Mag een de K. V. P. principiële Katholiek zijn steun onthouden Plechtige overdracht te Katwijk van Missiecollege St. Willibrord MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 DE LEID5E COUKrtNT rwttuE blad rmrtriA KATHOLIEKE JONGEREN IN DEBAT Honderd jonge mensen verdedigden hun mening Voor het eerst in het Katholiek- politieke leven van Nederland zijn gisteravond in Krasnapolski te Am sterdam een aantal jongemensen van verschillende politieke richtingen, die echter allen overtuigde katholieken zijn, in georganiseerd verband bij elkaar gekomen, om enkele zeer ac tuele vraagstukken te bespreken, die iedere principiële katholiek zich ten aanzien van het politieke leven dient te stellen. De aanblik, die de kleine zaal van Krasnapolski gisteravond bood en de sfeer, die er bijna voelbaar was, week af van de kenmerkende eigenschap pen, die een „normale politieke ver gadering" doorgaans tentoonspreidt. Gekomen uit al de deleni van het land, gewapend met bloknotes en met ern stige gezichten demonstreerde deze groep, die figuren van zeer uiteenlo pende gezichtspunten en idealen had, dat het verwijt van politieke-apathie onder de jongeren, een verwijt, dat men in deze tijd zo vaak hoort ver kondigen, op hen niet van toepas sing is. Katholieken in vier groepen. Zoals men zich zal herinneren, heeft pater P. Wesseling en met hem de redactie van het katholieke jon gerenblad „Karakter" na de verkie zingen het plan ter tafel gebracht om diegenen onder de katholieke jongeren, die gemeend hadden de K.V.P. tijdens de laatste verkiezing niet meer te kunnen steunen en dus op een andere partij gestemd heb ben, benevens degenen, die, alhoe wel zij K.V.P. gestemd hebben, ern stige tekorten in deze partij menen te zien, te zamen te brengen, ten einde in een open debat aan hun grie ven en wensen gestalte te geven. Practisch vielen deze groepen in vier delen uiteen: De Katholieken, die niet-van-harte K.V.P. aanhangers zijn, de katholieken in de P. v. d. A., de katholieken in de K.N.P. (Wel- ter-groep) en de helaas grote groep, Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws-, 7.10 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Gramo- foonmuziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Amusementsmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gramofoon muziek. 13.30 Promenadeorkest. 14.00 „Zuid-Afrika en Nederland", cause rie. 14.15 Gramofoonmuziek. 14 40 Schoolradio. 15.00 Gramofoonmuziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gramo foonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Amusementsmuziek. 17.35 Gra mofoonmuziek. 17.50 Militaire re portage. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel en Dameskoor. 18.45 Discotacage. 19.00 Pianospel. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Gramofoonmuziek. 19.40 Amu sementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 20.40 Medede lingen. 20.45 Ik weet, ik weet wat U niet weet. 21.00 Lichte muziek. 21.15 Koninklijke Militaire Kapel. 21.45 Amateur-cabaret. 22.30 Krontjong ensemble. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II. 298 M 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische Kalender. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gramofoon muziek. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gr.p.l 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Gramo foonmuziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 13.50 Gramo foonmuziek. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.50 Gramofoonmuziek. 15.00 „Hier vrij Europa". 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Re geringsuitzending: K. den Hartog: „Indrukken van Zuid Nieuw-Gui- nea". 