rijk man te zijn. Hij had niet, zoals Sparkman. zijn democratische tegenstander voor het vice-presidentschap, zijn vrouw, die een geroutineerd stenografe is, haar werk voor hem als senator door de regering laten betalen. Hij eiste, na zijn financiële levens geschiedenis te hebben geschetst, dat de democratische candidaat voor het presidentschap, gouverneur Ste venson van Illinois, een verklaring zou afleggen over een fonds in Illi nois "om goede mensen aan te trek ken voor overheidsdienst". Nixon daagde Stevenson en senator Spark man uit, evenals hij voor het Ame rikaanse volk te treden en een ver klaring over hun financiën af te leg gen. De verklaring van Nixon werd door 62 televisie- en 750 radiozen ders in geheel Amerika uitgezonden. „Een voorbeeld van moed". Generaal Eisenhower verklaarde Dinsdagavond in Cleveland, dat se nator Nixon „een moedig man is". Hij wilde niet zeggen, of Nixon can didaat dient te blijven, voor hij hem zelf zou hebben gesproken. Onder luid applaus van 16.000 per sonen, die hij toesprak na het aan horen van Nixons radiorede, ver klaarde Eisenhower: Ik hou van moed en vanavond heb ik een voor beeld van moed gezien." „Ik heb vele moedige mannen in benarde situaties gezien", aldus de generaal, „doch niemand heb ik zich Mohammedanen achter Mossadeq De Mohammedaanse wereldconfe rentie te Karachi heeft eenstem mig te kennen gegeven, dat zij de Perzische premier Mossadeq en de voorzitter van de Perzische Kamer Kasjani steunt in het oliegeschil. In een telegram aan Trygve Lie zegt de conferentie, dat Perzië's eisen rechtvaardig zijn. Zij verzoekt de V.N. te willen bevorderen, dat „de onnodige inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Perzië' wordt gestaakt. Mag dat? Het Amerikaanse departement van justitie stelt een onderzoek in naar de wettigheid van „geldschen- kingen tot dekking van onkosten" aan Congresleden en andere ambte naren, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. Er bestaat een wet, die overheids personeel, Congresleden inbegrepen, verbiedt buiten het officiële salaris gelden van derden aan te nemen. De controverse over Nixon heeft de aandacht gevestigd op de gewoonte van Congresleden om hun inkom sten te vergroten door lezingen, pu blicistisch werk e.d. Sommige leden van het Congres achten het nodig dat zij, die geen eigen middelen heb ben, hun inkomsten op deze wijze vergroten. Stierf Franz Werfel als katholiek? De schrijver van „Het lied van Bernadetteeen zuivere en onroe rende biografie van de H. Bernadette Soubirous van Lourdes, was van huize een Jood. Gevlucht voor de furie der Duitse nazi's en in het aan vankelijk veilige Frankrijk door de oorlog opnieuw opgejaagd deed hij VLIEGONGELUK BIJ SAIGON Dertien Franse marine-officieren en onder-officieren zijn Dinsdag om het leven gekomen bij een vlieg tuigongeluk bij Saigon, aldus meldt A.F.P. Een veertiende inzittende van het marine-vliegtuig, dat kort na het op stijgen van het vliegveld van Saigon ontplofte en neerstortte, werd ern stig gewond. De commandant van de marine- basis van Saigon, de bevelhebber van het krachtigste marine-lucht- machtesquadrille in Indo-China en een officier van het hoofdkwartier zouden zich onder de slachtoffers be vinden. Drie vliegers van het ijs gehaald Drie van de twaalf mannen, die een week geleden op de ijsvlakte van Groenland strandden door een nood landing van hun vliegtuig, zijn door een Amerikaans amphibie-vliegtuig opgehaald en overgebracht naar de Amerikaanse luchtbasis te Thule in West-Groenland, aldus heeft een woordvoerder varn het Britse ministe rie van luchtvaart Woensdagmorgen vroeg in Londen meegedeeld. O jiij uc IIIUUII f.Wdlll, IllUt'Sl nij Vil in zijn tijdelijke schuilplaats tel Hij woont thans in Californië. Lourdes de gelofte het Hooglied van Bernadette te schrijven, indien hem door haar voorspraak de redding van de beulen van Hitier zou worden ge schonken. In Amerika heeft hij, zo als men weet, deze belofte gestand gedaan. Toen hij enige jaren na de oorlog in de Ver. Staten stierf, was hij er echter nog niet toe gekomen zich te laten dopen. Thans blijikt evenwel uit een bericht uit Rome aan de „Furche", dat Franz Werfel voor zijn dood nog de wens te ken nen heeft gegeven het H. Doopsel te ontvangen. Hij stierf echter reeds voordat zijn vriend en lotgenoot, de Beierse priester-journalist dr. Georg Mönius, aan zijn verlangen heeft kunnen voldoen. Men heeft toen aan genomen, dat Werfel tenminste het Doopsel van Begeerte heeft ontvan gen en dus als Katholiek is gestor ven. Dr. Mönius heeft zijn overleden vriend dan ook met speciale toestem ming van de bisschop een kerkelijke begrafenis gegeven. Dr. G. Mönius was sedert 1929 hoofdredacteur- directeur van het Katholieke cultu reel weekblad „Algemeine Rund schau" te München. Toen Hiler aan de macht kwam, moest hij vluchten. Wafd weigert Nahar te laten vallen Het bericht van gisteren, dat na een onderhoud met generaal Naguib alle misverstanden omtrent de persoon van Moestafa Nahas, de leider van de Wafd, waren opgelost, blijkt toch niet de strekking te hebben gehad, dat Naguib en Nahas het samen eens waren geworden. De Egyptische regering heeft nl. de eis gesteld, dat de Wafd Nahas als leider zou laten vallen. Daarop is een politieke storm opgestoken te Cairo, want de partij weigert daaraan gevolg te geven. „Geen Wafd zonder Nahas", schrijft het blad „Al Misri". De regering had de suggestie gedaan, dat Nahas zou aftreden „wegens gezondheidsredenen". Het blad „Al Misri" zinspeelde nog op een „persoonlijke afgunst" van de huidige vice-remier Soliman Hafez jegens Nahas, die „de meerderheid van het Egyptische volk vertegen woordigt". En verder: „De leden van de Wafd zijn eensgezind van mening, dat Nahas blijft óf zij treden uit de politiek". Gisteravond heeft generaal Naguib een verklaring aan de pers verstrekt, waarin hy zegt: „Het leger zal zich niet mengen in interne kwesties van de politieke partij en niet eisen dat een of andere leidende persoonlijk heid wordt ontslagen Dit is een zaak van de partijen zelf, maar de par tijen moeten die elementen verwijde ren, aie het constitutionele leven heb ben gesaboteerd en de werkelijke be staansreden van de partijen hebben aangetast." JCaweCtje Eerst de invloed van de ziel maakt van het beroep de roeping.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1