Gtat F 2*838*000 zonder enige discussie gevoteerd voor nieuwe woningen Zitting duurde slechts een uur Telefoon 22444 De R.K. Leidse Middenstand opende het winterseizoen Nieuwe Leidse lectoren op de Restauratie van Rapenburg 8 behield een waardevol gebouw hoogleraren en begroting 1953 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 LEIDSE GEMEENTERAAD VERGADERDE Het was nauwelijks drie weken ge. leden, dat de Leidse vroede vaderen bijeen geweest waren. Dat de Ge meenteraad gistermiddag, onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, weer in openbare vergadering bijeenkwam, vond z'n oorzaak in de haast, die er achter de plannen voor woningbouw aan de Kanaalweg gezet moet wor den. B. en W. vroegen de Raad een bedrag van 2.838.000.voor de bouw van 264 woningen op toewijzing van het Ministerie van Oorlog, waar over wij Zaterdag uitvoerig schreven. Na enige opmerkingen van onderge schikt belang werd het gevraagde crediet toegestaan. De heer Goslings (P. v. d. A.) wil de slechts het college van B. en W. en de betrokken ambtenaren danken voor hun snelle werkwijze. De heer Van Iterson (prot. chr.) sloot zich hierbij aan en noemde het plan in grote lijnen wel goed, maar was iet wat teleurgesteld over het buiten- aanzien, dat men overal ziet en daar om eentonig begint te worden. Hij vond bovendien het verschil in huur prijs tussen arbeiders- en middern- standswoningen (ongeveer 370 en 650 gulden per jaar) wel wat groot, te meer omdat beide soorten huizen soms in dezelfde straat voorkomen en er dus weinig sprake kan zijn van wonen op een betere stand. De heer Van Dijk (K.V.P.) had met vol doening geconstateerd, dat men bij het projecteren van 12 eengezinswo ningen rekening gehouden had met de grotere gezinnen. Hij hoopte, dat de huurprijzen niet te hoog zouden zijn overeenkomstig de draagkracht der grote gezinnen. Wethouder Jongeleen was het niet eens met de heer Van Iterson. Lei den heeft nog niet veel woningen in drie-lagen-bouw, zodat men niet van eentonigheid kan spreken. De moge lijkheid bestaat, dat de huizen nog enige versiering krijgen. Het huur prijs-verschil ligt in de aard der wo ningen; de arbeiderswoningen wor den gebouwd volgens de woningwet voorschriften, de andere volgens de financieringsregeling 1950. Er is tus sen de huizen wel degelijk verschil; de middenstandswoningen zullen een grotere inhoud hebben; mogelijk zul len de minder gunstig gelegen mid denstandswoningen iets minder huur gaan doen dan de andere. Het speet de wethouder, dat hij de heer Van Dijk teleur moest stellen ten aan zien van de huur der woningen voor grotere gezinnen; spr. had echter vaak kunnen donstateren, dat er ook wel grote gezinnen zijn die. gemak- W inkelslui tings wet brengt een vacuum Zoals bekend, heeft de Leidse Ge meenteraad in zijn vergadering van 1 Sept. 1.1. de gemeente-verordening op de nieuwe winkelsluitingswet be handeld. Toen de heren Geertsema èn Woudstra enige amendementen indienden, vond de Raad de voorge stelde wijzigingen van zo'n ingrijpen de aard, dat hij het niet verantwoord achtte de behandeling voort te zet. ten. Tegen de uitdrukkelijke wens van het college van B. en W. in, be sloot de Raad de behandeling op te schorten, eventueel tot een buitenge wone vergadering, om de wijzigingen te kunnen bestuderen. Toen enige dagen geleden de agen da gepubliceerd werd van de raads vergadering, die gisteren werd ge houden, heeft het velen verwonderd, dat het punt winkelsluiting niet op-de agenda prijkte. De heer Geertsema stelde hierover een vraag aan wet. houder Menken, die antwoordde, dat het niet in de bedoeling van B. en W. lag een extra vergadering van de Gemeenteraad uit te schrijven voor dit ene punt en dat deze kwestie ver moedelijk op de eerstvolgende verga dering aan de orde komt. Wanneer wij aannemen, dat