18.00 Zangrecital. 18.22 Sport- praatje. 18.32 Metropole Orkest. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 „Thuisfront Tombola". 19.15 „Uit het Boek der Boeken 19.30 Gramo foonmuziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Radio Phil- harmonisch Orkest. (Om plm. 20.55 Actualiteiten.) 21.40 Orgelconcert. 22.10 Gramofoonmuz. 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuz. RADIO-UITZENDING „BESCHERMING BEVOLKING". In het programma van morgen eal een radio-uitzending plaats vinden over „Bescherming Bevolking" en wel: „De Antwoordman", Hilversum II AVRO. die het standpunt huldigt, dat een beet van de kat even erg is, als die van de hond en die daarom maar ge stemd hebben, zoals hun dat in het stemhokje inviel. Teleurstellend, maar te verwachten, was, dat de „hond en de kat" groep schitterde door afwezigheid. Maar deze afwezigheid is geen beletsel ge weest om de wel aanwezigen een zeer vruchtbare gedachtenwisseling te geven. Geen holle leuzen. We schrijven „gedachtenwisseling" want tot een zeker concreet besluit is men niet gekomen. Dit had trou wens niemand verwacht, daar de pro blemen te technisch en uitgebreid en de verschillen van inzicht zo groot zijn, dat zowel de tijd van één avond, als de deskundigheid van vele aan wezigen hiervoor tekort schoot, Wel zullen practisch alle aanwezigen tot de conclusie gekomen zijn, dat het funderen en uitbrengen van een politiek standpunt een grotere ken nis van zaken vereist, dan waarover borrel- of barbierspolitici doorgaans plegen te beschikken. Juist doordat men hier een treffen had van idealisten, die in feite allen een ideaal hebben de Katholieke levensbeschouwing doch die over de weg naar dat ideaal van mening verschillen, kon een betoger hier niet volstaan met een paar schone leuzen, of een goedkope drogreden, want dan liep hij kans, dat zijn po litieke tegenstanders in de zaal deze woorden onmiddellijk als hol en nietszeggend zouden ontmaskeren, Deskundige leiding. Teneinde bij voorkomende dwalin gen de concrete feiten en punten weer te kunnen geven en daardoor het debat zijn wetenschappelijk ka rakter te laten behouden, had een drietal K.V.P.-Kamerleden, die in de K.V.P.-fractie de zgn. specialisten zetels bezetten, t.w. de heren Rijcke- vorsel, De Graaf, en Quaedvlieg, zich bereid verklaard het debat bij te wo nen en desgewenst een klacht of vraag uit de vergadering aan de K.V.P. gericht te beantwoorden. De heer Höppener, voorzitter van de Kath. Jeugdraad, presideerde het de bat. De heer Wim Hering, die als vertegenwoordiger van „Karakter" deze avond bijwoonde, opende de avond en beantwoordde de vragen die uit de aanwezigen aan de redactie van het jongerenblad gesteld wer den. Drie punten. Men zou het debat kunnen on derverdelen in drie hoofdpunten: Kan een principieel katholiek anders zijn stem uitbrengen, als op de K.V.P.? Waarborgt de K.V.P. in voldoen de mate de katholieke beginselen? Kunnen de katholieke jongeren zich voldoende laten gelden in de K.V.P.? Zoals iedere niet geheel leek zal constateren, zijn deze problemen te diepgaand, om in één avond te wor den opgelost. Reeds over de eerste vraag ontstond een zo levendige en uitgebreide discussie, dat verreweg het grootste gedeelte van de avond hierdoor in beslag genomen werd. Heel in het kort samengevat kwa men de diverse meningen op het vol gende neer: De P. v. d. A.