S)e fori/cbeSoti/fccmf Koning Paul laakt zijn onderdanen Ridgway komt naar ons land Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L.- C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 VERKIEZINGSTIJD OIJ EEN VERKIEZINGSSTRIJD gaat het er niet zoetsappig naar toe, vooral niet in Amerika. Eisen hower heeft grof geschut naar voren gebracht en stejling genomen tegen de corruptie, welke er op het ogen blik onder de regering van president Truman zou bestaan. President Tru man is, zoals* bekend, democraat en als zodanig een tegenstander van de republikein Eisenhower en daarom wordt zijn regering op alle mogelijke wijzen gekraakt en aangevallen we gens corruptie. De democraten heb ben nu. teruggeslagen en onthuld, dat senator Nixon, de ..ver- 0 kiezingsmakker" van Eisen hower en republikeins can- didaat voor het vice-presidentschap, gelden heeft aangepakt van enige Californische millionnairs, waarvan de belasting niets blijkt te weten. Nixon heeft daarop geantwoord, dat hij inderdaad geld ontvangen heeft, maar dat hij dit uitsluitend besteed heeft ten bate van de republikeinse partij en dat hij er geen cent van in eigen zak heeft gestopt. Waarop de democraten weer vragen: „Waar heb je dan dat dure huis van be taald. dat je bewoont?" Nixon heeft thans aangeboden om vanavond voor de radio en de televisie te spre ken en zijn hele persoonlijke finan ciële geschiedenis aan het Ameri kaanse volk open te leggen. „Ik heb niets te verbergen", ver klaarde hij. „Het is waar, dat ik het geld heb ontvangen. Maar iédere cent kan ik verantwoorden" Het is een onverkwikkelijke rod delhistorie, waar de Amerikanen van smullen. Maar Eisenhower zit er mee. Hij is ontstemd en heeft reeds te kennen gegeven, dat hij Nixon zal laten vallen, als deze er niet in slaagt zich brandschoon te wassen. Wie ook maar enigermate thuis is in roddelpraatjes, weet, dat zoiets nooit slaagt. Er blijft altijd wat van han gen en het publiek is een zeer be vooroordeeld rechter, buitengewoon wantrouwend en steeds geneigd te zeggen, dat er dan toch wel wat ach ter zal zitten. De beschuldiging van Nixon is nu een tweesnijdend zwaard geworden. Laat Eisenhower Nixon vallen, dan erkent hij, dat één van zijn naaste strijdmakkers zich schuldig heeft gemaakt aan dezelfde corruptie, wel ke hij nu zo fel aan het bestrijden is. Laat Eisenhower Nixon niet val len. dan houdt hij in zijn gelederen een man. waarvan men altijd zal zeggen: „Hii heeft geld aangenomen, waarvan hij beweert"En dan haalt men de schouders op. In elk geval kan Eisenhower nu nog zo fulmineren tegen de corrup tie, de ruggegraat van een onbesmet republikeins blazoen ontbreekt voor taan. De democraten lachen in hun vuistje; Stevenson zwijgt, maar men hoort hem grinneken. De politiek is vaak een ruw spel. De grondwet voor Verenigd Europa WERKCOMMISSIE INGESTELD De eerste formele zitting van de zes landen, die een federale grondwet voor een Verenigde Staten van Europa willen opstellen, is gisteren in Straats burg gehouden. Vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland. Italië, België, Nederland en Luxemburg kwamen in besloten zitting bijeen in het bijzijn \an waarnemers van acht andere landen, die geweigerd hebben zich bij het zestal aan te sluiten: Groot-Brittannië, Eire, Noorwegen, Zweden, Denemar ken, IJsland, Griekenland en Turkije. De eerste handeling van de „Prae- constituerende Commissie ad hoc van de Europese Kolen- en Staal Gemeen schap" was dr. Heinrich van Brenta- no, christen-democratisch lid van de Westduitse Bondsdag, tot president te kiezen. Lodovico Benvenuti van Italië (christen-democraat) en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.) wer den voor de lopende zitting tot vice- voorzitters benoemd. In een officiële bekendmaking heeft het hoofdkwartier van de Raad van Europa, welke