de vol gende Gemeenteraadsvergadering op Maandag 13 October wordt gehouden en daarbij bedenken, dat de nieuwe winkelsluitingwet op 1 Oct. a.s. in werking treedt, dan moet geconsta teerd worden, dat Leiden bijna twee weken in een vacuum zal leven. Met de nieuwe wet en zonder gemeente lijke verordening kunnen zich hier grote moeilijkheden voordoen. We denken slechts aan de bloemen- en fruitverkopers, die dan op Zondag niet bij de ziekenhuizen mogen staan, aan de sigarenwinkeliers, manufactu- renhandelaren e.d., die zich dan niet meer behoeven te storen aan de slui ting op Dinsdagmiddag of Maandag morgens aan de verkoop van sigaret ten, croquetten e.d. in automaten, die na 's avonds zes uur en op Zondag verboden zal zijn. De mogelijkheid bestaat natuur lijk, dat de autoriteiten zich in deze twee weken niet zo streng aan de nieuwe wet zullen houden en oog luikend de oude toestand laten voortbestaan totdat de nieuwe ver ordening door de Raad is aangeno men. Maar de kans bestaat ook, dat zij de nieuwe wet met al haar conse quenties zullen toepassen. Om deze reden menen wij er goed aan te doen alle belanghebbende winkcüiers en neringdoenden op deze situatie te wijzen. Willen zij niet het risico van een proces-verbaal lopen, dan zul len zij zich strikt aan de nieuwe wet moeten houden of van te voren moe ten informeren welke houding de be-1 trokken autoritcitan van plan zijn aan te nemen. keiijker een hogere huur kunnen be talen dan de kleine. Het wonöngbouwplan Kneppel- houtstraat werd uitgebreid met 16 woningen, onder architectuur van de heer A. C. Gathier. Helaas hebben wij in ons artikel van Zaterdag deze naam genoemd in verband met de 264 woningen aan de Kanaalweg. De laatste werden echter ontworpen- door de gebr. Laurentius uit Voor schoten. Over het plan aan de Knep- pelhoutstraat maakte de heer Aalders (K.V.P.) de opmerking, dat de zij gevels een povere indruk maakten met het bekende éne raampje. Is het niet mogelijk te laten zien, dat er op die plaatsen een straat eindigt? Weth. Jongeleen voelde het be zwaar wel aan, maar wilde geen mooie zijgevels maken ten koste van de bruikbaarheid van het huis, m.a. w.: ieder huis moet ook blinde mu ren hebben om grotere meubelstuk ken te kunnen plaatsen. Daarom dus niet meer ramen. Mogelijk kan er enige versiering aangebracht wor den, maar daar is geld voor nodig, zodat de wethouder dit nog niet kon toezeggen. Stilzwijgende hamerpunten. De andere agendapunten» gingen stilzwijgend onder de hamer door: herbenoeming van leden der Wo ningcommissie (zie ons blad van gis teren); benoeming van mej. A. N. Kort tot onderwijzeres aan de La gere Montessorischool Schuttersveld, 2.150 voor leermiddelen vóór de R.K. School Caeciliastraat, een ver hoogde subsidie 15.000) voor Schoolkindervoeding en kleding en beëindiging van de lopende pacht overeenkomst met de heer I. Kruts, die voor overplaatsing van zijn tuin- dersbedrijf naar de Knotterpolder 11.743.75 krijgt. Weth. Jongeleen deelde mede, dat aan de heer Wurzer thans vergunning is verleend tot particuliere woning bouw aam de Kanaalweg. De hoer Woudstra (prot. chr.) vestigde de aandacht op het ingekomen schrijven van de Dierenbescherming. Weth. Van der Kwaak deelde hierop mede, dat er op het Openbaar Slachthuis een apparaat is voor het pijnloos af maken van dieren, doch mevr. De Meyer-De Wal (P. v. d. A.) wees er op, dat dit alleen gebruikt mag wor den met een ziekte-verklaring door de dierenarts, zodat gezonde dieren alleen in Den Haag pijnloos afge maakt kunnen worden. B. en W. zul len de zaak nader bezien. De heer Questroo (prot. chr.) ves tigde de aandacht op het ingekomen stuk van de bewoners van de Uiterste Gracht. Reeds in 1947 hebben B. en W. toegezegd spoedig tot demping over te gaan. Wat is spoedig? De toe stand wordt er