-aanhangers meen den, dat men als katholiek op iedere partij kan stemmen, die in haar be ginselprogramma niets heeft staan, dat tegen de Goddelijke Openbaring en de Kath. zedenleer indruist. Men betoogde voorts, dat het zelfs een gewetenszaak is, om op die partij zijn stem uit te brengen, waarvan men voor zichzelf de vaste overtuiging heeft, dat zij meer gelegenheid biedt' tot het doorvoeren van de Christelijke beginselen, dan een be staande katholieke eenheidspartij, in dit geval de K.V.P., zelfs al is de be doelde partij niet gegrondvest op de kath. beginselen. De K.V.P.-aanhang stelde hierte genover de logische vraag, hoe men ooit durft verwachten, dat een partij, die gedeeltelijk uit katholieken en gedeeltelijk uit leden met een anfcre levensopvatting bestaat, beter de ka tholieke beginselen zal kunnen be hartigen, dan een katholieke partij, die op deze beginselen haar pro gramma gebaseerd heeft. Voordat men echter tot deze zeer concrete stelling gekomen' was, had den al heel wat sprekers het woord gevoerd en zoals het nu eenmaal t was men niet altijd ter zake gebleven. Doorlopend werden de di verse sprekers tot het bewandelen zijpaadjes verleid, maar de zach te, doch straffe leiding van de heer Höppener, voerde de „overtreders" dan weer naar het punt van uitgang terug. K.V.P.-beleid en Indonesië. Eenmaal aangeland by het boven genoemde punt, spraken de P. v. d. A.-mensen" him wantrouwen uit over het nakomen van de katholieke be ginselen, die de K.V.P. als basis die nen. Ook mengde zich nu de Weiter- aanhang in de strijd en zy brach ten de „Indonesische kwestie", de Ambonnese tragedie kapitaalsni vellering, kortom de veelbespro ken „rooms-rode coalitie" ter tafel. heer Van Rijckevorsel, als specialist in Uniezakenf betoog de, dat er inderdaad z.i. beleids fouten waren gemaakt, maar dat het zeer moeilyk zou zijn, om aan te to nen, dat de K.V.P. op een gegeven moment in een gegeven situatie haar katholieke beginselen niet nageko men was. Men heeft en dit niet alleen als K.V.P. politieke beleids fouten gemaakt ten aanzien van In donesië en met name voor de oorlog, toen men iedere progressieve gedach ten inzake deze gebieden weerde. De grote vraag, waarvoor de K.V.P. zich op een gegeven moment gesteld zag, was van twee kwade het minst erge te kiezen. Inzake beleidsvoering werd de P. v. d. A. beantwoord door K.V.P.-ers uit de zaal. Men vroeg of er een po sitief katholiek programmapunt aan te wijzen was, aan de orde gekomen in de afgelopen zeven jaren, waaraan de P. v. d. A. een grotere steun ver leend heeft, dan de K.V.P. Voorts dreef men deze kwestie op de spits door zeer concrete feiten te noemen, waarini duidelijk tot uiting kwam, dat de P. v. d. A. op verschillende punten een tegenstander of althans zich in het geheel geen voorstander had getoond in uiterst principiële ka tholieke kwesties. Hierbij kwamen de gezinspolitiek en het streven naar bij zonder onderwijs voor het forum. Tijdens een betoog over het laatste punt, werd de kwestie van de R.K. ambachtsschool in Arnhem als voor beeld gesteld, waarbij van de P. v. d. A. gemeenteraadsleden niet alleen geen medewerking, maar zelfs een positieve tegenwerking is ondervon den cn die nu slechts door het in grijpen van de Kroon mogelijk is ge worden. K.V.P. in gebreke! Aangekomen bij het derde punt van bespreking werden alle aanwezi ge jongeren meer tot één eenheid verbonden. Men was er unaniem van overtuigd, dat de invloed van de jon geren op het K.V.P.-beleid zeer ge ring is. Alhoewel de meesten niet zo ver wilden gaan, dat zij van een „ge mene zaak" wilden spreken in K.V. P.-bestuur en -fractie, waren zij het toch samen eens, dat bij de senioren van de partij veel te weinig rekening werd gehouden met de critiek én wensen uit het jongerenkamp. Daar naast werd echter zeer terecht opge merkt, dat vele jongeren, die critiek op 't K.V.P.