vijftien landen omvat, gisteravond bekendgemaakt, dat de commissie een voorlopige studie groep van tien leden heeft ingesteld, onder voorzitterschap van Von Bren- tano en opdracht heeft gegeven een werkschema en reglementen te ont werpen, die de onderzoekingen zo spoedig mogelijk naar het gewenste resultaat moeten leiden. Deze studiegroep zal op 6 October te Brussel in het gebouw van de Bel- HONGERSNOOD IN NOORD-KOREA Er heerst honger in Noord-Korea. gische Senaat bijeenkomen. De com missie zelf zal op 23 October voltal lig in Parijs vergaderen in Palais Bourbon, de zetel van de Franse Na tionale Vergadering, of in het gebouw van de Raad der Republiek. De com missie heeft haar president Von Brentano gevraagd in verbinding te treden met de zes ministers van Bui tenlandse Zaken, die indertijd be loofd hebben vragen aan de Assem- blée voor te leggen, om deze nu zo spoedig mogelijk bij de commissie en haar studiegroep in te dienen. Mossadeq noemt zijn prijs Volgens de laatst beschikbare aan wijzingen in Teheran zal premier Mossadeq Engeland en de Verenig de Staten drie weken de tijd geven om te antwoorden op zijn tegenvoor stellen ter regeling van het oliege schil, die heden, Dinsdag, zullen worden overgemaakt naar Engelanc' en waarschijnlijk ook naar de Ver enigde Staten. In eerdere berichten was gesproken over een tijdslimiet van vijf dagen. Naar het invloedrijke avondblad „Keinan" meldde, hebben Zondag de ambassadeurs van India en Tur kije getracht premier Mossadeq over te halen een afbreken van de betrek kingen met Engeland te voorkomen. Volgens het blad ..Ittelat" wordt artillerie naar Zuid-Perzië gezonden ter versterking van de garnizoenen aldaar als gevolg van berichten over Britse troepenverplaatsingen nabij de grens tussen Perzië en Irak. De Koningin op bezoek bij het Roode Kruis Ondankbaar jegens Amerika Koning Paul van Griekenland is gisteren geheel onverwacht afge stapt van zijn traditionele strikte neutraliteit, toen hij sprak over „de slechte Grieken, die Amerika be- Als gevolg daarvan, zo zegt generaalschuldigden in plaats van dankbaar- TRAGISCHE TOEVALLIGHEID Enkele uren na Cor Ruys is te Londen overleden de schrijver van het toneelstuk „Het witte schaap van de familie", waarin Ruys tot enkele dagen vóór zijn dood optrad. De gene- raal-majoor John Hay Beith, die schreef onder de naam Ian Hay. werd 76 jaar. Mark Clark, heeft het moreel onder de burgerbevolking het laagste punt sedert het begin van de oorlog be reikt, aldus meldt de „Daily Mail". Een groot deel van de bevolking zou na aan de hongersnood zijn en in be paalde streken zouden de mensen zelfs boombast eten. De commandant van de strijdkrach ten der Verenigde Naties verklaarde, dat deze opmerkingen gebaseerd wa ren op een geregelde stroom van hoogst betrouwbare inlichtingen van de geheime dienst. In de laatste 12 maanden, aldus de generaal, hebben slechts de troepen aan het front en de oude leden van de communisti sche partij genoeg te eten gehad. Het voedselprobleem is nog verergerd, doordat de gealileerde bombarde menten het distributiesysteem, heb ben gedesorganiseerd. Er heeft een uittocht uit de steden naar het platte land plaats gehad en in deze gebie den wordt thans* voortdurend ge vochten tusseji vluchtelingen er boeren. Een tweede gevolg van deze uit tocht is, dat de oorlogsindustrieën zonden arbeiders zijn komen te zit ten. Zo zou Pjongjang, dat vroeger een half millioen inwoners had, nog maar een tiende van zijn bevolking over hebben. Ook was het onmogelijk op vis te rug te vallen, daar de patrouilles van de geallieerde vloot en luchtmacht een belangrijk deel van de commu nistische vissersvloot hebben ver nield. En het overblijvende deel durft niet uit te varen. Jan van Gent in New York I I I Jan van Gent, die gedurende een maand chauffeur van