onhoudbaar. Rondvraag. Bij de rondvraag deelde weth. Jon geleen ,in antwoord op eerder ge stelde vragen, mede, dat men met be trekking tot de ongewenste puin- schuiten aan de Steenschuur een an. dere oplossing gevonden had: ten hoogste twee schuiten in de Oude Rijn aan de Kaasmarkt. Het ophalen van huisvuil in een week met een DE BESTE SERVICE LAGE PRIJZEN (Advertentie) feestdag levert moeilijkheden op. Met het huidige aantal huisvuilroltrom- melauto's kan echter geen extra-op haaldienst georganiseerd worden. Misschien wanneer de bestelde wa gens klaar zijn. De heer Geertsema (V.V.D.) had zich verbaasd, dat de winkelsluitings wet niet op de agenda had geprijkt. Komt er een aparte vergadering voor of wordt er gewacht op de volgende raadszitting? Wethouder St. Menken meende, dat de Raad zich in de ogen van de burgerij niet belachelijk moest gaan maken door bijeen te komen voor één agendapunt. Er is bovendien veel overleg voor nodig. Vermoedelijk komt het punt irn de volgende gewone zitting aan de orde. De heer Lombert (K.V.P.) vroeg waarom de raadsverslagen zo lang uitbleven. Hij hati nog steeds geen verslag ontvangen van de behande ling der laatste begroting. De heer Aalders (K.V.P.) vond de wekelijkse veemarkt een „Stad in de stad", afgesloten met hekken, zodat men moeilijk de industrieën aan de Lammermarkt kan bereiken. Weth. Van der Kwaak gaf dit toe. Een re den te meer om te streven naar spoedige verplaatsing van de vee markt! Tenslotte vroeg de heer Questroo (prot. chr) aandacht voor de slechte staat waarin de riolering van de Nieuwe Beestenmarkt zich bevindt. Reeds om vijf minuten over drieën klopte de voorzitter de vergade ring af. Cabaret voor Santos De R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden, heeft het winterseizoen niet willen openen met een vergadering, maar met een feestelijke bijeenkomst in de grote zaal van Den Burcht, die echter helaas niet helemaal gevuld was, toen gisteravond de voorzitter, de heer J. C. J. Lambermont, harte lijke welkomstwoorden sprak, spe ciaal tot de geestelijk adviseur, rec tor F. Bernefeld, pater S. van Swelm, O.F.M., en vertegenwoordigers van bevriende organisaties. De voorzitter noemde enige hoog tepunten uit het komende seizoen en spoorde de leden aan trouw ter vergadering te komen. Eenheid maakt macht; slechts samen kan er iets be reikt worden. Tenslotte vroeg spr. aandacht voor „Santos", ten bate waarvan deze avond werd gehouden. Hierna waren woord en daad aan het cabaretgezelschap van Adri van Oorschot, dat een klein programma van kunst met een kleine k. bracht onder de naam van „Drie in de pan". Eerst probeerde Adri van Oorschot zelf de zaal een beetje op tempera tuur te brengen met enige goochel toeren. Daarna kwamen Henny Fon taine en Adri Kaan met zang en gitaarspel eenzelfde poging onderne men. Zij werden afgelost door de pianist Justus Jesayes, die opera muziek en musette-klanken aan zijn accordeon ontlokte. Maar wat de ar- tisten ook probeerden, de stemming kwam niet. De zaal. koud en slechts half gevuld, bleef koel en onbewo gen, als behoorde lachen tot een verderfelijke bezigheid. Na de pauze kwam de heer Loh- man van het Santosbureau de aan wezigen warm maken voor het prach tige werk van Santos, dat geheel ge baseerd is op de saamhorigheids- gedachte van de middenstanders. Juist deze saamhorigheid is zo be langrijk; het geld komt pas op de tweede plaats. Toch mag ook dit geld niet ver waarloosd worden. Er zijn thans zo veel middenstanders die in nood ver keren; 250 wachten er op sanato- rium-verpleging en ieder geval kost 2.500,per jaar. In 1951 werden er meer dan 80.000 verpleegdagen betaald, dank zij de milddadigheid van eigen leden. Daarom deed sor. een hartstochtelijk beroep op de le den, om hun beurs wijd te openen en de schalen goed te vullen. Het