-beleid hebben, deze cri tiek niet in, maar buiten de K.V.P. trachten te uiten, waardoor zij niet alleen de gelederen van de K.V.P.- jongeren aanmerkelijk verzwakten, maar waardoor zij hun steun geven aan partijen, die het hoofddoel van hun leven, de katholieke wereldbe schouwing, niet uitdragen. K.V.P., ontwaak! Zoals wij al schreven, de onderwer pen warén van een te grote omvang, dat zij ook maar in de korte spanne tijds voldoende benaderd konden worden, laat staan opgelost. Als al gemene klacht kreeg de K.V.P. nog (Advertentie) te horen, dat zij tijdens de afgelopen verkiezingsstrijd te veel zelfbewust heid gedemonstreerd heeft. Men heeft teveel geredeneerd, dat de stemmetjes toch wel zouden komen, waardoor velen van de „hond-of-kat-gfoep" zich door de werkelijk meesterlijk ge voerde verkiezingsstrijd van andere partijen hebben laten verleiden. Men verweet de K.V.P.-senioren, dat zij in het verleden te veel aan dacht hadden besteed aan de diverse standsbelangen in de K.V.P., die door iedere groep afzonderlijk behartigd werden, zonder dat men- voldoende gezocht had naar de werkelijk Ka tholieke zijde, die alle katholieken van alle standen had moeten bin den en verenigen. De heer Höppener moest tenslotte de avond sluiten, maar het plan be staat om dit debat in de naaste toe komst voort te zetten, waarna wij met belangstelling uitzien. TEGEN EEN BOOM GEREDEN Zondagmorgen tegen tien uur is 'n personenauto op de provinciale weg Venray-Horst met grote snelheid ge slipt en op een boom in de berm te pletter gereden. De 39-jarige mees terknecht M. Free, die naast de be stuurder zat, werd op slag gedood. De 56-jarige Haagse zakenman P. El- ver van, die aan het stuur zat, werd zwaar gewond in het St. Aritonius- ziekenhuis in Horst opgenomen. BOERDERIJ VERBRAND. Door onbekende oorzaak brak Za terdagavond omstreeks kwart voor elf brand uit in de hofstede N. C. Sinke te Kruiningen. Omwonenden bemerkten het vuur, dat in de schuur was ontstaan en zij alarmeerden het gezin, bestaande uit man, vrouw en 9 kinderen, dat op het nippertje kon gered worden. De brandweer te Kruiningen (geas- siteerd door die van Wemeldinge, stond voor een schier hopeloze taak en bestreed het vuur met 7 stralen. Schuur en woonhuis werden totaal vernield. Twee koeien, 1 paard en 1 varken met 9 biggen zijn bij de brand omgekomen. Alle landbouw werktuigen werden vernield. Van de inboedel kon zo goed als niets wor den gered. De gebouwen zijn verze kerd, de inboedel niet. De oorzaak is onbekend. Binnen de muren van het Missiecollege St. Willibrord te Katwijk aan den Rijn heerste gisteren de gehele dag een vreugde, die men het best kan zien als een reactie op zes jaren ononderbroken puzzlen en piekeren, om het tijdens de oorlog verwoeste huis zo goedkoop mogelijk weer in een ordentelijke staat te brengen. Dikwijls heeft men waarschijnlijk getwijfeld, of er ooit weer een behoorlijk college in Katwijk zou herrijzen. De moei lijkheden waren groot, maar dank zij vastberaden doorzetten van de paters en de architecten ligt er thans langs de Rijn een prachtig huis, dat gisteren officieel aan de paters Franciscanen werd overgedragen. Om half tien gistermorgen werd de feestdag begonnen met de plechtige inzegening van de kapel door hoogeerwaarde pater Castulus van den Eijnden, provinciaal van de orde. Na de inzegening droeg de pro vinciaal een Plechtige H. Mis op, waarbij hij werd geassisteerd door pater Venantius Wortelboer, rector van het college, als presbyter assis- tens, pater Patricius Mikx, de con rector, als diaken en pater Antho- niuc Walenkamp als sub-diaken Ce- remoniarius was pater