een autobus in New- lork zal zijn. laat zich op de eerste dag van zijn „baan" de weg wijzen door oen New Yorkse politie-agent. Amersfoort en New York hebben niet veel overeenkomst. heid te tonen van de de hulp, die Griekenland van de Ver. Staten ont vangt." De vorst sprak deze woorden tij dens de openingsplechtigheid van een nieuw irrigatiesysteem in Ma- vromati, een dorpje ten N.W. van Athene. „Dit is geen houding, een Griek waardig en deze slechte Grieken vertolken geenszins de gedachten, die in het Griekse volk leven", al dus de koning. Deze verklaring zou volgens A.P. grote beroering onder de aanwezige diplomaten en journalisten verwekt hebben. De Griekse minister van Justitie verklaarde na afloop der plechtigheid, dat de regering het volkomen met de koning eens was. De woorden van koning Paul heb ben vermoedelijk direct betrekking op de anti-Amerikaanse tendens, die de laatste weken uit de in de pers verschijnende artikelen spreekt. Zo hebben enkele bladen reeds geëist, dat de Amerikaanse ambassadeur John E. Puerifoy, die beschreven werd als een „super-gouverneur", 't land zou verlaten. In Amerikaanse kringen in Grie kenland heerst een gevoel van op- DE ROLTRAP ROLDE MAAR Doordat de mensen, die met een roltrap uit een station van een ondergrondse te Philadel phia bovenkwamen, in de kleine vestibule van het station bleven schuilen voor een geweldige stortbui hebben honderden men sen kneuzingen opgelopen, ter wijl twee personen naar het ziekenhuis moesten worden ge bracht. De vestibule was spoedig ge heel gevuld met mensen en de roltrap bleef maar meer men sen aanvoeren. „Het waren tien verschrikkelijke minuten", ver telde één der gewonden. Nixon verdedigt zich Richard Nixon, de republikeinse candidaat voor het vice-president schap der Ver. Staten, heeft in twee jaar voor zijn politieke activiteit een bedrag ontvangen van in totaal 18.235 dollar. Nixon zal in de komende nacht (Nederlandse tijd) via radio en televisie rekenschap afleggen van 1 zijn persoonlijke geldmiddelen. Ik ben blij, zei Nixon, volkomen bewust, dat dit verkeerd zal worden begrepen, doch ik ben van gevoelen, dat wanneer _-r een dergelijke kwes tie rondom een Staatsambtenaar ontstaat hij het publiek in staat dient te stellen, zich op de hoogte te stel len. Nixon lijkt niet van plan te zijn zich terug te trekken. II. M. Koningin Juliana heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan het Roode Kruis, waar een Welfare-cursus, voor training van welfare-werkster» werd geopend. H. M. bfj een der stands waar enig werk der patiënten werd tentoongesteld. Wegens het neerschieten van omroeper Een Poolse vrouw en vier mannen zullen voor het neerschieten van een commentator van radio-War- schau worden opgehangen, aldus wordt in een Poolse uitzending be kendgemaakt. Volgens de Warschauwse krijgs raad, die de vonnissen uitsprak over de daders van de aanslag op de om roeper van communistische propa ganda, Stefan Martyka, hadden zij gehandeld onder invloed van de „Stem van Amerika", de radio-dienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De „Stem van luchting, nu de koning eindelijk in Amerika", aldus de officier van Jus- duidelijke woorcfen zijn standpunt titie, was de hoofdschuldige in deze bekend heeft gemaakt. I zaakt. Officiële kennismaking Géneraal Matthew B. Ridgway, op perbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, opvolger van generaal Dwight Eisenhower, zal morgen en Donderdag een offi cieel bezoek brengen aan Nederland. De generaal zal vergezeld zijn van mevr. Ridgway, met wie hij Donder dag door H. M. Koningin Juliana op het paleis Soestdijk wordt ontvan gen. Minister en mevrouw Staf zul len daar tevens aanwezig zijn en er, evenals generaal Ridgway en echt genote, lunchen. Het bezoek van generaal Ridgway moet, zo werd van officiële