geen direct daarop geschiedde. De temperatuur was inmiddels iets gestegen en de artisten zetten hun programma voort. Adri van Oorschot gaf een geslaagde telepathie-demon- In de ouderdom van 92 jaar is te Heemstede overleden mej. E. C. Knappert, oud-directrice van het Leidse Volkshhuis en oud-directrice van de school voor maatschappelijk werk te Amsterdam. De thans over ledene werd in 1888 benoemd tot godsdienstonderwijzeres bij de afde ling Leiden van de Nederlandse Pro testantenbond. Zij werkte :npe aan de stichting van een wijkgebouw van deze bond en van het Leidse Volks huis. Van dit volkshuis werd zij di rectrice. In 1915 vertrok mej. Knap pert naar Amsterdam om aldaar op te treden als directrice van de School voor Maatschappelijk Werk. Tot 1926 is zy aan deze school verbonden ge weest. De crematie is bepaald op Donderdag a.s. na aankomst van trein 11.01 uur te Westerveld, stratie en Henny Fontaine kwam nog eens terug met Adri Kaan. Ten slotte kwam ook artist nummer vijf voor het voetlicht, de sprekende pop Dikkie, waarmede Adri van Oorschot groot succes had. Na afloop sprak de voorzitter hartelijke woorden voor dit beschaafde programma en huldigde hij het gezelschap door Henny Fontaine bloemen aan te bie den. Voor de finale zorgde de heer Evert Castelein, die aanvankelijk ook veel moeite had zijn publiek in de goede stemming te brengen, hetgeen uiteindelijk toch gelukte op de Vro lijke tonen van de Gold Star Band. LEIDSE AMATEUR FOTOGRAFEN KWAMEN BIJEEN. „India en Pakistan" was het onder werp, dat mevr. dr. J. E. van Lohuy- zenDe Leeuw voor de Leidse Ama teur Fotografen Vereniging behan delde. Niet alleen was het gesproken woord interessant, doch mevr. Lo- huyzen bracht ook de Indische sfeer door haar goede kleuren-dia's, welke tijdens haar causerie getoond wer den. Een land met vele tegenstellin gen door zijn arme en ryke bevol king, zijn koude nachten en warme dagen, moderne en zeer oude bouw kunsten. Mij zag o.a. tempels uit de tijd van 1200 jr. na Chr. prachtig met beeldhouwwerken en massief gouden versieringen, paleizen van de Maha- radja's en de verblijven van de ha remvrouwen. Een land, rijk aan cultuur. De voorzitter van de LAFV, de heer Compelman, dankte spreek ster voor hetgeen zij te zien en te horen had gegeven, waarvoor de in GEM. AANKONDIGING AFSLUITING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten het Gerecht met ingang van 23 September 1952 tot en met 21 October 1952 gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. 3987 bij HUIBERS Haarlemmerstraat 123 - Leiden vindt U een groto keuze in alle RELIGIEUSE ARTIKELEN Op de begroting van het departe ment van Onderwijs voor 1953 zijn gelden uitgetrokken voor de benoe ming van nieuwe hoogleraren en lectoren. Voor de Leidse Universiteit is re> kening gehouden met de aanstelling van de hierna genoemde functiona rissen, welke bij de huidige stand van het wetenschappelijk onderzoek en het daarbij aangepaste hoger on derwijs onontbeerlijk zijn te achten. Een tweede gewone hoogleraar in de geschiedenis van het christendom wordt voorgesteld. Een gewone hoogleraar in de ver gelijkende rechtsgeschiedenis der oudheid instede van een buitenge woon hoogleraar wordt gevraagd. Dat de erfelijkheidsleer aan deze universiteit niet wordt gedoceerd wordt beschouwd als een leemte, waarin door de aanstelling van een gewone hoogleraar ware te voorzien. Teneinde een nauwer verband te leggen tussen de biologie en de na tuurkunde is het gewenst aan de fa culteit der wis- en natuurkunde een gewone hoogleraar in de biophysica toe te voegen. Een ordinariaat, dat thans bezet wordt door een buiten gewone hoogleraar, kan daarvoor worden aangewend, wanneer voor deze functionaris een extra-ordina riaat wordt ingesteld. Het grote percentage studenten in Burgerlijke