Callistus de Haas. Het koor van het college zong o.l.v. pater Engelmund Beker de litur gische gezangen met orgelbegelei ding van pater dr. Caecilianus Hui- gens. Geweldige belangstelling. By de plechtigheden waren op deze dag aanwezig: de oud-provinciaals, pater Prudentius* v. Leusden en pa ter dr. Apollinaris v. Leeuwen; van het definitorium de paters drs. Edel- ■bertus Hazebroek, custos, en drs. Syforand Galema; de oud-rectoren van het college, de paters Walfried Blom, Isaias Onings en Leonard Retèl. Voorts pastoor Hesp van Kat wijk, de secr. van de Franciscaanse missiegebieden, drs. Silvanus van de Meer, deken Haenraets van Sittard, waar het college tijdelijk was on dergebracht, en de burgemeesters Coenders van Sittard en Woldringh d. Hoop van Katwijk. Bij de plech tige overdracht van het huis, welke gebeurtenis in de middag plaats had, zagen wij verder: de definitoren van de provincie, de paters Cajetanus Reiber en mr. Ezechiel v. d. Helm; pater Bald, de Goede, oud-directeur van het R.K. Lyceum te Leiden, pa- Tij nnagel, gardiaan van het klooster Mariënpoelstraat in Leiden, pastoor Lohuis van de Hartebrugs- kerk en pastoor Schmitz van de Haagweg-parochie en vele pastoors uit de omgeving van Katwijk; jhr. de Ranitz was aanwezig als afgevaar digde van de rijksgebouwendienst, de heer v. Berckel namens het de partement van maatschappelijke zorg en de heer Buskes namens het de partement van wederopbouw. Herbouw in goede sfeer. De bijeenkomst.voor de overdracht begon met een inleiding van pater Wortelboer, die na op de eerste plaats God te hebben bedankt voor het nieuwe missiecollege de ge schiedenis van het huis in Katwijk naging. Spr. releveerde de moeilijk heden, die er om financiële rede nen waren geweest en dankte de architecten v. d. Lubbe en ir. Her mans, de aannemer Thunnissen, de opzichter Beijersbergen, de schilder Jansen en alle andere onderaanne mers voor de ambitie, waarmede ze de herbouw van het college hadden uitgevoerd. Een extra dankwoord sprak de rector ook tot de deputatie van de werklieden, die aanwezig was. Vele anderen kregen deze middag een hartelijk dankwoord te horen voor hun medewerking en vooral voor de prettige sfeer, welke er tij dens de herbouw werkzaamheden was geweest. De architect, de heer v. d. Lubbe uit Den Haag, zeide, dat er minstens zestien plannen waren geweest en dat de provinciaal en het definito rium het hem niet gemakkelijk had den gemaakt. Na de oorlog bleek ons land echter arm te zijn en daarom waren er steeds bezuinigingen nodig. Allen, die aan de bouw hebben me degewerkt, zo zeide spr., hebben hun beste krachten gegeven en daarom hoop ik bij het overdragen van dit werk, dat U tevreden zijt. Als blijk van erkentelijkheid overhandigde i spr. een kistje sigaren aan de uit- Rampenoefening Roode Kruis Grote activiteit heerste Zaterdag op de Haarlemmerweg nabij Oegstgeest. Twee honderd personen, o.w. Roode Kruis-soldaten en kinderen verleénden medewerking bij de opnamen voor een korte film, welke in opdracht van het Roode Kruis wordt vervaardigd, met het doel de belangrijke activiteiten van het Roode Kruis te propageren. Hier vond de uitbeelding plaats van de inzet van het Roode Kruis bij een grote ramp. Een van de scènes, voor stellen 't transport van slachtoffers in een door „onheil" getroffen gebied. voerder, de heer Huiskens, en een boekwerk aan de opzichter, de heer Beijersbergen. Het „happy end". De provinciaal, pater Cast. van den Eynden, bracht dank aan zijn voorganger, pater Apollinaris van Leeuwen, die de zorgen voor de op bouw van dit college had gedragen. Spr. wilde op deze feestdag niet den ken aan de vele