zijde medegedeeld, worden gezien in ver band met de bezoeken, die hij in zijn functie van opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, reeds heeft gebracht aan de legeringen en de militaire leidingen van andere bij de NAVO aangeslo ten landen. De vliegers op het ijs De twaalf leden der bemanning van de „Hastings", die verleden week Dinsdag een noodlanding moest maken in Noord-Groenland, bevinden zich nog steeds op het ijsplateau. Vijf vliegtuigen van het Ameri kaanse vliegtuigbasis te Thule zou den naar verwachting Zondag een reddingspoging hebben ondernomen, doch het Britse ministerie van Lucht vaart heeft nog niet vernomen, of dit is geschied, aldus meldt de „Daily Telegraph." De plannen om een met ski's uit- gerute Dakota te hulp te zenden, heeft men althans op het ogenblik la ten varen, aldus maakt het Britse ministerie van Luchtvaart bekend. De reddingspogingen werden door 't sledhte weer bemoeilijkt. De „Has tings" heeft vijf maal per parachute levensmiddelen uitgeworpen. Vol gens de berichten maken de twaalf man op het ijsplateau het best. De leider van de wetenschappelijke expeditie, Jim Simpson, voor wie 't vliegtuig voedsel uitwierp, toen het een noodlanding moest maken, heeft zijn kamp naar het toestel verplaatst en geeft de bemanning raad, hoe in het Poolgebied te leven. De Wafd gereorganiseerd De Wafd, de grootste politieke par tij in Egypte, heeft zich aan generaal Naguib moeten onderwerpen. Zij heeft gistererf een nieuw programma ingediend dat de goedkeuring van Naguib kan wegdragen. Nahas, de leider van de Wafd, is nu ook weer in genade aangenomen, want gister avond is officiëel te Cairo medege deeld. dat het „misverstand over de nersoon van Nahas definitief is weg genomen." Het nieuwe programma van de Wafd omvat: a. Verwezenlijking van de Egyp tische nationale aspiraties ontrui ming door buitenlandse troepen van Egvpte en Soedan en eenheid van 't Nulde'. b. Verwerping van elk gemeen- -channelijk verdedigingsplan van de Westelijke mogendheden. c. Aanhangen van de beginselen "an het V.N.-handvest, de Arabische Liga en vasthouden aan het Arabi sche karakter van Palestina, alsmede uitvoering van de V.N.-resoluties over Arabische vluchtelingen. d. Steun aan Noord-Afrikaanse volken In hun strijd ter verwerving van souvereiniteit en onafhankelijk heid. e. Consolidatie van het Arabisch Aziatische blok en steun aan de strijd van het blok voor vrijhheid. BOMAANSLAG IN TUNIS Voor een huis in de Arabische wijk van Tunis is Maandagavond een bom ontploft. Vier Europeanen kwa men om het leven. Twee gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Generaal en mevr. Ridgway zullen morgenmiddag omstreeks vijf uur op Schiphol per vliegtuig uit Parijs, aankomen. Donderdagmorgen brengt de NA- VO-bevelhebber eerst een bezoek aan de minister-president, dr. W. Drees. Vervolgens woont hij in de Trèves-zaal een bijzondere zitting bij van de ministerraad.. Daarna heeft de generaal op het ministerie van Oorlog een bespreking met minister Staf, beide staatssecretarisse* en het comité van chefs van staven. Na deze bespreking vertrekt de opper bevelhebber naar Soestdijk. MOORD BIJ BANDOENG. De heer Swartz, de 31-jarige waar nemend beheerder van de onderne ming Mary-Wattie van de firma Tie deman en v. Kerchem, is Vrijdag middag op weg van Bandoeng naar de onderneming door een bende van vier man vermoord. De heer Swartz vervoerde 15.000 rupiah, bestemd voor het uitbetalen loon. De schrijver Rulia, die met Swartz in de auto zat, werd even eens gedood. BRAND IN DJAMBI. Volgens berichten te Singapore is een groot deel van Djambi (Suma^ tra), een van de voornaamste havens voor de uitvoer van rubber naar Sin gapore, door brand verwoest. Onge veer 200 woningen, schuren e.d. zou den verwoest zijn. Men schijnt de brand thans meester