Stand Geboren: Mark Cornells z. van P. Wittebol en H. J. van Nes; Maria Johanna d. van G. H. Balsters en J. F. van'Hoof; Maria d. van J. van der Steen en H. Chaudron; Dolf z. van J. M. Logemann en A. Drop; Jo hannes z. van H. Kluivers en M. van Kampen; Carla Sylvia d. van J. de Lange en C. Huisman; Ingelina d. van B. Leensvaart en M. van Beek; Lambertus Mattheus Maria z. van H. F. A. M. Walenkamp en L. A. A. Koeh; Wijntje d. van P. van der Ma- rel en K. Aandewiel; Arie z. van P. van der Marei en K. Aandewiel; Paul Johan z. van P. J- van der Horst en W. Kamminga; Alex z, van J. B. Timmermans en G. M. van Peet; Leuntje Jacoba d. van F. Havenaar en W. A. Varkevisser; Hermannes z. van D. van der Vegt en M. P. van der Veen; Susanna d. van D. Bave- laar en A. M. Paauw; Mieke Jacoba d. van J. Mulder en M. C. Ronner; Henriette Theodora d. van Th. A. Bierman en C. T. F. H. Ngu; Hen- drica Wilhelmina Margaretha d. van R. Heidema en W. G. Teleng; Hen drik Jacobus z. van H. J. Gorree en M. C. de Boer; Nelly d. van P. C. Leemans en T. van der Tang; Sa- bina d. van A. Ruitenbeek en V. G. von Wartburg; Abraham z. van C. G. Demoed en D. van der Eist; Maria d. van A. van Dijk en N. Houtman. Gehuwd: H. Harland en J. C. Cor net; P. P. S. van Rijn en W. M. van der Hoogt. Overleden: W. H. Lamme m. 71 j.; A. A. Leuering m. 55 j.; S. B. Eggink wed. van Colpa, 84 j.; J. Bijlsma wedn. 85 j.; G. Poot m. 61 j. Dinsdag 23 September. Wat is het heerlijk rustig in de stad! Dat lijkt U natuurlijk een eigenaardige uitspraak voor een Stadskok, die zo vaak beweerd heeft, dat hij het vibrerende leven in Lei den zo toejuicht. Maar met een Bra derie achter de rug (nog voelen we de regen op onze doorweekte huid. en met het 3 Octoberfeest in het ver groot aantal opgekomen leden dankte schiet, vinden we die rust verrukke- met hartelijk applaus. i lijk. Vooral als het zonnetje zo nu Waar eens prinsen logeerden Het stemt tot verheugenis, indien naast de vele berichten omtrent ver val en afbraak van oude monumen ten ook eens kan worden medege deeld, dat een belangrijk oud ge bouw in oude luister wordt hersteld. Dit laatste doet zich thans in Lei den voor. Toen in Januari 1950 de Nationale Levensverzekering-Bank N.V. te Rotterdam het bekende pand Rapenburg 8 alhier aankocht, heeft zij n.l. het plan opgevat dit mooie perceel in de oude staat terug te brengen, waartoe grondige restaura tie nodig werd. Terwijl men met eën en ander be zig was, bleken deze werkzaamheden meer te omvatten dan oorspronke lijk was voorzien, doch anderzijds konden verfraaiingen worden aan gebracht, waardoor vooral het inte rieur zeer vooruit ging. Veel mede werking werd ondervonden van de zijde van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en eveneens van de directeur van „De Lakenhal" te Leiden. Onder deskundige leiding van het Architectenbureau Ir H. van Oerle en J. J. Schrama te Leiden, is na ge stage arbeid van vele maanden het werk nu zover gevorderd, dat thans de laatste hand aan het opknappen en de inrichting kan worden gelegd; het laat zich aanzien, dat omstreeks November a.s. het perceel officieel zal kunnen worden geopend. Wanneer een en ander geheel zal zijn gereed gekomen, zal daarmee niet alleen de „Nationale" een mooi bijkantoor rijker zijn geworden, doch zal tevens een fraai Leids gebouw tot in lengte van dagen behouden zijn en de gemeente daarmede een belangrijke aanwinst hebben ge boekt. Zoals men zich wellicht uit een in ons blad verschenen artikel zal her inneren, stond op deze plaats eertijds het woonhuis van een oud Rijnlands geslacht (1420), dat later diende als klooster voor de zusters van Sint Barbara en daarna meermalen als logement (Prinsenhof) van de Prin sen Willem I, Maurits en Frederik Hendrik. In 1668 werd het gebouw afgebroken, het terrein verkaveld