moeilijkheden, die er geweest waren, maar uitsluitend aan het happy end. De schaduwzijde is echter, dat er nog veel kosten zijn, maar ook deze wilde de provinciaal vandaag met Franciscaanse blijmoe digheid voorbijzien? De provinciaal hoopte, dat in dit gerestaureerde gebouw de goede geest zou mogen bloeien en sprak tenslotte ook zijn dank uit aan de vele werkers, die bij de bouw be trokken waren. Pater Apol. v: Leeuwen feliciteer de de provincie met' de heugelijke gebeurtenis. Want, zo zeide spr., vandaag is het een feestdag voor de gehele provincie. Katwijk is een be grip geworden en iedereen is blij, dat dit ook voor de volgende gene raties zo zal blijven. De aannemer Thunnissen dankte voor de prettige samenwerking en ■bood, mede namens de onderaanne mers kruiswegstaties voor de kapel aan. Nadat het jongenskoor de vier stemmige Dankpsalm had gezongen, sprak pastoor Hesp een woord van gelukwens. Hij herinnerde aan de dag, waarop de paters door de Duit sers uit hun huis werden gezet. Er was toen juist een bijeenkomst in Katwijk van de pastoors uit het deke naat Noordwijk en iedere pastoor nam een paar dakloze Franciscanen mee naar huis. Als we aan die tijd terugdenke#, zo zeide pastoor Hesp, dan is het vandaag een heel bijzon dere feestdag. Mooie gedachte van de jongens. Burgemeester Woldringh v. d. Hoop maakte van de gelegenheid ge bruik om de paters, welkom te heten in Katwijk. Tijdens de moeilijke oor-, logs jaren hebben wij veel hulp van U mogen ondervinden en daarom vertrouw ik, dat de goede geest tus sen ons, weer zal worden onderhou den. Hierna deelde de heer Thunnissen mede, dat hij de paters een credens en zetels zou geven, waarbij opzich ter Beijersbergen een altaarbei voeg de. De laatste spreker was een van de studenten, die zei even getwijfeld te hebben, alvorens hij de opdracht om te spreken aanvaardde. Omdat het college echter niets zou beteke nen als er geen jongens waren, had hij besloten om het te doen. Hij deel de mede ,dat de jongens een actie hadden gevoerd, om geld bijeen te krijgen. Dat geld stelde hij aan pa- ter-rector ter hand, maar verbond daaraan een voorwaarde. Ohristus, zo zei hij, komt dagelijks tot ons uit het tabernakel en daarom willen wij Hem een tabernakel geven. Pater Wortelboer dankte hierna alle sprekers voor hun hartelijke woorden en sprak zijn dankbaarheid uit voor de geschenken, welke wer den aangeboden, bijzonder dat van de studenten. TRAMVERKEER 2 UUR GESTREMD Het tramverkeer KatwijkLeiden was Zondagmiddag tengevolge van de storm van half 3 tot plm. 5 uur gestremd. Op het kerkhof bij de Ned. Herv. kerk was door de storm een boom afgeknapt en over de lijn der electr. tram gevallen waardoor de bovenleiding werd afgeknapt. Na dat de stroom was uitgeschakeld werd door de gemeentelijke plant soenendienst de boom afgezaagd en verwijderd en kon de leiding weer hersteld worden. Kort nadat de dienst was gestoord, werd deze ver der onderhouden met bussen. KDC. De uitslagen van de Kat- wijkse Damclub KDC zijn: lste klasse: F. SpierenburgH. Voorzaad 20; Jac. FrekeJan Hou wer 20; H. KoelewijnA. A. Vooys 11; J. SchoneveldG. Koe lewijn 20; Jac. KoelewijnF. van Duyvenbode uitgest. 