te zijn. Een eikel in het oog Een gevaarlijk spel van enige kna pen in de Van Marumstraat te Haar lem heeft een voorbijgangstcr een oog gekost. Sinds enige tijd vermaken jon gens van 911 jaar zich met het wegslingeren van eikels, die met een spijker aan een touwtje geprikt worden, dat aan een stokje verbon den is. Het geval wordt enige malen in de rondte geslingerd tot de eikel van de spijker losschiet en met gro te vaart wordt weggeslingerd. Zaterdagmiddag kreeg de 29-ja- rige mevrouw V. C-B. een eikel in het rechteroog. Zij werd naar de Mariastichting vervoerd, waar de verwonding zo ernstig bleek, dat het oog verwijderd moest worden. De knapen zijn aan de Kinderpolitie overgegeven. Onder de plannen van de lucht macht voor 1953 vallen de uitbrei ding en verdere uitrusting van twee bestaande vliegvelden en de aanleg van een geheel nieuw veld in het Zuiden des lands. De weg naar welvaart Passage-biljetten zijn aangekomen Dat velen de weg der welvaart zo spoedig zouderu willen betre den, hadden we niet verwacht en dit is een onvergeeflijke fout van ons, want daardoor zijn er reeds vele toekomstige welvarenden, die om een passagebiljet (een lotkaart van het Kath. Nat. Thuisfront) aan de loketten van de Leidse Courant geweest zijn en niet geholpen konden worden, daar de kaarteni nog niet aange komen waren. Gisteravond heb ben we echter de eerste druk van de persen afgeplukt en zo wel verenigingen als individue- len kunnen nu bij de redactie iedere hoeveelheid aanvragen. Wanneer het aantal beneden de 1000 stuks ligt kunnen zij on middellijk meegenomen worden. Wanneer men voor meer dan 1000 passagiers een biljet wil hebben, dan graag van te voren een briefkaartje of telefoontje. Zondagavond is de grote reis naar het land van welvaart ge opend. Wim Jansen heeft offi cieel het lintje van de weg, die naar dit sprookjesland voert, geopend en vol spanning wacht geheel Nederland thans af, wie het eerste in dit beloofde land zal aankomen. U kent de comities: U vult op de kaart het nummer in, waar mede u wilt meespelen (maxi maal 6 cijfers) en boven deze cijfers plakt U 50 cent of een gulden aan postzegels. Deze klei ne passageprijs stelt u in staat om gedurende 6 weken tweemaal per week mee te reizen naar het land van belofte, waar woon schuiten, reizen naar Canada en Afrika, televisietoestellen, casset tes en radiotoestellen uw komst verbeiden. Met één lot speelt u in tientallen trekkingen mee. Hoe eerder u uw lot instuurt, des te eerder draait uw nummer mee in deze grootse tombola en des te meer kansen hebt u, om de weg naar welvaart met suc ces te passeren. KRONUS. IIIRSCHFELD GAAT IN OCTOBER HEEN In bevoegde kringen in Den Haag wordt verwacht, dat de regering het door dr. H. M. Hirschfeld gevraagde ontslag tegen midden October zal verlenen. Het regeringscommissa- riaat voor het economische en mili taire hulpprogramma zal dan ver dwijnen. De taak van het bureau zal voor een deel worden overgenomen door een nieuw directoraat-generaal on der het ministerie van Buitenlandse Zaken en voor een deel door dien sten bij andere ministeries. Het „Vrije Volk" verneemt voorts, dat het in de bedoeling ligt het nood zakelijke interdepartementale con tact tussen deze diensten te doen plaatsvinden in een commissie van vijf personen, waarvan prof. G. Brouwers, de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Za ken, de voorzitter zal zijn. De veranderingen in de leiding van het directoraat-generaal voor de Buitenlandse Economische Betrek kingen als gevolg van het vertrek van de heer D. P. Spierenburg, zul len tot gevolg hebben, dat prof. G. Brouwers zich in de toekomst met de behandeling van de Benelux-aange- legenheden zal bezighouden. JCatieCtje Wie verlangt en hoopt, ontkomt niet aan de smart.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1