en verrezen er 4 grote panden, waar van het perceel Rapenburg 8 uit wendig nagenoeg onveranderd is ge bleven. Het werd achtereenvolgens be woond door de secretaris van het Hoogheemraadschap Rijnland, mr. Johan Hulshout, een zoon van mr. Dirck de Raad, burgemeester van Rotterdam, die later zelf president burgemeester van Leiden werd, Jon ker Nicolaas van prof. Meinaard Si mon du Pui, de lijfarts van Koning Willem I, prof. G. C. B. Suringar en ing. P. Zillissen, en het sinds de eeuwwisseling als Maison Prins, la ter Maison Bruins dienst heeft ge daan voor het geven van gerenom meerde diners, ontvangsten en par tijen. en dan ons nog even herinneren wil aan de zomer, die vervlogen is. Loop op zo'n herfstochtend eens langs het Rapenburg, waarvan het water lou ter kwikzilver schijnt te zijn; wan del eens door het Plantsoen en het Van der Werffpark, waar de bomen in hun goud, brons en koperkleurig herfstkleed gestoken zijn. Dan is Leiden ook in deze rust een heerlij ke stad. Dat wilden we vandaag maar even zeggen. Voorts willen we u vertellen, dat gisteravond omstreeks zeven uur de alarmschei van de juwelier Brinks aan de Breostraat in werking kwam. Binnen vijf minuten was de straat vóór en de steeg achter de winkel door de politie afgezet, hetgeen een grote drukte, vooral in de Koren- beurssteeg. teweeg bracht. Aangezien er niemand thuis was, kon de politie niet naar binnen, maar toen de heer Brinks een half uurtje later thuis kwam, bleek het loos alarm te zijn, een technische storing in de alarm installatie. En gistermorgen om kwart over acht is het vijf-jarig meisje L. J., wonend aan het Plantsoen, in haar ouderlijke woning van de trap ge vallen. Zij viel met haar hoofd door een ruit, waarbij zij snijwonden op liep en glas in haar rechteroog kreeg. De E.H.D. bracht het meisje- naar het Acad. Ziekenhuis. Morgenavond wordt op het ver lichte L.F.C.-terrein een voetbal wedstrijd gespeeld door het perso neel van de H.C.W. en N.E.M. tegen tekenaars, kantoorlieden en bazen van deze ondernemingen. Directeur Prinsen zal de aftrap verrichten. Nog een voetbalbericht. Met in gang van morgenavond zullen de leden van de R.K. Voetbalvereniging V.N.L. iedere Woensdagavond trai nen in de gym.zaal. De adspiranten trainen tussen 7 en 8 uur, de junio ren en senioren tussen 8 en 9 uur. Os en Paardenlaan. Gistermorgen om 8 uur werd op het kruispunt Lorentzk&deZeeman laan de 43-jarige bromfietser H. B. uit de Van Bemmelenstraat aangere den door een auto, omdat hij geen voorrang verleende. De bromfietser liep schaafwonden op en een gebro ken linker enkel, zodat de E.H.D. hem naarhet Acad. Ziekenhuis moest brengen. Zijn bromn\er werd zwaar beschadigd. STADSKOK. de scheikunde, dat de biochemie als hoofd- of bijvak voor het doctoraal examen kiest, terwijl de faculteit geen docent telt, die in dit vak ge specialiseerd is, maakt het wenselijk over te gaan tot de aanstelling van een buitengewone hoogleraar in dit vak. De toegenomen betekenis van het vak Griekse taal- en letterkunde van de oud-christelijke, de Byzan tijnse en de nieuwere tijd, waarvan ook de Slavist en Oriëntalist kennis dienen te nemen, wettigt de omzet ting van het extra-ordinariaat in een gewoon hoogleraarschap. Voor de studie van de Engelse taal- en letterkunde bestaat een zo danige belangstelling, dat er aanlei ding is het in 1952 ingestelde ordina riaat te bestemmen voor de Engelse taalkunde en daarnaast een extra ordinarius te benoemen in de En gelse letterkunde. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren J. P. Boersma, Leiden, B. W. Cohen, Voorburg, C. M. G. ten Raa, Bent veld, A. A. Verbeek, den Haag, J. L. Versteeg, Amerongen en W. F. J. Stenger, Dordrecht; voor het voorbe reidend kerkelijk examen de heren A. v. d. Ven, Wassenaar, M. G. Bal- dee, Rotterdam. „Bonaventura" voor K. en O. K. en O. heeft gisteravond in de Leidse Schouwburg het nieuwe to neelseizoen Ingeluid met „Bonaven tura'', een knap geschreven detec tive-spel, dat werd opgevoerd door het Rotterdams Toneel in een van zijn sterkste bezettingen. De schrijfster, de Engelse Charlotte Hastings, weet op zeer originele wijze een moordzaak uit de doeken te doen en haar originaliteit moge reeds blij ken uit het feit, dat zij voor de plaats van handeling niet het be kende buitenhuisje heeft gekozen, maar een nonnenklooster. Een aar dig idee! Voorop moeten we evenwel stellen, dat er hier en daar een kloostersfeer getekend wordt, die speciaal rond de deugd van gehoor zaamheid er op zijn hoffelijkst uitgedrukt een aardig stukje naast is. Op de ogenblikken, dat de sohrijf- ster dergelijke zaken aanroert, komt zij aan een onderwerp, dat ze ken nelijk niet aan kan. Daarom is het maar goed, dat ze zich in hoofdzaak met de moordzaak bezighoudt, waarvan de intrige bui tengewoon aardig bedacht en uitge werkt is. Er is een jonge vrouw tot de galg veroordeeld, omdat zij een moord gepleegd heeft. Als zij met haar bewoners op weg is naar de ge vangenis, moet de reis onderbroken worden wegens een overstroming. Men neemt zijn toevlucht in een klooster, waar een zekere zuster Bo naventura een zó goede indruk van de veroordeelde krijgt, dat bij haar de overtuiging rijpt: „Die vrouw kan geen moord hebben gepleegd". De zuster, die voelt dat er onrecht gaat geschieden, begint de gehele behandeling van de rechtzaak en de voorgeschiedenis uit te pluizen met als zeer verrassend resultaat een ontdekking, die we helaas niet kun nen vertellen, omdat anders de vol gende uitvoeringen de helft van haar spanning zouden verliezen. Wij kunnen slechts zeggen, dat men ondanks het min of meer pa thetische slot naar huis gaat met de gedachte een zeer goede detec- tive-story te hebben gezien. Charlotte Köhler speelt de rol van zuster Bonaventura, die zich het lot van de veroordeelde aantrekt, op su blieme wijze en weet het vaak voor de hand liggende valse sentiment te vermijden. Fientje Berghegge, als de veroordeelde, speelt met grote over tuiging en toont zich een waardig tegenspeelster van de grote actrice. Het type van de keukenzuster is een kolfje naar de hand van Coba Kelling en de dorpsgek, die Ad. Noyens op de planken zet, is vaak ontroerend. Ook de overige rollen met Kitty Knappert, Georgette Reyewsky, Adolf Rijkens en Lucas Wensing werden zeer bekwaam vertolkt en door een dergelijke sterke bezetting werd het een goede opvoering en voor K. en O. een geslaagd begin van het sei zoen. Bij de aanvang 'van de voorstelling herdacht Charlotte Köhler de zeer geziene acteur Cor Ruijs, die Zonr dagnacht overleed. HAAGSE POLITIERECHTER Dronken achter het stuur. In Juli j.l. had een masseur uit Oegst- geest op de Rijksstraatweg te Was senaar onder invloed van alcohol een auto bestuurd. Op een gegeven mo ment raakte hij aan het slingeren. De auto kwam tegen een boom tot stilstand, nadat bijna nog een bus was geraakt. Uit getuigenverklaringen kwam naar voren dat de snelheid van ver dachte ruim 100 km was geweest. De verdachte, die reeds tweemaal voor een dergelijk feit was veroordeeld, had geweigerd een bloedproef te ondergaan. Voor de Haagse Politierechter hield verdachte vol dat hij door het verkeerd rijden van een motorrijder van de weg af was geraakt. Nie mand had evenwel een motorrijder gezien. Een soort Wild-West Charley Cha plin-film, zei de officier van justitie, die de feiten zo erg vond dat hij drie maanden gevangenisstraf en ontzet ting uit de rijbevoegdheid voor vijf jaar eiste. Gezien de omstandighe den, de ernst van de feiten en de persoon van verdachte werd verd. conform de eis veroordeeld.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2