2de klasse: C. van KlaverenG. Freke 20; H. SpierenburgJac. Heemskerk 02; Am. van Beelen Ab v. Beelen uitgest. HILLEGOM Aanbesteding. Ten kantore van Openbare Weiken is Zaterdag aan besteed het leggen van rioleringen en bijkomende werken in de Meer straat alhier. Hoogste inschrijver was fa. B. Imthorn en Zn., Hillegom, 27.850,laagste A. Jansen en Zn., Bennebroek, f, 17.032,Gunning is aangehouden. Geb.: d. van W. Lei en J. Kardol. Ondertr.: C. van Lierop en J. J. van Berkel; Th. L. van Lierop en M. A. van Riek. Getr.: M. Th. E. Vis en L. J. Kap- pert. Overl.: M. MeskersHassing, vr., 65 jaar. DE ZILK Kapelaan Welling naar Beverwijk. Kapelaan M. L. M. Welling, die sinds 1951 werkzaam was in de paro chie van het H. Hart van Jezus te De Zilk, is door de bisschop benoemd tot kapelaan aan de parochie van de H. Agatha te Beverwijk. In zijn plaats is benoemd kapelaan W. G. Vet, die sinds 1946 verbonden was aan de pa rochie van de H. Jozef te Rotterdam. Kapelaan Vet werd in 1909 geboren en in 1936 priester gewijd. LEIDSCHENDAM L.D.T. bracht „In het Witte Paard". Het waren twee kostelijke avon den, die het Leidschendams Dilet tanten Toneel ter opening van het nieuwe seizoen Zaterdag- en Zondag avond gaf onder regie van de heer J. Nieuwland met de opvoering van het vrolijk spel in drie bedrijven „In het Witte Paard". De dames en heren van dit toneel gezelschap zijn niet onder de ver wachtingen gebleven. De hoofdfiguren uit het spel Jo- sefa Vogelhuber (mej. I. Klooster man), Wilhelm Giesecke (H. Teu- nisse), Siedler (hr. Blonk), Ottilie (mej. J. Hooymans), Arthur Sülz-' heimer (J. Feekes), Walter Hinzel- man (J. Nieuwland) hebben met de andere spelers aan de talrijke aan wezigen op beide avonden enige uren van waar genot versohaft. De zang werd verzorgd door mej. Fr. van Lochem en de heren L. Koop manschap en A. Melker, die bege leid werden door de Shooting Stars onder leiding van de heer J. Bolle- boom. Aan het einde van de avond werd aan het toneelgezelschap een ovatie gebracht, waarbij tevens bloemen werden aangeboden aan de zangeres mej. Van Lochem. Geb.: Maria Jacoba, d. v. C. G. van Schie en W. J. Stijnman; Wilhelmus Bartholomeus Maria, z. v. W. B. Va der en H. C. Ruiterman; Martina Maria, d. v. R. Ouwerling en P. A. den Engelsen; Reinier Cornelis, z. v. H. de Ruyter en J. Veerman. Ondertr.: J. N. de Jong en A. P. M^ns (weduwe J. C. Heemskerk). Overl.: Adrianus Leonardus van der Meer, 71 j., ongeh.; Cornelis Noorland, 42 j., ongeh. NOORD WIJKERHOUT Kapelaan Nijman naar Schoonho ven. Door de bisschop is kapelaan V. G Nijman, die sinds 1949 verbon den was aan de St. Victor-parochie, benoemd tot kapelaan te Schoonho ven in de parochie van de H. Bartho lomeus. In zijn plaats is te Noordwij- kerhout benoemd de neomyst F. J. Wüst. VOORHOUT Kapelaan Redc'-'ir naar West wond. Kapelaan J. W. Redeker die assis tent was in de St. Ger. Majellastich- ting, is door de bisschop benoemd tot kapelaan te West woud. VOORSCHOTEN Voorstellen aan de raad. De raad van Voorschoten wordt in ver gadering bijeengeroepen op Vrijdag avond 26 September om 20.00 uur De navolgende voorstellen komen ir behandeling. Toekenning subsid: aan de gemeente Leidschendam kosten van de bijzondere lag. tui bouwschool. Voorstel van B. en A tot beschikbaarstelling van een r' diet van 8565 voor -fcoi ven 3 b:: 13 midder stands woningen ten behoeve van dr industrie. Beschikbaarstelling van een crediet van 7.934.13 als aan deel in de kosten van vernieuwing van de brug over de Zijl wetering (Valkenburgseweg). Voorstel van B. en W. tot aanpassing van het vige rende uitbreidingsplan aan een ont worpen saneringsplan Bloklaan en het in het kader van bedoeld sane ringsplan aankopen van perceel Voorstraat 47 voor de som van 2.400.Voorstel van B. en W. tot verbouwing van de openbare lagere school en daarvoor een crediet van f 37.350.beschikbaar te stellen. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van een crediet van f 31.500 voor het ontwerpen en de bouw van een ondergronds rioolge maal in de Oranjepolder.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8